GEEN NEUTRALE ZONE Bl| IJZEREN GORDI|N Indonesische regering is de toestand meester Hatuudifk dac ik éék net!! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Straatsburg legt politiek tegenover Oosten vast Conferentie met Rusland gevraagd, waarop Duitsland en Oostenrijk afzonderlijk besproken moeten worden Situatie bij Stevensluis niet meer zo ernstig V.S* willen de Mig teruggeven Ontheffing verplicht vee-onderzoek op t.b»c. Tasmanië schenkt Kruiningen 45.000 gulden Nieuw dorpshuis Vele regenten liepen van hun posten k SNIPPER NIEUWS Koningin en Prinses Wilhel mina bezochten K.N.C.V. S3 Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgavoi SM«feüng „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2436, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel, administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2590 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 25 SEPT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, AaTdenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.31 u., onder 18.31 u. Maan op 19.27 u., onder 11.28 u. Hoogwater Zaterdag 26 Sept.: Vlissingen: 3.35 u. 2.53 m., 15.49 u. 2.46 m. Terneuzen: 4,05 u. 2.67 m., 16.22 u. 2.60 m. Wemeldinge: 5.31 u. 2.09 m., 17.47 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.20 u. 1.84 m., 17.30 u. 1.72 m. STRAATSBURG, 24 September Straatsburg wenst dat een con ferentie met de Sowjet-Unie tot stand zal komen waarop het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk afzonderlijk zullen worden besproken, doch waar de mogelijkheid van een uitbreiding der agenda open zal blijven. Tegelijk wil men echter de Westelijke verdedigingsinspanning met deelneming van West-Duitsland zien voortgezet. De politieke commissie der Raadgevende Vergadering van de raad van Europa legde deze wensen vast in de ontwerp-resolutie, die zij van daag na lange debatten formuleerde. Het ontwerp kreeg in de commis sie een grote meerderheid. Spaak zelf, die het politieke debat in de Raadgevende Vergadering heeft geleid, was niet aanwezig. De commissie weigerde in het ontwerp een verwijzing naar de door Spaak aanbevolen vorming van een ge demilitariseerde zone aan beide zijden van het ijzeren gordijn op te nemen. I vredesverdrag, gesloten met een rege ring voor geheel Duitsland, die uit vrije verkiezingen zou zijn voortgeko men. De commissie heeft vervolgens de hoop uitgesproken, dat bet uitzicht op een conferentie met de Russen niet zou leiden tot een verslapping in de vor ming van een collectieve veiligheid in Europa, noch in het uitwerken van een betere samenwerking van zijn strijd krachten met deelneming van West- Duitsland, noch in de vorming van een Europees politiek gezag, dat de demo cratische controle op bestaande of nog te vormen gemeenschappen zou kun nen uitoefenen. ZIERIKZEE, 24 September Aan de critieke situatie, die als gevolg van de storm van de voorafgaande dagen aan de dijk van de Vierbannenpolder bij Stevensluis is een einde gekomen. Dag en nacht heeft men hier met en kele honderden mensen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Over grote afstanden was het rijs werk weggeslagen, waardoor de golven hun vernielend werk aan het dijkli- chaam konden doen. Hier en daar werden grote happen uit de dijk ge schuurd. Deze is thans weer met dui zenden zandzakken en vele kubieke meters grond versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Aan het haventje bij Stevensluis is men bezig met het plaatsen van grote pompen met buisleidingen, die zullen worden gebruikt voor het leegpompen van de Vierbannenpolder, wanneer de sluiting van Ouwerkerk een feit zal zijn geworden. Van Ouwerkerk werd vandaag nog gemeld dat daar de werk zaamheden zijn hervat. Sommige leden zagen in zulk 'n eis een vorm van erkenning van een Russi sche militaire zeggenschap in de Oost- Europese landen. Ook een voorstel van de Neder landse socialist, de heer Goedhart, om een gedemilitariseerde zóne tus sen de Sowjet-Unie en de Oosteuro- pese landen te eisen, werd door de commissie verworpen. De voorstellen van een groep Britse iabourafgevaardigden om, met het oog op de mogelijkheid van een conferen tie met de Sowjet-Unie, een uitstel van Duitslands bewapening aan te bevelen, werden afgewezen. De ontwerp-resolutie, die Zaterdag in de Raadgevende Vergadering in steming zal worden gebracht, legt hier de algemene beginselen voor de poli tiek tegenover het Oosten vast. Daarbij wordt vooropgesteld, dat alle pogingen om tot ontspanning van de Internationale situatie te komen, moe ten worden ondersteund en dat alle mogelijke initiatieven in deze richting èteuen te worden genomen. Het werk aan de eenheid van geheel WASHINGTON, 24 September De V.S. hebben vandaag aangeboden de Mig-straaljager, die Maandagochtend door een Noordkoreaanse piloot naar Zuid-Koreaans gebied is gevlogen, aan zijn rechtmatige eigenaars terug te ge ven. Ook is, voor de duur van de onder handelingen over Korea, de uitgeloofde beloning van 50.000 dollar voor com munistische piloten die onbeschadigde straaljagers naar V.N.-gebied brengen, ingetrokken. Het verlenen van politiek asyl aan porsonen, die vrijheid zoeken, blijft onveranderd, aldus een bekendmaking van generaal Mark Clark. Centraal orgaan van Protestants- Christelijke Groothandelaren. DEN HAAG, 24 Sept. Onder lei ding van de heer A. Borst Pzn., alge meen voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke werkgevers in Nederland, is in een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden vergadering van handelaren besloten tot oprichting van een centraal orgaan van Protes tants-Christelijke Groothandelaren. Deze oprichting is geschied naar aan leiding van de omstandigheid, dat, naar men oordeelde, het veelal eigen r.arakter der vraagstukken op het ge- ba a van de handel een bezinning in eigen kring vordert. De mogelijke ont wikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganw-atie op het gebied van de handel heeft deze noodzaak nog scherper doen „e voelen. Religieuze bezwaren DEN HAAG, 24 September Blij kens een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening kan in bepaalde gevallen aan veehouders ontheffing worden verleend van de verplichting tot aan sluiting bij de provinciale gezondheids dienst voor dieren, als daartegen zeer beslist religieuze bezwaren bestaan. Voorwaarde is dan echter, dat het vee niet langer dan 16 maanden gele den met „t.b.c.-vrije verklaring" werd aangekocht. Is deze termijn van 16 maanden verstreken dan moet het vee onderzocht of opgeruimd worden. Ontheffing van de verplichting kan worden aangevraagd bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, die, alvorens een beslising te nemen, advies inwint van een spe ciaal daartoe ingestelde commissie van de gezondheidsdienst. Bij ontheffing van de verplichting wordt het enkele onderzoek op geldige papieren van kracht. De ontheffing van verplichte aan sluiting zal in geen geval aanleiding mogen worden tot het in gevaar bren gen van ander rundvee, dat ten koste van grote offers vrij van t.b.c. is ge worden. Ook zal een ontheffing nimmer het - b.c.-vrij worden van het gehele land a de weg mogen staan. Europa moet naar het oordeel van de commissie worden voortgezet, daar de ze eenheid op zichzelf beschouwd wordt als een primaire factor voor een blijvende vrede. Essentiële voorwaarde voor een ontspannig zal, volgens de commis sie, een beperking der bewapening zijn, doch zij meent dat men deze slechts wederzijds en onder controle tot stand kan brengen. Indien over de bewapening geen accoord kan worden bereikt, moeten, volgens de commissie, alle pogingen om de collectieve verdediging te ver sterken worden voortgezet. Het defensieve karakter van „het vrije Europa" wordt in het ontwerp uitdrukkelijk geaccentueerd. Voorts heeft de commissie, niet zon der critiek, de eis gesteld dat respect voor de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden essentiële voorwaarde voor een nieuwe verhou ding tussen Oost en West zou moeten zijn. De tegenstand hiertegen kwam van de Nederlandse afgevaardigde, mej. Kiompé, die geloofde dat men moet uitgaan van de noodzaak om tot een regeling te komen. Uit zulk een rege ling zou de Sowjet-Unie eventueel geen erkenning van het in haar in vloedsfeer bestaande stelsel mogen kunnen afleiden. Wat het Duitse probleem betreft heeft de commissie als Westelijke eisen voor een conferentie genoemd: een Koninklijke onderscheiding voor Vitrite-portier MIDDELBURG, 24 September Niet minder dan een halve eeuw was de heer W. Th. van Luijk vandaag aan de Vitrite fabriek verbonden. Hij werd vanmorgen in de conferentiezaal van het kantoorgebouw hartelijk gehuldigd en het hoogtepunt van deze huldiging was ongetwijfeld het ogenblik, toen burgemeester dr N. Bolkestein hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst speldde als bewijs van waardering voor zijn trouwe werk, dat 50 jaar bet bedrijf is ten goede gekomen. De heer Van Luijk werd eerst toe gesproken door de directeur, de heer B. A. Hesselink, die hem hartelijk dankte voor de wijze, waarop hij zijn taak steeds volvoerde en die erop wees, dat de jubilaris in 1947 als waardering voor zijn werk de vertrouwenspositie van portier kreeg. De heer Hesselink overhandigde hem de traditionele en veloppe met inhoud, terwijl mevrouw Van Luijk een bouquet bloemen ont ving. Daarna sprak burgemeester Bolke stein de jubilaris toe. Hij zeide o.m., dat niet alleen de directie het gepres teerde werk wist te apprieciëren, maar ook de Koningin, die deze- onderschei-, ding verleende. Namens de Personeels- raad voerde de voorzitter, de heer P. Meliefste, het woord en tenslotte spra ken nog enkele collega's van de jubi laris, allen onder het aanbieden van geschenken. De heer Van Luijk heeft daarna allen bedankt. Commissie „Herstel Rilland-Bath" RILLAND-BATH, 24 September In de gemeente Rilland-Bath is een commissie „Herstel Rilland-Bath". Het initiatief is uitgegaan van de afd. Ril land-Bath der Z.L.M. Deze commissie beoogt, om personen, die getroffen zijn door de watersnood-ramp in moeilijke gevallen, behulpzaam te zijn. Deze cnmmissie bestaat uit: W. C. v. d. Werff" L. J. Bruinzeel, L. A. Boon man, C. v. Gorssel (Z.L.M.), J. M. Krijger (dijkgraaf Reijgerbergse pol der), C. Hillebrand (winkeliersvereni- ging) en C. M. v. d. Griek (werkne mersvereniging) ARNEMU1DEN KREEG KINDERBIBLIOTHEEK BEURAH LEIDER OPSTANDELINGEN 7 DJAKARTA, 24 September De Indonesische regering is de toestand in Atjeh meester, zo heeft de minister van Voorlichting, dr Tobing, verklaard. Leger en politie hebben krachtige maatregelen genomen tegen benden, die de politieposten te Peureula, Alur Gading, Langsa, Idi Meulaboh en Aior Pidi en de post van het leger te Lhok Seumave hebben aangevallen met de be doeling wapens buit te maken. Minister Tobing zei dat de Regering en het volk gezamenlijk de moeilijkheden in Noord-Sumatra tegemoet moeten tre den. De Regering dringt er bij de bevolking op aan rustig te blijven en waar mogelijk leger en politie te helpen en op haar hoede te zijn voor elementen, die munt willen slaan uit de gebeurtenissen op Noord-Sumatra. De berichten uit Atjeh komen erg de „Tentara Islam Indonesia" van de ongeregeld binnen. Officieel is meege deeld, dat tot nu toe 34 ordeverstoor ders in Atjeh zijn gedood en 80 ge vangen genomen. Meer bijzonderheden over de onlus ten zijn in Medan bekend geworden, toen daar twee schepen aankwamen met évacué's afkomstig uit Lhok Seu- mawe. De ordeverstoorders zijn begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, bewapend met vuur wapens, krissen en messen, kwamen in auto's en met prauwen. Zij waren gekleed in zwarte en khaki uniformen en droegen op hun mouwen de ken tekenen van de „Tentaram Islam In donesia" of van de „Pemuda Islam In donesia". De opstandelingen leden gro te verliezen. De évacué's hadden lijken zien liggen bij de haven van Seumawe. „Merdeka" weet te melden, dat blij kens op de gearresteerde koerier van de Darul Islam gevonden documenten, Teungkoe Daud Beuruh, voormalig militair gouverneur van Atjeh, be noemd zou zijn tot commandant van De hulp aan Griekenland DEN HAAG, 24 September Op gi rorekening 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis was tot gisteravond een bedrag van 257.246,58 gestort ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland. Eergisteren was de stand 252.769,67. Financiële tegemoetkoming voor getroffen gemeenten DEN HAAG, 24 September De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen mee gedeeld, dat de regering een tegemoet komingsregeling heeft getroffen voor de gemeenten, die extra kosten hebben gemaakt in verband met de waters nood, naar analogie van die, welke be staat ten aanzien van de kosten voor oorlogsslachtoffers. Darui Islam. Vele der regenten hebben hun pos ten verlaten. Het plaatselijk bestuur moest maatregelen treffen om een va cuum in de bestuursvoering te voorko men. De opstand zou georganiseerd zijn door de „Persatoean Ulama Seluruh Atjeh", die wordt geleid door Teung koe Daud Beuruh welke organisatie als buitengewoon lid is aangesloten bij de „Masjumi". De communistische lezing van de kwestie is, dat de opstand is georga niseerd door Nederlandse oliemaat schappijen en Nederlandse onderne mingen. T 1 i Naar- de secretaris der N.A.V.O., Lord Ismay, heeft meegedeeld, heeft de N.A.V.O.-raad een resolutie aan vaard, waarin de ieden-staten worden opgeroepen, geld en goederen bij te dragen voor de wederopbouw van de door aardbevingen geteisterde Ionische eilanden. Op het internationaal Mi crobiologisch Congres te Rome heeft prof. Penso van het gezondheidsinsti tuut te Rome medegedeeld, dat de kloosterzuster Marie Suzanna er in ge slaagd is de lépra-bacil te isoleren. Teneinde de jeugd rechtstreeks voor het omroepwerk te interesseren en haar er zelfs in te betrekken, daar mede een nieuwe interessesfeer voor de jeugd scheppend, heeft de leiding van de A.V.R.O. besloten over te gaan tot de oprichting van de miniatuur jeugd omroep Nederland, de Mirjon. Van deze omroep kunnen zowel jon gens als meisjes van twaalf jaar en ouder lid worden. Het doel is tevens de zelfwerkzaamheid van de jeugd bevorderen en eventueel talentvolle jongelui een kans geven zich een goe de toekomst bij de radio op te bouwen. KRUINGEN, 24 September Vanmiddag had de officiële overhan diging plaats van de in de laatste tijd te Kruiningen veel besproken cheque uit Tasmanië, waarvan het bedrag tot heden nog zorgvuldig was geheim gehouden. Tot ieders -grote verrassing bleek de cheque een waarde te vertegenwoordigen van 45.000. De chèque werd overgedragen na mens de gevers uit Tasmanië door de heer Ree en zijn echtgenote. De heer Ree, die directeur is van de Neder landse Middenstandsbank, memoreerde in een uitvoerige toespraak de voorge schiedenis die aan deze uitreiking is voorafgegaan. Zo vertelde de heer Ree, die familiekringen in Tasmanië heeft, dat het geld bijeen is gebracht door grotendeels kleine lieden, die een ge deelte van hun loon hebben afgestaan, en waarvan sommigen verre van rijk zijn te noemen. Oorspronkelijk was het dan ook de bedoeling dat het geld besteed zou worden voor mensen die zwaar getroffen zijn. Na veel gecor- respondeer heeft men tenslotte toch goed gevonden, dat het geld besteed zou worden op de manier zoals thans beoogd wordt, namelijk voor het stich ten van een dorpshuis in Kruiningen. Ook was oorspronkelijk Kruiningen niet de gelukkige gemeente, maar Ar- nemuiden, dat als minder zwaar ge troffen toch ook nog een gedeelte toe gewezen krijgt. De heer P. H. A. Pol derman, die de chèque als waarne mend burgemeester in ontvangst nam, heeft namens heel de gemeente de schenkers hartelijk bedankt. Een tele gram is verzonden naar de vereniging Abel Tasman in Tasmanië. Bij de over handiging waren tegenwoordig de raadsleden van Kruiningen en leden van de herstelcommissie. Ook de heer Carpentier, directeur van de Midden standsbank te Goes, die zich in deze zaak zeer verdienstelijk heeft gemaakt, was mede aanwezig. Na afloop van de bijeenkomst werd de plaats bezocht aan de Voorhoute, waar men voorne mens is het gebouw te stichten. IN ARNEMUIDEN. In de raadszaal van Arnemuiden :s gisteren een bijeenkomst gehouden, waarin aanwezig waren de door de watersnood getroffen inwoners van Arnemuiden en de in deze gemeente geëvacueerden uit Schouwen en Dui- veland, met de heer en mevrouw Ree uit Amsterdam en de heer Carnentier uit Goes. De heer Ree is vertegenwoor diger van de Dutch Flood Relief Fund" te Hobart (Tasmanië), welke gemeente Arnemuiden heeft geadopteerd. De bij eenkomst was als het ware de afslui ting van deze adoptie en er werden van Arnemuidense kant zeer hartelijke dankwoorden gesproken. Burgemeester v. d. Bos sprak een welkomstwoord en zette uiteen, waar voor de ontvangen gelden zijn besteed, n.i. ten behoeve van de gedupeerde in woners en van de évacué's uit andere getroffen gebieden. Namens het ge meentebestuur en alle gedupeerden dankte hij de heer Ree hartelijk voor de hulpverlening. Deze dankte op zijn beurt voor de goede ontvangst en schetste uitvoerig de spontane hulp, die vanuit Tasmanië is verleend. De heer Ree deelde mede, dat hij als slot van de adoptie een bedrag be schikbaar wilde stellen voor de oprich ting van een kinderbibliotheek, zulks ter bevordering van het culturele le ven in Arnemuiden, een geste, die door de burgemeester met grote dank werd begroet. Waarderende woorden sprak de heer Ree ook aan het adres van het gemeentebestuur voor de wij ze, waarop dit de beschikbaar gestelde gelden heeft besteed. Na deze toespraken onderhielden de heer en mevrouw Ree zich op prettige wijze met de aanwezige getroffenen. Vanwege het gemeentebestuur werd mevrouw Ree een pop in Arnemuiden se klederdracht aangeboden. Tot slot van deze geanimeerde bijeen komst heeft het hoofd der openbare lagere school, de heer P. C. van Mael- saeke, een door hemzelf opgenomen film over de watersnood in Arnemui den vertoond. Er werd aan de Dutch Flood Relief Fund te Hobart een tele gram verzonden, waarin de oprechte dank en waardering voor de hulp aan de getroffenen tot uitdrukking werden gebracht. Hoogtepunt van het feest. DEN HAAG, 24 Sept. Tot veler ver rassing hebben Koningin Juliana eq Prinses "Wilhelmina en eveneens minister president dr W. Drees vanmorgen een be zoek gebracht aan de sluitingsvergade ring van het congres der Koninklijk^ Nederlandse Centrale Vereniging tot Be* strijding der Tuberculose, dat ter gele genheid van het 50-jarig bestaan, dezeï organisatie werd belegd in de Haagsè dierentuin. Prinses Wilhelmina arriveerde kort na half elf. Het kleindochtertje van de voor zitter, de 10-jarige Fransje Westermann, bood aan Prinses Wilhelmina een bou quet witte anjers aan. Prinses Wilhelmit na verkoos in de hal van het dierentuin? gebouw te wachten op haar dochter, di£ tien voor elf arriveerde en van Fransje Westermann een bouquet roze anjers ontving. De begroeting tussen de Konin gin en haar moeder was allerhartelijkst. Na de begroeting begaf de Koningin zich naar de zittingszaal, waar zij mei een hartelijk applaus en gejuich werq. ontvangen. Zij nam plaats achter de be? stuur staf el en volgde nadien een voor dracht van zuster W. E. M. Jeukens, dis? trictsverpleegster, over „de ontwikkeling -van het huisbezoek". Achter de bestuurs tafel hadden ook de minister-president dr W. Drees en de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking plaats genomen. Prinses Wilhelmina beperkte haar be zoek tot de tentoonstelling, die ter ge legenheid van het jubileum der vereni ging in een der tuinzalen van het dieren tuingebouw is ingericht. Aan het einde van de lezing van zus ter Jeukens bezocht ook de Koningin do tentoonstelling, waar zij vrij lange tijd verbleef en zich bijzonder geïnteresseerd toonde. Ook minister-president Drees burgemeester Schokking namen aan bezoek deel. U vergeet toch vooral niet er om te denken, dat wij ook Uw nieuwe abonné voor „Zeeuwsch Dagblad vóór 1 October in onze bus verwachten? Het zou toch wel erg spijtig zijn als het uitgerekend U zou moe ten zijn, die met die nieuwe abonné verstek liet gaan. Dat zou toch helemaal niet passen in het kader van deze maand van vriendschap voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad". Vqor zoveel spontane medewerking van de zijde der abonné's zjjn wij heel erg dankbaar. En voor het geval Uw blijk van medewerking (in de vorm van Uw nieuwe abonné) ons nog niet bereikte, zouden wij zeggen: Doet U dat nu eerst even af. Dan bent U tevreden en wij ook. En de vriendschapsband kan er alleen maar hechter door worden. Dat is prettig voor U en ons. Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe to zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. DE BILT ZEGT; Weersverwachting, geldig tot van avond: Weinig wind. DE BILT, 24 September Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de ochtend plaat selijk mist of laaghangende bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Overwegend zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1