KebJh en pending. DE SLUIKER Reshevsky (spelend op winst) staat zwak tegen Bronstein Mig uit Korea naar de V- S. Inwoner van Grijpskerke trachtte zijn vrouw te wurgen Bijzondere zitting Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk FEUILLETON Aflevering 24 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn SD-e ïlacUa VAN MARKT Donderdag 24 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Het candidatentournooi schaken. Smyslov koos het zekere voor het onzekere en speelde remise. ZURICH, 22 September. Van de veertig zetten die de spelers in het candidatentournooi in een zitting van vijf uren moeten spelen, doen zij er ongeveer tien in het eerste speeluur, vijftien in de volgende drie uren, en de rest in het laatste speeluur. De drie uren, die aan het beslissende uur vooraf gaan zijn voor de toeschouwers niet erg opwindend. De meesters lopen heen en weer als zij niet aan zet zijn, drinken thee en eten choco lade. Tot voor kort deponeerden zij hun tablet chocolade naast hun bord, maar daar is nu verandering in gekomen, ledereen vreest n.l. Najdorf, die steeds meer heen en weer drentelt, iedereen aanspreekt en zo een passant overal de chocolade wegneemt. Maar Najdorf zelf leeft ook niet zonder vrees. Anderhalf uur voor de aanvang van de dertiende ronde begon hij al c. ,or de tournooizaal en de foyer te wandelen. Men had hem gezegd, dat z.jii tegenstander, Geiler, vast besloten was om hem een nederlaag toe te brengen en aan de vastbesloten houding van de Rus achter het bord was wel te bespeuren dat er in deze partij hard gevochten zou worden. Toen de partij enkele uren aan de gang was, had Najdorf hoewel hij zich verdedigd had met een naar hem genoemd variant van het Sicilaans, moeilijkheden. Hij besloot tot 'n pion offer en bood op hetzelfde ogenblik remise aan. Maar dit werd door Geiler resoluut van de hand gewezen. Daarentegen werd het remise-voor stel in de partij SmyslovTaimanov door laatstgenoemde gretig aangeno men. Deze partij duurdanslechts 9 zet ten en hoort dus thuis onder de z.g. grootmeester-remises. Voor Reshevsky was dit het sein om zijn kaken nog wat vaster dan anders op elkaar te klemmen, want door te winnen zou hij immers Smyslov kun nen inhalen. Zijn ongave was echter niet eenvoudig, want de kleine Bron stein met zijn geestig twinkelende ogen is een uiterst gevaarlijk tegen stander. Deze aarzelde dan ook niet om de handschoen op te nemen en zo begonnen de spanningen in deze Konings-Indisch geopende partij lang zaam maar zeker toe te nemen. Beid spelers kwamen tenslotte in grote tijdnood. Een centrum-actie van Reshevsky werd door Bronstein han dig afgeweerd en toen bleek de stel ling van de Amerikaan ernstige ver zwakkingen te vertonen. De stand, waarin de partij tenslotte werd afge broken, biedt Bronstein gunstige pers pectieven. DE UITSLAGEN. De uitslagen in deze zonder schok kende partijen gespeelde dertiende ronde luidden: SmyslovTaimanov M StahlbergSzabo 01. BoleslavskyAverbach afgebr. in iets betere stelling voor Boleslavsky. KotovPetrosjan lA GeilerNajdorf afgebr. in betere stelling voor Geiler. KeresGligoric Vz14. ReshevskyBronstein afgebr. in gunstige stelling voor Bronstein. Dr Euwe was vandaag vrij. DE STAND. Na deze ronde luidt de stand: 1. Smyslov 8% p. (12). 2. Reshevsky 7% plus 1 afgebr. par tij (12). 3. Najdorf 7 p. plus 1 afgebr. par tij (12). 4. Bronstein 6% p. plus 1 afgebr. partij (13). 5. Petrosjan 6% p. (12). 6. Boleslavsky 6 p. plus 1 afgebr. par tij (12). 7, 8 en 9. Keres, Euwe en Taimanov, allen 6 p. (12). 10 en 11. Gligoric en Szabo, beiden 5% p. (12). 12. Averbach 5 p. plus 1 afgebr. partij (12). 13. Kotov 4% p. (12). 14. Gelier 4 p. plus 1 afgebr. partij (12). 15. Stahlberg 3% p. (13). RESHEVSKY—BRONSTEIN. De partij tussen Reshevsky en Bron stein had het volgende verloop: 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 g7—g6 3. g2g3 Lf8g7 4. Lflg2 0—0 5. Pblc3 d7—d6 6. Pgl—f3 Pb8—d7 7. 0—0 e7e5 8. e2e4 e5xd4 Met dit systeem heeft de zwart- speler al vele fraaie successen behaald, ondanks het feit dat in de meeste ge vallen zijn d-pion zwak wordt. 9. Pf3xd4 Tf8e8 10. Tfl—el Pd7—c5 11. h2—h3 a7—a5 12. Ddl—c2 c7—c6 Zwart kan hier door 12Pfxe4, 13. Pxe4, Lxe4 een pion winnen, maar hij moet dan na 14. Lg5 allerlei moei lijkheden aanvaarden. 13. Lel—e3 Pf6d7 14. Taldl a5a4 15. Pd4e2 Dd8a5 16. Lg2—fl Op 16. Txd6 volgt waarschijnlijk het best 16Db4. 16Pd7—e5 17. Pe2d4 a4a3 18. b2b3 Pc5a6 19. f2—f4 Pe5—d7 20. Le3—f2 Pd7—c5 21. Tel—e3 Pa6—b4 22. Dc2e2 Lc8—d7 23. e4e5 Een belangrijke opmars. De stelling wordt nu zeer gecompliceerd. 23d6xe5 24. f4xe5 Ta8—d8 25. g3g4 Pc5e6 26. Lf2h4 Pe6xd4 27. Tdlxd4 Da5c5 28. Td4e4 Lg7—h6 29. Kgl—hl Ld7—e6! 30. g4g5 Een ernstige verzwakking, maar na 30. Lxd8, Lxe3 komt zwart via de open d-lijn in het voordeel. 30. 31. Te4—f4 32. Pc3e4 33. Tf4xe4 34. e5e6 35. Te4xe6 36. Te6—e7 37. Te3e6 38. Te7e8 39. Te8xd8 40. Td8xf8t Hier werd de partij Lh6—g7 Le6—f5 Lf5xe4 Pb4a6 f7xe6 Te8—f8! Lg7d4 Dc5—f5 Pa6c5 Pc5xe6 Kg8xf8 afgebroken. OEI... HET GOUDEN EI! Toen Karolus opgewon den vertelde hoe prachtig het spiegelei de minister van oorlog had bereikt, sprongen generaal Franje de tranen van ontroering in de ogen. Hij hief zijn armen op, verzocht om stilte en sprak met ge broken stem: „Dit is een plechtig moment, vanaf heden zal de wereld ver- anderen. Er zal een grote verbroedering plaats vinden, dank zij mijn uitvin dingen!" De man pinkte een traan weg en vervolgde: „Laten wij, voordat wij beroemd zijn, voordat de mensen in drommen voor dit huis staan te juichen, in besloten kring een feestmaal aanrichten. Laten wij de voor ons liggende periode van opbloei een welvaart vieren!" „Accoord!" riepen Pieter en Karolus tegelijk. Nog geen uur later stonden de omeletten hoog opgestapeld op tafel en werden de wijnflessen ontkurkt. Om de vijf minuten hield Franje een korte, ontroerende toespraak en toen alles eindelijk op was, stond hij wéér op: „Morgen vroeg zullen wij vertrekken om een bezoek aan de minister te brengen!" zei hij. „Wij zullen een demonstratie geven met alle soorten wapenen en levensmiddelen. Het zal een der laatste conferenties voor de minister betekenen, want zeer spoedig zal een minister van oorlog overbodig zijn!" De hele avond werd nog over de wonderlijke dag gesproken. Zelfs toen Pieter zich in de logeerkamer van Franje uitkleedde, was hij er nog vol van. Zó voldat hij niet eens be merkte dat het gouden ei uit zijn broekzak viel en in een hoek van de kamer rolde,, waar het ineens in steen veranderde. „Morgen krijgen we wéér een drukke dag!" zei Pieter nog tegen de kraai, maar Karolus sliep al. WASHINGTON, 23 September. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht in Amerika heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de Mig-15, waarmede een Noord- koreaanse piloot dezer dagen in Zuid-Korea is geland, naar het onderzoekings- en ontwikkelings centrum van de luchtmacht te Dayton (Ohio) zal worden overge bracht. de Twee nieuwe hoogleraren aan V.U. aanvaarden hun ambt. AMSTERDAM, 23 September. De senaat der Vrije Universiteit te Amster dam zal Vrijdag 2 October in het A.M.V.J.-gebouw een openbare zitting houden, ter gelegenheid van de ambts aanvaarding door prof. P. R. Michael; buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde. Op Vrijdag 16 October zal in het A.M.V.J.-gebouw een openbare zitting worden gehouden, waarin dr H. Thierry, gewoon hoogleraar in de faculteit der economische en sociale wetenschappen, zijn ambt hoopt te aanvaarden. Haags Gerechtshof eist 6 jaar DEN HAAG, 2S Sept. De procu reur-generaal by het Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft vanmorgen een ge vangenisstraf van zes jaar zonder af trek van ondergaan voorarrest en zon der ter beschikkingstelling van de re gering gerequireerd tegen de 31-jarige los-werkman A. V. uit Grypskerk, die door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met ter beschikkingstelling van de regering. V. was schuldig bevonden aan het ple gen van een poging tot doodslag op zijn echtgenote. V. had zijn vrouw gewurgd totdat zij bewusteloos was. Hij meende dat hij haar, zoals hij ook zou hebben ge wenst had gedood. V. was tot dit mis drijf gekomen ómdat hij zijn vrouw er van verdacht eèn verhouding te hebben met de zoon van een kostganger. Een rapport over de vrouw van V. was niet gunstig. De rapporten vermeldden over V. dat deze duidelijk psychophatische karaktertrekken had en verminderd toere keningsvatbaar moet worden geacht. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir dat het bij de beoordeling van dit misdrijf niet zozeer van belang is of de verdachte mentale defecten heeft maar of deze zichzelf kan bedwingen. Er staat ech ter niets in de rapporten over verdachte, dat hij zich niet had kunnen onthouden van het plegen van deze misdaad, aldus de pro cureur-generaal. Een strenge straf, strenger dan in deze zaak opgelegd door de rechtbank, achtte de procureur-generaal noodzake- jyk. Een terbeschikkingstelling van de regering is eerder een medische maat regel, die in deze zaak uit maatschap- pelijk oogpunt minder wenselijk is dan een strenge onvoorwaardelijke straf, al dus het requisitoir. De verdediger zei in zijn pleidooi dat de daad van verdachte een „crime passionnel" was en verzocht het hof verdachte een straf op te leggen van één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, dat verdachte sinds October van het vorige jaar reeds is ondergaan. Het Hof zal op 7 October a.s. uitspraak doen. Officiële Publicatiën De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg, maakt vanwege de -Minister van Verkeer en Waterstaat bekend, dat op ongeveer 1200 m. ten Zuidoosten van het kustlicht van Baarland, in het vaar water het Middelgat in de Wester Schelde door het Nederlands Loodswezen een tweetal groene wrakboeien zijn gelegd; dat tussen die wrakboeien duikerwerk zaamheden worden verricht voor het her stel van een defecte gaszinker; dat die duikerwerkzaamheden onge veer 6 weken zullen duren; dat het watergebied, waarin wordt ge doken en waarin materieel is neergela ten, door de aannemer van de herstel werkzaamheden door een viertal, onder ling met elkaar verbonden boeien, nader is aangeduid; dat de scheepvaart de boeien op een af stand van ten minste 200 m. met geringe snelheid mag passeren en overigens geen hinder mag veroorzaken. Middelburg, 19 Sept. 1953. De Hoofdingenieur-Directeur voornoemd, J. H. van der Burgt. DEN HAAG, 23 Sept. Zoals is ge meld, zal de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk op Woensdag 30 Septem ber a.s. een openbare zitting houden in de Domkerk te Utrecht. Deze bijeenkomst is, naar wij vernemen, geen gewone synodevergadering. Zij ver loopt immers langs een bepaalde, te voren vastgestelde orde, waarbij er wél sprekers zijn, doch geen discussie gevoerd zal wor den over het verhandelde. Niettemin is het de bedoeling, dat in deze samenkomst namens en ook van de Synode uit wordt gesproken, en wel: tot de Her vormde Kerk in haar vele geledingen, en voorts tot allen, die willen luisteren naar wat de Synode aan kerk en volk wil voor houden. In de Synode-zittingen van Juli j.l. werd zeer veel aandacht besteed aan de taak, die de Kerk in onze tijd heeft op het gebied van de jeugd en de zending, de maatschappij en haar vormen, het diaconaat enz. Al deze arbeid, waaraan een groot aantal predikanten en niet-predikanten in volledige dagtaak betrokken zijn, is volgens de Synode in het algemeen in de Kerk nog te weinig bekend. De plaats der Hervorm de Kerk is sedert ongeveer tien jaar temid den van ons volk een geheel andere gewor den dan zij eenmaal was, en deze verande ring heeft nieuwe verantwoordelijkheden gegeven. Hiervan is men zich in de gemeen ten veelal nog te weinig bewust, en daarom achte de Generale Synode het wenselijk de gemeente en de leden der kerk in te lichten en op te roepen tot haar verantwoordelijk heid. Vandaar, dat in de eerste plaats ge sproken zal 'wórden over de evangeli- satorische opdracht: de naaste ie die nen met de reddende boodschap om trent Jezus Christus. Dit algemene thema is, zoals reeds, werd aangekondigd, in enkele onderdelen ver deeld. Onder leiding van de praeses der Synode, ds S. H. J. F. Wesseldijk, zal spreken namens de Raad voor de Verbrei ding van het Evangelie: ds F. J. Pop; na mens de Raad voor de Zaken van Kerk en Samenleving mr dr A. A. van Rhijn en na mens de Raad voor de Zending dr J. H. Stelma. Kerkinstituering. De classis Dordrecht der Geref. Kerken w.o. België ressorteert, heeft besloten te Denderleeuw tot kerk instituering over te gaan. Denderleeuw zal de eerste Géref. Kerk in Vlaan deren zijn, die uit de evangelisatie- arbeid is ontstaan. Ingezonden Mededeling (adv.) Ds G. Nuis f In de ouderdom van 76 jaar is te Warnsveld overleden ds G. Nuis, em.- predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Gesinus Nuis werd in 1877 ge boren en in 1903 candidaat in Zee land om 3 Juli 1904 te Ten Boer het predikambt te aanvaarden. In 1910 volgde zijn benoeming tot predikant bij de Prot. kerk in Indonesië. Hij ar beidde te Kederi, Medan en Magelang. In 1921 kwam hij met verlof naar Ne derland en in 1924 ontving hij eervol ontslag uit de Indische dienst. In 1922 was hij inmiddels weer predikant ge worden te Noordwolde (Gron.). Hij diende daarna nog de gemeenten van Drompt en Nieuwendam en ging in 1947 met emeritaat, waarna hij zich metterwoon te Warnsveld vestigde. Gisteren is zijn stoffelijk overschot in alle stilte op Westerveld gecre meerd. Een overgang. De heer G. Molenaar te Delft, cand. aan de V.U. destijds door de classis 's-Gravenhage der Geref. kerken be roepbaar gesteld, is thans overgegaan tot de Ned. Herv. kerk, waarom hij zijn preekconsent in de eerstgenoem de kerk verloren heeft. Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dirksland, A. A. Kool haas te Amersfoort; te Hasselt, G. M. van Dieren te Ede; te Harlingen, J. M. de Vries te Strijen; te Wijckel (tweede maal), E. Kramer te Roden. Bedankt voor Veen (toez.), H. Goed hart te Middelharnis. Geref. Kerken Beroepen te Melbourne (Ref. Church), G. J. Sijbesma te Vinkeveen; te Mun- nikezijl, W. P. J. Zwerver te Ferwerd te Valkenswaard, C. Klapwijk, cand. te Den Haag. Benoemd tot hulpprediker te Lin- schoten, J. van Henten a.s. em. pred te Nieuwe Pekela (verbeterd bericht) Bedankt voor Castricum, M. C. van Heesen te Oosthem. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlaardingen, J. W. Kersten te Genemuiden. Overwegend, gaat hij verder. Hoe zekerheid te krijgen Hoe dit var kentje te wassen? Hij moet alle her bergen nog aflopen. Maar dat is in een kwartier gebeurd. En als hij dan thuis even zijn pistool haalt en de vent achterop gaat hij kan hem wel voor uit komen als hij de binnenweg volgt dan moet hij haring of kuit hebben. Wat drommel, hij, Perron van Damme, laat zich toch niet in de luren leggen! Wanneer de veekoopman, die rus tig voortstapt op de hoofdweg naar Brugge, ook maar iets had geweten van de overleggingen van Peron de politieman, hij zou de hoofdweg ver laten hebben en eveneens een bin nenpad hebben opgezocht. Maar het vermoeden, dat hij straks gevolgd zal worden, komt niet in hem op. Intussen denkt hij sterk na over de beloning, die op zijn hoofd is gezet. Het is die kapitein in Sluis wel ernst om hem terug te krijgen! Vijftig pond Vlaams, het is geen gering be drag. Geloof maar, dat er velen op zullen azen! Hij moet zo gauw mo gelijk in Brugge zien te komen. In een grote stad ben je altijd veiliger dan in een dorp. En dan in Brugge maar eens uit kijken. Gelukkig heeft hij geld ge noeg in de zak om het enige tijd uit te zingen. Hoe vriendelijk en door dacht van oom Verwolde om Hanna honderd francs in de hand te stop pen! Hij heeft natuurlijk wel begre pen, dat die hem ter hand zouden worden gesteld. Wat had hij anders moeten beginnen? Hij heeft al een uur gelopen, als opeens een stem klinkt, die roept; „Frits Zijier!" Het geluid komt uit de onmiddellijke nabijheid. Verschrikt, op het onverwachts ho ren van zijn eigen naam, kijkt hij op enuit he^ struikgewas komt de champetter van Damme aanstuiven, een pistool in de hand „Ha, ha, ik dacht het wel, 'k Heb mij niet vergist. Het signalement klopt precies. In naam des keizers en van de wet, volg mij, terug naar Damme! En opschieten!" „Ik jou volgen? Waarom in vredes naam?" Snel is Zijier van zijn verbouwe reerdheid bekomen en past dezelfde methode als een dik uur geleden in „Ik denk er niet aan. Dat is onge hoord, Gister had ik al in Brugge moeten zjjn en heb door die gekke geschiedenis in Damme al schade ge noeg gehad. En nu weer terug naar Damm.e? Dank je wel!" „Genoeg! Verder geen praatjes! Iemand, wiens signalement zo nauw keurig overeenkomt met dat van een verdachte en die bovendien reageert op diens naam, is zo verdacht, dat een nader onderzoek noodzakelijk is. het café toe; brutaal zijn; het ventje overbluffen. „Waarom? Waarom? Omdat je Frits Zijier, de ontvluchte sluiker bent. Ik roep je naam en je luistert onmiddel lijk. Het is zo duidelijk als wat. Ik be veel je rechtsomkeert te maken en mij te volgen!" ,Wel man, al had je onverschillig welke naam ook geroepen, zo dicht achter mij, dan zou ik toch opgeke ken hebben! Er is geen sterveling in de omgeving te bekennen en dan schreeuwt iemand opeens een naam. Dan schrik je je toch een ongeluk! Maar ik heb met de man, die je zocht, niets te maken. Hier man, mijn papie ren! Jacques Huijser, veehandelaar." Houd die dingen maar in je zak. Dat zal wel nader onderzocht worden door de justitie. Nogmaals: vooruit; met mij mee terug!" Nog eens, en nu voor het laatst: volg mij! Zo je niet wilt, zo waar als ik hier sta, ik schiet je in de benen, je kunt er van op aan!" Aan het fonkelend oog van het ke reltje bespeurt Zijier, dat hij er toe in staat is. Dat moet niet. Dan is hij nog veel verder achterop. „Goed, ik zal meegaan. Maar m(jn schade is voor jouw rekening, man." Al pruttelend en mopperend tegen het zogenaamde onrecht, dat hem wordt aangedaan, loopt hij, de forse figuur, naast het agentje, dat, bij hem vergeleken, een dwerg lijkt. „Hoor eens, kameraad", zegt hij, na enige overweging, „gister vroeg je mij voor een kleine dienst vijf francs, die ik tot mijn spijt geweigerd heb, daar ik er door het gevolgde opont houd wel vijftig verloren heb. Kijk eens, ik moet noodzakelijk vandaag in Brugge zijn, wil ik niet nog groter schade lijden. Je krijgt tien francs, als je mij laat gaan en die gevloekte slui ker, Zijier, of hoe heet-ie? elders gaat zoeken". „Dat zou ik zeker doen", antwoordt de agent onbeschaamd, „als er op het hoofd van die sluiker geen vijftig Vlaamse ponden was gezet. Ik ben er van overtuigd, dat jij die vent zelf bent, ondanks al je praatjes. En nu zou je mij afschepen met tien francs. Neen man, je bent heel wat méér waard dan tien francs! En nu geen wcord meer: vooruit alsjeblieft!" Of hij wil of niet, Jacques Huijsser moet gehoorzamen. Met lome schre- den stapt hij mede, intussen beramend [of er mogelijk een weg tot ontkoming 'is, hoe dan ook. Als deze champetter hem weer in het arrestantenhok van Dammë krijgt, is hij een verloren man. De weg loopt langs een ondiepe we tering, die op een bepaald punt door sneden wordt door een brug. Als zij het brugje hebben bereikt, staat de veekoopman opeens weer stil en be gint: „Hoor eensHij wil dus weer onderhandelen over een afkoop som. Maar de politieman wil er niet van horen en loopt een paar passen door, zodat Zijier iets achter hem komt, wat juist diens bedoeling is. Met zijn gespierde vuisten pakt hij opeens het nietige mannetje bij de nek en bij één van zijn benen en in een krachtige zwaai werpt hij hem vierkant over de brugleuning in het opspattende water van de wetering. Het gaat zo razend snel in zijn werk, dat de agent nauwelijks een gesmoor de kreet slaken kan. „In voorschot op je vijftig Vlaamse ponden, man!" roept Zijier, die het dan hard op een lopen zet. (Wordt vervolgd). &Aengi oni VRIJDAG 25 SEPTEMBER. HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huis vrouw. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamermuz. 10.30 Pianorecital. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Koor- en ork.conc. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Salonork. en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. of gram. 13.25 Instr. ens. en solist. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Promenade-ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Franse chansons. 18.00 „Mid- denstandsbeleid op hoog plan", caus. 18.10 Luchtmachtkapel. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus.ork. en sol. 21.00 Bra bants halfuur. 21.30 Metropole-ork. 22.00 Operaconc. 22.35 Gram. 22.45 „Liturgie, een wereldprobleem", caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Clavecimbel en fluit. 11.00 Radiofeuille ton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Alt en pia no. 14.50 Boekbespr. 15.10 Gram. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Mag ik een order noteren, mijn heer?", vraaggespr. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Gram. VPRO: 19.30 „Wat wij Vrij zinnige Protestanten geloven", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 „Centrale Openings avond van het VPRO Winterseizoen 1953 1954". VARA: 21.00 Operamuz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. en veiling GOES, 23 Sept. Exportveiling: Manks Codlin A 20, I 15.30—15.50, II 10.25; Ellisons Orange A 39, BC 37.10, I grof 37, I 32, II 18.90—19.10; Transp. de Croncel A 20.45—21.30, BC 17.80— 17.90, I grof 18.6z, I 17—17.10, II 14.70; Cox Orange A 58.4058.50, BC 54.90 55.80, I grof 51.50, I 47.10, II 21.10; Allington A 23.20, BC 22.50, I grof 19.10, I 18.30, II 11.10; Sterappel I 21, II 13; Bramley Seedling I grof 19.20, I 18.70, II 10.30; Present v. Lunteren A 18, BC 17.20, II 13.70; Br. Hardy A 47, BC 44, I grof 47, I 44, II 34; Bon Louise BC 33—34, I grof 36, C 27: Legipont A 48.20, BC 45, I grof 36, I 39, II 21; Conference A 50.5053.50, BC 50.90—52.10, I grof 43.20, I 42.20— 42.70, II 18.60; Maagdeperen I grof 18, I 15.30, II 9.10; Herz. Elsa A 23—28. Verpakt fruit: Transp. de Croncel A 22—26. Gewone veiling: Manks Codlin K 1113, F 7—10, Transp. de Croncel K 1618, F 8, Ellisons Oranges K 20, F 11, Cox Orange K 13—28, F 10—12, Allington Pippin K 14, F 7, Br. Har dy K 2133, F 2027, Bon Louisss K 2631, F 817, Maagdeperen K 1012, F 78, Conference K 2029, F 1314, Aardbeien 130140, Drui ven 105111, Meloenen 837. Groenten: Komkommers 1213, Bloemkool 840, Tomaten 2021, Kropsla 49, Gr. Sav. kool 911, Rode kool 1213, Dubb. Pr. Bonen 3054, Stoksnijbonen 4271, Pronk benen 1924, Rentegevers 72, Wor telen 1219, Uien 23, Kroten 613. P ei 1823, Bintjes 89, Andijvie 7 10, Spinazie 1526, Spruiten 45. KAPELLE, 23 September Export veiling. Cox Oranje Pippin AAA 57.10] AA 59.20; A 59.10; BC 53.10—54.80; I grof 53.10; Hl 48.30; HII 15; Glirie van Holland AA 27.50; A 25.00; BC 23.10; I grof 23.60; Hl 22.20; ffll 16; Ellison Oranje AA 34.60; A 36.80; BC 37.10; I grof 32; Hl 32.90; HII 21.80; Bramley Seedling I grof 15.70; Hl 14.80; HII 6; Allington Pippin A 24; B 23; C 18; HII 10; Conference AA 52.10; A 53.30; BC 50.40; C 45; I grof 43.40; Hl 44.60; HII 21.90. Gewone veiling Glorie van Holland 1017; Cox Oranje Pippin 9 35; Ellison Oranje 1023. Tr. de Cro- cels 520; Bramley's Seedling 12; Con ference 729; Bonne Louisse 23-32; Bonen 39; Aardbeien 72. BERGEN OP PZOOM, 23 September Andijvie 615; Sla 2,506; Bloem kool AA 17—25; A 11—24; B 8—14; Bospeen 914; Waspeen 1820; Sav. kool 613; Kroten 910; Prei 816; Rode kool 8—12; Witte kool 10—15; Spinazie 1829; Stamboon dubbele Prinsessen 3954; Staakprinsessen 62 74; Tomaten 20—28; Komkommers 810; 'Snijbonen 4373. Peren: Bonne Louisse 2438; M. Hardy 29; Legipont 2640; Conference 21-41; Maagde peer 1620. Appelen: Cox Oranje 27 54; Ellison Oranje 2024; Allington Pippin 17; Glorie van Holland 24—31; Groninger Kroon 1622; Sterappelen 3043; Lemoen appelen 1422; Na tuur perzik p. st. 312; p. kg 2550. TERNEUZEN, 23 September Sla 2.505.70 p. 100 st. Bloemkool 827; Witte Komkommers B 1213; C 910; Meloenen 1620 p. st.; Peen 1214; Kroten 912; Radijs 15 p. bos; Bin tjes 910.70; Andijvie 612; Princ. bonen 3255; Saxa 4041; Rode kool 89; Sav. kool 615; Witte kool 4-5; Peen 10; Prei 812; Knolselderij 11; Spinazie 816; Tomaten 2024; Uien 5. Appelen: Zoete appelen 1020; Al lington Pippin AA 22.8024.10; A 19.70—21; BC 10.60—12; H grof 20.60— 21.90; Hl 18.60—19.90; Bramley Seed ling H grof 14.30—15.60; Hl 13.40—14.70 HII 4.60—6; K 10.60—12; Mank's Cod lin Hl 18.6019.90; Transparant de Croncels Hl 21.60—23; BC 17.60; H gr. 19.60—21; Hl 16.60—18; K 11.60—15; Cox Oranje Pippin AAA 55.7057; AA 56.90—59.20; A 56.70—59; BC 51.90- 55; H grof 49.50—53; H 45.10—48.20; K 22.6030; Ellisons Oranje A 35.30— 36.70; HI 32.40—33.80; James Grieve A 23.20—24.60; H grof 19.60—21; Hl 18.60 —20; K 15.60—17; fabr. 10.60—12. Ove rige soorten appelen 315; 'Peren: Conférence AA 45.4046.70; A 50.30— 53.20; BC 49—52.50; H grof 43.40—44.70 Hl 35.40—44.50; K 25.60—27. Overige soorten peren 533. Pruimen: Bur- bank 39; Monarch 6; Druiven 7476. Onder deze advertentie plaatsten wij gisteren als ver koopadres: Goes, A. J. Oostdijk, Lange Vorststraat 55. Dit berust op een vergissing. De Fa Oostdijk VERKOOPT GEEN AVIA HORLOGES.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5