AFTREK VAN i 50,- BLUFT GEHANDHAAFD DEZE VAn 6AQ tot ÖAQ De rol van Nederland in de internationale politiek Geld mag ook worden besteed voor vervangend pand DE PROBLEMEN VAN HET BIJBELONDERWIJS I Gesprek tussen watersnoodcommissie en de regering (II) Referaten van minister Beijen en het lid van de Hoge Autoriteit, de heer Spierenburg KERK Ome Jan van Zutphen geridderd Minder werklozen in September DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Voorstel tot noodoplossing ,,Ware vernieuwing is slechts uit ver nieuwende kracht Gods" Duitsland en de bufferzone. VAN MARKT en veiling Vrijdag 9 O-' Ser 1953 Pagina 5 's-GKAVENHAGE, S October. In het tweede deel van het verslag, dat de Water- snoodcommissie heeft uitgebracht over haar gesprek met de regering betreffende lal van onderdelen van het ontwerp van wet op de watersnoodschade het eerste deel publiceerden wij gisteren op onze voorpagina), worden tal van detailpunten naar voren gebracht en worden tevens die punten gememoreerd waarop de rege ring nog wijziging in het ontwerp zal aanbrengen. In discussie is o.a. deze belangrijke vraag geweest, of het wel billijk is de aftrek van f 50.per schadegeval te berekenen. Iemand die dus meerdere soorten schade ger Jen heeft, zal ook meerdere malen die f 50.moeten derven. De regering heeft zien hierover diepgaand beraden, maar is niet bereid gebleken een andere regeling te treffen. Als algemene maatregel achtte men de aftrek billijk en zou men deze aftrek niet per schadegeval maar per persoon of onderneming gaan toepassen, dan zou de administratieve vereenvoudiging, die men er tevens mee beoogd heeft, te niet gedaan worden. Ook over de vergoeding van f 12.000 voor een hectare boomgaard is gesproken. Uit de commissie kwam de vraag naar voren of dit bedrag toereikend is om èn een nieuwe boomgaard in te planten èn de eigenaar levensonderhoud te verschaf fen in de tijd dat de jonge boomgaard nog geen of weinig opbrengst geeft. De regering achtte dit bedrag redelijk en antwoordde dat ook de belanghebben den dit als redelijk beschouwen. Op de terreinen van de verwoeste boomgaard kunnen immers in de eerste jaren land bouwgewassen worden geteeld en ook als de jonge boomgaard is ingeplant kunnen die gewassen nog als onderteelt verbouwd worden. Pas als de onderteelt ophoudt zal men van de f 12.000 moeten gaan le ven en dit is zeer wel mogelijk, aldus de regering. WONING EN BEDRIJFSPANDEN. In de huidige ontwerp is het zo, dat een pand voor 75 pet verwoest moet zijn, wij het als onherstelbaar worden gekwa lificeerd. Is dat wel juist, zo is gevraagd, want nu bestaat de kans dat panden her steld worden, die dit niet waard zijn. De regering bleek het hiermee eens te zijn: er zal ook gelet worden op de toestand van het pand voor de beschadiging Gevraagd werd of er geen ruimere mogelijkheid moet worden geschapen om panden te bouwen, welke „niet ge heel van dezelfde aard en grootte zijn" als de verloren gegane panden. De re gering zegde toe die begrippen soepel te interpreteren. Het bouwen van een kleinere woning dan de verloren gega ne wil de regering echter niet toestaan, daar de wooncapieiteit hierdoor achter uit zou gaan. Ook wenst de regering geen grotere woningen dan 750 kub. meter te financieren, daar het uit een bouwtechnisch oogpunt zo is, daar bin nen de grens van 750 kub. aan vrijwel iedere redelijke woonbehoefte kan worden voldaan. De vraag werd gesteld of iemand die een vergoeding ontvangt, zijn geld ook mag besteden voor de aankoop van een vervangend pand, b.v. een woningwet woning of een boerderij. Dat mag, ant woordde de regering. Verder pratend kwam men tot de conclusie, dat het or gaan dat de bijdrage vaststelt ook zal Worden belast met de toekenning van de bijdrage op basis van verkoopwaarde. De minister van Wederopbouw wordt dan beroepsinstantie. Dit geldt ook voor boer derijen: als een boer zijn bedrijf niet meer wil opbouwen (omdat hij emigreert b.v.) kan hij nu al een verzoek indienen om een bijdrage ter grootte van de ver koopwaarde. HUURDERVING. Een punt van strijd bleek de vraag of het wel billijk is dat eigenaren van grond of huizen geen directe vergoeding ont vangen als de grond onbruikbaar of het pand onbewoonbaar geworden is hetzij door verwoesting, hetzij door beschadi ging. De watersnoodcommisssie zou het billijk vinden als deze eigenaren onmid dellijk een bijdrage wegens huur- of pachtderving zouden ontvangen. KLACHT WEGENS SMAAD SCHRIFT. UTRECHT, 7 Oct. Bij de Officier van Justitie te Amsterdam is, door de Utrecht se advocaat mr S., die als kroongetuige optrad in de strafzaak voor het hof te Amsterdam tegen mej. V., een klacht ingediend tegen de hoofdredacteur van een dagblad te Amsterdam (Het Vrije Volk) op grond van een, naar mr S. meent, onvolledig, onjuist en discrimine rend verslag dier rechtzitting. De regering bleek hiertoe echter niet bereid: naar haar gevoelens zou op deze wijze een prikkel tot dadelijke herbouw of onmiddellijk herstel verloren gaan. Slechts in afzonderlijke gevallen, ter be oordeling van de minister, kan een ver goeding worden toegekend. En hoe men ook sputterde in de commissie tegen dit bedenkelijk subjectieve element, de re gering bleef er bij. Men is zelfs verder gegaan: door een wijziging is het mogelijk geworden eige naren van licht beschadigde en door eva cuatie leeg staande panden te dwingen de panden ten bate van de huurders te herstellen. NASCHADE AAN GROND, Voor hen wier grond in de oorlogsja ren is geïnundeerd en die nu, na het her stel, toch nog kapitaalschade hebben, is er goed nieuws: zij krijgen in bepaalde gevallen deze resterende kapitaalschade vergoed. Deze regeling kwam voort uit de ge- dachtenwisseling over de na herstel over blijvende waardevermindering van de grond. Als deze meer dan 25 pet bedraagt krijgt men de schade vergoed. Dat moet 10 pet. worden, meende de commissie, maar de regering wilde hiervan niets weten. Evenmin voelde men er iets voor om de bijdrage voor onherstelbare grond hoger te stellen. Weliswaar hangt er een belangrijke prijsstijging van grond in de lucht, maar de regering wenste hiermee geen rekening te houden. En op datzelfde standpunt bleef men staan bij de heraanschaf van verloren gegane voorraden: de regering is niet van plan het marktrisico van de betrok kene over te nemen. Wel bleek zij bereid de bijdrage voor het verloren gaan van zelf voortgebrachte goederen te richten naar de voortbrengingskosten op 31 Ja nuari 1953. Oude voorraden dus, die b.v. zijn geproduceerd in een periode met la ger lonen dan op 31 Januari golden, zul len berekend worden naar de toestand onmiddellijk voor de ramp, [neezonden Mededeling (adv Jaarvergadering Verbond van Ned. Werkgevers MAASTRICHT, 8 October. Het doel van Nederlands internationale poli tiek is het behoud van Nederland en de bevordering" van zyn bloei en daarby denken wy zeker niet uitsluitend aan materiele welvaart. De kracht van een klein land ligt niet in de mogelykheid om, door physieke kracht, zijn wil aan anderen op te leggen. Nederland heeft zyn plaats in de wereld te danken aan het feit, dat het zich zyn welvaart, ondanks grote moeilijkheden, ondanks grote tegenslagen, door harde arbeid, door onverzettelijkheid, door onwrik baar geloof heeft verworven. Aldus sprak vanmiddag de minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. W. Beijen tijdens de ledenvergadering van Neder landse Werkgevers, die te Maastricht werd gehouden. ending DE BELANGEN DER GEREF. EMIGRANTEN. DEN HAAG, 8 Oct. Na een afwezigheid van tien weken is in zijn gemeente weer teruggekeerd, ds J. C. J, Kuiper, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West. Ds Kui per die als geestelijk verzorger van een emigrantenschip een reis heeft gemaakt naar Zuid-Afrika is per boot teruggeko men en heeft j.l. Zondag in de Geref, kerk te Londen het woord bediend. Ds Kuiper heeft in Pretoria besprekingen ge voerd met de aldaar gevestigde Geref. Immigratievereniging en- met deputaten van de synode van de Geref. Nederlan- derlanders die naar Z. Afrika emigreren nader te regelen. Ook over het jeugd werk heeft ds Kuiper besprekingen ge voerd. Hij heeft o.m. het woord gevoerd op de uniale saamtrek van alle Geref. jongeren die gedurende het weekend van 5 Sept. j.l. te Kroonstad is gehouden. Het .was een openlucht weekend en de jon geren waren uit alle delen van Z. Afrika gekomen. Sommigen moesten daarvoor meer dan f 100.— reisgeld betalen. Daar naast heeft ds Kuiper op tal van plaat sen gepreekt en lezingen gehouden. Hij zal van zijn bevindingen aan de deputa ten voor de emigratie van de generale synode der Geref. kerken in Nederland rapport uitbrengen. Ds- J. Hoogenraad overleden. Te Scheveningen is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds J. Hoogenraad, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. De overledene werd 3 Jan. 1878 te Sche veningen geboren. Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht en werd 21 Sept. 1902 te Leimuiden in zijn ambt bevestigd. In 1907 vertrok hij naar Meppel welke stand plaats h|j in 1915 met Uithuizen verwis selde waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 10 Jan 1943. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Gronin gen waar hij werkzaam is geweest als geestelijk verzorger in het R.K. zieken huis. In 1946 kwam hij naar 's-Gravenha- ge en werd door de kerkeraad aldaar benoemd als ziekenhuispredikant voor het gem. ziekenhuis aan de Zuidwal, wat hij tot 1950 geweest is toen zijn gezond heid hem noopte zijn arbeid neer te leg gen. Ds Hoogenraad woonde de laatste jaren in het Herv. rusthuis te Schevenin gen. Zijn stoffehjk overschot zal a.s. Vrij dag na een rouwdienst in de Nieuwe kerk die om 1 uur aanvangt op de algemene begraafplaats te 's-Gravenhage worden teraardebesteld. AMSTERDAM, 7 October. De Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G. Suurhoff, heeft van middag op de receptie in de Koning- saai van Artis te Amsterdam de 90- jarige „Ome Jan" van Zutphen, de man, die zo ontzaglijk veel heeft ge daan en nog doet voor de t.b.c.-bestrij- ding medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hem te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester A. J. d'Ailly van Amsterdam zei „Ome Jan" nog steeds als Amsterdammer te beschouwen en reikte hem de zilveren penning van de stad uit. De zilveren legpenning van Hilver sum ontving Jan van Zutphen, die reeds vanaf 16 November 1925 in deze stad woont, uit handen van bur gemeester J. J. G. Boot. «ine (en kin 's-GRAVENHAGE, 7 October. Het direct beschikbaar aanbod van neltjke arbeidskrachten daalde in ember raat 5490. De relatieve fkloosheid was eind September het hoogst in Noord-Holland met 21 werk lozen per 1000 mannelijke beroeps oefenaren en het laagst in Zeeland met 5 en Drente met 7, terwijl het rijksgemiddelde 16 bedroeg tegen 17 op 31 Augustus. Dat er in de maand September min der werklozen waren dan in vorige maanden, blijkt uit de daling van het aantal D.U.W.-arbeiders van 10.475 tot '09 en van het aantal werklozen van -.322 tot 50.898. Deze daling is voor namelijk een gevolg van de voortzet ting en de uitbreiding van de seizoen werkzaamheden in de landbouw, de voedings- en genotmiddelen industrie, enz. Het aantal werkloos geregistreerde vrouwen steeg voornamelijk door de inschrijving van meisjes, die de scho len verlieten en door afloop van het zomerseizoen, o.a. in het hotelbedrüf, iet 1099. Het welzijn van Europa is een rechtstreeks Nederlands belang en het bevorderen van dat welzijn derhalve een doelstelling van de Nederlandse politiek, zo drukte de minister zich uit, die sprak over het onderwerp „De rol van Neder land in de internationale politiek". De rol van Nederland in de politiek is de rol van een lid van een interna tionale gemeenschap of van verschei dene gemeenschappen. Daarom neemt ons land deel aan verscheidene inter nationale organisaties met strakke en minder strakke bindingen. Deze inter nationale organisaties streven naar 'n wereldvrede, naar een vrij en voor spoedig Europa bij zo ruim mogelijke afzetmogelijkheden van zijn producten. D. P, Spierenburg, De heer D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zei in zijn rede, dat een voortdurende controle van het Gezagsorgaan nodig blijft om te voorkomen, dat de ge meenschappelijke markt weer ver brokkeld wordt en de concurrentie verhoudingen opnieuw worden ver valst. De collectieve samenwerking in het Gezagsorgaan betekent, dat nu voor het eerst de Fransman en de Duitser zijn eigen nationaal standpunt niet meer verdedigt. Het is mijn diepe overtuiging, aldus zei de heer Spierenburg, dat alleen reeds het feit, dat groepsbelangen in het nitvoerend orgaan geen nationale spreekbuis meer vinden, een aanleiding tot ontstaan van conflicten uit de weg heeft geruimd. De heer Twijnstra toonde aan, dat men zich niet tot een zuivere politieke integratie van Europa mag beperken maar dat ook de integratie met name op economisch terrein moet worden verwezenlijkt. Beleid. Het toekomstig beleid van het Ho ge Gezagsorgaan werd als volgt sa mengevat door de heer Twijnstra: 1. De gemeenschappelijke markt zal volledig tot stand moeten worden gebracht. Daartoe moeten de tijdelijk geautoriseerde uitzonderingen worden opgeheven. 2. Een investeringsbeleid moet worden gevoerd gericht op de moder nisering van het productieapparaat. 3. In nauw contact met: de Raad, van Ministers moet er naar worden gestreefd het beleid van het Hoge Ge zagsorgaan in te passen in een dooi de regeringen tot stand te brengen all* gemene expansiepolitiek. 4. Aan de gedachte van een nieu we' associatie met Engeland zal inhoud moeten worden gegeven. De voorzitter van het Verbond, de heer T. J. Twijnstra, sprak tijdens de ledenvergadering nog zijn j aarrede uit. Antwerpse chauffeur te Yerseke overleden YERSEKE, 7 Oct. Tijdens het in laden van een partij mosselen kreeg de 25-jarige chauffeur K. uit Antwerpen een hartaanval, waaraan hij een kwar tier later overleed. Zesduizend employe's van de in Britse en Amerikaanse eigendom zijnde inter nationale spoorweg van Midden-Ameri- ka zijn Woensdag in staking gegaan, waardoor al het spoorwegverkeer tot stilstand is gekomen en de verbindin gen met de havens verbroken zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Warns, toez., mr Q. Ro vers te Groningen (cand.); te Krab- bendijke, T. Bunksema te Asperen. Aangenomen als pred. voor buiten gewone werkzaamheden, (Prot. kerk in Westelijk Indonesië), M. G. Baldee, cand. te Heemstede. Aangenomen de benoeming tot vic. te Warnsveld, J. A. Rietberg, vic. te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerk Beroepen te Nederhorst De Berg, D. C. Ros te Stellendam. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Middelburg, G. Hagens te Schiebroek-Hillegersberg-Gentrum. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Haarlem-C. (2e maal), J. P. Geers te Rotterdam-Centrum, die dit beroep ook aannam. SL.OTK.OERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 98% Pollarleniug 1947 95?& Invest. Certif. 100% Ned. 1962/64 cum 10054 Grootboek 1946 98*4 Unilever 204f4 Wilton-Fijenoord 17354 Biliton I rubr. Biliton II rubr. 223 pordtsche Petr. 294J4 Pito, pre!. 299 Kon. Olie 312 Pito, onderaand. 312J4 Moeara Eniin 51554 A'dam Rubber 90 Kon. Hoogovens 160 Ned. Handel Mij 156 Fokker 136*4 Ned. Ford 214 Cult. H. IncU Bk 65tf Calvé Delft 129*4 Ned. Kabelfabr. 219 Nat. Handelsbank 112% Bergh's Jurg. 27654 A.K.U. 17154 Do 6 cum. prei. wd. 14754 Gelder Zonen 16754 9854 96 10054 10054 20454 174 281 295J4 30054 313 313 51554 90>4 16054 157 136% 212J4 6654 12754 21754 1254 276 17154 1475Ê 167 Philips' Gloeil. 3y3 K. Olie 1950 Deli Bat. Rubber Bandar Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn K. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sell. Unie Ömmeren's Sch.vrt St.y. Mij Ned. H.V,A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Müllej Co Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank Twentsclie Bank Overzeese Gas 17154 11354 13111 101 67 29L 41 132 111 12754 118?4 12454 12754 160 137 1047-4 51 78 24 9354 17254 170?s 65 166 16454 94 171 11354 132B 10054 67 2955 122 40 132 12754 119 12454 12754 1595-4 13654 1045-4 5054 777*4 24 150 9454 17254 17154 "65 167 165 ■92% Borneo Sumatra Iuternatio Am. Radiator Am. Smelting Bethl. Steel Anaconda Copper Chrysler- Ford Canada General Motors Hudson Alotor Intern. Nickel Rep. Steel Kennnecott Stand". Brands U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. - 107*4 146 147 1354 1354 2854 2854 4?vs 46;, 4 30*4 3054 62-54 6354 B 60B 61B 55;5654 lijs 12 38; 8 38*4 43 4354 6254 6354 25}4 2654 3454 3454 1954 7154 71-54 4855 4854 5754 5754 50 4954 70 7054 1954 1954 - 2154 - 454 20 20}4 19 1954 23J4 2454 Engels-Perzisch oliegeschil. NEW YORK, 7 October. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat er een noodoplossing zal worden voor gesteld voor de verkoop van Perzische olie als het Engels-Perzische olie- geschil niet spoedig zou worden ge regeld. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken overweegt een voorlopige regeling voor te stel len, die voorziet in de benoeming van een trustee en die beoogt Perzië weer inkomsten uit zijn olieindustrie te verschaffen. De regeling zou echter eerst van kracht worden, wanneer de Perzische regering zi v bereid zou hebben verklaard met Engeland een overeenkomst aan te gaan voor de schadevergoeding wegens de onteige ning van de industrie. NEDERLANDER IN RUSLAND NEERGESCHOTEN? HANNOVER, 8 Oct. De Neder lander Harry Gerrits zou in Maart van dit jaar, op de sterfdag van Sta lin, in het gevangenenkamp 6124/1 te Stalingrad door een Russische wacht post zijn neergeschoten. Deze medede ling is in het kamp voor uit de fiow- jet-Unie teruggekeerde gevangenen te Friedland in Nedersaksen gedaan door een vroegere politieman. Gerrits zou in het kamp te Stalingrad de enige Nederlander zijn geweest. De informatiedienst van het Rode Kruis kon het A.N.P. geen nadere in lichtingen geven op grond van deze summiere gegevens. De Nederlandse woonplaats van Gerrits is niet bekend. De politie van een aantal landen zoekt naar vier Britse toeristen, van wie niets meer is vernomen sinds zij op 12 Sep tember met hun auto uit Napels vertrok ken om naar hun land terug te keren. Vergadering Bond van Chr. Mulo-scholen (Van een onzer redacteuren.) UTRECHT, 8 Oct. De Bond van Chr. Mulo-scholen vergader de te Utrecht onder voorzitterschap van ds R. Dijkstra te Putten. In zijn openingswoord haalde deze herinneringen op aan de tijd dat hij zelf nog bij het onderwijs werkzaam was en daarbij op zijn eigen wijze al aan „vernieuwing" deed. De ware onderwijsvernieuwing ligt echter niet in een leerplan of methode besloten, maar in Jesaja 40, aldus spr. Die de Heere verwachten, ook bij hun lesgeven op de Chr. school, zullen de kracht vernieuwen. Wie dit moeilijke werk goed wil doen, moet daartoe steeds opnieuw om deze kracht vragen tot het Goddelijk antwoord komt: Zie, Ik maak ook bij u alle dingen nieuw. Dr H. J. Langman te Amsterdam sprak op deze bijeenkomst over de problemen van het Bijbelondêrwijs op de Ulo-school. Eerste eis voor de onderwijzer is ootmoet, vooral bij het Godsdienstonderwijs, zo zei spr. Hij moet weten, dat hij het niet geven kan, N BONN ergert men zich op het ogenblik aan de politieke ont wikkelingen van de laatste da gen. Het gaat de Duitse diploma' ten maar weinig naar hun zin. De Engelsman Attlee heeft het vooral gedaan. Deze vooraanstaande La- Sourman heeft immers de euvele moed gehad om voor te stellen de Duitse bewapening voorlopig van de baan te schuiven ter wille van de lieve vrede of, juister uitgedrukt, om Rusland tegemoet te komen in zijn vredeseisen. „Dit voorstel lijkt wel op niets. Het heeft er veel van weg, dat men in Engeland banger is voor de Duitse agressie dan voor de Russische agressie!" zo redeneert men (wat overdreven) in Bonn. Was het nu maar bij die officieuse verklaring van Attlee gebleven, die hij heeft afgelegd op het Labour- congres te Margrate, dan zou men er niet zoveel woorden over vuil hebben gemaakt. Maar tot overmaat van ramp onthult de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken het Wes telijk plan om Rusland een nonagres siepact aan te bieden. Op zichzelf heb ben de Duitsers niets tegen zo'n ver drag. Adenauer zelf heeft immers reeds suggesties gedaan in deze rich ting. Maar het verve'ende is juist, dat de discussie over de Duitse herbewa-, pening in de vergeethoek dreigt te geraken. Want ook in Bonn weet men, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk het zeer ernstig menen met de voorstellen, die zij Rusland willen doen. De nota, die aangeboden wordt is immers een geforceerde poging van het Westen om uit de politieke im passe met het Oosten te komen. Dul les heeft immers gezegd, dat de mo- derne oorlog met zijn verschrikkelijke atoomwapens geen middel meer kan zijn om politieke geschillen te be slechten. Het probleem van de Duitse her bewapening is voorlopig een probleem van de tweede rang geworden en daar ergert men zich aan in Duitsland. Bovendien, waarom is er niet over gesproken om de Europese Defensie gemeenschap als een integrerend be standdeel in het Veiligheids verdrag op te nemen? V Er is nog een reden waarom men geagiteerd is. De idee van het niet- aanvalsverdrag is, dat eikaars gren zen worden geëerbiedigd en dat tus sen de grenzen een bufferzöne wordt geprojecteerd. Het standpunt van de Russen is te raden. Do Sowjetdiplomaten zullen wensen geheel Duitsland als een buf ferzöne te zien. De Russische grens zou de Pools-Duitse grens moeten worden en de Westelijke grens de Ne- derlands-Belgisch-Franse grens. De idee van Dulles is om het ge bied links en rechts van de Duitse en Oostenrijkse grens als bufferzöne aan te nemen. Een gedeelte van Duitsland moet dan gedemilitariseerd worden. Niet geheel ten onrechte ziet men in het voorstel van Dulles een concessie aan de Russen. Amerika heeft in feite zijn eis laten vallen, dat geheel Duits land herenigd zou worden. Het is geen wonder, dat deze gang van zaken Duitsland maar weinig zint. Het is weinig aanlokkelijk om de toe komst van een bufferland in het ver schiet te hebben, zoals de Russen willen en over het Amerikaanse plan, om een gedeelte van het Oostduitse grondgebied als bufferzöne te annexe- re.. kan men ook niet enthousiast zijn. Vooral in Duitsland volgt men nauwgezet de verdere politieke ont wikkelingen en wacht men in span ning de rede af, die Winston Churchill morgen op het Conservatieve Partij congres zal houden. maar toch geven mag en moet in opdracht van God en in biddende verwachting van de hulp des Heiligen Geestes. De tweede eis is dan, dat hij (fit werk zo goed mogelijk doet. Spreker stond stil bij drie soorten moei lijkheden, n.l. die voortvloeien uit het kind, uit het karakter van de Ulo-school en uit het Bijbelonderwijs zelf. Wat de eerste groep betreft, de Ulo-leerlingen verkeren in de moeilijke puberteitsjaren en zijn over-critisch. Van de onderwijzer wordt daarom allereerst waarachtigheid gevraagd. De kinderen moeten aanvoelen dat hij zelf met zijn gehele persoonlijkheid staat achter hetgeen hij hun vertelt. De moeilijkheid op de Ulo-school zelf is, dat alles gericht wordt op het examen. De Bijb. Geschiedenis komt daarom bij onderwijzer en leerling soms op het tweede plan te staan, terwijl ze de eerste plaats zou beho ren te hebben. Wat de leermethode betreft, niet het verhaal, maar de verkondiging behoort voorop te staan. Het gaat niet allereerst om kennis v n de Bijbel, maar om het doorgeven van de Bijbelse boodschap. Een zeer goede voorbereiding voor elke les is juist bij dit vak voor de onderwijzer een eeri'y vereiste. NOG GEEN AFSCHEID. Uit het jaarverslag van de secretaris, mr J. J. Melle te Kampen, bleek dat de vereni ging in het afgelopen jaar 8 leden won en er twee verloor. Thans zijn dus 222 scholen bij haar aangesloten. De heer C. N. Dieters werd als bestuurs lid herkozen. Het lag in de bedoeling, dat ook de voorzitter zou heengaan. Ds Dijk stra nam ook reeds afscheid als voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en School. Daar niet tijdig andere candidaten waren gesteld, werd het op de agenda ver meldde afscheid nog een jaar uitgesteld. In middels zijn op de candidatenlijst voor het voorzitterschap geplaatst dr H. J. Langman. ds A. J, Flink en ds G. Sanders, resp. Ned. Herv. predikant te Amsterdam, Den Haag en Assen. De traditie, dat een Ned. Hervormd predikant het presidium van deze bond bekleed, zal dus wel worden voortge zet GEOTE VAART. AAGTEKERK 7 n. Manilla. ARENDSKERK 7 Suez/Aden. ALMKERK 8 Gibraltar/Marseille. ARENDSDIJK 8 te Rio de Janeiro. BLOEMFONTEIN 7 Kp Palmas n. Kaap stad. BLIJDENDIJK 7 n. Baltimore. BOSCHFONTEIN 8 te Dar er Salaam. GAASTERKERK 8 te Fremantle. GROOTE BEER 7 Farewell/Rotterdam. JAGERSFONTEIN 9 te Kaapstad verw. LIEVE VROUWEKERK 7 te Rotterdam. LUTTERKERK 7 te Antwerpen. MAASDAM 7 n. New York. NIEUW AMSTERDAM 8 Rotterdam/New York. VEENDAM 7 Kaap Race/Halifax. WATERMAN 7 n. Bilbao. WESTERDAM 7 n. New York. ZUIDERKRUIS 7 n. Amsterdam. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 7 Oct. KLAES COMPAEN v. Calais; AGINA v. Portsmouth- CAN DIDA v. Antwerpen. 8 Oct. TROMP v. Gent. Vertrokken 7 Oct. RUJA n. Svends- borg; AGINA n. Rotterdam; CANDIDA n. Quibeck. 8 Oct. KLAES COMPAEN n. Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 7 Oct. BELLATRIX v. New Castle; CAPRI v. Southampton; ACTINIA v. Liverpool n. Gent; LUTTERKERK v. Genua. 8 Oct. NATO v. IJmuiden n. Gent; JOSEF SWENDEN v. Rotterdam; GLORY v. Rot terdam; LEUVEHAVEN v. Port Talbot; POLYDORUS v. Londen; WILHELMINE v. Hariingen; VAN SPILBERGEN v. Freetown;MARIE CHRISTINA v. Lon den; HINDE v. Nijborg; VIVO v. New Casle. Gepasseerd van Antwerpen 7 October. JONEX I n. Londen; KITTY n. Hull; DENY n. Rotterdam; ATLANTIC n. Southend. 8 Oct. PRINSES MARGRIET n. Zee; PRIMA n. Rotterdam. KAPELLE, 7 Octooer. Lewone veiling. Aardbeien 115—141; Bramen 73; Noten 130290; Appelen en Peren: Pr. Roose velt 918; Zoete Ribbeling 9; Soldat La- boureur 1213; Princesse Noble 23; Pit- maston Duchesse 13; Durondeau 7—11; Br. Clairgeau 919; Eng. Pigion 1123; Le Cure 13; Dubb. Bergamotten 715; Zoete Kroon 518; Maagdepeer 21; Groenten: Andijvie 1013; Bloemkool 832; Prei 1317; Spruitkool 31; Dubb. Prinsessen 2548; Kroten 6(48; Rode kool 1112; Knolselderij 11; Savoye kool 1314; Witte kool 6; Kropsla 35(4. BERGEN OP ZOOM, 7 Oct. Groente en Fruit veiling. Sla p. 10 st. 2534; An dijvie 910; Bloemkool AA 1622, A 11 18, B 811; Bospeen 1014; Waspeen 8 15; Prei 1315; Kroten 8—10; Savoye kool 612; Spinazie 1122; Rode kool 6- 12; Witte kool 710; Stamboon dubbel prinsessen 3752; Staakprinsessen 61—82; Snijbonen 6390; Komkommers 8—10; Tomaten 2441. Appelen: Sterappelen A 2734, B 21, C 14, H 12—17; Cox Orange Pippin 3156; Glorie van Holland 18—29; Nötaris appe len 10—14. Peren: Soldat Laboreur 1827; Legi- pont 2429; Conference 21—22; Beurre Hardij 38; Giese Wildeman 29. EIERMIJN. 1 i De A.V.M. Eiercommissie heeft de con sumptie prijs voor de eieren vanaf Vrij- adg 9 October a.s. als volgt vastgesteld. Prijsklasse I 22(4, II 21%, III 20%, IV 19%. VEERE, 8 Oct. 1592 kg Exp. gar nalen 60; 514 kg Handelsgarnalen 61 66; 6 kg Schar 35; 221 kg Bot 1938; 35 kg Tong 95—236; 149 kg Rog 22—31; 8 kg Wulken 47; 3 kg Wijting 21; GOES, 8 Oct. Exportveiling: Cox Orange Pippin A 2,60—63; BC 56,50— 61,70; I gr 59,80—60,15; I 54,10; II 16,80; Laxton Superbe A 38,36; BC 39,40; I gr 371,0; I 37,40; II 9; Sterappel A 30 30,65; BC 24,10—25,70; I gr 26; I 23,10; II 10,55; Glorie van Holland A 29,30; BC 22,70; I gr 28,50; I 21; II 10; Goud Remet A 26,29; BC 22,60; I gr 23,60; I 19,30; II 13,50; Doyenne du Cornice A 61,50; BC 60,85; I gr 56,20; I 60,05; II 39,6042,50; Br. Alex Lucas A 43,40; BC 50,05; I gr 38,70; II 23,10; Zwijndr. Wijnpeer A 28,60; BC 26,90; I gr 26,90; I 24,10; II 5,80; Nouv. Poiteau I gr 16,50; I 12,10; II 8,50; Br. Clairgeau A 35; BC 31. Gewone veiling: Cox Orange Pippin K 2231; F 1325; Allington pippin K 15—16; F 8; Laxton Superbe K 16—18; F 8; Sterappel K 18; F 8; Glorie van Holland K 18; F 6; Goud Reinet K 15; F 9; Notarisappel K 9—11; F 8; Goud Reinet val 9,9U; Conference K 18—22; F 816; Doyenne du Cornice K 3846; F 18; Legipont K 18—28; F 6—17- Br. Alex Lucas K 9—17; F 3; Soldat La- boureux K 18—19; F 6; Zwijndr. Wijn peer K 811; F 56; Nouveau Poiteau K 9; F 3; Noten per 100 st 701,80; Druiven 94 ct. Ds P, N. Kruyswijk. DEN HAAG, 8 Oct. Ds P. N. Kruys wijk, laatstelijk Geref. predikant te Wie- ringen die het predikambt heeft neer gelegd maar aan de gemeenschap dezer kerken zich niet onttrok is benoemd bij de Stichting voor Prot. Chr. Sociale Pae- dagogie te 's-Gravenhage, waar men zich belast met de nazorg over zwakzinnige jonge mensen die in de maatschappij werkzaam zijn. Kerkdienst te Nisse Hedenavond te 7.30 uur zal ds Bel voorgaan voor de Geref. Gemeente te Nisse.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5