HERENIGING VAN DUITSLAND OOK DE WENS VAN NIEUWE BONDSDAG Moeizame curatorbenoeming aan het Middelburgs gymnasium Chr. Democraat Ehlers herkozen als voorzitter Toestand in Atjeh ernstig en gecompliceerd NEDERLANDS STANDPUNT ONGEWIJZIGD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Prinsjesdag in het klein' te Bonn Grotewohl beveelt Pieck aan Bankbediende stal Amerikaanse dollars Meubelfabriek in Hengelo afgebrand. Koningin bezocht „Ome Jan" van Zutphen Tram moet verdwijnen Verscherpte maatregelen in Nairobi Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: i£orte Noordstr. S3. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2600 Abonnementsprijs 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 1 OCT. 1983 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Buijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zulaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.52 u., onder 18.03 u. Maan op 7.31 u., onder 17.36 u. Hoogwater Donderdag 8 Oct. Vlissingen: 2.07 u. 2.05 m., 14.13 u. 1.90 m. Terneuzen: 2.34 u. 2.21 m., 14.41 u. 2.15 m. Wemeldinge: з.49 u. 1.81 m„ 16.00 u. 1.65 m. Zierikzee: 3.39 u. 1.56 m., 15.43 1.40 m. BONN, 6 Oct. Vandaag is de nieuwe Bondsdag voor het eerst bijeengekomen. Nadat men wijlen burgemeester Reuter van West-Ber- lijn had herdacht, ging men over tot de verkiezing van een voorzitter. Met vrijwel algemene stemmen werd de christen-democraat dr Her mann Ehlers herkozen. Vrijdag a.s. zal de Bondsdag bijeenkomen om een bondskanselier te kiezen. Er bestaat uiteraard geen twijfel aan of dr Adenauer zal dan worden herkozen. De wens Duitsland herenigd te zien werd vandaag weer eens be krachtigd. Dr Ehlers riep na zijn herkiezing als voorzitter, de 509 leden van het nieuwe parlement op ,,niet te rusten totdat de onzalige split sing van Duitsland zal zijn overwonnen. De presidente, de liberale Berlijnse afgevaardigde frou Marie Lueders verklaarde onder eenstem mig applaus: „De toetssteen voor de echte vredeswil van de grote mo gendheden zal zijn: of en in hoeverre zij bereid zijn voor ons de weg naar hereniging te openen". Voor de bondsdag bijeen kwam, had film- en televisieoperateurs hun licht de evangelische bisschop van Berlijn, tijdens een kerkdienst in Bonn de af gevaardigden opgeroepen ook in het vraagstuk der Duitse hereniging de christelijke liefde te laten meespreken, die wellicht bedenkingen zou kunnen overwinnen. Tijdens een Kath. kerk dienst, ter gelegenheid van de opening van de Bondsdag, heeft de aartsbis schop van Keulen het parlement ge vraagd „de staat niet nog meer macht te geven". „KLEINE PR*--.»,.,...u" Buiten het opnieuw uitgebreide ge bouw van de Duitse Bondsdag leek het voor de opening der zitting een kleine prinsjesdag. Honderden belangstellen den waren er samengekomen om dr Konrad Adenauer bij het betreden van het witte huis toe te juichen. In de tijdens de parlementaire vacantie uit gebreide zittingszaal van de Bondsdag wierpen tientallen schijnwerpers van BERLIJN, 6 Oct. De Oostduitse premier Grotewohl heeft aanbevolen, dut president Pleck van Oost-Duits- land als zodanig zal worden herkozen. Het Oostduitse parlement moet morgen een nieuwe president kiezen, want Piecks ambtstermijn loopt Zaterdag a.s. af. Grotewohl deed zijn aanbeveling op een officiële bijeenkomst in het Oost- Berlijnse operagebouw, gehouden ter herdenking van de vierde verjaardag der stichting van de Oostduitse repu bliek. De Oostduitse premier liet zich voorts met waardering uit over de jongste Sow jet-Russische nota over Duitsland, die naar hij zeide, „de enig mogelijke oplossing van het Duitse vraagstuk biedt". De Russische premier Malenkof heeft een telegram gestuurd aan Gro tewohl, waarin hij het Duitse volk on der meer verzekert van de steun van het Sowjetvolk in zijn gerechtvaar digde strijd voor een verenigd, vrede lievend en democratisch Duitsland. 10.000 binnen een maand met vriendin opgemaakt. 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Een jaar met aftrek heeft vanochtend de officier van justitie hjj de Haagse rechtbank geëist tegen de 29-jarige bankbediende J. J. V., die in de zomer van dit jaar voor onge veer 10.000 gulden aan Amerikaanse dol lars ten nadele van zjjn werkgever heeft verduisterd. Uit het verhoor bleek, dat V. als chef van de afdeling reisdeviezen bij zijn bank het beheer voerde over grote bedragen aan buitenlandse valuta. Op 25 Juli j.l. had hij zich ziek gemeld, doch bij contro le bleek, dat hij voortvluchtig was en er volgens een opgave van de directie van de bank 2630 Amerikaanse dollars wer den vermist. V. bekende ter rechtszitting zich 2180 dollars te hebben toegeëigend. Hij voerde aan het geld te hebben ver duisterd omdat hij met zijn gezin niet van zijn salaris kon rondkomen. Hij had grote onkosten, omdat hij o.a. belast was met de acquisitie van buitenlandse valu ta ux fc en nachtclubs, waar hij grote Vw teringen moest maken. Zijn inkomen bestond uit een vast salaris plus tantiè me. De onkosten, die hij maakte voor de ze acquisitie, werden niet vergoed. Het bleek echter, dat V. van het gestolen geld goede sier had gemaakt en het bedrag van ongeveer 10.000 gulden in één maand tijd had opgemaakt met een vriendin. over het met ruim honderd leden uit gebreide parlement. In de enorme zaal domineerde een grijze adelaar, geflan keerd door velden van gouden koren aren, achter de zetel van de voorzitter. De plaats van de overleden Berlijnse burgemeester Ernst Reuter op de ban ken van de Bondsdag was met een krans gedekt en de aanwezigen her dachten hem staande als „symbolische figuur voor de hoop op de vervulling van onze laatste grote politieke wens", zoals Frau Lueders zeide, Pecies de helft van de zaal werd be streken door de fractie van de chr. partij, die het gehele middenstuk vul de. Ter weerszijde hadden de relatief zeer verzwakte liberale en Duitse frac ties een plaats gezocht. De 26 man sterke groep der vluchtelingenpartij vormt in de nieuwe Bondsdag de scheidsmuur tussen de christelijken en de socialisten, die met 151 man het gehele linkse blok vullen. DE OPENING De opening van het nieuwe parle mentaire seizoen geschiedde overigens zonder veel ceremonieel. De meeste af gevaardigden hadden terwille van het decorum een donker pak aangetrokken. Het eerste applaus van de Bondsdag steeg op, toen de 75-jarige Frau Lue ders, getooid met een zwaar rood kruis van verdienste als oudste lid na Adenauer, het eenheidsthema aan sneed: „Voorop staat voor ons allen de staatkundige vereniging van het histo risch gegroeide „volksraum". Dit is niet slechts een nationaal politiek doel, doch het is ook een wezenlijke bij drage voor de vrede in de wereld. Voorwaarde daartoe is echter, dat men ons de mogelijkheid geeft ons daaraan in vrijheid te wijden. Toetssteen voor de echte vredeswil van de grote mo gendheden zal zijn, of en in hoeverre zij bereid zijn de weg naar Duitse her eniging voor ons te openen. Het laatste bewijs, dat allen van goede wil zijn, zal geleverd zijn op de dag, waarop ook de laatste Duitse gevangenen in het vaderland zal zijn teruggekeerd", zo zeide Frau Lueders. Ook president Ehlers sprak de hoop uit, dat de terugkeer van vele gevan genen uit de Sowjet-Uniet ertoe zal leiden, dat „alle Duitsers, die ergens ter wereld nog onschuldig worden vastgehouden, spoedig de dag der vrij heid en terugkeer zullen mogen be leven." HENGELO, 6 Oct. Door een felle brand is in de afgelopen nacht in Hengelo (Gld.) een meubelfabriek geheel uitge brand. Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren gevestigd, ging in de vlammen op. Volgens een voorlo pige raming bedraagt de schade 15.000 200.000 gulden. De brand brak ongeveer te kwart voor vier uit en het vuur greep zeer snel om zich heen. Door het spoedig ingrijpen van de plaatselijke brandweer, die werd bijgestaan door haar collega's uit Vor- den, Ruurlo, Zelhem en Doetinchem, was het mogelijk het vuur te localiseren, waardoor een nabij gelegen schoenfabriek gespaard bleef. GEREF. PREDIKANT NEEMT ROOMSE LEER AAN 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Dr H. B. Visser, Geref. predikant te Bun schoten-Spakenburg heeft ontheffing uit zijn ambt gevraagd aangezien hij zal overgaan tot de Rooms Katholieke kerk. Reeds geruime tijd had hij moeilijk heden met zijn kerkeraad en heeft se dert Pasen niet meer gepreekt, daar hem verlof verleend was. Dr Visser is bijkans 50 jaar oud en werd in 1930 predikant te Noordwjjk- Binnen, welke standplaats hij in 1949 met de tegenwoordige verwisselde. Zijn vader was jarenlang predikant te Nijmegen. VIERHONDERD BENDELEDEN GEDOOD Verantwoordelijke ambtenaren verlaten hun post DJAKARTA, 6 Oct. Een woordvoerder van het leger te Kuta- radja heeft medegedeeld, dat de benden in geheel Atjeh in totaal twee honderd vuurwapens hebben buitgemaakt. Zij verkregen deze wapens door de politie in diverse plaatsen te ontwapenen. Tot Zaterdag j.l. waren 610 bendeleden gevangen genomen, 400 gedood en 41 gewond. Volgens de woordvoerder bevonden zich onder de gedode bende leden ook Japannezen. De gevechten duren nog voort. De woordvoer der kon niet met zekerheid zeggen, hoeveel militairen en hoeveel leden van de politie zijn gedeserteerd. Naar aanleiding van een ,vraagge sprek, dat P. I. Aneta heeft gehad met kolonel Simbolan, de militaire com mandant van Noord-Sumatra, schreef het dagblad Abadi (Masjumi) in een hoofdartikel, dat uit de woorden van kolonel wel blijkt, hoe gecompliceerd en ernstig de toestand in Atjeh is, in tegenstelling tot de optimistische stemmen van verscheidene ministers, die de toestand nog „hoopvol" noemen HET CIVIELE BESTUUR Met betrekking tot het civiele be stuur in Atjeh verklaarde regent Ab dulwahab in Kutaradja, dat zich in deze plaats geen bestuursvacuum voor doet, hoewel hier en daar verant woordelijke ambtenaren hun post heb ben verlaten. Hun plaatsen zijn echter door anderen ingenomen. Maandag jl. meldden zich een aantal districts hoofden bij regent Abdulwahab om te getuigen van him loyaliteit jegens de republiek Indonesia. Voorts heeft de regent instructies aan de dessabestuur- ders uitgevaardigd om hun werkzaam heden te blijven vervullen en pogin gen te doen, de bevolking te kalmeren. Op de scholen wordt doorgegaan met het geven van onderwijs, doch het aantal leerkrachten is verminderd, daar vele onderwijzers naar Medan zijn uitgeweken. Aan artsen, die zich buiten Atjeh bevinden, is door middel van de gouverneur van Noord-Sumatra verzocht naar hun standplaatsen terug te keren. Ten consolidering van de rijstprijs, die volgens berichten van evacué's de vorige week met sprongen omhoog DE CONFERENTIE TE ROME 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. De conferentie te Rome, waar plaatsvervangers van de zes ministers van Buitenlandse zaken van „Klein Europa" sedert twee weken aan de grondwet van de Europese politieke gemeenschap werken, heeft niet geleid tot wijziging van het Nederlandse standpunt. De voornaamste kenmerken van het Nederlandse standpunt waren ten eerste de opvatting, dat een Europese politieke gemeenschap niet met succes kan worden verwe zenlijkt als zij niet hand in hand gaat met een economische gemeenschap, en tzn tweede hot bezwaar tegen onmiddellijk te houden directe en algemene verkiezingen voor het parlement van de politieke gemeenschap. De recente bei<chten uit Rome, die de indruk wekten, dat de Nederlandse delegatie laatstgenoemd bezwaar zou hebben laten vallen, schijnen een te rooskleurige voorstelling van zaken te hebben gegeven. ging, wordt thans onder de bevolking en ambtenaren rijst tegen lage prijs gedistribueerd. PROEVEN MET CHEMISCH MIDDEL IN ZEELAND 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Na tal van proefnemingen in twee jaar tijds is thans besloten om met overheids hulp (50 percent van de kosten) in enige gedeelten van het land de ver- gelingsziekte in suikerbieten met een nieuw chemisch middel aan te pakken. Slaagt deze grootscheepse proef, dan zal men waarschijnlijk binnen enige ja ren deze ziekte, die de bietenakkers teistert en de boer op aanzienlijke ver liezen komt te staan, onder de knie kunnen hebben. Voor deze krachtproef zijn zoveel mogelijk geïsoleerde gebieden uitge zocht om invloeden van buiten af tot de geringste proporties te kunnen te rugbrengen. De proefneming zal gelden voor het gehele eiland Noord-Beveland en voor het suikerbietenland in de sector Cadzand-Retranchement in Zeeuwsch- Vlaanderen. Thans wordt nog over wogen om ook het eiland Goeree dn de proef te betrekken. Op Noord-Beveland zal de proef on der gezamenlijke verantwoordelijkheid van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst en de Vereniging Voor Be drijfsvoorlichting plaats vinden. In Zeeuwsch-Vlaanderen werkt deze rijksdienst samen met de stichting tot bevordering van Landbouwkundig on derzoek. HILVERSUM, 6 Oct. H.M. de ko ningin heeft vanmiddag incognito een bezoek gebracht aan „ome Jan" van Zutphen, de voorzitter van „Zonne straal", die morgen zijn 90ste verjaar dag viert. Om half vier arriveerde H. M., die vergezeld was van mevrouw Repelaer van Driel, aan de woning van Jan van Zutphen aan de Loosdrechtse- weg te Hilversum. Het hoge bezoek was voor de zonnestraal-voorzitter een volkomen verrassing. Diep onder de indruk dankte hij de vorstin voor haar gelukwensen, die zij vergezeld deed gaan van een groot bloemstuk, dat in de auto was meegebracht. De koningin uitte haar bewondering voor de vitaliteit van de negentigjarige, die op zijn beurt informeerde „hoe gaat het met de kinderen?", welke vraag H.M. met een „uitstekend" be antwoordde. In kleine kring, waarbij ook onder meer mevrouw van Zutphen aanwezig was, vertelde „ome Jan" op verzoek van de koningin vervolgens over zijn werk voor de T.B.C.-bestrjjding en zijn wens om het sanatorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en ie- creatie-oord. Hij dankte H.M. daarbij, dat zij bereid was geweest als be schermvrouwe van het comité, 'dat de inzameling daartoe regelt, op te treden. De koningin luisterde met grote be langstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een geboren vertel ler is en ook ditmaal met menige vro lijke kwinkslag zijn hoge bezoekster aan het lachen bracht. Het bezoek van de vorstin duurde ongeveer een uur. Haar komst was on opgemerkt geweest, maar bij het ver laten van Jan van Zutphens woning had zich buiten een flinke menigte verzameld, die de koningin hartelijk toejuichte. DR DREES' BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA KAAPSTAD, 6 October. De Zuid- Afrikaanse regering heeft vandaag in het zeventiende eeuwse kasteel van Kaapstad een noenmaal aangeboden aan de Nederlandse premier, dr W. Drees, die een kort bezoek brengt aan Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaanse pre mier dr Daniel Malan, bracht een heil dronk uit op koningin Juliana en dr Drees een op koningin Elizabeth. De eetzaal was versierd met vlaggen van de Nederlandse Verenigde Oostindische Compagnie en de Britse East India Company. Dr Malan zei in zijn welkomstwoord, dat Zuid-Afrika nu voor de eerste maal in zijn geschiedenis van 300 jaar be zoek mocht ontvangen van een Neder landse premier. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, zo zei hjj, maar verscheidene, doch Nederland wordt meer dan andere als moeder land beschouwd. „Zuid-Afrika moet gezien worden als een dochter van Ne derland. Wij in Zuid-Afrika vergeten dat niet. Wij hopen ook, dat Nederland zijn dochter Zuid-Afrika niet vergeet", aldus premier Malan. Ho--—ïje wil Griekse gijzelaars terugzenden. ATHENE, 6 Oct. Het Hongaarse Rode Kruis heeft het internationale Rode Kruis verzocht de Griekse regering mede te delen, dat Hongarije bereid is 600 Griekse gijzelaars en kinderen, die in 1947 door communisten werden ontvoerd, terug te zenden. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stephonópoulos, heeft het Hongaar se Rode Kruis medegedeeld, dat zijn rege ring alle vervoerskosten voor haar rekening zal nemen. Een arts te Chicago, dr Charles Huf- nagel, heeft verklaard dat hij er in ge slaagd is beschadigde menselijke slag aders te vervangen door dierlijke. Een dergelijke operatie was reeds viermaal met succes uitgevoerd. Zierikzese raad: ZIERIKZEE, 6 Oct. In de gister avond gehouden raadsvergadering heeft burgemeester Schuurbeque Boejje medegedeeld, dat het aantal in de an dere gemeenten geëvacueerde inwo ners thans nog 1040 bedraagt, tegen 1287 op 12 Sept. j.l. In Zierikzee ver- bljjven uit andere gemeenten thans nog 298 inwoners. Ged. Staten hebben de brugklasse aan het Lyceum goedgekeurd. Inge willigd werd een verzoek van de wo ningbouwvereniging om de bouw van 131 woningen te Zierikzee tussen het Slabberswerd en de Godskamer aan haar over te dragen. Tot tjjdeljjke leraren aan het lyceum werden benoemd (gymnasiale afde ling) de heren P. Minderhout, J. W. Knibbeler, drs P. C. Buyterse en ds M. G. Westerhof. De raad besloot in principe accoord te gaan om de gemeente bereid te ver klaren zich als borg voor rente en af lossing te verbinden voor een door het ziekenhuis te Noordgouwe af te slui ten geldlening van 640.000, zulks ter financiering van het onrendabele deel der bouwkosten voor een nieuw te bouwen ziekenhuis te Zierikzee, ge schonken door het Zweedse Rode Kruis, dat in de buurt van Ronde Weel-Kaaskenswater zal komen. Tjjdens de rondvraag heeft de heer Catshoek een uitspraak gevraagd in zake tram of bus. Hjj diende een motie in, waarin is vastgelegd, dat de raad van oordeel is, dat de tram moet wor den vervangen door een deugdeljjke autobusdienst. Deze motie werd aan genomen. Alleen de heer Groenendjjk (C.H.) stemde tegen. Ajü fic-AOüi Zljxi 11G Wén v i. ÜittSc liiiiilSircii iiju U.ÜH- gevoerd, om tezamen met de plaatselijke politie de diensten waar te nemen. De inboorlingen worde" nauwkeurig gefouilleerd en gecontroleerd op hun identiteitspapieren. lei die met vervalste papieren in de zak loopt wordt onherroepelijk in arrest gesteld. Voorbijgangers worden aangehouden door de Inniskilling Fuseliers, d« versterking van de politie. B. EN W. LEGDEN AANBEVELING NAAST ZICH NEER College van curatoren negeerde wens van B. en W. MIDDELBURG, 6 Oct. Er is vanmiddag in de gemeenteraad een brede discussie gevolgd op het voorstel van B. en W. tot benoeming van een nieuwe curator van het Gymnasium. Het college van curatoren had zelf ter voor ziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds H. Veldkamp een aanbeveling bij B. en W. ingediend, maar die gingen daar niet op in en kwamen met een heel andere aanbeveling, n.l. ds P. van Til en de heer W. K. Hummelen. Enkele raadsleden vonden deze gang van zaken allerminst fraai en wilden het naadje van de kous weten. „B. en W. zijn niet te spreken over de handelwijze der curatoren, die met een uitdrukkelijke wens van ons college geen rekening hebben gehouden. Ik voel er niets voor de hele ge schiedenis nog eens te gaan vertellen", zo was het laatste woord van burge meester mr dr N. Bolkestein over deze aangelegenheid. Bjj de stemming bleek ds van Til 13, de heer Hummelen 3 en de heer R. Batten die dus niet op de aanbeveling stond 2 stemmen op zich verenigd te hebben. In het Britse protectoraat Brunei op Borneo zijn drie jeugdige inheemsen tot één en twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van samen zwering tot omverwerping van het Britse bestuur. De heer L. A. Schenk (VVD) zei verbaasd te zjjn, dat de raad deze aan beveling had gekregen en dat B. en W. van de aanbeveling der curatoren wa ren afgeweken. Bovendien begreep hij niet, dat het college geen overleg met de curatoren had gepleegd. „Ik acht dit een gevaarlijke onderneming, die grote moeilijkheden kan geven in het college van curatoren", aldus de heer Schenk. WAAROM GEEN OVERLEG? Wethouder J. W. Kögeler deelde mede, dat de curtoren duidelijk aan wijzingen hadden ontvangen in welke richting een aanbeveling werd ver wacht. Het had op hun weg gelegen zich voor nader overleg tot B. en W. te wenden, als zij de uitgesproken wens niet voor inwilliging vatbaar achtten. B. en W. hebben hun nu een met redenen omkleed schrijven ge zonden, waarom zij de curatoren niet wensten te volgen. „Maar", zo repliceerde de heer Schenk, „is het wel juist, dat B. en W. aanwijzingen geven? De curatoren hebben alleen maar voldaan aan de bepalingen der desbetreffende veror dening en het is m.i. onjuist en aller minst bevorderlijk voor een goede ver standhouding, dat B. en W. niet meer hebben gereageerd". Daar was mr P. van Empei (CH) het wel mee eens. „Er blijft wel erg weinig speling over voor de curatoren, als B. en W. zulke aanwijzingen geven. En wjj moeten op zo'n college zuinig zijn, want zoveel goede curatoren zijn er niet." ERNSTIGE WAARSCHUWING Mr van Empei vond het zeker niet onjuist, dat bij de samenstelling van het college van curtoren rekening wordt gehouden met de geestelijke en maatschappelijke stromingen, maar hij waarschuwde B. en W. ernstig niet te veel naar die stromingen te kijken, maar mensen te zoeken, die over een zekere kennis van zaken beschikken. Nauwgezet met een schaartje knip pen achtte hij verkeerd, waarop wet houder Kögeler verklaarde, dat B. en W. grote waardering hebben voor het werk, dat de curatoren verrichten. Af wijking van hun aanbeveling beteken de allerminst miskenning van dat werk. ZONDER COMMENTAAR B. en W. staan op het standpunt, dat STANDBEELD VAN HENRI DUNANT ONTHULD ZEIST, 6 Oct. Onder belangstel ling van vele autoriteiten en andere genodigden heeft prof. Burghard, voor zitter van het Oostenrijkse Rode Kruis, vanmiddag op het terrein van het con ferentieoord „Woudschoten" te Zeist het standbeeld van Henri Dunant, de oprichter van het Internationale Rode Kruis onthuld. Met deze onthulling verrichtte prof. Breitner symbolisch tegelijkertijd de opening van het Henri Dunanthuis, een geschenk van het Oostenrijks Jeugd Rode Kruis aan Ne derland, gebouwd door Oostenrijkse ambachtsscholieren in de afgelopen zomervacantie. het Gymnasium voor elke bevolkings groep toegankelijk moet zijn. Vandaar ook destijds de benoeming van ds Veldkamp. De curatoren kennen dit standpunt. Nu er een vacature ont stond, sprak het vanzelf, dat aanvul ling uit dezelfde bevolkingsgroep diende te geschieden. Zonder commen taar hebben de curatoren echter da aanwijzing in die richting genegeerd. Op een vraag van de heer A. J. Kaland (CH), waarom het nu speciaal een Ge reformeerde moest zijn, terwijl toch ds van Voorst Vader al namens de prot. christelijke groep zitting heeft, ant woordde de heer Kögeler, dat het in derdaad steeds de bedoeling is geweest, dat er naast een Hervormde ook een Gereformeerde curator is. De burge meester deelde tenslotte nog mede, dat B. en W. unaniem achter de voor dracht stonden, maar dat een meerder heid voor ds van Til en een minder heid voor de heer Hummelen was. HET ZWEMBAD Tijdens de rondvraag werd op een vraag van mr van Empei geantwoord, dat de architect van het zwembad heeft beloofd de eerste weken van Oc tober met een bestek te zullen komen. Eind October moet de aanbesteding volgen en als er zich dan geen tegen slagen voordoen, kan het zwembad volgende zomer in gebruik worden ge nomen. Beperkt verkeer op de nieuwe weg Zijpe-Zierikzee 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Voor zover het herstel van de zeedijk en de toestand van de nieuwe weg van Zijpe naar Zierikzee dit toelaten, zal over het werkterrein bij Stevenssluis uit sluitend vrachtverkeer worden door gelaten op de volgende tijden: Komende van Sirjansland van 5.40 tot 6 uur; van 9.20 tot 9.30 uur, van 13.20 tot 13.10 uur en van 18.30 tot 19 uur: Komende van Stevenssluis van 5 tot 5.30 uur, van 9 tot 9.10 uur, van 13 tot 13.10 uur en van 18 tot 18.30 uur. Personenvervoer kan niet worden toegelaten. De weg is niet verlicht en staat gedeeltelijk nog onder water. Er wordt op gewezen dat passage geheel voor eigen risico geschiedt. Ds Veldhuijzen te Arnemuiden gaat met „De Hoop" mee ARNEMUIDEN, 6 Oct. Ds P. M. Veldhuijzen, Geref. predikant te Arne muiden zal enkele weken in zijn ge meente afwezig zijn, daar hij als gees telijk verzorger een reis mee zal ma ken op het hospitaalkerkschip „De Hoop", om werkzaam te zijn onder de schippers en de zeevarenden. DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen* DE BILT, 6 Oct. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en droog weer. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1