MODESHOW Vitritefabriek (jaa°) voorziet de wereld van lampenhulzen. bracht uitstekende collectie op verrassende wijze voor het voetlicht. Schaf die vervelende visa toch af "^AKKERTJE Middelburgse winkeliers kwamen goed voor de dag. Bond van Gercf. Vrouwenverenigingen heeft „eigen home Middelburgs bedrijf de best geoutil leerde fabriek op Europees vasteland. Parfum Parfumerie YAN BIEMÈH Herenmodebeursmodellen breder en korter FANTASIE-VEST IN ZWANG Poging tot samenwoning met de mannen liep op niets uit Van failliete boedel tot bloeiende industrie Ondergronds dupli caat van het Panama- kanaal* Meer vriendelijkheid tegenover reizend publiek gevraagd Vrijdag 25 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 MIDDELBURG, 23 September Neen, de organisatoren van de Middel- burgse modeshow, die gisteren en vandaag in de Concert- en Gehoorzaal is gehouden, hebben niets te veel gezegd: inderdaad hebben zij kans gezien de nieuwe mode op een zeer originele manier voor het voetlicht te brengen. Stelt U zich voor: een met palmen en bloemen versierd podium, in een iva- zig licht gehuld. Op dat podium wandelt een heer, een elegante in rok ge klede heer. Hij treedt op een van de vier gouden schilderijlijsten t°e> die tussen al dat groen verborgen zijn en welker beeltenis nog aan het oog ont trokken is door een zwart doek. Dan.... komt er licht in dat schilderij door het dunne doek heen ziet men vaag de beeltenis van 'een jonge, in avondtoilet gestoken vrouw.... het doek wordt opzij geschoven.... hoffe lijk biedt de man aan het levend geworden schilderij zijn arm aan.... sa men wandelen ze het podium over, de zaal tegemoet waar een opgetogen publiek met onverholen bewondering dit sprookje aanschouwde. „Enig! Schattig!" dat was het dankbare commentaar. Dit alles speelde zich af na de pau- met het gele hoedje en de gele ze de inleiding tot de show was echter niet minder origineel. Op het podium stond een groot mode-album opgesteld, waarop met grote letters: Herfst- en wintermode 1953/1954. Na dat de heer P. J. Doets de aanwezigen (zo talrijk Dinsdagmiddag dat er in de 'Singelstraat een verkeersopstop ping ontstond!) had begroet, sloeg een aardig meisje in een strak blauw man telpak de titelpagina van het album om: de eerste pagina, nog blanco, werd zichtbaar. Maar niet lang meer blan co want dwars door het papier heen stapten achter elkaar de vier manne quins, gekleed in wollen najaarspak jes. En toen kon ook mevr. J. Kint- Couperus haar toelichting via de mi crofoon beginnen. WAT GETOOND WERD. Hoe het getoond werd is belang rijk belangrijker echter voor het kopend publiek is wat men liet zien. Hoe waren de mantels van de N.V. mantelmagazijn „De Duif" en van de Fa. H. Meijer? Hoe waren de hoedjes van de Fa. C. Paterik? En de drie andere organisatoren van deze show, het schoenenmagazijn „De Arend" (Fa. L. B. van Houte en Zn.), het lederhuis „Byou" en de Fa. J. de Dreu hoe waren de schoenen, de tasjes en de handschoe nen, die onmisbare accessoires? U kunt gerust zijn: alles wat ge toond werd was minstens zo goed als de wijze waarop men het liet zien. Er was geen sprake van een buitensporig mee- doen-aan-ondraagbare modegrillen; er is zelfs met geen woord gerept over korte of minder korte rokken. De ja ponnetjes, of ze nu bedoeld waren voor 's ochtends of 's middags, of het nu ge klede cocktailjaponnetjes waren of avondjurken ze waren vrijwel alle eenvoudig van snit en juist daarom mooi. Laten we U wat voorbeelden noe men. Allereerst de mantelpakjes: deze blijken thans veelal gemaakt te wor den van dikke mantelstoffen en be staan dan uit een strakke rok met een recht, wijd jasje. Opvallend aardig waren wel de pakjes van blauwgrijs, met zwart gemêleerd. Uitstekend was ook dit pakje: een zwarte zibeline rok en een driekwart jasje eveneens van zibeline, geruit in zwart en cogns.c- kleur; langs de sluiting van het jasje waren effen zwarte stroken geknoopt, die, losgeknoopt, als shawl gedragen konden worden. Vooral de kleuren combinatie was heel mooi! Sportief was het driekwart teddy jasje op een geplisseerde rok van nylon; de man nequin droeg er een koningsblauwe jumper bij en een hoed van dezelfde kleur. Hartelijk applaus was er ook voor een getailleerd mantelpak van ledervelours met persianer kraag en zakken en versierd met een bijzonder fraai byou. SWAGGERS, MANTELS EN BONT. Bij de mantels oogstte een groen- harige mantel met mooi gebogen schouderpas (waaronder een paars groen-grijs geruite japon gedragen werd) veel applaus. Mooi was ook de zwarte swagger met het dwarse streepeffect; deze jas had een enorme kraag, die, opgezet, het gehele achter hoofd bedekte. Iets bijzonders was de aangesloten donker-grijze mantel van geschoren flausch; er werd een ci troengeel geruite japon van gemer- V-de palmbe- 'i "-"ter gedragen handschoenen was het een bijzonder geslaagd geheel. Het dragen van bont (en ook al het kijken naar bont) is altijd verrukke lijk. Er was een prachtige lange man tel van bisambuik, waarbij een bij zonder geslaagd hoedje gedragen werd. Chic was het korte, wijde per sianer jasje op de zwarte japon met asymmetrische lijn en groene shawl. Hierbij werd een bijzonder mooie, zwarte hoed gedragen met een uit staande rand, bezet met groene veren het leek op de sierlijke lamellen van een paddestoel. KLEUREN EN STOFFEN. Bij de mantels zagen we een nieu we kleur: een swagger van canasta bruin. Een bruine flausch-swagger met witte plukjes bracht het zachte velletje van sommige hertjes in ge dachten. De cocktailjurkjes lieten en kele prachtige stoffen zien: de facon- né-tule en de lila ottoman-damast b.v. De tambourijn-hoedjes waren van ve- lours-chiffon en ondulé, soms ook van veren, de baretten waren van melu- sine. En nu zouden we eigenlijk nog alles moeten vertellen van de grote en grootse bruidstoet, waarmee deze show besloten werd. Een bruidstoet, waarin behalve een allerliefst bruidje ook een bruidegom en de vader van de bruid meeliepen (prettig om ook eetis iets te horen van de officiële he renkleding!). En dan natuurlijk twee bruidsmeisjes, de moeder van de bruid en vier „jongere zusjes". Het zou te ver voeren om over alles uit te wei den laat het genoeg zijn als wij zeg gen dat ieder meisje voor de grote dag van haar leven in Middelburg te recht kan! Als Se mannequins eens wat lang weg bleven kreeg men de gelegenheid de schoenen en tasjes apart te be wonderen. Ze waren als al het andere dat getoond werd: uitstekende collec ties! M. T. Ingezonden Mededeling (adv.) Spit in de MtJ? Rheumatiek? Lendenpijn? ïnsezonden Mededeling (adv We lagen eens In Fu-Shang, aldu3 Stuurman Steven, toen we tijdens een wandeling langs een rotsachtige weg wat gerommel boven ons hoofd hoor den en opkijkend een stuk losgeraakt steen, naar beneden zagen komen. „Pas op!" schreeuwde ik en, terwijl het stuk steen op de grond plofte, hoorden wei „Pas op!" en weer een ploL „Wie Is daar" riep ik- „Wie is daar" klonk het. Opeens begrepen we het, er was hier een prachtige echol „Noii Uw lijfspreuk. Stuur." Ik zoog mijn longen vol en riep keihard: „Sta - op - Sterling!" En daar klonk het over China terug! „Sta - op - Sterlingl" We grinnikten over dit prachtige effect, maar merkten ook nog een ander effect: van verscheidene kanten kwamen Chinezen op ons toegerend, die ons met het roepen van „Stel-IingP duidelijk maakten, dat ze graag wilden opsteken! Eén van hen sprak een beetje Engels en vertelde dat ze Jaren op Nederlandse schepen gevaren hadden. Daardoor kwam'het dus, dat Sterling hier een magische klank had! „Vooruit mannen" zei Ik tegen mijn maats, „we geven ze allemaal een pluk van die gouden Sterling-shag. Maar niet alles hoorl Ik dénk er niet aan, de hele verdere dag zonder die fijne lekkere Virginia-shag te zitte- want Je weet, ik Stó op STERLING l Prinses Josephine-Charlotte in blijde verwachting. BRUSSEL, 24 Sept. De Belgische bladen melden dat prinses Joséphine Charlotte, die begin van dit jaar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting Is. Het prinselijke paar verblijft op het ogenblik bij Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van Prinses Joséphine Charlotte. Ingezonden Mededeling (Adv.) Eenvoudig van snit en juist aaarom mooi: grijswollen middagjaponnetje met bewerkte zakken. in vast* vorm van VALOELIS en DANA in v«U geuren KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES Gistermorgen is aan boord van een woonschip, gelegen in de Prinsengracht te Amsterdam, een kindje van drie we ken vermoedelijk door voedseiverstik- king om het leven gekomen. Van top tot teen" AMSTERDAM, 24 Sept. Aart de zevende heren modebeurs, die van 28 September tot en met 5 October a.s. wordt gehou den in het R.A.1 .-gebouw te Amsterdam, is ook dit maal weer een modeshow van Nederlandse heren mode- en connectie-artike len verbonden, waarvoor als motto is gekozen „Van top tot teen". Vijlentwintig deelnemers beslaan met de stands een ruimte Van meer dan 1500 vierk. m. Dit keer is ook de buitenlandse pro paganda ter hand genomen en voornamelijk in de Be- neluxlanden bestaat grote belangstelling voor deze Nederlandse beurs, aldus deelde de voorzitter van de stichting, de heer H. Sinas appel mede. Bij de volgen de beurs hoopt men met nog meer landen contact op te nemen. Dat zulks van groot belang is werd aangetoond door de heer Sinasappel met exportcijfers, waaruit bleek dat de export van overhemden in de periode Januari tot Juni jl. met 25 procent is toegenomen in vergelijking met dezelfde periode in het vorig jaar. De export van overjassen en demisaisons steeg even eens met 25 procent, die van zakdoeken met 60 pro cent en die van kunstzijden dassen met 80 procent. MODE, In het kopienBÈ winter seizoen, treedt bij-de heven- mode de tendens naar meer kleuren nog sterker naar v voren, als ook het: fantasie- vest. Ten aanzien van de costuums werd medege deeld, dat in het algemeen het twee rij-modei nog zeer in zwang is, speciaal bij de donkere stoffen. Voor meer sportieve dessins komt evenwel het een-rij model steeds meer in trek. Beide modellen brengen evenwel dezelfde lijn, te weten ruime bovenpartij met royale „drape" voor en achter de arm, slank toelopende naar de heupen, enigszins lange, soepel doorlopende revers, sluiting iets beneden de taille. Afwijkend van deze modellen worden enige zeer afwijkende sportieve mo dellen in het winterseizoen gébracht, o.a. een sport- colbert met shawlkraag en voorts het één-rij model met zeer korte revers en vier strak onder elkaar ge plaatste knopen. Alle jassen hébben aan lengte ingeboet en het ziet er naar uit dat de mode steeds meer in de richting van kortere jassen zal gaan. Ook bij de demi's en winterjassen zijn de spor tieve modellen meer in zwang, één-rij doorge- knoopt met lange revers. Al deze nieuwe modellen zullen op de modeshows iedere avond tijdens de beurs in het R.A.l.-gébouw worden getoond. Bondsgebouw in Baarn geopend BAARN, 24 September. In het huis aan de Faas Eliaslaan 21 te Baarn was het Woensdag een gaan en komen van vrouwen in allerlei dracht en van allerlei spraak. 7.ij onderwierpen het pand van fundament tot nok aan een grondig onderzoek en zjj hadden daartoe ook liet volste recht, want het was hun huis, dat ze hier bezochten: het nieuwe bondshuis van de Bond van Geref. Vrouwen verenigingen in Nederland. Nadat vele leden uit alle delen van het land in groepjes waren rondgeleid begaven zjj zich 's middags naar de Geref. Kerk aan de Oude Utrechtse Weg, waar de officiële openingsplechtigheid plaats vond. Tot dusver moest de bond zich be helpen met een kamertje in Hendrik Ido Ambacht, doch nu heeft tenslotte ook deze organisatie een eigen home, dat er zijn mag. Op de benedenverdieping woont deadministratrice, mevr. A. C. Brunsting—Grashoff en boven is het bondsdomein. Onmiddellijk als men de trap op komt, valt het oog op het bonds- vaandel, dat daar als symbool is opge steld. Verder bevindt zich hier de fraai ingerichte vergaderzaal van het bestuur en het bureau, waar de administratie en het archief gehuisvest zijn. Voorts is er een logeerkamer voor bestuursleden, die van verre komen en die na een erg langdurige vergadering 's avonds het eigen huis niet meer kunnen bereiken. DE OPENING. Mevr. ri. A. M. Bax Horjus te Vee- nendaal, de bondspresidente, opende de bijeenkomst in de kerk. Zij bepaalde haar gehoor bij de uitroep van Johannes in het verhaal van de wonderbare vis vangst: „Het is de Here!" Ook de bond begon 16 jaar geleden zijn werk, terwijl er weinig hoop was op een sterke groei en op gunstig resultaat. Ook hier werd echter de vrees beschaamd en onder Gods zegen breidde de bondsarbeid zich steeds uit terwijl vandaag de kroon op het werk kan worden gezet door het be trekken van een eigen huis. Mevr, Bax herinnerde er aan, hoe men wel tot aankoop van een eigen gebouw moest overgaan, omdat de Bond vanGeref. Mannenverenigingen de vrouwen tot tweemaal toe een blauw tje lieten lopen toen deze laatsten poogden tot samenwoning te komen. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, riep de Bond een welkom in zijn gemeente toe en prof. dr. K. Dijk sprak er als lid van de com missie van advies zijn vreugde over uit, dat thans ook de enige Geref. organisatie zonder huis een eigen woning mocht be trekken. Hij sprak de wens uit, dat het een echt „werkhuis" zou zijn en dat de organisatie het bij de arbeid niet te veel in de breedte, maar wel in de diepte zou zoeken. Deze arbeid is van het grootste belang, vooral omdat de leden hetgeen zij op hun vereniging van elkaar leren weer doorgeven in de gezinnen. GESCHENKEN, Ook werd nog het woord gevoerd door de ere-presidente, mevr. Zwartde Jong, en door vertegenwoordigers van de Bond 'van Geref. Mannenverenigingen in Ne- MIDDELBURG, 23 September. Als u ooit in Pakistan mocht komen, moet u eens letten op de electrische lampen. Tien tegen één komt u tot de ontdekking, dat de kuis van de gloeilamp inMid delburg is gemaakt! Dat is niet zo wonderlijk als het lijkt, omdat in de Zeeuwse hoofdstad een industrie bestaat, die haar product de gloeilampenhuls in vele honderden soorten over de gehele wereld levert. Het is de N.V, De Vitrite Fabriek (The Vitrite Works), bij de Middelburgers beter bekend als „De Fitting", momenteel de modernste en wat technische outillage betreft de best uitgeruste fabriek op het vasteland van Europa. Deze voor Middelburg en Zeeland zo belangrijke industrie, die honderden mensen werk geeft en nauw ge lieerd is met het Philips-concern te Eindhoven, bestond Woensdag zestig jaar. Het jubileum wordt echter op sobere wijze gevierd met een bijeenkomst van het personeel in 't Schuttershof op Zaterdagmorgen a.s. In feite gaat de geschiedenis van de briek in 1914 een zeer sterke positie ver- Vitrite terug tot 1889, toen een Ameri kaan, mr Th. Mace uit New York, een deel van de oude werf der vroegere Commercie-Compagnte pachtte aan de Maisbaai. Deze mr Mace was een tijd daarvoor in Engeland al begonnen met de vervaardiging van „caps" of hulzen p.„ -ige bonl:a.,..iel van L.cam- buiK met het tambourijn hoedje wekte warmt bewondering by alle aan wezigen. zich in Engeland allerlei patentkwesties voordeden hakte hij de knoop door en verplaatste zijn bedrijf naar Middelburg* Dat gebeurde in 1890. Waarom juist Middelburg werd gekozen? Speciale redenen waren er niet; het was eigen lijk toevallig. Drie jaar later, op 23 September 1893, begon de tegenwoor dige vennootschap te werken als een N.V. „Fabriek voor vitrite en koperen voorwerpen, speciaal op electrisch ge bied", nadat de failliete boedel van Mace was overgenomen. En daarmede had „De Fitting" haar intrede gedaan in de Zeeuwse samenleving. Moeilijke beginjaren. De beginjaren waren moeilijk, maar na een ontwikkelingsperiode had de fa- kregen op de binnen- en buitenlandse markt. De eerste wereldoorlog stelde de toenmalige directie voor grote proble men. De grenzen waren gesloten, maar bovendien en dat was minder prettig gingen verschillende landen zelf hul zen produceren. Na de oorlog bleek de concurrentie veel groter te zijn, terwijl het streven naar autarkie door tal van regeringen de export ernstig bemoeilijk te. Niettemin ging het omhoog met pro ductie en uitvoer; 1928 en 1929 waren nog jaren van hoogconjunctuur. Maar toen kwam de crisis. De hoogste jaar productie van ca. 150 millioen hulzen in 1929 kon niet worden gehandhaafd, maar door een voorzichtig en vooruitziend be leid wist het bedrijf zich door de moei lijke jaren van malaise heen te slaan. Oorlog veroorzaakte schade. Toen kwam de tweede wereldoorlog. Voor de fabriek werd die fataal. In 1940 werd niet minder dan een derde der gebouwen door brand vernield. De scha de beliep 4 ton. Maar twee maanden later was de productie in de overgeble ven ruimten weer op gang. Critiek werd het, toen de Duitsers ernstige plannen bleken te koesteren om het bedrijf naar het Oosten te ver plaatsen. Het lukte hun niet door de geraffineerde tegenwerking van lei ding en personeel! Ook de bevrijding bracht grote schade mee, ongeveer an derhalve ton. Excelsior. Vanaf Mei 1945 kon de fabricage weer geleidelijk worden opgevoerd. De eerste jaren was de vraag naar gloeilampen hulzen enorm, maar was het moeilijk aan grondstoffen, machines en mensen te komen. Langzaam maar zeker ver beterde de grondstoffenpositie, maar de directie begreep, dat, wilde men de con currentie de baas blijven, de kostprijs van het product omlaag moest, hetgeen betekende: modernisering en rationalisa tie. Oude gebouwen werden gesloopt en ruime, aan de hoogste eisen voldoende complexen kwamen er voor in de plaats. Het machinepark werd grondig ver nieuwd, Amerikaanse machines kwamen hierheen, na een bezoek van eigen tech nici aan soortgelijke bedrijven in de Ver. Staten. In eigen bedrijf werden machines gebouwd, die hypermodern zijn en die men, gespecialiseerd als zij zijn, in geen enkel ander bedrijf zal vinden. In de fabriek van Philipsvan Houten te Ar- nemuiden, die leeg stond, werden twee nieuwe glasovens in gebruik genomen. Afzet liep terug. De productie is de laatste jaren met sprongen omhooggegaan. Soms was het zelfs zo, dat orders moesten worden ge weigerd, totdat vorig jaar een zekere verzadiging van de markt optrad en de afzet sterk terugliep. Dit had tot gevolg, dat de productie moest worden inge krompen en enkele arbeiders ontslagen werden. Het gevolg was ook, dat de aparte afdeling voor minder valide ar beidskrachten tijdelijk moest worden stopgezet. Wij zeiden al, dat de afzet geschiedt op de binnen- en de buitenlandse markt. Van die laatsten noemen wij Zweden, België, Zwitserland, Argen tinië, Griekenland, Finland, Engeland, India en Pakistan, terwijl de sinds 1927 bestaande dochteronderneming in de buurt van Parijs de Franse markt van huizen voorziet De directeuren. In 1893 bestond de directie van de N.V. uit de heren Boudewijnse en Van der Leyé. In 1916 kwam er een derde direc teur bij, n.l. ir. H. C. Ghijsen. In 1938 overleed de heer Boudewijnse, terwijl in Januari 1941 de heer v. d. Leyé aftrad, zodat ir. Ghijsen alleen directeur bleef. Hij trad in 1945 als zodanig af. Thans wordt de directie gevormd door de he ren B. A. Hesselink, die de commerciële zijde voor zijn rekening heeft, en ir. J. P. Berdenis van Berlekom, die optreedt als technisch directeur. West-Duitsland wil dollar lening van de V.S. NEW YORK, 23 September. De W.- duitse onderminister voor Economische Zaken, dr Ludger Westrick, is na te Washington de bijeenkomst van de we reldbank te hebben bijgewoond. Woens dag uit New York vertrokken. Hij deel de aan verslaggevers mede, dat hij on derhandelingen had geopend over een door de Ver. Staten aan West-Duitsland te verstrekken lening van 20 millioen dollar. derland, de Bqjid van Meisjesver. op G.G. en de Ned. Christen Vrouwenbond. Ver schillende geschenken werden aange boden, waaronder een koffie- en een theeservies. Tenslotte bedankte een lid uit 's Gra vendeel het bestuur namens alle ver enigingen in het rampgebied voor de aan de getroffen organisaties geboden hulp en voor de sympathieke geste om ver tegenwoordigers van deze organisaties in staat te stellen op kosten van de Bond naar Baarn te komen om deze blijde dag mee te maken. Fantastisch plan van Chileense ingenieurs. SANTIAGO (Chili), 24 September. Twee Chileense ingenieurs hebben ee* plan ontworpen voor een ondergrond» duplicaat van het strategisch zo belang- rijke, doch by een eventuele luchtaanval uiterst moeiiyk te verdedigen Panama kanaal. De ingenieurs, Jorge Cortinez Del- tino en Roberto Gomez Alvarez, stel len In hun plan voor een dubbele scheepstunuel op de hoogte van de zee spiegel te graven, dwars door de repu bliek Costa Rica. De twee tunnels zouden ten hoogste 100 kilometer lang worden. Met een breedte van 40 meter en een hoogte van 58 meter zouden zij door de groot ste zeeschepen, slagschepen en vlieg dekschepen kunnen worden bevaren. De eerste stap bij een eventuele uit voering van dit plan zou zijn het gra ven van een 12 meter brede en 6 me ter hoge spoorwegtunnel. In totaal zouden ruim 200 millioen kubieke meter aarde en stenen moeten worden verplaatst. Met dit materiaal zou aan beide zijden van de scheepstunnel een kunstmatige haven kunnen worden gebouwd. De ingenieurs hebben de regering van Costa Rica reeds verzocht een on geveer vijf kilometer brede strook dwars door de republiek voor de duur van 99 jaar te willen verpachten. De ze strook zou onder toezicht van de Verenigde Staten of de Verenigde Na ties moeten komen. De ingenieurs zijn van mening, dat uitvoering van hun plan belangrijk minder zal kosten dan het verwijde ren van de sluizen uit het Panama kanaal. Bond van Chr. Muloscholen. De Bond van Chr. Muloscholen zal 7 October a.s. in ,,d' Esplanada" te Utrecht zijn algemene vergadering houden. Behalve de behandeling van huishoudelijke zaken komt aan de or de een referaat van dr H. J. Lang- man, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, getiteld: „Problemen van het Bijbel-onderwijs op de Ulo-school". Ds J. R. Dijkstra, em.-pred. te Putten, zal als voorzitter van de bond afscheid nemen. De vergadering vangt aan om half twee. Raad van Europa adviseerti A.N.P .-correspondent STRAATSBURG, 24 September. 1953. Het voorbeeld van de Scandina vische landen, die besloten alle formaliteiten voor het reizen van hun burgers over de grenzen af te schaffen, moet naar de mening van de Straatsburgse raad gevende vergadering de andere regeringen in Europa inspireren om eindelijk de hindernissen af te breken die nog aan alle Europese grenzen bestaan. De ver gadering heeft aan de regeringen aanbevolen de reizigers spoedig te bevrijden van de papierkwelling waaraan zij nog altijd zijn blootgesteld. Visa worden volkomen uit de tijd verklaard, maar de juridische commissie van de vergadering heeft het daar niet bij gelatenZij heeft dikke rapporten geschreven over alle vriendelijk heden die aan het reizende publiek zouden kunnen worden betuigd. Zij vindt b.v. dat over elke grens minstens 200 sigaretten of 25 sigaren, twee liter wijn en een halve liter reukwater meegenomen moeten kunnen worden. De Britse rappor- teur noemde de houding van de regeringen in deze beschamend en zijn landgenoot Sir Robert Boothby voorspelde, dat ook deze aantijging de overheid niet tot gastvrije houding zou kunnen bewegen. Voor een schaterende vergadering zei Boothby, de grootste grapjas onder de afgevaardigden: „Wanneer je in deze dagen in Europa buiten je eigen land reist, dan verlies je de helft van de tijd met het schrijven van studies over jezelf. Dit moge vleiend zijn voor je persoon lijke ijdelheid, maar op den duur ga je er aan ten onder. Je moet opschrijven waar je geboren bent en wanneer en waarom, wat je doet, waarheen je gaat en waar je vandaan komt, wie je schoonmoeder is en waarom, wat het nummer van je pas is (wat niemand ooit onthouden kan) enz. Dit is meer en meer een farce geworden". J

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5