„Grand Repulse" werd een groot succes. i'l'i'l'l liliJHLIiJ KABOUTERS Drijvende expositie der Contact groep Opvoering Productiviteit* Commanderende generaals zijn tevreden. Dagorder van Luit.-Gen. Opsomer* Springvloed teisterde Normandië GEMEENTERADEN Rilland-Bath krijgt 33 woningen. f 54.000 aangeboden voor stenen kleuterschool. KERK Classikale vergadering achter Hilversumse kerkeraad VAN MARKT Zaterdag 26 September 1953 ZEL-AVSCH DAGBLAD Pagina 7 Integrale samenwerking was af. (Van één onzer redacteuren.) WOENSDAGAVOND, TE VELDE. ,,Deze troepen hebben het in „Grand Repulse'' niet gemakkelijk gehad. In vele gevallen werd het uiterste van hen gevraagd bij een minimum aan slaap en ander comfort. Op al mijn tochten door de fronten, en ik ben vrijwel voort durend met mijn jeep bij de onderdelen geweest, ben ik bijzonder ge troffen door de geest van de troepen. Deze soldaten waren bezield van de wil om te vechten." Het was de commandant van het Britse Rijnleger, Lt. Gen. Sir lichard N. Gale, die vanmorgen, toen „Grand Repulse" als oefening tegen het eind begon te lopen, deze opmerkingen maakte. Ilillll Een zeer loffelijk getuigenis uit de mond van een expert van de boven ste plank. Generaal Gale had trouwens nog meer complimentjes uit te delen, speciaal voor de Nederlandse deel nemers aan deze oefening. Hij leg de er o.a. de volle nadruk op, dat generaal Opsomer de commandant van het eerste legercorps, het in hem gestelde vertrouwen bij het bevel over de Brits-Nederlandse aanvallende troepeneenheid, ten volle waard is geblel.en. Generaal Gale roemde de Neder landse bevelvoering en het stafwerk als een volledig tactisch succes, maar was minder enthousiast, hoewel ook niet ontevreden over de logistieke re sultaten van deze oefening, die ech ter het onderwerp van nadere studie uitmaken voor men tot positieve conclusies zal komen. ATOOMWAPENS. Speciale aandacht is ook besteed aan de defensieve zijde van een even tueel gebruik van atoomwapens. Het is echter nimmer de bedoeling ge weest, om ook aan het concrete ac tieve aspect van dit vraagstuk aan dacht te besteden. Men wilde alleen een grondige studie van de theore tische mogelijkheden en een zo vol ledig mogelijk uitbuiten van de ver dedigingsmogelijkheden tegen atoom- aanvallen. Generaal Gale was zeer voldaan over de wijze, waarop Noord en West beide hun aandacht aan dit vraagstuk hadden gegeven. Het was hem in het bijzonder opgevallen, hoe uitnemend in het grote geheel de ca mouflage was. Speciaal bij de vierde Nederlandse divisie van generaal öouzy was hem opgevallen, dat van aeze grote troepenmacht noch uit de lucht noch langs de weg belangrijke •enheden zichtbaar waren. Lt. Gen. Sir James Cassels, die deze oefening voorbereidde en leidde, was eveneens zeer voldaan over de wijze uitvoering. Hij wees nog 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Aan alle onderdelen, van het eerste Nederlandse legercorps, welke deelgenomen hebben aan de oefening „Grand Repulse" is de volgende dagorder bekend ge maakt: „Nu de oefening „Grand Re pulse" is geëindigd, is het mij een diep gemeende behoefte alle deel nemers aan deze zware oefening mijn grote waardering te betui gen voor hetgeen door hen is ge presteerd. In nauwe samenwer king met elkaar hebben Britse, Canadese en Nederlandse troe pen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West-Euro- pese defensie een scherp zwaard kunnen vormen ter verdediging en handhaving van de vrijheid van de geest en de rechten van de mens. Het was mij persoonlijk een eer en een groot voorrecht Britse en Canadese troepen tijdens deze oefening onder mijn bevelen te hebben gehad, terwijl het mij daarnaast een even groot genoe gen was te kunnen constateren, aat de Nederlandse troepen zich een waardige partner van hun geallieerde wapenbroeders heb ben getoond. Het onvermoeide en doortastende optreden van u al len vormt een grote bijdrage voor het behoud van de vrede en de vrijheid. De luitenant-generaal comman dant eerste Nederlandse leger corps, A. T. C. Opsomer." in het bijzonder op de belangrijke lessen, hier geleerd van de integrale samenwerking van lucht en land macht. En op het ogenblik, dat deze beide generaals in de betrekkelijke stilte van het hoofdkwartier der oefenleiding hun nabeschouwing hielden, was „Grand Repulse" in zijn definitieve stadium beëindigd. Weliswaar stond de uitslag reeds vast, maar de eigenlijke „Grand Repulse" de grote stoot terug de onverbiddelijke afwijzing van een laaghartig ingevallen vijand daarmee waren de troepen van generaal Opsomer nog druk bezig. In stoutmoedige aanvallen, opgezet volgens een uitnemend plan en ge steund door zwaar artillerievuur, daverden de tanks door velden en wegen, slopen infanteristen, hoe wel ze bijna wankelden van de slaap, vol moed langs paadjes en weggetjes en waggelden de Brem gun-carriers door sloten en over heggen, de vijand achterna. II Ilillll j|ini lliul DAT'S NIET EERLIJK! De laatste woorden van Generaal Franje hingen nog in de lucht of een nors kijkende schildwacht kwam halverwege de trap pen van het ministerie af en schalde: „Wat moet dat daar!" Franje kuchte even, zette zijn borst vooruit en sprak: „Ik ben een Gene raal, breng me onmiddel lijk bij de minister!" „Geen sprake van!" was het antwoord. „De minister ontvangt vanmiddag niemand!" Generaal Franje streek eens over zijn medailles, snoof minachtend en wilde de wacht passeren maar de soldaat zette zijn geweer tegen zijn schouder en richtte dat precies op de neus van Franje. Dit werd de Generaal te bar. Hij liep terug- naar het kanon, rolde het ding met hulp van Pieter de trap op en richtte de loop op het hoofd van de wacht. „Dat's niet eerlijk!" stotterde de soldaat. „Daar kan geen geweer tegenop!" „Handen hoog!" commandeerde Franje. De soldaat gehoorzaamde direct en zo kon het drietal ongestoord het gebouw in. Het kanon rolde door de brede marmeren gangen en reed tenslotte ratelend een grote zaal -in waar de minister achter zijn bureau troondè. Franje viel direct met de deur in huis. „Excellentie", sprak hij. „Heeft u gisteren een rondvliegend spiegelei op uw brood gekregen?" De minister wilde eerst zijn verontwaardiging uitspreken over dit niet aangekondigde bezoek. Maar hij slikte zijn woorden in en bromde kriebelig: „Ja, en wat dan nog?l" PARIJS, 25 Sept. De springvloed van Donderdag heeft langs de kust van Normandië schade veroorzaakt. De zee brak door dijken bij de baai van Veys, nabij Isigny, die reeds storm schade hadden opgelopen en die nog niet waren gerepareerd. Meer dan duizend hectaren bouwland zijn on dergelopen. Er vielen geen slachtof fers, doch talrijke boerderijen zijn door het water van de buitenwereld afgesloten. In de havenstad Lorient kwamen enige huizen langs de kade onder wa ter te staan. Bij Rouaan werd de 48- jarige Edouard Doura, 'vader van drie kinderen, door hét hoge water in de Seine, meegesleurd. Het slachtoffer kwam om het leven. „Om bestaart en voortbestaan der natie." Hfi* V - '- h Sas van Gent heeft de primeur voor Zeeland. (<V v SAS VAN GENT, 25 Sept.'Aan de Oostkade te Sas van Gent liggen tot en met hedenavond de kempenaars „Mawa" en „Maria", ingericht als tentoonstellingsschepen van de Contactgroep Opvoering Productiviteit (G.O.P.), een enkele jaren geleden in het leven geroepen stichting, die zich ten doel stelt de productiviteit in ons land te prpa- gereh. De zeer uitgebreide en interessante expositie toont op bijzonder aantrekkelijke wijze aan de hand van vele voorbeelden, dat producti viteit niet betekent: langer of harder werken, doch het aanwenden van mensen» machines» materialen en minuten op de meest efficiënte wijze, tot verhbging der gemeenschappelijke welvaart, iets waaraan nog wel een en ander ontbreekt. Begin October eerste aanbesteding. In dc raadsvergadering van Rilland- Bath heeft de voorzitter, burgemeester 3. C. W. Jobse, die voor het eerst de leiding had, medegedeeld, dat de weg naar Bath spoedig opgeknapt zal wor den. Wanneer de nooddjjk, die gedeel telijk op deze weg ligt, opgeruimd zal worden is nog niet bekend. De voorzit ter zei, dat hg Rijkswaterstaat zal ver zoeken de dijk zo spoedig mogelijk op te ruimen. Ook deelde de Voorzitter mee, dat er 20 krotwoningen aange kocht zjjn en dat er 13 herbonwplichten zjjn opgenomen, zodat in totaal 33 wo ningen gebouwd kunnen worden. Begin October zullen de eerste vier woningen reeds aanbesteed worden. Aan het Kon. Wilhelminafönds zal een subsidie verstrekt worden van 0,5 et per inwoner. Aan het bestuur van de Herv. Kleuterschool wérd 100 subsidie verstrekt tér tegemoetkoming in ondèrwijskosten voor de onderwij zers. Aan de muziekvereniging en de voetbalvereniging „Rillandia" zal jaar lijks een subsidie van 150 worden verstrekt. Een verzoek vande heer C. G. Hommers voor een premie voor wo ningverbetering werd aangehouden. Het raadsbesluit dat behelsde, dat der gelijke verzoeken niet meer in behan deling zullen word engenomen, werd ingetrokken, zodat de vorige aanvra gers weer opnieuw een verzoek in kunnen dienen. Besloten werd een kasgeldlening ad. 100.000 aan te gaan ter financiering van de bij voorschot te betalen ramp schadeposten. Mevr. de Goffau-Vos, thans tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school, werd met algemene stemmen benoemd in vaste dienst. Met algemene stemmen werd voorts besloten deel te nemen aan de N.V. Bouwkas voor Noord-Nederlandse Ge meenten. Verzoeken van de bijzondere scholen om medewerking voor herstel van de door de watersnood beschadigde school, gebouwen enz., werden inge willigd. Een verzoek van de heer H. Meloen om een uitkering voor levensonder houd in verband met geleden hagel- schade aan zijn boomgaard in 1952 (derde verzoek) werd aangehouden. Tijdens de rondvraag heeft de heer 2> Boonman voorgesteld om te trachten voor de burgemeester, die nog steeds niet te Rilland-Bath woonachtig is, een Oostenrijkse woning te bemachti gen. De heer Frangois zou gaarne zien, dat de brandsirene niet in werking werd gesteld bij oefeningen, daar hier door de burgerij nodeloos verontrust wordt. De raad ging hiermee accoord. ELLEWOUTSDIJK. Reorganisatie van het brandweer personeel. In de raadsvergadering van Eiie- woutsdijk werd naar aanleiding van een verzoek van bewoners van de Achterweg besloten onder bepaalde voorwaarden de hoofdleiding van de waterleiding van gemeentewege dooi' te trékken tot aan het perceel van. L) de Broekert. Hierna werd goedkeuring gehecht aan de begroting 1954, alsmede véerd vastgesteld de rekening 1952 dier in stelling met' aan inkomsten 6581,25 en aaii uitgaven 5034,5s.1 ft> Ingekomen is een verzoek om reis kostenvergoeding van twee. leer Ungëri) die een school in Goes bezoeken. Be sloten werd de reiskosten te vergoe den. Een zelfde verzoek voor een leer linge, die de huishoudschool te Goes bezoekt, werd afgewezen. Bij de rondvraag wérd voorgesteld de straat in de Langevïéle te herstel-, len. Hiervoor zal eerst een kostenbe- groting worden gevraagd. Voorts were nog gevraagd reorganisatie van he! brandweerpersoneel der vrijwillige brandweer, hetgeen zal plaats hebben Ingez. Mededeling (advertentie) Hoe dat afloopt? Niemand weet het! Op succes hóópt iedereen. Na de rij van nederlagen Werk'lijk gelóven doet er geen. Maar misschien valt het niet tegen. Ja, misschien - misschien, wie weet, Klinkt straks in het land der Noren Nederlandse zege-kreet In de strijd der sigaretten Loopt één merk gestadig op Dat is Flyer iedér weet het: Flyer, Flyer it is the top. ANNA JACOBAPOLDER. In de raadsvergadering van Anna Jacobapolder werd afwijzend beschikt op het subsidieverzoek van de Vereni ging tot wering van het schenden van Gods Naam. De door het bestuur van de Vereni ging tot Stichting en instandhouding ener School met den Bijbel te Anna Jacobapolder aangevraagde fietsen bergplaats e.d. werd goedgevonden. Eveneens de aanvraag tot het bekle den van de muren met hard- en zacht- board voor de prijs van f 2.880. Het salaris van de vakonderwijzeres aan de Bijzondere Lagere School té Anna Jacobapolder, werd vastgesteld op 439,83. <S?ö> <&zë> Ossg, Op Maanda.g 28 Sept. a.s. hopen onze gelief- (j) de Ouders, Behuwd- en Grootouders X JAN DH WITTE (b en JOHANNA CIJSOUW, hun 25-jarige Echtver- eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge- m spaard mogen blijven is de wens van hun dankbare g) Kinderen, Behuwd- en Ueinkinderen g) en Verloofde. A g) Westkapelle, 26 Sept. 1953. A X Zeedijk E 2. <a^e> <S£5> <3s56> Heden overleed, zacht en kalm, na een korte ongesteldheid van en kele dagen, onze ge liefde Vrouw, Moeder, Zuster en Behuwd zuster MARIA ELENBAAS- geb. VERSCHUURE, in de ouderdom van ruim 60 jaar. I. ELENBAAS Joh.z. JOH. ELENBAAS. Baarland, 25 Sept. 1953 Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen na het overlijden van mijn ge liefde Man, de heer P. ISRAËL, zeg ik hartelijk dank. Namens de familie: "Wed. P. ISRAËL-GELUK Kamperland, Sept. 1953. Gevraagd BIETENROOIER. J. Lorier, Schroeweg 124, Rit- them. TE KOOP: 2 Kalfvaarzen rekg. Octo ber. P. Lampert Jz, Noordweg 5, Biggekerke. u Twee O verdoeken, één als nieuw pluche jasje. Vrijburg straat 49, Souburg. - 3 gemet BIETENKOPPEN. A. Osté, Biggekerkseweg 32, Koudekerke. Ingeschreven Schaapram. Chr. Geerse, Rijkebuurtweg Serooskerke (W.) - 1 WINTERJAS, leeftijd 14— 15 jaar. Te bevragen agent Z. D„ Aagtekerke. - BIETENKOPPEN. H. Ovaa, Koolesweg 1, Biggekerke. PERSONEEL: Gevraagd een Bietenrooier. A. Geschiere, Oostkapelseweg 12, Grypskerke. mi Een Knecht of aankomende Knecht, uit- of inwonend. „Den Doel", Arnemuiden. m. Gevraagd een Huishoudster bij Jos. Mol, Tel 216, Dorps straat 20, Nisse. TE KOOP GEVRAAGD Eénpaards Boerenwagen en Voetploeg. A. Osté, Bigge kerkseweg 32, Koudekerke. 2 Jongensfietsen, leeftijd 9 en 12 jaar. Stationsstraat 42, Kapelle. Alle soorten Meubelen, Le dikanten, Ressorts, Kasten, Naaimachines, Zolderoprui mingen, Antiek, Tin- en Ko perwerk enz. Hoge prijzen. Brieven no 3230 bur. v. d. blad of tel 3513, M'burg. Te Koop of te Huur Uien- ren a 20 ct per mud. School straat 19, 's-Gravenpolder. Tel. 335. DIVERSEN: Boerenleenbank Grijpsker- ke. Zitting te Oostkapelle van Maandag 28 September verzet naar Dinsdag 29 September. Correspondentieclub „Con tact". Box 140, Leiden. Dui zenden Prot. adressen (Neder land en buitenland). Vraagt gratis folder. Verhuur van uitsl. na-oor- logse 4- en 6 pers wagens zon der Chauffeur. A. NIJSSE, tel. 3221 (K 1100). Te Werfstraat 12, 's-Heer Hendrikskinderen. Heden overleed in vol le vrede na kortstondig smartelijk lijden, onze geliefde Man, Vader, Broeder, Schoonzoon en Zwager, KORNELIS JACOB DOMINICUS Fz. in de leeftijd van 53 jaar en 10 maanden. De diepbedroefde fa milie: J. DOMINICUS—MEU- LENBERG. E. G. DOMINICUS en Verloofde. FOORT. M. K. DOMI NICUS. MARINUS C. DOMI NICUS. Gezusters DOMINICUS Fam. Wed. M. MEU- LENBERG-MEEUWSE. Wemeldinge, 25 Sep tember 1953. De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. op Dinsdag 29 Septem ber op de Algemene Begraafplaats te We meldinge. Vertrek van het sterf huis te I uur. -Van de Nationale Reserve was een verzoek ingekomen voor het gebruik van het oude schoolgebouw aan de Lageweg te Anna Jacobapolder voor het geven van instructielessen. Dit verzoek werd ingewilligd, voor ge bruik zal 5.per avond gerekend worden, Daar de oude brandspuit na de ramp waardeloos was, besluit de raad in principe B. en W. te machtigen stappen te ondernemen tot de aankoop van een motorbrandspuit met trekker en het stichten van een gemeentemagazijn met brandspuitgebouw op de plaats van de voormalige woning van de heer G. v. d. Dussen. Door de Vereniging van Neder landse Gemeenten werd 54.000 aangeboden voor het bouwen van •eén stenen kleuterschool. Van mej. Glas werd een aanbod ontvangen van een partij hout ter waarde van 20.000 voor de opbouw. De heer Verwijs informeerde tijdens de rondvraag naar een uurverbinding van de lijndienst van de B.B.A. B. en W. zullen een verzoek hieromtrent in dienen. De C.O.P. is samengesteld uit pro minente figuren van het georganiseerd bedrijfsleven in al zijn facetten, van de overheid en van diverse instituten op het gebied van voorlichting, re search en efficiënsy e.a. Zij tracht o.m. door uitgifte van brochures en studie- rapporten over talloze producten en bedrijfstakken haar denkbeelden te propageren. Via de aangesloten orga nisaties poogt men bepaalde werk methoden ingang te doen vinden en plannen te coördineren en voorts alles tebewerkstelligen wat de productivi teit kan bevorderen. DE EXPOSITIE. Deze tentoonstelling, die sedert Maart '52 door ons land vaart, geeft allereerst een beeld van de bevolkings problemen van ons land (grote dicht heid en enorme groei). Dit zijn de fac toren voor een voortdurende stijging van al onze behoeften (voedsel, kle ding, woningen, kerken, scholen, zie kenhuizen, overheidsdiensten, enz.), waarin onze geringe bodem-opper vlakte eri ons aan grondstoffen be trekkelijk arme land onmogelijk kun nen voorzien. De C.O.P. propageert daarom een zo groot en zo efficiënt mogelijke produc tie, niet alleen voor ons zelf, doch ook voor onze export. Daardoor Iran dc im port neer worden vergroot en zodoende onze welvaart verhoogd. De expositie toont vervolgens hoe door efficiënte werkmethoden de pro ductiviteit kan worden opgevoerd, b.v, door zo doelmatig mogelijke ordening van bureaux. Voor de huisvrouw door zittend aardappelen te schillen en de dweil om te bezem te binden, inplaats van te bukken. Voor de monteur door alle werktuigen en onderdelen logisch bij de hand te hebben. Door zuinig en oordeelkundig met materiaal om te gaan; door materiaalbesparing (een nieuw type jampot bespaart ons land p. jaar 100.000.000 kilo aan transport!); door gebruik van goedkoop materiaal, waar zulks verantwoord is. Door de kinderen thuis reeds in te schakelen in de huishouding en hen zin bij te brengen voor samenwerking, de enige factor waardoor de samenleving kan blijven funetionneren. Door contact en overleg tussen directie, bedrijfsleiding, fabriekskern en arbeiders, waarbij een ideeënbus en prijsvraag niet mogen ontbreken. Door samenwerking in de reclame, door bedrijfsvergelijking en door internationale samenwerking. Voorts door normalisatie van materi alen en door verantwoorde typenbe- perking, hetgeen tot besparing van tijd en productiekosten kan leiden. De bouw van een groot zeeschip, dat tot stand komt door samenwerking van vele en velerlei vaklieden is het kleine voorbeeld van de nodige samenwer king van allen voor de instandhouding van onze nationale welvaart. In een der schepen is bovendien een ruime bioscoopzaal, waar technische en in dustriële films van het Technisch Filmcentrum worden vertoond. ending De kwestie-ds Loos. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Naar aanleiding van de kwestie-ds J. Loos heeft de classicale vergadering der classis Hilversum der Ned. Herv. kerk in ver gadering bijeen op 23 dezer en kennis genomen hebbende van de verklaring der afgetreden kcrkeraadsleden van wijk- gemeente A te Hilversum (de wijkge- meente van ds J. Loos), en van de kan selafkondiging van de centrale kerkeraad aldaar, verklaard dat zij het standpunt van de wijkkerkeraad zowel als de op vatting van de centrale kerkeraad ten volle deelt. In haar verklaring zegt de classicale vergadering, dat zij van oordeel is „dat een hervatting van het ambtswerk door ds J. Loos, zonder meer, in genen dele verantwoord zou zijn, omdat dit zou leiden tot schier onherstelbare schade voor de gemeente Hilversum' iri het "bij-* zonder, maar ook voor de Ned. Hervorm de kei'k als geheel". „Bovendien is de classicale vergade ring van gevoelen, dat ds J. Loos, nadat hij zich principieel had afgewend van de Ned Herv. kerk, verplicht zou zijn, niet alleen tegenover de eigen gemeen te, maar ook tegenover de gehele Ned. Herv. kerk, zich principieel uit te spre ken, voor hij zijn ambtswerk ooit zou kunnen hervatten. Volgens ordinantie 4.34.1 der kerkorde blijft, aldus gaat de verklaring verder, „de Ned Herv. kerk in al haar geledingen strijden voor het reformatorisch karak ter van staat en volk. Deze opdracht zou een onmogelijkheid zijn, wanneer niet de dienaren des Woords allereerst zouden hebben te worstelen om het reformato risch karakter van eigen kerk te bewa ren. Mocht ds J. Loos", zo besluit de ver klaring, „zonder duidelijke en bevredi gende verklaring, waardoor het vertrou wen herwonnen is, zijn ambtswerk her vatten, dan verzoekt de classicale verga dering haar breed moderamen zicht te richten naar deze verklaring, en dus te handelen in dezelfde geest als de cen trale kerkeraad van Hilversum, d.i. geen verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het ambtswerk van ds J. Loos". De classicale vergadering van Hilver sum besloot tot bovenvermelde verkla ring, aldus lie't" persbureau der Ned. Herv. kerk, met algemene stemmen en een stem blanco. en veiling GOeS, 25 Sept. 1953. Jixportvei- ling. Ellisons Orange A 30, B/G 33.20, I gr. 31, I 29, II 16.10, Transp. de Croncel A 21--22, I gr. 17.70—17.80, I 18.10, II 12, Cox Orange A 55.10— 55.30, B/C 54.40—54.70, I gr. 52.10— 52.20, ,1 43.5046, II 1316, Aliington Pippin A 20.95, B/C 21.20, I gr. 17.20, I 18.10, II 9.10, Laxton Superbe A 38.20,'B/C 39.10, I gr. 33.10, I 3b, II 13.50, Bramley Sgednng 1 gr. 19.40, I 19.60, II 10.50, Cterappel A 30, B/C 24, I fr. 24, I 21, James Grieve A 26, B/C 27, I 24, Gl. v. Holland A 25, I gr. 22, II 10.70, Bonne Louis, A 36, B/C 36, I gr. 37, I 35, II 21, Legipont A 45.20—46, B/C 46.60—47.60, I gr. 41.10—43.40, I 39.20—41, II 21, Con ference A 44.50, B/C 46.2046.60, I gr. 37.20, I 37.40, II 21.10, Maagde peren I gr. 21.40, I 21.40, II 5, Herz. Elisa A 27, I 27, Doyenné du Com. A 70, B/C 66, I gr. 66, I 61, Will. Duchesse I 3132, Br. Superfine A 32, B/C 26, I gr. 31, I 27, II 21, Br. Clair- geau A 36, B/C 34, I gr. 33, I 31, II 21. Verpakt fruit: James Grieve A 33 —34. Gewone veiling: Manks Codlin K 912, F 4, Transp. de Croncel K 9 12, K 67, Ellisons Orange K 1921 F 9, Cox Orange K 2025, F 68, Aliington Pippin K 10, F 6, James Grieve K 17—24, F 13, Br. Hardy K 27, F 17, Bon Louise K 25—27, F 11 i15, Maagdeperen K 1011, F 46, Conference K 15—19, F 9—12, Herz. Elisa K 912, F 46, Legipont K 21 26, F 18, Goudreinette val 7.60, Per ziken 5—9, Groene Noten 32—35, Druiven 88—107, Aardbeien 160, Me loenen 3742. Groenten: Komkommers 8, Bloem kool 9—34, Tomaten 20—25, Kropsla 39, Gr. Sav. kool 511, Rode kool 48, Dubb, Pr. Lonen 2846, Stok- snijbonèn 21—51, Pronkbonen 17—21, Rentegevers 47—76, Wortelen 15—17, Selderij 4—6, Uien 1—3, Kroten 4, Prei 11—15, Bintjes 8—9, Andijvie 6 —11, Spinazie 5—27, Spruiten 44, Knolselderij 1618. EIERMARKT. MIDDELBURG, 24 Sept. Mini mumprijs pluimveehouders f 2.67 p. kg. ST. MAARTENSDIJK, 24 Sept. Eigenheimers I 11.50; Bintjes I 10.70. K. blauwe I 12.90. Aanvoer 350 kisten. KAPELLE-BIEZELINGE e.o., 25 Sept. Exportveiling: Appelen: Cox Oranje Pippin AAA 55.20; A 56.20— 57; BC 54.90—55.90; I grof 52.50: I fijn 46.90; II 17.40; K 27.40—27.50; Fabr. 11.60; Sterappel A 31.50; BC 28—28.50; I grof 25; I fijn 24.10; II 8.70; K 17.90; Glorie van Holland A 26.60; BC 24.70; I grof 25.40; I fijn 15.80; II 9.40; K 14.20; Tl', de Croncels A 21.10; BC 20.45 I grof 18.10—21.20; I fijn 16.70—17; II 13.10; K 12.90—13.80; Fabr. 8.70; Elli sons Oranje A 32; BC 33.10—33.60; I grof 28.40; II 17.40; K 18.10; Fabr. 10.20 Laxton Superbe AAA 35.20; A 38.90; BC 40.50; I grof 36; I fijn 33.60—35; II 12.90; K 15.10; Fabr. 9.20; Manks Codlin I 16.20—21; II 7; K 7.20; Fabr. 9; Notarisappel I 17.40; II 9.80; K 14.20 Dubb. Bellefleur I grof 21; I fijn 17.10 —17.30; II 7.40—9.90; K 12.70; Fabr. 6.80; Lemoenappel I grof 21; I fijn 17.60—21: II 12.20; K 13.50—14; Bram ley Seedling I 16.40; II 10.55; K 14.40; Fabr. 6.60; Lanes Pr. Albert I grof 15.70; I fijn 14.10; Hondsmuil I 14.20; II 6.40; Oranje Reinette I grof 17.80; I fijn 17.30; II 9.80; K 14; Bouman Rei nette I grof 15.80; I fijn 13.30; Peren: Conference "A 43.1044.40; BC 46.20— 46.40; I grof 37.80; I fijn 38.20—38.40; II 14.60—21; K 21.20—22.60; Fabr. 9— 11.80; Legipont A 46.50—46.80; BC 47.50—47.80; I grof 44.10; I fijn 42:50; II 21; K 27.30; Fabr. 13.90; Br. Hardy A 50.50—51.10; BC 56.10—57.40; I grof 43.80—44.40; I fijn 37.40—47.10; II 29' K 32.20; Fabr. 18—21; B. Louisse AA 38.40; A 38.60—38.80; B 36.40—37.10' C 30.50; I grof 38.10—38.40; I fijn 33; 35.50; II 21; K 28.40; Fabr. 12.10; Doyenne du Cornice A 72; BC 69.30; I grof 62; I fijn 62.10; 11.32.80; K 36.60; Fabr. 22.90; Br. Clairgeau A 36.30; BC 37.20; I grof 32.20; I fijn 32; II 21; K 14.90 Fabr. 7.10—10.05; Br. Dilly A 29; BC 21; K 14.90; Br. Lebrun I grof 28; I fijn 25.10; K 17; Maagdepeer I grof 21.80; I fijn 21—22.10; II 8.70; K'10.60; Pondspeer I grof 15; I fijn 13.7014.10; II 12; K 11.20; Fabr. 8—8.20. VISMIJN VEERÈ, 25 September 2673 kg Exportgarnalen 72—130; 24 kg Bot 16 —19; 12 kg Tong 121—215; 93 kg Rog 18—41. s Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnemuiden, J. G. Ab- bring te Oosterwolde; te Schingen Slappeterp, S. Krikke can. te Tjalle- bend; te Amsterdam (vac. W. van Lim burg), C. Keers te' Rotterdam-Feye- noord; te Veenenöaal (vac. J. Bakker) W. L. Tukker te Delft. Hapt. Gem. Beroepen te Vrieseheloo, J. Bosma te Leeuwarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7