EEN ONTZETTENDE WERVELSTORM TEISTERDE JAPAN Rampenfonds reserveert 15 millioen voor immateriële schade Massamoordenaar in Zuid-Frankrijk HcduutUfk ik óók twee-!! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Reeds 19 doden gemeld Spoorlijnen, wegen, telefoonlijnen vernield en 638 bruggen door het water meegesleurd Generaal Clark wijst beschuldigingen af* Polder Walcheren krijgt 9 ton Aantal gevallen van huisraadschade bedraagt 65.000 75-jarig bestaan A*R*-Partij L SNIPPER NIEUWS Mogelijkheden en vooruitzichten voor Zeeland LABOUR WIL DUITSLAND NIET HERBEWAPENEN De toestand in Atjeh Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss*raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dykstraat 2628 Expl-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2591 Abonnementsprij5 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 26 SEPT. 1958 Booldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Buijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 6.34 u., opder 18.16 u. Maan op 21.01 u., ondSr 13.57 u. Hoogwater Maandag 28 Sept.! Vlissingen: 5.12 u. 2.08 m., 17.30 u. 2.04 m. Terneuzen: 5.42 u. 2.24 m., 18.01 u. 2.21 m. Wemeldinge: 7.00 u. 1.75 m., 19.14 u. 1.70 m. Zierikzee: 6.42 u. 1.52 m., 18.55 u. 1.49 m. TOKIO, 25 September Eén vein de hevigste wervelstormen uit de geschiedenis van Japan heeft vanavond de steden Osaka en Kioto ge teisterd, Volgens de eerste officieuze berichten zijn 19 personen om het leven gekomen, maar men schat het aantal doden aanzienlijk hoger. 26 mensen worden nog vermist en 246 huizen werden vernield. Er ontston den grote overstromingen. Niet minder dan 638 bruggen werden door het water meegesleurd, Men schat dat ongeveer 72.000 ha onder water staat. De wervelstorm trok langs de kust van de hoofdstad, meldde, dat alle ver bindingen met de steden in Zuid-Japan in de richting van Tokio. De politie waren verbroken. Spoorlijnen, wegen en telefoonlijnen zijn door het geweld van de storm vernield. Windvlagen van 160 km per uur ontwortelden bomen en vernielden te lefoonlijnen en electrische lijnen in Tokio. Toen de storm Tokio naderde was de stad geheel van de buitenwe reld afgesloten. De telefoondiensten van de politie liepen vast doordat ve len vroegen of er vijandelijke bom menwerpers onderweg waren naar de stad. De krijgsgevangenkwestie. TOKIO, 25 September. De opperbevelhebber van de V.N. strijdkrachten in Korea, generaal Clark, heeft Donderdag de be schuldigingen van de Noordkorea- nen en Chinezen van de hand ge wezen, volgens welke de geallieer den zonder gerechtvaardigde grond een lijst hebben samengesteld met de namen van 3404 gevangenen die de communisten in strijd met de wapenstilstandsovereenkomst zouden vasthouden. In een verklaring voor het communis tische opperbevel zeide Clark, dat de namen, die op de lijst voorkomen, van krijgsgevangenen zijn, die voor de Noor delijke radiozender hadden gesproken of in een uitzending waren genoemd. Clark eiste nogmaals de onmiddellijke terugzending van de op de lijst voor komende gevangenen. Maandag zeiden de communisten, dat zij de meeste van de op de lijst voor komende personen nooit gevangen had den gemaakt. Zij beschuldigden de ge allieerden er van, dat zij over 15.584 Chinezen en 83.584 Noordkoreanen geen verantwoording hebben afgelegd. Het opperbevel van de V.N. deelde Donder dag mede, dat het alle gevangenen, die in z'n handen waren, had teruggezonden. Donderdag hebben de geallieerden 27 ramen van de lijst van geallieerde ge vangenen over wie geen verantwoording is afgelegd, geschrapt en er 44 aan toe gevoegd. Tegemoetkoming in verbeterings- kosten van zeedijk Vlissingen- Rammekens MIDDELBURG, 25 September Hei Rjjk is bereid 90 pCt van de kos ten in de verbetering de verhoging en de verzwaring van de zeedijk Vlissingen-Rammekens bij te dragen, Dit is door minister Algera officieel medegedeeld aan het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren. De voorzit ter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, deed deze verheugende mededeling vanmorgen in het Polderhuis, voordat het bestuur de zeeweringen ging in specteren. Met deze verbetering is een beiivag van I millioen gulden gemoeid, Deze vergoeding wordt verleend op grond van de Noodwet Dijkherstel welke bepaalt, dat het Rijk in de kos ten der verbetering een tegemoetkO' ming kan geven. Volgens dezelfde wet komen de herstelkosten volledig voor Rijksrekening. Deze bedragen in dit geval slechts vier ton. De Polder moet dus het voor hele project maar één ton bijpassen. Een tweede mededeling van Graaf van Lynden "had betrekking op het millioen, dat op de begroting voor 1954 van Verkeer en Waterstaat voor de zeewering van Walcheren is uitgetrok ken. „Dit feit wijst erop, dat ons wa terschap thans op steun van het Rijk mag rekenen. Wij zijn daarvoor de mi nister en zijn adviseurs, vooral ir Th. Heijblom, dankbaar", aldus de voorzit ter. Wij vernamen hieromtrent, dat het geld bestemd zal worden voor de ver dediging van de duinen bij Oostkapel Ie, een karwei, dat ettelijke millioenen zal kosten, maar in enkele jaren zal worden uitgevoerd. De Polder heeft, in overleg met Rijkswaterstaat, een voorlopig programma voor de komende drie jaar opgesteld. Het meteorologisch instituut waar schuwde voor de mogelijke vloedgol ven aan de kust van de Stille Oceaan. Voor deze wervelstorm had er in Ja pan noodweer gewoed, waardoor 30.000 huizen blank kwamen te staan en 90 werden vernield. Bij dit noodweer was één persoon om het leven gekomen en waren tien gewond. HULP OP GROTE SCHAAL AAN GRIEKENLAND? De consultatieve vergadering van de Raad van Europa heeft vandaag met algemene stemmen besloten de rege ringen voor te stellen hulp op grote schaal te verlenen aan de door de aard bevingen getroffen Griekse eilanden. De Raad van Europa zal een van deze eilanden waarschijnlijk Ithaka adopteren en de gehele wederopbouw van dat eiland financieren. De rege ringen zal in overweging worden ge geven plaatsen op de getroffen eilan den te adopteren. DRAGUIGNAN, Zuid-Frankrijk, 25 September De Franse politie heeft Dinsdag bij Metz een Duitse fabrieks arbeider, de 57-jarige Jean Bernhard Beckers, aangehouden. Hij wordt er van verdacht een Duitse vrouw in een rivier te hebben verdronken. In zijn huis bij Draguignan zijn de handtassen van zeven vrouwen gevonden, zonder dat van de vrouwen een spoor te vin den is. De politie vermoedt, dat zij hier met een massamoordenaar te doen heeft. Becker, die getrouwd is en zes kin deren heeft, maar thans gescheiden van zijn vrouw leeft, heeft een tijd lang in Duitse bladen huwelijks-adver tenties geplaatst,, waarin hij voorgaf rijk te zijn en kennismaking zocht met „een eenzame, niet onbemiddelde vrouw .van 40 tot 50 jaar". De politie heeft 131 antwoorden van vrouwen op Becker gevonden. Bij hem thuis vond zij zes lege koffers en ze ven handtasjes. HOOFDINGENIEUR BIJ DE P.Z.E.M. BENOEMD. MIDDELBURG, 24 Sept. Als op volger van de heer ir. A. P. Lindenbergh is benoemd tot Hoofdingenieur bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits Maatschappij, met standplaats Mid delburg de heer ir. R. Froyen, thans dis- tricts-ingenieur der P.E.ZJM. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VERSLAG KAMERCOMMISSIE - i.'t DEN HAAG, 25 September Het bestuur van1 het Nationaal Rampenfonds heeft meegedeeld, dat een berekening heeft uitgewezen, dat er zich niet meer dan hi totaal 5.000 gevallen van immateriële schade tengevolge van de waters nood voordoen. Om deze gevallen van immateriële schade te vergoeden, zo meent het bestuur, zal ongeveer 15 millioen gulden nodig zijn, welk bedrag het bestuur voor dit doel heeft gereserveerd. Aldus ontlenen we uit het vijfde verslag van de Tweede Kamer-commissie voor de watersnood, welke commissie een onderhoud had met het bestuur van het Rampenfonds en nu de voornaamste mededelingen van het bestuur ter kennis van de Kamer brengt. DEN HAAG, 25 September Op 3 April 1954 is het 75 jaar geleden, dat de Antirevolutionaire Party als eerste zelfstandige politieke organisatie in het Nederlandse staatkundige leven ging optreden. Het Centraal Comité heeft besloten op die dag een grote herden kingsbijeenkomst te houden. Mede naar aanleiding daarvan heb ben mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad en dr A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, het initia tief genomen tot een speciale actie, teneinde aan dit jubileum enige kleur en fleur te geven f 100.000 bijeen te brengen, hetgeen betekent dat aan ieder lid der kiesvereniging zal worden verzocht gemiddeld een gulden voor dit doel bij te dragen. Daarnaast meent het werkcomité ernaar te moeten stre ven een aantal contribuanten te wer ven, dat bereid is jaarlijks een bij drage aan het Centraal Comité te ge- fen ter versterking van het partij apparaat. Op Woensdag 18 November a.s. zal een buitengewone deputatenvergade- ring worden gehouden. Deze vergade ring zal een beslissing moeten nemen over de in deze partij reeds enige tijd in bespreking zijnde zaak van „het passieve vrouwenkiesrecht". Het Centraal Comité stelt de de- putatenvergadering voor het besluit van 14 October 1921 inzake de vol strekte uitsluiting van vrouwen van het lidmaatschap der besturende en vertegenwoordigende lichamen in te trekken. Hierdoor wordt de moge lijkheid geopend voor de tot candi- daatstelling bevoegde organisaties der partij om, als zij dit nodig of wenselijk oordelen, vrouwen candi daat te stellen bij de verkiezingen voor staten en raden. Thans bestaat die mogelijkheid alleen, wanneer de deputatenvergadering, bij een besluit dat afwijkt van of tegengesteld is goedkeuring verleent. Financiële verhouding Rijk- Waterschappen. DEN HAAG, 25 Sept. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de minister van Verkeer en Wa terstaat een commissie in het leven te roepen, welke zal dienen te adviseren omtrent het financieel herstel van het vaterschapswezen. De Regering is accoord gegaan met het voorstel van het Rampenfonds om de geleden huisraadschade te vergoe den en heeft hierbij de garantie gege ven dat zij het fonds zal aanvullen, indien de andere verplichingen van het Rampenfonds wegens uitputting in het gedrang zouden komen. Het Rampenfonds heeft tot nu toe ongeveer 65.000 gevallen van huisraad schade. Deze gevallen betreffen men sen, die in loondienst zijn, of in de agrarische sfeer thuis horen. Het ligt voor de hand, dat voor de landbouwers de immateriële schade vergoeding niet door het Rampenfonds wordt gedragen, daar er immers Rege ringsmaatregelen zijn beraamd, neer gelegd in het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953. Eerst wanneer deze wet tot stand is gekomen, kan men beoordelen, of en, zo ja, in welke mate op het gebied van de immateriële schade ook voor deze mensen nog een taak ligt voor het Rampenfonds. Uit het buitenland heeft het Ram penfonds ongeveer 24 millioen gul den ontvangen. In het totaal heeft men 123 millioen gulden geïncas seerd. Ongeveer 80 millioen hiervan zal nodig zijn voor de huisraadscha de. De eerste hulp door het fonds verstrekt heeft ongeveer 10 millioen bedragen. Voor pensioenen aan we duwen en wezen enz. wordt een be drag van 13 millioen uitgetrokken. 15 millioen wordt gereserveerd voor de immateriële schade én 5 millioen voor schade aan kerken, verpleeg inrichtingen enz. Het Rode Kruis heeft van de zusteaorganisaties ongeveer 65 millioen ontvangen. Het Rampenfonds heeft steeds giften met een bepaalde bestem ming geweigerd. Betreffende de vergoeding van scha de aan kerken deelde het bestuur nog mee, dat met de uitkering van vergoe ding voor immateriële schade door de kerken geleden, reeds begonnen is. Ge rekend wordt naar de derving van col lecten en andere schade, welke de ker ken hebben geleden. GROTE GESCHENKZENDING VOOR SCHOUWEN -DUIVE LAND ZIERIKZEE, 25 September In de Lutherse kerk te Zierikzee werd van middag een geschenkzending bedden en matrassen, die door de raad van de Lutherse kerken in Duitsland aan de bewoners van het rampgebied en met name aan Schouwen en Duiveland was geschonken, symbolisch overgedragen. De zending, die een waarde vertegen woordigt van niet minder dan f 200.000 is nog onderweg naar Zierikzee. De bedden zullen worden verdeeld onder de bewoners van de zwaar getroffen gemeente Ouwerkerk, waarvan de bur gemeester, de heer J. Romijn, en de predikant, ds Kuin, bij de overdracht aanwezig waren en van de gemeente Nieuwerkerk, die vertegenwoordigd was door burgemeester van Eeten en wethouder Van der Have. Bovendien is een kleiner deel van de goederen bestemd voor de watersnoodslachtof fers van de kleine Lutherse gemeente van Zierikzee. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Weinig wind. DE BILT, 25 September Licht tot half bewolkt, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Weinig t wind. Ongeveer dezelfde temperaturen j als gisteren. r i i t i Op grond van wijziging van de Me xicaanse grondwet krijgen Mexicaanse vrouwen dezelfde politieke rechten als de mannen. Zes personen zijn om het leven gekomen en twee zwaar ge wond door een ontploffing en een brand in een vuurwerkfabriek bij Montelepre in de Italiaanse provincie Palermo. 23 leden van de Oostduitse Volkpolitie, o.w. drie commissarissen, zijn Donderdag naar West-Berlijn uit- eweken. Het dorpje Dobersdorf in iurgerland (Oostenrijk) is voor de helft verwoest door een brand, die was veroorzaakt door overwaaiende von ken uit een brandje dat kinderen op een open veld hadden gesticht om aardappelen te roosteren. Meer dan 20 huizen en boerderijen werden ver woest en veel vee kwam in de vlam men om. De aangerichte schade wordt geraamd op vele millioenen schillings. In het Turkse grensstadje Kors is een benzineopslagplaats in brand ge vlogen. Het aantal doden wordt op 26 geschat. In een kolenmijn bij Eissen zijn Vrijdag acht mijnwerkers bedol ven, toen een gang instortte. Er be staat weinig hoop, dat er overleven den zijn. VOLKSHOGESCHOOLWEEKEINDE OP HEDENESSE Mr J. F. G. SCHLINGEMANN GAF ZIJN VISIE OP DE ZEEUWSE PROBLEMEN HEDENESSE, 25 September De in oprichting zijnde Zeeuwse Volkshoge school heeft een driedaags weekend belegd, waaraan door 25 personen uit alle kringen der Zeeuwse bevolking wordt deelgenomen. Vandaag werden twee lezingen gehouden, die door een zeer geanimeerde discussie werden gevolgd. Vanmorgen sprak de leider van het Volkshogeschoolwerk in Nederland, dr H. G. W, van der Wielen, over de Volkshogeschool in binnen en buitenland en vanmiddag behandelde de voorzitter, mr J. F. G. Schlingemann, het onder werp „Mogelijkheden en vooruitzichten voor Zeeland". Als meest urgente problemen beschouwde de inleider: betere bootverbindingen, inpoldering van het Land van Saeftingen, het arbeidersoverschot op Tholen en de uitvoering van het drie-eilandenplan. drie-eilandenplan. Maar dit dreigt nu weer niet door te gaan door het plan tot afsluiting der zeegaten, waarmede Zeeland niet direct gebaat is. Zoveel mogelijk zullen wij de problemen zelf moeten aanpakken. Gistermiddag was het weekend door mr Schlingemann geopend. Daarbij herinnerde hij aan de ramp, die Zee land trof en die ook het op gang ko mende volkshogeschoolwerk ernstig bedreigde. Toch zal dit werk moeten worden voortgezet. Gisteravond heeft ir H. J. Lugtmeijer gesproken over het onderwerp: „Wat bindt ons in Neder land"? Vanavond was er een cultureel pro gramma, dat werd verzorgd, met ge animeerde medewerking der deelne mers, door mevrouw Huijsman-Griep, presidente van de Plattelandsvrouwen bond afd. Zeeland. Mr. Schlingemann stelde vast, dat van de oorspronkelijke bronnen van welvaart de landbouw als hoofdmiddel van bestaan voor Zeeland is overge bleven. De Zeeuwse landbouw mag er zijn en de ontwikkelingskansen zijn goed. De herverkaveling van Walch- ren bracht mee, dat de landbouw tech nisch en economisch is vooruitgegaan en dat het nageslacht hiervoor dank baar zal zijn. Met grote aandacht zal echter, ook bij verdere herverkavelin gen, moeten worden gelet op de socia le en culturele gevolgen. De handel in Zeeland is vooral ge richt op de agrarische productie en een grote ontwikkeling is niet te ver wachten. Met de industrie ligt het pro bleem heel anders. Hier blijft Zeeland achter bij andere provincies. Remmen de factoren zijn de verkeerstechnische moeilijkheden en het achterblijven in de bevolkingsopbouw. Het ontbreken van arbeidsoverschot (behalve op Tho len) is oorzaak, dat er op cultureel ter rein van een groot tekort sprake is. Mr Schlingemann memoreerde het bestaan van grote plannen, maar hij betreurde het, dat men voor de hand liggende oplossingen juist door die plannen niet tot uitvoering liet komen. Als voorbeeld noemde hij het brugplan voor Noord-Beveland, dat door de oor log niet kon worden uitgevoerd, maar tenslotte van de baan ging door het HET NIEUWE VLISSINGSE STADHUIS VLISSINGEN, 25 September De I gemeenteraad van Vlissingen heeft vanmiddag haar goedkeuring gegeven aan het voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen van 40.000 voor dekking van de kosten van de voor bereiding van de schetsplannen voo< het nieuwe stadhuis. Thans is de bathyscaaf van professor Piccard gereed om er een record- poging mee te ondernemen. Na de eerste proefduikingen van de Trieste werd het vreemde, sigaarvormige vaartuig gereviseerd. Professor Piccard zal, voor de onderzeese-waarnemingen, gezeten zijn in de „zeepbel" onder aan het vaartuig. Geen gewelddadige bevrijding van hel Oosten Weer besprekingen op het hoogste niveau met Rusland gevraagd MARGATE KENT, 25 Sept. In een verklaring over de buiten landse politiek, bestemd voor het jaarlijkse congres van de Britse Labourtpartij dat Maandag a.s. te Margate begint, wordt betreurd, dat de Westelijke mogendheden er niet in zijn geslaagd, het initiatiel te behouden bij pogingen om uit de impasse te geraken, waarin Oost en West zich bevinden. In de verklaring wordt er op aangedrongen nieuwe pogingen te ondernemen om zo spoedig mogelijk tot bespre kingen op het hoogste niveau met de Sowjet-Unie te komen. Voorts omvat deze politieke verkla ring, die de vorm van een door het gehele bestuur van de labourpartij goedgekeurde resolutie heeft, de vol gende punten: Geen herbewapening van Duitsland alvorens verdere pogingen zijn gedaan om te komen tot vreedzame hereniging van Oost- en West-Duitsland. Verwerping van elke politiek van ge welddadige bevrijding van Oost-Europa. Als de communisten in Korea het bestand verbreken, moeten de Ver. Naties zich tegen de hernieuwde aan- Minister Staf ontmoette generaal Gruenther in Goes GOES, 25 September De stafchef van de Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, die -Vlis singen bezocht voor de vlootoefening „Mariner" heeft vanavond in de „Ko renbeurs" te Goes een onderhoud ge had met de minister van Oorlog, ir C. Staf. Generaal Gruenther, die. om 9.15 uur met zijn gevolg in Goes arriveerde, werd daar verwelkomd door ir Staf. Minister Staf is vanavond nog naar Den Haag teruggekeerd. Generaal Gruenther vertrekt morgenochtend vroeg via Antwerpen, Brussel naar Pa rijs. val teweer stellen, doch de vijande lijkheden moeten tot Korea beperkt blijven. De kwestje Formosa dient te worden verwezen naar de Formosaanse bevol king. Het eiland moet voor een be paalde tijd worden geneutraliseerd. Het doel van de politieke conferen tie over Korea zou moeten zijn, een vereend, democratisch, geneutraliseerd Korea. In Indo-China dient de vrede te worden hersteld door onderhandelin gen tussen Frankrijk én de verbonden Indo-Chinese Staten (Vietnam, LgoS en Cambodja), die volledig onafhanke» DJAKARTA, 25 September Het staat thans vast, dat Tengku Dadu Beuruh de leider is van de opstand in Atjeh. Beuruh was vroeger militair gouverneur van Atjeh en later gou verneur. Uit gevonden pamfletten is gebleken, dat de opstandige beweging gepaard is gegaan met het uitroepeiï van de Negara Islam (Islamietisché staat) in Atjeh. Nog een enkele dag en dan is de maand van vriend schap voor „Zeeuwsch Dagblad" voorbij. U weet toch wel dat we daarvoor de maand September heb ben gereserveerd? Als het straks 1 October is kunnen wij de balans opmaken en gaan tellen hoeveel nieuwe abonné's wij rijker zijn geworden, dank zij de enthousiast^ medewerking van héél veel abonné's. En als wij straks gaan tellen, dan hopen wij zeer, dat daaronder ook Uvé nieuwe abonné is. Mocht Uw opgave nog niet binnen zijn, dan is ons advies: doet U vandaag dat karweitje eerst af. Dan weet U zeker, dat ook Uw steentje er bij is, als wij straks aan het tellen gaan. En het is toch voor U en voor ons beslist gezellig als wij bij het tellen ook Uw steentje tegenkomen. Mogen wij daarop rekenen? Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1