Hau Hau door over zes maanden bedwongen nieuwe tactiek. DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q BRÜUfl Generaal Erskine verwacht: „Kihoejoe's voor ons te winnen is echter een kwestie van jaren. Wie zijn dat... Ambonezen 1 scheert 3X sneller èn Nieuwe stap op de weg naar Japans herbewapening* Franco en de democratie. V Wervelstorm eist honderden doden Dinsdag 29 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) NAIROBI, September 1953. GENERAAL SIR GEORGE ERSKINE staart met een ernstig ge zicht naar het plafond van de kleine, houten loods, welke dienst doet als werkkamer voor de Opperbevelhebber van de Britse Strijdkrachten in Oost-Afrika in het nieuwe hoofdkwartier even buiten de stad. „Het is een lange geschiedeniszegt hij tenslotte. „Hoe lang denkt u ongeveer De generaal is kennelijk huiverig om zich te binden, „Ik geloof, dat het mogelijk is om in zes maanden met de Mau Mau- benden af te rekenenmilitair gesproken danmaar het zal veel langer duren om de Kikoejoe's voor ons te winnendat is een kwestie van jaren." Weinig blanke inwoners van deze Britse kolonie zullen het met het laatste deel van generaal Erskine's opvatting niet eens zijn. Maar aan de andere kant zijn ook weinigen zó optimistisch om te geloven, dat de activiteit van de Mau Mau-terroristen in zes maanden ten einde zal zijn. Tenslotte is er nog geen enkele aanwijzing, dat hun macht aan het afnemen is. Ingezonden Mededeling (Adv.) \uflüü// Omscholing op Christelijke grondslag. De generaal heeft een andere me ning. „De benden hebben het heel zwaar „Het roven en moorden blijft ech ter aanhouden...." „Maar het wordt steeds moei lijker Het is een feit, dat de macht waar mee de Mau Mau bestreden wordt, met de dag groeit. Terwijl we zitten te praten worden tweeduizend nieuwe Britse militairen met speciale vlieg tuigen van Engeland naar Kenya ge vlogen. Verder is men in Engeland bezig met het aanwerven van vier honderd-en-vijftig politie-officieren om het veel te kleine en voor een groot deel op vrijwilligers gebaseerde politie-apparaat van Kenya te sterken. Dan is er de Kikoejoe Burgerwacht; een zich regelmatig uitbreidende or 1 ganisatie van loyale Kikoejoe's, die deels met vuurwapenen en voor de rest met speren, pijl en boog en kap messen aan de strijd tegen de Mau Mau deelnemen. Maar dat alles neemt niet weg, dat de Mau Mau zich fel blijft weren. Een bewijs daarvan is het volko men falen van het overgave-aan- bod van de regering. Enkele weken geleden is men met een grote cam pagne begonnen om de Mau Mau te bewegen de strijd te staken. Men heeft meer dan honderdduizend strooibiljetten met de voorwaarden voor de overgave verspreid. Niet In het interview met generaal Erskine komt ook de deelname van buitenlandse troepen aan de strijd tegen de Mau Mau ter sprake. Het plan om troepen uit Rhodesië of Zuid-Afrika in te schakelen wijst de generaal di rect van de hand, daar de moei lijkheden in Kenya tenslotte ge heel buiten de verantwoordelijk heid van deze gebieden vallen. „En Ambonezen „Wie zijn dat Ik leg uit, dat dit militairen van het eiland Ambon zijn, die wegens hun loyaliteit aan Neder land na de overdracht van Indo nesië daar niet langer konden blijven. „Hoe spelt u die naam vraagt de generaal, een blocnote van zijn schrijftafel nemend. „En wat spreken ze „Nederlands en Maleis De generaal weet niet, of het mogelijk is dergelijke troepen voor het Britse leger aan te wer ven, maar de idee interesseert hem blijkbaar genoeg om er een notitie van te maken. J meer dan een handvol bendeleden heeft sindsdien de strijd gestaakt. Het waren echter stuk voor stuk meelopers. Het moreel van de leiders is door deze actie ongetwijfeld ver sterkt. En zolang men hen niet on schadelijk kan maken, blijft de kern van de Mau Mau-beweging bestaan. In het oerwoud. Generaal Erskine wijst naar een stafkaart aan de wand van zijn werk kamer. Dikke, rode potloodstrepen lo pen van de grens van het Kikoejoe- reservaat een stuk het oerwoud in. Elke streep eindigt in een cirkel, welke een militaire p-st voorstelt. „Is dit het nieuwe plan „Inderdaad. Het is een politiek, waar kenners van het land al lang op aangedrongen hebben. Het was tot nu toe de ge- woont z, eenheden in het reservaat te legeren en vandaar het oerwoud te patrouilleren. De resultaten waren echter niet erg bevredigend, daar de Mau Mau altijd lang tevoren wist wanneer er troepen in aantocht waren en derhalve maatregelen kon nemen om hen te ontlopen. Met de lessen van het verleden en meer troepen ter beschikking heeft generaal Erskine nu eindelijk beslo ten, wegen dwars door het oerwoud te hakken en aan het einde van die wegen militaire posten te bouwen. Van die posten uit zal het nu veel gemakkelijker zijn, patrouilles te lo pen. Bovendien zal de Mau Mau zich niet langer zo vrij door het bos kun nen bewegen om in het reservaat voedsel te stelen en slachtoffers on der de loyale Kikoejoe's te maken. Het oerwoud is echter uitgestrekt en zeer dicht. Teneinde dat doelmatig te kunnen patrouilleren is een groot aantal ervaren jungle-vechters nodig. Traag. Het heeft lang geduurd, vóór Enge land de ernst van- de situatie in Ke nya heeft willen inzien. Tot nu toe is er ee - onverantwoordelijk zware wis sel op de mankracht van Kenya zelf getrokken; practisch alle mannen van dienstplichtige leeftijd zijn in het leger of bij de politie. Het economische leven heeft daar sterk onder te lijden, vooral onder de boeren en planters. En de ontevreden heid is des te groter, omdat de Britse regering hen wel inschakelt voor het herstellen van orde en rust, maar hen slechts bitter weinig zeggenschap wil geven in het bestuur van het gebied dat zij met eigen handen opbouwen en verdedigen. Zolang Londen deze opvatting vol houdt, heeft men van de zijde van Kenya steeds aangedrongen op het zenden van meer militairen uit En geland. Ten slotte is Kenya een Britse kolonie waarvoor Engeland geheel en al verantwoordelijk is. Na elf maan den worstelen met veel te weinig troepen heeft Engeland uiteindelijk toegegeven. Hoeveel man heeft u nu, gene raal. De generaal telt op zijn vingers de bataljons --Ier zijn bevel. „Bijna achtduizend man...." „En is dat genoeg „Ja...," Geen Malakka. De situatie in Kenya wordt dikwijls vergeleken met die in M?'-'-ka. Gene raal Erskine is het daar s.echts ge deeltelijk mee eens. In de eerste Leger en politie zijn voortdu rend op jacht naar Mau Mau-ers. In een Kikoejoedorp controleren Europese en Afrikaanse politie mannen de legitimatiepapieren en fouilleren de inwoners op verbo den wapens. plaats is het onrustige gebied hier veel kleiner dan in Malakka. In de tweede plaats is de bron van de on rust een andere. „In Malakka is het een zuiver com,- munistische beweging, gesteund van buiten afzegt de generaal, „hier is het een beweging, die zijn ontstaan vindt in anti-westerse gevoelens en zwarte kunst, zonder steun van bui ten...." „En India dan „O, jaer is wel morele steun van India en van de communisten natuurlijk, maar het is niet zo als in Malakka, waar de terroristen grote hoeveelheden wapens en ammunitie uit China krijgen.... De /apens waar de Mau Mau over beschikt, zijn prcctisch uitsluitend af komstig van diefstal. Er worden veel wapens van burgers gestolen. Dan overvalt men nog al eens alleen- lopende Afrikaanse militairen en po litiemannen. En ten slotte slaagt de Mau Mau er ook nu en dan in, in een gevecht met een patrouille van het leger of de politie wapens en ammu nitie buit te maken. Er zijn echter geen bewijzen, dat er wapens op illegale wijze (over de grens met Ethiopië bijvoorbeeld) het land binnen komen. Evenmin als de geruchten bewezen zijn, dat er half bloeds (twee broers van een Zuid- afrikaanse vader en een Kikoejoe- moeder) of blanken (deserteurs van het bataljon Lancashire Fuseliers) bij de Mau Mau in het oerwoud zouden zijn. Heropvoeding. Generaal Erskine is uiteraard opti mistisch over de uitkomst van de ope raties. Aan de andere kant geeft hjj toe, dat er een gevaar bestaat, dat Kenya een tweede Malakka zou kun nen worden. Ten slotte zijn het ook daar slechts enkele duizenden terro risten, die nu al jarenlang een deel van het gebied in onrust weten te houden. En er is eveneens een kans, dat deze onrust onder de Kikoejoe's - h tot andere stammen en andere delen van Afrika zou kunnen uit breiden. „Maar ik hoop, dat we dat kunnen voorkomen door het probleem hier op de juiste wijze aan te pakken....", voegt hij eraan toe. Een van de manieren is de her opvoeding van gevangen genomen Mau Mau-ers, die uit zichzelf de be reidheid getoond hebben hun leven te willen verbeteren. In speciale kam pen krijgen zij een geestelijke om scholing, terwijl z(j tegelijk een nut tig en eerzaam vak kunnen leren. Deze omscholing gebeurt geheel op christelijke grondslag onder lei ding van inheemse zendelingen en missionarissen. Vele blanken staan nogal sceptisch tegenover de resul taten er van. De Kikoejoe's zijn een uiterst primitief volk, dat vijf tig jaar geleden nog als volkomen barbaren leefde. En ook nu nog spelen bijgeloof, zwarte kunst en dergelijke invloeden een grote rol. Mau Mau is er een van de bewij zen van. Daarorr _est men, dat het vage en weinig o^actaculaire christendom geen diepe indruk op hen zal ma ken. Ten slotte zou het niet de eerste keer zijn, dat het Britse be stuur bij de ontwikkeling van deze natuurstammen te hoog gegrepen heeft. Problemen. Het is een zware taak. In de eerste plaats moeten de ter roristen onschadelijk gemaakt wor den. Dan zullen de deelnemers aan de Mau Mau weer tot oirbare leden van de samenleving omgevormd moe ten worden. En ten slotte zal de ge hele Kikoejoestam overtuigd moeten worden van de goede bedoelingen van het Britse bestuur. Dat is een langdurig proces, daar de Mau Mau het brein van verreweg de meesten van hen vergiftigd heeft met anti-westerse propaganda. Maar daarmee is men er nog niet. Dc Kikoejoe's vermenigvuldigen zich, door toepassing van Westerse metho den op het gebied van geneeskunde en hygiëne, in een verontrustend snel tempo. En het Westerse onder wijs (voornamelijk door missie en zending) leidt tienduizenden op voor semi-intellectuele arbeid. Het gevolg daarvan is, dat het Brit se bestuur zal moeten zorgen, dat zij meer land krijgen en meer gelegen heid om hun verworven kennis in de praktijk te brengen. En ontevreden heid en later opstandigheid zullen wortel schieten als de verwachtingen teleurgesteld worden. Dat is een van de problemen van Kenya. En van heel Afrika trouwens, waar de zwarte miilioenen gestaag in gëtai en ontwikkeling groeien en een steeds donkerder schaduw over de kleine, blanke gemeenschap werpen (Nadruk verboden). U de-gehele dag glad gelaat geven, dat kan alleen de Braun Shaver met het wonder lijk dunne elastische scheerblad. Vraag het Uw vrienden en kennissen maar. Tienduizenden Neder landers gebruiken de Braun Shaver en zijn enthousiast. Voor hen is scheren geen last meer, want elke dag ervaren zij dat dit sublieme droogscheerappa- raat supersnel scheert èn bovendien uit-scheert als het mes van de barbier. Probeer het zelf. Uw winkelier zal U gaarne vrijblijvend een Braun Shaver demonstreren. BRAUN Standaard f.39.75 BRAUN de Luxe f.67.50 ACHTERLAND VAN TRIEST BIJ ZUID-SLA VIE? LONDEN, 26 September Zuid— 'lavië heeft een politiek memoran- um doen toekomen aan de diploma- ,ieke vertegenwoordigers van de drie Westelijke grote mogendheden in Bel grado. Politici, de het weten kunnen, geloven, dat in dit memorandum wordt voorgesteld de internationalisatie van Triest. Verder zou Zuid-Slavië ge vraagd hebben, dat het achterland van Triëst bij Zuid-Slavië wordt gevoegd. Overdracht commando luchtmacht SOESTERBERG, 26 September Donderdagmorgen 1 October zal luit.- generaal-vlieger I. A. Aler, chef lucht machtstaf, op de vliegbases Soester- berg het commando overdragen aan generaal-majoor-waarnemer A. Baret- ta, thans plaatsvervangend chef lucht machtstaf. SkJUt&Z, Imp. C. V. Hap*. Nwa Heronar. 11A'dam, tal. 48882 Generaal Dean vraagt clementie voor zijn aanbrengers. BERKELEY (Californië), 26 Sept. De Amerikaanse generaal William Dean heeft president Rhee van Zuid- Korea „als een persoonlijke gunst" verzocht de twee Zuid-Koreanen vrij te laten, die hem in 1950, na de val van Taedjon, voor vijf dollar aan de Noord-Koreanen hebben uitgeleverd. Generaal Dean is onlangs uit Noord- Koreaanse gevangenschap in de Ver. Staten teruggekeerd. Zaterdagavond is in een kolenmijn te Guaregnon (prov. Henegouwen) een liftkooi in een mijnschacht neergestort. 'Twaalf arbeiders kwamen hierbij om liet leven. Het ongeluk is waarschijn- ïjk te wijten aan bet breken van een kabel. Nieuwe organisatie gesticht. Defensie-legermacht van 250.000 man in oprichting. TOKIO, 28 September. De Japanse premier Yosjida (liberaal) en da voorzitter van de progressieve partij, Sjigemitsoe, zijn overeengekomen Japans nationale veiligheidsmacht, die officieel dient ter bestrijding van binnenlandse opstanden, een stap nader te brengen tot een werkelijk leger. In een communiqué verklaren de leiders van de twee grootste politieke par tijen in het land, dat een nieuwe organisatie „strijdmacht voor zelfverdedi ging" geheten, in het leven zai worden geroepen, welke Japan tegen recte zowel ais directe agressie" zal verdedigen. „indi- Voorts wordt gezegd, dat de leiders van beide conservatieve partijen over een zijn gekomen „een politiek te vol gen, welke streeft naar ontwikkeling van de defensiestrijdkrachten van Ja pan, met het oog op de huidige inter nationale toestand". De Japanse strijdkrachten zullen worden uitge breid in overeenstemming met het eco nomisch toelaatbare, teneinde een te genwicht te vormen voor de vermin dering van de Amerikaanse strijd krachten, die in Japan gestationneerd Generaal Sir George Erskine is door de Britse regering van de Kanaal-zone naar Kenya gestuurd om een einde'te maken aan de Mau Mau. Tot nu toe zijn de resultaten van zijn optreden nog niet erg overtuigend. Spanje en Amerika hebben een verdrag gesloten, waardoor de staat op het Iberische schiereiland een groot bedrag van de Ver. Staten ontvangt voor eco nomische en militaire hulp. Dit in ruil voor de militaire bases, die de Amerikanen op het Spaanse vaste land mogen vestigen. De onder handelingen over een dergelijk ver drag dateren niet van vandaag of gisteren en zelfs niet van eergiste ren; er wordt al maanden en maan den over deze zaak gepraat. Zolang sleepten de besprekingen zich voort, dat de ondertekening van het ver drag, Zaterdag in Madrid, bijna aan de aandacht was ontsnapt en het krantenbericht velen misschien geheel is ontgaan. Wat heeft de Amerikanen bewogen om in het land van Sinterklaas voor St. Nicolaas te gaan spelen en zomaar vele miilioenen dollars beschikbaar te stellen? West-Europa ontvangt tok dergelijke hulp en tot zover is er nog van niets bijzonders sprake. Maar, politiek bezien, wat beweegt de demo cratische regering van de Ver. Staten om aan Franco-Spanje (lees: dictato riaal geregeerd Spanje) economische hulp te gaan geven? Het was juist deze kwestie, die bij het begin der onder handelingen in West-Europa vooral veel stof deed opwaaien. En terecht: Amerika, voorbeeld van democratie, gaat confereren met een man als Fran co, die wel niet uitgesproken aan de fascistische kant tsond, maar in de ja ren 19391945 knipoogde naar Duits land en Italië, Amerika's grootste te genstanders. Hitier viel, Mussolini's bewind eindigde met diens ondergang, doch Franco zat veilig op het Iberi sche Schiereiland en deed of hetgeen zich in West-Europa voltrok, hem en alle Spanjaarden niets aanging. Hij heeft dat volgehouden tot... Amerika met hem kwam praten, deed eerst of hij niets van hulp wilde weten, maar hapte later gretig toe. Wat kan Amerika hebben bewogen met aan een man als Franco en een land als Spanje te gaan praten? De oorzaak ligt meer voor de hand, dan men misschien denken zou. De Amerikaanse militaire leiders, die zich bezig dienen te houden met de defensie van West-Europa, indien onverhoopt de Sowjets van achter het ijzeren gordijn zouden komen, probe ren in de toekomst te kijken, daarbij rekening houdend met de lessen van de laatste oorlog. Duinkerken is een begrip geworden en de Amerikanen voelen er niets voor om bij een ge weldige Russische aanval de kans te lopen, evenals de Engelsen in Juni 1940 bij Duinkerken, in zee gedreven te worden. Wil men dit vermijden, dan is er maar één oplossing: een ach terdeurtje te zoeken. Deze uitwijkmo gelijkheid ligt alleen op het Iberische schiereiland, dat een dubbele functie kan vervullen. Ten eerste als uitwijk plaats voor in West-Europa in het nauw komende troepen en achter de Pyreneën een pracht kans krijgen zich op een tegenaanval voor te bereiden en in de tweede plaats heeft 't schier eiland betekenis omdat Amerika van daaruit de Middellandse Zee en de toegang tot het Midden-Oosten kan beheersen. Geen wonder, dat de militaire lei ders in Washington op een overeen komst met Spanje hebben aangedron gen. Het democratische geweten is hier even het zwijgen opgelegd om de militaire voordelen. zijn. De nieuwe organisatie zal 250.000 man omvatten, alsmede straalvliegtui gen en vliegdekschepen. In politieke kringen te Tokio be schouwt men de overeenkomst als een overwinning voor Yosjida in een moeilijke politieke situatie. Hij had tot nog toe in het huis van afgevaar digden geen eenvoudige meerderheid voor zijn plannen kunnen krijgen. Volgens genoemde kringen zal Yosjida de Amerikanen thans kunnen verze keren, dat zijn defensieplannen door een meerderheid van het parlement worden gesteund. Volgens waarnemers zal de overeenkomst een gunstige in vloed hebben op de economische on derhandelingen, die thans tussen de V. S. en Japan worden gevoerd. De twee socialistische partijen, die tezamen 138 van 466 zetels in het huis van afgevaardigden bezetten, hebben de overeenkomst fel aangevallen. Zij zeiden, dat de defensiestrijdkrachten niets anders dan een werkelijk leger zouden zijn. Dit is in strijd met de Japanse grondwet, die het houden van strijdkrachten verbiedt, aldus de ver klaring. Ramp treft Japan en Vietnam TOKIO, 27 September Men schat, dat tengevolge van de .vervelstorm en overstromingen in Japan 144 mensen om het leven zijn gekomen en 475 gewc d. 488 personen worden vermist. Ongeveer 1.400 huizen zijn volledig verwoest en 5.659 huizen beschadigd. Meer dan 300.000 woningen staan on der water en 1.134 zijn door het water weggespoeld. Ook Vietnam is door een wervel storm en overstromingen getroffen. Zaterdagmorgen werd het aantal slachtofers geschat op een honderdtal doden en gewonden. De aangerichte schade is aanzienlijk. De oogst op het veld is -erloren gedaan en voorraden rijst zijn geheel waardeloos. De premier van Vietnam en de mi nister van Binnenlandse Zaken en Openbare Gezondheid zijn naar het rampgebied vertrokken. JAPANS-KOREAANS VISSERIJ GESCHIL. SEOEL, 28 Sept. De Koreaanse gezant in Japan, Kim Jong Sik, heeft Zaterdag te Seoel na een onderhoud, met president Rhee verklaard, dat Woensdag een Zuid-Koreaanse af vaardiging van vijf personen naar Tokio zal vliegen om aldaar bespre kingen te beginnen, zodra Japan be reid zal zijn de hangende kwesties tus sen beide landen te onderzoeken. Een van deze hangende kwesties is het Japans-Koreaanse visserij geschil. Rede van Schumann EUROPESE GEMEENSCHAP NIET TEGEN RUSLAND GERICHT NEW YORK, 27 September. Mau rice Schumann, de Franse staatssecre taris voor Buitenlandse Zaken, heeft in de algemene vergadering van de Ver. Naties aan de Sowjet-Unie de verzekering gegeven, dat een Europese gemeenschap in het geheel niet tegen dit land is gericht, doch in tegendeel een factor vormt, die kan bijdragen tot een internationale ontspanning. Op de dag, waarop de Sowjet-Unie dit zal begrijpen, aldus Schumann, zal zij Frankrijk bereid vinden met de Sow jet-Unie te zoeken naar middelen" om de Europese organisatie die op zich zelf reeds een garantie tegen herleving van een agressief militairisme inhoudt volledig te maken door een stelsel v aanvullende garanties, met name i~0. geweJdadige verandering van de bestaande grenzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3