WYSJINSKI PROTESTEERDE TEGEN DE CANDIDATUUR VAN TURKIJE Westelijken willen oplossing kwestie Triest voorstellen En werd buiten de orde geplaatst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drie nieuwe leden in de Veiligheidsraad Besprekingen in critiek stadium Nieuwe garanties voor E.V.G. Britse troepen zuiveren Nairobi Grote activiteit van Oranje en Blauwe strijdkrachten Bedrijfsgebouwen Quarles- polder feestelijk in gebruik gesteld Het gezelligste hondje van Amsterdam. J Haast hopeloze geschillen - maar ieder ging gesterkt heen Voor oefening of om „geheime zending" te verdoezelen? 'SNIPPER A NIEUWS Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie °347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Fxpl* 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang van Zon en Maan. DINSDAG 6 OCTOBER 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 9e JAARGANG No. 2599 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.50 u., om 18.05 u. Maan op 6.22 u., oi 17.23 u. Op- en ondergang van Zon en Maan: Hoogwater Woensdag 7 October: Vlissingen: 1.42 u. 1.95 m., 13.46 u. 1.89 m. Terneuzen: 2.07 u. 2.12 m., 14.14 u. 2.06 m. Wemeldinge: з.18 u. 1.76 m., 15.29 u. 1.60 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.53 m.t 15.13 1.36 m. NEW YORK, 5 Oct. In de Algemene Vergadering der Verenig de Naties zijn Brazilië en Nieuw-Zeeland voor een periode van twee jaar tot lid van de Veiligheidsraad gekozen. De vertegenwoordigers van deze landen krijgen nu de zetels, die de afgelopen twee jaar zijn bezet door resp. Chili en Pakistan. Over de toewijzing van de derde zetel, die in Januari openvalt door het aftreden van Griekenland, kon men het niet direct eens worden. Eerst bij de achtste stemming wist Tur kije met 40 stemmen de overwinning te behalen. Polen behaalde toen 19 stemmen. De Russische afgevaardigde, Wys- jinsky had, voordat men tot stem ming overging ernstig geprotesteerd tegen de candidatuur van Turkije. Volgens de procedureregels is debat over eventuele candidaten niet toe gestaan. En dit was dan ook de re den, waarom de presidente, mevr. Pandit, Wysjinsky buiten de orde verklaarde. Het duurde echter geruime tijd, voordat de Rus bemerkte, dat hij werd afgehamerd. I tussen had hij ver klaard, dat Polen de zetel van Grie- kenl nd behoorde te krijgen op grond van een „gentleman's agreement", dat in 1947 in Londen was bereikt. OOST-EUROPESE ZETEL Volgens deze afspraak zouden de zes niet-permanente zetels in de Veilig heidsraad als volgt worden verdeeld: Latijns Amerika twee zetels, Britse Ge menebest een, Midden-Oosten een, West Europa een en Oost Europa een zetel. De algemene vergadering had, aldus Wysjinsky, zich altijd strikt aan deze afspraak gehouden, behalve, wanneer het om de Oost Europese zetel ging. Zo was in 1949, ondanks sterk verzet van Sowjet-zijde, Zuid-Slavië gekozen, welk land in 1951, eveneens ondanks De toekomst van de Suez-kanaalzöne CAIRO, 5 October. De Brits- Egyptische besprekingen over de tvekomst van de Suez-kanaalzóne zijn in een critiek stadium aange land, waarin over het welslagen of het falen van de onderhandelingen zal worden beslist, aldus is in ge woonlijk goed ingelichte kringen te Cairo vernomen. Op het Egyptische hoofdkwartier is verklaard, dat de leider van de Egyp tische delegatie, luitenant-kolonel Ab- del Nassar, generaal Robertson in de loop van de jongste bijeenkomst der twee delegaties meedeelde, dat Egypte niet voor onbepaalde tijd de huidige onderhandelingen kon voortzetten. Hij zei, dat de Britten systematisch punten aan de orde brengen, waar over reeds overeenstemming is be reikt. Hierdoor draaien volgens hem de besprekingen in een vicieuze cirkel rond. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Caffery, heeft vandaag de door deze waarschuwing geschapen toe stand besproken met de Britse zaakge lastigde, Robert Hankeij, en generaal Robertson. Daarna heeft Caffery een bezoek gebracht aan de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Mah- moed Fawzy. het verzet van het Sowjet-blok, door Griekenland was opgevolgd. Turkije voor de Oost-Europese zetel te kiezen, terwijl het reeds eerder de zetel voor het Midden-Oosten heeft bezet, noemde de Russische afgevaar digde onjuist en onrechtvaardig. VERDERE VERKIEZINGEN De algemene vergadering heeft voorts Engeland en de Sowjet-Unie herkozen als leden van de economische en sociale raad. Zij kregen resp. 47 en 45 stemmen. Verder werden gekozen Ecuador (45 stemmen), Tsjecho-Slo- wakije (42 stemmen) en Noorwegen (42 stemmen). Voor de zesde zetel van de econo mische en sociale raad moesten vijf stemmingen worden gehouden, voor dat Pakistan de vereiste meerderheid van tweederde ontving. Daarna werden India en Haïti geko zen tot lid van de beheerschapsraad voor een periode van drie jaar, be ginnend op 1 Januari a.s. GROTERE BIJDRAGE VOOR TECHNISCHE V.N.-HULP NEW YORK, 5 Oct. Nederland heeft besloten z|jn bijdrage aan het V.N.-fonds voor technische bijstand met 50 procent te vergroten. De Ne derlandse afgevaardigde de heer G. J. N. M. Ruygers deelde in de economi sche commissie van de alg. vergadering mede, dat de Nedederlandse bijdrage voor het komende belastingjaar zal worden vergroot van 400.000 tot 600.000 dollar. Benoemingen aan de V.U. Directeuren van de V.U. hebben aan drs L. Vlijm, wetenschappelijk ambte naar aan het zoölogisch laboratorium de zer universiteit leeropdracht verleend in de wis- en natuurkundige faculteit voor het onderwijs in de dierkunde zulks ter assistentie van prof. dr J. Lever. Voorts benoemde men dr A. la Fleur, rector van het 2e Chr. Lyceum te Haar lem tot docent in de wis- en natuurkun dige faculteit voor het onderwijs in de didactiek der scheikunde. Maarschalk Juin wenst: BRUSSEL, 5 Oct. Maarschalk Al- phons Juin, opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in Midden- Europa, heeft Zaterdagavond aan een diner te Brussel verklaard, dat twee nieuwe garanties als aanvullende pro tocollen moeten worden opgenomen in het verdrag inzake de Europese verde digingsgemeenschap. Deze garanties zijn: 1. De ondertekenaars moeten zich uit de gemeenschap kunnen terug trekken, indien zij zien, dat Duits land politiek een extra-risico ten aan zien van een oorlog met het Oosten met zich mee zou brengen en 2. De integratie der nationale strijd krachten moet worden uitgevoerd langs de weg van een door de rede geleide evolutie en niet te plotseling. Maarschalk Juin zei, uat hij zijn rege ring krachtig had aangeraden deze ga ranties, die niet in de huidige proto collen van het verdrag zijn opgenomen, over te nemen. (Onlangs heeft Frankrijk gevraagd het recht in het Verdrag op te nemen, dat het land in staat stelt sommige strijdkrachten buiten de E.V.G. te hou den voor de verdediging van de Over zeese gebieden Red.) 15 tot 20.000 inheemsen terug naar reservaten NAIROBI, 5 October. Twee Britse compagnieën hebben vandaag twee wijken van Nairobi, de hoofdstad van het Britse protectoraat Kenia, afgezet. Deze actie vormt een onderdeel van een grootscheepse operatie om de stad te zuiveren van 15 tot 20.000 inheem sen, die zonder vergunning in de stad verblijven. Deze personen zullen te ruggezonden worden naar de reser vaten. Bij de razzia werd een Kikoejoe aangehouden, die in het bezit was van revolverammunitie. Hij kan hiervoor ter dood veroordeeld worden. Van alle personen in de afgezette wijken wor den de papieren gecontroleerd. Voorts hebben politie en militairen in de stad opdracht gekregen nauw keurig te letten op naleving van het enige dagen geleden uitgevaardigde voorschrift, dat op alle rijwielen van inheemsen de naam van de eigenaar moet zijn geschilderd. Het hoofd van de politie te Nairobi, Timmerman, ver klaarde, dat deze maatregel was ge troffen om het gebruik van fietsen, door leden van de Mau-Mau, dat se dert beperking van het gebruik' van taxi's in de stad was toegenomen, te gen te gaan. A-ZONE ITALIAANS, B-ZONE ZUIDSLAVISCH ROME, 5 Oct. Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen binnenkort aan de Italiaanse en Zuidslavische regeringen de onderlinge verdeling van Triëst op grond van de huidige toestand voorstellen, aldus is hedenavond uit gezag hebbende bron te Rome-vernomen. Volgens het plan zou zone A, welke de haven van Triëst zelf omvat, en een overwegend Italiaans karakter draagt, aan Italië komen. De zöne staat thans onder Brits-Amerikaanse militaire controle. Zóne B, welke een overwegend Sloweens karakter heeft, en thans door dc Zuidslavische regering wordt beheerd, zou een deel van Zuid-Slavië worden. De Westelijke mogendheden werden het er over eens, dat verdeling volgens de bestaande grens de enige realistische oplossing is na de jongste Italiaans- Zuidslavische onenigheid. Zeeland en de Zomerzegels MIDDELBURG, 5 Oct. Uit de op brengst van de zomerzegels in 1952 is een bedrag van 537,92 toegekend aan het Anjerfonds Zeeland ter besteding voor culturele doeleinden. Eenzelfde bedrag van deze opbrengst is gestort in het Zeeuwse collectefonds met de bepaling, dat het geld voor sociale ob jecten zal worden bestemd. Dit is een uitvloeisel van de over- eenkomst met de Stichting „Comité voor de Zomerpostzegels", volgens welke een deel van de opbrengst der zegels in een bepaalde provincie ook in die provincie zal blijven. Bij de be paling van het bedrag wordt rekening gehouden met de opbrengst zelf, met het zielental en met de oppervlakte. De betrokken Commissaris der Konin gin adviseert de Stichting omtrent de besteding. De objecten in Zeeland waaraan het geld ten goede zal komen, zijn nog niet definitief bepaald. LAATSTE DAGEN VAN OEFENING „MARINER" 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. De laatste dagen van de oefening „Mariner", die gistermiddag is geëindigd, werden gekenmerkt door grote activiteit van Oranje en Blauwe strijdkrachten in de Noordzee, het Kanaal en de wateren rondom de Britse eilanden, en in de lucht boven Noord-West-Europa en de Britse eilanden. Terwijl Blauw voortging met het verlenen van bescherming aan de scheep vaart en het begeleiden van convooien, ontwikkelde zich in de Noordzee een strijd tussen Blauwe luchtstrijdkrachten waaronder Lockhead Harpoons van de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst en Oranje snelvarende pa trouilleboten en torpedomotorboten. H.M. „Evertsen" geraakte tezamen over deze oefening zijn bestudeerd en uitgewerkt, doch men kan reeds zeggen, dat zij van veel belang was voor de samenwerking tussen de vlooteenheden van verschillende naties en de samenwekring tussen vloot- en luchtstrijdkrachten in het algemeen. „Nucleon' 'in Johannesburg aangekomen JOHANNESBURG, 5 Oct. Minis ter-president dr W. Drees en zijn ge zelschap zijn vandaag met de super- ConsteÜation „Nucleon" van de K.L.M. in Johannesburg aangekomen. Het toestel kwam 24 uur te laat aan als gevolg van de motorstoring, die het na het vertrek uit Frankfort had op- jelopen. met een Harpoon in gevecht met een Oranje torpedobootjager, nadat een Britse Neptune deze torpedobootjager had gesignaleerd. H.M. „Evertsen" slaagde erin de vijand te vernietigen. ORANJE ACTIEF Herhaalde malen werd de Clyde aangevallen door Oranje's snelvarende patrouillevaartuigen en in het Zui delijke deel van de Noordzee traden deze vaartuigen op tezamen met een raider. In het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, ten Noorden van Madeira, werden convooien tot het laatst toe gehinderd door Oranje onderzeeboten, die op hun beurt weer een prooi werden van de Blau we slagvloot en van vliegtuigen van Walbases. Ook de slagvloot onder vond aanvallen van Oranje vliegtui gen van Walbases. Hierbij vlogen de aanvallers zo laag, dat de Oranje vliegtuigen duidelijk de verschillende schepen van de vloot konden herkennen aan de op de sche pen geschilderde nummers. Deze lucht aanvallen waren van groter omvang dan tevoren tijdens de oefening „Ma riner". Ook de laatste dagen was het weer overwegend slecht, waardoor de ope raties van Oranje mijnenleggende vliegtuigen en snelvarende patrouille vaartuigen nabij de Britse kust werden beperkt. Definitieve resultaten van „Ma riner" zijn uiteraard nog niet be schikbaar, alvorens alle gegevens Helicopterdienst Brussel-Bonn geopend KEULEN, 5 Oct. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft vandaag de helicopterdienst tussen Brussel en Bonn geopend. Er wórden tussenlandingen gemaakt te Luik, Maastricht en Keulen. De hefschroef- vliegtuigen kunnen zeven passagiers vervoeren. Een enkele reis Brussel- Bonn kost ongeveer 40 gulden, een re tour ongeveer 70 gulden. Gevlogen wordt me een snelheid van 150 kilo meter per uur. Op Maandag 19 October a.s. MIDDELBURG, 5 Oct. Naar wij vernemen zullen op Maandag 19 Octo ber a.s. de nieuwe bedrijfsgebouwen in de Quarlespolder officieel en fees telijk in gebruik worden genomen. Dit zal geschieden in een samenkomst in Café Van de Dries te Lewedorp, die om half drie begint en waar o.m. aan- -auaS-suEjajaas op ufiz uognz Sizoav raai van het departement van Finan ciën, mr H. A. M. van den Dries; ir J. Kluytenaar, Rentmeester der Domei nen te Breda; de Commissaris der Ko ningin, jhr A. F. C. de Casembroot, vertegenwoordigers van het agrarische bedrijfsleven en de pachters der be drijven in de nieuwe polder. Het gaat hier om 10 bedrijven, waarvan 8 zuivere akkerbouw- en 2 gemengde bedrijven. Voorjaar 1952 werd een begin gemaakt met de bouw van 8 grote landbouwschuren en na jaar 1952 begon de bouw van nog 2 schuren, 10 ruime pachters woningen en 8 arbeiderswoningen. Alle bedrij ven en woningen zijn aangesloten op het electriciteitsnet en de waterleiding. De boerderijen mochten dit voorjaar voorzover ze gereed waren reeds worden betrokken. AMSTERDAM, 5 Oct. Als me vrouw J. F. Beider te Amsterdam vandaag een dierendagse kluif inslaat voor haar Mikkie Muis, zal zij nog wel vervuld zijn van trots op dat langharige zwart-met beige huisdier van o.a. Belgische komaf, dat Zaterdag door een jury van dierenvrienden onder 159 rivalen tot 't gezelligste hond je van Amsterdam is uitgeroe pen. Driemaal moest Mikkie, die nauwelijks groter is dan een Mal- theser Leeuwtje, als no. 96 de jury in de galerij bij het Frede- riksplein passeren. Zijn snuitje scheen te vragen „wat denken jullie toch van mij?" aldus ver klaarde zijn overgelukkige mees teres later de furore die hij had gemaakt. „In de zes en een half jaar waarin Mikkie nu al bij mij is sinds kort na zijn geboorte heb ik nooit eerder beseft hoe bijzonder hij wel was. Hij heeft zijn prijs, een halsband met riem, eerlijk verdiend en mijn respect voor hem nog vergroot", zo be sloot mevrouw Beider, eigenares van het gezelligste hondje van Amsterdam. Ter gelegenheid van de eerste Maandagse slachtveemarkt in Den Bosch tot nu toe werden deze markten alleen op Woensdag gehouden werden een slagersvak- en een slachtveetentoonstelling gehouden. De Burgemeester van Den Bosch, Mr H. J. M. Looff hangt het erepraedicaat op de kop van de kampioene van de tentoonstelling Drs M. W. Rombout over Montpellier GOES, 5 October Drs M. W. Rombout had aan zijn lezing over het internationaal Calvinisten Congres, dat in Juli van dit jaar te Montpellier in Frankrijk gehouden is, geen titel gegeven en dus wist geen der aanwezigen inweike richting de referent het zou zoeken ieder der bezoekers van deze onder auspiciën van ons blad belegde avond zal er echter van overtuigd zijn, dat Drs Rombout de juiste manier gekozen had. Dit was geen lengte-, doch een breedtedoorsnede, een belichting van het waarom en het nut van der gelijke congressen. Zou'men na deze lezing een titel zoeken dan lijkt ons dit de juiste: De nietigheid van de mens en de kracht van zijn God! referent er twee uit: Nederland en Frankrijk. Beiden hebben omstreeks dezelfde tijd de roepstem van Calvijn gehoord maar welk een verschil is er nu tussen Frankrijk en Nederland. In Frankrijk de ene vervolging om des geloofs wille na de andere, slechts even getemperd door het Edict van Nantes en een vrijheid van godsdienst die eigenlijk te danken is aan de Fran se revolutie met haar „Geen God en. geen meester!" Dat alles in een tijd dat Nederland een bloeiperiode van het Calvinisme kende, zij het dat er in da achttiende eeuw een periode van ver val op volgde. Dan bij ons echter een opleving in de 19e eeuw terwijl Frankrijk van de ene revolutie en van de ene oorlog in de andere valt. Een teken des tijds noemde de re ferent het houden van internationale congressen en zonder zich aan een be oordeling van dit snel opkomend in ternationalisme te wagen, stelde hij het zo dat dit internationale denken de kerk (misschien nog eerder dan de wereld) verplicht zich eveneens op het internationale aspect te bezinnen. De kerk aldus sppreker heeft im mers tot taak de beroeringen in de mensenzee te toetsen aan Gods Woord. En een vergelijking tussen een kerke lijk blad van nu en van 25 jaar ge leden leert dat men ook inderdaad daarmee bezig is. MOGELIJK EN NUTTIG Onmiddellijk echter knoopte de heer Rombout hieraan deze vraag vast: „Zijn dergelijke internationale con gressen mogelijk en hebben ze nut? In het raam van deze vragen handelde hij over het congres te Montpellier. Hier waren 18 nationaliteiten tegen woordig, achttien soorten van Calvi nisten en om te demonstreren welke verschillen er tussen elk van deze achttien zijn waar te nemen, koos de TWEE BRITSE OORLOGSSCHEPEN NAAR JAMAICA LONDEN, 5 Oct. De Britse minister van Overzeese Gebieden, Lyttleton, heeft een kruiser, de „Superb" en een fregat, de „Bigbury bay" naar Kingston (Jamaica) gestuurd. Beide schepen zullen deelnemen aan oefeningen bij de kust van Jamaica. In ingelichte kringen veronderstelt men echter, dat de oefeningen niet het enige doel van de reis van de kruiser vormen, doch dat er ook verband bestaat met botsingen tussen politie en manschappen van het Jamaica-bataljon, welke zich vorige week in Kingston hebben voorgedaan. Genoemd bataljon telt 650 inheemsen met een aantal blanke officieren. DE BILT ZEGT Weinig verandering DE BILT, 5 Oct. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. Officiële woordvoerders hebben he denavond ook geen commentaar willen leveren op berichten, volgens welke Britse troepen uit Jamaica naar Brits Guyana worden gezonden. De resp. ministeries willen deze berichten be vestigen noch ontkennen. Het West-Indische blad „Jamaican Gleaner" meldde vandaag deze troe penverplaatsing. De verklaring van het Caraïbische hoofdkwartier dat deze troepen oefeningen gingen houden, noemde het blad „kennelijk een met zorg uitgewerkte mystificatie om de geheime zending te verdoezelen." De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Britse kruiser „Shef field" (9.100 ton) Woensdag naar West- Indië zal vertrekken voor „een nor male routinereis, waarvoor reeds maanden geleden plannen werden ge maakt, en die niets heeft uit te staan met Brits Guyana. Het ministerie van koloniën maakte vandaag bekend, dat Henry Hopkin- son, staatssecretaris voor Koloniale Za ken, op 19 October een bezoek aan Brits Guiana zal brengen. Hopkinson, die een bezoek heeft ge bracht aan New York, wordt Maandag in Brits Honduras verwacht, waar hij zes dagen zal blijven .Daarna zal hij tot 18 October Jamaica bezoeken, al vorens naar Brits Guyana en later mo gelijk ook Trinidad, door te reizen. In gewoonlijk betrouwbare Londen- se kringen is Maandag bevestigd, dat troepen uit Jamaica naar Brits Guyana worden gezonden. In het bovenge noemde bericht van de „Gleaner" werd voorts gezegd, dat de „Royal Welsh Fusiliers", die in de afgelopen weken paraat werden gehouden, snel naar Brits Guyana worden overge bracht om de orde te handhaven na het intrekken van de onlangs verbe terde grondwet".... Officieel is echter nog niet bekend, of de grondwet inderdaad is ingetrok ken. In betrouwbare kringen acht men het mogelijk, dat in de komende 24 uur een verklaring over de toestand in Guyana zal worden uitgegeven. iVJ Het instituut voor technologie te Pasadena (Californië) heeft Zondag avond een hevige aardbeving geregis treerd met als epicentrum het gebied nabij het Russische schiereiland Kam- tsjatka Nabij New Yersey is een bus tegen een stilstaande vrachtauto ge botst en omgeslagen. Ongeveer 20 per sonen werden gewond. In Milaan werden 42 bus-inzittenden gewond, doordat de bus tegen een lantaarn paal reed en kantelde. De Britse minister van buitenlandse zaken, An thony Eden, heeft gisteren, na afwe zigheid van ongeveer zes maanden, zijn werkzaamheden hervat. Op een kruispunt te Rotterdam is gistermor gen de 64-jarige veldwachter J. C. Krijger aangereden. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan de ver wondingen. Gisteren is het 12.000ste schip van dit jaar in Rotetrdam bin nengelopen. Het vorige jaar arriveerde het 12.000ste schip op 18 October. In het dorp Herpen (N.-Br.) is gister avond een boerderij door brand ver woest. Het gezin, dat achttien kinderen telt, kon worden gered. En zo zien we dan het Nederland van nu met zijn kerken en scholen, zijn christelijke vakverbonden en christelijke politieke partijen en zo bespeurt men van dit alles in Frank rijk bijna niets. Ja, er zijn protestanten en er zijn kerken, maar hoogstens het derde deel van die protestanten be zoekt de ene kerkdienst die per Zon dag wordt gehouden. Catechisaties, christelijke scholen, christelijk vereni gingsleven er is vrijwel niets van te bespeuren. Dat zijn Nederland en Frankrijk zo waren er nog zestien andere landen. Een Canada waar de enorme afstanden, een Calvinistisch leven zoals wij dat kennen, onmogelijk maakt; zo waren er België en Spanje en Italië, Zwitser land en Duitsland en Amerika is het wel mogelijk tussen landen die zover uit elkaar zijn gegroeid, een gesprek to houden over verwereldlijking, het on derwerp te Montpellier? Dit zag de heer Rombout als het grote nut: dergelijke besprekingeii brengen nader tot elkaar. Toen men uit elkaar ging, keerde ieder terug naar zijn eigen land met de eigen moeilijkheden maar men ging ge sterkt heen. En in een Bijbels-visionnair be toog lichtte hij de betekenis hiervan toe: als de wereldmachten tot één geworden zullen zijn onder de macht van de antichrist, dan zal deze macht zich op de kerk werpen. Het is niet waarschijnlijk, dat die kerk dan nog de gelegenheid zal hebben als een heid op te treden (hoe graag wij dat misschien zouden willen), want de vijand zal over alle verbindingen be schikken, terwijl de christen mis schien zelfs z|jn kerkdienst zal moe ten ontberen. Ons nu, nu het nog kan, hierop voor te bereiden en el kander moed in te spreken dat is een van de facetten, waaraan een congres als Montpellier zijn waarde ontleent. In de discussies gaven enkele aan wezigen blijk, hoe geboeid zij hadden geluisterd en getuigden zij welk een enorm moeilijke taak hier voor ons allen ligt. Buitenlandse opdracht voor jeugdig modetekenaar AMSTERDAM, 5 Oct. De 24-jarige modetekenaar Jan Riksman uit Den Helder, die sedert enige jaren ver bonden is aan een Amsterdamse mode academie (De Leeuw van Rees), heeft met zijn tekeningen voor collecties van grote Parijse modehuizen de laatste twee jaren veel succes geoogst. Over enige weken vertrekt de heer Riksman naar Italië, waar hij modellen gaat te kenen voor de zomercollectie van Emillo Federico Schuberth, eigenaar van een groot modehuis in Rome.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1