LANDSVROUWE KNIPTE LINT VOOR „DER BOEDE" DOOR Vol belangstelling voor de noden van de bevolking LEIDERS VAN DE N.E.S.B. STAAN TERECHT AANVAL OP VLISSINGEN BEGONNEN „Neen, Duiveland zal niet versagen' Verpleeginrichting voor chronische patiënten officieel geopend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen infiltraties op Halmaheira. „De democratie moet front maken tegen deze lieden" Herverkaveliogscommissie Zeeland wordt geïnstalleerd Uitgave: „Seeuwsch Dagblad" ntoor: Goes, L. Vorststr. 2486, bij geen gehoor voor ertentiea 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: hissingen: Lammensstraat 17, tóef. 2754, Middelburg: Korte ïoordstr. S3. Tel. administratie 1009, Tel. redactie 7S47; Ter- neuzen: Dljkstraat 26—28 Expl'itatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 2695 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 1 OCT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.41 u., onder 18.17 u. Maan op 0.32 u., onder 16.17 u. Hoogwater Vrijdag 2 Oct.: Vlissingen: 9.53 u. 1.16 m., 22.40 u. 1.37 m. Terneuzen: 10.20 u. 1.34 m., 23.05 u. 1.56 m. Wemeldinge: 11.16 u. 1.10 m., 23.56 u. 1.36 m. Zierikzee: 10.55 u. 0.95 m., 23.41 u. 1.21 m. KONINGIN TROK DOOR HET RAMPGERIED Wat was er een vreugde in de geteisterde dorpen, waar de Konin gin de jeugd verrastte met konijntjes, die zij speciaal van Soestdijk had meegebracht. Vreugde, zoals hier op de foto in Oosterland genomen. Naast de Koningin staat jhr mr A. F. C. de Casembroot, Hare Majesteits Commissaris. GOES, 30 September De bevolking van Duiveland heeft van daag haar Koningin ingehaald. Vol dankbaarheid; liefdevol informeer de de Vorstin naar de noden en verlangens. Zij wilde weten, hoe de bevolking van dit zwaar getroffen eiland de komende winter tegemoet ziet. En zij is niet teleurgesteld. De mensen toonden zich dapper. Dui veland zal niet versagen. En dit zei een vrouw in Oosterland tot ons: „Wat is het toch een schat mijnheer Het water, dat de Polder Vierbannen nog gevangen houdt in zijn kille greep, had bij de Rampaartse dijk nog net een klein stukje weg opengelaten. Daar landde de Sikorsky S 55, de helicopter van de Marine Luchtvaartdienst waarmee de Koningin en haar gevolg arriveerde. Het was een stukje vlieg kunst, dat zijn weerga niet had. Een daverend hoera schalde door de morgen lucht toen de Koningin uitsteeg en de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot haar begroette en de diverse autoriteiten, leden van G.S. en waterstaats-ingenieurs aan haar voorstelde. Vol belangstelling keken de inwoners van Bruinisse en Oosterland, hier samengestroomd, toe, hoe het gezelschap in een motorsloep plaats nam om naar Nieuwerkerk te varen. Wild buisden de golven tegen het een groot offer moeten brengen. Haar nietige scheepje als wilden zij zeggen: „Wij geven onze prooi, dit kostbare land niet terugMaar het scheep je ploegde door tot achter café „De Meebaal" in Nieuwerkerk. Hier drukte de Koningin de hand van Mevrouw Van Eeten-de Vries met haar echt genoot, de burgemeester van deze ge meente, had zij al kennis gemaakt en vervolgens begaf zij zich het dorp in. Het dorp, één straat slechts is er droog en dat is de Stekelstraat. De Koningin wandelde hier door, sprak met de Wed. De Bil-Hoogerland en met Mevrouw Westerhof-Sjoerdsma, de vrouw van de Ned. Herv. predikant die met haar vierjarig dochtertje aan de hand stond te wachten. Op de hoek Stekelstraat-Molenstraat toonde burge meester Van Eeten haar de vernieling van de nieuwe woonwijk. In de „Mee baal" dronk men tenslotte een kopje koffie en werden de raadsleden en het polderbestuur aan H.M. voorgesteld, NAAR OOSTERLAND. Hartelijk toegewuifd door de bevol king van dit zwaar getroffen dorp voer het gezelschap vervolgens met een om weg terug naar de Rampaartse dijk om vandaar naar Oosterland te gaan. Het water was inmiddels wat gezakt en daardoor kwam het dat de boot met het vorstelijk gezelschap plotseling vastliep onder Ouwerkerk. H.M. stapte echter over in een politievlet. Buis water of geen buiswater.... Vanaf de dijk reed men naar Ooster land, waar vóór het Dorpshuis een en thousiaste menigte de stoet opwachtte. Het gemeentebestuur en de leden van het polderbestuur schudden haar de hand. Bij gemeentesecretaris C. J. Zoe ter, informeerde de Koningin vol be langstelling naar Mevrouw Aalbertse, die tijdens de rampnacht haar man en haar kind heeft verloren en die thans in Dordrecht woont. De heer Zoeter had n.l. de Koningin tijdens zfjn evacuatie in Amersfoort ontmoet en haar over dit tragische ge val verteld. En de Koningin had het ver8eten. „Doet U haar mijn har- teltfke groeten" zei zij tot de heer Zoe ter. Toen werd de vierjarige Piet Rotte naar voren gedragen. De Koningin had konijntjes meegebracht en Piet kreeg er éen. Hij bloosde ervan net als zijn dorpsgenoot je Piet van Westen Voort ging de tocht. Naar Sirjans- land waar de Koni-ig sprak met Mej. Amesfoort de schooljuffrouw, met meester Heule en met de leden van de C.C.H., de christelijke internationale hulpactie. En vol mededogen luisterde de Vorstin naar hetgeen Rina Heyboer haar vertelde. Dit meisje immers heeft ouders en een zuster en een broertje zijn verdronken tijdens de rampnacht. Ook hier deelde de Vorstin konijntjes uit. Toen de auto's weer vertrokken, kon een man zich niet langer beheersen. „Leve de Koningin" riep hij en toen klonk daar ineens het Wilhelmus. Ik geloof niet, dat een volkslied ooit met meer ontroering is gezongen. BRUINISSE. Bruinisse; honderden juichende men sen langs de weg. Voor het Hervormd verenigingsgebouw de raad en het polderbestuur. De mensen klommen op de auto's om toch maar niets te mis sen. Dan de Koningin. Vol belangstelling informeerde zij naar de versterking aan de dijken. Toen wendde zij zich tot een vrouw": „Woont U hier ook? U hebt allen toch wel veel mensen in huis hè?" „Ja, Ma jesteit, maar we zijn toch weer blij, dat we terug konden komen TerugTerug naar het eigen dorp. Zo was het ook in Ouwerkerk waar de Koningin met de boot van de Rijks politie, de R.P.-IV vanaf Zijpe door het dijkgat heen voer. De ongeveer twintig gezinnen van Ouwerkerk stonden en wachtten. Zü juichten en vergaten de ellende. Kleine vierjarige Bertje Hendrikse, de jongste inwoner en kleinzoon van loco burgemeester Kuyper bracht Hare Ma jesteit onbevangen een bloemenhulde. Typisch symbool. Voor tweede maal bloeiende kastanjetakken en Afrikaan- tjes. Een belofte voor dit geteisterde dorp. De Koningin bekeek vol ontzet ting de verwoesting, samen met bur gemeester Romijn en bracht toen een bezoek aan de 81-jarige Mevrouw Sla ger, die sinds 30 April ziek ligt en die niet meer weg wil. Dan traden de wer kers aan. De mensen die vanaf het be gin in het dorp zijn gebleven en de werktuigen hebben schoongemaakt. Na een bezoek aan de school vertrok de Koningin tenslotte. Maar het dijkgat voer men nog niet uit. Nee, eerst werden aan de Weste lijke zijde van het gat de herstelwerk zaamheden bekeken. Uitvoerig liet de Koningin zich door de heer Zanen, ir M. Klazema en ir D. v. d. Bout voor lichten over de tegenslag die men had beleefd. En op een zinkstuk stonden de dijkwerkers. En hieven de mutsen. Een zwijgende, dankbare groet aan de landsvorstin. Voor het gat lag de provinciale boot, de „Oosterschelde", die het gezelschap naar Katseveer bracht, waar men om streeks vier uur arriveerde. En waar, temidden van honderden belangstel lenden, de burgemeester en raadsle den van Kattendijke-Wilhelminadorp Hare Majesteit opwachtten. Toen ver trok men in snelle vaart naar Koude- kerke. Indonesische ontkenning. DJAKARTA, 30 Sept. Een woordvoer der van het militaire commando van het 7e territorium (O. Indonesië) heeft op een persconferentie de krantenberichten over infiltraties aan de Kaubaai op Hal maheira door infiltranten, afkomstig uit West-Irian tegengesproken. Hij zei, dat officieren, die in opdracht van het commando een onderzoek hebben ingesteld, in een rapport mededelingen hierover hebben gedaan. Behoudens, dat ontkend wordt, dat uit Nieuw-Guinea in filtraties in Halmaheira zijn gepleegd, is het bericht, dat uniformen of een Neder landse vlag in beslag zijn genomen, ook onjuist. Vermoedelijk is het gerucht ontstaan, toen onlangs bij twee verdachte ingeze tenen op Halmaheira huiszoeking werd gedaan, waarbij oude Japanse uniformen en een vlag waren gevonden. Over veertien dagen weer vrij? AMSTERDAM, 30 September De Officier van Justitie van de Amsterdamse Rechtbank heeft vanmorgen tegen de landelijke leider van de Nationaal-Europese beweging, de 51-jarige mr J. A. Wolthuis uit Groningen en tegen de algemeen leider, de 31-jarige Paul van Tie nen, die de vorige maand zijn gearresteerd, een jaar met aftrek van voorarrest, waarvan tien maanden voorwaardelijk, geëist, wegens deel neming aan de bij de wet verboden vereniging. Dit betekent, dat de twee verdachten spoedig na de uitspraak over veertien dagen, als de Rechtbank conform de eis vonnis wijst, hun vrijheid zullen herkrijgen. De verdachte, mr Wolthuis opperde aan het begin van de rechtzitting be zwaar tegen de dagvaardiging en vroeg vernietiging ervan. Het antwoord van de Officier van Justitie, mr den Hollander, was: „Ik zou wel een kind in juridische zaken zijn, als ik dit be zwaar niet van tevoren had zien aan komen. Maar de verdachte leest de dagvaardiging verkeerd. Het gaat er om wat de Vereniging nastreeft". Na het verhoor van de verdachte door de president traden twee getui gen a decharge op. Het waren prof. Maurice Bardeche uit Parijs en dr Pe- rengdahl uit Zweden, leden van het hoofdbestuur van de Europese sociale beweging. REQUISITOIR. In zijn requisitoir zei de Officier van Justitie mr den Hollander: Hier staan twee verdachten, die beiden na de oor log terecht hebben moeten staan voor hun aandeel in het leed, dat ons volk KOUDEKERKS, 30 September „Wat is dat vreselijk leuk. Mag ik dat hebben?" Koningin Juliana was eigenlijk een beetje overrompeld, toen van middag in één der zalen van „Der Boede" voor haar op een tafel fraaie pitriet-mandjes en dienblaadjes waren uitgestald. De maker, de heer W. Lente uit Middelburg, al vanaf 1951 chronisch patiënt, keek glunder naar de Ko ningin. Een paar weken lang had hij hele dagen gewerkt om gereed te zijn voor het grote ogenblik. En nu was het dan zover. Hij knikte maar eens ten teken, dat alles voor de Koningin var,. Die dankte hem daar hartelijk voor en keek eens op de papiertjes, die in de drie mandjes en de twee blaadjes waren geelgd, briefjes, die haar naam en die van haar dochters droegen. En dat was voor Lente het hoogtepunt van deze dag, waarop het herboren „Der Boede" symbolisch door onze Vorstin werd geopend. Koningin Juliana had, na de officiële toespraken in de grote tent op het ter rein van „Moesbos", het witte lint tus sen de hekpilaren doorgeknipt, onder geestdriftige toejuichingen van jong en oud, die zich bij duizenden hadden op gesteld. In één der vleugels onthulde H.M. daarna 'n eenvoudige, maar fraaie gedenksteen, die de plechtigheid van deze dag in herinnering houdt. Daarna maakte zij een wandeling door het gebouw, na een „erehaag' van verpleegsters te zijn gepasseerd. In de lighal onderhield zij zich met enkele patiënten en vroeg allerlei in lichtingen aan de voorzitter der Stich ting „Verpleeg- en Rusthuizen Wal cheren", burgemeester A. H. S. Ste- merding, en aan dokter L. Sloos. De Koningin was opgetogen over de keu rige inrichting. DE DAG VAN HUN LEVEN. De patiënten, alle op hun Zondags en getooid met oranje, beleefden de dag van hun leven. Stel je voor: de Koningin, vriendelijk een praatje makend, aan je bed! De oude Me vrouw Jonkman uit Vlissingen had waarschijnlijk al heel wat keertjes gerepeteerd wat zij doen en zeggen zou. Honderduit vertelde zij Konin gin Juliana van haar kinderen en van haar leven. En de Koningin moest natuurlijk al die foto's van het Koninklijk Huis zien, die zij in de loop der jaren uit alle mogelijke kranten en tijdschriften had geknipt. Maar lang kon het bezoek niet du ren. H.M. had op Schouwen en Duive land al langer vertoefd dan het plan was geweest en zodoende was de plechtigheid precies een uur te Iaat be gonnen, n.l. om half vijf. De trein, die in Vlissingen voor het Koninklijk ge zelschap gereed stond, zou om één mi nuut over vijf vertrekken, maar het is tenslotte drie minuten over zes ge worden! Honderden genodigden uit burger lijke en kerkelijke kringen vulden de De vlootoejening „Mariner" VLISSINGEN, 30 September Vanavond om zeven uur is door een „special boat section" een aanval begonnen op de Marinehaven Vlissingen. Hiermede is de Scheldestad thans rechtstreeks betrokken bij de grote vloot- oefening „Mariner", want hoewel de gisteravond begonnen actie hiervan een afzonderlijk deel vormt vloeide het een toch uit het ander voort. Deze actie heeft ten doel de maritieme havenverdediging van Vlissingen in het geweer te brengen. De verdedigers zullen geen gemakkelijke taak hebben, gezien de middelen, waarmede de aanvallers de strijd zullen voeren. Zo zullen onder meer kikvorsmannen van een speciaal opgeleide Engelse eenheid aan de oefening deelnemen. Deze zowel te land als te water strijdende mannen ge nieten de reputatie ware vechtjassen te zijn. Ook het onderzeebootwapen zal door de aanvallers gebruikt worden. De verdedigers staan tal van moderne strijdmiddelen ten dienste. Zo zullen zij gebruik kunnen maken van radar en uiteraard van sterke zoeklichten. Voorts zullen patrouillevaarten worden gemaakt, terwijl kleine schepen, speciaal ter bestrijding van het onderzee- bootwapen, zullen worden ingezet. tent, toen de Koningin, Duiten welkom geheten door het bestuur der Stich ting, ariveerde. Zij ontving een bou quet bloemen van één der weinige ambulante damespatiënten en daarna opende burgemeester Stemerding de samenkomst met Schriftlezing uit Matth. 25 en gebed. Hij gaf een korte uiteenzetting van het werk der Stich ting en bracht dank aan God, Die het werk zo voorspoedig maakte. Oor spronkelijk ging het alleen om be jaardenzorg, maar al spoedig bleek de noodzaak tot differentiatie. Vier verpleeghuizen met samen circa 350 bedden ontstonden, terwijl de bouw van een vijfde huis (voor de ver pleging van 50 imbeciele kinderen) juist vorige week is aanbesteed. NOG LANG NIET VOLDOENDE. Burgemeester Stemerding schetste de nood, tevens het maatschappelijke probleem, dat de verpleging van chro nische zieken noodzakelijk maakt. Al leen een charitatief verpleeghuis kan hier uitkomst bieden. 140 bedden is nog lang niet voldoende, als men weet, dat op elke 1.000 inwoners 2 bejaarden chronisch ziek zijn. In Zeeland met zijn 270.000 inwoners zijn voorts al leen al circa 1.500 rheuma-patiënten. Een bed in „Der Boede" vraagt f7.500 aan kapitaalsinvestering, een gewoon ziekenhuisbed door de kostbare appa ratuur meer dan het drievoudige. Daarna -wees de voorzitter erop, dat niet alleen de verpleging in materiële zin, maar vooral de geestelijke sfeer, waarin de patiënt leeft, van invloed is op zijn of haar gesteldheid. „Moge deze arbeid ertoe bijdragen, dat de patiënten ervaren, dat in alle lijden en druk God de bron is der ver troosting opdat ook In hun harten mo ge opgaan het licht, dat de Vader der Barmhartigen in Jezus Christus doet schijnen in de duisternis dezer wereld", aldus eindigde de heer Stemerding zijn rede. DR BANNING. Direct daarna sprak dr C. Banning, de Geneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, die vaststelde, dat het er bij chronische patiënten niet om gaat hen maar onderdak te brengen, maar dat hun levensgeluk het richt snoer moet zijn. De daad der Stichting achtte hij boven alle lof verheven. Zij is zeker ook doordrongen van de me ning: gezondheid door bezigheid, en dan liefst arbeid, die productief is, zo dat de patiënt zich een lid der ge meenschap voelt. Dit is helaas nog niet tot ieder in Nederland doorgedrongen. Ook de art sen zijn er nog lang niet allen van overtuigd. Dr Banning gaf enkele voorbeelden van de wijze, waarop in Engeland dit probleem wordt aange pakt. Daar hebben op sommige plaatsen de chronische patiënten geschikt en hun bevredigend, ook goed betaald, werk gevonden, thuis of in een speciale fa briekshal, door de samenwerking van industrieel, arts en wijkverpleegster. „Met een gerust hart vertrouwt dej Volksgezondheid de patiënten toe aan „Der Boede", wetend, dat ook wordt getracht hen geestelijk zo fit mogelijk te houden", aldus dr Banning. OORLOGSVERKLARING. Tenslotte sprak mr L. C. Wesseldijk van Verpleeginrichtingen voor langdu- te Utrecht, voorzitter der Federatie rig zieken, die deze groep „de vergeten groep" noemde. Er zijn weinig goede verpleeginrich tingen voor hen en de Federatie ver klaart de oorlog aan de particuliere inrichting, die uit winstbejag van de chronische lijder een melkkoetje maakt. Op het gebied van de bewegings- en arbeidstherapie moet in Nederland de ontwikkeling eigenlijk nog beginnen, zo merkte mr Wesseldijk op. Een finan ciële basis (b.v. een verzekeringssy steem) bij de verzorging van chroni sche zieken ontbreekt. Kan een pa tiënt zelf niet betalen, dan doet de so ciale dienst der gemeente dat. „Daar om verheugt het ons zo, dat uw Stich ting ondanks al deze moeilijkheden, dit grote gebouw heeft gesticht", aldus mr Wesseldijk. De minister van Economische Zaken prof dr J. Zijlstra, is heden op uitnodi ging van het Zweedse bedrijfsleven voor een bezoek van enkele dagen naar Zwe den vertrokken. tijdens de oorlog heeft moeten onder gaan. Zij beiden hebben het bestaan om zich weer in de politiek te bege ven, kort nadat zij hun straf hadden ondergaan. Ik ben van mening dat de democra tie front moet maken tegen hen die de regels van het spel niet hoog hou den. De twee buitenlandse getuigen behoeven ons niet te vertellen hoe wij het recht moeten hoog houden. Sprekend over de critiek van Paul van Tienen op de bijzondere rechts pleging na de oorlog zei mr den Hol lander. „Deze verdachte wil vergeten, wat er tussen 1940 en 1945 is gebeurd. Toen zijn duizenden onschuldigen om het leven gebracht. Nu kankert hij slechts op de rechtspleging na de oor log". Sprekend over de figuur van beide verdachten, zei de Officier: „Mr Wolthuis is een uitermate brutale en onbetrouwbare figuur, die in de oor log vrederechter is geweest. Hij is bovendien een deserteur. In Sep tember 1944 moest hij zich melden bij de S.S. Toen heeft hij zich ont trokken aan de dienst. Van Tienen heeft hij in de oorlog in zekere zin zijn principes uitgedragen. In Nieuwerkerk begaf de Koningin zich naar het eind van de Stekel straat-hoek Molenstraat, waar zij zich door burgemeester A. A. van Eeten liet vertellen welk deel van zijn gemeente was verwoest. Op deze foto zien we schuin achter de Koningin mevrouw Van Eeten en naast haar de Commissaris, jhr de Casembroot. GOES, 30 September Naar wij van welingelichte zijde verne men zal zeer binnenkort de Her verkavelingscommissie Zeeland wor den geïnstalleerd. Men mag aanne men, dat, evenals dit met de Her verkavelingscommissie Walcheren het geval was, de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, deze commissie zal komen installe ren. Naar wij verder vernemen kan eveneens op zeer korte termijn de officiële benoeming van de leden dezer Herverkavelingscommissie worden tegemoet gezien. Voor de vier gebieden, die voor herverkave ling in aanmerking komen Schou- wen-Duiveland, Tholen, Water schap Waarde en de Zak van Zuid- Beveland komen aparte agrari sche commissies, die zijn samenge steld uit vertegenwoordigers der di verse belangengroepen in het be trokken gebied. DE BILT ZEGT; Zuidwestelijke wind DE BILT, 30 September Vrij veel bewolking met voornamelijk in da Noordelijke helft van het land in de ochtend af en toe wat lichte regen of motregen, maar in de Zuidelijke pro vincies ook enkele opklaringen. Krach tige tot matige, maar aanvankelijk langs de Wadden en de kust van Noord-Holland nu en dan nog harde Zuidwestelijke wind. Iets hogere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1