In „Der Boede" is plaats voer 140 chronische patiënten Nieuws uit de Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBQRO Eerste speciaal op langdurig- zieken ingesteld verpleeghuis in Nederland POS>EWT B.D.D. Sf. Philipsland krijgt Groene Kruis- gebouw uit Zwitserland. KIPPENSOEP Huip voor Tholen, Waarde en Zierikzee DE BUS 'T NOTEERT U de mogelijkheid open ligt Koningin Juliana zal lint doorknippen (r Verpleeghuis een uitkomst Bezoek van minister Witte aan Schouwen-Duiveland Middelburg. Vlissingen. Zierikzee. Bevrijdt U Vlissingens ontvanger D.B. jubileert. s krachtig 1 Vrijdag 25 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Waarde's fanfare zit nog zonder instrumenten Mr.iigeen wordt verlegen gemeenten thans nog aan als er zo nu en dan eens de getroffen gemeenten konde gedaan wordt van kunnen verlenen. Diverse Brommende dorpelingen. Eervol ontslag. het vele medeleven, dat on ze provincie mocht en mag onuervinden. Hoe ontroerd waren we tijdens en kort na de ramp over het ge beurde, ma?r niet minder toen we vernamen hoe groot het medeleven en de hulp was, die we ondervon- problemen en wensen wer- royale aard, waardoor te- Twee en dertig jaar lang heeft de heer H. Lous het „In St. Annaland bromt orgel bespeeld van de Ger. men", schrijft onze corres- kerk te Oostkapelle. Dit pondent. Nee, stelt U zich moeten we toch even op- maar gerust, niet van onte- 3pijkeren aan ons plakke- vredenheid over de uitke- bord> want al is hem dan ringen, die aan de slacht- op zjjn verzoek eervol ont- offers an de ramp werden sjag verleend als organist, gedaan, want deze zijn van )0in dit hoekje is dit wel den naar voren gebracht. In Zierikzee zal Zater dag of Zondag a.s. een de putatie van de Féderation des Ouevres laiques du Cal vados te Caen met twee vrachtauto's vol geschenken vens het ondervonden leed wordt verzacht, maar op de „brommer", dat veel-leven- makende-geval, dat U da gelijks overal voorbij ziet snorren. Vooral in St. An naland schijnt men gebruik den. En dat gaat nog maar en de leerlingen aldaar ar- steeds door. Vorige week werd door de C.J.V.F. te Bergen op Zoom een bazar gehouden, waarvan een ge deelte van de opbrengst ge schonken zal worden aan de C.J.V.F. en de jeugdclub school. Reeds heeft de de- te Waarde. Twee leden van putatie een millioen francs de C.J.V.F., Mientje Blok voor de school toegezegden en Jo van Kruiningen, heb- is een 20-tal leerlingen uit- ben hun vereniging daar genodigd de volgende zo- vertegenwoordigd met een mervacantie een maand in stand. Franse vacantiehuizen door Ook de C.J.M.V. is niet te brengen, vergeten! Van de zuster- voor het Zierikzees Lyceum te maken van de bromfiets. „Ze zijn toch zo gemakke lijk, mijnheer", zei een cor pulent mannetje. „Je hoeft niet te trappen en je bent er zonder dat je het weet". Nou, dat kwam wel uit, want hij moest maar even om de hoek zijn. Stappen is er niet meer bij in deze mobiele tijden, 'tls echter maar te hopen, dat de fiets- met-veer spoedig op de markt zal verschijnen, want al die herrie, houdt er van op.... riveren. De deputatie zal Maandagmorgen door het curatorium van de school ten stadhuize worden ont vangen. 's Middags vindt de ontvangst plaats in de een paar woorden waard, want de heer Lous heeft zich al die jaren met toe wijding van zijn taak ge kweten. Ze hebben in Oost kapelle ook nog een ver rassing voor hem, zo ver namen we. De heer Lous heeft z'n plaats op de orgel- bank afgestaan aan zijn jeugdige collega Rinus Jobse. vereniging uit Zoutelande werden bijbels, zangbun dels en werkmateriaal ont vangen. Trouwens de lan delijke verbonden leven ook van harte mee met de leden in het rampgebied. Steeds staan ze de getrof fen verenigingen met raad en daad bij. Anders is het gesteld met de fanfare „Vooruit" te Waarde. Deze muziekver eniging heeft ook gevoelige schade geleden. Bovendien komt hier nog bij, dat de vereniging altijd met finan ciële moeilijkheden te kam pen had. Van geen enkele zfjde is medeleven getoond met deze getroffen muziek vereniging, noch van de adoptie-gemeente, noch van de Zeeuwse Bond en Fede ratie van Muziekverenigin gen, waarbij de vereniging is aangesloten. Dit werkt natuurlijk niet stimulerend. Vele leden hebben geen animo meer in het ver enigingsleven, omdat de in strumenten toch ontbreken. Men heeft echter besloten toch een aantal nieuwe in strumenten aan te schaffen, want „Vooruit" kan moei lijk achteruit, zo redeneert men en met rede. In het gemeentehuis te Sint Maartensdijk bespreking gevoerd tussen T~ In geheel Zeeuwsch Vlaanderen, maar vooral in Terneuzen maakt men zich op het ogenblik zeer on gerust over de binnenscheepvaart. Sinds 1933 is in Terneuzen het bevrachtinscommissariaat voor de bin nenscheepvaart voor Zeeland gevestigd. Nu de be vrachtingscommissariaten en de rijksverkeersinspec ties bij de inwerkingtreding v. d. Wet Goederenvervoer te Water samengevoegd zullen worden en daarom het departement van Verkeer en Waterstaat voornemens is het commissariaat voor Zeeland te Middelburg te vestigen is de verbazing in deze kringen nog groter dan de verontwaardiging. Sommigen noemen de overplaatsing belachelijk en zien de concentratie als niet te verwezenlijken. En met rede, want het cen trum van de binnenscheepvaart ligt te Terneuzen. Hier moet het commissariaat gevestigd blijven, want wat zal er van terecht komen als de noterings-com- missie, die bij het commissariaat hoort, in Middelburg de prijzen vast zal moeten stellen. Het verbaast dan eigenlijk ook niemand dat tegen dit voornemen is geprotesteerd. Allen vragen we ons af of minister Algera nu werkelijk niet weet hoe de situatie in Zeeland is. De minister zal wel overtuigd zijn van het feit, dat er voor Zeeland aan deze concentratie nog wel wat geschaafd dient te worden. Ik. En gerammeld, dat de bus weer heeft! Er zijn na gis teren weer een paar flinke stuivers meer in het laatje van het „D.E.L.-fonds" en het Zuid-Nederlands Sana torium" gevallen. De op brengst van de collecte was te Goes f897.06, de Wemel- dingenaars brachten f 420.- bijeen en de inwoners van Kattendijke en Wilhelmina- dorp voerden het totaal op met resp. f25 en f42.71. Te St. Annaland heeft men Zondag j.l. in de Ned Herv. Kerk een collecte ge houden ter bestrijding van de hoge kosten, die verbon den zijn aan het herstel van de muren van het interieur der kerk. Dat de bewoners hun kerk een warm hart toedragen blijkt wel uit het feit, dat de collecte f 180 en centen opgebracht heeft. Aan het Beiersdijkje te Zierikzee, waar de lang verwachte noodwoningen zijn geplaatst en zich al 'n flink wooncentrum gaat ontwikkelen, is nu ook een brievenbus geplaatst. Zeer tot genoegen van de bewo ners, die nu bij de hofstede „De Spaanse Zee" hun post kunnen deponeren. De lich ting geschied eenmaal per dag en wel tijdens de be- •.ToTurtnr.r-van Zierikzee dat nog altijd om hulp te vragen bij het stelling „Waarom lage tempera- schoonmaken van huizen? Die unvergleichliche Gast- turen? Hierover hoopt dr Even een tip aan de leiding freUndschaft der Bevölke G J. v. d. Bergh, conser- van het I.V.H-kamp (Zei- rung Ihrer Qemeinde lebt is een vator van het Kamerlingh kepolder) en de zaak komt Onnes Laboratorium, een ju het „reine", de centrale werkcommissie lezing te houden voor de voor adoptie van het eiland leden van de vereniging Middenstandsverem- Tholen (uit Noord-Holland) Schoolmuseum Middelburg, ÏÏE /ia k,,„„amaa-ta— die Woensdae 30 Spnt.pmher ,1 heeft besloten van 1 tot 10 October een na- en de burgemeesters van Stavenisse, Sint Maartens dijk, Poortvliet en St. Anna land. Er werd uitvoerig gesproken over de vraag welke hulp de adopterende Slot „Winderburg" De internationale schoon maakploeg, die te Dreischor zoveel verdienstelijk werk heeft gedaan, heeft ook de fundamenten van het voor malig slot „Winderburg" drooggelegd, nu de gracht „De Steengracht" sedert ja ren gedempt is en men droogvoets de grondvesten kan bereiken. Het slot werd in 1476 herbouwd, wat drie jaren tijds vorderde en een uitgave van 2000.000 gulden kostte. Het is dik wijls bewoond geweest door de baljuw, soms ook door de ambachtsheer. Op 8 Aug. 1837 werd het slot met grond, gracht en brug ver kocht voor f3826 (moet je meemaken) aan de heer Barend Janse, timmerman te Brouwershaven, waarna het slot tot de grond ge lijk gemaakt werd. De gracht bleef nog geruime die Woensdag 30 September a.s. in algemene vergade ring bijeenkomen. Deze le zing wordt 's morgens ge houden en dan vindt ook het huishoudelijk gedeelte van de vergadering plaats. Des middags zullen de leden en leerkrachten zich kunnen verdiepen in „De opsporing en winning van aardolie". jaarsactie te organiseren. Er zijn weer aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Wat denkt U van een solex en een kinderrijwiel? Deze en vele andere mooie prij zen zijn gedurende de actie te bemachtigen. De winkels zullen voor deze gelegen- "uirug v ati acti. uuiic i i waarover een film vertoond heii* geopend zijn tot 9 uur. „Handelsbelangen heeft echter nog meer in petto! Met algemene stemmen ging de vergadering Dins dag accoord met het be stuursvoorstel om met St. Nicolaas een actie te orga- zal worden. Het is wel wat laat in het jaar om nog wandeltochten te houden. Zo denkt echter de personeelsvereniging „Excelsior" van de N.V. De unvergessen in unserer Erin nerung". Deze en nog veel meer vriendelijke en harte lijke woorden lazen we in' een brief, die de burge meester van Terneuzen naar aanleiding van het bezoek van de Bundesbahn-Musik- kapelle-Innsbruck, die een paar dagen te gast -is weest te Terneuzen en wier leden bij de bevolking was ondergebracht, mocht ont vangen. Geen dank Inns brucker muzikanten, het ge noegen was geheel aan onze zijde! In Haamstede staat een reuzenpompoen; een mid dellijn van 70 cm en een gewicht van plm. 50 kg. Gelooft U 't niet? Nou, gaat U dan maar kijken in de MIDDELBURG, 24 Sept, In en rond het landgoed „Der Boe- de", tussen Koudekerke en Vlissingen, worden onder hoogspanning de laatste voorbereidingen getroffen voor de officiële opening op Woensdag 30 September a.s. door H. M. Koningin Juliana. Nog en kele dingen moeten in orde worden gemaakt en dan zal het grote ogenblik aanbreken, waarop onze Vorstin zich vanuit de ontvangst tent naar de oprijlaan zal begeven om het lint tussen de massieve pilaren door te knippen. Daarmede zal deze verpleeginrichting voor langdurig zieken, de enige in Zeeland, officieel in gebruik zijn geno men, nadat reeds enige tijd het gebouw, met de beide nieuwe vleu gels, in dienst was gesteld. De Stichting „Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren" krijgt met „Der Boede" de beschikking over een schitterend ge legen inrichting, die speciaal op de ver zorging van langdurige zieken is Inge steld en die voldoet aan de nieuwste medische en sociale eisen, die men aan zo'n inrichting stellen mag. Als zodanig mag „Der Boede" wor den gezien als het eerste verpleeghuis HET LOT van langdurig zie ken. wie, die nooit maanden of jaren achtereen op bed heeft moeten liggen of door een licha melijk gebrek niet tot werken in staat was, kan er eigenlijk over oordelenWat kan vooi velen een huis als „Der Boede" een uit komst betekenen! Verplegmg thuis van een chro- nische patiënt is in de meeste gevallen niet mogelijk. Hij of zij gaat een stempel op het gezin drukken. Vooral als er opgroei ende kinderen zijn. Ziekenhuizen hebben voor deze mensen geen plaats en zijn er ook niet op in gesteld. Zeker, er zijn wel parti culiere verpleeghuizen, speciaal in de grotere steden, maar de er varingen daarmee zijn uitzon deringen daargelaten aller droevigst. Vaak gaat het er al leen om zoveel mogelijk aan de patiënten te verdienen. Een der grootste steden in ons land had voor 1800 langdurige zieken te zorgen via de maatschappelijke dienst. Er zat niets anders op dan ii.hen in enkele honderden „ver- pleeg"-huizen onder te brengen. Controle is erg moeilijk en de prijzen liggen vaak laag, om dat de patiënten niet krijgen waarop zij recht hebben. Sluiten gaat moeilijk, omdat men niet weet, waar de patiënten dan moeten blijven. Vandaar, dat stichting van tehuizen als „Der Boede" warme toejuiching ver dient. J In het gehele land. Reeds vele jaren be staat het „Zonnehuis" ln Beekbergen, maar dat is niet alleen kleiner, doch ook niet zo modern meer. GROTE MEDEWERKING. Grote medewerking heeft het be stuur van de Stichting onder de actieve leiding van burgemeester A. H. S. Stemerding ondervonden van het ministerie van Sociale Zaken en Gezondheid. De meeste Walcherse ge meenten bleken bereid de Stichting te helpen bij het aantrekken van de no dige gelden. „Der Boede", beslaande een opper vlakte van 9 ha, kon in 1950 worden aangekocht. Uitbreiding en zeer ingrij pende wijzigingen van het oude gebouw waren dringend nodig. De Amsterdam se architect, ir M. Duintjer, maakte de plannen en aannemer W. F. Christiaan- sen uit Vlissingen voerde ze uit. En er is een complex ontstaan, dat er zijn mag. Alles is licht en ruim, modern maar eenvoudig ingericht. De nieuwste snufjes vindt men er. Het oude hoofdgebouw (daterend uit het begin der 18e eeuw) bevat de no dige dienstvertrekken, o.a. directieka mers, dokterskamer en een laboratori um, dat in opbouw is en dat onder lei ding staat van de heer De Vries. Op de eerste verdieping zijn enkele kamertjes, die plaats bieden aan ongeveer 20 am bulante patiënten. DE PAVILJOENS. De paviljoens, die aan het hoofdge bouw zijn aangebouwd, hebben elk een lengte van 60 meter. Elke vleugel heeft 6 ziekenzalen voor 8 patiënten, 1 voor 9 verpleegden, S isoleerkamers, 2 dienstafdelingen, een kamer voor de hoofdzuster, terwijl voor dat alles een lighal van ca. 50 meter is gelegen, die een prachtig uitzicht biedt op de om geving en waarvoor nog een flink ter ras ligt. Dorpels zijn er niet, zodat de patiën ten uit de nachtvertrekken heel gemak kelijk naar de lighal kunnen worden ge reden. Beide paviljoens hebben een aparte ingang. De toegang tot het hoofdgebouw is afgesloten, omdat die op een hoog bordes is gelegen en voor Ingezonden Mededeling (adv.) doos a 90 ci Hoop te Terneuzen er niet uiseren. Deze zal beginnen ^JnadeTb,fer T over. Want deze noeste wandelaars organiseren 10 October a.s. bij voldoende deelname, een wandeltocht van Terneuzen via Sluiskil naar Axel en terug. Ge- start wordt om 14 uur van de Markt. Het zou natuur- lijk geen normale Zeeuwse brt"k word?^ genomen. De wandeltocht zijn als niet de ^„deze op 30 November en worden *Iaamste<le- Iedereen is wel- afgesloten op 3 December kom °m een blik te werpen met een kinder-St-Nico- op dlt gevaarte. De tuin is laasfeest. achter „De Brouwerij"! Te Krabbendijke zal Za- Tn-.., terdag a.s. het zo begeerde IcN I EN verenigingsgebouw in ge- drumband van de Nat. Re serve medewerking zou ver lenen. Ook deze „burgers" in uniform zijn weer pa raat. Aan de tocht kan zo wel individueel als in plaats zullen zeer ingeno men zijn met deze aanwinst voor het dorpsleven. Op 28 en 30 November en 1 December a.s. zal de na stond ik gisteren naar een helicoptèr in de lucht te kjjken, toen een man van Arnemuiden mij vroeg, hoe zo'n ding heette. „Helicop tèr", zei ik prompt. „Mis" i. JtlUiVlUUCCl ctJ.0 III 1 7 1 i?*- «-'■ll-tjf „-"-"O I groepsverband worden deel- tlonaJe slagersvakwedstrijd lachte hij mij uit, „het is 'n tijd in zijn oorspronkeHikë genomen. ®n -tentoonstelling te Goes, koppespinder. Nee, toch niet, staat, maar werd enige ja- Misschien ten overvloede, steld'S^S, tlt "pfnder? wanf fe" heef^vfeï maar weten de mwoners gang vinden. gias van achter!" ren geleden gedempt. Ingezonden Mod i- -Zuiver en ontsmet Juw huid met de hel- I der vloeibare D.D.D. „iai De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DEN HAAG, 24 Sept. De minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir H. B. J. Witte, zal, zoals bekend is, op Zaterdag 26 September a.s. een bezoek brengen aan Schou wen-Duiveland. De minister wordt vergezeld door de directeur-generaal van de wederopbouw, dr ir Z. IJ. van der Meer, en enige andere ambtena ren. Aankomst te Zierikzee om 10.00 uur. Daarna bespreking in het stad huis rac, het gemeentebestuur en met het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen". Ongeveer 12.00 uur ver trekt men uit Zierikzee naar Noord- gouwe, waar een barakkenkamp wordt bezocht. Dan gaat de tocht via Brou wershaven en de Langedijk naar Sc.iarendijke. Aankomst aldaar 13.15 uur. Vervolgens naar Renesse, waar de lunch wordt gebruikt. Hierna een bespreking met het gemeentebestuur. Om 14.15 uur vertrek uit Renesse naar Haamstede, waar een barakken kamp wordt bezocht. Vandaar naar Burgh en Burghsluis. Vertrek van Burgh." .is per boot om 15.00 uur. Ook Anna Jacobapolder maakt echter aanspraak. ST PHILIPSLAND, 23 Sept. Tg- I De heer F. A. Vaders werd bij accla- dens de gisteravond gehouden algemene matie als bestuurslid herkozen, ledenvergadering van de afdeling St. Philipsland van het Groene Kruis, heeft de voorzitter, de heer L. J. van Nieu- wenhuijzen, mededeUngen gedaan over de huidige stand van zaken. De oude school, waar de materialen waren opgeslagen, is door de ramp verwoest. Van het Roode Kruis zijn bedden en dergelijke ontvangen. Uit Sappemeer is toezegging ontvangen voor een ligtent. Het Groene Kruisge- bouw, waarvoor architect Beije al voor de ramp een ontwerp had gemaakt en dat door de gemeente betaald zou worden, wordt nu door de Zwitsers betaald. Deze hebben n.l. een bedrag van 50.000 hiervoor gezonden. De contributieverhoging heeft wei nig mutaties gebracht in het leden aantal: er zijn 564 leden (95 pet der gezinnen) en 303 inwonende leden (91 pet). Zuster Hofman treedt op als wijkverpleegster. De vereniging heeft een saldo van 2018,99. De afdeling t.b.c. is komen te vervallen. Blijkens het verslag van Dr Menger, heeft hij 23 zittingen gehouden voor zuigelin genzorg, waar 457 consulten werden gevraagd. RONDVRAAG In de rondvraag kwamen twee pun ten naar voren. Ds E. S. de Lint van St. Philipsland wilde de contributie in drie klassen verdelen, n.l. vier, acht en twaalf gulden, omdat de ouden van dagen moeilijk de contributie van acht gulden kunnen opbrengen. De voor zitter vond het een moeilijk uit te voe ren suggestie; beter is het te wachten of een algemene contributie-verlaging mogelijk zal zijn. Het tweede punt was dat er enige on tevredenheid bleek te bestaan dat de Anna Jacobapolder wat achteraan komt by St. Philipsland, terwjjl de daar wo nende leden toch ook de verhoogde con tributie moeten betalen. Ook Anna Ja cobapolder wil een gebouw, waar de dokter zijn spreekuur kan komen hou den. Dr Menger merkte op, dat hier misschien iets gedaan kan worden door particulier Initiatief. De voorzitter waarschuwde tegen overhaaste stappen. Zolang er geen concrete voorstellen op tafel komen wilde hij liever een afwachtende hou ding aannemen. Benoeming bij de Belastingen. De heer A. A. Vermeulen, Hoofd-in- specteur-titulair van 's Rijks Belastingen en toegevoegd aan het hoofd van de In spectie der Belastingen te Bussum, is overgeplaatst naar Middelburg en aan gewezen als hoofd van de Inspectie dei- Belastingen, aldaar. Kringvergadering Geref. Vrouwenverenigingen. De Kring Walcheren van Geref. Vrouwenverenigingen vergaderde Woensdagavond in de Bogardzaal o. 1. v. haar presidente mej. E. Boon te Ar nemuiden. Ds J. Spoelstra te Gapinge sprak over „Het gezinsleven", waar hij hij speciaal de gezinsvorming be sprak. Met grote aandacht werd een en ander gevolgd en een drukke be spreking volgde. Mevr. de Smit uit Souburg declameerde enkele verzen. Niet 150 maar 1500. In het verslag van de opening van de Jacob Catsschool is een onjuistheid ge slopen. In een van de alinea's staat, dat wethouder Poppe mededeling deed, dat Vlissingen nog 150 woningzoekenden telt, Dit moet zijn 1500. Geslaagd. Bjj het te Utrecht en 's-Gravenhage gehouden examen van de vakgroep „Kleermakerij" slaagde voor het „Mees- tersdipioma" o.a. de heer L. J. van Nieuwland. Vuil in de straten. Het blijkt dat na de ramp vele in woners dezer gemeente, w.o. diverse aannemers, die herstelwerkzaamheden uitvoeren, nog steeds vuil en afvalma- terialen in de straten werpen. Dat deze toestand niet kan blijven voort duren is begrijpelijk. De politie zal van heden af dan ook nauwlettend toe zien op het neerwerpen van afval e.d. en tegen de schuldigen proces-verbaal opmaken. ARNEMUIDEN Kerkelijke verkiezing. De heer N. J. E. Elenbaas, die is gekozen als ouderling der Geref. Kerk heeft voor zijn benoe ming bedankt. De heren K. J. Steketee en J. Kwekkeboom hebben hun benoe ming, resp. als ouderling en diaken, aan genomen. s-GRAVENPOLDER Bouwcommissie. In verband met de plannen tot restauratie van de Ned. Herv. Kerk is door de kerkvoogden een z.g. bouwcommisie ingesteld teneinde hen in deze restauratie te adviseren en bij te staan. In deze commissie hebben zitting de heren J. D. Jansen, voorzitter, J. Wal- rave, secretaris, A. Dubbelman, C. Boo gaard, A. J. Geensen, A. B. Hulshof, J. J. van Liere, L. J. Verkerke, E. Verrijzer en C. Zwartepoorte. KATTENDIJKE Nieuwe huisnummers. Dezer dagen is een begin gemaakt met het aanbrengen van nieuwe huisnummers. De oude num mering is dus ook hier vervallen en iedere straat wordt voorzien van e naam. KRUININGEN Deze week raakte een zware dragline bij het schoonmaken van sloten in de polder Kruiningen van de wal in* de sloot. Om de motor voor waterschade te be schermen heeft men onmiddellijk aan beide zijden van de machine een dam- wand in de brede sloot geslagen. Met be hulp van een bulldozer is het gelukt het gevaarte op de kant te krijgen. OOSTKAPELLE Vergadering N.C.V.B. In een vergade ring van de afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft ds Richard gesproken over het onderwerp: „Min derwaardigheidsgevoel". De komst der Koningin Als Koningin Juliana Woensdag a.s. naar „Der Boede" komt, zal zjj niet lastig worden gevallen met ellenlange redevoeringen. Al leen burgemeester Stemerding zal haar toespreken als voorzitter der Stichting „Verpleeg- en Rusthui zen Walcheren", alsmede mr L. J. Wesseldjjk uit Utrecht als voor zitter der Federatie. Nadat H. M. de thee zal hebben gebruikt, gaat zy het gebouw bezichtigen. Daar aan wil zij in de anderhalf uur van haar verblijf veel aandacht besteden en het is haar uitdruk kelijke wens zich op ongedwongen wijze met de patiënten te onder houden. de patiënten en bezoekers toch maar bezwaren zou opleveren. In het gehele verpleeghuis is plaats voor 140 patiënten. Ongeveer 10 pet. daarvan kan maar zelf lopen. Momen teel zijn er ongeveer 50 personeelsle den, van wie 35 verpleegsters. Directri ce is zuster J. C. Anthonisse. Dokter D. Sloos uit Koudekerke is de huisarts. NIEUWE OPLEIDING. De zusters verblijven in de dit jaar tot zusterhuis verbouwde „Villa Al- bertine", die enkele honderden me ters van het gebouw verwijderd ligt. Gelukkig is er in „Der Boede" geen tekort aan personeel, waar moet wor den uitgegaan van de stelregel: 1 ver pleegster op 3 patiënten. Er blijkt voor dit werk onder de chronische patiën ten veel belangstelling te bestaan, een gevolg van de instelling van het diplo ma ziekenverzorging, door de jonge Federatie voor verpleeginrichtingen van langdurige zieken, waarvoor de tweejarige opleiding juist vorige week is begonnen. Het diploma geeft recht op de titel: ziekenverzorgster, naar de officiële erkenning waarvan wordt ge streefd. Bovendien is het streven ge richt op aansluiting met de opleiding tot verpleegster, die dan met een jaar kan worden bekort. WIE ER KOMEN. In „Der Boede" worden opgenomen meerderjarige personen, wier ziekte een langdurig karakter draagt. De ver- pleegprijs is niet hoog: f 4.60 per dag, eeu prijs, die o.m. mogelijk is, doordat hier geen kostbaar instrumentarium aanwezig behoeft te zijn. Hetgeen ook weer niet wil zeggen, dat er niets is. Want bestuur, dokter en directrice zijn erg blij met het lab, het rheumabad, de loop- en rolstoelen en allerlei andere instrumenten, die voor een goede ver zorging nodig zijn. Wie door de kamers en de zalen van het nieuwe „Der Boede" wan delt en daar het lijden ziet, maar ook het werk van de christelijke barmhartigheid, die weet, dat het millioen gulden, dat aankoop, ver bouwing, nieuwbouw en inrichting vroegen, niet op een betere wijze kon worden besteed. Want hier wordt vanuit de opdracht, die Christus gaf, gepoogd om mensen, die in het lichaam ernstig zijn ge troffen, tot hulp en steun te zijn. En dan is een millioen toch eigen lijk nog niets Ingez. Mededeling (advertentie) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 MIDDELBURG, 23 Sept. Zoals wij reeds in het kort hebben gemeld hoopt de heer G. v. d. Heide, Ontvanger der Directe Belastingen te Vlissingen, op 1 October a.s. de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de belasting. Het eerste gedeelte van zijn ambtelijke loopbaan bracht de heer v. d. Heide door in de actieve dienst, waarna hij overging naar de administratieve dienst. Op 1 October 1913 zette de ju bilaris. in Arnhem zijn eerste schreden op het „pad .der belasting". Hij had di verse standplaatsen, totdat hij per 1 September 1929 na in 1928 het examen voor Ontvanger te hebben gedaan be noemd werd tot Ontvanger te Nieuwe- schans, waardoor hij Delft moest ver laten. De heer v. d. Heide werd per 9 Mei 1936 benoemd op Invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen. Op 1 April 1950 volgde zijn benoeming tot Ontvanger der Directe Belastingen aldaar. Nieuwe voorzitter Alg. Ziekenfonds Walcheren. VLISSINGEN, 24 Sept. Tot voorzit ter van het Alg. Ziekenfonds Walcheren is benoemd dokter J. S. Bloos te Oost en West Souburg. Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7