5 PCT LOONSVERHOGING BINDEND VOORSCHRIFT Zuid-Slavië wenst geen volksstemming over Triest EGYPTE AANVAARDT BRITSE VOORSTELLEN Schouwen eind October droog Arbeidsonrust in Frankrijk Hatuudifk doe óók twe&ü Conflict spitst zich toe Voorz. C.N.V.: Ik heb er geen goed woord voor over Voorz. R.K. Midd. Bond: Last afgewenteld op bedrijfsleven Hier is mijn nieuwe abonné: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onderhandelingen met Albanië afgebroken Bij agressie keren de Geallieerden in de Kanaalzone terug Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. Z43S, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. admTnist.rat.ie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang van Zon en Maan. 9e JAARGANG No. 2593 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 SEPT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Woensdag: Zon op 6.38 u., onder 18.21 u. Maan op 23.18 u., onder 15.29 u. Hoogwater Woensdag 30 Sept.: Vlissingen: 7.04 u. 1.52 m., 19.38 u. 1.54 m. Terneuzen: 1.34 u. 1.71 m., 20.05 u. 1.74 m. Wemeldinge: 8.39 u. 1.36 m., 21.06 u. 1.44 u. Zierikzee: 8.18 u. 1.17 m., 20.48 u. 1.26 m. DEN HAAG, 28 September Na kennisneming van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemers-organisaties heeft de ministerraad besloten het college van rijksbemiddelaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat thans aanhangige wetsvoorstel len inzake huurverhoging e.d. zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek in dier voege dat de lonen voor ge- «choolden in het bedrijfstakgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden vermin derd. Over de verdere bijzonderheden (dispensaties jeugdlonen enz.) zal nog nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier Io nen niet bij de C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld over eenkomstig het advies van de Centrale Werkgeversorganisaties vrij- villig een geldelijke loonsverhoging zullen toepassen", aldus is officieel meegedeeld. Tijdens een onderhoud met onze re dacteur heeft de heer M. Ruppert gis teravond namens het C.N.V. het vol gende commentaar gegeven op dit be sluit van de strijd rond de loonsver hoging: Dit resultaat is voor ons al even on bevredigend als het verloop van de onderhandelingen gedurende de laatste dagen. Zoals bekend heeft de Regering een commissie van onpartijdige des kundigen benoemd om de percentages te beoordelen. Dit gebeurde in overleg met de woordvoerder van de werkge vers, maar buiten de Raad van Vak centrales om. Nochtans zijn we met de ze commissie accoord gegaan. Vrijdag j.l. werden werkgevers en werknemers door de commissie gehoord. Deze gaf daarbij de werkgevers op alle essen tiële punten gelijk. Als er verder niets gebeurd was zou zij dan ook zeker ge ambieerd hebben een loonsverhoging van pCt. Maar Vrijdagavond produceerde het C.B.S. plotseling nieuwe cijfers betref fende de stijging van de kosten van het levensonderhoud sedert September 1949. Het bureau verklaarde dat door onjuiste berekening de eerste cijfers onjuist waren geweest. Nu hadden wij met de werkgevers een meningsverschil over de bereke ningsmethode van het percentage van de loonsverhoging maar niet over het materiaal, waarop deze berekening ge baseerd diende te worden. Dit mate riaal bleek nu plotseling onjuist te zijn. Het gevolg is geweest, dat hoewel de commissie de werknemers vrijwel ge heel in het gelijk had gesteld zij nu toch tot het percentage van 5 pCt moest komen op basis van het nieuwe materiaal. Zaterdagmorgen hebben de werkge vers in de Stichting van de Arbeid een loonsverhoging van 5 pCt aangeboden. Wij bleven bij onze eis van 6 pCt en gisteren nam de Regering het bekende besluit. Ondanks ons herhaald verzoek zijn wij vóór deze beslissing viel niet meer door de Regering gehoord. Onze motieven om te blijven bij de looneis van 6 pCt zijn de volgende: 1. Ons volk is mede door de inspan ning en soberheid der loon- en sa- laristrekkenden de laatste - jaren tot grote welvaart gekomen. Wij hebben tijdens de onderhandelin gen steeds betoogd, dat het onjuist was deze groepen nu niet te laten delen in de welvaarts-vermeerde- ring doch hen door allerlei gemili- meter met cijfers slechts weer te rug te brengen op het niveau van September 1949. Dit niveau is niet normatief voor het -,r 1954 doch wordt het bij de hui- uige loonsverhoging tot norm gemaakt. Hier is geen loonbeleid gevoerd <joch zijn de slaafse onderworpenheid aan cijfers loonbeslissingen genomen. 2. Wij hebben geen enkel bewijs dat de cijfers die nu ter elfder ure zijn geproduceerd door het C.B.S. wel juist zijn. Als een overheidsinstel ling cijfers geeft die als basis voor onderhandelingen dienen moeten en de Regering deze cijfers heeft aan vaard, moeten ze niet vlak voor het eind weer omver geworpen worden. Voor deze gang van zaken hebben 'e geen goed woord over, aldus de er Ruppert. De Regering speelt maar Jeeds met verantwoordelijkheids besef van de werknemersvakbeweging. De loontrekkenden en de vakbeweging hebt>en door hun houding in de na oorlogse jaren wel anders verdiend. HET N.V.V. Naar aanleiding van deze gang van zaken heeft de heer Ad Vermeulen, secretaris van het N.V.V. in een radio toespraak gezegd: De Raad van Vakcentralen heeft nu in de eerste plaats aan de Regering ge vraagd een nader onderzoek in te stel- Iep naar het thans vertrekte nieuwe cijfer van het Centraal Bureau van de Statistiek en daarnaast heeft de Raad aan de Regering haar mening kenbaar gemaakt dat, mede in verband met de sociaal-economische positie waarin ons land verkeerd, aan zijn van meet af aan gestelde eis van 6 pCt loonsverho ging tegemoet zou kunnen worden ge komen. Tot goed begrip wil ik nu nog even repeteren waar de zaak om gaat. Er is overeenstemming met de werkgevers en blijkens de mededeling van de Re gering ook met de Regering over een wijziging van de richtlijnen voor de gemeente-classificatie, die de bestaan de loonsverschillen tussen de gemeen teklassen zal verkleinen. Er is ook overeenstemming over een verhoging van de richtlijnen voor de geschoolde en beter-geschoolde arbeiders, waar door die een extra loonsverhoging kun nen krijgen. En men is het er tenslot te ook over eens dat de afschaffing van de schoolgelden en de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting niet van de looncompensatie zullen worden afgetrokken. Er was verschil van me ning over de vraag of de looncompen satie voor de huurverhoging en voor de opheffing van de consumptiebeper king 5 of 6 pCt moest zijn. Het woord daarover was aan de Regering. De laatste mededeling, die ook ik zojuist vernomen heb, is, dat de Rege ring beslist heeft, dat de loonsverho ging 5 pCt zal bedragen. Hierop kan ik nog geen nader commentaar geven. Het Verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeiders Jeugd heeft inmiddels een telegram verzonden, waarin wordt aangedrongen dat de loonsverhoging voor arbeiders onder de 23 jaar bin dend wordt. DE K.A.B. De verbondsvoorzitter van de Ka tholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft vanavond in Utrecht een verklaring afgelegd over de beslissing van de Regering inzake de 5 pCt loonsverhoging. Deze ver klaring luidt als volgt: „Omtrent de werkelijke sociale ge zindheid bij de werkgevers koesteren wij al geruime tijd geen grote illusies meer. Nu ook de Regering inzake het loonvraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van teleurstellingen compleet. Wij weten nu waar we aan toe zijn. De gang van zaken is zo bijzonder te leurstellend omdat een nieuw (lager) indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het geding is ge komen waarover intern in genoemd bureau nog zwaar wordt gediscus sieerd. De vakbeweging heeft de nieuwe (plotseling ter tafel gebrachte) C.B.S.- cijfers nog niet op deugdelijkheid kun nen toetsen. Wij zijn door deze houding van de Regering in ernstige mate teleurge steld. Het lijkt verdacht veel op een zware speculatie op het fatsoen van de bonafide vakbeweging. Wü kun nen ons moeilijk ontdoen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De K.A.B. zal zich nader op een en ander moeten bezinnen. STEM VAN DE WERKGEVER. DEN HAAG, 29 September De Nederlandse Katholieke Middenstands bond heeft met teleurstelling kennis ■genomen-van-de-beslissing van de Re gering ten aanzien van de loonsverho ging. Hoewel de redelijkheid van een loonsverhoging van 5 pCt volledig wordt erkend in verband met de con sumptiebeperking, betreurt het N.R. K.M. het ten zeerste, dat de Regering deze last afwentelt op het bedrijfsle ven, terwijl toch uit de betreffende cijfers te concluderen valt, dat het midden- en kleinbedrijf een dergelijke lastenverhoging niet kan dragen. Niet alleen wordt door de thans genomen beslissing de doelstelling van het to tale complex van maatregelen van huurverhoging en belastingverlaging de mogelijkheid van ruimere inves teringen niet bereikt, doch het mid den- en kleinbedrijf wordt integendeel zwaarder belast. ITALIAANS VOORSTEL VERWORPEN REDE VAN TITO. BELGRADO, 28 Sept. - Zuid- Slavië heeft het voorstel van Italië, om over de toekomstige status van Triëst door een volksstemming te laten beslissen, verworpen. Zuidslavië heeft dit medegedeeld in een nota, welke aan de Italiaanse zaakgelastigde te Belgrado is over handigd. Hierin wordt ook gezegd, dat. een internationale conferentie over het vraagstuk-Triëst het vinden van een oplossing slechts zou bemoeilij ken, tenzij de standpunten der be trokken regeringen tevoren, door diplomatieke gedachtenwisseling, nader tot elkander zijn gebracht. Voorts wordt verklaard dat de geest, geschapen door de Italiaanse militaire demonstraties langs de Zuidslavische grens, het bereiken van overeenstem ming moeilijker hebben gemaakt. De Zuidslavische nota is een ant woord op de Italiaanse, waarin werd voorgesteld een volksstemming in de door Brits-Amerikaanse strijdkrachten bezette zone van Triëst te doen hou den. Ook stelde Italië toen voor spoe- die 'n conferentie, waarop Italië, Zuid slavië, de Verenigde Staten, Gróot- Brittannië en Frankrijk vertegenwoor digd zouden zijn, te doen houden, om voorbereidingen te treffen voor een volksstemming. „Het houden van een volksstem ming is eerst dan gerechtvaardigd, wanneer eerst het onrecht, dat de Zuidslavische bevolking onder Ita liaanse heerschappij is aangedaan, wordt hersteld, daar hierdoor de oorspronkelijke samenstelling van de bevolking werd veranderd", aldus de nota. Zuid-Slavië zegt, dat onder het be wind der fascisten 100.000 in Noord- Oost-Italië wonende Zuidslaven ge dwongen zijn het land te verlaten. Vandaag heeft Zuid-Slavië de onder handelingen met Albanië over 't rege len der grensincidenten afgebroken. Maarschalk Tito, de Zuidslavische president, heeft in een Zondag te Rouma, ten Noorden van Belgrado, gehouden rede o.a. gezegd, dat het kerkelijk probleem in Zuid-Slavië ge schapen was door de houding van zekere hoge dignitarissen, die een on vriendelijke politiek jegens het regiem voerden. Van de andere kant veroor deelde Tito onlangs voorgekomen inci denten, waarbij geestelijken werden lastig gevallen. In een overzicht van de toestand van de Zuidslavische landbouw zei Tito verder, dat de landbouw tot op heden verwaarloosd was omwille van de industrialisatie, welke vlak na de oorlog gerechtvaardigd was omdat niemand, noch de Russen, noch het Westen, ons machines geleverd heeft, want toentertijd stelden wij ons ver trouwen alleen op de Russen, hetgeen onze fout was. Zuid-Slavië heeft het Russische voorbeeld wat betreft col lectivisatie van de grond niet willen volgen doch heeft op dit gebied het beginsel van vrijwilligheid aanvaard, aldus Tito. Van de zesduizend coöpe ratieve bedrijven die voor de onlangs ingevoerde agrarische hervormingen bestonden, zijn er nu nog iets meer dan tweeduizend over. ENGELSE TROEPEN MOETEN HET LAND VERLATEN CAIRO, 28 September Egypte heeft de Britse voorstellen voor een regeling van het vraagstuk der Suez-kanaalzóne vrijwel geheel aan vaard. Slechts het Engelse voorstel, dat Britse technici, die in de bases voor onderhoud zullen achterblijven, nadat de Britse troepen vertrok ken zijn, uniform zullen dragen, is door de Egyptenaren niet aanvaard. De door Egypte aanvaarde Britse voorstellen zjjn: 1, Het 80.000 man sterke Britse gar nizoen in de Suez-kanaalzóne zal in een tijdsverloop van achttien maanden worden teruggetrokken. 2, Vierduizend Britse technici zullen nog gedurende drie jaar in de bases der Kanaalzone blijven, om de Egyptenaren te helpen met en op te leiden in het onderhouden er van. 3, Geallieerde strijdkrachten zullen, indien een lid-staat van de Arabi- bische liga zou worden aangevallen, weer de beschikking over de bases der Kanaalzone verkrijgen. Westelijke troepen zouden naar de Kanaalzone terugkeren, indien Egypte of zijn Arabische bondgenoten door Nederlaag linkervleugel van Labour MARGATE, 28 September De jaarlijkse conferentie van de Britse Labourpartij heeft met grote meerder heid een aantal moties van de linker vleugel verworpen, waarin critiek werd geuit op de Amerikaanse politiek in de koude oorlog en ten aanzien van de handel tussen Oost en West. De conferentie steunde de door het bestuur uitgestippelde politiek. Het be stuur betreurt alleen maar, dat de Westelijke mogendheden het initiatief bij het doorbreken van de impasse tussen Oost en West niet hebben be houden. LEEGMALEN BEGINT VANDAAG ZIERIKZEE, 29 September Naar ons door de Dienst Dijkher stel Schouwen en Duiveland wordt medegedeeld, vorderen de werk zaamheden aan de nieuwe ringdijk nabij Schelphoek zodanig, dat van daag een aanvang zal worden ge maakt met het leegpompen van het waterschap Schouwen. Dit betekent dat, indien alles vot verloopt, eind October wederom een oppervlak ter grootte van ongeveer 9.000 ha droog zal komen. Dan zal in het gehele rampgebied alleen de Vierbannenpolder van Dui veland, groot ongeveer 2500 ha, met daarin de dorpen Ouwerkèrk en Nieu- werkerk als laatste overstroomd ge bied resteren. Dit gebied zal eerst kun nen worden drooggemalen, na de slui ting van het laatste gat, n.l. bij Ouwer- kerk. Aan dit laatste object wordt met man en macht gewerkt. In het totaal zal men 200.000.000 kub. meter water moeten lozen. Hiervan zal de pompboot Neptunes van de Prov. Geld. Electr. My. 1.000.000 kub. meter water per dag voor haar rekening kunnen nemen. Op het geschikte ogenblik zal men ook drie sluizen openen om het water te lozen en wel de sluis in de West- havendijk te Zierikzee de Prommel- sluis en de Jonge Sluis bij Flaauwers. Aan de Westhavendijk staan tevens drie electrische pompen opgesteld met een capaciteit van 150.000 kub. meter per minuut. Bij Flaauwers staan 14 pompen op een boot gemonteerd met een capaciteit van 50 kub. meter per j minuut elk. Bij Burghsluis staan 8 pompen en in Den Osse worden twee gemalen gemonteerd op betonnen voe ten. Een bijzonder gunstige omstandig heid is, dat het water in het Water schap reeds behoorlijk is gezakt, zodat men reeds 14 maaldagen heeft gewon nen. In het eindstadium zal het leegma- len nog enige moeilijkheden opleveren aangezien dan de toevoer van het wa ter tot pompen niet geheel zeker is. Men vreest dat het aantal watergan gen niet voldoende zal zijn. De grond in het Waterschap zal dan ook zeer lang drassig blijven. Dr J. Samuels heeft uit Zwitser; land het bericht ontvangen, dat hij is benoemd tot commandeur in de „world order of human merit", in het bijzonder voor zijn verdiensten in de bestrijding van kanker. een Sow jet-aanval zouden worden be dreigd. Overeenstemming hierover is niet volledig, daar Engeland de Ka naalzone als onmisbaar beschouwt voor de verdediging van het gehele Midden- Oosten, met inbegrip van Turkije en Perzië, en het recht wenst de bases te gebruiken, indien een van deze lan den aangevallen zou worden. Een definitieve overeenkomst is nog niet bereikt, daar er nog vele moeilijke technische bijzonderheden geregeld moeten worden. MEER DUITSE KRIJGSGEVAN GENEN KEREN TERUG FRIEDLAND (Neder-Saksen) 28 September In het doorgangs kamp in het Westduitse plaatsje Fried- land, aan de grens tussen Oost- en West-Duitsiand, zijn vanmorgen weer enkele honderden Duitse krijgsgevan genen uit de Sowjet-Unie aangekomen. Zij verklaarden, dat in het gebied rondom Swerdlofsk nog ongeveer 6.000 Duitsers worden gevangenen gehou den, onder wie verscheidene generaals. Ook een zoon van Seis-Inquart en de vroegere piloot van Hitier, generaal Bauer, zouden zich nog in Russische krijgsgevangenschap bevinden. Verscheidene krijgsgevangenen meenden te weten, dat de vroegere veldmaarschalk Paulus, onder wiens bevel de Duitse troepen bij Stalin grad stonden, in een villa bij Mos kou woont. De foto toont de grootste van de achttien winkels, die werden ver nield en in brand gestoken tijdens relletjes tussen Afrikaanse negers en Indiërs in Durban. Aanleiding tot deze relletjes was een bus ongeluk; een neger trachtte op een rijdende bus voor Indiërs te sprin gen; het lukte hem echter niet, hij viel er af en werd doodgereden. Woedende negers vielen toen de Indiërs aan. PARIJS, 28 Sept. De bij de com munistische en onafhankelijke vak verenigingen aangesloten werknemers bij de Franse posterijen hebben be sloten met ingang van Donderdag a.s. een actie-week van korte stakingen te beginnen. Dit besluit werd vanavond door on geveer 1000 afgevaardigden van de betrokken vakverenigingen genomen, uit protest tegen de beslissing van de regering geen loon te betalen over de stakingsperiode van Augustus jl. Naar aanleiding van deze bekend making schrijft het rechtse Franse blad „Figaro", dat de Franse commu nistische leiders hebben besloten, dat deze actie het teken dient te zijn voor een tweede golf van arbeidsonrust. Volgens het blad heeft het communis tische politbureau besloten deze sta kingen te laten volgen door stakingen in de genationaliseerde en particuliere industrieën. De partijfunctionnarissen hebben opdracht gekregen voorlopig him politieke taak te laten varen, om zich op de stakingscampagne te kun nen concentreren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Meer zon. DE BILT, 28 September Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Koude ochtend, maar in de middag temperaturen iets -hoger dan gisteren. Ais Uw nieuwe abonné voor „Zeeuwse)i Dagblad" ons nog niet bereikte, dan zeggen wij vandaag héél dringend: doe het eerst. Het is Dinsdag 29 Sep tember. Als U nu Uw nieuwe abonné nog post (figuur lijk) gezegd, natuurlijk; wij bedoelen daarmede onder staand formulier) dan is Uw vriendschapsdaad voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad" nog precies op tijd binnen. Dan hebben wij die nog net vóór 1 October. En dan bent U met Uw steentje ook onder de vele anderen, die in de vorm van een nieuwe abonné hun steentje bij droegen. Mogen wij nu vandaag op Uw medewerking rekenen en de opgave van Uw nieuwe abonné tegemoet- zien? Dan is het nog allemaal fijn voor elkaar gekomen eer de eerste October aanbreekt. En dat zou erg prettig zijn. Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwscb Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1