WAAR LIGT HET EVENWICHT w: DEZE WERELD van öaq tot öaq r Televisie-programma's worden uitgebreid* N* C* R* V* heeft aantrekkelijk winterprogramma* v ©,e Radio Ooietiqi U tussen het economisch mogelijke en het sociaal wenselijke? Aanmaak van NAVO- ammunitie in Europa» Coventry wordt opgebouwd. Kruitvat Atjeh op springen N. C. R.V» heeft Sweelinck-orgel. Zaterdag 26 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het was te verwachten dat het laatste woord niet was ge- tussen ons -en U, de abonnee's, sproken over de moeilijkheden bij het vaststellen van het percentage der op 1 Januari a.s. noodzakelijke loonsver hogingen. Na het openbaar worden van het conflict hebben wij onomwon den onze mening hierover gegeven en het was te verwachten dat dit com mentaar zou uitlokken. Zo ligt voor ons een lange brief van een inwoner uit Biggekerke, lid van de Ned. Chris telijke Landarbeiders Bond. Een zeer sympathieke brief omdat de schrijver blijk geeft mee te leven en ook inder daad zijn christelijk geloof op dit ter rein der levens wil beleven. Behalve de meer persoonlijke op merkingen is er een tweetal passages dat zich zeer leent voor een nadere be schouwing en waarin men zelfs de op lossing van dit conflict kan zien dagen. Allereerst het „zakelijke" deel. Hij schrijft: „Als U handelt over de kern van het conflict, belicht U slechts de economische zijde welke in hoofd zaak aan de werkgeverskant ligt. Dit vind ik wel juist, maar het wil mij voorkomen, dat dit wel zeer eenzijdig is. Voor mij heeft dit con flict niet één maar twee kernen: de economische aan werkgeverszijde en de sociale aan werknemerszijde. Naar mijn mening was het dan ook zeer op zijn plaats geweest als U beide recht had laten wedervaren. Dan was U ongetwijfeld terecht ge komen bij het feit, dat het voorge stane percentage loonsverhoging door de Raad van Vakcentralen zeer noodzakelijk is. Het is bij de organi satie van werknemers zeer goed be kend hoe de situatie met betrekking tot het loon in onze arbeidersge zinnen is. Had U hieraan ook vol doende aandacht geschonken, dan heb ik zo het vermoeden dat U zich wel gewacht had woorden neer te schrijven, die de indruk wekken alsof deze loonsverhoging in zekere mate het karakter draagt van een gunst. Met betrekking tot de be drijven welke bij een loonsverhoging van 4 pet moeite hebben het hoofd boven water te houden ik wil aannemen dat dit verschijnsel reali teit is, maar mijns inziens hebben wij over heel de linie te waken, dat de beloning van de werknemers niet gaat verworden tot de sluitpost van de bedrijfsboekhouding." ALLEREERST een antwoord op die opmerkingen, die een verwijt aan ons adres bevatten. Vele malen en ook in het aangevochten stuk hebben wij al voor loonsverhoging gepleit, omdat wij en nu herhalen wij wat wij schreven „als iedere andere ar beider de noodzaak van een redelijke verhoging terdege voelen". De sociale noodzaak is aanwezig wij weten het zo goed als ieder ander. En ook de werkgevers zijn daarvan terdege door drongen. Zij willen er immers aan meewerken om niet alleen de gevol gen van de huurverhoging ongedaan te maken, maar zij willen ook het res tant van de consumptiebeperking uit de wereld helpen. Zij willen mee helpen aan een hoger welvaartspeil. Wie dat in twijfel trekt doet onrecht aan de werkgevers. Maarde werknemers in de Stichting van de Arbeid wilden meer: zij vragen een stuk van de koek die uit de oven komt als gevolg van de ver betering van Nederlands economische positie. En daarachter nu plaatsen de werkgevers een vraagteken. Zij zijn er niet zeker van of dit sociaal wenselijk ook economisch mogelijk is. Naar ons gevoelen liggen hier dus drie zaken: er is een sociaal-noodza kelijk deel (compensatie van de huur verhoging en wegwerken van de con sumptiebeperking) en dat deel moet economisch mogelijk gemaakt worden, Het economische stelsel dat geen menswaardig bestaan kan garanderen is een onding. Daarnaast is er dan een1 sociaal-wenselijk deel, zeer wenselijk zelfs, maar dit moet eerst getoetst worden aan het economisch mogelijke En hierover bestaat naar mijn gevoe len het verschil van mening: U wilt het sociaal-wenselijke ook als sociaal- nrodzakelijk zien en U veroordeelt de werkgevers-economen als zij zeggen hiertoe niet in staat te zijn. Of liever: zij willen dat eerst grondig bestudeerd hebben. En nu nogmaals: hoezeer ik ook verlang naar een loonsverhoging van 8 pet of liever nog meer ik ben mij er terdege van bewust dit ik aan die loonsverhoging niets heb, als mijn baas failliet gaat ten gevolge van die verhoging. Dan krijg ik wachtgeld en werklozensteun en die is lager dan myn loon van nu plus 4 pet! EEN TWEEDE PASSAGE vraagt de aandacht. Hierin staat o.a.: „Ik heb het hele verloop van pu blicaties over dit conflict in de chris telijke pers tot heden gevolgd en ik heb er maar één woord voor: be treurenswaardig! In deze tijd (van samenwerking en een trachten los te komen van de al te stringente loonpolitiek) hebben voor het forum van ons hele volk de kopstukken de degens gekruist cn staan zij na af loop fel tegenover elkaar zonder el kaar gevonden te hebben. Terwijl hier toch wel een unieke kans ge- Ingezonden Mededeling (adv.) boden was om door overleg en sa menwerking aan ons volk met de daad te tonen, dat men medezeggen schap ook reëel kan maken. Of hdeft men van"beide zijden de kracht niet kunnen opbrengen om de geest van wantrouwen terzijde te stellen? Zijn wij dan nu, na zoveel jaren protestants-christelijke arbeid, aan beide zijden nog niet zover, dat wij de een den ander en de ander den een met vertrouwen tegemoet kun nen treden?" En dan aan het slot: „Wel ben ik van gedachten dat in de werk nemersorganisaties hierover het laatste woord nog niet is gevallen en dan heus niet in de trant van „die werkgevers dit en dat!" Zie, hier gaat het dagen, hier gloort het licht dat de enige juiste oplossing in dit conflict en in alle andere con flicten brengen kan: het wantrouwen over en weer, de klassestrijdgedachte dient opzij gezet te worden. De werk gevers dienen te vertrouwen dat, als de vakcentralen iets als sociaal-nood zakelijk aanmerken, dit ook inderdaad noodzakelyk is. Want de vakbonden weten inderdaad beter wat er in de arbeidersgezinnen te koop is (of niet te koop is), dan welke werkgever ook. En omgekeerd: als de werkgevers zeg gen, dat het met de beste wil van de wereld niet kan, dan moeten de vak bonden geloven dat het ook inderdaad niet kan. Want de werkgevers weten inderdaad beter hoe het met de eco nomische positie der bedrijven gesteld is, dan welke vakbondsleider ook. Dat vertrouwen bestaat op het ogen blik niet het doet pijn om dat te moeten constateren, maar tot een an dere conclusie kan men niet komen na wat de laatste dagen geschreven en gesproken is. Toen de eerste publica ties over het lopende conflict los kwa men hebben wij gewaarschuwd tegen het gevaar dat men dit alles in de prestigesfeer zou trekken het is helaas gebeurd en het zal de grootste moeite kosten de breuk weer te helen. legt dit alles op ons, christenen. Hoever zijn wij nog van een christe lijke samenleving verwijderd en toch: hoe noodzakelijk is het dat wij, ieder mens afzonderlijk, alle krachten in spannen om dat ideaal zo dicht moge lijk te bereiken. Hoe groot is de ver antwoordelijkheid die op de werkge ver rust: elk teken van egoïsme is een smet op de naam van Christus! En hoe veelomvattend is de taak die op de schouders ligt der christelijke arbei ders: de geest in het bedrijf wordt mede door hen bepaald. Is dat een geest van bereidheid tot samenwerken met „de baas" of is en blijft die baas „de uitzuiger"? Triomfeert de geest van Christus of de geest van Marx? Voor een milliard. PARIJS, 25 September. Lord Ismay, secretaris-generaal der N.A.V.O., heeft Vrijdag op een persconferentie te Parijs medegedeeld dat de N.A.V.O.-raad voor stellen voor de vervaardiging van am munitie in Europese fabrieken tot een bedrag van ruim een milliard dollar, heeft goedgekeurd. De ammunitie zal in alle N.A.V.O.- landen, met uitzondering van Luxem burg, worden vervaardigd. De productie kosten .zullen worden gedekt door bij dragen van de landen, waar de ammu nitie wordt vervaardigd en door het plaatsen van z.g. „offshore"-orders door de Verenigde Staten. Indien men de aanbouw van vlieg tuigen en schepen voor N.A.V.O.-reke- ?rlnAgTr "^rekent, blijkt het, dat de N.A.V.O. in Europese fabrieken voor ruim twee milliard dollars orders heeft geplaatst. Voorzitter der N. C. R. V. deelde mee Voorbereiding voor 30-jarig bestaan der omroep vereniging en uitbreiding der studio. HILVERSUM, 24 September. De voorzitter van de N.C.R.V», mr. A. B. Roosjen, heeft vanmorgen meegedeeld, dat het bestuur van de Nederlandse Te levisiestichting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het besluit heeft ontvangen, dat de regering het wenselijk acht de televisie uitzendingen op den duur in grotere omvang voort te zetten. Ter voorbereiding daarvan is een overgangsperiode van drie maanden bepaald, waarin de televisie op dezelfde voet als thans voortgaat en waarbij de verzorging van de programma's is toevertrouwd aan de Nederlandse Televisiestichting. Met de industrie is over eengekomen, dat zenders en studio voor deze periode van drie maanden in huur worden overgenomen. Het Ryk zal de kosten van huur en programma's dragen. Dit komt er dus op neer, dat de ver- I leende machtiging thans officieel met drie maanden is verlengd, waarbij dooi de minister is bepaald, dat het woord Jubo in Arnhem - uitbouw der studio. Met de K. R. O» wordt gesproken over meer zendtijd op Zondag. HILVERSUM, 25 September. „De N.CJt.V. gaat rijn uiterste best doen om meer zendtjjd op Zondag te krijgen. Er bestaat onder de leden een groeien de ontstemming over de weinige zendtijd, die de N.C.R.V. op Zondagen ter beschikking heett en daarom zal deze kwestie in het raam van het nieuwe radiobestel besproken dienen te worden." Deze mededeling heeft de voorzitter van de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, gisteren gedaan tydens een persconfe rentie, waarin het nieuwe winterprogramma van de omroepvereniging werd ontvouwd. Hjj voegde er aan toe, dat met de K.R.O. over een logischer zend tijdverdeling op Zondag wel valt te praten. Door overleg met het IKOR zal getracht worden aan voorkomende doublures een einde te maken. De directeur van de N.C.R.V., de heer v. d. Veen gaf toe, dat de huidige verdeling van de zendtijd op Zondag de schuld van de omroepvereniging zelf is. Toen in 1930 een verdeling van de zendtijd is gemaakt, heeft de N.C. R.V. welbewust niet meer willen heb ben, omdat langere uitzendingen Zon- dagsarbeid voor het personeel noodza kelijk maakte, waartegen men bezwa ren had. De technische ontwikkeling is echter nu zover gevormd, dat zon der bezwaar meer zendtijd kan wor den gevuld, zonder dat daarbij sprake behoeft te zijn van extra arbeid op Zondag. ZESDE LUSTRUM. Het komende winterseizoen gaat me de in het teken staan van het 80-jarig bestaan, dat de N.C.R.V. op 7 Juni 1954 hoopt te vierey. In Arnhem zal weer een grootse Jubó worden georganiseerd. De 'aandrang van vele leden, die reeds in 1949 bij het 25-jarig bestaan in de richting van een blijvend en tastbaar symbool gingen, zal nu kunnen worden gehonoreerd, wanneer de plannen van het bestuur tot uitbouw van de studio te Hilversum tot uitvoering komen. Onder het motto „Elke steen is er één" zullen de N.C.R.V.-leden een jubileum-bijdrage kunnen zenden voor deze hoogst noodzakelijke uit breiding. Op aantrekkelijke wijze zal de thermometerstand der offer vaardigheid door Johan Bodegraven in het programma worden bekend gemaakt. Het uitbouwprogramma omvat ook de bouw van een nieuwe zaal met on geveer 700 zitplaatsen, waardoor in de toekomst veel meer leden dan tot nu toe in de studio hoogtepunten in het programma kunnen mee beleven STERAVONDEN, De steravonden vormen een onder deel van het programma, waarnaar velen weer met belangstelling zullen uitzien. Deze steravonden krijgen een nieuw gewaad en een uitwat andere opzet. De legendarische figuur van Heer Jurriaan, die verre reizen doet, is in moderne vorm ingevoerd in het „Reisbureau Jurriaan". Radio-omroe pen van 20 landen zijn uitgenodigd om in humor en muziek aan dit aetherreis- bureau hun medewerking te verlenen. Het „mastklimmen" zal tijdens de Een van de zwaarst door de vijand getroffen steden tydens de oorlog was in Engeland de industriestad Coventry. Thans, acht jaar na de oorlog, is deze, bijna geheel platgegooide stad, weer zo goed als herbouwd, 'n Kijkje op Broad- gate, in het centrum van de stad. Rechts staat het Broadgate House, dat zo goed als gereed is. Het gebouw is eigendom van de gemeente, en men is van plan het te verhuren aan kantoren. In het plantsoentje is het standbeeld van Lady Godiva te paard, opgesteld, dat werd vervaardigd door Sir W. Reid Diek. DE INDONESISCHE REGE RING ziet zich door de op stand in Atjeh voor een van de grootste problemen geplaatst, die zij tot nog toe op te lossen heeft gehad. Hoewel is meegedeeld, dat de regering de toestand in de hand heeft, mag men aannemen, dat hier sprake is van een ernstige gebeur tenis, die voor het voortbestaan van de Indonesische republiek nog niet te overziene gevolgen kan heb ben. De Atjehers zijn geen volk, dat zich door fraaie leuzen laat lijmen en vooral nu blijkt, dat de strijd een godsdienstig tintje heeft gekregen, omdat men een Islamiti sche zelfstandige republiek wil uit roepen, waarbij de fanatieke „Da roel Islam" een grote rol speelt, moet dit alles ernstige consequen ties hebben. ring in Djakarta in dit gebied nog niet overal heer en meester is. Het nieuwe Kabinet had zich dan ook voorgenomen om koste wat het kost de Daroel Islam uit te roeien. Nu uit de berichten blijkt, dat deze De Daroel Islam, zo werd tot voor kort aangenomen, vormt een opstandige be weging, die overvallen op Java organi seerde en daarmee bewees, dat de rege- Islamitische bende de hand in het spel heeft bij de opstand in Atjeh, kan wor den aangenomen, dat de Daroel Islam niet langer, van locale betekenis is, doch vertakkingen heeft door geheel Indone sië. De „grote man", Kartosoerwirjo, is er blijkbaar in geslaagd de lont, die altijd in het Atjehse kruitvat ligt, tot ontbran ding te brengen. Dat dit lukte is mede te wijten aan de weinige aandacht, die Soekarno c.s. aan het Noord-Sumatraan- se gebied, hebben geschonken. Hoewel in een uithoek van Indonesië gelegen, heeft men in Atjeh de politiek van de regering door en zag men een mogelijk heid om onder het gezag van Djakarta uit te komen en een zelfstandige staat te vormen In hoeverre men daarin ook zal slagen moet worden afgewacht. De Indonesische regering ziet zich thans voor dezelfde moeilijkheden geplaatst als onze eigen regering, toen Nederland het gezag in dit gebied moest vestigen. Slechts met uiterste krachtsinspanning is men erin geslaagd de Atjehers te win nen voor het Nederlandse gezag. Een rechtvaardig en toegewijd bestuur heb ben daartoe aanmerkelijk bijgedragen. Eenmaal op de hand van Nederland heb ben de Atjehers bij de Japanse inval ge toond, dat het hun ernst was en zij ons land goed gezind waren. Militair kan de Indonesische regering proberen dit zelfbewuste volk onder de duim te houden, doch wanneer het hun niet iukt ook de gunst van de Atjehers te winnen zal dit alles slechts schijn kun nen zyn. De vrijheidslievende bevolking zal zich met alle kracht verzetten tegen een militaire overheersing en wanneer het verzet er eenmaal is, zoals thans openlijk is gebleken, is men met dit volk nog niet uitgepraat. Hoe de regering in Djakarta denkt de ernstige situatie het hoofd te bieden is nog een open vraag. Men schijnt de toe stand niet ernstig in te zien of verbloemt dit voor de buitenwereld. Voorshands wil men het laten bij het herstellen van rust en orde enhet zenden van een par lementaire missie, die de achtergrond van de opstand moet bestuderen, zoals door de voorzitter van het parlement werd ge opperd. steravonden ook weer worden be oefend. Ter afwisseling zal er een programma van een half uur worden ingelast met populaire plaatjes door de luisteraars zelf te kiezen. NOG MEER NIEUWS. Op Donderdagavonden komen er nog twee nieuwe rubrieken by. Het eerste is „rondom de twintig", waarby twee bekende jeugdleiders, Ad Kuiper en ds Nico Steenbeek, samen aan de hand van brieven van jonge luisteraars met el kaar en met deze jongeren een gesprek zullen voeren. Later op de avond, na de uitzending van de steravonden, komt Gerard Hoek met een nieuw rubriekje „Ik denk er zo over". Het schema voor de ernstige muziek is weer uitgebreid, gevarieerd en wel verzorgd. Er komen oratoria, acht con certen van moderne Nederlandse mu ziek en een serie Nederlandse orkest werken uit vroeger eeuwen. Ook aan de liche muziek is goede aandacht besteed. „experimenteel" in de aankondiging der uitzendingen moet vervallen. Tevens is in deze mededeling aan het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting het be sluit opgenomen van de regering om de Televisieraad met ingang van 1 Januari op te heffen. De N.C.R.V., die op 7 Juni van het vol gend jaar haar 30-jarig bestaan met een „Jubo II" hoopt te vieren, treft de voor bereidingen om op deze grootse jubi leumdag op aandrang van de leden een blijvend en tastbaar symbool van haar luisterschare te ontvangen. Men hoopt de bestuursplannen tot uitbreiding van de bestaande studio te kunnen verwezen lijken, waartoe onder het motto „elke steen is er één" een jubiieuminzamelings- actie zal worden gevoerd. Johan Bode graven zal deze actie op zijn wijze, met een thermometerstand der offervaardig heid, leiden. Het uitbouwprogramma omvat o.m. «de bouw van een nieuwe zaal met 700 zit plaatsen, geschikt voor concerten en ster avonden. Een nieuwe trots van de N.C.KA*, zal op 2 October in gebruik worden genomen en op menig programma van deze om roepvereniging in het a.s. winterseizoen zijn stempel drukken: het nieuwe Sweelinck-orgel, dat in de grote zaai van j de studio een plaats heeft gevonden. ZONDAG 27 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I, (402 m.) KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 „In de open deur". 10.30 Kerk dienst NCRV: 12.00 Vocaal kwart. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.50 Nws. en Katholiek nieuws. 13.00 Rep. v.d. voet- balwedstr. NoorwegenNederland. 15.20 Gram- 15.35 Boekbespr. 15.50 Kamerork. en soliste. 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Gereformeerde kerkd. 18.30 Gram. 19.00 Koor en soliste. 19.30 „Elia, mijn God is de Heere", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Mu- sette-ork. 20.45 „Een Profeet in Heerlen", hoorsp. 21.45 Omr. ork., koor en sol. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 8.00 Nws., weerber. en postduivenber. 8.20 Gram. 8.30 Orgel, harp, viool en zang. 8.55 Postduivenber. 9.00 Gram. 9.10 Muz. caus. (Met illustraties). 9.45 „Geestelijk leven". 10.00 Lichte muz. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Cabaret. 11.30 Mariniers- kapel. AVRO: 12.00 Sportber. 12.05 Gevar. muz. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 De Spoorwegen spreken. 13.20 Gram. 13.30 Lichte 'muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio Philh. ork. en solist. (In de pauze plm. 14.45 Film praatje). 15.45 Orgel en piano. 16.00 Dans- muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gr. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.35 „Gesprekken om de Bij bel", caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Meded. 20.45 Surinaamse volksmuz. 21.00 Voordr. 21.15 Gevar. muz. 21.55 „Be roemde Engelse Rechtszaken", hoorspel. 22.30 Rhythm, muz. 23.00 Nws. 23.15 Rep. of gram. 23.25 Rhythm, muz. 23.50—24.00 Gram. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.23 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Di- do and Aeneas", opera. 12.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. en solist. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 In Juni van dit jaar 1953 werd in de studio van de N.C.R.V. een nieuw orgel opgesteld, dat met ingang van de ingebruikneming op Vrijdag 2 October 1953, de naam zal dragen van „Sweelinck- orgel". Het karakter van dit orgel sluit aan bij de tradities van de grote orgelbouwkunst in de 16e en 17e eeuw. Wat de orgels in die tijd hun karakteristieke klank had verleend, waren in het bijzonder de vele vulstemmen (ter verster king van de boventonen)die, ge mengd met de grondstemmen, de orgelklank helder en kleurrijk maakten en daardoor bij uitstek geschikt voor de uitvoering van die muzikale vormen, die ook in onze tijd weer erkend worden als te behoren tot de goede orgelstijl. In dit verband moge in zonder heid gewezen worden op de door Jan Pieterszoon Sweelinck (1562 1621) ontwikkelde vormen: de fantasieën (waarin de grondslag gelegd werd voor de latere fuga), de toccata's, en de variaties, waarvan met name de koraalvariaties het uitgangspunt zijn geweest voor de gehele ge schiedenis van deze protestants- muzikale vorm. Geeft men zich voorts rekenschap van het feit, dat Sweelinck (die van 1581 tot zijn dood organist was van de Oude Kerk te Amsterdam, waar hij ook begreven werd) als orgel leraar en als orgelcomponist de grondslag gelegd heeft voor de beroemde Noord-Duitse orgel- school, die in Johann Sebastian Bach haar hoogtepunt zou berei ken, dan zal de naam Sweelinck- orgel duidelijk zijn als eerbetoon aan de grootste orgelcomponist van omstreeks 1600, als symbool van de goede orgelstijl en als aan sporing om in de lijn van de meest waardevolle orgeltradities voort te varen. --J Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.25 Idem. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Voc. ens. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Re- geringsuitz.: Prof. Dr. E. de Vries: „In ternationale Bank voor ontwikkeling en herstel". 18.00 Dubbelmannenkwartet. 18.15 Gram. 18.20 Sport. 18.30 Viool, cla- vecimbel en viola da gamba. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Parlemen tair comm. 19.45 Pianospel. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 21.00 „Vlieg er eens uit met een pan", caus. 21.15 Kamerkoor en orgel. 21.50 Gram. 21.55 Idem. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Pianoduo. 8.35 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Voor dracht. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Piano recital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. Mid denstand. 13.20 Mil. kapel. 13.50 Gram. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Bariton en piano. 14.40 Gram. 15.00 Rotterdams Philh. ork., koor en sol. 16.15 Gram. 16.45 Vragen- beantw. 17.15 Gram. 17.30 Gevar. muz. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Parlementair overz. 18.45 V. d. jeugd. 19.45 Regeringsuitz. Dr. E. H. M. Hartmans: „De betekenis van de recente prijsverlaging van land bouwproducten voor de bedrijfsvoering". 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. en sol. 20.45 „Slaets laat zijn bier staan", hoor spel. 21.20 Interv. en gram. 22.00 „Op weg naar een Nieuw Burgerlijk Wetboek", caus. 22.15 Radio Philh. ork. 23.00 Nws. 23.15 Orgelsp. 23.40—24.00 Gram. Gez. progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 21.0021.20 Filmreportage voet balwedstrijd NoorwegenNederland. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. zieken. 16.00 Opera-aria's. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse lie deren. 18.25 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.5523.00 Nws. Toespraak van Dr Drees. MONUMENT VOOR Ir C. LELY. DEN HAAG, 24 Sept. De minister president dr. W. Drees, heeft vanavond in een radiorede aandacht gevraagd voor het voornemen om ter ere van de in genieur-staatsman dr ir C. Lely een mo nument te stichten, dat zal worden ont huld als het volgend jaar een eeuw ge leden is dat dr Lely werd geboren. Dr. Drees sprak deze radiorede uit als ere voorzitter van het comité, dat de Lely- herdenking zal voorbereiden. De minis ter-president hoopte, dat de voor het monument benodigde geiden bijeen zul len komen op een wijze, die ervan ge tuigt, dat in brede lagen van ons volk begrip bestaat voor de grote en blijvende betekenis van het werk van Lely. Poolse functionarissen te New-York wijken uit naar Zuid-Amerika. WASHINGTON, 25 September. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat Jan Galewicz, voormalig consul-generaal van Polen te New York, heeft ge broken met de Poolse communisti sche regering. Hij is 19 Juni j.l. uit New York vertrokken en hij zou zich thans te Montevideo bevinden. Voorts wordt te Washington van welingelichte zijde vernomen dat twee leden van de staf van de Poolse voor lichtingsdienst te New York, Michat Wionczek en Henry Gall, enige maan den geleden ontslag hebben genomen. Zij zouden zich thans in Mexico be vinden. Myxomatose veroorzaakt stijging van hoedenprijzen. AMSTERDAM, 24 Sept. Dat de haarvilten herenhoed van konijnenhaar gemaakt is, weten vele heren. Dat in een hoed ongeveer vier konijnenvellen zijn verwerkt is minder bekend. Tenge volge van de myxomatose, de zo ge vreesde konijnenziekte, zijn honderden konijnen gestorven, waardoor in de lan den van de grootste haarleveranciers, zoals Australië, Frankrijk en België de prijzen van het haar de laatste maand met 50 procent zijn gestegen. De hoeden zijn daardoor schrikbarend veel duurder geworden, zo deelt men van de zijde der Nederlandse hoedenfabrikanten mede.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3