BOUWVOLUME VOOR ZEELAND IS ONAANVAARDBAAR NIET-AANVALSVERDRAG MET RUSLAND Drama in Doorn Liftmaster „Ir Damme" naar Londen vertrokken Aanval van kikvorsmannen op Vlissingen Dijkwachten o*a* in Zeeland Welvaartsontwikkeling wordt ernstig belemmerd SNIPPER J NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeuwse gemeentebestuurders contra minister Witte Nieuwe Amerikaanse ambassadeur Krijgt Churchill zijn zin? A A Frankrijk boos op Engeland* Hartelijk afscheid op Schiphol Hevige strijd in de nacht Ronde-tafel conferentie te Rome* Installatie Herverkavelings commissie Zeeland Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 99, Tel. 2430, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss+raat 17, ïelef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26—28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2597 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 8 OCT. 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.45 u., onder 18.12 u. Maan op 2.55 u., onder 16.47 u. Hoogwater Zondag 4 Oct.: Vlissingen: 12.06 u. 1.44 m., u. m. Terneuzen: 0.14 u. 1.71 m., 12.36 u. 1.62 m. Wemel- dinge: 1.08 u. 1.48 m., 13.35 u. 1.30 m. Zierikzee: 0.55 u. 1.32 m., 13.16 u. 1.13 m. MIDDELBURG, 2 October „Het voor de komende drie jaar aan Zeeland toegewezen bouwvolume is onaanvaardbaar. Het is absoluut onvoldoende om onze provincie welvaart te schenken of te doen behouden. De wetenschappe lijkheid van de formule, die bij de verdeling over de provincies is toegepast, wensen wij niet aan te tasten, maar wel zijn wij ervan overtuigd, dat de toepassing voor Zeeland onaanvaardbare consequenties heeft. Namens de Commissaris der Koningin en het Provinciaal Bestuur kan ik meedelen, dat zij dezelfde mening zijn toegedaan. De verdeling van het bouwvolume over de Zeeuwse gemeenten is het schrikbeeld voor het Provinciaal Bestuur. Ik geef het u te doen iedere gemeente tevreden te stellen, als u weet, dat wij op de 500 woningen voor 1954 er al 15 tekort komen. Van die 500 komen er n.l. 300 voor rekening van de herbouw, terwijl er 215 bestemd zijn voor de vervanging van krotwoningen". Dit verklaarde mr dr A. J. J. M. Mes vanmiddag in de Concert- en Gehoorzaal, waar de afdeling Zee land van de Ver. van Nederlandse Gemeenten een demonstratieve sa menkomst hield de eerste van dit soort in haar bijna 25-jarig bestaan om uiting te geven aan de grote bezorgdheid over het veel te geringe bouwvolume. Drie sprekers hebben de zaak van alle kanten belicht en tenslotte werd een motie aangeno men, welke ter kennis van minister Witte en het Provinciaal Bestuur wordt gebracht. Mr Mes kon alle leden van Ged. Sta ten welkom heten, alsmede de direc teuren der diverse provinciale dien sten, de heer M. D. A. Glerum, hoofd ingenieur-directeur van de wederop bouw en volkshuisvesting in Zeeland en vele gemeentebestuurders. In zijn openingswoord stelde hij, dat de da lende toename der Zeeuwse bevolking (in 1946 nog 6.027, in 1952 nog maar 1.509 zielen) te verklaren is uit het feit, dat er onvoldoende woningen zijn. Talrijk zijn de gevallen van mensen, die hier voor hun beroep moeten wo nen, maar eenvoudig geen onderdak kunnen vinden. DE KLEINE GEMEENTEN. Burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg belichtte de posi tie der kleine gemeenten. Met schrik had hij ontdekt, dat er volgens het of ficiële toewijzingsrapport in vele Zeeuwse plaatsen eigenlijk teveel wo ningen staan. In feite staat nergens een huis leeg. Men jaagt bij het geldende systeem mensen van het platteland. Als men de krotopruiming buiten be schouwing laat, zijn er per gemeente in Zeeland 1 of 2 woningen te verde len. Zo'n gering aantal is niet aan te besteden. Men moet de woningen „uit kleden", maar uiteindelijk zijn ze nog duurder. De gemeentelijke grondexploitatie wordt kostbaar en aantrekking van ambtenaren of onderwijzers is onmo gelijk. De herbouw is nog lang niet achter de rug en in dit verband advi seerde de heer Van Dongen zijn col lega's alvast maar wat geld uit te trek ken ter herdenking van het feit, dat zij 25 jaar met de herbouw bezig zijn. „Zeeland is nu door twee rampen ge troffen. Laat men in Den Haag onze activiteit toch waarderen en ons niet een nieuwe ramp geven, zo besloot Aardenburgs eerste burger. VERONTWAARDIGING. Namens de grote steden bepleitte burgemeester mr dr N. Bolkestein van Middelburg een ruimere toewijzing. Hij gaf uiting aan zijn verontwaardi ging, omdat de verdeling van het bouwvolume op een nonchalante ma nier is afgedaan, en aan zijn veront rusting, omdat de zaak alleen op het lage niveau van de zgn. deskundigen is bekeken. „Het schema is ergens theoretisch nitgeknobbeld, maar er is geen reke ning gehouden met de levende maat schappij. Of misschien heeft men wel gezegd, dat de werkelijkheid niet juist is, maar wel de theorie. Ik wil de Haagse heren vragen, waar die onbe woonde huizen in Zeelahd staan", zo zei de heer Bolkestein. Hij wees er verder op, dat men nog altijd met verouderde cijfers werkt. Van 1932 tot en met 1945 was Zeelands bevolkingstoename per jaar gemiddeld 125 zielen, maar van 1946 tot 1953 ge- middeld 3.245. Daarvoor zouden min stens 800 woningen per jaar nodig zijn. Van het inhalen van dg achterstand is dan ook nog eens geen sprake. Deze wordt in de grote steden elk jaar gro ter. PRINCIPIEEL ONJUIST. „De principiële onjuistheid is, dat gezegd wordt: als het inwonertal toe neemt, zal voor huizen worden gezorgd. Maar arbeiders komen hier niet, omdat er geen huizen zijn. Daarom neemt de bevolking niet toe. Sn omdat die niet toeneemt, komen er geen woningen. Dit is zonder meer een funeste politiek, die de welvaartsontwikkeling van Zee land tegenhoudt". „Dat de herbouwfinancieringen uit Den Haag zo laat afkomen, is geen laksheid, maar opzet. Nodig om finan ciële redenen is het niet meer, maar men wil herbouw persé binnen het bouwvolume houden. Als het zo door gaat, zal het nog elf jaar duren, voor dat b.v. Vlissingen door de herbouw heen is. Dat is onrechtvaardig. Na de ramp heeft men in Den Haag vele mooie woorden over Zeeland gespro ken. Laat men nu ook daden tonen. Wij willen niets meer, maar ook niets minder dan een gelijke behandeling als de andere provincies. Allereerst dient daarom de herbouw vrij te zijn en dienen de financieringen vlugger af te komen", aldus mr Bolkestein. MOTIE VRAAGT MEER In een motie, die in de vergade ring der afdeling Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten werd aangenomen, werd o.m. gezegd, dat de woningnood in Zeeland toe neemt, daar het tot nu toe verleende bouwvolume te gering was en het nu in uitzicht gestelde bouwvolume ten enenmale onvoldoende is om in de direct bestaande behoeften te voorzien, Iaat staan om de achter stand in te halen. De herbouw we gens oorlogsschade geschiedt in te traag tempo. Daarom wordt aange drongen op een groter bouwvolume en op een groter contingent voor de herbouwgevallen buiten de normale toewijzing om, zoals thans geschiedt voor de rampgebieden. Deze motie zal, voorzien van een uitvoerig gedo cumenteerd schrijven, ter kennis van minister Witte worden gebracht. DE METHODE VAN VERDELING. De laatste spreker was ir M. de Vink, directeur van de Prov. Planol. Dienst, die de methode van verdeling aanviel. Bepaald onjuist achtte hij het, dat voor de berekening der migratie een bepaald „standaard"-jaar wordt genomen. Het vertrekoverschot in Zee land steeg van 176 in 1947 tot 1.141 in 1951. De gevoerde woningbouwpolitiek bevordert de emigratie, belemmert de welvaart en doorkruist het streven der regering tot spreiding van industrie. De cijfers der éénkamerswoningen uit 1947 zijn onjuist, omdat .huizen", die ook nog een gangetje en een vlie- rinkje hebben, niet als zodanig zijn meegeteld. Voor deze „luxe" moet Zeeland nu boeten. Volgens de cijfers van Den Haag zou Middelburg op 1 Januari 1952 geen woningtekort heb ben gehad, Vlissingen evenmin, ma?i- Oostkapelle b.v. een tekort van 28 hui zen! Goes had maar 2 woningen tekort. Onverwijld moet door deze grauwe theorie een streep worden gezet én dient er op basis der realiteit een an dere verdeling van het bouwvolume te komen, aldus ir de Vink. Van links naar rechts: steward J. H. Hoftijzer, steward J. Stil, eerste steward M. de Jongh, tweede boordwerktuigkundige J. Booms- ma, tweede radiotelegrafist J. van de Bos, tweede officier P. J. Aarts, stewardess N. T. B. Jaspers, eer ste officier J. F. Griffith, stewar dess M. S. J. Kremer, gezagvoerder H. A. A. Kooper, stewardess E. M. Jj. Pinault, telegrafist J. M. C. Kippe, derde officier J. I. Noomen, de „papieren vlieger" D. A. Visser, eerste steward L. J. M. Hermans, tweede steward J. A. van der Pra'agh en tweede steward W. J. Jobsen. STUDIE OP HET HOOGSTE NIVEAU WASHINGTON, 2 October De mogelijkheid van een voorstel aan de Sowjet-Unie inzake een niet- aanvalsverdrag vormt op het ogen blik met andere suggesties het on derwerp van een studie op het hoog ste niveau, aldus verklaart men in Amerikaanse diplomatieke kringen te Washington. Een dergelijk plan werd in Mei reeds door de Britse eerste minister, Sir Winston Churchill, geopperd, waar na het in Juli op een meer officiële wijze door de Westduitse Bondskanse lier, dr Adenauer, aan de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" op hun conferentie te Washington werd voorgelegd. Thans is het denk beeld naar voren gebracht door de lei der der Amerikaanse democraten, Ste venson, die het gisteren in een infor meel gesprek met president Eisenho wer besprak. Naar Stevenson na af loop van zijn bespreking meedeelde, zag Eisenhower verdienste in het plan. Dit zou betekenen dat de Amerikaanse president tegenover een dergelijk ini tiatief nu welwillender staat dan toen Churchill op 11 Mei j.l. zijn voorstel deed inzake een veiligheidsovereen H. Freeman Matthews, de pas benoemde Amerikaanse ambassadeur in ons land. Hij volgt Belden Chapin op, die binnenkort naar Panama zal vertrekken. Radio Belgrado heeft Vrijdag be kendgemaakt, dat een Albanese „ter rorist", die 200 meter op Zuidslavisch grondgebied was doorgedrongen, door Zuidslavische grenswachten is gedood. Twee andere „terroristen" wisten te ontkomen. Vrijdag is in geheel In dia de 85ste geboortedag van Gandhi gevierd. In het Siberische dorpje Smolensjtsjina heeft mevrouw Elena Vasilyeva Vrijdag haar 110de verjaar dag gevierd, aldus het Sowjet-Russi- sche persbureau Tass. In Manchester (V.S.) is Donderdag een B-25 bom menwerper neergestort. Vier van de zes bemanningsleden kwamen om het leven. Een vrachtauto met aanhang wagen, die door een Rotterdammer werd bestuurd, geraakte in een bocht op de weg tussen Brussel en Parijs uit de koers en reed dwars door de muur van een klein café te Maubeuge zodat het voertuig terecht kwam in de slaap kamer van de caféhouder en zijn vrouw, die wel zeer ruw uit hun slaap werden opgeschrikt. Het ledikant werd door de bumper van de binnengedron gen auto opgeschoven en het echtpaar kwam er af met enkele verwondingen door neervallende brokken steen. Het huis was echter dusdanig ontzet, dat het instortte toen de auto er uit terug getrokken was. komst tussen de Sowjet-Unie en het Westen in de geest van het verdrag van Locarno van 1925. Hoewel diplo matieke waarnemers toentertijd voor spelden, dat de Sowjet-Unie zich voor stander van een dergelijk pact zou ver klaren, heeft Moskou voor zover be kend nog op geen enkele wijze op Sir Winstons voorstel gereageerd. Echtpaar dood aangetroffen. DOORN, 2 Oct. Toen enkele inwoners van Epe gisteravond een bezoek wilden brengen aan het echtpaar L., zijn zij tot een vreselijke ontdekking gekomen. Door de ramen van de woning zagen zij mevr. G. L. van B. in een bloedplas op de di van liggen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie verschafte zich toegang tot de afgesloten woning en vond behalve het ontzielde li chaam van de vrouw, ook de 36-jarige bosarbeider-jachtopziener G. L. dood in de woning. Zij neemt aan, dat de man zijn vrouw met een jachtgeweer heeft neer geschoten en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Het drama moet gis termiddag zijn geschied, doch de mede bewoners van het huis hebben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kin deren. Over de motieven van de man tast men in het duister. Wat werd er voorgesteld? PARIJS, 2 October. Het Transe departement van Buiten landse Zaken heeft Donderdag avond meegedeeld, dat Groot-Brit. tannië op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie grote Westelijke mo gendheden in Juli j.l. te Washing ton, het plan van de Britse premier Churchill om een viermogendheden- conferentie-te houden op het hoog ste niveau, niet heeft voorgesteld. Frankrijk was dan ook onaangenaam verrast door de verklaring van Chur chill in het begin van deze week, toen de Britse eerste minister zei, dat de Ver. Staten zowel als Frankrijk zich tegen zijn denkbeeld hadden verzet. Frankrijk kan zich er niet tegen hebben verzet, zo werd in Parijs ver klaard, om de eenvoudige reden, dat een dergelijk voorstel op de bespre kingen niet is gedaan. In diplomatieke kringen in Londen was men van oordeel, dat deze Franse verklaring een onplezierig Brits-Frans diplomatiek incident dreigt te worden. Zowel Churchill als Lord Salisbury hebben verklaard, dat Groot-Brittannië wel een plan tot een conferentie der vier staatslieden heeft ingediend. Men wilde verder geen commentaar geven op de Franse uitlatingen. Weer een spionnageproces in Oost-Duitsland BERLIJN, 2 October Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. bericht, hebben voor een hof te Oost-Berlijn vier mannen en een vrouw terecht ge staan op beschuldiging van spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst. Twee mannen werden tot vijftien en de andere twee tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld, terwijl de vrouw vier jaar kreeg. Het was het derde spionnageproces in Oost-Duitsland in vier dagen tijds. SCHIPHOL, 2 October Om kwart over elf vanochtend is de liftmaster DC-6a „dr ir M. H. Damme", waarme de de K.L.M. deelneemt aan de Christ- churchrace, van Schiphol naar Londen vertrokken om aldaar in gereedheid te worden gebracht voor de start van de race op 8 October a.s. Hoewel de start van de race eerst over zes dagen zal geschieden, bestond op Schiphol vanmorgen reeds grote be langstelling bij het vertrek. Rondom het grote toestel met het enorme start nummer 21 op de romp geschilderd stond ^fen dichte menigte. Ekele korte en vrij informele plech tigheden vormden de inleiding tot het vertrek. „Nederland vliegt voor het verlamde kind", zei mr W. Bakhuys Róozeboom, voorzitter van de Neder landse Stichting voor het gebrekkige kind Mytylstichting, tot de 46-jarige gezagvoerder van de „ir Damme", die met zijn volledige uit 18 leden be staande bemanning vóór het toestel stond aangetreden. En met die woor den overhandigde mr Bakhuys de ge zagvoerder een fraaie oorkonde, waar op de portretten van de bemanning en een foto van de „ir Damme" staan af gedrukt met de woorden „Christ- church Race". Naar bekend zal deze oorkonde in de komende weken voor f 1 per stuk onder het publiek worden verkocht met het doel gelden bijeen te brengen voor de bouw van een re- SUCCES AAN BEIDE KANTEN VLISSINGEN, 2 October Een dertigtal kikvorsmannen, leden van de Britse special boat section, die deelnemen aan de viootoefening „Mariner", is er gisteravond en vannacht in geslaagd op vijf punten van de Vlissingse Marinehaven aan land te komen, nadat zij van hun basis te Breskens uit met een onderzeeboot tot op de rede van Vlissingen waren gebracht. Rondom de haven van Vlissingen ontbrandde gisterenavond laat nog een vrij hevige strijd tussen het te Vlissingen gestationneerde Marinepersoneel, dat met de verdediging van de haven belast waren, en de „frogment" met als resultaat: een gedeeld succes. De aanval, welke aanvankelijk op Woensdagavond was bepaald, moest wegens minder gunstige weersomstan digheden, waarvan alle bij de oefening „Mariner" betrokken eenheden te lij den hebben gehad, uitgesteld worden tot Donderdagavond. Toen werd de aanval omstreeks acht uur ingezet. Op één punt wisten de kikvorsmannen on middellijk een doorbraak te forceren, doch op de overige vier punten onder vonden zij tegenstand van schildwach ten en patrouilles. De aanval had voor namelijk ten doel, de door de verdedi ging gebruikte verkenningsmiddelen, zoals radar en patrouilleschepen on klaar te maken. De aanvallers slaagden erin, een zgn. kleeflijn te bevestigen aan een op de rede gelegen vaartuig. Ook trachtten zij in de binnen- en buitenhaven lig gende schepen schade toe te brengen. Nadat de oefening vanmiddag was beëindigd, bleken de resultaten voor beide partijen ongeveer even gunstig te zijn, zodat noch van een overwin ning noch van een nederlaag sprake was. Intussen is de eveneens te Vlis singen gehouden oefening van de mijnen-uitkijk-dienst beëindigd. De bü dit onderdeel ingeschakelde man schappen hebben hun kwartieren in de Scheldestad in de loop van Vrij dag verlaten. DE BILT ZEGT» Zacht en nevelig DE BILT, 2 October In de ochtend hier en daar nog mist of laaghangende bewolking, overigens droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Aanhoudend zacht nevelig weer. Vooraanstaande politici houden inleidingen. STRAATSBURG, 2 Oct. De Euro pese ronde-tafelconferentie, welke 13 October te Rome zal beginnen, zal ge houden worden ln de villa Aldo-Brandl- nl, waar op het ogenblik ook de plaats vervangers der zes ministers van Bui tenlandse Zaken van „Klein-Europa" vergaderen. Aan deze conferentie, welke door de Raad van Europa wordt georganiseerd, zullen onder leiding van Denis de Rou- gemont zes vooraanstaande Europese persoonlijkheden alsmede vijftien publi cisten van naam uit alle leden-staten van de Raad van Europa deelnemen. Alclde de Gasperl zal een Inleidende uiteenzetting geven over „Het geeste lijke en culturele probleem van Europa in zijn historische eenheid en de mid delen om die eenheid in hedendaagse termen uit te drukken". Verder zal ge sproken worden door Arnold Toynbee over „De gemeenschappelijke bestem ming der Europeanen, hun historische eenheid en him vooruitzichten ln de twintigste eeuw", door Eugen Kogon over „De geestelijke crisis en de we reldlijke religies, nationalisme en tota litarisme", door mr van Kieffens over „Van de natie naar de Europese ge meenschap", door Lofstedt over „De verscheidenheid van talen en tradities sluit geen Europese levenswijze uit" en door Robert Schuman over „Hoe de historische en culturele eenheid der Europeanen politiek te vertolken". De werkbijeenkomsten worden met gesloten deuren gehouden. De openings- en de sluitingsbijeenkomst, waarop dooi de Italiaanse premier Pella het woord zal worden gevoerd, zullen openbaar zfln. validatie-internaat-met-school te Heem stede voor de nabehandeling van de slachtoffers van kinderverlamming en analoge ziekten. De oorkonden zullen voorzien zijn van de handtekeningen der bemanningsleden. SPANNING. In de I.C.A.-hall van het vliegveld werd gezagvoerder Kooper nog even voor de microfoon gehaald. „Het is natuurlijk jammer, dat er van de vier deelnemers aan de handi capwedstrijd nu nog een .is afgeval len", zei hij, „maar de spanning zal er niet minder om worden, want de twee grootste concurrenten, de B.E.A. en de Royal New Zeeland Air Force, blijven over. Wij gaan thans reeds naar Lon den, omdat er nog talloze formaliteiten te vervullen zijn. De tanks moeten worden verzegeld, het toestel moet worden gewogen enzovoort". „Hebt U wel eens eerder naar Australië en Nieuw-Zeeland gevlo gen?" „Ik heb slechts één reis tot Sydney gemaakt en nog nimmer ben ik in Nieuw-Zeeland geweest. Ik vloog meestal slechts tot Djakarta. Maar dat is op zichzelf helemaal geen bezwaar. Bovendien heeft de tweede gezagvoer- voerder, Griffith, dikwijls de route naar Australië gevlogen". „Kent U zelf nu.de route al, die U in de Christchurchrace zult vliegen'" „Ja, natuurlijk, maar die blijft ge heim. Wij hebben bovendien een be paald tijdschema opgesteld, doch we zullen proberen daarop iets in te lo pen. Wanneer men ons dus in Christ- church kan verwachten kan ook ik nog niet precies zeggen". Dan stappen de zeven vertrekken de bemanningsleden naar de roltrap toe. De één na de ander vegen zij hun voeten nauwgezet op een speciale ont- smettingsmat en verdwijnen in de ma chine om een ogenblik later zichtbaar te worden in de cockpit. De motoren worden één voor één aangeslagen, een laatste armzwaai en dan rolt de machine naar de startbaan. Enkele minuten later was dè „ir Dam me", nagestaard door Schiphol, aan de horizon verdwenen. HORLOGEDIEF AL GEGREPEN MIDDELBURG, 2 October De gemeentepolitie heeft snel succes ge boekt. De man, die in de nacht van Woensdag op Donderdag door het in werpen van een steen de étalageruit van de firma Camper in de Korte Delft vernielde en uit de étalage 25 horloges meenam, is gegrepen. Het de 35-jarige D.U.W.-arbeider W. B. uit het kamp aan de Nadorstweg. Hij had zich nog niet aan het kamp gemeld en werd in een café in Vlissingen geknipt. B. had nog geen kans gezien veel van zijn buit te verkopen. Bijna alles is terecht, ook twee horloges, die al in andere handen waren overgegaan. Voorstel van ir Maris Uitgerust met mobilofoons en walkie-talkies GOES,- 2 October Naar wij ver nemen worden thans ernstige plannen bestudeerd teneinde te komen tot de oprichting van dijkwachten in de pro vincies Zeeland, Brabant en Zuid- Holland. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir Maris, zou minis ter Algera hebben voorgesteld iedere provincie te verdelen in een aantal kringen. Iedere kring zou dan verdeeld moeten worden in bepaalde rayons, terwijl ieder rayon de beschikking zou dienen te krijgen over een of meer jeeps met mobilofoon. Daarnaast zou den de deelnemers van het korps dijk- wacht moeten worden voorzien van walkie-talkies. Een dergelijk wachtsy steem zou, bij gevaar, zeker effectief kunnen werken. Zoals bekend heeft destijds reeds het waterschap Kruinin gen de instelling van een eigen dijk- wacht besproken, die dan ook over der gelijke radiografische verbindingsmo gelijkheden zou moeten beschikken. Vrijdagmiddag a.s. in „De Korenbeurs" te Goes. GOES, 2 Oct. Inderdaad zal, zoals w(J reeds hebben verondersteld, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, de Her verkavelingscommissie Zeeland en de Agrarische Commissie voor deze provin cie installeren. Deze voor Zeeland zeer belangrijke plechtigheid is bepaald op Vrijdag 9 October a.s. des middags om half drie in Hotel „De Korenbeurs" te Goes. De kans is gering, dat reeds voor deze dag de samenstelling der commissies bekend kan worden gemaakt, omdat de beuo .ingsprocedure nog volop aan de gang is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1