Prins Bernhard leidt een romantisch bestaan in Afrikaans oerwoud. JAARBEURSGEBOUWEN IN GROOTSE „GROENTENWINKEL" OMGETOVERD. Minister Staf tevreden over Nederlandse troepen* Overdag op jacht's avonds rond het kampvuur De camera wordt haast evenveel gebruikt als het geweer. Goede suikeropbrengst verwacht» Amerikaanse bood schap aan Peking en Pjongjang» Alleen met de verbindingen vlotte het nog niet zo best. .Schakels tussen 7 uin en 1 af el" geopend. Fraaie stand van Suriname met on vervalste kotto missies en lekkernijen. Wie had er gelijk? Zuiveringen in Daghestan» VHjdag 25 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 (Exclusieve reportage door Alfred van Sprang.) ARUSHA (Tanganyika), Woens dag. Het is elke morgen heel vroeg reveille in het tentenkamp diep in het Afrikaanse oerwoud, waar Prins Bernhard en zijn vrien den van een unieke vacantie ge nieten. De zon is nog niet op als Saidi, de kroesharige negerbedien de van de Prins, hem ipet een kop thee en warm scheerwater komt wekken. Het is tenslotte in de och tenduren dat de kansen om iets te schieten het best zijn. Het gezelschap is meestal de hele dag op stap en keert eerst laat in de middag naar het kamp terug. De kok heeft dan verse koffie klaar en het badwater is heet. Nadat ieder een zich verkleed heeft, schuift men rond een groot kampvuur om de ervaringen van de dag uit te wis selen. In de keukentent legt Sule- mr.n; dan de laatste hand aan een van de maaltijden, waarmee hij zich al een zekere reputatie heeft ver worven. Weliswaar bevir.dt men zich ver van de bewoonde wereld, maar dat betekent allerminst, dat men een primitief leven mcleiden. Men beschikt over alle mo- gclij-re faciliteiten. In de buurt is een put geboord waaruit men water betrekt. Men slaapt op springveren matrassen. Er is een regelmatige toevoer van vers voed sel als eieren, groenten, vruchten, enz. uit het dichtst bijzijnde inheemse dorp. En als de Prins wil weten wat er elders in de wereld gebeurt, kan hij over een rirnboe-radio naar de nieuwsberichten van de BBC luisteren. Het kamp bevindt zich wel in een ge bied waar malaria voorkomt, maar men heeft alle mogelijke maatregelen geno men om te voorkomen, dat iemand door een malariamuskiet wordt gestoken. De tenten hebben allemaal een voering van klamboestof, terwijl er bij elk bed bo vendien nog een klamboe is. Verder wordt het hele kamp elke avond met flitspuiten bewerkt en slikt iedereen pa- ludrine of een van de andere afweermid delen. En in laatste instantie is er al tijd nog een professor Nuboer, die een grote hoeveelheid medicijnen meege bracht heeft om op alles voorbereid te zijn. Volle maan. Het is nu bijna volle maan en dat verschaft een ideale gelegenheid om de dieren te bestuderen als ze na zonson dergang komen drinken. Het kamp be vindt zich namelijk vlak bij een drink plaats, waarbij men van takken en gras een schuiltent heeft gebouwd om de drinkend" dieren ongemerkt te kunnen gadeslaan. De Prins schiet niet alleen, maar hij besteedt ook veel tijd aan het filmen van do dieren, evenals trouwens majoor Son- derman en commissaris Sesink (die geen van beiden jagen). De gelegenheid om opnamen te maken van de in het wild levende dieren is zeer gunstig, daar het weer tot nu prachtig is: zonnig en koel. Een staf van personeel vergezelt de safari, (zoals een dergelijke jacht hier genoemd wordt). Behalve de jager Rus sell zijn er twee andere blanke jagers en een kampleider De rest zijn negers: chauffeurs, waterhalers, koks, bedienden, spoorzoekers, geweerdragers, villers, enz. De geschoten dieren waarvan men de huid wil bewaren, worden namelijk di rect gevild en de huid wordt voorlopig geprepareerd. Daarvoor heeft men een paar honderd kilo zout bij zich. De laatste berichten uit het kamp (waarvan niemand de juiste plaats weet) melden, dat de Prins van de onbezorgde vacantie geniet. Dat moet ook wel, want zijn bezoek is volkomen informeel en on opvallend. Niet meer dan een handvol inwoners van Arusha heeft hem zelfs maar gezien voor hij in het oerwoud ver- .venen is. En Je witte Dakota met het Prinselijk wapen op het kleine stille vliegveld even buiten de stad is de enige aanwijzing, dat Prins Bernhard zich in Tanganyika bevindt. (Nadruk verboden). ROOSENDAAL, 23 September. Als de aanvoer van suikerbieten naar de fabrieken geen stagnatie ondervindt, zullen de suikerfabrieken in West-Bra bant in de eerste week van October met de campagne beginnen, die dit jaar tot half December zal duren en ongeveer 2200 arbeiders in los dienstverband werk zal verschaffen. Over het algemeen zijn de oogst- verwachtingen bijzonder gunstig. De najaarszon heeft de bieten te velde goed gedaan; men rekent er op dat het suikergehalte zeker niet aan de lage kant zal liggen. Ook de opbrengst zal meevallen: 2750 mïllioen kg. bieten, wordt voor heel Nederland geschat. De gunstige cijfers zijn voor een niet gering deel te danken aan het grote areaal: 68.000 hectaren dil jaar. De watersnood heeft tot gevolg ge had, dat 7000 hectaren verloren gin gen. Zonder de ramp zou 1953 met 75.000 hectaren een topjaar geworden zijn. Maar ook nu nog is het areaal groter dan de laatste twintig jaren het geval is geweest. De drie V.C.S. fabrieken in West- Brabanij die te Roosendaal, .Zeven bergen en Stampersgat, zullen teza men een campagne van ongeveer 800 millioen kg. bieten maken. Dat is honderd millioen kg minder dan vo rig jaar ook al weer een gevolg van de watersnood. Het zou nog min der geweest zijn als de regering niet tot een compensatiemaatregel beslo ten had als gevolg waarvan bieten uit het Noorden des lands naar het Zui den worden getransporteerd om daar verwerkt te worden. De drie genoem de fabrieken halen tijdens de cam pagne gezamenlijk een capaciteit van 12 millioen kg. bieten per dag. Op het kleine vliegveld van Arusha werd Prins Bernhard (die de Dakota zelf landde) begroet door zijn gastheer Russell Douglass (met cowboyhoed met luipaardvel erom), een bekend jager op groot wild. In een speciale jachtauto, bestuurd door de gastheer van de Prins, de jager Russell Douglass en vergezeld van zijn adjudant luitenant-kolonel Geertse- ma, reed Prins Bernhard rechtstreeks van het vliegveld naar het kamp in het bos. Prins Bernhard controleert de uit de Dakota geladen bagage waar onder een aantal jachtgeweren. De aankomst was volkomen on officieel en min of meer onver wacht, daar het toestel enkele uren eerder boven Arusha ver scheen dan het plan was. NEW YORK, 24 September. De Amerikaanse regering heeft vandaag de Chinese Communisten en Noordkoreanen laten weten, dat zij bereid is een afge zant te sturen om te spreken over rege lingen betreffende de politieke conferen tie over Korea. De boodschap werd ver zonden via Zweden, dat een vertegen woordiging te Peking heeft. Voorts wordt in de Amerikaanse nota o.m. gezegd: „Of er neutralen moeten „worden'uitgenodigd is een kwestie, waar over beide partijen het eens moeten wor den. Indien de ontwikkelingen op de con ferentie zulks wettigen en de andere par tij het vraagstuk van nieuwe deelnemers aan de orde wenst te stellen, staat het haar derhalve vrij, dit te doen". Inmiddels is te New York bekend ge worden, dat Zweden, Birma en Indonesië met de Sowjet-groep hebben meegestemd voor heropening van het debat over de politieke conferentie over Korea. „Strategische" smokkelwaar nabij Italiaans-Zwitserse grens achterhaald. ROME, 24 Sept. De Italiaanse politie heeft Woensdag nabij de Italiaans-Zwit serse grens twee auto's aangehouden, waarin zich ruim twee ton smokkelwaar als kobalt en andere, voor de oorlogvoe ring belangrijke grondstoffen, bevonden. Zeven inzittenden zijn in hechtenis ge steld. De auto's waren op weg naar Zwit serland. De politie van Italië en van andere landen is reeds maanden lang op het spoor van een internationale smokkel bende, met vertakkingen in geheel Euro pa, die reusachtige hoeveelheden grond stoffen, welke in de oorlogsindustrie worden verwerkt, communistische landen heeft binnengesmokkeld. Een groot ge deelte van deze smokkelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer inter nationale smokkelbende gearresteerd, doch zij heeft naar de politie toegeeft, haar werkzaamheden niet gestaakt. Hoog bezoek bij „Grand Repulse". (Van één onzer redacteuren.) DINSDAGAVOND, TE VELDE. „U zult nu toch wel tevreden zijn". Dat was het eerste dat de commandant van het Britse Rijnleger, Lt. Gen. Sir Richard N. Gale tegen mij zei, toen ik hem op het oefen terrein ontmoette. „En inderdaad, ik ben bijzonder verheugd, dat onze strijdkrachten zich deze week zo goed hebben gehouden", aldus ver telde ons vanmiddag de minister van Oorlog, ir C. Staf, die met de staatssecretaris, mr J. Kranenburg, een uitgebreid bezoek heeft gebracht aan het eerste legercorps, Lt. Gen. A. T. C, Opsomer en de onder diens bevel staande troepen. dingen te zijn, maar dat had hij ook De minister voegde er evenwel di rect aan toe: „Maar dat wil niet zeg gen dat we nu luid hoera moeten roe pen. Zover zijn we ook nog niet. Ech ter, bijzonder opvallend is de grote vooruitgang van onze troepen in de laatste 20 maanden. Dit is mij ook ge zegd door verschillende geallieerde bevelhebbers, als—maarschalk Juin en de generaals Grünther en Corpentier'" De minister die deze resultaten als een rechtstreeks compliment over de opleiding der Nederlandse troepen zag, wees er voorts op, dat „Grand Repulse" vooral belangrijk is uit tweeërlei oogpunt. Dat hier een snel le aanvalsoorlog werd gevoerd met een gelijkwaardige tegenstander en in de tweede plaats, dat de Europese in tegratie by deze oefening leidde tot het toevertrouwen van het bevel aan een Nederlandse generaal. Minister Staf noemde in dit ver band voorts het grote belang, dat manoeuvres als deze, die van tijd tot tijd beslist noodzakelijk zijn voor onze troepen hier kunnen wor den gehouden in zulk een uitge strekt gebied. Een minder sterk punt bleek ook hier het vraagstuk van de verbin- (Van onze Utrechtse redacteur.) UTRECHT, 24 September. Toen de gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz, Woensdagmorgen het Vredenburgpaviljoen van de Utrechtse Jaarbeurs binnentrad, voelde hij zich meteen weer thuis. Hij wandelde daar tussen Surinaamse planten en onder levende bomen uit de West. Onvervalste kotto missies in nationale klederdracht boden hem vruchten aan en achter een waterpartij met flamingo's speelde een Surinaams orkest de muziek, die in het Surinaamse oerwoud geboren werd. Overal waren grote hoeveelheden sinaasappelen, grape fruits, cocosnoten en andere vruchten uitgestald, die Maandagmorgen nog op het Westelijk halfrond aan de bomen hingen en aan de avond van die dag per K.L.M. naar Utrecht waren gezonden. Niet alleen de gouver neur, maar alle hoge gasten waren verrast over deze exotische tuin, die hier verrees in het hartje van de Domstad waar een druilerige regen alle gedachten aan zon en zomer verbannen had. Deze, in samenwerking met de hor- gen in het herkennen van aardappel- tus botanicus aangelegde, Surinaamse tuin vormt een klein onderdeel van de nationale tentoonstelling „Schakels tussen Tuin en Tafel", die Woensdag morgen te Utrecht werd geopend. Het grote doel, dat de Nederlandse telers en handelaars van aardappelen, groen ten, fruit en bloemen met deze ten toonstelling hebben, is bij het publiek propaganda te maken voor het kwali teitsproduct. Daarom zijn hier naast prachtige uitstallingen van Flora's kinderen op hun Zondags ook een groot aantal voorlichtingsstands inge richt, waar kookdemonstraties voor huisvrouwen en vrijgezellen worden gegeven. Ook kan de bezoeker op een prettige manier een korte cursus vol- rassen. De expositie is tevens beurs voor de detailhandel, zodat we er ook stands aantreffen met ingewikkelde machinerieën, die moderne groenten- winkels tegenwoordig het aanzien van kleine fabrieken geven. GOEDE WAAR. Het publiek krijgt hier overigens wel kwaliteitsproducten te zien, want zelden zal meh een dergelijke collec tie van de fraaiste appels en peren, de gaafste en grootste perziken en de best verzorgde groentensoorten uit het gehele land bijeen gebracht heb ben. Er was één handkar met worm stekige peren en zwaar gekneusde appels opgesteld, maar deze was door de Centrale Ver. voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel naast een hypermodern marktkraam met uitste kende producten neergezet om het „toen en nu" in deze branche te de monstreren. ZO HOORT HET. Het Centraal Bureau voor Veilin gen heeft in de Beatrixhal een enorm mozaïek van aardappelen, groenten en fruit aangelegd, waarop men niet uitgekeken raakt en dat een ware apotheose vormt van de prestaties waartoe de Nederlandse boeren en tuinders in staat zijn. „Zo iets zie ik nu nooit eens op de kar van mijn groentenman", hoorden we een huis vrouw verzuchten. Het Is echter juist de bedoeling van deze tentoonstelling om het publiek critischer te doen staan tegenover de groentenhandelaar, waardoor deze weer wordt aange spoord alles te doen om zqn produc ten zo goed mogelijk te verzorgen en in een zo goed mogelijke kwaliteit te leveren. VERPAKTE AARDAPPELEN. Een andere poging op dit gebied is het nieuwtje van de „gewassen aardappelen", die hier voor het eerst in sierlijke netten van 5 kg inhoud waren tentoongesteld. In Amerika worden de aardappelen reeds lang als „verpakt product" geleverd, maar Nederland zal hier- 'leb- 4$ kg met een hoeveemeid klei, toals nu soms gebeurt. Bovendien Is iedere ongerechtigheid op de ge wassen aardappel onmiddellijk t« zien en Is de inhoud van deze net ten dus sterk geselecteerd. Mén hoopt door het leveren van een kwaliteitsproduct de gestadige te ruggang in de consumptie van aard appelen tegen te houden. De inzendingen van de nationale fruitmanden wedstrijd, waaraan win keliers uit het gehele land deelnemen staan in de Irene-hal opgesteld en er zijn prachtige staaltjes van schik king en decoratie bij. De manden zijn geschaard rond een metershoog model van de Utrechtse Domtoren, waaruit vrolijke carillonklanken over deze zalen vol kleur en fleur worden uitgestrooid. De bloemisten hebben gezorgd voor enkele sfeervolle hoek jes en in de stand van Interflora wordt nog eens de aandacht geves tigd op de mogelijkheid om bij de eigen bloemist een bloemstuk te be stellen voor een jarige oom in Maas tricht of een bruidspaar in Marseille welke order dan binnen enkele uren wordt uitgevoerd. DE OPENING. Z. K. H. Prins Bernhard, de Be schermheer van de „Schakels", ver toeft zo men weet in het hartje van Afrika en dus werd de opening ver richt door de voorzitter van het ere- comité, jhr mr C. J. A. de Ranitz. Deze verwelkomde een groot aantal autoriteiten en prominenten uit land en tumbouwkringen, waarbij hij er de aandacht op vestigde dat de han del In aardappelen, groenten, fruit en bloemen hier door nauwe samen werking een manifestatie kunnen brengen als nog nooit te voren is vertoond. Gouverneur Klaasesz noemde zich in zijn rede de collega van de groen ten- en fruithandelaren, maar de con current van de fruittelers. Hij loste dit raadsel op door te vertellen, hoe hij in de donkere crisisjaren als ambte naar van de gemeente Groningen groenten moest verkopen aan de wgrklozen voor 3 cent per kilo, ter wijl hij er verder aan herinnerde hoe hij thans ambtshalve de export van citrusvruchten uit Suriname naar Ne derland bevordert. Daar tegenover eet pien in Suriname graag Nederlands 'fruit en als er meer schepen met koel ruimten ter beschikking komen is men in de West gaarne bereid in ruil voor de sinaasappels en bananen meer Ne derlandse appels en peren te ontvan gen. niet anders verwacht. Het gaat nu eenmaal niet om binnen twee jaaï een perfecte verbindingsorganisatij uit de grond te stampen. „Het feit echter, dat alles toch een vlot ver loof) had bij een dergelijke snelle op mars, bewijst toch wel, dat we op de goede weg zijn'*, aldus minister Staf. Zeer bijzonder getroffen was ae minister tenslotte door het uitnemen de moreel van de Nederlandse troe pen, van hoog tot laag, die ondank» slecht weer vaak in moeilijke om standigheden en met vrijwel geen slaap, toch het spel van „Grand Re pulse" met volle ernst, groot enthou siasme en uitnemend aanpassings vermogen hebben gespeeld, zodat ze meermalen scheidsrechters en onpar tijdige waarnemers in stomme ver bazing en in diepe bewondering brachten. In een der belangrijkste sectoren van de troepen in Duitsland is vandaag een verwoede strijd gestreden over de waarde van een door onze genie gebouwde brug. De scheidsrechters zijn van mening, dat daar alleen maar licht materiaal over kan, terwijl de Nederlanders van oordeel zijn, dat men veilig de plannen kan uitvoeren, en de zware tanks over deze brug naar de voorste gevechtslijn kan brengen. Minis ter Staf, die geruime tijd bij deze brug heeft staan kijken, vertel de ons: „Tenslotte hebben de scheidsrechters hier natuurlijk het laatste woord. Eén ding is echter wel zeker: als een Neder landse hoofdofficier van de Ge nie mij verzekert, dat die brug goed genoeg is, dan kan men mij nog veel meer vertellen, maar dan geloof ik de man van de Genie. Tenslotte weten wij Ne derlanders nog altijd wel een klein beetje van het bouwen van bruggen af!" En de minister kan er zeker van zijn, dat honder den soldaten, die zich heel de dag van woede verbeten, om dat ze er niet over mochten, het van harte met hem eens zijn. Ze waren zelfs nog een ogenblik van plan om de scheidsrechters ge vangen te nemen en toch over de brug te gaan. Maar dat grapje ging natuurlijk niet door. Het gezond verstand zegevierde. Beria had er invloed LONDEN, 24 September. De zuive ring in het trans-Kaukasische gebied van de Sowjet-Unie, waar Beria indertijd grote invloed had, heeft zich Woensdag uitgebreid tot de kleine autonome Sow- jet-republiek Daghestan. Volgens een plaatselgk radiostation zgn twee vice- premiers ontslagen bij een regeringswij ziging, die ook een aantal andere posten in het kabinet betrof. De opperste Sowjet van Daghestan be krachtigde het ontslag van de vice-pre miers Adzjief en Joesoepof en benoemde Sjamkalof tot eerste vice-premier. Voorts werd een decreet goedgekeurd, waarbij Beria vervallen werd verklaard van het lidmaatschap van de opperste Sowjet van Daghestan. -

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 9