T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuwtjes van alle eilanden Zonder mensen ,,van buten" het niet gaan zou 'T NOTEERT U GRABBELTON EN TEN SLOTTE OU WERKERK-CAISSONS NAAR ZIJPE Goedennacht EEN DAG VAN WEINIG VERRASSINGEN T weede-klasse-kampioen uit de bus komen kan" Gemeenteraden Een Prot. Chr. vakorganisatie voor melkslijters op Walcheren Nieuw overkoepelend orgaan van Middelburgs zakenleven Stichting Nieuw Schouwen- Duiveland uit klachten Over verbindingen en uitkeringen Vrijdag 9 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zij hebben goed onderdak gekregen ER is toch wel hard ge werkt op Schouwen. Het grootste gedeelte van de driehonderd te bouwen gezinsbarakken is thans zo goed ais gereed. Zoals we reeds eerder hebben ver teld, staat het grootste com plex woningen aan het Beijersdijkje kerk, waar vijf be- 240 personen. Dit telt grote barakken, elk staande uit vier slaap- en vier woonkamers. Er is 'n keukenbarak met een kel der, een levensmiddelen magazijn, een „aardappel- jas"-afdeling zoals de man nen die zelf noemen en een dekenmagazijn. Ook voor de ontspanning is ge zorgd. Er staat een grote cantinebarak compleet met bij Nieuwer- toneel en buffet. Op die ma- in één rij 95 nier hebben de arbeiders huisjes, met een grote ka- die bij Ouwerkerk en „De mer, drie slaapkamertjes en Val" werken en die uit alle een toilet. Met water en electrisch licht. In Zierikzee l.an men het zonder arbeidskrachten „van buten" niet af. Alleen gold ook hier de moeilijkheid, waar laat je al die mensen... Het Zwitserse Rode Kruis werd redder in de nood en schonk royaal een heel ar beiderskamp. „Zeikepolder" werd het genoemd en het staat vlak bij Zierikzee. Het biedt slaapgelegenheid aan Zestig jaar Landbouwonderwijs Vrijdag 30 October be staat de Rijkslandbouwwin- terschool te Goes zestig jaar. Ze is nog niet oud, deze jubilaresse van het Ra velijn „De Groene Jager". Integendeel, ze zit nog boordevol nieuwe ideeën. Hoewel het geen uitbundig feest wordt zal dit jubileum toch niet ongemerkt voor bijgaan. Men heeft n.l. een ontwikkelingsdag voorbe reid, gedurende welke men tal van actuele problemen zal aansnijden. Des morgens opent de wnd. voorzitter van het schoolbestuur, de heer D. W. Lindenbergh deze dag, die in „De Prins van Oran je" wordt gehouden. Na hem zal ir N. van Vliet, di recteur van het landbouw onderwijs in Den Haag, een toespraak houden. Een uur lang zal het daarna felicita ties regenen. En dan vol gen voor de gasten de leer lingen en oud-leerlingen de talloze onderwerpen. De di recteur der school, ir J. Versteeg,' spreekt over de herziening van het leerplan aan de landbouwscholen; leraar ir E. H. Gastman be spreekt de weersontwikke ling, die leidde tot de storm vloed. „Waarom mechanise ren wij ons bedrijf"? is de causerie die de heer S. J. de Regt, landbouwer te Wisse- kerke, zal houden. Des middags spreekt ir C. W. C. van Beekom, de rijks delen van ons goede vader landje hier zijn samengeko men, tóch nog een. beetje huiselijkheid. Naast dit Kamp staat dat van de internationale vrij willige hulpdienst. De be woners van dit kamp, die het hulpverleningswerk op het eiland groots hebben aangepakt en zonder mop peren de vuilste karweitjes opknappen, worden door de keuken van hun „buren" gevoed. En die keuken is goed, zeggen zij opgeruimd. Goed idee is geld waard Goede ideeën zijn nog al tijd geld waard. Dat heeft de heer H. Huige, eigenaar van Hotel Tivoli te Goes, bewezen, toen hij, in sa menwerking met de Gebr. Wattez, glasindustrie, zijn eliëntèle een nieuw bedie ningssysteem voor de neus zette. Hij toonde het ons vol trots. In feite is het heel simpel. Op ieder tafeltje in het café staat n.L een soort schemerlampje met een drukknop. Als een bezoeker nu een cosumptie wil be itellen, drukt hij eenvoudig weg op het knopje, het lampje gaat branden en waarschuwt zo de ober. Het blijft branden tot deze komt en de bestelling heeft ge noteerd. Geen geroep dus meer van „aanneme. Niets dan wat lichtjes.... Hij en de Fa Wattez zijn zeer trots op deze wereld primeur, waarvoor verschei dene fabrikanten van bier en limonades grote belang stelling koesteren. Want die zier. er terecht een flinke reclamestunt in. Jhr A. hc. ue cas-moroot,- Hare Majesceits com missaris in deze provincieheeft in Kaapstad aan de gouverneur-generaal van Zuid-Afrika een dank woord overhandigd uit erkentelijkheid voor de hulp, die Zuid-Afrika ons verleende na de watersnood. Hoe dat precies tewerk is gegaan, is ons niet bekend; de reutercorrespondent, die het bericht de wereld inzond heeft er tenzij dat het persbureau zelf er in ging snoeien zestien regels aan gewijd. Het is ook al zó lang geleden. Nog één gat is er over gebleven en dat zal gedicht worden met caissons. Die zullen in de vluchthaven van Zijpe worden gevaren, schreef onze correspon dent in 'Bruinisse. Hij had er, toevallig, óók zestien regels voor nodig. De niet te beschrijven dank van Zeeland aan een volk dat zijn afkomst niet vergat en de voorbereiding voor de laatste slag. Zestien regels. Zó vliegt het nieuws over de wereld landbouwconsulent, over „Doelmatig gebruik van grasland". Over „Preventie ve diergeneeskunde" spreekt dr G. Wagenaar, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren. Ir J. Dorst, di recteur van de Keurings dienst Zeeland van de N.A.K., bespreekt „Zaai zaad men' teressant en leerzaam zijn. Maar even interessant zal 't zijn te luisteren naar de voorzitter "an de Ver. van Oud-leerlingen, de heer C. Burger, die ons zal ontvou wen waar de talrijke oud leerlingen een werkkring hebben gevonden, Zij zijn over de gehele wereld uit gezwermd. Goes. „Prins van Oranje" 13 October, 8 uur: „Youth for Christ". Zeer belang rijk. 's-H. Arendskerke. 12 Oc tober, 2 uur: Raadsverga dering. Aan de orde o.m. en pootgoedproble- benoeming onderwijzer(es) Dit alles zal heel in- O.L. school (dorp). Yerseke. Hedenavond 8 u. Raadsvergadering. Schoondijke. Hedenavond Jeugdgebouw „Beelden uit het land van de Bijbel", lezing met lichtbeelden van de heer Heule uit Haarlem. Middelburg: 24 Oct., A.R. Kiesvereniging: dr J. Schou ten behandelt politieke vragen. De afd. Gees van de Kon. Ned. Veren, voor E.H.B.O. is Woensdag haar jaarlijkse cu-sus begonnen in het Me disch Centrum. Voorzitter Kil kon 25 nieuwe cursisten welkom heten. Dr H. J. Entink van Kloetinge, geeft theorie en Zr v. d. Kley de practijk. De diaconie der Ned. Herv. Kerk te Bruinisse heeft een legaat van f4000.ontvan gen uit de nalatenschap van mej. A. P. Beaufort. Postzegels verzamelen is een mooie bezigheid en daarom heeft men ook in Bruinisse een philatelisten club opgericht. Trefpunt van deze club is de kappers- s-.lon van de heer A. v. d. Berge. „Zegeltje goed, me neer?" Baggermolen-arbeider C. Boogaert uit Sliedrecht, werkzaam op de „Holland 5" te Hansweert, kwam met de vingers van zijn linker hand tussen een staalkabel terecht. Al zijn vingers'wer den afgekneld. Met een klomp sloeg schip per Jonkman van het m.s. Jadi, in de haven van Hansweert, de schipper van het Zwitserse m.s. „Belalp" in het gezicht, woedend, omdat hij meende dat D. hem had aangevaren. D. hield zich kalm, ook toen J.'s vrouw haar man kwam assisteren. De Rijkspolitie had het laatste woord, zo als gewoonlijk In Middelburg zijn in het afgelopen seizoen in de ge meentelijke zweminrichting 38.298 baden genomen, dat is bijna 7000 meer dan vo rig jaar. Sollicitatie Directeur E. Smit van de Provinciale vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft ontslag genomen. Van de vreemdelingenindustrie is hij overgestapt naar de alu- miniumindustrie. Hij wordt nu directeur van een be drijf te Middelburg. Voor de betrekking die hij heeft opengelaten, hebben niet minder dan83 sollici tanten naar de pen ge grepen. werd in het stationskoffie huis in Rilland, op verzoek van de familie Nagelkerke, ren herenhuis geveild. We weten niet of hij van ze ventjes houdt, maar de heer A. J. Colpaart had het hoog ate bod met f7777.77. De verkoping werd nog in be raad gehouden. BRUINISSE, 7 Oct. Drie grote Phoenix caissons, die men in gereed heid houdt voor het sluiten van het gat bij Ouwerkerk, zullen ligplaats krijgen in de Vluchthaven te Bruinisse (Zijpe). De diepgang van deze caissons is plm. 6 li meter. Aangezien de laagwa- terdiepte van de Vluchthaven slechts 5.90 meter is is men begonnen de lig plaats uit te diepen en te egaliseren. Schoolhoofd te Bergen op Zoom nam afscheid, BERGEN OP ZQOM, 8 Oct. Woensdagmiddag werd in het Evan gelisatie-gebouw te Bergen op Zoom door het schoolbestuur, door het on derwijzend personeel, door de leerlin gen en ouders afscheid genomen van de heer van Buuren, hoofd van de School met de Bijbel, die deze school met pensioen gaat verlaten. Hij werd hartelijk toegesproken en toegezongen en ontving fraaie cadeaux. Ingezonden Mededeling (adv.J Zaterdagmiddagvoetbal GOES, 9 Oct. Afgelopen Zaterdag hebben verschillende clubs weer „hu zarenstukjes" uitgehaald. Wolfaartsdjjk o.a. lieeft dit voor hun onverteerbare menuutjes moeten verorberen. Deze week is deze „serieuze" eerste klasser vrjj en kan dus uitrusten van de vermoeienissen. Arnemuiden daarentegen, dat YVolfaartsdijk zo'n kostbaar slaatje bereidde, zal morgen weer van leer moeten trekken en wel tegen Colijnsplaat. Ook deze keer zullen de Arnemuidenaars het wel klaren. Dit kunnen we verder ook zeggen voor alle thuisclubs in de eerste kiasse. De dag van morgen zal toch niet bezaaid zjjn met verrassingen. De krachtsverhoudingen zijn morgen, behoudens enkele uitzonderingen, tame lijk groot. Een van die uitzonderingen is de wedstrijd Kloetinge IIKapelle II en verder nog enkele ontmoetingen in Zeeuwsch Vlaanderen. Onze prog nose is: Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist I Middelburg VIOostkapelle I 1 le klasse. Arnemuiden IColijnspl. Boys I 1 Kloetinge IKapelle I 1 Nieuwdorp IRillandia I 1 V.C.K. I—Wemeldinge I 1 3e klasse A. Colijnspl. Boys IIArnemuiden II 2 Kloetinge IIKapelle II 1 Nieuwdorp IIRillandia II 1 Wemeldinge II—V.C.K. II 2 2e klasse B. Bevelanders IGoes V 2 Serooskerke IKats I 2 S.V.D. I—Veere I 2 's Heer Arendskerke IICortgene I 2 's H. Hendriksk. IWissekerke I 1 2e klasse C. E.M.M. IV—Serooskerke II 1 Meeuwen I—V.C.K. Ill 1 f 0.95, f2.40, f8.88. I.Nieuwland IR.C.S. V 2 Zeeuwse korfbalcompetitie 2e klasse D. Spui I Zaamslag I 2 2e klasse E. Driewegen IIS.V.D. II 1 Spui IIZaamslag II 0 Beren I—A.Z.V.V. II 1 (I wihst thuisclub; 2 winst be zoekende club en 0 gelijkspel). JUNIORENCOMPETITIE. Groep A I Middelburg A IVlissin- gen A I. Groep A II Middelburg A IR.C.S. A I; Zeelandia A IVlissingen A II; Zeeuwen A INieuwland A I. Groep B I Oostburg B IMiddelburg B I; R.C.S. B IVlissingen B I. Groep B II Zeelandia B IVlissingen B II; Zeeuwen B IMiddelburg B II. Groep B III E.M.M. B IZeeuwen B II; Walcheren B IMiddelburg B III. Groep B IV Wemeldinge B IBeve landers B I; Yerseke B IKapelle B I. Groep B V Corn. Boys IA.Z.V.V. B I; Terneuzen B IAxel B I; Tern. Boys B IHoek B I; Axel B IITer- neuzen B II. Groep B VI Hulst B ISteen B I; Vogelwaarde B IHontenisse B I; Koewacht B IHulst B II. Beslissingswedstrijd eerste klasse komt in zicht Zaterdag a.s. is het voor de 2e klasse een spannende dag. De kampioen kan hier nj. uit de bus komen. Wij schrjjven „kan", want door een neder laag van De Poel en door een overwinning van Swift H, staan laatstgenoem de clubs en Vitesse weer gelijk. Weet De Poel tot een gelijk spel te komen tegen Togo II, dan zijn ze reeds kampioen! Het zal echter nog een zware kluif worden voor De Poel, daar Vitesse vorige week ook onverwachts het hoofd moest buigen voor de Togo-reserves. Scampolo gaat haar laatste strijd strijden in 's Heer Arendskerke, om als overwinnaar de terugreis te kunnen aanvaarden! SINT LAURENS. Woningverbetering goedgekeurd. De gemeenteraad van St. Laurens heeft afwijzend beschikt op een verzoek om sub sidie door de Bond van Mobilisatie-inva liden enz. Aangenomen werd het voorstel van het K B. van 4 Augustus 1953 tot wijziging van het Toelage-besluit 1951 voor het gemeen, tepersoneel van toepassing te verklaren. Eveneens werden goedgekeurd twee aan vragen tot het verkrijgen van premie voor woningverbetering. De kosten voor de ge meente zullen bedragen 2 x f466.77. OUDELANDE. Géén subsidie voor de C.B.T.B. In de laatst gehouden raadsvergadering werd het subsidie verzoek van de C.B.T. B. voor de lagere landbouwschool .te 's- Heer Arendskerke, waarover in een vori ge vergadering de stemming staakte, af gewezen. Subsidie verzoeken van Ned invaliden werden eveneens afgewezen. Besloten werd medewerking te verle nen aan woningverbetering- en splitsing op grond van de „Premieregeling wo ningverbetering en -splitsing 1953". Het buitenverfwerk van de gemeente woningen a.d. Slagtweistraat werd gegund aan dhr A. M. Oele als laagste inschrijver voor de som van f 1189. In het seizoen 1953/54 zal wederom een brandstoffenbijslag worden verleend aan minder-draagkrachtigen, waarbij de bij drage van andere instellingen niet meer behoeft te prevaleren. De uitgaven voor o.g.l.o. over 1951 wer den vastgesteld op f 1273,94 en f 140. voor lichamelijke oefening. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1952 werd goedgekeurd met een batig slot op de gewone dienst van f 1991,66; kapitaaldienst in. ontvang en uitgaaf f 1539,70. Vastgesteld werd de 3e wijziging der gemeentebegroting 1953. Aan de Olivierse Zandweg zal in de buurt van de spoor wegovergang een straatlantaarn worden geplaatst. Verder werd in principe beslo ten medewerking te verlenen aan de elec- trificatie van de buurtschap Platschorre. In de rondvraag wees dhr Buteijn op de wenselijkheid om de straatlantaarn op het dorpsplein te verplaatsen zodanig dat ook de omgeving van het postkantoor wordt verlicht; verder bracht hij de con trole der gemeentewoningen Ier sprake. Dhr de Wilde bracht de maximum snel heid in de bebouwde kom ter sprake, ter wijl dhr Meertens wees op de slechte toe stand van de oprit Slikgatseweg-Molen- dijk. Officiële Publication Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maaktbe kend, dat het raadsbesluit van 27 Febru ari 1953 tot vaststelling van een regeling van bouwverboden ex art. 35 der Woning wet door Gedeputeerde Staten van Zee land is goedgekeurd bij besluit van 1 Sep tember 1953, no 503/229, 3e afdeling. Oost- en West Souburg, 1 Oct. 1953. Problemen van de Zeeuwse melkhandel MIDDELBURG, 8 Oct. Daartoe uitgenodigd door een voor dit doel ge vormde commissie van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivel producten in Nederland, bestaande uit de heren G. Polderman uit Vlissingen en P. J. Arendse uit Souburg, waren vele Walckerense slijters in het Schutters hof bijeengekomen teneinde voorgelicht te worden over enkele actuele proble men, welke zich op het terrein van de melkhandel en in het bijzonder in de provincie Zeeland, voordoen. Er was in deze vergadering duidelijk een streven merkbaar om spoedig te komen tot oprichting van een Walcherse afdeling van de Chr. Meikslijtersbond. De heer A. van Buuren uit Delft op kwam en dat bij de huidige maat- sprak als eerste over het onderwerp „Moet voor een goede belangenbehar tiging der Walcherense slijters de on derbouw der Federatie gereconstru eerd worden?" Deze bepleitte een re constructie van de opbouw van de Zeeuwse Melkfederatie in die zin, dat niet personen, maar de organisaties de samenstellende delen vormen, zoals wij deze opbouw ook kennen in ver schillende andere delen van ons land. De ervaring heeft bewezen, dat hier mede langs democratische weg het doorspreken en oplossen der vraag stukken goed tot zyn recht komt. Over het tweede onderwerp: „Hoe kan een verantwoorde marge het best verwezenlijkt worden" sprak de heer C. de Boer uit Haarlem. Deze spreker wees er op dat op 19 April voor de be trokken groepen in de melkvoorzie- ning een nieuwe periode werd inge luid. Het jaren van kracht zijnde vas te prijzenstelsel maakte plaats voor meer vrijere prijsvorming. De geledingen in de melkvoorzie- ning, te weten boeren, bedrijven en slijters, ontvingen hiermede de tot hiertoe door de overheid uitgevoerde taak, zelf ter hand te nemen en te re gelen. Op welke wijze de 3 genoemde groe pen tot vaststelling van een verant woorde en redelijke marge kan komen en welke voorwaarden door de slij ters moeten worden vervuld, werd in den brede met enkele gegevens nader geadstrueerd. Aangezien het Bedrijfschap voor Zuivel de eis stelt dat bij de uiteinde lijke vaststelling der verkoopsprijs de marge moet worden waar gemaakt, pleitte spreker voor een verantwoorde kostprijsberekening, zodat moeilijkhe den daardoor voorkomen kunnen wor den. Tenslotte sprak de heer P. G. Broek man uit Rotterdam een warm en be zielend woord over het onderwerp: „Waarom het noodzakelijk is dat ook in Zeeland een Prot. Chr. vrije orga nisatie tot stand dient te komen". Met grote nadruk betoogde deze spreker, dat Zeeland in dit opzicht zeer achter- schappelijke structuurwijzigingen het beslist nodig is dat de over het alge meen voor beginsel pleitende Zeeuwen dit vacuum opheffen. Op deze met grote aandacht beluis terde inleidingen volgde een uitvoerige hoogstaande gedachtenwisseling, waar bij in hoofdzaak het woord gevoerd werd door de. heren Poppe en Sander- se. Hoewel zij lieten uitkomen de op richting van een Walcherense afdeling niet in de weg te zullen staan bepleit ten zij krachtig voortzetting van de Zeeuwse federatie in haar huidige vorm en samenstelling. De heer Hamming uit Middelburg, dagelijks bestuurslid van de Chr. Mid denstandsbond, sprak een slotwoord waarin hij met grote kracht opkwam voor het goed recht van een Chr. vak organisatie, ook voor Zeeland. Bij de opbouw van de P.B.O. heeft de Chr. vakorganisatie belangrijke versterking nodig omdat daarbij de getalssterkte gaat meespreken. Voorts verricht de Middenstandsbond belangrijke arbeid ten gunste van de Zeeuwse slijters en middenstanders, hetgeen vorige week nog is gebleken op de vergadering der Chr. Middenstandsbond, waarbij mid dels een resolutie een beroep op de regering gedaan werd compensatie voor de middenstand te mogen ont vangen voor de a.s. loons- en huurver hoging. AANBESTEDING Woningbouw te Schoondijke. Te Schoondijke werd openbaar aan besteed het bouwen van zes woningen met schuurtjes. Architect is Ir. W. J. Bruynoge. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Iz. de Bliek te Schoondijke f 67.800; C. A. de Ruyscher te Hoofdplaat f 69.880; V. Verstraete te Hoofdplaat f 61.980; P. J. Leenhouts te Sluis f66.800. Voor het bouwrijp maken van het terrein aan de Prinses Irenestraat, waarop deze woningen gebouwd worden, was slechts één inschrijver, n.l. Fa. H. Bunschoten en Zoon te Noordwijk voor f 5376.—. le klass: SeoltoScampolo; Zeelan dia IOlympia I. De wedstrijd tegen Seolto moet voor „de overkanters" geen moeilijkheden opleveren. Bij winst staan ze precies gelijk met Swift en is een beslissings wedstrijd noodzakelijk Zeelandia en Olympia spelen hun laatste wedstrijd. Zeelandia zal de buit wel binnen halen. 2e klasse: Elto ISwift II; De Poel Togo II. Zoals we hierboven reeds schreven, gaat het in deze afdeling spannen. Hoe wel we de reserves van Togo (volgens de ranglijst) nu niet tot de sterkste ploegen kunnen rekenen, zou ons een overwinning van Togo niet verbazen. Ook Swift II zou volgens de papieren van Elto moeten winnen. Toch zal Swift terdege op haar tellen moeten passen. Reeds bij een gelijk spel zijn zij van het kampioenschap uitgesloten. 3e klasse B: Swift V—K.V.L.; V.K.V Animo II. Deze wedstrijden zijn van geen enkel belang, daar de kampioen en de degra datie candidaat reeds bekend is. K.V.L. kan van Swift V winnen, terwijl Animo II ook het loodje zal moeten leggen 3e klasse C: Olympia IILuctor; Scampolo IIElto II. Olympia II zal wel met een flinke nederlaag genoegen moeten nemen, evenals Elto II dat reeds stevig onder aan staat. 3e klasse D: Scampolo IIITogo III; S.S.S. II—Vopo. Togo III zal wel met lege handen naar huis toe moeten, terwijl hetzelfde van S.S.S. II gezegd kan worden. Adspiranten Afd. A: TjobaSwift A; ZeelandiaDe Poel; ViosScampolo. De Poel zal de kampioensvlag wel kunnen hijsen. Dit zou een prachtige prestatie zijn, temeer daar ook hun eerste twaalftal vermoedelijk kampioen zal worden. De Scampolo-junioren spelen tegen Vios. Deze wedstrijd wordt te 's Heer Hendrikskinderen gespeeld. De jongens en meisjes uit Zaamslag zullen we. we ten te winnen. Adspiranten Afd. B: Zuidwesters Atlas; MadjoeSwift Lenig; Swift Snel—Swift Vlug. Madjoe moet de beide punten kun nen bemachtigen, terwijl Swift Snel het ook wel tot een overwinning zal weten te brengen. PROMOTIECOMPETITIE. TopZuidwesters. De kampioenen van afd. 3 A en 3 B gaan Zaterdag hun eerste promotie wedstrijd spelen. Een' voorspelling is niet moeilijk! Volgens het doelgemid- delde (Top 5019; Zuidwesters 8719) is Zuidwesters wel productiever. We houden het op een overwinning voor Zuidwesters. Lijk gevonden KRUININGEN, 8 Oct. In de buurt van Blauwhoefseweg achter de schuur van de heer J. Sinke is het lijk gevonden van een tot nog toe onbekende vrouw. Bij het uitgraven van sloten met een drag line ontdekte men het lichaam, waarvan de kleren grotendeels waren vergaan, zo dat identificatie zeer moeilijk is. ARNEMUIDEN Kerkelijke verkiezing. In de' Geref Kerk werd gekozen als ouderling de heer D. Nijsse te Kleverskerke. KRABBENDljK Benoemd. Met ingang van 16 October a.s. is benoemd tot commies der directe belastingen met als standplaats Krabben- dijke dhr J. Griep, als zodanig werkzaam te Berlicum. OOST K APELLE Afloop Verkoping. Mr P. W. Meylink. notaris te Middelburg heeft Woensdag middag in café Helmstrijd alhier publiek verkocht: Huis met schuur en tuin, Mo lenweg 2, groot 6.15 are. Koper K. Jansc Hz., aldaar voor f 3530.24.10 are bouwland te Oostkapelle, Geitenkotswe- geling, koper J. Spruijt Jr, aldaar, voor f 551— YERSEKE Auto-ongeluk. Dezer dagen werd de zware mosselauto van de fa Prins alhier, in de buurt van Brussel in de flank aan gereden door een kleine Belgische per sonenauto. De chauffeur van de Belgische auto werd zwaar gewond. De man, die in het ziekenhuis werd opgenomen, verkeert in levensgevaar. Voorstel van de Middenstandscentrale M.M.C, blijft aandringen op samenwerking met „Handelsbelang" MIDDELBURG, 8 Oct. De Middelburgse Middenstandscentrale heeft tijdens een samenspreking met vertegenwoordigers van „Handelsbelangen" en van de on langs opgerichte Vereniging van Grootwinkelbedrijven in Middelburg voorgesteld de Centrale op te heffen en een geheel nieuw orgaan op te richten, waaraan alle daarvoor in aanmerking komende organisaties als gelijkwaardige partners kunnen deelnemen. Eén der uitgangspunten zal moeten zijn, dat geen der organisaties zelf standig een initiatief gaat uitvoeren, voordat in dit orgaan overleg is gepleegd. Gaat dit niet met de plannen accoord, dan heeft de betrokken organisatie het recht, al of niet in samenwerking met andere verenigingen, de voorgenomen actie zelfstan dig te voeren. De M.M.C. heeft aan B. en W. en aan „Handelsbelang" een concept reglement voor het nieuwe orgaan gezonden. De bespreking, die onder leiding stond van burgemeester mr dr Bolkenstein en door alle wethouders werd bijge woond, zal op verzoek van de burgemeester vóór 21 October a.s. door een tweede samenspreking worden gevolgd. Bovenstaande mededelingen deed de heer P. I. Hamming in de gisteravond gehouden vergadering van de Chr. Middenstandsver eniging. Hij gaf een overzicht van de ge beurtenissen der laatste maanden en stelde nogmaals vast, dat de eis van „Handelsbe lang" om ïerst lid te worden, alvorens aan de verkoopactie te kunnen deelnemen, on aanvaardbaar was. De M.M.C. deed het voorstel niet van lidmaatschap te spreken, maar van inschrijfgeld, doch „Handelsbe lang" wenste daarop niet in te gaan. Als zijn persoonlijke mening gaf de heer Hamming te kennen, dat de verkoopactie een fiasco is geworden, die, ondanks de Van dik hout zaagde men planken ZIERIKZEE, 8 Oct. - Van dik hout zaagde men Woensdagavond planken tijdens de vergadering van het bestuur van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland. Het ging over de verbindingen en de uitkeringen. Waarom zo vroeg men zich af, zal de „Oosterschelde", die vóór de ramp de dienst tussen Katse Veer en Zierikzee onderhield, slechts tien dagen op de lijn wat verruiming geven? Het provinciaal bestuur heeft bericht, dat het niet moge lijk is dit schip in de vaart te houden. Men herinnerde nog eens aan de gevaar lijke tochten met de „Flandria-boot" naar Burghsluis. Af en toe heerst hier een paniekstemming en vliegen de koppen en schotels van tafel af. De „Zandkffeek" werd voor de komende maanden als „on bruikbaar" 'gekwalificeerd. Doordat steeds meer wagens van de noodweg via Sir- jansland gebruik gaan maken, ontstaan by het veer A. J. Polder onhoudbare toe standen. Ook had men critiek op de be handeling van het publiek bij het em- barkeren en debarkeren. Nog andere punten werden besproken. De herstelcommissies in de dorpen zullen met de te vormen wederopbouwcommis- sies van de Stichting nuttig contact kun nen onderhouden. De taak van de te vor men landbouwcommissie zal beperkt zijn. Ten aanzien van de wederopbouw - 130 boerderijen zijn verwoest of zwaar be schadigd - zal men trachten te geraken tot gezamenlijke aanbesteding. Men klaag- voorts over de trage afwerking van de huisraadschaderegeling. Ook de verstrek king van kampeeruitrusting leidt tot klachten. Normen zouden er niet bestaan en vaak zou zelfs willekeur blijken. DE GOESE RAAD BENOEMDE De gemeenteraad heeft Woensdag avond benoemd tot onderwijzer aan de Burgemeester van Dusseldorpschool de heer W. J. H. Noordermeer te Kort- gene. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd het raadslid Ph. Haverhoek (Arb.). Tot lid van de adviescommissie voor de woonruimte werd benoemd de* oud- wethouder, de heer A. Buys. De heer A. G. Hey- boer (C.H.) werd benoemd in de com missie inzake georganiseerd overleg. Aan de heer J. H. Mennes werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de Prof. Kohnstammschool. Tenslotte stelde de raad een aantaJ onderwijsvergoedingen vast. grootscheepse reclame, Middelburg als koopstad geen goed heeft gedaan. Vele mensen van buiten waren teleurgesteld over het gebodene en zowel „Handelsbe lang" als de Winkeliersver. „Lange Delft" en „Uit het Volk—Voor het Volk" zitten met tekorten. Tijdens de samenspreking ten Stadhuize heeft de burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur zeer veel prijs stelt op een centraal adres, tot hetwelk men zich kan wenden voor eventuele adviezen etc. De heer Hamming stelde vast, dat de M.M.C. „Handelsbelang" zonder restrictie accep teert en niets liever wil dan een loyale vorm van samenwerking. „Ondanks alles blijven wij daarop hopen in het belang van Middel burg", zo zei hij. HUUR- EN LOONSVERHOGING. Voordat de heer Hamming deze zaak besprak, releveerde hij de komende huur- en loonsverhoging. Vele middenstanders zul len meer huur moeten gaan betalen en bo vendien komen zij voor hogere loonuitga- ven te staan. Uitvoerig werd de nota van de drie middenstandsbonden besproken. Een schreeuwend onrecht werd genoemd, dat de regering, ondanks beloften, nog altijd niet de lasten van de middenstand wil ver minderen en deze groep nu weer lasten op legt, die velen niet kunnen dragen. Over de cursus ter opleiding voor het middenstandsdiploma werd goed nieuws verteld. De vierde is nu be gonnen met het record-aantal leerlin gen van 25. Van de vorige cursus slaagde 100 Later Lesloot de ver gadering deze tot heden afzonderlijk staande cursu* aan de Vereniging te binden. Naar aanleiding van een ingekomen stuk waarschuwde de voorzitter tegen het Middenstandsvoorzieningsfonds uit Rot terdam, waarvoor een zekere heer de Geus uit Utrecht als acquisiteur optreedt. De rechten van degenen, die zich verze keren, zijn zodanig, dat het niet gewenst is zich aan te sluiten. Tot bestuurslid in de vacature van de heer C. Sanderse werd gekozen de heer J. Olthoff Jr. In de vacature van de heer W. Baars zal nader worden voorzien. Tijdens de rondvraag werd de wenselijkheid van een bijkantoor van Van Gend en Loos in de binnenstad besproken. Het bestuur zal deze zaak nogmaals in de M.M.C. brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2