BERCO's MODESHOW: In hoeverre zal het Rijk de Polder Walcheren tegemoet komen? DE SLUIKER Vitrite-fabriek vierde zestigjarig jubileum* Helicoptère met vreemde lading* Zeeuwse Volkshogeschool heeft definitief bestuur. Ouderdagen bij de militairen een festijn voor het oog van de nuchtere, Hollandse vrouw. Dames! Vooral nu Gelden voor jeugd werk in het rampgebied* Steeds minder reactie- dieren in ons land* Herfsfactie Goese Middenstand. A* van Dijke ploeg- kampioen van Zeeland Slatogo te Goes* Opbouwende M IVIi iddenstand Dinsdag 29 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 „Geen oude dag met gebreke n." Gepensionneerden en personeel in 'tSchuttershof bijeen, MIDDELBURG, 26 September. „We vieren vandanT de zestigste jaar dag van iemand, die zich in een goede gezondheid mr|- verheugen. Dit is geen oude dag met gebreken, maar de jubilaris is een mens in de kracht zijner jaren, door en door gezond, vol energie om z'n lev ;n voort te zetten." Deze woorden kwamen uit de mond van ir H. C. Ghijst i, die van 1916 tot 1945 directeur is geweest van de N.V. De Vitrite Fabric beter bekend als „De Fitting", op een bijeenkomst van het personeel van deze fabriek, de gepensionneerden en de genodigden in het Schuttershof, belegd ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan. De bijeenkomst werd geopend door de directeur van „The Vitrite Works", de heer B. A. Hesselink. Achter een groene tafel op het podium zaten de directie en de commissarissen te mid den van vele bloemstukken, aangebo den ter gelegenheid van het jubileum. De zaal bevatte een dankbaar publiek, niet vanwege de gisteren uitgereikte gratificatie, maar meer over deze be reikte mijlpaal in het leven der Vi trite-fabriek. De Vitrite Harmonica Band ontbrak ook op dit festijn, dat overigens sober gevierd werd, niet. Een der leden van de V.H.B. de heer J. Bosschart, had zelfs voor deze merkwaardige dag een jubileum-mars gecomponeerd. VASTE GROND. In zijn openingswoord heeft de heer Hesselink gewezen op de band, die er tussen het personeel onderling be staat. Hij vond van onschatbare waar de, dat allen weer eens bijeenkwa men. „Ieder heeft z'n plaats in het bedrijf en z'n nut. Het is goed, dat we elkander leren kennen en waarderen", aldus de directeur, die hierna een blik wierp in de geschiedenis van de fa briek. (Hiervoor verwijzen we onze lezers naar ons nummer van Vrijdag j.l.). „We zullen alles in het werk stel len om deze fabriek, die zo'n belang rijke plaats heeft ingenomen in Mid delburg en geheel Zeeland, te doen voortbestaan. Samenvattend kunnen we concluderen, dat we vaste grond onder onze voeten hebben alhoewel de toewijding geenszins zal mogen ontbreken", zo besloot de heer Hesse link. DE SPREKERS. Hierna voerde het woord de voor zitter van het college van commis sarissen, ir W. Ghijsen. Deze bracht het vijftigjarig jubileum nog even in herinnering. Dat was zeer sober ge vierd. „Elk jubileum heeft altijd nog in onveilige tijden gelegen, maar met dit is het geenszins het geval", aldus de heer Ghijsen, die als spreker werd op gevolgd door zijn vader, oud-direc teur H. C. Ghijsen, van wie we in onze inleiding enkele woorden aanhaalden Hij vertelde iets over zijn jeugdjaren, noemde de oprichting een daad van moed en besloot met de wens, dat de Vitrite Fabriek voor Middelburg be houden zal blijven. De heer P. Meliefste, voorzitter van de personeelsraad, belichtte de goede sociale voorziening. Hij herin nerde er aan, dat er vrij gaw - fondsen waren en was dankbaar voor het groeiend overleg tussen personeel en directie. Namens deze vereniging bood de secretaris, de heer F. Damen een fraaie zilveren sigarendoos aan voor de conferentiezaal. MIDDELBURG, 26 Sept. - De in oprichting zijnde Stichting Volks hogeschool Zeeland heeft thans een definitief bestuur. Nadat reeds heel wat jaren een commissie het voorbereidende werk had gedaan bleek het gewenst thans de alge mene vergadering voor te stellen een definitief bestuur te benoemen, Dit geschiedde vanmiddag in een samenkomst in de koffiekamer van het P.Z.E.M.-gebouw, waar ook de toekomstplannen werden besproken. Nadat de voorzitter, mr. J. F. G. Schlingemann, verslag had uitgebracht van de tot nu toe verrichte werkzaam heden en de penningmeester, de heer J. J. Tevel, een financieel overzicht had gegeven, volgde de bestuursver kiezing, die tot resultaat had, dat alle commissieleden werden gekozen in het dagelijks bestuur. Het zijn de heren Schlingemann, Js. Cevaal, secretaris, Tevel, J. J. de Reij, mevr. L. N. Huijs- nanGriep, ir.T. Michielsen, ds H, A. Strating en drs. M. C. Verburg. Mr. J. F. Hornstra is adviserend bestuurs lid. In het algemeen bestuur koos men mevr. C. AlmekindersVercauteren, Retranchement; G. M. F. Bom, Co- lijnsplaat; G. Ballintijn, Middelburg; -mr. H. B. Bouwman, Goes; C. Burger, - Wilhelminadorp; J. M. A. C. v. Don gen, Aardenburg; Abr. Geluk, Noord- gouwe; mr. A. C. v. Ep-nhuysen, Vlis- singen; L. Kapitz, Middelburg; E. L. de Koeyer, Yerseke; L. A. Verburg, Stavenisse; J. v. d. Woude, Goes; D. M. Vermet, Zuidzande en C. O. J. Hen- ''rikse, Zierikzee. Tenslotte werden in ue raad van toezicht gekozen: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Middelburg, ere-voorzitter; ir. M. A. Geuze, Poort vliet, voorzitter; mevr. E. J. v. d. Broecket—de Man, Aardenburg; ir. C. A. L. Horstmann, Sas van Gent; A, Schout, Vlissingen; mr. C. W. Wabeke, Terneuzen; J. L. Verhagen, Vlissingen; mr. dr. N. Bolkestein, Middelburg en A. A. van Eeten, Nieuwerkerk. Het bestuur werd gemachtigd om, indien gewenst, nog tot aanvulling over te gaan. Mr. Schlingemann ontvouwde daar na de toekomstplannen. In Januari 1954 hoopt men in de Jeugdherberg te Axel een cursus te organiseren en la ter op het jaar ook in Axel een ont moeting met de Vlaamse Volkshoge school. Uit de vergadering kwam de suggestie zo mogelijk nog dit jaar op Tholen een samenkomst te beleggen, waar de sociale, de culturele en de morele kant van de komende herver kaveling zullen worden belicht. In de toekomst zou iets dergelijks ook op Schouwen en Duiveland kunnen ge beuren. Het bestuur zal zich hierover nader beraden. Tenslotte sprak dr. H. G. W. van der Wielen over het onder werp; „Het Volkshogeschoolwerk in het algemeen". De heer Chr. Bank sprak namens de gepensionneerden. Hij was erg dank baar voor de uitnodiging, waaruit hij constateerde, dat de „oudjes" nog nie het vergeten hoofdstuk zijn. Name de gepensionneerden bood de heer J Steinz een ets aan van het nude Mid delburg. De heer W. van Bergen was de toll, van het technisch personeel en de technische leerschool, die een minia tuur T.D.O.-vitreermachine aanboden. Tenslotte sprak nog de heer Van Ees teren van het Aannemersbedrijf Boele en Van Eesteren, die wees op de goe de verstandhouding tussen zijn per soneel en het Vitritepersoneel, vooral op het gebied van de sport, de zomer avondvoetbalcompetitie. WOORDEN VAN DANK. Ir J. P. Berdenis van Berlekom, de technische directeur der fabriek, bracht hierna alle gevers hartelijk dank. In het bijzonder de N.V. Philips, die een filmgeluidsproiector aangebo den had. Het scherm hiervoor was geschonken door de staalwarenfabriek Buma en het filmapparaat door de heer Vermaat. Ook sprak hij nog een woord van dank tot de heer K. K. Kapur uit India, die een kostbaar mo del van een beroemd mausoleum had aangeboden. De heer Kapur verblijft enkele tijd te Middelburg om bepaal de facetten van het bedrijf te leren kennen. Directeur B. A. Hesselink maakte tenslotte de uitslag van de prijsvraag voor het personeel, dat moest raden hoeveel hulzen er in deze zestig jaar gemaakt zijn, bekend. Het aantal be droeg 4.590 millioen. De eerste prijs werd gewonnen door de heren Tevel (Vitterij) en Jansen (tekenkamer). Mevr. v. d. Driest-Melse kreeg de eer ste prijs, beschikbaar gesteld voor de dames. Zij kwamen bij honderden. Drukte op de vliegbasis Woensdrecbt. BERGEN OP ZOOM, 26 Sept. Bij honderden zijn ze gisteren naar Bergen op Zoom gekomen, ouders en familie leden van de militairen, die zijn gele gerd in de Cort Heijiigerskazerne te Bergen op Zoom, het kampement te Ossendrecht en de vliegbasis Woens- drecht. Men zag er Friezen, Brabanders en Zeeuwen, die van de gelegenheid na der met het militaire leven kennis te maken, gril gebruik hadden gemaakt. Op de vliegbasis Woensdrecht was het een drukte van belang, omdat er naast het komen en gaan der vlieg tuigen een tentoonstelling werd ge houden in verband met het 40-jarig bestaan der Kon. Luchtmacht. Men kon er naast vliegtuigmodellen ook de nieuwste jagers bewonderen. In een der hangars wist adj. Vriens met zijn staf de hongere magen te vullen, waarvoor hij terecht de hulde der ve len in ontvangst kon nemen. De commandant van de vliegbasis, overste Bierenbroodspot, sprak hier de ouders toe. Ook sprak Commodore Vroons als commandant van de lucht vaartopleiding. Aan het slot van de maaltijd sprak burgemeester L. Mazairac van Woens drecht een kort dankwoord namens alle aanwezigen. Hij zei trots te zijn op de goede geest, die de mannen van de vliegbasis bezield. In de middaguren werden nog tal rijke demonstraties gehouden, o.m. met zweefvliegtuigen en Thunderjets. Ter ere van de open- 1 een nieuwe zaak van Nederland-Kattenburg te Geleen is in deze Limburgse stad een helicoptère geland. Aan boord van het toestel bevond zich de „ridder van de Kattenburght", die voor deze gelegenheid door het gemeentebestuur en de directie van Kattenburg werd ontvangen. GOES, 26 September. Er zijn modeshows waarbij de nadruk dient te vallen op het woordje „show": aardig om te zien, aardig om te weten hoe andere vrouwen met heel veel geld zich laten kleden door ontwerpers die „anders dan anders willen" maar gelukkig zijn er ook modeshows voor ons, doodgewone vrouwen, die graag goede, degelijke kleding willen heb ben; kleding die niet na een paar maanden alweer uit de mode is. Shows voor ons, doodgewone nrouioen, die een gulden eerst een keer omdraaien, voordat we die uitgeven. Zulk een show heeft „Berco", het Kledingmagazijn uit de Lange Vorst- straat, gisteren in hotel „De Korenbeurs" gegeven. Hier liet een goede, degelijke damesmodezaak zien wat zij in voorraad had en noemde er ook rustig de prijzen bij. Het was alsof men in de zaak zelf was. Al heerste er nu natuurlijk een wat feestelijker sfeer. Ingezonden Mededeling (adv.) Hamea-Gelei voor Uw handen Die sfeer was er door het vrolijke pianospel van mevrouw Tamminga... en zij ging niet teloor toen de manne quins de show begonnen metre genkleding. Want al kan een regendag dan triest zijn, de regenmantel hoeft dat niet te zijn. Hoe aardig stonden die karmijnrode handschoenen en dat hoedje in dezelfde kleur bij die grijs gabardine regenjas. Flatteus, zelfs in een plensbui! Er waren juweeltjes van swaggers, in zibeline, in flausch en ook in mo hair. Een jas om zich direct in „thuis" te voelen was de groene mantel met ceintuur en originele „das-kraag", die laatste een tikje nonchalant dichtge knoopt. Voelt iets voor een stag ger met driekwart mouw? Er was n.l. een jas met kunstig ingezette ballon- mouwen, die men ook driekwart kon Unesco 'personeel schenkt f 2500. AMSTERDAM, 28 Sept. Het be stuur van de personeelsvereniging van de Unesco heeft besloten de 1 2500, die een collecte onder het personeel op bracht, te bestemmen voor het herstel van het jeugdwerk in de rampgebieden. Het bedrag zal worden aangeboden in de vorm van Unesco-geschenkbonnen en er vindt thans overleg plaats oyer de definitieve bestemming. Het Unesco Centrum Nederland te Amsterdam, dat als centrale instantie voor ons land optreedt, heeft voorts Unescobonnen ontvangen van scholen, jeugdorganisaties en studenten uit Frankrijk, Groot-Brittanië, en V.S., W. Duitsland en Japan. Inmiddels heeft de leiding van het Unesco Centrum Nederland besloten om in ons land de geschenkbonnenaetie ten behoeve van minder ontwikkelde en in nood verkerende gebieden weer op gang te brengen. Deze actie werd di rect na de overstromingsramp stopge zet. Voor velen zal dit aanleiding zijn om dank te betuigen voor de overweldi gende hulp, die ons land na 1 Februari uit het buitenland heeft ontvangen. dragen. Geen gek idee op een warme najaarsdag! Veel succes had een swag ger van flausch: 'n klein zwart-groen ruitje, op kraag en zakken zwarte wollen franje als garnering. Yersey was de stof van vele deux- pièces (toch een ideale dracht!) en ook vele japonnen. Heel chique was een tricot deux-pièces; effen strakke rok, geruit jasje, okerkleurige blouse, hoed en handschoenen. Bij de japonnen viel de naam van Dior, de mode-ontwerper met zijn „shock-look"er was een japonne tje van grijs-rood geruite stof ge maakt in Dior's „prinsesselijn"het had een opvallende knoopgarnering middenvoor en was tamelijk kort. Trouwens, er waren meer japonnen en pakjes waarbij de rok slechts tot even over de kuit viel. Mooi? Ach, waarom zouden we over smaak twisten. Inde komende winter zul len we zowel' de kortere als de lan gere rok zien. Wat zou een show zijn zonder die jurkjes voor bijzondere gelegenheden: de cocktail- en avondjaponnen? We kunnen U dat niet allemaal gaan be schrijven, maar U mag wel weten dat wij een droom van een coektailjapon- netje hebben gezien; een zwart tafzij den ensemble met ruime rok en nauw aansluitend lijfje. En ook anderen zul len wel hun „droom" gezien hebben sommigen misschien in de bruidsstoet, die de gewoonte getrouw de show besloot! Berco heeft eer met deze show in gelegd. Ook de accessoires, de onmis bare hoedjes, handschoenen, tasjes, parapluies (van de firma's de Vlinder en Sinke) waren goed verzorgd. dG. GOES, 28 Sept. In het tijdvak van 20 Mei 1951 tot en met 8 Augustus 1953 zijn in Nederland niet minder dan 211.614 reactiedieren voor de slacht- premie aangeboden. Voor Zeeland was dit aantal 3.263. In hetzelfde tijdvak zijn in het gehele land 51478 rundvee beslagen vrij van tuberculose gewor den. In Zeeland was dit aantal 1.690, taal 25000, Vragen in de algemene vergadering Betaling van geschot over onttrokken gronden onbillijk genoemd. MIDDELBURG, 26 September. In de vergadering van het bestuur van de Polder Walcheren heerste vanmorgen enige voldoening tengevolge van de mededelingen van minister Algera met betrekking tot de 90 ver goeding in de verbeteringskosten van de dijk bij Raminekens en het plaat sen van 1 millioen op de Rijksbegroting voor 1954. De polderlasten voor het volgende jaar zullen niet stijgen met uitzondering van het geseliot voor de gebouwde eigendommen, dat van f6.— op f7.50 per f 100— belastbare opbrengst moet worden gebracht. Niettemin was men niet helemaal gerust. De Polderbestuurders zouden nu graag weten, wat het Rijk wenst bij te dragen in de kosten der vele buitengewone werken, die noodzakelijk moeten worden uitgevoerd. Een plan daarvoor vraagt globaal niet minder dan 11 millioen gulden. Er werd ook op gewezen, dat de lasten in feite hoger zijn dan de officiële aanslag, omdat heel wat boeren ook moeten betalen over gronden, die zij tengevolge van de herverkaveling niet meer bezitten. Op dat laatste attendeerde de heer J. Bosselaar. Hij vond het allerminst billijk, dat betaald moet worden voor grond, die onttrokken is en hij was van oordeel, dat de „herverkaveling" daarvoor moet opdraaien. Voordat de lasten naar de nieuwe kadastrale ge gevens berekend worden, zal deze on billijkheid minstens nog drie jaar du ren. De voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, was het hiermede niet eens. Zou men de niet meer in bezit zynde gronden niet meetellen, dan zou het aantal belastbare ha afnemen, maar daarvan zou het gevolg zijn, dat het dijkgeschot verhoogd moet worden. De oorzaak van de bestaande situatie zocht de voorzitter in de omstandigheid, dat de Herverkavelingscommissie reeds is overgegaan tot een voorlopige toedeling van gronden aan de gebruikers, een toedeling, die niet op de wet steunt, maar die met de beste bedoelingen is geschied om. verwaarlozing van gron den te voorkomen. Op voorstel van mr Th. Portheine zal het dagelijks bestuur de zaak op nieuw met de Herverkavelingscom missie opnemen. ZORGEN. Mr J. H. C. Heijse maakte zich, spre kend over de begroting, zorgen over de financiële situatie. Hij wilde weten, waarvoor het millioen was bestemd en hij verklaarde huiverig te zijn voor het doen uitvoeren van buitengewone werken, zolang niet bekend is in hoe verre het Rijk bereid is te helpen. Graaf van Lynden wees erop, dat de Polder zich tussen twee gevaren be vindt. Het éne is dat van de veiligheid van Walcheren en het andere houdt verband met de vraag, of het Rijk over de brug zal komen. Met betrekking tot het laatste was de voorzitter zeker niet ongerust. En wat het eerste betreft waarschuwde hij met nadruk tegen het nemen van risico's. v De begroting werd na enige discus sie over detailpunten vastgesteld. Daarbij werd op een vraag nog me degedeeld, dat straks, als het Weg- GOES, 28 Sept. De Goese Mid denstanders hebben besloten van 1 Oc tober tot en met 8 December (ver deeld in 5 periodes van elk twaalf werkdagen) een herfstactie te organi seren. Zoals bij vorige acties wordt ook nu weer bij iedere gulden een zegel aan het publiek uitgereikt. De ontvangen zegels worden door de ko pers in een gesloten couvert, met adres en aantal erop vermeld, in een daar voor aangewezen brievenbus bij het politiebureau gedeponeerd. Iedere avond om 8 uur zal deze bus gelicht en de enveloppen bijeen gebundeld en het aantal zegels opgeteld worden. Als er nu een periode van twaalf dagen voorbij is, worden alle dagen bij elkaar geteld en door twaalf gedeeld. De dag, die het dichtst bij het gemiddelde komt wordt dan beschouwd als de winnende dag. Ieder, die op deze dag zijn zegél inzond, krijgt een waarde bon van 25 pet van de ingezonden zegels. Deze kunnen besteed worden bij een van de deelnemende winkeliers (voor 1 Januari 1954). De zegels blij ven tijdens de gehele actie geldig. Het bestuur van de Middenstandsvereni gingen heeft uitgerekend, dat er onge veer iedere periode c.a. 5000 uitge keerd zal kunnen worden, dus in to schap gaat draaien, de Polder voor 'n kwart van de kosten zal worden aan geslagen. De wegen zullen dan van de begroting verdwijnen. KASGELD. De vergadering besloot het dage lijks .bestuur te machtigen zowel voor dit jaar als voor 1954 tot een bedrag van maximaal vijf millioen gulden kasgeld op te nemen. De vacantie-uit- kering aan het personeel werd vast gesteld, maar zonder limiet naar bo ven. Tengevolge van een wijziging van ht Toelagebesluit zal de Polder aan het personeel over dit jaar f 3813.- meer aan salarissen moeten uitbeta len. Vastgesteld werd de rekening over 1952. Het bleek, dat de Polder met ongeveer f21.000.is achteruitge- boerd. Dit bedrag is echter, r- een mededeling van Graaf van L;, ..den, enigszins fictief, omdat het geld, dat door de Herverkavelingscommissie moest worden uitbetaald, pas dit jaar is ontvangen. Tijdens de rondvraag werd gewezen op de te lage dijken van de Oranjepol der. De aansluitende dyk van de Pol der Walcheren is aanmerkelijk hoger. Volgens de voorzitter Is hierop de aan dacht van Ged. Staten gevestigd. 's-HEER ARENDSKERKE, 26 SEPT. De heer A. van Dijke te 's Heer Arends- kerke is vanmiddag uitgeroepen tot kam pioen-ploeger van Zeeland. Hij was het die vanmiddag tijdens de provinciale ploegvvedstrijden op het land van de heer J. P. Lindenberg te 's-Heer Arendskerke, georganiseerd door de L.J.G. naar Ameri kaans voorbeeld de rechtste voren had getrokken, op de juiste diepte (15 cm.) had geploegd en vooral het mooiste stukje land achter zijn ploegschaar had gelaten. De heer Ad Doeleman voorzitter van de L.J.G. richtte na afloop van de wed strijd vriendelijke woorden van felicitatie tot de heer A. van Dijke en overhandigde hem de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Z.L.M. alsmede een wisselbeker beschikbaar gesteld door de fa Cappon en de vergulde medaille van dé L.J.G. omdat hij ook de eerste prijs had behaald in de categorie rondgaande ploegen. De overige uitslagen in deze categorie waren: 2. Fr. Israels uit Kortgene, (ver zilverde medaille L.J.G.)3. L. C. Groene- wege, Sint Maartensdijk (miniatuur Ford-trekker); 4. M. C, Risseeuw, IJzen- dijke. De eerste prijs in de categorie keer- en wentelploegen behaalde de heer J. Nijsse uit Nisse, die de vergulde medaille van de L.J.G. werd overhandigd. De overige uitslagen in deze categorie waren: 2. M. A. Geuze, Oud-Vossemeer, die met paard ploegde (Schijnwerper aangeboden dooi de Ferguson dealer te Middelburg); 3. I. C. Hage, Oud-Vossemeer (miniatuur Ford trekker); 4. Fr. Klaassen, Kats. De jury bestond uit de heren G. M. Nijsse, I. K. v. Liere en K. v. d. Linde. Wie wil die vijftig pond nu niet gaarne verdienen?! Toch is er misschien in deze grote plaats wel een plekje te vinden, waar hij in stilte met enig handwerk een stukje brood verdienen kan. Maar bij wie en hoe? Al is het dan maar voorlopig. Hij zucht. De opmerkzame kastelein heeft de weemoedige blik gezien, die de vreem deling op het biljet wierp. ,Ja", zegt hij, „dat is weer 'n mooi stuk, dat die lui uithalen. Het is of we in Amerika zijn: vijftig pond voor een weggelopen slaaf. Wie helpt van gen? Vijftig pond, 't is God geklaagd." ,U bent geen vriend van de Fran sen, bemerk ik, sinjeur", merkt Heil- man op, die zich van zijn ontroering hersteld heeft. ,Een vriend van de Fransen?! Nooit geweest, man. En ik zal het nimmer worden ook. Ik wou, dat ik morgen aan de dag helpen kon, om dit land van dat geboefte te zuiveren. Of ik mij weren zou! Ongedierte is het, dat zich met het goed en bloed van onze arme ingezetenen mest". Pas maar op, sinjeur, dat niemand dat alles hoort, anders zijn de galei en uw voorland. U weet toch wel, dat het land wemelt van gendarmen, ma rechaussees en spionnen? Ik ben het anders geheel met u eens en zou er met plezier aan meewerken om het stel te verjagen. Ze hebben al lang genoeg het land uitgezogen. Als ieder dacht als wij, zou het met hun rijk hier en in Holland en overal spoedig uit zijn. Maar de moed van de volken is uitgedoofd." Uitgedoofd, dat mag je wel zeggen, man. Als een kool, die veertien dagen in de doofpot heeft gezeten. We heb ben geen volk meer. De ene helft is Fransgezind en heult met de verdruk ker; de andere kruipt van moedeloos heid in de schulp en bijt zien de tan den stuk op de ketting, die de ge- vloekte Franszoos om zijn nek gesla gen heeft. O, hoe wens ik, dat die „kleine korporaal", die trotse keizer, eens tot over de oren in de Noordse sneeuw blijft steken en dat de klau wen van de Russische beer hem voor goed onschadelijk maken! Maar die tijd zal wel eens komen! Is het niet ongepermitteerd, zoiets als je daar ziet hangen: „Aanhouden en opzenden van de persoon Frits Zijier" zo cn zo „beschuldigd van sluikhandel' „Nu ja, dat weet ik wel. Het is ook maar alleen om je te laten zien, hóe ik over zo'n zaak denk." En meteen neemt hij een doek en veegt het biljet weer schoon. Het hoeft overigens geen betoog, dat het er door de ondergane kuur alles behalve netjes uitziet. Voor het eerst na zijn ontvluchting gevoelt Zijier zich op. zijn gemak en daar hij in dit middaguur steeds de enige bezoeker blijft, zet hij het ver trouwelijk aangevangen gesprek met FEUILLETON Aflevering 27 Vrij bewerkt naar P, VISSER Jzn met gewapend verzet. Beloning vijftig Pond". „Het is God geklaagd, dat zeg ik. Straks zijn er in 't geheel geen kolo niale waren meer te krijgen, al wilde je die ook met goud betalen. En de mensen, die ze ons proberen te bezor gen, worden aan de galg gehangen of krijgen de kogel". „Je praat naar mijn hart, hospes. Ik bemerk wil, dat je je geweten niet verkopen zult voor een handvol geld." „Ik? Zie, dat zijn mij die dingen waard!" roept de waard uit, een kop je oppakkend en 't koffiedik met zulk een kracht tegen het biljet smijtend, dat het grotendeels onleesbaar wordt. Jacob Heilman lacht, maar merkt toch op; „Neem je toch een weinig in acht; je zoudt spoedig in ongelegen heid komen, als de autoriteiten had hen gezien, wat je hebt gedaan." de jonge anti-Fransgezinde hospes voort. Zou hij deze man om raad en hulp vragen? Maar dan zou hij het een en ander moeten bekennen en is dat voorzichtig? Maar de man ziet er oprecht en eerlijk uit. Hij heeft hem immers onbewimpeld zijn me ning gezegd over de droeve stand van de zaken des lands? Neen, aan ver raad van hem behoeft hij niet te den ken. En al zou hij weigeren, zich met hem te bemoeien, dan is hij immers nog zo ver? Hij waagt het er op. „Gaarne zou ik je in vertrouwen iets meedelen, sinjeur. Maar is de ge legenheid daarvoor hier wel ge schikt?" „Met genoegen, man", is het gulle antwoord. „Kom dan hier in de zij kamer en zeg me dan gerust wat je op je hart hebt. Als ik je kan voort helpen met plezier, hoor." En dan vertelt de gewezen sluiker, als de hospes heeft bezworen, hem niet in het ongeluk te storten, wat deze met handslag betuigt, dat hij op een dergelijke wijze als op het biljet vermeldt, zich aan de Gouverne- mentswetten heeft vergrepen en daarom voortvluchtig isdat hij naar Antwerpen en verder met zijn gezin naar Amerika wildoch dat hij gevaar loopt, gevat te worden dat hij, alleen om zijn vrouw en kin deren niet in het ongeluk te storten, daartoe besloten heeft, enz. Hij smeekt als het ware de waard hem te helpen. Nu, die is al heel spoedig met zijn antwoord gereed. „Kerel", zegt hij, „al zou je die Frits Zijier in eigen persoon zijn, het zou mij genoegen verschaffen, je van dienst te zijn. Vertel eens: wie en wat ben je en wat is je beroep?" „Zoals je uit dit paspoort kunt zien, ben ik Jacob Heilman, geboortig uit Sluis, van beroep landbouwer.... en vraag mij verder niets meer." „Zo, landbouwer. Dan zou ik je al dadelijk aan het werk kunnen zetten. Ik denk er sterk over, je tot mijn neef uit Zeeland te proclameren. Maar daarover moet ik natuurlijk eerst met mijn vrouw praten. Vindt die het goed en dat zal wel want dat is een zeer devote en oprechte ziel, die het met de godsdienst waarlijk oprecht meent dan is de zaak in orde en blijf je hier. Ga je ter mis? Neen? Nu, ik ook niet. Maar mijn vrouwtje slaat zelden over en ik houd het er voor, dat dit ook mij ten goede komt. Ik zal haar eens roepen." Op zijn roepen komt de jonge, blo zende vrouw in het kamertje en de hospes vertelt, waarbij hij er wel voor zorgt de zaak als zeer deerniswaardig en als heel onschuldig voor te stellen. Eind November en begin December GOES, 28 Sept. De Nationale Sla- gersvakwedstrijd en -tentoonstelling „Slatogo", georganiseerd door de Slagers vereniging Zuid- en Noord-Beveland te Goes, in samenwerking met het gemeen tebestuur van Goes, de Regelingscommis sie voor de Veemarkt en de Vereniging tot bevordering van Slagersvakonderwijs S.V.O. te Utrecht, die oorspronkelijk ge houden zou worden van 14 tot en met 17 Maart j.l., maar wegens de ramp uit gesteld moest worden, zal doorgang vin den op 28 en 30 November en 1 Decem ber a.s. Bij het uitstellen van de tentoonstelling en de vakwedstrijd is aan de deelnemers verzocht de inschrijving te willen hand haven. Hieraan hebben alle inschrijvers gevolg gegeven. De belangstelling zowel van de inschrijvers als van de fabrikan ten en consumenten blijkt echter zo groot te zijn, dat de tentoonstellingstafel aan merkelijk groter gemaakt moet worden. N.S. winterdienst op de Zeeuwse lijn GOES, 28 Sept. Uit de nieuwe dienst regeling van de Ned. Spoorwegen, die op 4 October a.s. ingaat blijkt, dat het snel lere rijden van de treinen op het traject KruiningenKrabbendijke, tot gevolg heelt, dat er kleine wijzigingen zijn ge komen in de vertrek- en aankomsttijden te Kruiningen/Yerseke, Kapelle, Goes, Arnemuiden, Middelburg en Vlissingen. De treinen van Vlissingen naar Roosen daal vertrekken enkele minuten later, terwijl de treinen van Roosendaal in ge noemde plaatsen enkele minuten vroeger aankomen. Het verschil varieert in beide richtingen van 2 tot 5 minuten. Nieuw voorfront. Werd :n September 1949 het inte rieur van de lingeriezaak van de fa Wed. J. G. Heykam-Massee aan de Grote Markt te Goes gemoderniseerd, thans heeft ook de pui een grondige vernieuwing ondergaan. De étalages, voorzien van decoratief smeedijzeren hekwerk en moderne, gemengde ver lichting waardoor het geëtaleerde niet van kleur verandert, geven een keu rig cachet aan deze zaak. Een ver bouwing, die een aanwinst voor de Goese Markt mej heten. De eigena resse, mejuffrouw C. E. Jongepier kon vele bloemstukken en gelukwensen in ontvangst nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4