Indrukken uit N.-Guinea DE SLUIKER H. ALGRA, r ïYUf-ntpeiliek-av-cmd door lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Havens en schepen» D De vrouw» 40 Jaar Evangelisatie door middel van geschriften* Herdenking ds Willem Sluiter» Vrijdag 2 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 11 E TWEEDE WERELDOORLOG heeft het gezicht van Nieuw- Guinea veranderd. Een deel van het eiland ls door de Jappen bezet geweest. Tot diep ln de jungle is de strijd ge voerd. Toen het grote Amerikaanse offensief doorzette, heeft generaal Mac- Arthur Hollandia, aan de Noordkust van Nleuw-Gulnea, tot zijn basis ge maakt. Alles spreekt daar nog van. Het is een geweldige en machtige baal, de baai, waaraan de kade van Hollandia haven is gelegen. Maar de baai ls nu vrijwel leeg. Er komt een enkele keer een schip van de K.P.M., om te lossen en te laden. Maar de maat schappij besteedt zo weinig mogelijk guldens; zij doet haar inkopen, waar zij met roepia's terecht kan. Er lag een Japanse vrachtschuit om schroot te laden, een uitvoerproduct van NieUw- Guinea, zolang er ln de bossen onein dige hoeveelheden half verroest, ach tergelaten oorlogsmateriaal wordt ge vonden. Maar ln de oorlogsjaren zijn ln de baal van Hollandia 1300 schepen bin nengelopen en de Amerikanen hebben er wegen aangelegd en haveninrichtin gen gebouwd. De gouverneur, Dr van Baal, woont ln het huls, dat MacArthur voor zich heeft laten bouwen. Het is een groot en onpractisch en nu bouw vallig geval, een houten huls, dat naar Hollandia-stad is overgebracht om als gouverneurswoning te kunnen dienen. De baai ls omzoomd door bergen, en in één richting ziet men het indruk wekkende C-clopengebergte, een vulka nische formatie, die niet onschuldig ls aan de aardschokken, die soms in Hol landia worden gevoeld. Soms ligt in de haven ook de tonijn jager van het gouvernement, een fors schip, dat bestemd is voor da tonijn visserij. Maar we moeten afwachten, of deze visserij levenskansen heeft. Het is niet voldoende, tonijnen te vangen. Men moet er ook afzetmogelijkheden voor hebben in de industrie. Een prachtige baai, een enorme na tuurlijke haven, maar leegDaar mee is meteen een Tan de zwakke pun ten van Nieuw-Guinea aangewezen. De verbindingen zijn nog sleoht. Elke plaast van enige betekenis is een bruggen hoofd in oerwoud en moeras, en tus sen die bruggenhoofden zijn maar moei lijk verbindingen aan te leggen. Wegen door het binnenland zijn er bijna niet. Het is ook niet rendabel ze aan te leggen, behalve ln speciale gevallen. Ecu vlakte groter dan Nederland met slechts 20.000 inwoners wat zou een wegennet daar voor zin hebben? Twee verbindingsmogelijkheden vra- ;en de aandacht, n.l. te water en door ie lucht. En daar wordt aan gewerkt. r zijn nog heel wat airstrips uit de oorlogstijd, die bruikbaar kunnen wor den gemaakt en wanneer er dan door kleine vliegtuigen verbindingen worden onderhouden, dan heeft het bestuur een veel beter communicatie en behoeven velen ook niet meer te klagen, dat ze slechts eens ln de maand of zelfs om de twee maanden post krijgen. Maar behalve die luefatverblndingen zijn ook die te water van belang. En daarom ls het een wezenlijke aanwinst, dat het gouvernement nu beschikt over enkele coasters, die door een speciale uitrusting geschikt zijn om personen en goederen van haven tot haven te vervoeren. Zo zien we telkens, dat er wat ge beurt, dat er vorderingen worden ge maakt. De verbindingen worden beter. Een jaar geleden, als ds F. Ooienbran der dan van Hoilandia-Haven naar Ifar ging om catechisatie te houden, was hij voor de rest van de dag een verloren man, zó slecht was de weg. Nu is de weg redelijk en met een luxe wagen te berijden. En wat van de weinige wegen geldt, dat geldt ook van de noodzake lijke scheepvaartverbindingen en de luchtlijnen: het is nog gebrekkig, maar wie vergelijkt met een jaar terug, of wie nagaat, wat er voor het volgende jaar is geprojecteerd, die komt tot een positieve conclusie. Het gaat vooruit en wij hopen, dat het niet lang meer zal duren, of er ls meer beweging ln de prachtige baaien van Hollandia en van Manokwari, de schoonste natuur lijke havens van het Zuidelijk halfrond. TOEN WIJ op het vliegveld Sentanl afscheid namen van Dr van Baal en mevrouw Van Baal, heeft mevrouw Van Baal een boodschap meegegeven, die Ik hier overbreng. Zij heeft gezegd: er zijn honderden mannen op Nieuw-Guinea, die hard moeten werken en die daartoe ook be reid zijn, maar hun arbeidsvreugde en hun moed worden geknakt door zorgen om hun vrouw. Vooral in plaatsen als Hollandia staan de vrouwen voor een bjjna on mogelijke taak. Daarbij moeten we niet vergeten, dat we te maken hebben met een tropisch gebied. Wij hebben middagen meege maakt, dat de temperatuur steeg tot 95 graden Fahrenheit in da schaduw. En daarbij doet de lucht vochtig aan; het vochtigheidsgehalte is zeer hoog. Het ls zwaar werken bij zo'n hitte. En de meeste vrouwen staan alleen of vrijwel alleen voor haar taak. Vaak zijn het moeders met kleine kinderen. En heel haar taak, haar zorg en haar Inspanning worden beheerst door de dagelijkse zorg voor de was. Wanneer iemand in overweging geeft, te bevor deren, dat er ln zo'n plaats een wasserij komt, dan geeft hg daarmee blijk, het elgenigke probleem niet te kennen. Bg ons komt de wasserij eenmaal per week aan de deur. In plaatsen als Hol landia zou het dagelijks moeten gebeu ren. Elke dag stapelt de witte was zich op. .Elke dag heeft vader doorweekte witte pakken, die gewassen en gestre ken moeten worden. Elke dag is er een stapel doorweekt ondergoed. Als er een wasserg was, dan zou voor zulk een onderneming het eigenlijke WEG....! Gespannen volgde Pieter de bewegingen van de mi nister van oorlog aan de overkant op het dak. De man voerde een opgewon den telefoongesprek. Hg maakte zich steeds kwader en kwader en daaruit kon de jongen opmaken dat de sigaar blikbaar nooit by de Minister-President was te rechtgekomen. „Waarom lukt het nu Ineens niet meer?" vroeg hij zich somber af, stak zuchtend zijn handen diep in zijn broekzakken enverschoot zó van kleur dat Generaal Franje hem bezorgd by zijn mouw pakte." het eihet gouden eihakkelde onze vriend. „Wat is er mee, zeg vlug!" drong Franje aan. „Wegzei Pieter. „Ik heb het niet meerDe minister op het dak had ondertussen de brandweer, de politie, de geneeskundige dienst en de Burgerwacht opgeroepen. De politie en de Burgerwacht zetten de straat af. de brandweer hield een springzeil op en de ge neeskundige dienst hield een draagbaar gereed. Toen sprong de minister naar beneden en plofte behouden in het zeil. Een paar minuten later reeds trad een grote agent op de Generaal toe. „U is mijn gevangene!" zei hij bars en rukte in één greep alle ridderorden van Franje zijn borst. probleem zijn het dagelijkse transport van de hulzen naar de wasserij en om gekeerd. Er ls geen rooster van te ma ken, zoals een wasserg in Nederland doet, die de auto elke dag langs een andere route laat rijden. En er ls een berekening gemaakt, wat verzorging en transport van de was zou moeten kos ten om een wasserij rendabel te maken. Het wordt zo duur, dat een normaal gezin het onmogelijk kan betalen. En toch moet er wat gedaan wor den, zal het leven voor de vrouwen dra gelijk worden. Of een subsidie voor een Nederlandse ondernemer, die zich b.v. ln Hollandia wil vestigen, óf het bevor deren van de aanwerving van vrouwe lijke hulp. Het laatste is vrijwel uitge sloten en dus ls de enige oplossing, die practlsch uitvoerbaar schijnt, dat er een wasserij in een plaats als Hollandia komt, die steun en faciliteiten van het gouvernement ontvangt. Anders fiksen de vrouwen het op de duur niet, wor den gezinnen neergedrukt ln allerlei moeilijkheden en kunnen de mannen het werk niet meer doen. Ook hier ls het weer de oude waarheid, dat de man zoveel waard is als zgn vrouw van hem maakt. Voor de strijd in Indo-China. PARIJS, 30 Sept. De Franse en Amerikaanse regeringen hebben een overeenkomst gesloten, welke voor ziet in het voor 31 December 1954 door de Verenigde Staten beschikbaar stel len van een bedrag van ten hoogste 385.000.000 dollar voor hulpverlening aan de Franse-uniestrijdkrachten in Indo-China, opdat deze de strijd tegen de Vietminh krachtiger kunnen voe ren. Ver. tot Verspreiding der Heilige Schrift jubileert. 250.000 dagkalenders voor 1954 liggen gereed. (Van onze Utrechtse redacteur.) AMSTERDAM, 1 October. In ieder huis is wel een tekst, een Evangelie of een kalender te vinden met het bekende opschrift: „Uit gave van de Ver. tot Verspreiding der Heilige Schrift. Verkoop ver boden". Dat kan ook haast niet anders, want deze organisatie heeft gedurende de 40 jaar van haar bestaan enorme aantallen Bijbel gedeelten en ander evangelisatie-materiaal gratis doen verspreiden. Op 14 October a.s. zal het 40-jarig jubileum worden herdacht tijdens een bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter, ds L. S. den Boer, zal hier een herdenkingswoord spreken, waarna er gelegen heid is het bestuur geluk te wensen. Tijdens een persconferentie in het gebouw van de vereniging aan de Keizersgracht in de hoofdstad, heeft de secretaris-penningmeester, de heer M. J. Heule, ons iets over de geschie denis van de jubilerende vereniging verteld. De heer Heule maakte tijdens een verblijf van een paar jaar te Londen kennis met het evangelisatie werk in deze wereldstad. Hg zag welk een zegenrijke arbeid kon worden verricht door gedeelten van de Hei lige Schrift in aantrekkelijke vorm te verspreiden om daardoor de men sen weer tot het lezen van de gehele Bijbel te brengen. Om dit werk in Nederland ook ter hand te kunnen nemen werd op 27 De haven van Hollandia, hoofd plaats van Nieww-Óuinea, is een geweldige en maehtige baai. Maar het is een lege haven en daarmee is een van de zwakke plekken van dit land aangewezen. Op die mening gaat zij niet in. „Ik zou het graag geven voer zijn behoud, ïïet heeft ons al wat ellende bezorgd! Had hij maar naar mg geluis terdt Sin tóch was hg niet als die an deren, neen, niet als die andeicn. Ten slotte kreeg hij er ook genoeg van. Het was de laatste maal, dat hg ging slui- ken en toenGod, o, Here, help hem!" Rijkelijk gaan de tranen vloeien. En dat doet haar goed, haar neef, die haar stilzwijgend laat begaan, bemerkt aat. „Luister nu eens, Hanna", zegt hg iets later, als zg wat bedaard is, „wat vader en Ik bedaent hebben. Je weet tenslotte niet, nog niet, waar Frits ls en of je hem volgen kunt. Dat kan nog lang duren. En j« moet werk heb ban, je moet mee je kinderen leven. Nu willen we op het dorp een huis voor je huren en daar een winkeltje ln kruidenierswaren en zo voor je op zetten. Enkele weldenkende mensen in Sluis hebben een paar honderd francs bij elkaar gebracht, om je te helpen. Maar je hebt tenslotte deze som, die veel en veel groter is. Je kunt je zelf helpen. Ik zal volgende week naar Brugge gaan, om daar voor jou zo voordelig mogelijk inkopen te doen. Ik ben daar wel bekend, want kom daar voor mijn zaak nog wel eens. Je zult in je winkeltje geen vet pot hebben, maar we denken, dat je wel zoveel kunt verdienen, dat je geen gebrek behoeft te lijden. Met het geld van je man kun je voorlopig vooruit. Hoe denk je over een en an der?" Het lijkt hem toe, dat zij aan niets denkt. Zij antwoordt niet en opnieuw springen de ogen vol tranen. Maar dan vraagt hij op ernstige en besliste toon, of het wel goed is, of het wel mag, dat zij aan haar droef heid zo de vrije teugel geeft; dat zy -ich niet aan haar omgeving stoort; zelfs niet aan haar kinderen. Is het niet beter, God te danken, die haar en haar man tot nu toe zo uitnemend geholpen heeft. Het is, of een schok door haar ziel gaat en zy tot bezinning komt. Zij richt zich opeens energiek op. „Ja, neef, je hebt gelijk. Dat is zo. Ik ben een ondankbaar schepsel en ben het niet waard, dat je mijn zaken zo behartigt. Ik doe niet goed. Vertel my nu nog eens duidelijk, wat je zo even zei. Alles is mij niet duidelijk." sterk verdacht de hand ln de ont vluchting te hebben gehad. Een na der onderzoek bracht aan het licht, dat het Slot der deur en de sleutel, die hy in bezit had, met olie waren in gesmeerd en dat zijn eigen ladder was gebruikt. Het werd duidelijk, dat de vluchteling niet over de muur, maar door de poort was gegaan. Hy was verhoord door de kapitein, die woedend was geweest, maar hij had een brutale hduding aangenomen en zijn vader was tussenbeide geko- FEUILLETON Aflevering Vrij bewerkt naar P. VISSER Jxn „Zie zo, nu ben je weer de oude Hanna, zoals ik je altijd heb gekend." En geduldig doet hy het voorstel opnieuw. Zg kan hem nu geheel vol gen en beseft, hoe zijn vader en hy in liefde aan haar zyn bigven den ken en haar verder willen helpen. Zij beseft meer: in dit meeleven, in dit helpen, in dit plannen maken is de hand van haar Here en God te be speuren. Die haar de weg wijst, om in haar onderhoud te voorzien. Zy is nu volkomen weer zichzelf en kan de zaken met kalmte en beradenheid volgen. De opgewekte toon, waarop haar neef spreekt, draagt daar ook niet weinig toe bij. Verder pratend, merkt hy op, dat hy het niet eerder heeft gewaagd, haar te bezoeken, want er schijnt iets uit gelekt te zyn, hoe dan ook. Hij wordt men, die, verontwaardigd naar bewij zen had gevraagd en de kapitein had gedreigd, de Prefect in kennis te zul len stellen van de laakbare handelin gen van de commandant. Enfin, die had wat ingebonden en hem tenslotte laten gaan. Maar natuurlijk bleef de verdenking op hem rusten. Met opzet blijft Verwolde tot de avond vallen gaat: hoe minder hij ge zien wordt, hoe beter.... Dus praten die twee nog heel wat af. Op verzoek van Hanna neemt hij elf honderd francs mee; de rest houdt zij. En zij spreken af, dat hy zo spoe dig mogelijk naar Brugge zal gaan om voor haar in te kopen. De volgende week kan zg de woning in het dorp betrekken. Hij maakt dat straks nog even in orde. Dan blijft Hanna alleen. Zij voelt zich op onverklaarbare wijze opeens een andere vrouw. Zij kan het leven weer aan. Morgen moeten haar kinde ren terug komen. Zij dient voor hen vader en moeder te zijn, zolang Frits. Opnieuw wordt deze het voorwerp van haar gedachten: haar neef heeft haar verzekerd, dat hij niet gevat is, de arme. Moge de Here met hem zyn! Moge Hij vooral geven, dat Frits, door de beproeving, nader tot Hem komt en waarlijk Zijn kind wordt. Zij valt in de eenzaamheid op de knieën en gelooft: nog nooit heb ik zulk een innig gebed opgezonden. Zy pleit voor haar man. Zij pleit niet eens voor zijn lichamelijk behoud, hoe na haar dat aan het hart ligt, zy smeekt om het behoud van zyn ziel.. Bemoedigd en versterkt gaat zy ter ruste en geniet zulk een gezonde, vas te slaap, dat zy de andere morgen vroeg kan opstaan en het leven weer kan tegenblikken. „Die in de schuilplaats des Aller- hoogsten is gezeten", gaat het door haar ziel, „zal vernachten in de scha duw des Almachtigen". HOOFDSTUK XIII, Gijsbert Kordes staat achter de tap kast van „Het Grijze Paard" de ge lagkamer is leeg als de deur wordt opengeduwd en een reiziger binnen stapt. Hij kijkt op en glimlachend loopt hy op de bezoeker toe, de hand uit stekend. „Ha, sinjeur Verwolde; in lang niet hier geweest." „Bonjour, Kordes. Ja, man, het is lang geleden, maar nu moest het weer eens. 'k Heb wat zaken in Brugge te doen." „Wat nieuws?" „Niet dat ik weet. Hier ook niet?" „Neen. Alleen wordt het verlangen om die vermaledijde Fransen weg te jagen, steeds groter.'.' September 1913 de bekende Vereni ging opgericht met ds R. J. van der Meulen als de eerste voorzitter en een geleend beginkapitaal van 10.000. In het eerste jaar van haar bestaan won de vereniging 1000 leden en gaf zij voor een bedrag van ruim f1100 aan lectuur uit. De groei van het werk blijkt duidelijk uit de cijfers over 1952 toen 110.000 leden en begunstigers de vereniging in staat stelden meer dan f156.000 te besteden voor de gratis verspreiding van wandteksten, een kinderbijbel, geïllustreerde Evangeliën, kalenders e.d. GROTE GETALLEN. Dit jaar werden aan kerken en evangelisatie-verenigingen geheel gratis 150.000 Evangeliën in tijd- schriftvorm" geschonken voor huis aan huis-verspreiding en er liggen al weer 250.000 dagkalenders Voor het jaar 1954 klaar. Meer dan 30 predikanten van allerlei kerkelijke richting werkten mee aan de sa menstelling van deze kalender. Voor het eerst zullen 125.000 kin derkalenders worden verspreid met een aantrekkelijk verhaal op de achterzijde van de blaadjes. Ieder emigrantenschip, dat vertrekt, heeft grote aantallen Evangeliën aan boord voor de verspreiding onder de passagiers. Het is n.l. steeds het stre ven van de vereniging geweest geen stichtelijke lectuur te geven, maar de Bijbel zelf te laten spreken. Vaak worden door het bestuur brie ven ontvangen van mensen, die door de lezing van deze lectuur de weg naar de By bel en de kerk hebben teruggevonden. Een van de ontroe rendste was wel een schrijven uit een melaatsenkolonie in Suriname, waar in stond, dat boven de krib van iedere zieke steeds de kalender van de ver eniging hing. Als er een ding mag worden ge noemd, waarnaar deze organisatie moet streven, dan is dat wel de modernisering van het uiterlijk der verspreide lectuur. Sommige uitga ven bleven in deze 40 jaar vrijwel onveranderd en anderen zijn wel licht niet altijd in staat door een goed verzorgd en pakkend schild of omslag de onkerkelijke lezer te boeien. Het bestuur bleek voor deze ter conferentie gemaakte opmerkin gen echter een open oog te hebben. Als Christen-kunstenaars hun mede werking aan dit streven niet ont houden zal het resultaat aan het gestelde doel zeker ten goede komen. Ds J. Overduin, Geref. predikant te Veenendaal, ontving van zyn ker- keraad verlof om in 1955 een reis te maken naar. Zuid-Afrika, waar hy voordrachten zal houden over de me thodiek van de Evangelisatie. A.s. Zondag zal te Eibergen worden herdacht dat het 300 jaar ge leden is dat de bekende predikant- dichter, ds Willem Sluiter, als predi kant aldaar werd bevestigd. Willem Sluiter werd in 1627 te Neede geboren en ging op 22-jarige leeftijd naar de Utrechtse Academie waar de beroemde Geref. theo loog, Voetius, een grot. invloed op hem had. Van 1652 tot aan zijn dood was hij predikant te Sibergen, welk dorp hij bijkans nooit verlief. Zijn streven was, dat de bewoners van de Achterhoek, die voor een groot deel nog analphabeten waren, gedichten van buiten zouden leren. Na zijn korte huwelijk, dat slechts twee jaar duurde, leefde hij veel in de eenzaam heid. Hij zorgde voor zichzelf en be woonde een eenvoudig huisje. Zijn twee kinderen werden door familie leden opgevoed. Hij bewerkte be paalde Schriftgedeelten zoals bijv. da Klaagliederen van Jeremia en gaf enkele dichtbundels uit, o.a. Buyten- leven en Eybergsche Sanglust, die her haaldelijk werden herdrukt. Ds Slui ter, die de bijnaam van „Eibergsa kluizenaar" had, heeft voor het gees telijk leven van Gelderland grote be- tekeni gehad. Men noemde hem wel de Gelderse Cats. Zowel in 1665 als in 1672 moest hij zijn woonplaats ver laten wegens oorlogsgevaar. Zo is hij dan ook in Zwolle overleden. Het feit dat Sluiter 300 jaar ge leden in Eibergen werd bevestigd, zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Er heeft zich een commissie gevormd om de viering voor te bereiden. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een gedachtenissamenkomst ge houden worden waarin het woord zullen voeren de heren ds J. H. do Groot, Ned. Herv. predikant te Eiber gen, over: „Willem Sluiter als mens"; ds H. van Minnen, Geref. predikant ter plaatse, onderwerp: „Willem Slui ter als dominee" en J. Hoekstra, evangelist te Eibergen, onderwerp: „Willem Sluiter als dichter". In deza bijeenkomst zullen liederen van Slui ter gezongen worden op bekende psalmwijzen. Maandagavond 12 Oct. zal in da Ned. Herv. Kerk een meer weten schappelijke samenkomst worden ge houden waarin prof. Heeroma (Muus Jacobse) spreken zal over de dichter Willem Sluiter. Een koortje zal en kele Sluiter-liederen zingen. In da kerk zal een blijvend aandenken worden aangebracht, terwijl een ten toonstelling gehouden wordt van dichtbundels, brieven en andere be scheiden van of betrekking hebbend op deze vrome dichter-zanger. Het is de bedoeling dat Prot. Eibergen een bedrag van duizend gulden zal bijeen brengen om de herdenking van Wil lem Sluiter, waaraan alle groepen medewerken, te financieren. Nieuwe Geref. Kerk van Klundert. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. De situatie van het kerkgebouw van de Geref. Kerk van Klundert is na de watersnood van dien aard, dat de kerkeraad de voorkeur geeft aan de bouw van een nieuwe kerk, die dui zend zitplaatsen tellen zal. Daarmede is een bedrag van f 300.000.gemoeid, waarvoor de kerkeraad f 100.000. lenen wil, wijl daarvan de rente ge garandeerd kan worden opgebracht. Het resterend bedrag moet op andere wijze bijeengebracht worden. Geref. Gemeente te St. Annaland gesplitst. SINT ANNALAND, 1 October. Sinds de splitsing in de Geref. Gemeente alhier een feit is, worden er des Zondags door de beide groepen kerkdiensten gehouden. Het grootste aantal leden staat achter de Synode en vergadert in het bestaande kerkgebouw, het andere deel komt sa men in een gebouw aan de Westelijke Achterweg (Onder de Molen). Vandaag hoopt ds F. Malan van Bruinisse in dit gebouw een huwelijk in te zegenen; 's avond om 7 uur hoopt hy voor te gaan in de bediening des Woords. Zoals wij reeds in „Zeeuwsch Dagblad" hebben medegedeeld, wordt op MAANDAG 5 OCTOBER a.s. een samenkomst gehouden, uit gaande van „Zeeuwsch Dagblad". In deze samenkomst hoopt drs M. W. Rombout een causerie te houden over het Intern. Calvinisten congres, dat in Juli van dit jaar in Montpellier is gehouden. De heer Rombout heeft dit congres namens „Zeeuwsch Dagblad" bijgewoond en daarover in ons blad verschillende artikelen geschreven. Wij wekken U gaarne op deze avond bij te wonen. De samenkomst is voor een ieder vrij toegankelijk en wordt gehouden in één der zalen van het Schuttershof te Goes. Aanvang des avonds om 8 uur. Na de causerie is er gelegenheid om van gedachten te wisselen over al hetgeen op dit congres werd behandeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 11