VERGOEDING NASCHADE WORDT OVERWOGEN OP NAAR DE CHRISTCHURCHRACE Churchill wil zelf naar Moskou vliegen Spaak; Niet meer zoveel wil en lust om aan te pakken Meer bouwvolume voor huisvesting Herverkaveliugsdienst Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gesprek tassen watersnoodcommissie en regering Jhr de Casembroot dankt Zuid-Afrika President Pieck herkozen Honmgsnoep Regeling zou ook voor Walcheren van kracht moeten zijn Smysiov verloor eerste partij k SNIPPER NIEUWS Ir SLOTBOOM VERLAAT RIJKSWATERSTAAT Dijkwachten in West- Brabant. Moeilijkheden voor Nederlandse export. HOi_K en PHILIPPINE kunnen zelf draaien Binnenkort parkeerterrein aan de Westwal? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss4raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG, No. 2601 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 8 OCT. 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergas» v*n Zon en Maan': Vrijdag: Zon op 6.53 tl., 18.01 u. Maan op 8.42 u., 17.58 u. Hoogwater Vrijdag 9 October» Vlissingen: 2.33 u. 2.11 m„ 14.40 u. 2.05 m. Terneuzen: 2.59 u. 2.36 m., 15.07 u. 2.20 m. Wemeldingq: 4.19 u. 1.82 m., 16.30 u. 1.70 m. Zierikzee: 4.09 u. 1.57 m., 16.15 u. 1.43 m. KLEUTER ONDER BRUIDS KOETS. DELFT, 7 Oct. Het tweejarige meisje J. A. van der L. uit Delft, dat hedenmorgen met een makkertje op het smalle trottoir in de Anna Boogerd met een juist deze straat ingereden bruids koets meeliep is komen te vallen en door het rechtervoorwiel van de bruidkoetfl overreden. In de koets bevond zich het bruidspaar. De kleine is naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft overgebracht, waar bleek dat zij reeds was overleden. Oorkonde voor Zuidafri- kaanse gouverneur-generaal KAAPSTAD, 7 Oct. De Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem broot, heeft vandaag te Kaapstad aan de gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr Jansen, een dankoorkonde overhandigd uit erkentelijkheid voor de Zuidafrikaanse hulp bij de waters nood. Het geschenk ging vergezeld v .n een voorbeeld van Nederlandse klederdracht. Jhr de Casembroot reikte voorts speciale bronzen medailles uit aan de administrateurs van Transvaal, de kaapprovincie en Zuid-West-Afrika voor hun steun aan de hulpactie ten behoeve van de slachtoffers der over stromingen. Later zullen dergelijke medailles ook worden uitgereikt aan de administrateurs van Natal en Oranje-Vrijstaat. BERLIJN, 7 Oct. De 77-jarige Wilhelm Pieck is vandaag door het parlement van Oost-Duitsland één stemmig als president herkozen. Er waren geen andere candidaten voor gesteld. Pieck, het oudste lid van de com munistische partjj in Oost-Duitsland, werd president in 1949, toen de Oost- duitse republiek gesticht werd. Hij woonde na de eerste wereldoorlog en later opnieuw voor en gedurende de tweede wereldoorlog in de Sowjet- Unie. In teger telling tot de geringe be langstelling buiten het parlements gebouw, heerste binnen groot enthou siasme, toen Pieck de ambtseed af legde. Alle toegangen tot het gebouw werden door de politie bewaakt. AMSTERDAM, 7 October In de buurt van twee dekschuiten, ge laden met vaten honing en ge meerd ter hoogte van „Carré", heeft een Amsterdamse politie agent vanmorgen tegen vijf uur een twaalfjarige scholier aangetroffen in het bezit van een kleverige pap lepel en een boterhammes. De jon gen vertelde, een uur van tevoren te zijn opgestaan om uit een van de lege vaten nog wat honing te schrapen. DEN HAAG, 7 October. -- Precies één week voordat de. Tweede Kamer zal beginnen met de behandeling van het ontwerp van wet op de watersnoodschade heet de commissie uit de Kamer die met de voor bereiding van dit debat is belast, mededeling gedaan van het monde linge onderhoud, dat zij op 17 September over voorname onderdelen van dit ontwerp met de regering heeft gehad. Deze bespreking heeft niet alleen verhelderend gewerkt, maar heeft bovendien geleid tot een tweede nota van wijzigingen, die door de regering aan deze commissie is toegezonden. Van de voornaamste vraagpunten en de eventueel daaruit voortgekomen wijzigingen geven wij hieronder een samen vatting. 1. Gevraagd is of diegenen, die tengevolge van de watersnood niet in staat zijn inkomsten te verwerven welke het hun mogelijk maken op de oude voet te leven, wel voldoende geholpen worden. Gedoeld wordt hier op boeren, arbeiders, middenstanders enz. Zonder enige aarzeling heeft de regering deze vraag bevestigend beant woord. In de eerste plaats is voor deze mensen de hulpverlening oorlogs slachtoffers van kracht; voor de middenstanders en andere zelfstandigen zijn speciale maatregelen getroffen, waarvan de minister van Maatschap pelijk Werk de gemeentebesturen op 17 September op de hoogte heeft gesteld. De boeren krijgen een beloning voor het verrichten van herstel werkzaamheden aan eigen, grond. Gezien dit samenstel van maatregelen acht de regering de vrees ongegrond dat sommige getroffenen tussen wal en schip zullen raken. 2. De regering zal,-bijspringen, indien het Rampenfonds te weinig geld mocht overhouden ter vergoeding van immateriële schade en eventuele andere doeleinden. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds zal, onafhankelijk van het oordeel van de regering, zelf kunnen beoordelen welke doel einden men wenst te volbrengen. i. De naschade zal niet in deze wet worden opgenomen, omdat de regering het niet mogelijk acht deze schade te schatten. Wel echter overweegt zij het treffen van een regeling, welke het mogelijk maakt niet alleen de zoutschade te herstellen, doch tevens om de beschadigde huizen ook in ander opzicht te verbeteren. Deze regeling zou dan niet alleen voor de watersnoodgebieden van toepassing moeten zijn maar ook voor Walche ren. Een beslissing hierover kan men echter nog niet nemen. Tot het treffen van een regeling voor de-vergoeding van waardevermindering was de regering niet bereid. De voor dit alles noodzakelijke veranderingen in de tekst van het ontwerp waarin thans bepaald is dat schade binnen zes maanden moet worden aangegeven wat bij naschade meestal niet mogelijk zal zijn worden door de regering aangebracht. Op de beschikking, waarin mededeling wordt gedaan welke bijdrage m de herstel- of opbouwkosten men ontvangt (of eventueel dat het verzoek om een bijdrage is afgewezen) zal voortaan ook te lezen zijn, welke be roepsmogelijkheden er zijn. Om in beroep te gaan zal men niet aan tijd gebonden zijn. Tegen het verstrekken van een afschrift van de taxatie rapporten waarop door de commissie werd aangedrongen had de regering overwegend bezwaar. ZUERICH, 7 Oct. Vanavond wer den in het candidatentournooi de par tijen van de 21e ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Stahlberg—Reshevsky YiYi\ Euwe -Bronstein Yi—Yi', Petrosian—Najdorf YiYi ;KotovSmysiov 10; Boles- lavskyKeres 01SzaboGligoric, afg. in betere stelling voor Szabo, en AverbachTaimanov 10. Geiler was vrij. Smysiov heeft dus z'n eerste neder laag in dit tqurnooi geleden en moet nu de eerste plaats delen met de Ame rikaan Reshevsky. iL L i Twee aartsbisschoppen en de zeven bisschoppen der katholieke kerk te Beieren hebben in een telegram aan de Paus verzocht de vreedzame her eniging van Duitsland aan te bevelen als bijzondere gebedsintentie voor het komende jaar. De wereldbank heeft een lening van tien millioen dollar verstrekt ten behoeve van de econo mische ontwikkeling van het Zuiden van het land. Minister-president de Gasperi van Italië zal het congres van de Europese beweging bijwonen. Ook minister-president Pella zal een offi cieel bezoek aan ons land brengen. De politie te Weiden (Beieren) heeft bekend gemaakt, dat zij bij de Tsjechisch- Beierse grens een man heeft aangehou den, die tien foto's van Rijnbruggen, als mede kaarten van de Rijnstreek bij zich had. 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. Bij K.B. is aan de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, ir G. Slot boom, op zijn verzoek eervol ont slag verleend. De datum van ingang daarvan is bepaald op 16 Oct. a.s FYNAART, 7 October. Afgevaardigden van de Provinciale Waterstaat en verte genwoordigers van gemeentebesturen in West-Brabant zijn bijeen geweest om een schema te ontwerpen ter beveiliging van de bevolking tegen een eventueel nieuwe stormramp. Aan de dijken van Noord- West Brabant, zo werd besloten, zal een groot aantal dijkhuisjes worden gebouwd, waarin een telefoontoestel en een radio- zendapparatuur zullen worden geplaatst. De huisjes zullen worden betrokken als er ook maar enig gevaar voor dijkdoor braak bestaat. De bezetters van de posten zullen worden gerecruteerd uit personen, die reeds zijn betrokken bij de Bescher ming Bevolking. ALS BIJEENKOMST DER WERELDLEIDERS NIET DOORGAAT LONDEN, 7 Oct. Volgens een inlichting van hoge diplomatieke zijde denkt Winston Churchill, de Britse premier, er over rechtstreeks in contact te treden met de Sowjet-Russische minister-president Malenkof, zo zijn plan voor een bijeenkomst van wereldleiders op het hoogste plan geen doorgang zou vinden. De vraag zou zijn, of Amerika zich met een voorstel tot een bijeenkomst der grote leiders kan verenigen. Als een bijeenkomst der leiders nu niet door zou gaan, zou Churchill even tueel zelf naar Moskou willen vliegen om de mogelijkheid van een bijeen komst der grote vier te overwegen. De politie van het Parijse vliegveld Le Bourget stelt op het ogenblik een onder zoek in naar de verdwijning van een kist met 25 kg. goud, die deel uit maakte van een zending van 350 kg. naar Ge- nève. Het verdwenen goud vertegenwoor digt een waarde van ongeveer 125.000 gulden. GENEVE, 7 Oct. In de bijeen komst van de landen der algemene overeenkomst voor tarieven en han del (G.A.T.T.) heeft de Nederlandse afgevaardigde, baron C. A. Bentinck, met betrekking tot de Amerikaanse invoerbeperkingen voor zuivelproduc ten verklaard, dat de Nederlandse ex portmogelijkheden in vergelijking met een jaar geleden nog ongunstiger zijn geworden. Hij zeide, dat de Nederland se regering het onder de huidige om standigheden gerechtvaardigd acht de G.A.T.T. te verzoeken toestemming te geven voor verdere beperking van de Nederlandse invoer van tarwemeel uit Amerika. AAN DE VOORAVOND VAN HET EUROPESE CONGRES 's-GRAVENHAGE, 7 October. Op een persconferentie, die werd bijgewoond door 160 Nederlandse en buitenlandse journalisten, heeft Paul Henri Spaak, de voorzitter van het Europese congres, dat morgen voor de tweede maal wordt gehouden medegedeeld, dat deze nieuwe Europese bijeenkomst een krachtig beroep zou doen op de publieke opinie om het werk, aan de Europese eenwording, dat in 1948 be gonnen is op het eerste Haagse congres, met vernieuwde energie voort te zetten. Sedert dat vorige congres de wielen van de Europese be weging aan het draaien had gebracht, had er een verheugende ont wikkeling plaats gehad, waaruit de Raad van Europa, de K.S.G. en de E.D.G. en het ontwerp voor een Europese grondwet waren voort gekomen, zo zei Spaak, maar zo voegde hij erbij sedert 10 Maart van dit jaar, toen dat grondwetsontwerp gereed kwam, is het niet meer zo goed gegaan. Er is de laatste tijd bij sommigen niet meer zoveel goede wil en niet meer zoveel lust om aan te pakken. Spaak bleek vooral ongerust te zijn omtrent de resultaten van de bijna af gelopen conferentie der ministriële plaatsvervangers te Rome. Hij noemde het „een stap achteruit", dat het grondwetsontwerp der Europese par lementariërs daar weer volkomen op losse schroeven is gezet en bijgevolg alles, wat in maanden van zorgvuldig en deskundig werk was opgebouwd, weer in de waagschaal is gesteld. WORSTELING Spaak was er echter van over tuigd dat het congres zich niet zon der protest zou laten wurgen. Bij gevolg voorspelde hij dat er nu een worsteling zou beginnen tussen de parlementariërs, uit wier handen het ontwerp was gekomen, en de diplo maten, die zich er nu meester van hadden gemaakt. „Deze worsteling moet worden gewonnen door de par lementariërs", riep Spaak hartstoch telijk uit, „want die vertegenwoor digen de volkeren". Voorts zei Spaak, dat hij wel een zekere logica vond in de houding van de Italiaanse regering, die de mate van haar medewerking aan de Europese eenwording afhankelijk maakt van de Gistermiddag is de machine, die de passagiers voor de Liftmaster de „Ir Damme", die vandaag zal starten in aq Christchurch-race, naar Londen ver trokken. Een overzicht tijdens het ver trek, waarvoor veel belangstelling be stond. steun, die zij krijgt inzake het geschil over Triëst. „Als wij een Europese po litieke gemeenschap willen verwezen lijken, kunnen wij ons niet langer op het standpunt stellen dat kwesties, dié één der aangesloten landen betreffen, de andere landen onverschillig kunnen laten", verklaarde hij. De congres-voorzitter bleek het vol komen eens te zijn met de Nederland se opvatting, dat politieke integratie niet mogelijk is zonder economische integratie, aangezien de laatste als een essentieel element van de eerste moet worden beschouwd. Tevens pleitte hij voor algemene en rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parlement en voor een met reële macht bekleed executief orgaan, dat verantwoordelijk zou moeten zijfl aan het parlement; daar zonder zou dé Europese gedachte zijns inziens eeii ernstig echec lijden. TELEFOONCENTRALES IN GEBRUIK GENOMEN PHILIPPINE, 7 Oct. Vanmiddag klokslag één uur zijn de automatische telefooncentrales van Hoek en Philippine in bedrijf gesteld. Erg verheugend bleken de mensen, die over een telefoon beschikken nog niet te zijn. „We zullen nog wel eens moeten zoeken en nog wel eens verkeerd draaien", zei er een, „want zoals het tot nu toe ging, was het veel gemakkelijker." Burgemeester P. J. L. van Hoek was de eerste, die zelf een gesprek maakte. Een paar minuten later hadden al heel wat Philippinenaren het kunstje ont dekt, getuige het aantal lampjes, die in de centrale gingen branden. Het zal vlug wennen! Voordat het gezelschap naar de nieu we centrale toog (er ging ook een deel naar Hoek voor de officiële ingebruik stelling), heeft ir Diks in Hotel Wis- kerke het één en ander verteld over wat gebeurd was en wat te gebeuren Goese raad bepleitte: GOES, 7 Oct. De Goese gemeenteraad heeft vanavond het voorstel van B. en W. goedgekeurd tot het bouwen van een barak voor de vestiging van bureaux voor de Herverkavelingsdienst Zeeland. Dat deze Dienst zich in Goes vestigt, werd algemeen toegejuicht, maar het verlenen van extra bouw volume voor zeven woningen vond men veel te weinig. Kan er niet op meer extra bouwvolume aangedrongen worden, zo vroeg de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.). Burgemeester ten Kate kon meedelen, dat daaraan alle aandacht wordt besteed. Wegens het ontbreken van bouwvolume kan ook geen permanent gebouw voor de Dienst worden gesticht, zoals de heer E. N. C. van Riesen (K.V.P.) vroeg. Over de plaats van de barak bij het ziekenhuis Oostwal was men niet zo enthousiast. De heer Van Rie sen vond, dat er op dit punt al ba rakken genoeg staan. De heer J- S. Visscher (arb) wilde daarover in het belang van de zaak wel heenstappen. Drs J. J. Knibbe had liever gezien, dat de Dienst zelf een barak had ge plaatst, want het risico is nu voor de gemeente. Mr ten Kate deelde mede, dat er gegadigden genoeg zullen zijn voor een dergelijke barak, wanneer de Dienst na verloop van jaren wordt op geheven. Over de plaats van vestiging zei hij, dat de Dienst in het centrum wilde komen en daarom op toewijzing van deze plaats had aangedrongen. ANDERE PUNTEN Tevoren was de heer A. G. Heyboer (C.H.) beëdigd als raadslid in de vac. Sepers. De raad ging accoord met de onbewoonbaar verklaring van de wo ningen Paardenweg 35. Subsidie werd verleend aan het Rott. Kamer orkest en de Goese Symphonie. De heer M. de Bat (S.G.P.) verklaarde zich hier op principiële gronden tegen. De heer R. Zuidema (A.R.) meende, dat het voor de Goese Symphonie meer vastzat op gebrek aan leden, dan op financiën. Hij herinnerde aan de goede tijden, die dit orkest heeft Het voorstel tot de aankoop van drie woningen uit het flatgebouw aan de Bergweg en tot doorverkoop van deze woningen werd aangenomen, nadat de heer Zuidema had opgemerkt, dat het hem liever was geweest, wanneer B. en W. de woningen direct hadden kun nen verkopen, zonder eerst tot aan koop te moeten overgaan. Er zal nu moeten worden afgewacht of verkoop mogelijk is. Er werd een crediet be schikbaar gesteld voor de bouw van twee woningen oj> het terrein van de zuiveringsinstallatie. De heer Van Riesen merkte op, dat men particulie ren dient in te schakelen. Volgens de voorzitter delen B. en W. dit stand punt, indien het financiëel mogelijk is.. Dit werk zal door de Dienst van Ge meentewerken uitgevoerd worden. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag vroeg de heer Vroome naar de voorbereidin gen van het ontwikkelings- en uit breidingsplan. Dit plan verkeert vol gens de voorzitter in een eindsta dium en zal nog dit jaar in de raad worden behandeld. De heer Polder man (C.H.) vroeg meer reclame te maken voor industrievestiging in Goes en bracht het verkeersprobleem op de Middelburgsestraat en Wilhel- minastraat ter sprake. De heer Vis scher meende, dat vele mensen door verkeerd oversteken zelf schuld zijn aan de ongelukken. Hij wilde ket tingen plaatsen om dit te voorkomen. Drs Knibbe wilde stopborden bij de wegen, die op beide straten uitko men, om de automobilisten te dwin gen goed uit te kijken. Een en ander wordt door B. en W. bekeken. De heer Vermaire (Midd.) wees op de onhoudbare toestand in de Voorstad nu de rioleringswerken zolang duren. Een winkelierster, zo vertelde hij, zag haar inkomsten in de opgebroken straat met 75% verminderen. Waarom schiet men niet op, zo wilde hij weten. De oorzaak lag volgens de voorzitter in de slechte grond en de druk der huizen, zodat maar zeer langzaam kan worden gewerkt. In de binnenstad zal men straks ook wel met deze proble men te kampen hebben. Hoe zit het nu met het terrein aan de Westwal, waar de P.T.T. een op slagterrein heeft, informeerde de heer Zuidema. De bewoner van de houten keet, zo werd meegedeeld, verhuist momenteel en daardoor zal het moge lijk zijn, dat op korte termijn de oe- staande plannen van dit terrein een behoorlijk parkeerterrein te maken kunnen worden uitgevoerd. stond. Hij kon eerst heel wat gasten verwelkomen, van wie wij noemen Bt en W. van Hoek en Philippine; de heev A. Hendrikse, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaan^ deren-, de waarn. inspecteur van P.T.T. uit Middelburg, de heer Eelsingh; dé vertegenwoordiger in Nederland eji zijn opvolger van de Engelse maat schappij, die de centrales leverde, nj. de Automatic and Electric Company, resp. mr G. Bennett en mr J. D. A. Busby; de kantoorhouders van Hoeft en Philippine. Ir Diks deelde mede, dat beide cen trales voorlopig de laatste zijn, die hi de sector Terneuzen worden geauto matiseerd. Zij hebben elk een capaci teit van 200 nummers. Momenteel heeft Hoek 65 en Philippine 55 aansluitin gen, zodat men voorlopig nog vooruit kan. In de sector Terneuzen is nu al leen Biervliet nog niet geautomati seerd, maar dit zal waarschijnlijk vol gend jaar nog het geval zijn. Interessante mededelingen deed ir Diks over het telefoonverkeer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij leverde enige critiek op een passage uit het jaarverslag van de Kamer van Koop handel, volgens welke de overheid steeds meer van het bedrijfsleven gaat eisen. „In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in 1952 geen tariefsverhogingen door gevoerd", aldus de heer Diks, „inte gendeel. In de hele sector Terneuzen wordt met een tarief voor kleinere eenheden gewerkt en dat betekent, dat de kosten voor telefoongesprekken in feite lager zijn. „In Januari 1952 hebben wij een steekproef van 1400 gesprekken geno men. Het bleek, dat per gesprek ge middeld 13 cent minder werd betaald dan bij het oude tarief. En bij de con trole van 2000 gesprekken in Februari kwam uit, dat dc opbrengst voor P.T.T. ongeveer 22% lager lag dan 'net oude tarief". DE BILT ZEGT: DE BILT, 7 Oct. In de ochtend op enkele plaatsen mist. Overigens veranderlijke bewolking, droog en on geveer dezelfde temperaturen ais gis teren. Matige tot zwakke Noorueiijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1