T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. Uit Ze&Catxd\ itedtri - 'T SPIEGELTJE Meer vreemdelingen dan grabbelton werd gedacht noteert u be bus rammelde Middelburg Diploma-uitreiking aan de Vlassers- school te Koewacht* Koningin Juliana Woensdag naar Schouwen-Duiveland Vlissingen. Goes. 7 holen. Dinsdag 29 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Directeur E. Smit van Prov. V.V.V. krijgt eervol ontslag Nu het vreemdelingen - seizoen 1953 weer tot het verleden behoort en de balans kan worden opge maakt, blijkt, dat de waters nood niet die terugslag heeft gegeven als eerst werd ge vreesd. Dat is bijzonder prettig nieuws, vooral wan neer men bedenkt, dat er vele honderden Zeeuwse zakenlieden het eigenlijk moeten hebben van een paar zomermaanden. Aan de andere kant moet ech ter geconstateerd worden, dat dit jaar voor het eerst na de bevrijding een teruggang te zien heeft gegeven van het aantal toe risten, dat Zeeland met be zoeken vereerde. Maar dat is, voorzover wij het kun nen bekijken, niet een euvel, dat alleen Zeeland geldt. De Prov. Zeeuwse V.V.V. hield Zaterdagmiddag in Goes de najaarsvergadering van het algemeen bestuur en daar bleken bovenstaan de feiten uit de mededelin gen van de algemeen secre taris, de heer G. Houte kamer, van de directeur, de heer E. Smit, en van de af gevaardigden van de plaat selijke V.V.V.'s. Er is voor het aantrekken van vreemdelingen weer heel wat werk verzet in de afgelopen periode. Zo wer den kort na de ramp vijf bulletins over de verkeers verbindingen in Zeeland v -rspreid en daarna gingen 7000 vouwbladen in ver schillende talen over de provincie als geheel de deur uit. Bovendien werden vele folders van de plaatselijke verenigingen verzonden, als mede een aantal exempla- fen van de affiche van V.V.V. Goes en de Bevelan- den, die betrekking had den op het openstellen van de nieuwe verbindingsweg rond het geïnundeerde ge bied van Kruiningen. Over de plannen voor 1954 kan nog weinig wor den medegedeeld, daar de Poes Poes Die aanstaande poesenmoe der heeft heus wel gewe ten, dat de kleuters van Oostkapelle veel van jonge poesjes houden. Het dier had al een hele tijd gezocht naar een rustig plekje om haar jongen ter wereld te brengen en eindelijk vond, heteen speelgoedpak huis in de tuin van de kleu terschool Alles liep goed af. Toen de kleuters de an dere morgen naar hun pak huis kwamen kijken, ont dekten zij moeder en kin deren. Het poesengezinne tje werd prompt geadop teerd en direct gingen de kleuters op stap om voor diertjes een goed onderdak te zoeken. Wat natuurlijk wel gelukt zal zijn. directeur op zijn verzoek tegen 31 December a.s. eer vol ontslag heeft gekregen. Zodra een nieuwe directeur of directrice zal zijn be noemd, zullen deze plannen opnieuw aa:i de orde komen. Helicoptère voor burgemeester Burgemeester Derckx van Heinkenszand heeft zijn re laties met de luchtmacht nog lang niet verbroken, al is hij dan maar af en toe 'n „vliegende burgervader". Zijn gemeentenaren vinden dat wat leuk, vooral, als hij de bus de bus laat en met een helicoptère de tocht naar Heinkenszand maakt. Het was. vorige week een grote verrassing, toen op 'n gegeven ogenblik twee hef- schroefvliegtuigen boven 't dorp verschenen en enige tijd bleven rondcirkelen. Eén der helicoptères land de op de voetbalweide en natuurlijk was het toestel direct omgeven door tien tallen nieuwsgierigen. De deur ging open en burge meester Derckx stapte uit. Hjj had een uitstapje ge maakt. Nog altijd is de grond in West Zeeuwsch-Vlaanderen niet veilig. In de wijk „Het Eiland" bij Aardenburg was de landbouwerszoon E. Ser- carens aan het ploegen, toen hjj plotseling merkte, da* zijn ploeg op een hard voorwerp stootte. Hij maak te zich direct uit de voeten, omdat hij twee jaar geleden ook al eens zoiets mee maakte en toen op het kan tje dekking kon zoeken voor een ontploffende gra naat. Bij een nader onder zoek bleek het ook nu weer zo'n projectiel te zijn. Het ontplofte gelukkig niet. Een veel prettiger bericht komt vanlaag uit Ooster- land. Daar is het op het ogenblik een eldorado voor vissers. Daar is de laatste maanden veel paling ge vangen en nu houden tien tallen mensen zich bezig met het vangen van bot, die in grote massa's zich op plaatsen ophoudt, waar het water nog niet is wegge vloeid. De bot is van uit stekende kwaliteit en het is voor de Oosterlanders dus wel een buitenkansje. Nog een mededeling voor de perentelers. Uit Kapelle wordt ons bericht, dat op 12 October a.s. de export van Nederlandse peren naar Zweden zal beginnen. Vo rig jaar begon die op 1 No vember. De laatste jaren heeft Zweden heel wat ap pels en peren afgenomen, vorig jaar niet minder dan 6.735.000 kg peren. Het han delsverdrag heeft betrek king op 'n bedrag van Kr. 2% millioen voor dit doel. Eigenlijk nog noodgedwongen moet Vlissingen nu op korte termijn een nieuw stadhuis gaan bouwen. Dat „kort" is overigens betrekkelijk, want voordat het nieuwe gebouw er staat, zal er nog heel wat wa ter langs het Nollehoofd vloeien. Vlissingen is de grootste stad van Zeeland, maar beschikt toch eigenlijk niet over een representatief stadhuis. Neem b.ix de raadszaal. Niet voor niets is de raadsleden verzocht tijdens de vergaderingen voor de theepauze niet te roken, omdat zij in de veel te kleine ruimte anders elkaar niet meer zien en alleen aan het stemgeluid herkenning mogelijk maakt! Nu gaat „De Schelde", de zwaarste kurk, waarop Vlissingens economie drijft, haar vleugels weer uit slaan. Dat is een zeer verblijdend teken, maar het gemeentebestuur komt erdoor in enige moeilijkheden. Die overigens graag genomen worden, want het be- lan van „De Schelde" is het belang van de Schelde- stad. En afgezien daarvan: het wordt tijd, dat de Vlis- singers hun stadhuis wat dichterbij krijgen. Als je vanuit het Havendorp of helemaal vanaf de Koude- kerkseweg even voor een geboorteaangifte naar het stadhuis moet, dan kan je er wel een halve dag voor nemen! J Trouw na jaren St. Annaland viert Woens dag a.s. twee jubilea. In het kleine kruidenierswinkeltje in „Tienhoven" zal het wel heel druk worden, want daar woont het echtpaar Gunter-Quaak, dat 50 jaar geleden besloot samen door het leven te gaan. En op de boerderij „Blijendaal" in de Mariapolder hoopt het echt paar Brooijmans-van de Weijgert het 40-jarig huwe lijksfeest te vieren. Jubilea van geheel andere aard hopen twee Goesena- ren binnenkort te vieren, kort te vieren. Op 1 Octo ber a.s. herdenkt daar de heer C. A. Maartense het feit, dat h.„ 40 jaar gele den voor het eerst de deur bij Oosterbaan Le Cointre N.V. binnenstapte en op 6 October is dat het geval met de heer D. de Lange. Misschien, dat de jubilaris sen eens voor ons willen uitrekenen hoeveel letters zij öf met de hand óf op de machine hebben gezet. Wij denken, dat er niet vol doende nullen bestaan om het getal uit te spreken! Hij wilde vrij zijn De 17-jarige J. B. uit Oud-Vossemeer is terecht! Hij is een week „onder wa ter" geweest, tot grote on gerustheid van zijn ouders, maar nu weten zij, dat zoonlief veilig en wel in Schipluiden zit, waar hij bij een veeboer werk heeft ge vonden. Hij verdween op zekere dag op de fiets en reed naar Roosendaal, .waar hij drie dagen bij een boer werkte. Toen vertrok hij naar Schipluiden. Het werk daar is tot wederzijdse te vredenheid, zodat de onder nemende jongen er kan blijven. Bergen o;. Zoom vraagt de belangstelling van mu- ziekminnend Zeeland. Dc Chr. Oratoriumvereniging gaat Dinsdag 6 October in de Grote Kerk „Der Mes sias" van Handel uitvoeren. Solisten zijn: mevrouw van Doorn-Lindeman, sopraan; Annie Hermes, alt; Han Le févre, tenor en David Holle "telle, bas. Hans Philips be speelt de clavecimbel. Hein Jordans leid^ het Brabants Orkest. Er zijn ruim 140 medewerkenden. Het ge heel staat onder leiding van Jaap Hille. Dan hebben we nog een raadszitting. Vanmiddag om twee uur gaat de raad van Arnemuiden de begroting voor 1954 behandelen. Ook moet worden beslist over de vraag, aan wie de vismijn zal worden verpacht. Hier komt het eerste be richt over het Kerstfeest, dat wij over drie maanden weer hopen te vieren. Goes krijgt Zaterdag a.s. al een Kerstbeurs, die in het ver enigingsgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente zal worden georganiseerd. Leid sters en leiders van de Ned. Zondagschoolvereniging ko men daar met elkaar spre ken over de mogelijkheden voor hun werk bij de Kerst- Nog aiuju üo.nen er be richten binnen over goede (of minder goede) opbreng sten voor „Draagt Elkan ders Lasten" en het „Zuid- Nederlands Sanatorium". Sint Annaland bracht het tot f 262.24, Breskens tot f 115.95, Oud-Vossemeer tot f 81.Scherpenisse haalde de f71.92, Wolphaartsdijk f 165.Ritthem f 36.40, Zonnemaire f 63.43, Schoon- dljke f 82.23. In Breskens was er ook nog een collec te voor de kankerbestrij ding. Die bracht f 136.op. Wat een offervaardigheid! Bruinisse organiseerde on der de Hervormden een geldinzameling voor nood lijdende kerken en perso nen. f175.-- was het resul taat. MATERIAAL VOOR HUI ZEN BLEEF LIGGEN, In Renesse bestaat critiek .op het feit, dat daar al enige tijd onder een zeil een massa materiaal ligt voor 20 Noorse woningen. Het is ook een beetje gek, dat er niet met de bouw wordt begonnen, terwijl er zo'n grote behoefte be staat. Maar wat is er aan de hand? Het materiaal is per schip aangevoerd uft Noorwegen, maar toen men het had gelost, bleek de zaak volkomen door elkaar te liggen. Niemand kon eruit komen en daarom moest een Noorse deskundige overkomen. Men ziet dus wel, dat men voor zichtig dient te zijn met critiek! In het algemeen zijn de trans portmoeilijkheden enorm. Kort geleden is het b.v. gebeurd, dat een schip met houten pre-fabs de haven van Scharendijke niet kon binnenkomen, omdat er een schip voor Landbouwherstel lag, dat ook gelost moest worden. Dan kan er wel eens stagnatie ont staan, waar geen mens wat aan kan doen. Bindingsavond V.P.R.O. In een vrij goed bezette Schouw burgzaal hield de V.P.R.O. Vrijdag j.l. een bindingsavond. Na de opening door ds. W. F, C. Metz was het woord aan dr. H. Faber uit Wassenaar, bekend uit zijn radio praatjes. Dr. Faber noemde de situatie, waar in de V.P.R.O. verkeert, ernstig. Om in de verdeling van de zendtijd te kunnen blijven delen, moet zij min stens 5 procent van het aantal luiste raars onder haar aanhang kunnen re kenen, wat neerkomt op 110.000 leden. Momenteel bedraagt dit aantal onge veer 90.000. Een Nationale Omroep is altijd het ideaal van de V.P.R.O. geweest. Nu dit niet verwezenlijkt wordt, wil zij zelf over meer zendtijd gaan beschikken. Een van de meest interessante onder delen van de avond was ongetwijfeld de luisterwedstrijd, waarvan een di recte uitzending plaats vond. Ook Groot aantal geslaagden. In het patronaatsgebouw te Koewacht had de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen van de dagschool, de zwingel- en vervolgcursus, de root- cursus en de beide boekhoudcursussen A en B. Hierbij waren o.m. tegenwoor dig de heren drs A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, de burgemeesters van Koewacht en St. Jansteen en tal van prominente figuren uit de Zceuwsch- Vlaamse en Nederlandse Vlasscrswe- reld. Toespraken werden gehouden door de heren C. L. Martinet uit St. Jan steen, voorzitter der vlasersscholen te Koewacht en Eede, ir J. C. Butler van het vlas-instituut te Wageningen, L. van Dijk uit Schoondijke als consu lent voor het toezicht op het land bouwonderwijs en J. Arkenbaut als voorzitter der Ned. Vlassersfederatie, die hun mening uiteenzetten over het nieuwe vlasbewerkingsprocedé. Zij waren van mening dat het nog jaren zou duren eer dit systeem volledig zaï ervaringen met voorgaande omwente- kunnen worden toegepast, gezien de lingen in de vlas-industrie. Niettemin werd de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers aangeraden door theoretische en prac- tische kennis te zorgen voor handha ving van hun vooraanstaande positie. Hierna werden de diploma's uitge reikt aan de volgende leerlingen. Dagschool; R. van Daele, M. Kips, W. Baert en A. Ferket te Koewacht G. de Maat en W. van Hove te Stop peldijk; R. Kips en U. Bruggeman te Graauw; A. Corstanje te 's-H. Hen drikskinderen; C. L. Antheunis Cz. en C. L. Antheunis Az. te St. Jansteen en J. van Hoecke te Zuiddorpe. Zwingelcursus: J. F. Elegeert, J Herman, C. v. d. Vijver, A. v. d. Vij ver, J. v. Hove, J. de Schepper, M Coppieters, R. Buijsse, J. Elegeert, G. Elegeert en M. David te Koewacht; G. de Beule te St. Jansteen en W. de Vliegher te Zuiddorpe. Vervolg Zwingelcursus: L. Fermont, L. de Block, E. Gijsel, A. Celie, P. de Caluwé, F. de Block, L. Ferket en J. Goossens te Koewacht; G. de Neve en H. Dhondt te Zuiddorpe. Rootcursus: G. Elegeert, R. v. Grem- AARDbH BURG Aanrijding. Bij het oversteken van de Marktstraat is de 77-jarige weduwe S. Versprille-Lako door een vrachtauto van de fa v. d. Ouden uit Biervliet en be stuurd door de heer Boeije, aangereden. Het slachtoffer, dat hardhorend is en ver moedelijk niet op het verkeer heeft gelet, is naar het ziekenhuis te Oostburg over bracht. Zij liep een hersenschudding op. Nieuwe zaak. In de Weststraat is Zater dag een nieuwe manufacturenwinkel van de fa P. Stegelinck in gebruik genomen in aanwezigheid van het college van B. en W. ARNEMUIDEN Loco-burgemeester. Bij afwezigheid van burgemeester J. van de^i Bos zal als zodanig optreden Wethouder B. J. Lasoe. B..LUN1SSE Huishoudelijke voorlichting. Door de huishoudelijke voorlichtingsdienst ten plattelande werd een voorlichtingsavond gehouden, waar mej. Draaisma uit Goes sprak. Zij werd ingeleid door burge meester Michaelis, die er zijn vreugde over uit sprak, dat dit de eerste bijeen komst kon zijn in het gerestaureerde vergaderlokaal. Mej. Draaisma heeft in haar toespraak vooral gewezen op een juiste en doelmatige besteding van het geld, dat door het Rampenfonds aan de getroffenen is uitgekeerd. Zij gaf hier over niet alleen een algemene beschou wing'. doch ook een aantal practische wenken. Grote gift. Door burgemeester Micha elis is bericht ontvangen dat het „Save the children Found" in Engeland, een bedrag van ƒ8000 heeft gecollecteerd, als bijdrage voor een te Bruinisse te stichten nieuwe kleuterschool. Bi EZELIN GE 40 jaar onderwijzeres. Onder grote be langstelling van de zijde van ouders en vrienden vierde mej. E. Wielenga, onder wijzeres aan de Herv. Chr. school te Biczelinge, haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres. Zij werd toegesproken door de voorzitter van het bestuur, Ds. L. Schellevis, door de inspecteur van het L.O., de inspecteur van Chr. volksonder- -wijs en het hoofd der school. Daarna boden de leerlingen geschenken aan. BORSSELE Goed afgelopen. Zaterdag sloeg een span paarden voor een met aardappelen geladen wagen op een stuk bouwgrond op hol. Op de treeplank zat een meisje, dat eraf viel, maar zich krampachtig wist vast te houden aan de disselboom. Vlak voor de watergang zag iemand kans de paarden tot stilstand te brengen. Ware dit niet gebeurd, dan zouden de gevol gen voor het meisje zeer ernstig zijn ge weest. Nu kreeg het alleen maar een paar ontvellingen. BRESKENS Aanbesteding. Door het Architecten bureau J. C. P. Loonen B.N.A. te Bres kens werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bij behoren aan de Dorpsstraat alhier, voor rekening van de heer A. Fenijnde Rijke te Rotterdam. Het werk werd gegund aan de volgende aannemers: Gebr. Vergouwe, metselwerk; J. v. Rosevelt, timmerwerk; L. Izeboud, ijzer- en smeedwerk; W. v. d. Walle, electr. werk; J. Basting, schilderwerk. Jubileum. De heer A. Schaap' te Bres kens (Nieuwe Sluis) vierde Vrijdag j.l. zijn 25-jarig jubileum bij de Stoomtram Mij. BreskensMaldeghem. Door de Di rectie werd hem een enveloppe met in houd aangeboden, terwijl hij van het personeel een aandenken kreeg. E.H.B.O.-cursus. In de eerst week van October zal een cursus beginnen ter ver krijging van het eenheidsdiploma E.H. B.O. De gehele winter zal les worden ge geven. HANS WEER! Benoemd, Met ingang van 1 October zijn benoemd als tijdelijke hulpcommie zen bij de Invoerrechten en Accijnzen de heren H. C. J. de Beer te Luijkgestel, B. van Elburg te Philippine, D. C. Selen te IJzendijke en Th. Twiekier te Wern- .hout. HEINKENSZAND Ongevallen. Het 8-jarige zoontje van de heer L. M. Harinck reed op zijn fiets in de Slaakweg, toen hij op onverklaar bare wijze kwam te vallen. Hij werd be wusteloos opgenomen. De dokter consta teerde een hersenschudding en een diepe hoofdwonde. Het ventje werd naar een ziekenhuis in Goes overgebracht. En in de landbouwschuur van de heer S. de Wael kwam diens zoontje bij het spelen zodanig te vallen, dat het een zware her senschudding opliep. KAPELLE Kerkconcert. Een bijzonder geslaagd concert heeft de organist der Ned. Herv. kerk, de heer G. de Kok, Zaterdagavond gegeven. Ds S. P. de Roos gaf bij elk stuk een toelichting. De heer De Kok speelde werken van Bach en van Lands man, alsmede een koraal met variaties van hemzelf. Ook bracht hij een vijftal bewerkingen van bekende Gezangen uit de bundel der Herv. Kerk ten gehore. ST. LAURENS Bevolkingsonderzoek. Begin November zullen de inwoners gelegenheid krijgen weer aan het onderzoek op t.b.c. deel te nemen. RILLAND-BATH Autobotsing. Gistermorgen kwam een vrachtwagen van de fa Hoekman te Krabbendijke op de driesprong bij de lunchroom Van Zweeden in botsing met een auto van de wegenbouw, doordat de ze bij het nemen van een bocht de lin kerzijde van de weg in beslag nam. Een gedeelte van de lading van de wagen van de fa Hoekman, bestaande uit aardappe len kwam in de wegberm terecht. Beide wagens liepen materiële schade op, ter wijl twee inzitenden van een der wagens lichte verwondingen opliepen. SCHOONDIjKE Huldiging. Op een contact-avond voor de leden van de vrijwillige brandweer, die onder leiding stond van burgemees ter Van Rosevelt, werd de commandant van het korps, de heer G. W. Wildschut, gehuldigd in verband met het feit, dat hij reeds gedurende 15 jaar de functie als brandweercommandant vervult. Als blijk van waardering bood het gemeente bestuur een schilderij aan van de kunst schilder Van de Poll, voorstellende een gezicht op de Loosdrechtse plassen. Wnd. burgemeester. Door het college van B. en W. is als wnd. burgemeester aangewezen, bij afwezigheid of ongesteld heid van de burgemeester, de heer Joh. de Feijter. ST. ANNALAND Bietencampagne. Gisteren is de bieten campagne begonnen. „Dinteloord" heeft aan de haven door de Ia Oerlemans en Zn uit Tholen een nieuwe laadinstallatie doen plaatsen, die aanmerkelijk groter is dan de installatie, die door de storm op 1 Februari werd vernield. Verkoping. Ten overstaan van notaris Bierens zijn in „Havenzicht" twee huizen met schuur en erven verkocht, liggende aan de Hoenderweg en eigendom van de erven J. C. Westdorp. Koper werd de heer S. Westdorp J. Czn voor resp. f 6400.— en f 3550.—. berghe, R. Matthijs en R. v. d. Vijver te Koewacht; R. v. Dorsselaer, Th. van Haut, E. de Kind en F. v. Remortelte St. Jansteen. Boekhoudcursus A: R. Schalkens, E Maes, L. de Cock, A. Franchevijlle, Th. Bolssens en G. Stroband te St. Jan steen; G. Naeesens en R. Matthijs te Koewacht, G. de Neve te Zuiddorpe. Boekhoudcursus B: F. van Remortel, A. Sturm, A. de Kind en R. v. Dorse- laer te St. Jansteen; G. Rottier, F Sturtewagen, J. Megroot, R. v. d. Vij ver en A. Martens te Koewacht; G. de Neve te Zuiddorpe. Het lid van Ged. Staten, de heer Lockefeer, wees vervolgens op het be zoek van minister Zijlstra. De heer Martinet, directeur der school, zal bin nenkort ook deel uitmaken van het algemeen bestuur van het E.T.S., zo zei spr. Hij wees er op, dat Zeeuwsch- Vlaanderen bij de komende ontwikke ling der vlasindustrie een vinger in de pap dient te hebben, om paal en perk te stellen aan het ontvolkingsproces der streek. De directeur der school, dc lieer Mar tin» t wees d tania o.m. op de "franse cursus die zal worden ingevoerd tot ver hoging der algemene ontwikkeling en prees de samenwerking met het B.T.S tot regeling van het rootwatervraag- stuk. Hij gaf een overzicht van de ontwik keling der vlasindustrie sedert de cri sisjaren 1930 en later, waarna hij her innerde aan de stichting der school in 1941, gevolgd door jaren van bloei en ontwikkeling. Burgemeester Dierickx van Koe wacht wees op de a.s. stichting der la gere landbouwschool en betreurde dat nog vele gemeenten subsidie weigeren aan de vlassersschool. Hij hield een pleidooi voor toewijzing van meer wo ningen ten behoeve van zijn gemeen te met 150 vlassersbedrijven. Burgemeester Geirnaerdt van St. Jansteen, die 'per 1 Oct. ontslag als zodanig neemt, sprak een afscheids woord. Verder werd het woord nog gevoerd door de leraar, de heer A. v. d. Putte. werd een tweetal films vertoond, .Images Gothiques" en „Vincent van Gogh". De heer H. Pieters, Prov. Bi bliothecaris, sprak over „Boek en Ra dio". In de pauze bestond er gelegenheid tot het bezichtigen van een in de foyer ingerichte stand, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Wegens ziekte van ds N. v. d. Wall werd de avond gesloten door ds Metz. Voor luisteraars uit Goes reed een extra bus. Gecostumeerd korfbal op de Markt. Ten bate van de stichting „Sport steunt Zonneveld" werd Zaterdag middag op de Markt een gecostumeer- de korf bal wedstrijd gespeeld door le den van de K.V. „Swift" uit Middel- burg. Alleen korven en lijnen herinnerden de toeschouwers er aan, dat ze hier met korfbal te doen hadden. Onder grote hilariteit van het pu bliek' werden de vreemdste capriolen uitgehaald. Ook de bijna „klassiek" geworden grgp met het bekende lad dertje ontbrak niet. Het entrée van de spelers was beslist origineel. Tijdens de „wedstrijd" werd er door Swift-dames gecollecteerd. De op brengst bedroeg ruim 78.Vermeld zij nog dat Swift zelf voor de costuums zórgde. Een mooie geste van deze bloeiende vereniging. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer A. A. Bos. Ingezonden Mededeling (Adv.) I V» t. MIDDELBURG, 28 Sept. - H. M. Koningin Juliana zal Woens dag a.s., voordat zij het tehuis „Der Boede" officieel zal openen, een werkbezoek brengen aan Schouwen en Duiveland. Onze Vorstin zal o.m, de gemeenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk met een bezoek ver eren. Het officiële programma is als volgt; 9.30 aankomst Rampaartsedijk. 9.35 vertrek Rampaartsedijk. 9.50 aan komst Nieuwerkerk. 10.10 ver trek Nieuwerkerk. 10.25 aankomst Rampaartsedijk. 10.30 aankomst Oos- terland. 10.45 vertrek Oosterland. 11 aankomst Sirjansland. 11.15 vertrek Sirjansland. 11.30 aankomst Bruinis se. 11.45 vertrek Bruinisse. 11.55 ver trek Veerhaven Zijpe. 12.30 aankomst Ouwerkerk. 13 vertrek Ouwerkerk. 14 vertrek Prov. boot naar Katse' Veer. 14.45 aankomst Katse Veer. 15.30 aan komst „Der Boede". 16.40 vertrek „Der Boede". 17.01 vertrek station Vlissingen. Dag van eerste steenlegging Zaterdagmiddag is door Ans en Els Staverman de eerste steen gelegd van het kantoor van het Algemeen Ziekenfonds Walcheren in de Anthonie van der Woordtstraat. In verband met het over lijden van dr Staverman had de plechtig heid een sober karakter. Toespraken wer den gehouden door burgemeester Kolff en door de voorzitter van het Fonds de heer J. S. Bloos. Aan de Schuitvaart- gracht had eveneens Zaterdag de heer E. Andriessen het genoegen de eerste steen te leggen van 48 migratiewoningen voor de woningbouwvereniging St Willibrord. Hier werd het woord gevoerd door de voorzitter van de vereniging, de heer F. Schets. ST. MAARTENSDtJK Militaire dienst. Voor de militaire dienst zijn 11 jongelui gekeurd. Drie hun ner werden afgekeurd. Botsing. Zaterdagmiddag is een vracht auto van Verkade uit Delft in botsing gekomen met de auto van de landbouwer C. J. Gaakeer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De luxe wagen werd beschadigd. Dijkversteviging bij Sirjansland. ZIERIKZEE, 26 Sept. Sinds enige weken is men begonnen met de afwer king van het nieuwe dijkje tussen de haven en de Molenweg te Sirjansland. De dijk wordt aanmerkelijk zwaarder dan voorheen. De kruin wordt 2j/£ a 3 meter breed. Steenzetters hebben de onderberm reeds voor 't grootste ge deelte met basalt gezet, waarna ook de bovenberm met steen wordt verste vigd. Een grote partij steen wordt hier verwerkt. Zowel de nieuwe dijk, als het gedeelte oude dijk tot aan de ha ven „De Staart", zullen aan de land zijde nog van een laag klei worden voorzien. De weg langs de dijk wordt ca. l'/i meter opgehoogd, wat zeker in 't belang van de dijk is. Hervormd Jeugdwerk gestart. Met een dienst in de Grote kerk, geleid door ds H. M. Strating als voor zitter van de Herv. Jeugdraad, is Zon dagmiddag het jeugdwerk der Ned. Herv. gemeente begonnen. Een aantal jongeren had zelf deel aan de liturgie, door het lezen van introïtustekst, schuldbelijdenis en een Psalm. Ds Strating preekte over 2 Cor. 9 vers en had als onderwerp gekozen: „Wees niet te krenterig". Het kerk koor verleende aan deze dienst, waar voor buitengewoon veel belangstelling bestond, medewerking. Het programma, dat dé Herv. Jeugdraad heeft opgemaakt voor het komende seizoen is niet alleen aan trekkelijk, doch ook veelzijdig. Iedere eerste Zaterdag van de maand zullen er culturele bijeenkomsten zijn. Zater dag a.s. wordt een forum gehouden, waar jongeren met hun vragen kun nen komen. Op 7 November spreekt drs A. P. Cornet over „Het ontstaan van jazzmuziek". Vanzelfsprekend wordt op 5 December een St. Nicolaas- avond gehouden, waarna men op 9 Januari gaat discussiëren over de vra gen van „Kerk en Sport". Voor 6 Fe bruari staat een toneelavond op het programma; voor 6 Maart een film avond. De heer Walrecht komt op 3 April spreken over „Rondzwervingen langs de Zeeuwse kust", waarna op 1 Mei het winterwerk besloten wordt met een gezellige avond. Elke Zater dagavond is er om 10 uur de week- sluiting. Verder zijn er daarnaast de diverse activiteiten van de Jonge Kerk, C.J.M.V., Padvinderij en C.J.V. F. De maandelijkse jeugddiensten vin den weer iedere laatste Zondag van de maand plaats, terwijl- wekelijks jeugdkerk in de „Prins van Oranje" wordt gehouden. C.J.V.F.-Federatiecursus gestart. In de „Prins van Oranje" is Zaterdag middag de C.J.V.F.-Federatiecursus voor leidsters begonnen. Er waren 14 dames opgekomen. De cursus wordt wekelijks gegeven en het theoretische gedeelte wordt verzorgd door mej. Meyler uit Nieuwdorp. Wika de Vlieger neemt de practische kant voor haar rekening. Laatste bromfietswedstrijd van dit seizoen. Zaterdagmiddag hield de Solexclub „De Bromvlieg" haar laatste brom fietswedstrijd in dit seizoen, een oriën- teringsrit over 35 km., die meetelde voor het elubkampioenschap. Er ver schenen 23 deelnemers aan de start, van wie er 19 de rit uitreden. Winnaar werd de heer J. de Dreu uit Kapelle. De stand voor het clubkampioenschap is nu; 1. M. Dalebout, Ges; 2. B. Hol- lestSlle; 3. L. Vuyk; 4. A. Hillebrand, allen Goes; 5. M. Verhulst, Biezelinge; 6. P. Kramer; 7. P. Mejieste; e. W. Kerkhove; 9. G. Luyk; 10. C. Brugge man, allen Goes. Familieberichten uit andere bladen Geboren; Adolph A. P., z.v. d. fam. H. Jager—v. d. Ploeg, Ontario Canada; Johanna A., d.v. d. fam. J. van Boven Heijboer, Middelburg; Jaquelina W„ d.v. d. fam. Wagenaarvan Sabben, Goes. Ondertrouwd: M. Zwaagstra en J. Dijk stra, Fergus, Canada. Overleden: E. Klein, 43 j„ Numansdorp; S. J. Nap, 83 j., Waarder. Geboren: Barbara W., d.v. Fam. Troost- Sikkel, 's-Gravenhage; Coenraad B., z.v. C. Numans-Slager, Amsterdam; Jacomina L., d.v. Fam. L. Wandel-v. Kooten, Re- nesse. Ondertrouwd: L. in 't Veld en S. Ver mast, Deventer-Terneuzen. Overleden: F. G. Apotheker, 44 j., Arn hem; J. Th. van Embden, 44 j., Blaricum; C. W. Kuyvenhoven, geb. v. d. Wel, 69 j., Naaldwijk; C. J. Leijs, 57 j„ Boes; W. C. Rljkse, geb. Vinke, 86 j., Middelburg. Uit de bocht gevlogen Zaterdagmiddag vloog de heer Vercau- teren te Tholen met zijn motor uit de bocht en botste tegen de brug over de Eendracht op. De heer Vercauteren werd ernstig verwond en moest in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. Bromfietser smakte tegen de brug. Op de Thoolse brug vond Zaterdag middag een ernstig ongeval plaats. De 18-jarige P.V. Pzn kwam op zijn brom fiets uit de richting Bergen op Zoom en moest op het fietspad op de brug twee fietsers passeren. Dit bleek niet te gaan en om een ongeluk te voorkomen reed V. in volle vaart tegen de brug. Hij kwam te vallen en liep een ernstige hoofdwon de en een hersenschudding op. Per auto werd hij naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. Zijn moeder, die di rect gewaarschuwd was, liep zenuwachtig uit de woning aan de Walstraat naar de brug. In de Oudelandsestraat liep zij daar bij tegen een motorrijder op, waarbij ook zij een hersenschudding opliep.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2