SLUIMERENDE GEPLAAGDE ONRUST TRIEST IN HET DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q i de louue Het geloof aan „Europa"- in verdrukking geboren en door verdrukking gevoed. r J Bij en in Zuid-Slavië (I) D BERIA de gezochte V Misverstand Achtergrond Samengaan Oorlogsschepen en troepenconcen traties verstoorden het feest van de nazomer. Polen protesteren bij Amerikanen in Korea» Vrijdag 25 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder De leden van de A.R. Kiesvereni ging „Voor Nederland en Oranje" te Goes hebben dezer dagen een convo catie in hun bievenbus gevonden, waarin o.m. is aangekondigd, dat Drs M. W. Rombout naar aanleiding van diens bezoek aan het internationaal Calvinisten-congres te Montpellier, Maandag a.s. enige indrukken zal ge ven over wat daar besproken is be treffende de verwereldlijking van het sociaal-economische en het politieke leven. Lezers van ons blad, die een week geleden in onze kolommen aan gekondigd hebben gezien, dat de heer Rombout op 5 October in het Schut tershof te Goes over hetzelfde onder werp zal spreken, zullen zich met enige verwondering hebben afgevraagd hoe het mogelijk is, dat dezelfde lezing op twee achtereenvolgende Maandagen te Goes zal worden gehouden. Dit alles is ook een misverstand. De feiten liggen zo, dat Drs Rombout wél op 28 September voor de kies vereniging zal spreken maar niét over Montpellier. Dat onderwerp Is voor lezers van ons blad en belangstellen den gereserveerd. Zij kunnen op Maandag 5 October, 's avonds om 8 uur deze belangwekkende causerie in het Schuttershof beluisteren. Noteert TJ dat. En de leden van de Goese A.R. kies vereniging kunnen dan a.s. Maandag ook de heer Rombout horen, zij het over een ander ,ons niet bekend on derwerp. Op gevaar af, dat men boos op ons zal worden, moet ons thans iets van het hart. En wij willen voorop stellen, dat wij dat schrijven in het belang van het gehele» christelijke politieke en maatschappelijke leven in ons land. Andere motieven zijn er niet. Aan hetgeen in Montpellier bespro ken is tijdens het internationaal Cal vinisten-congres hechten wij zeer veel waarde. Daarom hebben wij de reis van de heer Rombout financieel mo gelijk gemaakt, hebben wij aan de verslagen veel ruimte gegeven en be leggen wij nu ook een speciale Mont pellier-avond. Maar wij vragen ons af of een anti-revolutionnaire kiesvere niging juist nü dit onderwerp moet kiezen ter opening van het winter seizoen. Denk U in wat er op het ogenblik in de politiek omgaat: het gehele, tot dusverre gevoerde econo mische en sociale beleid staat' op. de helling. Gaan we door met een politiek van sterke leiding aan het economische leven een politiek waarbij de staat veel neemt aan belastingen en aan de andere zijde veel teruggeeft via soci ale voorzieningen en duizend-en-een subsidies of komt er een keer? Hoe zal het gaan met het welvaartspeil van het Nederlandse volk? De dagbladen staan vol van deze vragen maar een kiesvereniging negeert ze totaal. Ter wijl er toch heus wel financiële des kundigen en ook wel grotere werkge vers en vooraanstaande mensen uit de vakbonden in onze gelederen schuilen. Waarom toch negeert men dat? En durft men dit niet aan welnu in de afgelopen zomer is met spoed het ver drag op de Europese Verdedigingsge meenschap door ons parlement goed gekeurd. Een verdrag dat voor ons land van enorme politieke betekenis is is het niet de moeite waard daar aan aandacht te besteden? Er wordt zoveel geklaagd over het gebrek aan belangstelling voor onze kiesvereniging is dat niet voor eer, deel eigen schuld? Pak de vragen van de dag bij de kop en licht die prin cipieel toe. Alleen maar principieel ts praten en de toepassing achterwege te laten wij geloven niet dat onz mensen daarmee en daarvan gedic zijnl Op die vergadering van de kiesver eniging komt ook het punt: verkie zingen Prov. Staten 1954 aan de orde Het gaat dan over de candidaats stelling. Reeds nu kondigen wij aan, dat wij op deze vergadering een motie aan het Proviciaal Comité zullen voorstellen met deze strekking dat vóór de vast stelling der candidaten een diepgaand contact zal worden opgenomen met de verantwoordelijke besturen van de Christelijke Historische Unie en de Staatkundig Gereformeerde Partij om, indien maar enigszins mogelijk, te komen tot een verbinding der lijsten, zoals dat in Goes b.v. ook bij de ge meenteraadsverkiezingen het geval is geweest en met succes. Wjj weten dat zowel bij de A.R.P. als bij de C.H.U. vele vooraanstaande figuren krachtige voorstanders zijn van een dergelijk samengaan. Het sa menbundelen der krachten is meer dan ooit noodzakelijk en, zoals her haaldelijk gebleken is, ook succesvol. Wij hopen van harte dat in vele kiesverenigingen der drie partijen een dergelijk voorstel aan de orde zal ko men en dat de daaruit gevolgde samen- gprekingen succes zullen hebben. Op dat wij ons roeping te beter kunnen volvoeren In de nauwe straatjes van de ach terbuurten, waar de oude Middel eeuwse huizen fluisterend een ge schiedenis vertellen zonder jaartal len en feiten, wordt het spel ge speeld van licht en schaduw, een spel dat aan dit nazomerfeest een bijzondere bekoring geeft. Knaapjes, met de hel blauwe of hel bruine ogen, zwermen om me heen en wiljen gefotografeerd worden in een hoekje van een oud plein waar het w- nit de ramen hangt. TRIEST, A-Zone, September. De rede van Triëst is omzoomd door golvende bergen, die wondermooi contrasteren met het licht blauwe water, waar witte strepen door lopen. Ongemerkt gaat het nauwelijks rimpelende water over in de teer-blauwe lucht door het nevelig wit. Alleen zwarte vlekjes, die vissersscheepjes moeten zijn, verraden dat zee is, wat reeds lucht schijnt. De stad ligt te blakeren in de Septemberzon. Op de Piazzi dell'Uni- ta trippelen de duifjes, die broodkruimels pikken uit kinderhandjes. Op de banken zitten vaders hun kleinen te knuffelen en ze schamê'n zich niet als de lanterfanterende toeristen erom lachen; die toeristen, die elkaar voor de magistrale gebouwen kieken alsof zij nog gewich tiger zijn, dan dit imposante plein van deze voorname oude stad. Triëst bruist van leven. Op de trottoirs van de zonovergoten straten paraderen in deze morgenuren de dames in eenvoudige kleren. Maar ze gaan o zo charmant gekleed. En de heren, zij weten, dat kleren de man maken. Trams rijden af en aan en de Italiaanse scooters beheersen het straatbeeld. Dit alles geeft de boulevards en de winkelstraten een feestelijke aan blik. Het feest van de nazomer wordt gevierd. En niet alleen daar waar de pantoffelparade wordt gehouden „Thank you", zeggen ze als de foto voorstelling is afgelopen en dat be tekent zoveel als „Krijgen we die lires nu nog?" Jong geleerd, oud ge daan: Verder op zitten hun leermees ters, die hun handen ophouden. Arm zijn hier de mensen. De stra ten zijn niet zindelijk en ook de ra men zijn niet helder. Maar wat geeft het. Het nazomerfeest is er niet min der om. Boven uit een raam klinkt 'n mannenstem, die met overgave 'n aria uit de Rigoletto vertolkt en heel jonge moedertjes staan niet onaantrekkelijk, trots met hun kleintjes, in de deur openingen. Triëst, dat daar tegen de bergen aan de Adriatische zee is gestrooid, viert het feest van de nazomer. En toch En toch, wie scherp waarneemt kan het niet ontgaan. Er is iets aan de hand. Het is alsof men elkaar op straat anders aankijkt, niet zo blij - lachend, maar wat vragend. Een on bestemd gevoel heeft zich van velen meester gemaakt. Op de Markt, waar de kranten zijn uitgehangen, staan mannen met strak ke gezichten te lezen. In de koppen over de gehele pagina staan de naam van de stad en vanTito. Met ge fronst voorhoofd leest men de berich ten en loopt men weg zonder iets te zeggen. Soms staan groepjes mensen te praten daar hoort men het ver tellen. Tito was gisteren in Triëst en heeft een rede gehouden; Italië moet maar wat inbinden en eraan denken, dat Zuid-Slavië nog veel troepen achter de hand heeft. De kranten weiden er breed uit. Oorlogsschepen en troepen?! Nog zijn de gemoederen niet in be weging gebracht. Maar aan het sta tion heerst reeds een geest van om rust. Daar is men geagiteerd. De in ternationale treinen lopen binnen. „Italiaanse troepen bewegen zich naar de grens", vertellen de reizigers. Een trein uit Zuid-Slavië arriveert. Dan wordt verteld: „Zagreb zit vol met troepen". Anderen verhalen weer, dat in de B-zóne van Triëst, het ge deelte dat door Zuid-Slavië wordt be zet, de troepen van Tito zeer paraat zijn. Ja, men heeft zelfs een tiental ge vechtswagens bij de demarcatielijn tussen de A- en B-zóne waargenomen. Ook de haven is een haard van onrust. Iedereen weet het en ziet het. In de vroege morgen waren ver op de rede Italiaanse oorlogsschepen gezien. In de haven kruist een vrachtschip met een grote rode ster op de pijp. Een bewapend Zuidslavisch schip, zegt men, en men wijst de Hoog boven de u.J.ea van de oude stad op de berghelling aan de kust domineert de Faro della Vittoria of wel populair gezegd de vuurtoren van de victorie. De aanvankelijke symbo liek van dit trotse „bouwwerk" is in deze tijd verloren gegaan en menig Triester hoopt in stilte dat deze vuur toren de victorie van de vrede in zich zal belichamen. Wie Triëst bezoekt, moet haast wel de Piazza Goldom passeren, het karakteristieke oude plein, waar de majestueuze oude gebou wen getuigen van goede oude tjj- den van welvaart, voorspoed en vrede, maar waar ook het razen de moderne verkeer de bezoeker geen ogenblik van mijmering gunt en hem haast wreed herinnert aan het geplaagde Tries; van vandaag, dat niets liever wil dan met rust gelaten te worden en de oude wel vaart herwinnen. kanonnen aan. Als een -teken van imponerende rust ligt langs de kade 'n geallieerde krui ser gemeerd. Dit schip heeft iets ge meen met de witte bobbies van Triest de politieagenten die in de afgelopen jaren voor hetere vuren hebben g staan. Zij glimlachen maar wat, spre ken een kalm en rustig woord en knip ogen tegen de Engelse en Amerikaanse soldaten, die in hun jeeps en drieton ners af en aan rijden. Dood in de pot. Links staat het grote gebouw van de Triëster Loyd. Het lijkt wel of men daar in lange rust gedommeld is. Zolang deze mooie natuurlijke haven fel begeerd wordt door Italië en Zuid- Slavië is de dood in de pot, de dood die wordt veroorzaakt door een ang stige dreiging van komende onlusten. Zolang daar dat bewapende Zuid- slavische vrachtschip dreigt en zo lang Italiaanse oorlogsschepen bij voorkeur buitengaats voor Triëst zo genaamd oefenen, zolang zijn het hoogstens schepen van een of andere lijndienst, die de haven binnenlopen. Zolang zal die geagiteerde stemming aan de haven blijven heersen en zo lang zullen de inwoners na een hoop volle blik geslagen te hebben op dat geallieerde oorlogsschip, dat daar als een vredesgarantie ligt, de haven van Triëst de rug toekeren en zich terug trekken uit dat benauwend gedoe. Alleen de politieke heethoofden Er is in die acht jaren na de oorlog al veel rumoer geweest om Triëst, de mooie havenstad aan de Adriatische Zee. Italië noch Zuid-Slavië zijn van zins van hun vermeende rechten af stand te doen. Soms sluimert deze kwestie, komt de naam Triëst niet voor in de wereldpers en dan worden ineens weer dreigen de woorden gesproken en lijkt het of dit twistpunt ieder ogen blik een nieuwe wereldoorlog zal kunnen doen ontbranden. Zo was het ook enige dagen geleden, toen Tito zijn rede hield en er geruchten waren over op rukkende troepen. En juist in die tijd vertoefde één onzer redac teuren in Triëst. Door facilitei ten, verleend door de Touring- club Holland te Lunteren, die regelmatig uitstekend verzorgde autobusreizen naar Zuid-Slavië organiseert, was hij in de gelegen heid indrukken op te doen in de A- en B-zöne van Triëst en in Slovenië en Croatië in Zuid-Sla vië. In bijgaand artikel treft U zijn eerste beschouwingen over Triëst aan. kunnen hier en daar aan het station, waar maar al te graag sterke ver halen worden verteld, hun harten op halen. Maar, zo is de doorsnee Triëster met zijn typische eigen instelling niet. Hij houdt daar niet van. Hij wil rust en met volle teugen genieten van dit prachtige nazomerse weer, hij moet er niets van hebben al is hij van oor sprong Italiaan, Slovenier, Croatier of wat al niet. Hij is Triëster en dat betekent voor hem een ongestoord blij leven in 'ijn mooie stad, overdag werkend en paraderend en 's avonds genietend in de kroegen, café's of hotels (al naar zijn vermogen groot is) van de heerlijke inlandse dranken of de Amerikaanse en Engelse import dranken. Rust wil hij Is Tito vervelend? Ik wandel door de Via Giosuè Car- ducci. Aan het eind van de boulevard tekent zich de glooiende bergrug langs de gevels van de huizen. In een krantenhalletje vraag ik: „Wat is er toch aan de hand" en ik wijs op de schreeuwende krantenkoppen. De man heeft mijn Frans verstaan en zegt kwaad „Niets". Dat is niet veel. Het lijkt of het door mij schuch ter begonnen gesprek al afgelopen is. Maar een tweede poging wordt ge waagd. „Is Tito wat vervelend?" De man schrikt van deze naam. Er gaat een schok door hem heen. Het is een vreesachtige schrik die me nu even doet huiveren. Later op mijn reis door Zuid-Slavië zal ik deze sensatie vaker opdoen en er aan gewoon raken. „Is Tito wat vervelend?" Even aar zelt de man nog na zijn schrik. „Waar komt U vandaan?" „Holland". Dan barst hij los, terwijl hij achter over tegen het krantenrek leunt: „Nee Tito is niet vervelend, tenminste niet vervelender dan de Italiaanse premier Pella. Allebei willen ze Triëst. Alleen maar om er beter van te worden. Ze doen voor elkaar niets onder. Gunnen ze ons dan geen paar jaar rust?" Dan vertelt de man de geschiedenis van de stad Triëst van ,'e laatste jaren. Ik hoor, hoe na de oorlog de troepen van Tito het eerst de stad bereikten, hoe kort daarop de Nw.- 7 elandse troepen de stad binnen ruk ten; hoe als door een wonder botsin gen uitbleven; hoe in allerijl een bestuurslichaam in het leven werd geroepen, dat de vrede wist te be waren. Dan volgde de geschiedenis van de verdeling in de zones, de A-zóne, waarin Triëst ligt en dat voor 90 pet een Italiaanse bevolking heeft en de B-zöne, waar hoofdzakelijk Slove- niers v onen. Het toverwoord. Met hartstocht vertelt hij hoe voor het probleem geen oplossing mogelijk is. Aansluiting bij Italië gaat niet: de Sloveniers zouden het niet kunnen verkroppen; aansluiting bij Zuid-Sla vin willen de Italianen in de stad niet. Dan blijft nog de oplossing van het stichten van een vrijstaat en dan spreekt de man met afschuw over het lot van Danzig. Van de drie kwaden is de laatste oplossing het beste. Maar de man gaat verder. Het woord „Europa" valt, een staatkundig ge ïntegreerd Europa. „Ik wil een Europa, dat helemaal één is. Triëst moet een Europese stad worden, zoalszo als Amsterdam ook een Europese stad moet worden". Met hartstocht heeft de man gesproken, zoals men met hartstocht over een utopie kan spre ken. Het wordt vol in het krantenhalle tje nu het middaguur is aangebroken. Ons gesprek wordt even onverwachts afgebroken als het is begonneni „Europa", het schijnt hier een to verwoord te zijn, 'n toverwoord waar in men gelooft, door de nood gedron gen. 's Avonds zit ik cassetta assorti te drinken. Het is gezellig op het ter rasje. De begindronk wordt uitge bracht op Europa. Nee, het is geen for mele beleefdheidsgeste over en weer. De Triësters aan het tafeltje menen het, menen het meer dan ik. Bedaard, maar met een zekere passie zeggen zij het: „Europa". 's Avonds wandel ik weer langs de haven van Triëst. De haven, die doods is gebleven, ook nadat Triëst 17 Febr. 1947 tot vrij gebied werd verklaard, klaard. De haven, die doods zal blijven als Triëst bij Italië wordt gevoegd, want dan valt het Sloveens achterland weg en die doods zal blijven air Triëst bij Zuid-Slavië wordt ingelijfd, want dan bestaat het Italiaanse achterland voor de haven niet meer. Vrij snel valt de duisternis over de stad. De bergen worden nu bezaaid met lichtjes. Ik loop te piekeren over deze mooie stad en haar inwo ners. Triëst, de stad die toch bruist van leven, heeft inwoners die vrij en onafhankelijk willen zijn en die voor al met rust wensen te worden gelaten. Geplaagd zijn zij vele jaren, en nu grijpt men zich vast aan de idee van deze tijd, het verenigd Europa, meer dan wij doen. Het is gewaagd om nu al een con clusie te trekken, maar is het Ver enigd Europa voor de Italianen in deze stad haast geen confessie gewor den, een confessie in verdrukking be leden? Zou het waar zijn, dat de be woners hier intuïtief, helemaal niet nader omschreven, in het geheel niet omlijnd, de oplossing van het gecom pliceerde probleem aanvoelen? Ginds, verder aan de Istrische kust, ligt de B-zöne, waar voor een groot deel de Sloveniers wonen, de onderdanen van Tito, de dictator. Daar lig't de B-zöne waar Tito troe pen zou hebben samengetrokken. Wat voor mensen wonen daar, hoe denken zij er over, wat voor ver langens hebben zij, verlangens misschien, die hetzelfde zijn als die van de Triësters? De volgende dag sta ik bij de Britse douane aan de haven. Aan de kade ligt de boot, die me naar Kopar zal brengen, het plaatsje in de B-zöne, waar Tito heerst. HONGKONG, 24 September. Dc Poolse delegatie bij de neutrale com missie van toezicht heeft op 20 Septem ber bij de Amerikaanse militaire auto riteiten in Korea een protest ingediend, naar aanleiding van een vliegongeluk waarbij vier leden van de Poolse dele gatie zijn gewond, aldus heeft het Chi nese communistische persbureau „Nieuw China" Donderdag bekend gemaakt. De vier Polen waren op 19 Septem ber door de commissie van Koensan naar Poesan gezonden. Hoewel de piloot voor het vertrek aan de autoriteiten op de vliegbasis te Koensan had gemeld, dat de motoren van het vliegtuig niet in orde waren, hadden de autoriteiten hem toch opdracht gegeven te vertrekken, aldus het persbureau. Kort na het vertrek weigerden de motoren en de piloot trachtte een noodlanding op een ver keersweg te maken. Het toestel kwam in een rijstveld te recht en verongelukte. E GEHELE WERELD lijdt sinds het begin van deze week aan een Beria-com- plex. Sedert de Amerikaanse „San Diego Morning Union" het bericht de wereld ingestuurd heeft, dat de afgezette Russische minister van Binnenlandse Zaken kans zou heb ben gezien uit de Sowjet-Unie en daarmee aan de doodstraf te ont snappen, gonzen dagelijks de wild ste geruchten door vele landen. Het vrij onwaarschijnlijke verhaal, dat gisteren werd verspreid door het Spaanse blad A.B.C. (dat Beria met een parachute in Spanje zou zijn geland) daargelaten, kan worden aangenomen dat, wanneer er inderdaad sprake is van een ontsnappen, hij zich in Zuid- Amerika bevindt. Hoeveel Duitse oorlogsmisdadigers zijn kort voor de afloop van de oorlog niet naar Zuid-Amerika ontvlucht en hebben er zich jarenlang verborgen kunnen houden? Zou het mogelijk zijn, dat Beria uit de Sowjet-Unie kon ontsnappen? Be ria, die in zijn glorietijd er zeker niet tegenop zag zijn tegenstanders weg te zuiveren, moet ook wel met de kans, dat het op een goede dag ook met hem gedaan zou zijn, rekening hebben ge houden. Wie weet had deze man, vóór hij werd afgezet, niet een plan gereed om zo mogelijk te ontkomen. Hij, als minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie, moet op de hoogte zijn geweest van de wegen, die leiden tot ontsnapping uit Rusland. Trouwens uit de zuivering, die des tijds heeft plaats gehad in het trans- Kaukasische gebied, Georgië, waar zo wel Stalin als Beria grote invloed had den, wijst in die richting, dat de heer- sers van het Kremlin zich er reken schap van hebben gegeven, dat juist van de zijde der Georgiërs pogingen konden worden ondernomen om Beria te helpen. Gisteren nog kwam het bericht uit het kleine autonome Sowjet-republiekje Daghestan, dat de zuiveringsacties doorgaan. Twee vice-premiers en enke le ministers zijn ontslagen. Dit alles duidt er toch wel op, dat men niet ge rust is en de mogelijkheid, dat een ont snapping via het Kaukasische gebied is gelopen, moet dan ook niet uitgesloten worden geacht. Indien de berichten juist zijn, dat een ontsnapte Beria contact zou hebben ge zocht met Amerika om er tegen be kendmaken van Russische diplomatieke geheimen, asyl te kgijgen, dan kan dit alles een ommekeer in de wereldpoli tiek tengevolge hebben. Beria kan immers onthullen onder welke omstandigheden Stalin is gestor ven. Hij kan de vrije wereld meedelen, wat er bij het nemen van beslissingen In het Kremlin in het achterhoofd van de Sowjet-leiders leeft. Hij kan een boekje opendoen over de politiek die Rusland voert in Korea en met commu nistisch China. Kortom, wat nu voor velen een groot vraagteken is, kan plotseling duidelijk worden. De Amerikaanse geheime dienst doet pogingen om achter de waarheid van alle geruchten te komen. Er zal weinig anders opzitten dan af te wachten wat het onderzoek zal opleveren en de be richten, die tot dat moment nog over Beria's vlucht de ronde doen, met een korreltje zout te nemen. De Russische leiders in het Kremlin hebben er tot heden het zwijgen toe gedaan. Zij zullen waarschijnlijk nooit erkennen, dat Beria is gevlucht. Wel licht is het, tegelijk met de ontdekking, dat Beria inderdaad kans heeft gezien zich te redden, met hun spel in Moskou snel gedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3