ERRES RADIO Nieuws uit de Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBORD ruimtelijke weergave 'T SPIEGELTJE Vitrite-productie liep in 1952 terug met 15 pCt* DE STRIJD BIJ OUWERKERK Belgen kwamen in Tholen om mosselen NOTEERT U EN TEN SLOTTE „Lucfor et Emergo" komt naar Goes» GEMEENTERADEN Middelbur g. Goes. aardenburg arnemuiden he1nk enszan d kortgene krabbendijk: st. laurens re-tranchement st. ann aland stavenisse wemeld1nge zoutelande Secretarie in zomerhuisje Dronkenschap» baldadigheid en diefstal. Zuiveringsschap voor W. Z.-Vlaanderen. Donderdag 1 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Ze zijn toch van niemand1" Die mossels zijn toch geschiedde. Dinsdag heeft van niemand. Als ze de Middelburgse politierech- wel van iemand waren, zou ter er het zijne over ge er een bordje „privaat be- zegd. De straffen vielen zit" bij hebben gestaan, net nogal mee. Een grondwer- als bij ons in België", zei- ker uit Ekeren kreeg veer den de vier Belgen tegen de dienaar der wet, toen hij hen een paar weken ge leden betrapte, terwijl zij bij Tholen in de Eendracht bezig waren meegebrachte jute zakjes met mosselen te vullen. Onze Beneluxvrienden hadden een fietstochtje ge maakt met Tholen als doel. Blijkbaar niet om het stad je te bekijken, maar met andere bedoelingen. Nu ja, wat doe je, als je zo van mosselen houdt! Ze bof ten, want het was nèt laag water, toen ze arriveerden. Lang dachten ze er niet over en dus gingen ze aan het werk. Plotseling werden ze gestoord door een man in uniform, die graag van hen wilde weten, van wie ze toestemming hadden ge kregen om mosselen te ra pen. Van niemand natuur lijk! Maar of dat nu zo erg was? Die dingen lagen daar toch maar en geen mens keek er verder naar om! „Het spijt me, maar in Ne derland gaat dat een beetje anders", zo probeerde de politieman hen te overtui gen, „en ik moet daarom proces-verbaal tegen u op- maken". Hetgeen prompt (of niet natuurlijk!) C.N.V.-ers uit Goes en omstreken, opgelet! U wordt Zaterdagmiddag 10 October in Goes verwacht voor de kadervergadering. Er ko men een paar belangrijke onderwerpen aan de orde. Het voornaamste thema van de middag is de vraag, hoe de leden van de christelijke tig gulden boete of twintig dagen hechtenis, zijn broer, een verlakker (beroeps naam!) uit Kapelle (B.) twintig gulden of tien da gen, terwijl de zoon van de laatste en diens meisje er ook zo afkwamen. Dure mosseltjes! Radiostem Je moet wel over een „stem met toekomst" be schikken, wil je tot het hart van de omroep, de studio, doordringen. De heer J. Mondeel uit Middelburg heeft het vorige week zo ver gebracht. Op uitnodi ging van de N.C.R.V. is hij naar Hilversum geweest voor het maken van proef- opnamen. énkele liederen, zowel in het serieuze als m het lichte genre, werden op de geluidsband vastgelegd. Het resultaat weet de zan ger nog niet en hij heeft er ook geen enkele verwach ting van. Maar l.et was in elk geval toch een aardig -uccesje! „Betrek de inwoners bij het beleid van het gemeentebestuur. Leg ze uif, waarom dit moet gebeuren en dat onmogelijk is. Geef toelichting op allerlei beslissingen, die genomen zijn of zullen worden. Vertel ook, hoe het bestuur van een gemeente in elkaar zit". Al deze motieven hebben het gemeentebestuur van Koudekerke (en ook van Biggekerke) ertoe geleid een „Gemeenteblad" uit te geven, dat gratis onder de bevolking wordt verspreid. Geleide voorlichting, zult u vragen! O nee! Met „politiek", practische partijpolitiek, bemoeit de redactie zich niet. En de opzet is zo, dat het „Gemeenteblad" de dag bladen geen enkele concurrentie aandoet. Wij kregen van Koudekerke het vijfde nummer, ook nu weer gestencild. Bur gemeester L. Dregmans schrijft daarin een artikel onder het motto „Besturen en verantwoorden"in deze ge meente wordt te allen tijde getracht de besluiten op recht vaardige wijze te nemen, zonder onderscheid van persoon, rang of stand") en gemeentesecretaris L. A van Splunder geeft een oriënterend en populair gesteld artikel over de ge meente en haar betekenis. Zo'n blad is een uitstekend middel om de belangstelling der burgerij te wekken, of te verhogen! vakbeweging zoveel moge lijk betrokken kunnen wor den bij de bezinning en de besluitvorming in het werk der vakbeweging. Daar is heel wat over te zeggen! Ook komt in behandeling 3et rapport over de bestu renbonden en tenslotte zult x veel kunnen leren over Mieuw Guinea, omdat er ge sproken zal worden over de actie voor de christelijk-so- ciale arbeid aldaar. Dan hel ben wij hier een bericht voor de schilders uit Goes r~i omgeving. Zij worden opgeroepen voor 'n samenkomst Zaterdagmid dag a.s. 3 uur in de Am bachtsschool voor een lezing over het onderwerp „Verf, kleur en behang". „Lepels, vorken en mes sen". Dat is de titel van de tentoonstelling, die in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te Axel van 5 tot 22 October a.s. zal worden gehouden. 3urgemeester Van Oeveren opent haar Vrijdagmiddag a.s. en zij wordt georgani seerd door de Stichting „Onderwijstentoonstellin gen" uit Den Haag. De raadsleden van Mid delburg hebben een verve lende mededeling thuis ge kregen. Het tekort, dat voor '54 was geraamd, blijkt aan merkelijk hoger te liggen, En al moeten ze het niet uit -ïun eigen zak betalen (stel je voor!), beroerd blijft het. Niet, dat de burgemeester of de wethouders daar wat rnn kunnen doen. Die kre ten een briefje van minis ter Beel en daar stond in, dat Middelburg niet op de volle belastinguitkering kan rekenen, maar op 99,25 daarvan. Dat maakt net 'n oed.ag van f 10.916,42. En als u weet, dat het oor spronkelijke tekort rond f 180.000.was, dan kunt u zelf wel uitrekenen, hoeveel het nu is. Progressief Een per: ommuniquê is op de redactietafel gedwar reld. Dat gebeurt wel meer. Maar dit is een heel merk waardig ding. Het komt van de Organisatie van Pro gressieve Studerende Jeugd (O.P.S.J.) en van de Fede ratie van Vooruitstrevende Studenten Verenigingen (F.V.S.F.). Vertegenwoor jigers van deze organisatie hebben een kist met medi camenten, o.a. peniciline, aan de on "erdirectrice van het r.k. ziekenhuis in Zie- rikzee overhandigd. De me dicamenten waren afkom stig uit Hongarije en het geld was door Hongaarse studenten onder hun colle ga's bijeengebracht. De or ganisaties waren ook op het Wereld Studenten Congres in Warschau waar de Hon gaarse studenten het boek „De Ramp" ontvingen uit waardering voor hun initia tief. kq'kt geen mens in het na jaar op een biet meer of minder. „Mij een biet!" knorde het konijn, „tegen de myxomatose". Bond van Plattelandsvrouwen. GOES, 30 September. In de gis termiddag in de „Prins van Oranje" gehouden najaarsvergadering van de afd. Zuid-Beveland West van de bond van Plattelandsvrouwen vormde het winterprogramma één der voornaam ste punten van bespreking. Op 7 No vember a.s. zal het toneelgezelschap van de Zeeuwse Vereniging „Luctor et Emergo" te Dordrecht in de „Prins van Oranje" het door mevr. L. N. Huijsman-Griep in Zeeuws dialect ge schreven toneelstuk „De. Flodder madam" opvoeren. De data voor de St. Nicolaas- en de Kerstmiddag wer den vastgesteld. Mevr. Jansen gaf 'n overzicht van het eerste jaar, terwijl de dames Cappon en De Jager ver slag uitbrachten van resp. de prov. voorjaarsvergadering te Oostburg en de landelijke voorjaarsvergadering te Utrecht. Als afgevaardigde naar de ontwikkelingsdag op 10 Oct. te Goes werd benoemd mevr. Kik te Wol- faartsdijk en voor de najaarsvergade ring op 28 Oct. te Utrecht, de dames Van Oeveren te Wolfaartsdijk en Le Cocq te Goes. Na de pauze vertelde mevr. Van Willegen-Everse, de presidente, over haar reis naar Engeland. Deze cause rie welke werd afgewisseld met een serie fraai gekleurde eigen opnamen uit Engeland, werd met grote inte resse gevolgd. Arnemuiden heeft grote plannen voor 1954. In de raadsvergadering van Arne muiden, waarvan we in ons nummer van gisteren reeds een gedeelte opna men, werd besloten aan de Ned. Bond „Pro Rege" een subsidie te verlenen van een halve cent per inwoner. De begroting 1954 werd aangeboden met een post onvoorzien van f 1300.B. en W. deelden in de begeleidende nota mee, dat zij voornemens zijn in 1954 aan de raad plannen voor te leggen tot demping van de spoorsloot, tot op richting van een zuiveringsinstallatie, tot verbetering van de weg naar Kle verskerke en tot voltooiing van de riolering. Voorts willen zij het bedrag per leerling vaststellen op f 24,39 wat ten opzichte van voorgaande jaren 'n verhoging betekent van plm. f 4,per leerling. De rekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van f2635,81 in de gewone dienst en een nadelig slot van f 74424.89 in de kapitaalsdienst. Besloten werd tot aankoop van een tweede luidklok en een motorgrasma- chine t.b.v. het sportveld. De neien Allaart (P. v. d. A.) en van Hemelt (C.H.) zouden gaarne zien, dat de wij zerplaat van de toren electrisch werd verlicht. Besloten werd dit uit te stel len tot de begroting zulks toelaat. De vishal zal worden verpacht bij openbare inschrijving aan de hoogste inschrijver. Bij de benoeming van leden van de woonruimtecommissie vroegen de he ren J. Siereveld en G. Siereveld (Alg. Belang) en C. van Hemert (C.H.) waarom de oude commissie niet kon worden herbenoemd. De voorzitter wilde hierop niet in openbare verga dering ingaan. Benoemd werden daar na de heren C. van Hemert, H. Bliek, A. Leenhouts, A. Theune en D. R. van Belzen. Aan de heer M. de Ridder werd een tegemoetkoming van 75 pet toege kend in de kosten van vervoer van zijn leerplichtige kinderen, die een bijz. schooi te Middelburg bezoeken. De he ren J. en G. Siereveld wilden geacht worden te hebben tegengestemd, daar zij de mening* toegedaan waren, dat wanneer iemand 'zijn kinderen naar een schooi in een andere gemeente wii zenden, hij hiervoor geen vergoeding uit de gemeentekas moet vragen. De heer Allaart zou gaarne zien, dat de thans in dienst zijnde losse ge meentewerkman van 72 jaar, werd vervangen door een jongere kracht. B. en W. zullen terzake met een voor stel komen. Winst van bijna f274.000. Vooruitzichten voor komende maanden niet ongunstig. MIDDELBURG, 30 Sept. De N.V. Vitrite Fabreik had, blijkens het zo juist verschenen jaarverslag in 1952 e en 15 pet. lagere afzet dan in 1951. Ove rigens was de afzet toch nog belangrjjk hoger dan in de na-oorlogse jaren, met uitzondering van 1951. De goede resul taten van de mechanisatie blijken o.a. uit de verbetering van de productiviteit. De winst was Zeker bevredigend, n.I. f 273.881,— tegen 1352.252,— in 1951, ai voegt de directie er onmiddellijk aan toe, dat dit resultaat behaald werd in de eerste vyf maanden van het jaar, toen productie en afzet nog op een hoog niveau lagen. Daarna deed zich plotse ling een aanzienlijke daling in de be stellingen voor. Drie factoren waren daarvan de vorderingen gemaakt en nieuwe ma- oorzaak, n.I. de aanwezigheid van aan- schaarste aan non-ferro-metalen kwam zienlijke voorraden afnemers, het re kening houden met liquiditeitsmotie- ven en (welhaast het belangrijkste) het afkondigen van invoerbeperkin gen in vele landen. Toen bleek, dat de markt zich niet snel zou herstellen, moesten enige arbeiders worden ontsla gen en moest ook de Avo-werkplaats worden opgeheven. De grote eindvoor- raad van hulzen dwong tot stillegging van het bedrijf rondom Kerstmis 1952. TECHNISCHE VORDERINGEN Op technisch gebied werden verdere Ingezonden Mededeling f-"G» i Meer salaris voor gemeente ambtenaren. De raad heeft een voorstel van B. en W. ontvangen om de financiële posi tie van het gemeente-personeel te ver beteren en de richtlijnen daaromtrent van de minister van Binnenlandse Za ken te aanvaaren. Voor 1953 betekent dit een grotere uitgave voor de ge meente van f32.200.Voor ten laste van 1954 komende salarisverhogingen is al een procentuele verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds toegezegd en B. en W. rekenen erop, dat dit ook voor 19oo nog zal gebeuren. Geen Gereformeerde school voor voor 'tZand. In een van de laatste raadszittingen is geweigerd medewerking te verlenen voor de stichting van een nieuwe school voor bijzonder onderwijs op Geref. grondslag voor de stadswijk 't Zand. Het bestuur van de schoolvereni ging is daartegen in beroep gegaan bij Ged. Staten. G.S. hebben thans dit beroep ongegrond verklaard. Volgend jaar 50 jaar Weten schappelijke belangen. In de algemene jaarvergadering van de vereniging Wetenschappelijke Belangen, bleek uit de jaarverslagen, dat de grote groei -an de vereniging van voorgaande jaren, zich niet heeft voortgezet. Het ledental is ongeveer constant gebleven en bedraagt 735. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 1225. De begroting voor het nieuwe boek jaar werd vastgesteld tot een bedrag van f3530 met een begroot batig sal do van f 1340. Dit zal worden gereser veerd voor de viering van het 50-jarig bestaan in 1954, welk jubileum met een bijzondere avond herdacht zal worden. De aftredende bestuursleden, de heren B. v. d. Berge en J. C. Scheffer, werden herbenoemd. "wintig jaar platenverkoper. Op Dinsdag 6 October a.s. zullen ter gelegenheid van het feit, dat Radio v. cL Broek dit jaar twintig jaar pla tenverkoper is, in „De Prins van Oran je" optreden de bekende zangeres Mieke Telkamp met begeleiding van Gerard van Krevelen en „The Three Jacksons". Aan deze bonte avond zal tevens medewerking verlenen de heer Adriani van de N.V. Phonogram, die een explicatie zal geven van diverse gramofoonplaten. Rootcursus. In de Vlassersschool te Eede werden de diploma's in roten uit gereikt. Daarbij waren B. en W. aanwezig. Het diploma ontvingen: A. Verschaeve, W. v. d. Voorde, G. de Bruijekere, A. de Rijcke en C. de Rijck, allen Aardenburg; G. Dhondt, C. de Cock en H. Rootsaert, allen Eede; D. v. d. Broecke, Heille en J. Wijffels, IJzendijke. De leerlingen schon ken een kapstok voor de school. Rode Kruis. In de ledenvergadering der afd. Arnemuiden van het Ned. Rode Kruis werden bestuursverkiezingen gehouden. De heer F. M. Geluk werd gekozen tot secretaris en de heer P. Brasser tot pen ningmeester. B.B. Onder leiding van burgemeester Derckx kwam de blokploeg B.B. voor het eerst bijeen. Het hoofd B.B., de heer D. de Voogd, zette het doel en de werkwijze der organisatie uiteen en. sprak er zijn voldoening over uit, dat een ploeg van 20 man kon worden gevormd. Waarnemend blokhoofd is de heer K. Cappon. De cur sus begint op 19 October voor de brand weer en 20 October voor de opruiming en de redding. De lessen worden resp. ge geven door de heer S. Dekker, comman dant vrijwillige brandweer, en de heer J. Budingh, districtshoofd Centrale Dienst. Tenslotte bracht de beer De Voogd speciaal dank aan wethouder C. Nijsse voor zijn voorbereidend werk. Jeugdring. De Jeugdring „De Bevelan- den" hield een ringvergadering, die door mej. L. van Liere uit Kloetinge werd ge opend. Katendijke won de eerste prijs in de wedstrijd tussen de clubs om een spreekwoord uit te beelden. Er was ver der samenzang en filmvertoning. De col lecte voor de ziekendienst van de C.J.V.F. en het C.J.M.V. bracht ruim f 12.op. Geslaagd. Voor het tweede (schriftelij ke) gedeelte gemeentefinanciën slaagde in Den Haag de heer A. A. Allaart. Loco- burgemeester. Het college van B. en W. heeft aangewezen tot waarnemend burgemeester bij afwezigheid of onge steldheid van burgemeester W. Baas, wet houder P. Boon Sr en bij diens ontsten tenis wethouder K. Wouterse. "Wapens gevonden. De Rijkspolitie heeft bij een bejaard persoon in deze gemeente een geweer en 320 kogels in beslag geno men. Tijdelijke benoeming. Mej. H. van Nieu- wehoven, onderwijzeres aan de O.L. school te Ellemeet, is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres alhier. Bibliotheek. De volksbibliotheek „EIck wat wils" gaat Zaterdag 10 October weer boeken uitlenen ln een lokaal der O.L. school. Weg naar Stavenisse. Ondanks de klei ne stagnatie gaat de vernieuwing van de weg Sint Annaland-Stavenisse toch do()r. Bij het „Diepe Gat" wordt het plan an ders uitgevoerd en eerst wordt overge gaan tot herstel van de Oudelandsedijk, Benoeming. De heer K. Koetsdijk, hoofd der O.L. school, is benoemd tot hoofd van de Isaac da Costaschool te Oudenbosch. Begrafenis wijlen de heer K. J. Domi- nicus. Onder grote belangstelling vond Dinsdagmiddag de begrafenis plaats van wijlen de heer K. J. Dominicus. Een neef van de overledene, de heer K. P. L. Do minicus herinnerde aan de schier boven menselijke kracht, waarmede zijn oom en vriend het lijden heeft gedragen. Hij sprak woorden van hartelijk medeleven met de echtgenote en de kinderen, die achterblijven. Daarna werd het woord gevoerd door de heer M. C. Lindenbergh als waarn. burgemeester en als bestuurslid van de boerenleenbank, waarin de overledene zitting had, drs J. J. Knibbe als afgevaar digde van de C.B.T.B., die wijlen de heer Dominicus diende als voorzitter van de Bevelanden en van het boekhoudbureau, en. de heer W. Glas als oud-voorzitter der vereniging van oud-leerlingen van de tuinbouwschool in Kapelle. De heer A .Eckhardt dankte namens de familie, waarna ds van Ieperen een gedeelte uit de Bijbel las en het „Onze Vader" bad. Z.L.M. cursus. Donderdag a.s. hoopt men in het Verenigingsgebouw te starten met een cursus „Fijne Keuken". Deze cur sus gaat uit van de Z.L.M. en wordt door mevr. De Kramer uit Middelburg geleid en zal een half jaar duren. Er hebben AFD. ZEELAND VAN DE U.V.V. BIJEEN, OOSTBURG, 28 September. Vrij dag vergaderde in Oostburg de afd. Zeeland van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Bij de watertoren wer den de dames verwelkomd door bur gemeester mr K. Hoekzema, waarna hij een uiteenzetting gaf over de stad Oostburg. Na de koffiemaaltijd begon de vergadering onder leiding van mevr. van Cruijningen, die haar vreug de er over uitsprak, dat ditmaal in West-Zeeuwsch-Vlaanderen kon wor den vergaderd. In plaats van mevr. Batten-Paarlberg uit Middelburg, die aftrad, werd als vertegenwoordigster van Zeeland in het hoofdbestuur der U.V.V. gekozen mevr. J. IsraëlMaas. Na een toespraak tot de nieuwe le den door mevr. Hoekzema gaf mevr. van Cruijningen een overzicht van het werk der Unie in W.-Zeeuwsch-Vlaan deren. De landelijke secretaresse, mevr. dr W. A. Lub, sprak over de doelstellingen der U.V.V. Zij stelde daarbij voor in W.-Zeeuwsch-Vlaande- ren een afdeling op te richten met als centrale plaats Oostburg. Mevr. Pilaar stelde voor de eerste vergadering der nieuwe afdeling te houden op 10 Nov. a.s. en daarbij de landelijke presiden te, mevr. Sjollema, uit te nodigen. Ook werd door haar voorgesteld de volgende provinciale vergadering te houden in April of Mei 1954 te Zierik- zee. Mevr. Pilaar sprak tenslotte een dankwoord tot hen, die aan deze ver ten einde en de messingprijs begon neiging tot daling te vertonen. Het aantal personeelsleden liep terug van 556 tot 504. Het voordelig saldo van de exploitatierekening bedroeg f 807. 381,waarvan in mindering werd ge bracht voor te verwachten belastin gen f431.500,terwijl het wenselijk bleek nog een bedrag van f 102.000, te reserveren voor bijzondere risico's, die zo nodig ook voor belastingen kan worden gebruikt. Er wordt voorge steld de overblijvende netto-winst zo te verdelen, dat 6 pet. dividend op de preferente en 7 pet. op de gewone aandelen wordt uitgekeerd. DIT JAAR In het jaarverslag doet de directie ook enkele mededelingen over de eerste vijf maanden van 1953. De slapte heeft zich voortgezet, hetgeen van ongunstige invloed is geweest op de financiële re sultaten. Tot haar genoegen kan de directie echter mededelen, dat er sinds Juni een opleving is te constateren, zo dat over de vooruitzichten niet al te pessimistisch behoeft te zijn. MELISKERKE, Aan het begin van de vorige week ge houden raadsvergadering heeft burge meester A. J. Huijsman de overleden commandant van de brandweer, wijlen de heer A. Spruijt, met enkele gevoel volle woorden herdacht. Medegedeeld werd, dat de riolering van de Corn. Jaspersestraat gegund is aan de Fa Van Loon te Souburg. Het grondwerk luomt voor rekening van de herverkave ling. De raad benoemde tot schoonhoudster van het gemeentehuis mej. B. Stroo in de vacature van mej. Olyslager. Tot volon tair ter secretarie (op vergoeding van studietoelage) werd benoemd de heer J. Wattel te Vrouwenpolder. Met het oog op de komende verbouwing van het gemeentehuis werd besloten een zomerhuisje uit Zoutelande te huren, dat naar hier verplaatst zal worden en inge richt wordt als nood-secretarie. Burgemeester Huijsman bracht daarna verslag uit van de met twee buurgemeen ten gehouden besprekingen over een ge zamenlijke riolering naar Westkapelle. De raad voelde er nog niet veei voor reeds nu een besluit te nemen. Men stemde er in toe, dat voor gezamenlijke rekening een plan zal worden gemaakt. Tijdens de rondvraag kwam aan de or de het schilderen van de gemeentewo ningen in de Bergstraat, de grensligging van het gemeentelijke sportweidje en de ev. plaatsing van het transformatorhuisje in de dorpskom. zich een twintigtal cursisten aangemeld, gadering hadden meegewerkt, GAT MOET VOOR DE WINTER DICHT ZIJN. ZIERIKZEE, 30 Sept. Het dijk herstel bij Ouwerkerk vordert gesta dig. De omvang van de werkzaamhe den mag echter niet uit het oog wor den verloren en ook moet rekening worden gehouden met het weer, dat een belangrijke factor is. Voor een groot deel wordt nog altijd „onder water" gewerkt. De belang rijkste werkzaamheden, waarmede men thans bezig is, kunnen in onderdelen worden gesplitst. In de eerste plaats de Westelijke verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk. Deze dam is dicht, maar men is thans bezig met de afwerking en het op de juiste hoogte brengen. Dit werk na dert met rasse schreden zijn voltooiing. In de tweede plaats wordt gewerkt aan de Oostelijke dam, die eveneens als verbinding tussen de oude en de nieuwe dijk geheel als gronddijk zal worden opgeworpen en zal dienen als beveiliging van het zwaar beschadigde deel van de oude zeedijk, waarop de nieuwe verbinding aansluit. De bouw van de dam vordert goed. Hij steekt al over een flinke afstand boven water uit. Het derde en belangrijkste punt vormt de plaats waar straks de slui ting zal geschieden. De zinkstukken hier worden niet alleen gelegd als drempel, waarop straks de afsluit- caissons moeten rusten, maar ook als bescherming van de oude zeedijk en op de plaats, waar de landhoofden zul len moeten worden aangebracht. Al deze werkzaamheden, die overigens in snel tempo worden uitgevoerd, vor deren veel tijd. Zij vormen echter het belangrijkste onderdeel van de grote strjjd, welke hier b(j Ouwerkerk tegen het water wordt gevoerd. Wanneer de Oos teljjke dam klaar is en het zinkwerk gereed, dan kan het meer spectaculaire werk, de plaatsing van de caissons, be ginnen. Teneinde hier nog vöór het in vallen van de winter een beslissing te forceren, is het aantal arbeiders kortgeleden bijna verdubbeld. Aanrijding te Bergen op Zoom. BERGEN, OP ZOOM, 29 Sept. Op de Moerstraatsebaan is de motorrijder M. E. uit Tholen in aanraking gekomen met de voetganger C. v. d. B., doordat E. in de bocht bij café Bakx niet voldoende rechts reed. B. liep enkele gekneusde ribben en schaafwonden op. Politierechter Middelburg. MIDDELBURG, 30 Sept. De Mid delburgse Politierechter heeft de Goe- se koopman. K. S. veroordeeld tot twee tientjes boete en toewijzing van de civiele vordering van de gemeente Goes ad f30,omdat verd. in de Magdalenastraat een paafttje omver had getrapt. De vrouw H. W. J. de V. te Elle- woutsdijk nam in een onbewaakt ogen blik een aantal bankbiljetten uit de toonbanklade van bakker de J. weg, Haar buit bedroeg f53,Zij werd veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. Tijdens een onenigheid in een café te Breskens sloeg de visventer P. de J. zijn collega D. S. met een glas op het hoofd. De J. verkeerde in de ver onderstelling, dat zijn collega zijn bier had opgedronken. Hij werd veroor deeld tot 14 dagen voorwaardelijk met een jaar proeftijd ij f30,boete. Twee Leidse kooplieden stonden te recht, omdat zij op 8 Juli j.l. een vechtpartij in een café te Goes had den uitgelokt. Zij hadden daarbij een zekere L. in het gezich geslagen, waar door deze gewond werd. Beiden kre gen 14 dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en f40,boete. J. H. de G. uit Harderwijk, die op een avond dronken in Bruinisse liep, meende, dat hij aangereden zou wor den door een auto, die hem passeerde. Toen hij kort daarop de chauffeur van de wagen een huis zag binnengaan, koelde verd. zijn woede op de deur van het huis. De trap kostte hem twee tientjes boete. NOORDWELLE. Ongewenste bezoekers worden geweerd. In de raadsvergadering van Noordwelle, gehouden in het gemeentehuis te Renes- se, heeft de voorzitter, mr G. F. Lunsingh Tonckens, zqu vreugde uitgesproken over de ontvangst van een lading hooi en een pak cocosmaiten. Deze en een watertank van 2000 1. inhoud en een grote kook kachel die nog onderweg zijn, zijn afkom stig van de gemeente IJsselmuiden. Zodra de toestand zulks toelaat, zal deze ge meente en de N.O. Polder hulp verlenen bij het opruimen van puin en modder en het schoonmaken der huizen. Op een verzoek van de Vereniging Zie kenhuis Schouwen-Duiveland, aan de ge meente om zich garant te stellen voor haar aandeel, werd gunstig beschikt. De gemeente besloot ook toe te treden als lid van de Stichting Nieuw-Schouwen-Dui- veland. In de nieuwe leiding langs de Haard- weg, zal ter hoogte van de hofstede van de heer Van der Weele een brand- en af tapkraan worden aangebracht. Uitvoerig werd de opbouw der gemeente besproken. Het uitbreidingsplan van de heer Wes- selo kan spoedig worden tegemoet gezien. Op voorstel van de voorzitter zal de politieverordening zodanig worden aan gevuld, dat hij het droogvallen der ge meente ongewenste bezoekers kunnen worden geweerd. OOSTBURG, 30 Sept. Vorig jaar werd hier een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en van de gemeenten in West Zeeuwsch- Vlaanderen om te komen tot de op richting van een z.g. zuiveringsschap aangezien het water steeds meer wordt verontreinigd. Bij deze bespreking bleek toen, dat men algemeen afwij zend stond tegen de oprichting ervan. Hoewel dus mocht worden verwacht, dat het zuiveringsschap van de baan zou zijn, blijkt thans, dat van over heidswege, vooral van de zijde van het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater (RIZA), toch voorkeur be staat voor de oprichting. Dinsdagmid dag werden over deze materie ter Prov. Griffie van Zeeland weer be sprekingen gevoerd. Het tehuis voor bej'aarden op Tholen. Scherpenisse doet niet mee. SCHERPENISSE, 29 Sept. De gemeente Scherpenisse zal zich niet garant stellen voor de aflossing en de rentebetaling voor de bouw van een tehuis voor bejaar den te Tholen. Deze beslissing viel int de raadsvergadering, waar eerst het voor stel van de heer Hartog werd verworpen. Hij stond op het standpunt, dat Scherpe nisse zich alleen garant moet stellen, als alle andere gemeenten op Tholen dit ook doen. Een tweede voorstel, ditmaal van de heer van der Jagt, kon evenmin de goedkeuring van de raad wegdragen. Hij wenste wèl garantstelling, maar op voor waarde, dat de gemeente Tholen zelf meer bijdraagt dan de andere gemeenten. De beslissing heeft tot gevolg, dat ook andere gemeenten zich zullen terugtrek ken. De raad benoemde tot lid der woon ruimtecommissie de heer Joh. Lindhout. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten een leeggekomen gemeentewoning te verhu ren aan de heer Katsman. GOEDE OESTERVERZENDING. YERSEKE, 29 Sept. Met de oesterver zending gaat het niet slecht. De vraag uit België is heel goed. De groei van de oes ters is tamelijk; maar wel iets beter dan het vorig seizoen; de tarra is echter zeer groot. Naar grote oesters is veel vraag en er zal, naar men aanneemt, spoedig ge brek aan zijn. De export bedroeg in Sept. 1952 bijna 1.500.000, zal Sept. 1953 even goed zijn? AANBESTEDINGEN Woning te Ovezande. OVEZANDE, 30 Sept. Voor rekening van de heer P. J. Sommeijer is aanbesteed de bouw van een woning met autoböx. Ingeschreven werd als volgt: C. Priem. Lewedorp f 17.100.A. Kole, Baarland f 16.750.J. Priem, Ovezande f 16.350. D .v. d. Poel, Oudelande f 16.200.—; D. Priem, Ovezande 1 15.949.C. Schijf, Driewegen f 15.200.Behang en schil derwerk: N. Nagtzaam f 1485.J. Uit- terhoeve 1 1318,50. De gunning werd aan gehouden. Bouw woonhuis Middelburg. Bij de op 29 September j.l. gehouden openbare aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis te Middelburg, Archi tect W. J. de Haan te Serooskerke, werd als volgt ingeschreven: Fa van Noppen, Koudekerke f 24.100.N. Th. van Doorn, St Laurens f 24.000.Fa Geense, Middel burg f 23.740.Fa Bom, Middelburg f 23.600.Stoppels te Middelburg f 22.480.; M. Walraven te Middelburg f 22.340. Van Schaik Gilde te Middelburg f 21.738.—.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2