T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. GROEDE VERFRAAIT EN MODERNISEERT. 'T SPIEGELTJE - u teAannemer" wachtte tevergeefs op een goede compagnon De Zeeuwse V.V.V. over de reorganisatie van A.N.V.V. Prop. vereniging moet blijven GRABBELTON Nederlandse uien naar Duitsland Middelburg. J BE BUS 50 jaar C.J.M.V,-werk te Biezelinge De haven van Cadzand verdwijnt. Rheumabestrijding in Zeeland Myxomatose bij Brugge Vlissingen. Goes. 7 holen. Dinsdag 6 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ■i .1 til' *'.i ir— Al is het seizoen dan voorbij de Provinciale Vereni- ging voor Vreemdelingenverkeer, blijft actief. Juist in de wintermaanden is het goed zich te gaan bezin nen op het werk dat het volgend jaar wacht. Zo heeft nu de Zeeuwse V.V.V. in een algemene vergadering te Goes haar standpunt bepaald inzake het door de Com missie Hirschfeld uitgebracht rapport over de reorgani satie van het A.N.V.V. hoeveelheid dynamiet en enkele geweren. Zij waren verstandig en waarschuw den de politie. Goed zo, jon gens! De opruimingsdienst „Kom", dacht landbouwer J. Wielemaker te Bigge- - - kerke, „kom, laat ik eens zal dat oorlogstuig wel on- wat aardappelen gaan rooi- schadelijk maken en". En meteen hield hij 'n H°ed af ,vo°r de ,heerTTJ: patat van één kilogram in Cornelisse te Zaamslag. Hij handen. Dat is de moeite, werkte 59 jaar trouw op de Nog een oogstbericht, maar boerderij van de heer A. een minder prettig. Mej. Dees-Bruynzeel. Burgemees- Men was het erover eens, dat een reorganisatie in fi nanciële zin gewenst is. Het tekort aan middelen vormt maar al te vaak een grote belemmering voor het uit voeren van initiatieven. Maar ongewenst achtte men het, in het rapport soms ge suggereerd en soms als vast staand aangenomen, ver dwijnen van de provinciale verenigingen. De geringe oppervlakte van de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch- Vlaanderen en de weinig talrijke en veelal landbouwende be volking achte men sterke argumenten tegen een ver snippering in streek- V.V.V.'s. Waarom, zo zei men, kan men Zeeland niet als één streek zien? Met niet geringe verwon dering nam men kennis van KIJKT U OOK EVEN Twintig jaar geleden op 9 October werd Europa ver rast door een grote sterren regen. Een uur lang waren er tientallen vallende ster ren per minuut te zien. Op 9 October 1946 herhaalde zich dit verschijnsel. Knap pe koppen hebben nu uit gerekend, dat op 9 October a.«. weer zo'n sterrenregen te zien zal zijn. Het zal vrij laat zijn maar toch de moeite waard. Wie lust heeft kan de werkgroep meteo ren, Sterrenwacht, Utrecht een handje helpen door de aantallen meteoren per 5 minuten te tellen. En voor de liefhebbers var fotogra feren ligt hier ook een aar dige opdracht. Iedere came ra is bruikbaar. Foto's zijn van groot wetenschappelijk belang. Goed zo. Sluiskil Br is, zo meldt onze man uit Sluiskil, in ons dorp een afdeling van „Vrederust" opgericht. Dank zij het pro pagandistisch werk van de hee* Boon kwam deze afde ling Jgt stand. Penningmees ter w. Vsrhey uit Terneu- zen was ook aanwezig. Er werd een voorlopig bestuur gevormd waarin zitting na men de heren P. Dourleyn, als voorzitter, de heer Chr. de Pooter als secretaris, de heer Moret als penning meester en ds J. W. Star- renburg als lid. van D. uit Axel wilde wat peren plukken en klom daartoe op een trapje. Maar ze gleed uit en kwam met het voornemen om de pro- een beenbreuk in het zie- vinciale verenigingen van kenhuis te Sluiskil terecht. vreemdelingenverkeer uit te sluiten van subsidie. Bij een reorganisatie zou juist een krachtiger financiële steun moeten worden door- Voor ons geen myxoma- ter H. D. Trimpe kwam hem de medaille in zilver op spelden en de heer Dees kwam met een enveloppe plus inhoud. Nog een getrouwe kreeg een eremedaille verbonden tose, dachten de konijntjes aan de Orde van O.N. en rond IJzendijke en ze trok- wel ïn brons, n.l. de heer KAPELLE, 5 Oct. Het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Neder 1, „Groenten en Fruit" bericht dat de regeringscommissie een beslissing heeft genomen over de ex port van Nederlandse uien naar Duits land. In de tweede helft van October zullen 2.000 ton uien uit ons land naar Duitsland mogen en in de maand Novem ber 4.000 ton. Het blad tekent hierbij aan dat. deze hoeveelheden wel buitengewoon laag moeten worden geacht en allerminst in overeenstemming zijn met de capaci teit van de Duitse markt Voor Nederland se uien, zelfs al beschikt Duitsland mo menteel over een grote uienoogst. In dit verband kan ook nog worden ver meld, dat de invoer van uien uit andere landen in Duitsland tot 1 December a.s. is verboden. Na ingang van laatstgenoemde datum zal de import van uien in Duitsland waar schijnlijk weer geheel vrij zijn, ook uit Nederland. Achilles" wandelde Gewijzigde buslichting. Buslichting voor het hoofdkantoor vindt i.v.m. de winterdienstregeling plaats De Middelburgse gymnastiekvereniging in aansluiting °P de nachtposttrein om 21 ue Middelburgse „ymnasneKvei emging uur,( V£m de stadsbrievenbussen om 19.30 uur. Deze regeling geldt van Maandag ken naar de Liniebrug te Turkeye. De koker onder gevoerd. Men vond, dat het deze brug is n.l. enige tijd nieuwe centrale orgaan juist in de bestaande A.N.V.V. moet worden opgenomen. Dan wordt er tenminste ge legenheid geschapen om de voor de hand liggende taken te gaan uitvoeren on der gebruikmaking van de ervaring die de A.N.V.V. zo largzamerhand wel heeft gekregen. geleden met grond gevuld en daar hebben zij zich nu gevestigd. Als nu de jagers maar niet óver de brug komen. Nu we het toch over bruggen hebben; jongens, die aan het spelen waren bij de brug op het eind van de Nieuwstraat te Retranche- ment, vonden een flinke De r,...u,,iujestrijuing gaat in Zeelanu op gang komen. Dat is bijzonder verblijdend, want het is hard nodig. Rheuma wordt door sommige mensen be schouwd als een ziekte, die veel minder ernstig is dan b.v. tuberculose. Maar wie in zijn familie of zijn kennissenkring rheumalijders kent, die denkt er wel een beetje anders over. En wie een bezoek brengt aan b.v. „Der Boededie komt heel sterk onder de indruk van de verschrikkelijke gevolgen, welke rheuma voor lichaam en geest van de patiënt mede brengt. Er zijn alleen in Zeeland rond 1500 rheumalijders en willen zij allen de behandeling ontvangen, die voor deze ernstige volksziekte noodzakelijk is, dan moet deze zaak in groot verband worden aangepakt. En die kant gaat het gelukkig op. Al enige tijd is er een rheumaspecialist in onze provincie in de per soon van dr B. J. ter Bals. Het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" gaat binnenkort een speciaal rheuma- paviljoen openen en de kruisverenigingen hebben een commissie gevormd, die zich speciaal bezighoudt met het vraagstuk der rheumabestrijding. Want een vraagstuk is het, niet alleen vanwege de juiste medi sche behandeling,- maar ook uit een sociaal en een economisch oogpunt. Sociaal door de moeilijkheden, waarvoor de gezinnen komen te staan en economisch door het grote aantal arbeidsuren, dat verloren gaat. Ook een vraag... „Vindt U het prettig een ongeluk te krijgen?" Deze, wat vreemde vraag stelt ons voorzitter Kil en secretares- Ai.c.„_ in delburg, se Reynhoudt van deGoese waar men f830.02 bijeen afdeling van de Kon. Ned. bracht voor de Reclassering. Vereniging voor E.H.B.O., Dat was tweemaal zoveel die een ledenwerfactie en als vorig ja r. In Retran- een donateursactie is be- chement bracht men f52.74 gonnen. Want deze vereni- op voor de kankerbestrij- ging, die toch haar waarde ding. Voor D.E.L. en Zuid wel heeft bewezen, heeft Ned. Sanatorium bracht middelen nodig. Want voor men in Kortgene f 184.56 in ieder ongeluk wil E.H.B.O. de bus en in Oostkapelle klaar staan. Dat kan echter f 109.54. alléén maar als er genoeg Tenslotte collecteerde men hulpposten komen. Posten in de Hervormde Kerk te J. J. Dankaart te Vogel waarde, landarbeider op het bedrijf van J. Koster. Ook de heer J. M. de Looff, kell- ner in café „De Kroon" te Wissekerke werd met een bronzen eremedaille verrast. De burgemeester van Ouwerkerk, de heer Ro- meyn, kreeg een dankbrief van de Koningin. Tijdens het bezoek van H. M. heeft n.l. mevr. F.omeyn een ge dicht aangeboden dat de verdwijning van Ouwer- kerks molen bezong. H. M.'s particulier ,eeretaris W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten verzocht de dank over te brengen aan de ver vaardiger .a-' het gedicht. CORRESPONDENTIE De vele lezers, die ons hun bijdragen stuurden, hartelijk dank. Maar „goed Zeeuws, goed rond"; aan brieven, hoe goed gemeend ook, die met N.N. worden ondertekend, kunnen we geen aandacht schenken. „Sliep uit" roept ons een lezer toe, die vol studie het stukje over het droogmalen van Schouwen heeft gele' zen. Maar hij begrijpt dat een zetfout de oorzaak is dat bij Burghsluis niet acht personen, maar acht pom pen voor de lozing van 400 kub. m. water per mi- ïuut zorgen IJzendijke: Tentoonstel ling „De Jacht in de Kunst' verlengd tot 11 October Aantal bezoekers heeft 5000 overschreden. Axel: Tentoonstelling „Le pels, vorken, messen en tinnen voorwerpen" in Chr. Landbouwschool. Geopend tot 22 October. Interessante expositie van Stichting „On derwij sten toonstellingen" KAPELLE, 5 Oct. In een bijzondere dank- en herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk te Biezelinge, is Zondagavond het 50-jarig bestaan herdacht van de C. J. M.V. „Jehova Nizzi", aldaar. Voorgan ger in deze dienst was ds J. van Winters wijk, Ned. Herv. Predikant te Grijpsker- ke en lid van de Provinciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. Ds van Winterswijk stond stil bij het ontstaan van het C.J.M.V. en sprak over de noodzaak van een nieuw ontwaken juist in deze dagen, nu het landelijk ver bond haar eeuwfeest heeft gevierd en de afdeling Biezelinge haar 50-jarig bestaan. Medewerking aan deze dienst werd verleend door het Herv. Kerkkoor van Kapelle-Biezelinge o.l.v. de heer D. Bur ger. Besloten werd met het zingen van het C.J.M.V. bondslied. Er was goede be langstelling. „Achilles" heeft aan het slot van het wan delseizoen Zaterdag wandeltochten over Walcheren georganiseerd. Er waren drie parcoursen resp. van 10, 15 en 25 km. Er was een verrassend groot aantal deelne mers: de personeelsvereniging van de P. Z.E.M., die van „The Vitrite Works", de verenigingen „Wilhelmina" en „Achilles" en de Zuid-Westers uit Souburg, de per soneelsvereniging van „De Schelde' en niet te vergeten „V.T.V." uit Vlissingen, dat met niet minder dan 152 deelnemers aan de start verscheen. Voorts waren er de nodige individuelen, o.w. vier man nen van de C.O.A.K. Acht en zeventig deelnemers hadden de 25 km. gekozen, honder acht en veertig de 15 km. en hon derd twee en tachtig de 10 km. route. De leiding was zoals steeds weer bij de heer J. A. Bal in goede handen. De P.Z.E.M. had een volgauto beschikbaar gesteld, doch er waren geen uitvallers. Vergadering Zeeuws Drankweer- comité, Het Zeeuws Drankweer-Comité heeft vergaderd o.l.v. de heer J. Castel te Vlis singen die in zijn openingswoord herin nerde aan de goede opbrengst van de Blauwe Week-Collecte ten behoeve van de consultatie-bureaux voor drankzuch tigen. Hij constateerde meer medewer king in de pers, aan de drankbestrijding. Het Hoofdbestuurslid van het A.B.C.D. de heer J. J. Hoeve van Eindhoven sprak over de taak der Prov. Comité's en wees op het voorbeeld van Noord-Brabant waar Ged. Staten een belangrijke verho ging van subsidie toestonden. De voorzitter drong aan op krachtige steun aan de actie voor Plaatselijke Keu ze en het verzamelen van adressen voor adhaesie-betuiging. met voldoende materiaal. Dat vergt zware offers. Wel nu hier is een kans om te helpen. Die vraag was toch zo gek nog niet. Waarde voor de slachtoffers in Griekenland. Niet min der dank f 428.22 bracht men in dit zelf zo zwaar getroffen dorp bijeen. is hier een waarsc.iuwing aan de jeugd. We weten best, dat ht een leuk spel letje is om achter op wa gens te klimmen. Maar laat het. In Kapelle is een zes jarig jog ónder de wagen terecht gekomen inplaats van erop. Laat dat jullie 'n waarschuwing zijn. Recreatie mogelijkheid 3ZAND, 5 October Wanneer plannen voor de nieuwe zeesluis met gemaal te Cadsand zullen wor den uitgewerkt, ondergaat de omge ving van het haventje te Cadiand een ingrijpende verandering. De nieuwe sluis zal meer binnen waarts worden gebouwd en krijgt deu ren van 2,8 meter breed, dus samen 7 mete». De hoogte komt de 6 meter -f N.A.P. ie liggen en de zeewerende dijk ervoor qp 7 meter N.A.P. Hierdoor zal het *eht op de see voor de aohter- wonenden aanmerkelijk verminderen. Het gemaal komt to* een hoogte van 13.90 meter N.A.P. en wordt ruim meter breed. Set zal voorzien van uvee pompen de kunstmatige lozing deer twee extra kokers verwerken. De aansluitende weg naast de zee- werende dijk zal dwars door het ha ventje komen te liggen, zodat dit wordt afgesloten en als droge put een speciale reereatiemogeljjkheia aan Cadzand sal bieden. Over deze weg zal men rechtstreeks naar het Zwin kunnen komen, zodat het slechtte ge deelte grindweg voor het toerisme komt te vervallen. Het in de diepte staande hotel zal de hoge zeedijk pre cies voor de deur krijgen. Aan de bui tenkant vrn de zeesluis zal van de aven een wigvormig gedeelte over blijven, dat het water wel enige uit v ij'kmogelij kheid zal bieden, doch ge zien de dubbele lengte van de zee- werende glooiing is deze spie niet erg economisch bekeken is. Een volledige afdamming van het haventje zou in de toekomst enkele honderden meters glooiing minder in onderhoud geven. Wellicht ziet men er echter andere voordelen in, die prevaleren. In hoe verre de jachtjes nog gebruik zullen kunnen maken van het buitenhaventje zal blijken, wanneer de oude zeesluis is afgebroken, waardoor een flinke ruimte vrij komt. Uitbetaling van doorgedraaide bramen en kruisbessen, KAPELLE, 5 Oct. Bij de aanvang van het seizoen is aan de veilingen bekend ge maakt dat voor kruisbessen een ophoud- prijs zou gelden van f 0.15 en voor bra men een ophoudprijs van f 0.40. Bij door draai zou de vergoeding eerst na afloop vgw het seizoen worden vastgesteld. Tfcëns heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen besloten voor door gedraaide kruisbessen 12 cent per kg. uit ie betalen en voor doorgedraaide bramen 12 cent per kg. Amsterdammer wilde in het rampgebied verdienen Hij huurde een auto „om cachet aan de zaak te geven' MIDDELBURG, 3 Oct. „Als dit twee eeuwen geleden was voorgekomen, dan zou men u vast uit Zeeland verbannen hebben". Deze woorden voegde de Officier van Justitie toe aan zekere Chr. D. uit Amsterdam, nu vertoevend in het Huis van Bewaring, die zich voor aannemer had uitgegeven, maar geen erkenning bezaten als leider van de „Aannemers Combinatie Herbouw" had getracht in het rampgebied rijker te worden. De man bezat geen cent en toen de combinatie op de fles ging, had hij op eigen houtje doorgeknoeid. Enkele mensen waren daarvan de dupe geworden. Hy hoorde nu 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest tegen zich eisen. Nadat D. een bezoek aan het rampge- liet brengen, zonder over de brug te ko- bied had gebracht, had hij ontdekt, dat men. er daar geld te verdienen moest zijn. In Amsterdam zocht hij een oude relatie op, een aannemer van stucadoorswerken. Die trapte erin en later volgden nog enkele aannemers en een accountant. D. moest voor de nieuwe combinatie werkobjecten zoeken. Hij zou een salaris plus een deel van de winst krijgen. Hij liet mooie kaartjes drukken en noemde zichzelf technisch leider en hoofduitvoerder. Na tuurlijk moest er een auto worden ge huurd. Er kwam helaas geen behoorlijk werk en de combinatie ging eraan. GEEN CENT. Toen ging D. op eigen gelegenheid ver der. Hy kreeg f300.van iemand, voor wie hjj had gewerkt, om een timmerfa briek in B. o. Zoom te betalen, maar hij stopte het geld in zijn eigen zak. Voor iemand uit Kruiningen zou hy een barak bouwen. Hij bestelde het materiaal in B. o. Zoom, maar bezat zelf geen cent. De opdrachtgever gaf hem f700.maar dat besteedde hij voor zichzelf. Een zeilma ker in Hansweert wist hij een zeil afhan dig te maken op een minder nette ma nier. Hij had het zeil nodig voor een zo merhuisje, maar betaald werd het niet. D. vertelde, dat hy grote verwachtin gen had van „Herbouw" en dat hij altijd nog had gehoopt, dat er een goede com pagnon zou opdagen. In afwachting daar van scharrelde hij zelf maar wat rond, in een gehuurde auto' „om cachet aan de zaak te geven". Zijn raadsman noemde hem een man met optimistische inslag. Hij wilde nie mand duperen en was blij, dat hij, na een straf van 9 maanden te hebben uitge zeten, op 22 April j.l. weer uit de ge vangenis kwam. Daarom werd een ge deeltelijke straf met een behoorlijk toe zicht gevraagd. „GOUDKONING". ..Goudkoning" was de naam, die zijn mede-gevangenen gaven aan de bijna 27- jarige I. K. uit Gent, die ai acht maal wegens oplichting etc. was veroordeeld. Nu had hij zich weer schuldig gemaakt aan flessentrekkerij in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar hy met een Belgische „dame" logeerde, maar de verteringen niet be taalde en zich met een taxi naar België Toen hij eenmaal achter de tralies zat ging het lieve leventje rustig verder. Hij zag kans de vrouw van een mede-gevan gene op te lichten door te vertellen, dat hij nog f 4000.moest ontvangen. Prach tige verhalen deed hij over het smokke len van een klomp goud, waarvoor hij gepakt was. Vandaar zijn bijnaam. Negen maanden met beschikbaarstelling van de regering, zo luidde de eis. KOFFIE EN THEE. Gewapend met een stuk ijzer en rub berhandschoenen was de Vlissingse los werkman G. W. op een nacht naar een magazijn aan de Rioolstraat gegaan. Hij verbrak het hangslot en was druk bezig met het „inzamelen" van dozen koffie en thee, toen een politieman kwam infor meren, van wie hy voor dit nachtelijke karweitje toestemming had gekregen. De man bleef het antwoord schuldig en moest mee naar het bureau. Daar beken de hij de koffie en thee te hebben willen stelen, 't Was niet de eerste maal, dat hij zoiets had uitgehaald. Nu was de eis: 1 jaar en 3 maanden met aftrek. ZWIJNTJESJAGERS. Wegens diefstal van een fiets uit het Kerspel te Middelburg moest de Middel burgse magazynbediende H. J. G., ook al een bekende van de politie, zich ver antwoorden. De fiets was van iemand uit Souburg en H. had haar al met de trein naar Sittard verzonden. Hij werd, toen hij de fiets daar wilde ophalen, In de kraag gegrepen en hoorde nu 3 maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering tegen zich eisen. De rijswerker P. F. J. V. uit Hontenisse had op 25 Augustus een bromfiets van een Middelburgse jongen, dié tegen de Grote Kerk in Goes stond, meegenomen. Hy wilde graag een bromfiets hebben en had het geld er al bijna voor, maar toen hy dit karretje zag staan, kon hy de verleiding niet weerstaan. Lang had hij er geen plezier van, want verder dan Krabbendijke kwam hij niet. De eis luid de: 1 jaar, waarvan 9 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd en onder toezicht- stelling. Nog is de „schoonmaak" volop aan de gang, Nieuwe riolering, betere straten en verlichting, fraai plantsoen en moderne brandput. GROEDE, October. Groede verfraait en moderniseert. In Groede wordt met grote energie en voortvarendheidgewerkt. Nog is de „schoonmaak" aiet ten einde, maar als dat over een half jaar wel zo is, dan zal deze mooie en prettige gemeente in West Zeeuwsch-Vlaanderen in het bezit zyn van een nieuwe riolering met een moderne zuiveringsinstallatie, een nieuwe bestrating, een moderne straatverlichting, een nieuwe brandput en een fraai plantsoen. Dan kan Groede er weer een paar jaartjes tegen en zullen de ongemakken, die elke grote schoonmaak nu eenmaal medebrengt, tot het verleden behoren. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat met de grote karwei een be gin kon wordm gemaakt. Evenals de andere Zeeuwse gemeenten kreeg Groede in 1950 van Ged. Staten be richt, dat van Rijkswege subsidie zou kunnen worden verleend voor de uit voering van openbare werken, indien deze als een object van werkverrui ming konden worden beschouwd. Het gemeentebestuur zag hier een kans: er was nog altijd geen goede riolering met -uivering. Installatie. In 1946 had het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning uit Nijmegen al een plan gemaakt, maar om financiële redenen was uitvoering niet mogelijk. VEEL VOORBEREIDING. October 1951 \>ra:lde instelling van de Prov. Commissie voor de werkgelegenheid (onder voorzit terschap van Gedeputeerde C. Phi- lipse) en aan haar heeft Groede haar nieuwe voorzieningen voor een groot deel te danken. Natuurlijk ging niet alles van een leien dakje. Talrijke vergaderingen en besprekingen waren nodig om de idelijke commissie, de z.g. commissie Polak, ervan te over tuigen, dat het zonder Rijkshulp voor Groede niet mogelijk zou zijn te ko men tot de zo noodzakelijke riolering en straatverbetering. Maar hoe het zij, de toestemming m te beginnen en de mededeling van een niet onbe langrijk Rijkssubsidie kwamen binnen. DAG EN NACHT WERKEN De voorwaarde was echter, dat vóór 1 Maart 1953 het werk begonnen moest zijn. Het plan uit 1946 diende, als gevolg van de gewijzigde omstan digheden, op tal van punten aan de nieuwe toestand te worden aangepast. Bovendien moest voor de openbare aanbesteding een uitvoerig bestek Kruisverenigingen vormen commissie AXEL, 3 Oct. In aansluiting op ons verslag van de jaarvergadering van „Het Groene Kruis" kan nog worden gemeld, dat er een federatieve commissie voor de rheumabestrijding is gevormd, welke als eerste taak zal hebben - voorlopig voor 1 jaar - een overeenkomst aan te gaan met de rheumatoloog, dr B. J. Ter Bals, en om een districts-verpleegster voor het sociale werk onder de rheuma-patiën- ten te benoemen. Voor de kankerbestrij ding zal in 1954 in iedere provincie een districts-verpleegster worden benoemd. Afgevaardigden van de getroffen afde lingen in Nieuwerkerk, Sint Annaland en Oosterland deden een beroep op het be stuur om het Groene Kruiswerk op snel le wyze weer op gang te helpen. Ter be sparing van kosten zal men voor de nieu we wykgebouwen een keuze kunnen doen uit diverse standaardtypen. Bij de rondvraag bepleitte de afge vaardigde uit Driewegen met klem de totstandkoming van een consultatiebu reau aldaar. Men is n.l. mèt Oudelande en Ellewoutsdijk aangewezen op het bureau van het Wit Gele Kruis, dat in Ovezande Na de koffiemaaltijd werd gedraaid de film van de Legervoorlichtingsdienst „Onder vier ogen". Dr F. J. Visser uit Terneuzen zei in een toelichting, dat ten aanzien van sexuele voorlichting nog zeer veel ontbreekt. Met de vertoning van de ze film voor de rijpere jeugd in de ver enigingen wil men een eerste stap zetten op de weg naar bestrijding der geslachts ziekten. worden gemaakt. Toen hebben de heren ir Lekkerkerker en Dooms van genoemd Ingenieursbureau dag en nacht gewerkt om de zaak op tijd tiaar te krijgen. Dat is hun gelukt. Op 1 Maart j.l. was het werk aan de gang. DE KOSTEN. De totale kosten van de werken bedragen ruim f 325.000.De oude straatstenen, z.g. kinderhoofdjes, zijn naar België verkocht en de straten krijgen nu een dek van gebakken klinkers. Meteen is aan de P.Z.E.M. opdracht gegeven de straatverlichting te moderniseren. Het bovengrondse net wordt vervangen door kabels on der de grond. Het hele werk zou op 1 November a.s. gereed moeten zijn, maar de ramp van 1 Februari gooide roet in het eten en het gevolg was, dat aannemer Cambier uit Breskens met een tekort aan mensen eh mate riaal te kampen kreeg. Daarom zal het nog v/el een half jaar duren, voor dat de rommel aan de kant is en Groede, vernieuwd en verjongd, de toekomst weer tegemoet kan gaan. RETRANCHEMENT, 5 Oct. In de om geving van Brugge zijn gevallen van de gevreesde konijnenziekte myxomatose ge constateerd. In de duinen bij Knokke zijn verschei dene wilde konijnen gevangen en tegen myxomatose ingeënt, teneinde een even tuele algehele uitroeiing te voorkomen. Gemeenteraad AAGTEKERKE. Hogere subsidie voor de Wijkverpleging. Donderdagavond kwam de raad van Aagtekerke in vergadering bijeen onder leiding van waarnemend burgemeester J. Bosselaar. Met algemene stemmen werd besloten de subsidie voor de Christelijke Wijkver pleging op Noordwest Walcheren afde ling Domburg en Aagtekerke te verho gen tot f 225 per paar. Naar aanleiding van de jaarweddever- hoging van het gemeentepersoneel van 2% meende de heer S. Verhage tegen te moeten stemmen, zodat dit met 6 tegen 1 werd aangenomen. De leden der adviescommissie voor woonruimtewet werden allen herkozen. Dit was ook het geval met de commissie tot wering van schoolverzuim. Vervolgens werd de begroting 1954 aan de raad aan geboden en zal In de eerstvolgende ver gadering worden behandeld. De begroting 1953 werd gewijzigd, zo dat er gelden beschikbaar komen voor het plaatsen van een straatlantaarn bij het Bergwegje. In de rondvraag vroeg de heer Moens in 't vervolg weer 's middags te verga deren. De heer S. de Visser Pz vroeg om kos teloze beschikbaarstelling van het ge meentelokaal voor cursussen die er ge houden zullen worden. CADZAND De heer A. Cappon treedt af Tijdens de raadsvergadering van Cadzand is medegedeeld, dat de be bouwing voor de kust door G.S is goedgekeurd. Het uitbreidingsplan voor het dorp is nog in studie. Op zijn verzoek erd aan dr Timmer eervol ontslag verleend als gemeentearts, in verband met zijn benoeming tot schoolarts voor Zeeuwsch-Vlaanderen De voorzitter sprak woerden van dank voor hetgeen dr Timmer vanaf zijn benoeming in 1938 heeft verricht. Eveneens werd eervol ontslag verleend aan de heer A. Cappon, als wethouder en raadslid, "'e heer Cappon is 72 jaar en het werk werd !.em te zwaar. Men betreurt dit besluit ten zeerste. Be sloten werd een verordening uit te vaardigen om kampeerhutten en -wa- gens voor 1 November van het kam peerterrein te' laten verdwijnen. Af- wijzend werd beschikt op een aantal subsidieaanvragen n.l. van de Bond van Mobilisatie Invaliden, de Stichting „Bevordering en exploitatie van Vlas- sersscholen en de Nederlandse Mdl~ taire bond Pro Rege. De aftredende leden van de commissie woonruimte- wet werden herbenoemd. De heer B. Steenhart informeerde naar de elec- triciteitsvoorziening van „De Hoogte De onderhandelingen met de P.Z.E.M. duren nog voort tot en met Vrijdag. „De Schelde" versloeg „Focus" Een elftal van de personeelsvereniging van „De Schelde" heeft Zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld te gen de voetbalclub van „Focus" uit Mid delburg, en laatstgenoemd team na spor tieve strijd met 2-0 verslagen. Motorongeluk op Middelburgse straat. Aan het eind van de Middelburgsestraat vond gistermiddag een motorongeval plaats. De 27-jarige motorbestuurder Bliek uit Heinkenszand naderde uit de richting Middelburg en uit de richting Goes kwam een gesloten P.T.T.-wagen aan, bestuurd door de heer W.G., die linksaf wilde slaan de Evertsestraat in. De motor schoot onder de bumper van de auto en de bestuurder werd eraf ge slingerd. Dokter Griep, die spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp en spalkte het rechterbeen, dat gebroken was. Met een personen auto werd het slachtoffer naar Ziekenhuis Oostwal, doch later weer huiswaarts vervoerd. Zijn motor werd zwaar beschadigd be schadigd. Enkele uren later vond bij de Jubileum- bank een botsing plaats tussen een auto van de fa J. M. Blomaard, bestuurd dooi de heer Van S. en een vrachtwagen van de fa Gebr. Duvekot bestuurd door de heer W.N. Er was materiële schade, doch niemand werd gewond. Studieclub Schilders opent winterseizoen Nu de winter nadert en de schilders de kwast weer wat meer binnenshuis gaan hanteren, heeft ook de Studieclub Schilders zijn winterprogramma geopend en wel met een lezing van de heer Mie- dema, leraar N.O. te Amsterdam, die sprak over „Verf, kleur en behang". De kleurgeving van het moderne interieur, zo vertelde deze is van groot belang en moet ter plaatse door de vakman bekeken worden. Aan de hand van vele factoren, zoals het invallende licht, de ligging, de aard en het doel van een bepaald ver trek bepaalt deze, welke kleur het meest geschikt is. De velen, die deze lezing heb ben bijgewoond, zullen er dan ook on getwijfeld iets van hebben kunnen leren. Schoolhoofd benoemd Tot hoofd van de School met de Bijbel alhier is benoemd in de vacature Rol, de heer J. van Bezooyen uit Veenendaal. Van de visserij De besomming van dfc in de afgelopen week binnengekomen vissers was. wat de vangsten van bot betreft, lonend. Dooi een schipper werd nog een partijtje her der aangevoerd. De verzending van mos selen en de inmaak van dit zeeproduet is groot. Nu echter het kwantum van de leverbare Zeeuwse mosselen opraakt en meer van de Wadden wordt aangevoerd wordt de kwaliteit minder. De verzending van oesters is normaal en de kwaliteit vrij goed. AARDENBURG Kindje overreden en gedood. Het bij na 3-jarig zoontje van de familie Van Kouteren uit de Tuimelsteenstraat werd, toen het in de Oude Kerkstraat van het troittoir de zijweg opliep door een jeep van Van B. uit Eede gegrepen. De wielen gingen over het lichaampje. Na een tien tal minuten was het kind reeds overleden. ARNEMUlDbN Overplaatsing. De heer G. Roelands, voorheen werkzaam bij de N.S. te Krui ningen is overgeplaatst naar de Arne- spoorbrug waar hij is aangesteld als tweede brugwachter. De heer L. v. d. Boomgaard is tot eerste brugwachter be vorderd. KAPELLE Voor de kleuterschool. De heren D. Sandee-Staal en L. van Wel, resp. voor zitter van de Chr. Kleuterschool „Samu- ël" en voorzitter van het bazarcomité van deze vereniging, waren Zaterdag avond meer dan tevreden óver het re sultaat van de Vrijdag en Zaterdag ge houden bazar voor deze school. Men schat, dat het netto resultaat tus sen de f 2500.en f 3.000.zal liggen. ST. ANNALAND Al vroeg op stap. Zaterdagmiddag was men in Sint Annaland ongerust over het lang wegblijven van het driejarig zoon tje van de heer Jb. C. den Engelsman, wonende op de Kerkring. Wat was name lijk het geval? Het ventje was in de dienstbus van de T.A.D. gestapt en toen genoemde bus vertrok had men het in middels in slaap gevallen kereltje niet opgemerkt. Om half vier was de bus met de slapende passagier vertrokken naar Bergen op Zoom, waar men de vondeling ontdekte. - Heropening winkel. Zaterdag heropen den de gezusters Hage hun verbouwde winkel in kruidenierswaren aan de Kerk ring te Sint Annaland. Aan de zijde van de Kerkring is een nieuw groot raam aangebracht. Ook de winkel zelf heeft enkele veranderingen ondergaan. Enkele bloemstukken, die ter gelegenheid van deze opening werden aangeboden sierden het geheel. Militair gedood bij aanrijding. BERGEN OP ZOOM, 4 October. Hedenavond is op de weg van Bergen op Zoom naar België onder de ge meente Ossendrecht een ernstig onge luk gebeurd, waarbij de 20-jarige kok v. d. B. uit Hoensbroek om het leven is gekomen. Op deze weg werd een jeep met militairen van 'iet Karzernement Os sendrecht door een uit tegenoverge stelde richting komende Belgische wagen aangereden. De bestuurder van de jeep verloor de macht over het stuur, reed in een sbot en sloeg over de kop. De raast de bestuurder zit tende v. d. B. liep benevens ernstige verwondingen een sch^delbasisfrac- tuur op en overleed ter plaatse. Politie en marechaussee hebben 'n onderzoek ingesteld naar de bestuur der; deze is echter nog steeds on vindbaar. Familieberichten uit andere bladen Geboren: Egbert J., z.v. Fam. J. Pol- Bot, Vlissingen. Ondertrouwd: J. Krijger en J. G. Otte- vanger, RenesseAmbt-Delden. Overleden; A. Brasser, 77 j., Oost Sou burg; M. J. Blom, geb. van Tiel, 65 j„ vlissingen; J. M. van Linschooten, 77 j., Vlissingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2