SPOEDIG CONFERENTIE MET RUSLAND Amerikaanse bases in Spanje in ruil voor militaire en economische hulp Zierikzee mag 131 woningen bouwen haiuucliflc dot ik ook tutti! Veiligheidsverdrag met de Sowjet-Unie en waarschuwing voor verslapping van bewapening Krijgsgevangenen uit Rusland terug China moet ook in Lugano meedoen Vijf of zes procent is nu de vraag SNIPPER NIEUWS Hier is mijn nieuwe abonné: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Raadgevende Vergadering vraagt Franco krijgt, krachtens overeenkomst, vóór 30 Juni 226 millioen dollar Officier van Justitie wilde niet requireren Minister Witte belooft nog 45 tot 50 noodwoningen Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" .ooï: Goes, L. Vorststr. 00, fel. 2400, bij geen geboor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: yiissingen: Lammsnss+raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 3347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl'itatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2592 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 28 SEPT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. fon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.36 u., onder 18.24 u. Maan op 22.07 u., onder 14.50 u. Hoogwater Dinsdag 29 Sept.: Vlissingen: 6.04 u. 1.80 m., 18.28 u. 1.80 m. Terneuzen: 6.34 u. 1.98 m., 18.56 u. 1.99 m. Wemeldinge: 7.46 u. 1.53 m„ 20.05 u. 1.58 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.34 m., 19.47 u. 1.37 m. STRAATSBURG, 26 September, De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vanmorgen in haar slotzitting met grote meerderheid een resolutie aangenomen, waarin de hoop werd uitge sproken, dat er spoedig een conferentie zal worden gehouden tussen de Ver. Staten, Engeland Frankrijk en Rusland. Maar, zo stelde de Raad gevende Vergadering in haar resolutie tevens vast, zolang deze confe rentie nog geen resultaat heeft opgeleverd, mag de opbouw van de Westelijke defensie (met deelneming van West-Duitsland) niet ver slappen. Verder sprak men uit, dat de integratie van geheel Duitsland in een verenigd Europa een garantie voor de vrede zou betekenen. Öok werd de mening uitgesproken, dat aan Rusland een wederzijds veiligheids verdrag in het kader van de Verenigde Naties moet worden aange boden. Aan dit veiligheids verdrag zouden moeten deelnemen de Ver. Staten, Rusland en de landen, die zich kunnen aansluiten bij de Euro pese gemeenschap. De Nederlandse afgevaardigde mej. Klompé betreurde het, dat in de re solutie, die spreekt van de solidariteit van de Westelijke wereld ook Canada niet uitdrukkelijk is genoemd. De Belg Spaak zette zich met vuur tegen een verzwakking van de reso lutie door het gedeelte, dat West- Duitsland betrof er uit te schrappen. „Waarom zou Rusland naar een con ferentie komen", zo zei de Belg „als we het land bij voorbaat geven, wat het wil". „Het zou dwaas zijn naar een conferentie te gaan zonder ons bewust te zijn van de beginselen, waarop wij Europa willen bouwen. Wij mogen de politiek van het Wes ten niet wijzigen, voordat werkelijk resultaten zijn bereikt. Spaak ver klaarde, dat wanneer men werkelijk met de Russen tot resultaten zou kun nen komen, men dan nog altijd in het licht van de nieuwe situatie de Weste lijke politiek kan wijzigen. De resolutie werd tenslotte aange nomen met 76 tegen 7 stemmen. Te- Met algemene stemmen kon de resolutie niet worden aangenomen, Daarvoor waren de meningen nog te Veel verdeeld. De Duitse en de En gelse socialisten verklaarden het met het grootste deel van de resolu tie eens te zijn. Alleen hadden zij bezwaren tegen deelneming van West-Duitsland aan de Westelijke verdediging. De Duitse socialist Mommer zei met nadruk dat zijn partij van mening blijft, dat deze eis voor Duitsland de weg zal blokkeren om tot nationale eenheid te komen. De afgevaardigde van de Labourpartij zei, dat hangende de mogelijkheid van een viermogend- hedenconferentie, het niet aanging aan te dringen op aansluiting van West- Duitsland bij de Westelijke gemeen schap. BERLIJN, 26 September Van middag is de tweede groep Duitse krijgsgevangenen uit Rusland terugge keerd. Het grootste deel van deze groep was tot 25 jaar zware arbeid veroordeeld. Velen konden minuten niets uit brengen toen zij, na door autobussen over de zónegrens te zijn gebracht, door de bewoners van Herlehausen werden toegejuicht. De gevangenen vertelden, dat zij jarenlange dwang arbeid hadden mesten verrichten en dat hun haast geen loon was uitbe taald. Een vaste regel in het krijgsgevan genkamp was, dat slechts twee pro cent van de gevangenen op de zie kenlijst mocht voorkomen. De teruggekeerden waren het er al len over eens, dat de voedselpaket- ten uit Duitsland gezonden, duizenden gevangenen het leven hadden gered. gen stemden alleen de Duitse socia,:3 ten. Elf der afgevaardigden onthielden zich van stemming n.L de Engelse so cialisten, twee Zweden en de Belg prof. Rolin. Enige dagen kon men nog hebben getwijfeld aan het bestaan van een gemeenschappelijke politiek van het in Straatsburg vertegenwoordigde Europa, maar die twijfel is nu niet meer mogelijk, zo verklaarde de voorzitter van de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa, aan het slot van de zitting, waarmee hij de gevoelens van velen weergaf, Sowjet-vakbonden; MOSKOU, 27 September Het hoofdbestuur van de Sowjet-vakbon den heeft verklaard dat de voorwaar den gesteld door de grote Westelijke mogendheden de voorgestelde confe rentie te Lugano óf onmogelijk óf on vruchtbaar maken. Tot nu toe heeft Rusland nog niet geantwoord op de Westelijke uitnodiging om 15 October de conferentie te beginnen. De verkla ring zegt verder, dat het Russische volk er van overtuigd is, dat commu nistisch China ook moet deêlnemen aan de conferentie die wordt gehou den met het doel om de spanning in de internationale betrekkingen te ver minderen. DE HANDEL MET HET OOSTEN WASHINGTON, 28 September President Eisenhower heeft duidelijk gemaakt, dat hij de eis van senator McCarthy om de hulp aan bondgenö ten die met communistische landen han GEVAARLIJKE AANVAL IN INDO-CHINA SAIGON, 26 September Een on- del drijven, stop te zetten, van de hand Mr SCHUIT DIRECTEUR NED. JAARBEURS UTRECHT, 26 September In de vacature van directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ont staan door de benoeming van mr J. Milius tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van deze instelling, is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd de heer nff H. A. Schuit, secretaris van de directie van Rijmenam N.V. te 's-Gravenhage. Loongeschil nadert oplossing DEN HAAG, 28 September Door b ".middeling van de regering heeft de Stichting van de Arbeid over het han dende loonconflict het advies ingewon oen van een aantal deskundigen, wier taak het was een oordeel te geven over de juistheid van de gemaakte be rekeningen, zowel van werkgevers- als van werknemerszijde. De voorzitter van de S.E.R., prof. mr F. de Vries, was voorzitter van deze commissie, leden waren prof. mr P. Borst en ir Z. Th Fetter, adviserende leden drs L. C, Kuiken en prof. dr J. Ch. W. Verstege en secretaris drs P. Brandes. Deze commissie heeft advies uitge bracht en hierover heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid ver gaderd. Officieel is meegedeeld, dat „partijen dichter bij elkaar zijn geko men, maar dat overeenstemming nog niet kon worden bereikt". Onze parlementaire redacteur meldt hierover nader, dat de deskundigen een loonsverhoging van 4,8 pCt nood zakelijk oordelen. Dit zou als de regering dit advies gaat overnemen In feite een loonsverhoging met 5 pCt betekenen. Nu blijkt dat de onder handelaren in de Stichting van de Ar beid elkaar op dit percentage niet heb ben kunnen vinden, mag men veron derstellen, dat de werkgevers met de 5 pCt accoord zijn gegaan, de werk nemers echter niet. Hun looneisen hebben om de uitersten te noemen gevarieerd tussen 8,5 en 6 pCt dit laatste gold als een compromis om eensgezind naar de regering te kunnen gaan. Men is nu dus zover gekomen dat hetgaat om 5 of 6 pCt. Het Kabinet zal deze vraag vanmid dag op de wekelijkse vergadering be handelen. bekend aantal Vietminh-opsfandelin- gen is er in geslaagd door de ring van Franse en Vietnamese troepen rond hun sterkten in de Delta van de Rode Rivier, ten Zuidoosten van Hanoi, heen te breken. De Franse aanval op de sterkten begon Woensdag j.l. Een Franse woord voerder noemde de acties, de grootste sinds generaal Navarre in het begin van dit jaar het opperbevel in Indo- China overnam. wijst. Dit standpunt is bekend ge maakt in een halfjaarlijks rapport aan het congres, dat door zijn directeur voor de hulp aan het buitenland, Ha róld Stassen, is opgesteld. Hierin wor den degenen, die aandringen op stop zetting van de hulp, krachtig gecriti- seerd wegens „geheel onware" bewe ringen, dat de Westeuropese bondge noten militaire voorraden naar de Sowjet-Unie en haar bondgenoten zen den, Nieuwe schakel in ijzeren keten WASHINGTON, 26 September, De Verenigde Staten hebben vandaag een defensieovereenkomst getekend met een looptijd van 20 jaar. Amerika krijgt het recht marine- en luchtbases op Spaanse bodem te bouwen en Spanje krijgt als tegenprestatie militaire uitrus tingen. Bepaald is, dat op de te bouwen bases de Spaanse vlag zal waaien. Verder hebben de beide landen nog twee andere overeenkomsten ge sloten, n.L één voor economische hulp en één voor wederzijdse defen sie-hulp. Spanje zal gedurende het jaar, eindigend op 30 Juni a.s. in het totaal een bedrag krijgen van 226 millioen dollar op grond van het opgestelde programma voor wederzijdse beveiliging. De overeenkomsten zijn getekend door de Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Alberto Martin Artajo en door de Amerikaanse ambassadeur i Madrid, James Dunn. Door deze overe-ikomsten is Spanje opgenomen in de verdedi ging van het Westen tegen het Russische gevaar. In regeringskrin gen te Washington werd het ver drag een nieuwe schakel in de ijze ren keten, die het Westen, tegen agressie beschermt, genoemd. Het bedrag van 226 millioen dollars, waarin ook de economische hulp is begrepen, is als volgt verdeeld; 85 mil lioen voor de ondersteuning van de defensie en 141 millioen voor militaire uitrusting. De kosten van de te bou wen bases zijn niet in het bedrag in begrepen. Het aantal en de plaats van de bases zijn nog niet bekend. Men spreekt van vier luehtbases en verscheidene vloot- bases. Amerika zou het plan hebben op elke vliegbases 30 bommenwerpers te stationeren. Het Russische persbureau ,,Tass" noemde het verdrag een openlijk mi litair bondgenootschap. „Het is een zuivere, agressieve overeenkomst, dat één der schakels vormt in de reeks maatregelen, die door de regerende kringen van de Verenigde Staten zijn genomen ter voorbereiding van de nieuwe wereldoorlog", zo schrijft het Russische blad, de Rode Ster, dat het Verdrag verder noemde een ernstige slag voor de belangen van Engeland en Frankrijk. Twee kinderen van de landbouwer Ohr. E. uit Neerbosch zijn Zaterdag cLir de trein van Nijmegen gegrepen en op slag gedood. De kinderen zaten achter op een boerenwagen, die de trein meesleurde. De vader van de twee kinderen, die de waarschuwen de knipperlichten niet had gezien, liep slechts lichte verwondingen op. Met ingang van Zondag is de distributie van suiker in Engeland opgeheven. De rantsoenering van de suiker heeft in Engeland bijna veertien jaar geduurd. Vlees en boter zijn nog op de bon. Boven Rio Magdalena zijn Zaterdag twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. ier mensen kwamen om het leven. Bij een vliegtuigongeval vijftien kilometer ten Noorden van de Finse stad Lahti kwamen eveneens al le inzittenden, vier personen, om het leven. De regering van Uruguay heeft de staat -"an oorlog met Duits land beëindigd. In New York is veertien dagen geleden een baby ge boren, die slechts anderhalf pond woog. De baby, die in een couveuse ligt, maakt 't nog steeds goed. Dat geeft de burger op deze Maandagmorgen moed., DORDRECHT, 26 Sept. Tijdens de zitting van de arrondissementsrechtbank te Dordrecht is gisteren iets voorgeval len, dat waarschijnlijk nog niet eerder in de wereld van het recht is gebeurd. Terecht stond, in een appèl van een vonnis van de Kantonrechter, de Leidse chauffeur Jan E., ter zake van een ver keersovertreding. Omdat hij zich niet voldoende voorgelicht achtte, vroeg de substituut Officier van Justitie, mr. J. P. van der Meulen, aanhouding van de zaak. Nadat de president van de recht bank, jhr mr D. J. P. Hoeufft, had op gemerkt, dat hij dit niet noodzakelijk achtte, weigerde de officier te require ren. De rechtbank begaf zich vervolgens in raadkamer, waarna de president de Of ficier nogmaals gelegenheid gaf zijn re quisitoir te nemen. Toen deze voor de tweede maal weigerde kreeg de verde diger. mr P. Groenewegen uit Amster dam, het woord voor het houden van een pleidooi. Ten aanzien van de wei gering van de Officier merkte hij op, dat zijns inziens deze niet mocht weige ren. Slechts in civiele zaken is het toe gestaan af te zien van het nemen van conclusies. NOODWONINGEN VOOR DE WINTER GEREED GOES, 26 September Het nieuws, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, voor Schouwen en Duiveland meebracht, was het volgende: Zierikzee mag 131woningen bouwen op voorwaarde, dat, wanneer straks blijkt, dat het aantal geheel verwoeste panden minder be draagt, het meerdere op het normale contingent der volgende jaren in min dering zal worden gebracht. In de tweede plaats deelde de minister mede, dat er nog 40 tot 50 noodwoningen (z.g. keten) boven de reeds toegewezen 300 mogen worden neergezet en tenslotte gaf ir Witte de positieve verze kering, dat de noodwoningen nog voor de winter alle gereed zullen komen, terwijl ernaar gestreefd wordt voor de winter zoveel mogelijk houten hui zen voor bewoning geschikt te maken. Uiteraard betekent dit allerminst, dat van re-evacuatie sprake za zijn. Slechts zij, die dringend nodig zijn, mogen terugkeren en zullen een woning krijgen. De bewindsman heeft tot Iaat in de middag op het eiland vertoefd. In Goes had hij tot besluit van zijn bezcek nog een bespreking met het ge meentebestuur. Ir Witte was vergezeld van de di recteur-generaal van zijn departement, dr ir Z. IJ. van der Meer, het hoofd van de afdeling technische controle der Centrale Directie van de Wederop bouw, ir H. Broersma en de hoofd ingenieur-directeur van de wederop bouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum. Van de zijde van het Prov. Bestuur waren aanwe zig de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, alsmede de gedeputeerden ms A. J. v. der Weel en A. Schout. De eerste bespreking vond plaats op het Zierikzeese stadhuis met het gemeentebestuur. Uiteraard sneed burgemeester mr J. W. Schuurbeque Boeije daar de woningpositie aan. Hij vertelde, dat 1.200 geëvacueer- den niet kunnen terugkeren, omdat er geen woningen voor hen zijn en hij wees er ook op, dat vele afge keurde krotten niet meer betrokken kunnen worden, zodat een ruimere toewijzing van bouwvolume nodig is. MINISTER LIET CIJFERS SPREKEN. Minister Witte ging uitvoerig op de argumenten van de burgemeester In. Hij verklaarde, dat de zaak twee kan ten heeft, n.l. de normale woningbe hoefte en de behoefte, die de waters nood veroorzaakte. Wat het eerste be treft zal Zierikzee in geen geval an ders worden behandeld dan welke ge meente in het land ook. Anders zou er sprake zijn van eenzijdige bevoor deling. Wat de tweede factor betreft liet ir Witte de cijfers spreken. Die zeggen, dat Zierikzee momenteel 17 totaal verwoeste woningen telt en dat naar schatting dit aantal nauwe lijks tot 30 zal stijgen. Problemen lig gen hier niet: alles wat verwoest werd zal worden vervangen. Dat geldt ook voor de krotwoningen, die zodanig zijn beschadigd, dat her stel zonde van het geld zou zijn. Tot heden heeft de Directie Zeeland vast gesteld, dat 24 krotten voor opruiming In aanmerking komen, zodat de ge meente de gelegenheid heeft te trach ten deze aan te kopen. Uiteraard kan dit getal nog groter worden. Globaal heeft Zierikzee momenteel dus recht op herbouw van 54 wonin gen. Er is echter al een voorschot van 100 woningen verleend. Het gemeen tebestuur heeft een bouwterrein voor 131 woningen en waarschijnlijk kun nen deze als één complex goedkoper worden gezet. De minister mad hierte gen geen bezwaar, maar stelde de reeds genoemde voorwaarde. Als détailpunt werd het onderbren gen van Rijks waterstaatsingenieurs aan de orde gesteld. Als oplossing zag ir Witte: toewijzing van noodwoningen (het gaat er om 5) aan deze mensen. Tijdens de volgende bespreking met het bestuur der Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" uitte de voorzitter, notaris P. Heering, de vrees, dat het herstel niet snel genoeg gaat en dat de noodwoningen voor de win ter niet klaar komen. „Gezien de enor me moeilijkheden gaat dit werk niet alleen bevredigend, maar zelfs snel", zo merkte de bewindsman op. Toewij- ing van noodwoningen aan bepaalde gemeenten is niet een zaak van de minister, maar van Ged. Staten, zo was het antwoord op een andere op merking. Hierbij is zeer belangrijk, dat noodwoningen, die (toegewezen aan een „natte" gemeente) in een „dro ge" gemeente worden neergezet, niet uitsluitend beschikbaar zijn voor gedupeerden uit die „natte" ge meente, maar bestemd moeten wor den voor hen, die het dringendst om huisvesting verlegen zitten dus ook inwoners van andere „natte" plaat sen. SAMENWERKING NOOD ZAKELIJK. Notaris Heering bracht ook 't tem- pb' van de wederopbouw ter sprake en in dit verband kwam de niet altijd ideale samenwerking tussen de ge meenten op het tapijt. Minister Witte herinnerde eraan, dat de gemeentebesturen hier autonoom zijn. Welke initiatieven zij ook ontwik kelen, het Rijk zal geen enkele be lemmering in de weg leggen. Maar zeer wenselijk is, dat zij samenwer ken en dat de gemeentenaren niet al leen de plaatselijke aannemers werk opdragen. Lukt particuliere samen werking niet, dan moeten de gemeen ten zelf maar woningwetwoningen bouwen en deze proberen te verkopen, r a Commissaris merkte naar aanleiding hiervan op, dat het Prov. Bestuur de samenwerking zoveel mogelijk stimu leert. TOCHT OVER HET EILAND Na deze besprekingen werd eerst naar het Beijersdijkje (gem. Nieuwer- kerk) gereden, waar de minister één AMSTERDAM, 26 September Ko ningin Juliana heeft vanmiddag door het losknopen van twee lianen in het Tropeninstituut te Amsterdam de ten toonstelling „Suriname, hoe het leeft en werkt" geopend. Onder de tonen van de Surinaamse muziek werd de Vor6tin daarna in de tentoonstellings ruimte rond geleid, Tevoren had de minister van Over» zeese Rijksdelen, prof. mr W. J. A. Kernkamp, de schenking door Surina me aan Nederland van het tentoonstel lingsmateriaal aanvaard. Prof. Ko ningsberger sprak nog een kort be groetingswoord en mr R. H. Pos gaf een kort commentaar op de tentoon stelling. van de 95 voor een deel reeds bewoon de noodwoningen bekeek en met da bewoners een praatje maakt. De tocht ging verder langs Noordgouwe, waaï 80 noodwoningen staan, en via Brou wershaven en Scharendijke naar Re- nesse, waai* enkele gemeentebesturen in audiëntie werden ontvangen. Hier kwamen dezelfde problemen als in Zierikzee aan de orde. De minister wees nog op de wenselijkheid, dat da gemeente toeziet bij de bouw der hou ten woningen, opdat de aannemers hieraan geregeld doorwerken. Nadat in Renesse de lunch was ge bruikt, volgde een bezoek aan het ter rein der 69 Oostenrijkse permanente houten woningen in Haamstede, wel ke binnenkort zullen worden opgele verd. Daarna zijn in Burgh nog twee Noorse houten woningen bezichtigd. Deze worden thans afgetimmerd. Communist in Spanje is niet Berin maar Eisler NEW YORK, 26 September Het Amerikaanse blad „New York Post" schrijft, dat de geheimzinnige commu nistische vluchteling in Spanje niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Verenigde Staten uitgeweken en werd minister van propaganda in Oost-Duitsland. Verscheidene maanden geleden waf Eisler in ongenade gevallen. Eisler zou zeer veel op Beria lijken. DE BILT ZEGTt DE BILT, 27 September Veran derlijke tawolking met plaatselijk en kele buien. Matige tijdelk wellicht vrij krachtige wind uit Westelijke richtin» gen. Lagere temperaturen. Vandaag, Maandag 28 September. Na deze dag nog twee dagen en de maand September is voorbij. Die Sep- tember-maand was ditmaal wat anders dan anders. Weet U nog waarom? Die maand was gerekend als da Jan vnendschaP voor Uw en ons „Zeeuwsch Dag- y ™aand van vriendschap, die vooral hierin be stond, dat iedere abonné zou zorgen voor een nieuwe abonné. Och ja, nu kunnen er duizend en één oorzaken zqn, waardoor het kwam, dat Uw nieuwe abonné nog steeds „in de pen" bleef. Wij begrijpen dat best. Maar mogen wij U nog een goede raad geven? Die is deze: Gaat U nu vandaag niet naar bed, alvorens die nieuwe abonné 13 gevonden en U onderstaand biljet kunt zenden naar de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes. Uw vriendschapsdaad is dan nog juist op tijd binnen. En da„.13 prettig voor U en ons. Is dat goed afgesproken? Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst Dagblad. een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1