NEDERLANDSE CARILLONS: DEZE WERELD van 6&Q tot ö&q deviezenprofijt, dat klinkt als een klok. POPENT°0°" Korea als laatste punt weer op de agenda der V* N* KOREA weer in de V.N. V ZEEUWSCH DAGBLAD Afzet in ons land loopt terug Gebroeders Fritsen maken het Amerikaanse volk „carillon-minded"* Christchurch-race ten bate van het verlamde kind. „Ommelanden" en A*N*A»B* weer om de tafel* Belgische pers over de loonsverhoging* Vrouw doodde haar baby* Egyptisch oud-premier ter dood veroordeeld* Poging tot ontvoering van Soekarno* Matroos als commandant van onderzeeër* Geen minister van Voorlichting* Commentaar op de Russische nota* Vliegtuig met atoom- aandrijving* Vrijdag 2 October 1953 Pagina 5 AARLE-RIXTEL, 1 October Dat het afzetgebied van de klokkengieterij in Aarle-Rixtel (N.-B.) de laatste jaren is verlegd van de Westeuropese landen naar de Verenigde Staten blijkt evident, niet alleen uit de debietlijsten van de N.V, Petit en Fritsen, doch eveneens uit het feit, dat van de vijf gebroeders Fritsen van de directie dezer N.V, er drie hun arbeidsterrein hebben verplaatst van West-Europa naar Noord- en Zuid-Amerika en Canada. normen van klokken, in diverse stadia. In de werkplaatsen van de Bra bantse gisterij liggen nu het 37 klokken tellende carillon voor Joure (Fr.) is afgeleverd op het ogenblik als het ware her en derwaarts ver spreid, nog verschillende klokken, echter vrijwel uitsluitend met Engel se en Spaanse opschriften. Zoals b.v. op deze 500 kg wegende bronzen knaap: „A. d. 1953. To the glory of God and in loving memory of Lau- rance Hearne Armour (March 8 1880, Dec. 29 1952) presented by his wife Lacy Withers Armour and his son Laurance Hearne Armour jr". De klok met deze tekst vormt tezamen met 34 kleinere klokken met het zelfde opschrift, de beiaard, die de weduwe en de zoon van een bekende vleesmagnaat uit Chicago zullen schenken voor de toren in de univer siteit te Evanston (lillinois) in de V. S. Dit is dan een der vele carillons, waarvan de klokken in het Brabantse dorpje zijn gegoten, waarover aldaar eventueel een stalen toren is ontwor pen en waarbij een compleet klavier voor electrisch-automatisch spel is vervaardigd, alsmede een plastic mu ziekband-op-rol voor een uurwerk, („omdat Amerika bijna geen beiaar diers heeft"). Geroofde klokken vervangen. Eén der directeuren van het bedrijf in Aarle-B'.ztel, de heer H. Fritsen (nazaat van de in 1600 naar ons land getrokken reizende klokkengieter Pe tit, wiens dochter met een Fritsen huwde) zegt het zo: „De toevloed aan bestellingen van klokken in de eerste jaren na de oorlog ter vervanging van de door de bezetter geroofde exemplaren is ten einde. De weg gehaalde klokken zijn thans groten deels vervangen. Vele nieuwe kerk torens in ons land wachten nog op een luidklok of een beiaard. Er is hier echter geen geld. Wel zijn er genoeg commissies en subcommissies voor het verzamelen van de contanten, doch de bedragen komen heel begrijpelijk met kleine beetjes te spaarzaam bijeen". „In Amerika gaat dat anders", al dus de heer H. Fritsen, „Daar komt het niet zelden voor, dat geldmag naten als memoral voor een over leden familielid, de kerk of een on derwijsinstelling een beiaard ten geschenke geven". Zo schonk een schatrijke advocaat uit Cleveland aan „the church of the Saviour" aldaar een carillon met 47 klokken (waarvan de zwaarste 2300 kg weegt) ter gedachtenis aan zijn bij een ongeval omgekomen echtgenote en dochter. De vier carillons (dat zijn AMSTERDAM, 30 Sept. In samenwer king met de K.LJH. heeft de Nederlandse stichting voor het. gebrekkige kind - My- thylsticliting - besloten tot de uitgave van een speciale oorkonde ter herinne' ring aan de Christchurch-race, waarin zoals bekend - de K.LJU. Douglas DC 6a, de „dr Ir M. H. Damme", op 8 October a.s. ais eerste vliegtuig zal opstijgen. Het eerste exemplaar van deze oor konde, voorzien van de handtekeningen van de leden der bemanning, zal de ge zagvoerder H. A. Kooper, na aankomst in Christchurch aan de minister-president van Nieuw-Zeeland aanbieden. Deze zal er ook zijn handtekening op plaatsen. Terug in Nederland zal de oorkonde een bijzondere nog niet medegedeelde be stemming krijgen. De N.V. Joh. Enschede Zn te Haar lem zal afdrukken van deze oorkonde gratis ter beschikking stellen. De stich ting zal deze voor een gulden verkopen. De stichting beoogt de opbrengst te bestemmen voor de bouw van een revali- datie-intemaat-met-school te Heemstede voor de neurologische en orthopaedische nabehandeling van slachtoffers van kin derverlamming en analoge ziekten. Zij heeft hiervoor reeds het landgoed „Ei kenrode" aangekocht. Voor het gebouw, de verbouwing en inrichting, de medische instrumenten en leermiddelen, alsmede de begin-exploitatie, is een bedrag van ruim 300.000 gulden nodig. Een belangrijk deel van dit bedrag hoopt de stichting met deze oorkonde-actie, die onder het motto „Nederland vliegt voor het ver lamde kind" gevoerd zal worden, te ont- angen. De Minister-president, dr W. rees, heeft de actie warm aanbevolen., spelen met 18 klokken of meer), die bij het bedrijf in de Klokkengieterij straat te Aarle-Rixtel thans onderhan den zijn, werden ieder in Amerika ge schonken door één persoon. Dan zijn er nog de Amerikaanse bestellingen van de z.g. „chime" (6 tot 17 klok ken), de „peal" (2 tot 5) en de „single bells". Vergroting afzetgebied. „Mijn drie broers in Amerika en Canada hebben daar kantoren van het Nederlandse bedrijf geopend en goede contacten gelegd", zo vertelde de heer Fritsen. „Ze houden daar geregeld le zingen voor architecten, werken mee aan tentoonstellingen, kortom ze trachten de Amerikaan „carillon-min- ded" te maken en niet tevergeefs. Ze behoeden ons geslonken afzetgebied en proberen het te vergroten", aldus de directeur. „In Den Haag ziet men ons graag aankomen met deze grote ex portorders, want ze leveren ons land een deviezenprofijt, dat klinkt als een klok." Sedert 1950 zijn in totaal zeven be langrijke carillons in Nederland afge leverd (Kamerik, Gennep, Waalre, Al melo, Vlissingen, Deventer en Joure). Daar tegenover staat een uitvoer van achttien beiaards naar de Verenigde Staten, terwijl er nog zes in de maak zijn, zo wees de debietlijst van de N.V. uit. I „Hoewel het niet aan de grote klok wordt gehangen, is het een feit, dat van deze beiaards een „klinkend" stukje propaganda voor Nederland uitgaat", zo zei de direc teur van het bedrijf, waar het al beiaard is wat de klok slaat. Accoord over pensioenen bereikt. GRONINGEN, 30 Sept. In twee ver gaderingen heeft het bestuur van de coöperatieve fabriek voor melkproducten besprekingen gevoerd met het bestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de A.N.A.B., naar aanlei ding van de nog lopende kwestie betref fende de pensioenregeling. „De Omme landen" heeft thans de A.N.A.B. voorstel len gedaan inzake deze pensioenregeling. De A.N.A.B. is met deze voorstellen ac coord gegaan. Aan arbiters en aan de dis pensatiecommissie zal thans worden me degedeeld dat de pensioenen voor de fa brieksarbeider van „De Ommelanden" worden berekend op C.A.O.-basis. Dit be treft die mensen, die thans op de fabriek werken. Tevens zijn besprekingen gevoerd over de nog bestaande moeilijkheden over de pensioenen van enkele personen. Ook hiervoor is overeenstemming bereikt. La Libre Belgique critisch. BRUSSEL, 30 Sept. In een kort com mentaar op de loonsverhoging in Neder land, schrijft het conservatief-katholieke blad „La Libre Belgique": Nederland is waarschijnlijk het enige land ter wereld tezamen met de Sowjet-Unie, waar men kan aankondigen, dat eerst over drie maanden een eenvoudige verhoging der lonen met 5 procent van kracht wordt. Overal elders worden' loonsverhogingen onmiddellijk toegepast, dikwijls zelfs met terugwerkende kracht". Na erop gewe zen te hebben, dat de Nederlandse vak bonden 6 procent en de werkgevers 4 pet voorstelden en de regering daarop de knoop doorhakte door een beslissing te nemen op 5 procent, schrijft het blad: „Dit alles ligt wel allemaal in de Neder landse traditie, maar het valt toch te be treuren, dat de traagheid van deze loon- aanpassing het functioneren van de Be nelux zo moeilijk maakt. Dit is een slecht voorteken voor het Europa van morgen." „La Libre Belgique" besluit als volgt: „In het geval van Nederland zou een werkelijke oplossing zijn de vrijheid der prijzen en der lonen te decreteren, waar door deze hun natuurlijk evenwicht kun nen zoeken. Doch de Nederlanders, die ge durende een eeuw de kampioenen van de vrijhandel waren, hebben thans grote angst voor de vrijheid". Ingezonden Mededeling (adv.) UTRECHT, 30 Sept. Voor de Utrechtse meervoudige kamer heeft de zaak gediend tegen de 25-jarige Indonesische vrouw E. K. W. te Utrecht, gedagvaard wegens het doden van haar baby. Tegen haar werd 4 jaar met aftrek geëist. Verd., die in 1950 met een Nederlands militair was gehuwd, bleek niet opgewassen te zijn tegen de moeilijkheden waarin zij ver keerde toen haar man in Mei j.I. in het hospitaal moest worden opgenomen en zij de zorg voor drie kleine kinderen had. Het was hekend, dat zü de kinderen her haaldelijk sloeg en speciaal het huilen van haar tweeling van negen maanden, scheen haar hevig te irriteren. Toen het kleine meisje op 12 Mei j.I. een huilbui had, was het haar te mach tig geworden. Zij sloeg de baby met een dekenklem en drukte het kindje tegen de houten rand van het ledikantje, het geen de dood tengevolge had. Haar verweer voor de rechtbank luid de, dat zij zeer zenuwachtig was geweest, doch niet de bedoeling zou hebben gehad het kind te doden. Thans verklaarde ver dachte spijt te hebben van het gebeurde, De officier van Justitie was het niet eens met de conclusies van het psychia trisch rapport, dat de vrouw niet of nau welijks toerekeningsvatbaar noemde. Uit het oogpunt van generale preventie meen de hij een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek te moeten eisen. Toezicht op verkoop naar het buitenland voor de sloop van Amerikaanse schepen. WASHINGTON, 1 Oct. Het Ame rikaanse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt, dat met onmiddel lijke ingang het toezicht op de export, dat door het bureau voor de interna tionale handel wordt uitgeoefend, zich ook zal gaan uitstrekken op in de V. S. geregistreerde schepen, die in het buitenland gesloopt zullen worden. Het ministerie deelde mede, dat dit toezicht werd ingesteld in verband met het aanhoudende tekort aan ijzer en staalschroot, dat voor de binnen landse staalproductie nodig is. De nieuwe regeling geldt zowel voer in de V. S. geregistreerde schepen in bui tenlandse als voor die in binnenlandse wateren. Giften uit Indonesië voor het Rampenfonds. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. Het Zen dingsbureau te Oegstgeest meldt ons, dat aan de actie voor het Rampenfonds door velen in Indonesië werd deelgenomen. Allerlei scholen en zondagscholen deden er aan mee, en de kerken hielden op verzoek van de raad van kerken in In donesië een speciale collecte. Juist dezer dagen kwam het bericht binnen, dat de kleine en nog arme kerk van Luwuk- banggai een bedrag voor het Rampen fonds had overgemaakt aan de raad van kerken, ter grootte van 2.313,95 rupiah, d.i. in Ned. Courant ruim f 770.—, CAIRO, I Oct. De vroegere pre mier van Egypte, Ibrahim Abdel Hady, is Donderdag door het revolu- tionnaire hof te Cairo ter dood ver oordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging worden voltrokken. Alle goederen, die Hady op onrecht matige wijze heeft verkregen, werden door het hof verbeurd verklaard. De oud-premier werd o.m. beschul digd van corruptie e-i verraad. Hij werd ongeveer twee weken geleden gearresteerd. Hady verklaarde voor het hof niet schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. DJAKARTA, I Oct. Het te Dja karta verschijnende communistische blad „Harlan Rakjat" maakt in grote opmaak melding van een mislukte po ging om president Soekarno te ontvoe ren, toen hjj ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek 10 dagen geleden Medan bezocht. Van officiële zijde kon op dit bericht Donderdag geen enkel commentaar worden verkregen. De correspondent van „Harian Rak jat" te Medan haalt een bevoegde bron aan (die geheim wil blijven), die het blad medegedeeld heeft, dat bij de opening van de sportweek een po ging is ondernomen Soekarno te ont voeren. Dit kon worden voorkomen door leger en politie. Naar verluidt, aldus het blad, was door de politie bewaking bij het stadion voor de aan komst van de president daar in de morgen van 20 September een melk kan met een handgranaat aangetrof fen, op de weg naar het sportveld, waarlangs de president zou komen. Er wordt een diepgaand onderzoek inge steld, aldus het blad. De bron van het blad weigerde bevestigend of ontken nend te antwoorden op de vraag, of zij, die de poging pleegden tot de machtsapparaten of de regering be hoorden. WAAR IS MIJN VROUW? DEN HAAG, 1 Oct. Gisteren werd de wachtcommandant van de Haagse recherche opgebeld door een motorrij der uit Purmerend, die hem de vraag stelde of zijn vrouw reeds gevonden was en of er misschien een ongeluk was gebeurd? De motorrijder was met zijn vrouw naar Den Haag gereden en bij het Was- senaarse viaduct was alles nog in orde en zat de echtgenote rustig achterop. Toen de motorrijder in de Vreeswijk straat was gekomen en daarbij een sla ger een hartig hapje wilde kopen, be merkte hij tot zijn schrik, dat zijn ega verdwenen was. De wachtcommandant stelde zich in verbinding met de verkeerspolitie. Een uur later belde de motorrijder de poli tie weer op met de mededeling, dat zijn vrouw terecht was. Bij het oversteken bq het Wassenaar- se viaduct was de vrouw even afgestapt en haar man, die dit niet bemerkt had, was daarna in snelle vaart doorgere den. Verlaten duikboot op de Noordzee gepraaid. Duitse sleepboot had het al opgegeven* doch kustvaartuig deed het beter* ROTTERDAM, 30 Sept. „Dat is 'em". Deze kreet klonk vanochtend om 7 uur over het dek van het 376 brt. metende kust vaartuig „Fiat", dat rus tig met een lading stuk goed de golven van de Noordzee doorkliefde, op weg van Londen naar Rotterdam. Maar het was 'em niet. Met die „em" be doelde de bemanning de Finse onderzeeboot „Sa- ukko", die verspeeld was door de Duitse sleepboot „Stein". De radio had de afgelopen nacht dit be richt verspreid en daarom keken ze aan boord v. d. „Fiat" extra uit. De on derzeeboot, die de be manning zag werd echter gesleept door de „Stein" en toen dachten de opva renden: „Ze hebben hem voor onze neus wegge pikt." Maar ze wisten niet, dat de Duitse sleep boot, behalve de „Sauk- ko" nog een onderzeeboot op sleeptouw had, n.l. de „Vehitihinen". De oor logsbodems waren onder weg van Helsinki naar Lebbeke, dat bij Boom in België ligt en waar de boten gesloopt zouden worden. „Pech gehad", zo dacht matroos E. Parels uit Dordrecht, die toen juist van de wacht afkwam. Doch plotseling gilde de sirene, hij speurde de zee af en inderdaad, toen zag hij de „Saukko" drijven. Men koerste naar de ver laten onderzeeboot, die gepraaid werd. Matroos Parels sprong over, zo maar in z'n blauwe werk broek en een interiockje, waarover hij in de gau wigheid nog een zwem vest had aangeschoten. Hij vertelde het, alsof het enteren van onderzeebo ten dagwerk voor de be manning van de „Fiat" was. Twee staaldraden en een tros braken, alvorens men het gevaarte, dat 32 meter lang is, had vast gemaakt, doch ook deze moeilijkheden werden overwonnen. Toen werd koers gezet naar Rotter dam. De matroos bleef als „commandant" op de on derzeeboot achter. Dit al les speelde zich af op on geveer zes mijl West- Zuid-West van Hoek van Holland. Zes uur is men met de ongewone sleep onder weg geweest, doch van avond werd het vrachtje in de binnenhaven te Rotterdam door kapitein J. Ridderhof uit Schie dam afgeleverd. Men weet, dat de boot uit Hel sinki afkomstig is, maai de eigenaar is nog steeds onbekend. Adenauer stelt de pers gerust. BONN, 1 October. Bondskanse lier Adenauer heeft bekend gemaakt, dat het niet in zijn bedoeling ligt een ministerie van Voorlichting in te stellen. Hij heeft daarmee getracht de door een deel der Duitse pers ge koesterde vrees weg te nemen, dat de overheid zich van een grotere invloed op de pers zou willen gaan verzeke ren. Men vreesde reeds, dat de rege ring zover zou gaan, dat men in strijd zou komen met de vrije de mocratische meningsvorming. Ook de geallieerden in Bonn waren weinig enthousiast over Adenauers plan een minister van Voorlichting te benoe men. Voor dr Otto Lenz, die deze functie zou gaan bekleden, betekent dit, dat hq voorlopig staatssecretaris van de bondskanselarij blijft. Wisjinsky kreeg gedeeltelijk zijn zin, Indien nodig kan de kwestie echter bij voorrang worden behandeld* WASHINGTON, 1 October, De Sowjet-afgevaardigde Wisjins ky heeft het debat in de politieke commissie van de Ver. Naties, waar thans de agenda voor de algemene vergadering wordt opgesteld, aan gegrepen om opnieuw over Korea te spreken. Hij drong er op aan, dat de kwestie, welke landen en welke niet aan de politieke conferen tie over Korea zullen deelnemen, weer op de agenda te plaatsen. Na twee vergeefse pogingen, die al eerder werden ondernomen, is de Rus er ditmaalin geslaagd zijn zin te krijgen. Korea kwam op de agenda, zij het als laatste punt, doch de commissie heeft de bevoegdheid, indien die nodig blijkt, de kwestie bij voorrang te behandelen. Bonn doet er het zwijgen toe. LONDEN, 1 October. In diploma tieke kringen in de Engelse hoofd stad gelooft men, dat het Westen de Russische voorstellen ter regeling van de internationale kwesties zal beantwoorden door wederom te ver klaren, dat de beste manier om de lucht te zuiveren is gelegen in een zo spoedig mogelijke bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Op die wijze zouden de geallieerden het initiatief bij de notawisseling be houden, een factor, die van groot be lang wordt geacht, om de openbare mening in Europa op de hand te hcuden. In Bonn heeft men nog weinig offi cieel commentaar gehoord. Adenauer wil blijkbaar wachten op het bekend worden van de houding, die de Wes telijken tegenover de nota aannemen. FELLE GEVECHTEN IN ATJEH. DJAKARTA, 1 October. Uit een communiqué van het Indonesische leger blijkt, dat er in Noord-Sumatra hard wordt gevochten. Gezegd wordt, dat de voorspits van een bataljon, dat met een peleton pantsertroepen op weg is naar Lhokseumawe, een aan tal wegversperringen heeft opge ruimd. Aanvallen werden gedaan op een versterking, die door 600 man werd verdedigd. In totaa" werden tijdens diverse acties minstens 30 opstande lingen gedood en vele anderen ge wond of gevangen genomen. Het voorstel Korea als laatste punt op de agenda té plaatsen kwam van de afgevaardigde van Columbia, 't Had naar diens mening geen zin om de Koreaanse kwestie te gaan bespreken voor de vastgestelde datum, waarop de politieke conferentie wordt gehou den, t.w. 28 October. De Australische afgevaardigde Spender steunde dit denkbeeld, doch kwam met een amendement, waardoor de commissie de bevoegdheid krijgt het Koreaanse vraagstuk te behandelen, zodra de tijd hiertoe rijp wordt geacht. Het Colombiaanse voorstel werd o.m. gesteund door de V.S., Engeland en Zweden. Tenslotte werd over de mo tie van Australië gestemd, waarbij bleek, dat er 49 voorstanders waren, zeven tegenstemmers en vier afge vaardigden zich van stemming had den onthouden. DE AGENDA. Wisjinsky verzocht daarop de door hem ingediende resolutie inzake maat regelen voor het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog lutie vraagt een ontmanteling van alle militaire bases in het buitenland, Spoedige bespreking hiervan achtte hij gewenst, nu Amerika luchtbases in Spanje gaat vestigen. Nadat er ge stemd was, kwam de volgende agen da uit de bus: 1. Marokko, 2. Tunesië, 3. Bacterio logische oorlogvoering, 4. De klacht van Birma tegen nationalistisch China, 5. Ontwapening. 6. 't Russische voor stel, waarin maatregelen worden ge> vraagd ter afwending van het gevaar van een derde wereldoorlog, 7. Korea, NIEUWE LEDEN. De Sowjet-Unie heeft meegedeeld, dat zij de Veiligheidsraad zal verzoe ken, de aanvragen van veertien lan den, waaronder enige communistische, voor het lidmaatschap der V.N. op nieuw in behandeling te nemen. Zij zal dit doen door middel van een ontwerp-resolutie, die Vrijdag bij de speciale commissie zal worden inge diend. De betrokken landen zijn: Al banië, Buiten-Mongolie, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Ierland, Jordanië, Oosten- op de agenda te plaatsen. Deze reso- rijk, Ceylon, Nepal en Libye. \\JISJINSKY heeft in de poli- VV tieke commissie van de Ver. Naties een onverwacht, zij het voor hem waarschijnlijk slechts gedeel telijk bevredigend, succes gehad. Het gaat er op lijken of de Sow- jets momenteel alles op alles hebben gezet om communistisch China aan een zetel in de Ver. Naties te hel pen. Daartoe wordt iedere gelegen heid aangegrepen. De Russen voe ren daarbij een vertragingspolitiek, die wellicht net zo lang zal aan houden, tot zij hun zin hebben ge kregen. De wijze waarop Wisjins- ky's rede in de politieke commissie werd beantwoord was verrassend, hoewel hij er bij de indiening van zijn voorstel van overtuigd moet zijn geweest, dat er ook in de krin gen, die eerst afwijzend stonden tegenover een heropening van het debat over de Koreaanse kwestie, een kentering viel waar te nemen. Hoewel men er niet veel voor voel de de Russen onmiddellijk hun zin te geven, bleek uit de ontvangst van het voorstel van Columbia om de Kore aanse kwestie dan als laatste punt op de agenda te zetten, dat weinig tegen kanting te verwachten was. Zelfs Amerika, dat als grootste tegenstander van een hernieuwd debat over Korea gold, draaide bij en verklaarde daar tegen geen bezwaar te hebben. De afgevaardigde van Australië ging de Russen nog verder tegemoet door voor te stellen, dat de algemene ver gadering het debat over Korea kan heropenen, indien de tijd daarvoor ge- komen is. Hiermee is waarschijnlijk bedoeld een vastlopen van de politieke conferentie over Korea tegen te gaan. Wanneer men het over de toekomst van Korea niet eens zou kunnen wor den, bestaat de kans, dat de wapens opnieuw gaan spreken. Dit moet tot iedere prijs voorkomen worden. Daar om is het aanvaardbaar, dat de veilig heidsklep open blijft staan. Op één belangrijk punt heeft men niet toegegeven en dat kan voor de Russen wellicht aanleiding zijn voor een nieuwe actie. Wisjinsky wilde een hernieuwd debat over het niet deel nemen aan de politieke conferentie van de landen, die geen troepen op Korea hebben. Zoals bekend had Ame rika grote bezwaren tegen de deelna me van India, maar er zijn Westelijke landen, die India gaarne aan de con ferentietafel zouden zien. Hier liep de Russische poging om via een tweede debat tweespalt te maken in de Wes telijke gelederen, voor de derde keer op niets uit. Voor de tweede maal in enkele da gen heeft Rusland nu offensieve zet ten gedaan om te bereiken, dat com munistisch China in de V. N. komt. De nota over Duitsland, Oostenrijk en een vijfmogendhedenconferentie was daartoe al aangegrepen en nu schijnt men het op andere wijze nog eens te proberen. De Sowjets proberen de tegenstellingen over deze kwes tie tussen Amerika en enkele Westelijke mogendheden, uit te bui ten. Van groot belang is in dit opzicht ook de politieke conferentie over Ko rea. Heeft Rusland plannen om des noods Amerika toe te geven en in te stemmen met een hereniging van Noord- en Zuid-Korea, alsmede vrije verkiezingen voor het gehele schier eiland? De Russen zijn er toe in staat, wanneer ze daarbij gedaan zouden kunnen krijgen, dat de Chinese com munisten de plaats krijgen, die Mos kou hen graag ziet innemen. Het zal er op dit punt mede van afhangen of de twijfelende Westelijke landen zich door de Sowjet-Unie laten imponeren, dan wel, of het Westen het offensief in eigen hand neemt en de Russen in hun pogingen zal blijven dwarsbomen. ERNSTIG ONGEVAL BIJ OEFENING „MARINER". LONDEN, 30 Sept. De Britse kruiser „Swiftsure" is in het Noordelijke deel van de Atlantische oceaan in botsing ge komen met de Britse torpedojager „Dia mond". 32 matrozen werden tengevolge van deze aanvaring gewond. Zuid-Slavië beschuldigt Italië, BELGRADO, 30 Sept. Naar het Zuid- slavische persbureau Tanjoeng meldt, heeft het militaire bestuur van de Zuid- slavische zóne Italië er van beschuldigd, dat Woensdag drie Italiaanse vliegtuigen boven deze zóne hebben gevlogen. Het zelfde zou ook Dinsdag zijn geschied. PICCARD VERBETERT WERELDDUIKRECORD. NAPELS, 30 Sept. De Zwitserse onderzoeker professor Auguste Pic- card is vandaag met zijn diepte-duik- toestel 3.150 meter beneden de zee spiegel afgedaald. Het toestel is iets meer dan twee uur onder water gebleven. Piccard deed zijn aanval op het wereldduik- record ter hoogte van de Italiaanse Westkust. Het oude wereldrecord be droeg 2.100 meter. Het werd verleden maand door twee Franse marine-offi cieren gevestigd. VERKLARING VAN MALAN. LOERIES FONTEIN, 1 Oct. Premier Malan heeft Woensdagavond op een natio nalistische bijeenkomst te Loeries Fon tein in de Kaap-provincie verklaard, dat Zuid-Afrika de monarchie met een meer derheid van een stem zou kunnen af schaffen en een republiek zou kunnen worden zonder Engeland te raadplegen. Zuid-Afrika is een souvereine, onaf hankelijke staat. Het maakt als gelijkbe rechtigd lid deel uit van de V.N., maar afgewacht moet worden hoe veel langer het nog lid zal blijven, aldus de premier. Met 450 gr. uranium 80 maal rond de aarde. ZüRICH, l Oct. De Lockheed Aircraft Corporation te Burbank in Californië is bezig met het ontwer pen van een vliegtuig, dat door atoomenergie wordt aangedreven. Dit is door een woordvoerder van Lockheed meegedeeld. De fabriek heeft een contract met de Ameri kaanse luchtmacht. Met 450 gram uranium als brandstof zou een vliegtuig tachtig maal rondom de aarde kunnen vliegen. Een der grootste moeilijkheden is, naar men gelooft, de bescherming van de be manning tegen straling. Gemeld is overigens, dat bij het Britse centrum voor atoomonderzoek te Harwell een metaallegering van weinig ge wicht is uitgevonden, die tegen de uitstraling bestand is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5