Nederlandse soldaten slaan goed figuur bij „Grand Repulse". Castella-Vaatwis D DEZE WERELD v&n q tot ö&q blinkender vaat en zachtere handen! Denen gingen naar de stembus "V Oogstfeest in Harpstedt bijna verstoord Canadese overste, die Zeeland hielp bevrijden, vol belangstelling voor overstromingsgebied. Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw heel? Gevolgen der gemeenschappelijke markt bestudeerd» Nieuwe Britse houding vol beloften» Onderwijsmethoden voor 4e en 5e klasse L»0» besproken» Saarlandse partijen hebben critiek. Prof. Gerritson uit zijn grieven. De kerkstrijd te Ijsselmuiden weer voor de rechtbank. Donderdag 22 September 195£ ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van één onzer redacteuren.) MAANDAGAVOND, TE VELDE. Overste Mike Spriung, commandant van het eerste Canadese Infanterie Bataljon, was in een bijzonder goede bui, toen we hem vanmiddag spraken vlak bij een heel klein en wankel bruggetje aan de rivier de Delme, ongeveer 20 km ten Zuiden van Delmenhorst. Hij had alle reden, om in zijn nopjes te zijn, deze Canadese overste, want tenslotte waren het zijn mannen, die het in de vroege ochtend klaar speelden, om de tegenstanders uit Noordland volkomen te overrompelen en een klein, maar stevig brugge- hoofd te vestigen over de Delme. Weliswaar was die brug te klein, om er zwaar materiaal over te brengen, maar overste Spriung, slaagde er dan toch maar in, om met zijn oververmoeide doch van strijdlust blakende infanteristen het brug getje en de zeven omliggende boerderijen vast in handen te houden, tot grote voldoening van brigade-generaal J. E. C. Pangman, die het bevel voert over de 27ste Canadese Infanteriebrigade. Generaal Pangman was trouwens helemaal best te spreken over zijn mensen en niet zonder reden. Want hoewel de deelnemende Canadese troepen aan „Grand Repulse" prac- tisch aan het eind van hun Duitse oefentijd zijn en al klaar staan voor de sprong naar het burgerleven in Canada, spelen zij hun rol in deze oefening met veel enthousiasme en elan. Zoveel elan, dat zij niet alleen bij het bruggehoofd de vijand en scheids rechters hebben verrast. Gisteravond bezetten zij onverhoeds het plaatsje Harpstedt, waar de bevolking juist van plan was met veel plezier hun oogstfeest te vieren. In verband daar mee hebben de scheidsrechters deze plaats voor die ene avond tot open stad verklaard, wat niet wegneemt, dat de laatste feestganger nog maar nauwelijks naar huis was, of de Cana dezen zaten er al weer. En dit keer voor goed. Goede bekenden. Het is bijzonder prettig, om tij dens deze oefening een kijkje te nemen bij de verschillende onder delen uit Canada. Je kunt het niet zo gek treffen, of je vindt er wel een officier of onder-officier, die een actief aandeel had aan de be vrijding van Nederland. Allereerst de commandant zelf, generaal Pangman, in 1945 voerde hij het bevel over het Essex-Scot- tish Regiment, dat een zeer belang rijk aandeel had in de bevrijding van Assen en Groningen. En overste Spriung kan nog heel goed de weg vinden in Brabant en ook op de beide Bevelanden. Het eerste, wat hij ons vroeg, toen we hem bij zijn bruggehoofd ontmoet ten, was hoe het er bij stond in de overstromingsgebieden. ïededeling (adv.) Een o, wee pennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren- nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook RAPPORT OVER DE DOODSTRAF IN ENGELAND. LONDEN, 23 September. Woensdag is te Londen een rapport gepubliceerd van een koninklijke commissie, waarin deze zich ten gunste van ophanging ter voltrekking van de doodstraf uit spreekt. De commissie, die uit 11 leden be staat, werd in 1949 ingesteld om te on derzoeken of de mogelijkheid om krachtens het Britse strafrecht ter dood te worden veroordeeld, dient te worden beperkt of gewijzigd. Zij legt er in haar rapport de nadruk op, dat zfj zich niet voor of tegen het afschaf fen van de doodstraf uitspreekt. De uitspraak van de commissie is niet bindend voor de Britse regering. De commissie beveelt de regering aan het voorbeeld van andere Euro pese landen te volgen door het in stellen van een speciaal instituut voor het detineren en behandelen van psy- chopathen en andere gevangenen, die ontoerekeningsvatbaar doch niet krankzinnig zijn. De geest en humor van de Canadese soldaten is nog precies dezelfde als we die leerden kennen in 1945. Zo maakten we het mee, dat een Engels scheidsrechter aan een soldaat van de Queens Own Rifles of Canada ook al zo'n onderdeel, dat in Nederland een goede klank heeft vroeg waar hij heen ging. De soldaat, op van te weinig slaap -en verwoed kauwend op een in de haast bemachtigd stuk Duits brood, keek de Engelse kolonel aan en zei: „Dat is een verdraaid goede vraag, mijnheer" en liep verder. Ook in dit opzicht passen de Cana dezen heel goed bij onze Nederlandse troepen, die tot onze blijde verrassing over eenzelfde spirit en enthousiasme blijken te beschikken. En we kunnen rustig vaststellen, dat onze soldaten een goed figuur slaan hier in Duits land. Ook wat hun militaire bekwaam heid betreft. Zo zijn de Nederlanders er vandaag in geslaagd, om een drie tal behoorlijke bruggehoofden te krij gen over de rivier de Hunte en sterke druk uit te oefenen op de lamgzaam terugtrekkende vijand. Een aardig moment deed zich voor, toen de commandant van een Escadron huzaren een bruggehoofd ontdekte, dat niet op de kaart stond en dus ook niet opgeblazen was. Hij kon er weliswaar niet met zijn tanks over, maar speelde het toch klaar, om gemotoriseerde verken ningen uit te voeren tot in het hart van de vijandelijke linies. Verkern ningen, die ongetwijfeld dubbele winst zullen opleveren bij de grote slag, die nu elk ogenblik kan wor den verwacht en waarbij de 400 tanks van de elfde Britse tank divisie stellig een grote rol zullen spelen. Maar dat zullen we maar af wachten. Ingez. Mededeling (advertentie) de keuken ■■lil 1 A\ Omstreeks het midden van de 19de eeuw ITtli werd Amerika tot een toevluchtsoord voor alle nationaliteiten en rassen gemaakt. De eerste grote invasies kwamen uit EngelandIerland en Duitsland. Later kwamen de Skandinaviërs en ten slotte Polen, Russen, Italianen, Hollanders, Grieken, Chinezen en Japannezen. iAf) In het begin bestonden er geen .voorschrif- 11 Zten, die de immigratie beperkten. Alle im migranten konden na verloop van 5 jaar Amerikaanse staatsburgers worden. In de jaren 1870 tot 1910 arri veerden er 20 millioen landverhuizers en zij drukten in belangrijke mate hun stempel op het leven in de U.S.A. Velen van hen konden lezen noch schrijven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Raadgevende vergadering der K. S, G. bijeen. Voorraad steenkool hoopt zich op in Frankrijk en België. LUXEMBURG, 23 September. De raadgevende vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft zich Dinsdag bezig gehouden met de con clusies van de speciale commissies, die de gevolgen van de gemeenschappelijke markt voor steenkool, ijzererts en schroot hadden bestudeerd. In een resolutie met betrekking tot de staalmarkt heeft de vergadering de wenselijkheid uitgesproken van het besteden van aandacht door de hoge auto riteit aan de ontwikkeling van de afzet. Deze is enerzijds het gevolg van een dekking der normale behoeften, doch anderzijds wordt de staalmarkt ook be- invloed door de verwezenlijking der defensieprogramma's. Herdenking stichtingsdag Vrije Universiteit. AMSTERDAM, 23 September. Dins dag 28 October zal de senaat der Vrije Universiteit een openbare zitting houden, waarin de rector magnificus, prof. dr J. F. Koksma, ter herdenking van de stichtingsdag der universiteit een rede zal houden. De vergadering heeft de hoge autori teit gevraagd de uniformiteit van de prijslijsten der staalleveranciers te be vorderen. Men sprak de wens uit, dat met het oog op de komende investerin gen, de hoge autoriteit erin zal slagen de kosten van zelffinanciering, die nu op de ondernemingen drukken, te ver- mocnt worden, lagen. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de beschikbaar komende gelden op rechtvaardige wijze tussen steenkool- en staalindustrie verdeeld zullen worden. Tenslotte wordt gevraagd de werkgele genl.sid op hoog niveau in de staal 'ndustrie der zes aangesloten landen te bevorde—-. STEENKOOLMARKT. De productie van steenkool blijkt in de eerste zeven maanden van dit jaar weinig te verschillen met die in dezelf de periode van 1952. De ontwikkeling is niet in alle zes landen gelijk. De cokesproductie is gestegen met 1.305.000 ton. De gemeenschappelijke markt blijkt er toe te hebben bijgedragen, dat de landen onderling hun behoeften be ter konden dekken en de invoer zo doende konden beperken. De voorraden steenkool namen met 3 millioen ton toe. Vooral de ophoping er van in Frankrijk en België (daar ligt 80 procent van deze voorraad opgeslagen) baart zorgen. De meerderheid van de studiecommis sie was van oordeel, dat de hoge autori teit zeker niet voor het nieuwe kolenjaar, dat Maart 1954 begint, mag overgaan tot afschaffing van de thans geldende maxi mumprijzen. SCHROOT. De hoge autoriteit heeft Dinsdag een reorganisatie aangekondigd van de ge meenschappelijke inkooporganisatie voor schroot. De organisatie bleek niet te hebben gefunctioneerd, zoals verwacht Spaak sloot Straatsburgs debat. Keuze tussen Duitsland en Rusland onvermijdelijk, STRAATSBURG, 23 Sept. Met een brllliante rede heeft de Belg Paul Henri Spaak vanmorgen een streep gezet on der het debat in Straatsburg over de politieke situatie in Europa. Hij meen de, dat de Britse bereidheid een vorm van compagnonschap aan te gaan met de E.V.G. van immense betekenis is. Tezamen met de mildere beoordeling- van de E.V.G. door de Franse socialist Mollet, hield de nieuwe Britse houding, volgens Spaak, grote beloften in. Over het Duitse probleem zei de tussen de Sowj et-Unie en Duitsland. Belg: „Wij moeten een keuze maken In deze omstandigheden neem ik de hand aan, die ons door Duitsland wordt toegesproken." Spaak viel daar op de Duitse socialisten fel aan over hun houding tegen de herbewapening. De uitspraak van de Engelse Labour- afgevaardigde Robens noemde hij de Russen in de kaart spelen. Spaak keerde zich ook fel tegen de anti-Amerikaanse gevoelens in Euro pa. Hij zag het MacCarthy-isme als een vorm van fascisme, doch waar schuwde voor overdrijving. Tenslotte behandelde Spaak de toe komst der Oosteuropese landen, waarvan hij er, zoals tijdens het debat was beweerd, niet één wilde afschrij ven; Het zal voor Europa op de duur on mogelijk zijn aan de problemen van de Oosteuropese volken voorbij te gaan, zo besloot Spaak, doch dat neemt niet weg dat men thans moet trachten er gens een concreet begin te maken, Duitsland en Oostenrijk waren volgens hem de daarvoor geëigende problemen. Chr. kweekschoolleraren bijeen. Locale situaties moeten in direct verband gebracht worden met de leerstof. ZEIST, 22 September. De deze taak voor te bereiden is conferentie belegd. deelnemers aan de conferentie van Christelijke directeuren en leraren van het kweekschoolonderwijs, die gisteren en vandaag te Zeist is ge houden, hebben zich in secties beziggehouden met de vraag, welke onderwijsmethoden het meest ge schikt zijn voor de kinderen van de 4e en 5e klas der lagere school. Op grond van de Kweekschoolwet- Rutten van 1952 moeten de leraren in de laatste leerjaren van de kweekschool de kwekelingen niet alleen het vak onderwijzen, maar ook de dicatiek er van. Om zich op Jaarvergadering Vereniging Chr. Kleuteronderwijzeressen, ARNHEM, 23 September. De Ver eniging van onderwijzeressen bij het Chr. Kleuteronderwijs in Nederland houdt haar jaarvergadering Zaterdag a.s. te Arnhem. De inspecteur bij het L.O. te Amsterdam, de heer L. van der Zweep, zal tijdens deze samenkomst een lezing houden over de psychologie van de kleuteronderwijzeres. Het slotwoord spreekt ds H. Hiensch, Ned. Hervormd predikant te Arnhem. Bij de jaarver gadering wordt ook een expositie van kleuterleermiddelen en kleutermateria len gehouden, die vooraf zal worden ge opend door de adviseur der vereniging, de heer H. Stapelkamp. Het rapport van Van der Goes. SAARBRUECKEN, 23 Sept. De niet in Saarland toegelaten Duitse oppositie partijen hebben Dinsdag geprotesteerd tegen het Saarrapport van mr Van der Goes van Naters. In een schrijven aan de voorzitter der politieke commissie van de Raad van Europa verklaren vertegenwoordigers van de democratische partij, de Christen democratische Unie en de sociaal-demo cratische partij in Saarland, dat mr Van der Goes van Naters geen contact met de oppositiepartijen heeft gehad en vrij wel uitsluitend is afgegaan op de mening van leden der Saarlandse regering. Voorts wordt gezegd, dat het rapport talrijke onjuiste uitgangspunten heeft en bijgevolg verkeerde conclusies bevat. Voorts zou in het rapport over de „on geoorloofde beïnvloeding" van de Saar landse openbare mening door de West- duitse bondsregering worden gesproken, zonder dat onderzocht zou zijn, in hoe verre Frankrijk sinds 1945 invloed op de Saarlandse verhoudingen heeft uit geoefend. Eerste Kamer bijeen. (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 23 September. De openbare vergadering die gisteren de Eerste Kamer hield is slechts van korte duur geweest. Tot verwondering van velen leverde het ontwerp van minister Algera over de particuliere radiodistri butiebedrijven geen gespreksstof op. Deze zaak schijnt dus tot aller tevreden heid geregeld te zijn. De vaststelling van de verschillende vaste commissies kostte meer tijd, hetgeen voornamelijk een ge volg is van het optreden van prof. Gerritson. Deze C.H. afgevaardigde heeft enige tijd geleden bedankt voor het lid maatschap van de vaste commissie voor buitenlandse politiek. De gang van zaken beviel hem niet, zo deelde hij mede. Nu had hij de gelegenheid om zijn grieven te uiten en hij deed dat op overvloedige wijze. De commissies in de Eerste Kamer hebben een beperkte taak. Zij ontvangen slechts inlichtingen van de regering, maar debatteren niet met haar, zoals in de Tweede Kamer de gewoonte is. Vol gens de C.H. hoogleraar nog maar een jong Kamerlid deugde er niets van de werkwijze, omdat de regering nooit inlichtingen geeft. Steeds moet men er om vragen. Hij drong er op aan om de werkwijze der commissie te reorga niseren. Een voorstel maakte hij er niet van, erop vertrouwende dat de senatoren deze zaak ter harte zal gaan. Maar de liberale fractievoorzitter prol. Molenaar hielp hem uit de droom. „Ik wil niet in het land de indruk laten voortbestaan dat de commissies onbevredigend wer ken", zo repliceerde hij. Met tal van voorbeelden toonde hij aan dat de re gering oog heeft voor de positie van de Eerste Kamer en dat zij wel degelijk inlichtingen geeft. Zijn opmerking, dat Gerritson als jongste lid van de vaste commissie voor buitenlandse politiek te haastig geweest is met zijn conclusies, moge dan niet al te onvriendelijk klin ken, in de sfeer van de Eerste Kamer klonk dit als een vernietigend oordeel. Op 6 October komt de Kamer weer bij elkaar; dan wordt de grenswijziging van Jtrecht behandeld. de Bij de plenaire vergadering bleek, dat de secties inderdaad in staat wa ren, mede dank zij hetgeen prof. J. Waterink over de psychologie van het 10- en 11-jarige kind had verteld, en kele richtlijnen te geven aan de kweekschooiieraren, die door de nieu we wet voor een omvangrijker taak zijn gesteld. Uitgaande van het ge geven, dat men te doen heeft met twee grootheden, namelijk de maat schappij en het kind, kwam men tot de conclusie, dat de lagere school als verbindingselement dient op te treden. Bij het onderwijs moet datgene wat het kind als ervaring met zich mee draagt, betrokken 'worden bij de te behandelen stof. Vooral bij de zake lijke vakken, waarbij de leerstof con creet is, achtte men het gewenst het kind te onderwijzen door het zijn eigen ervaring bewust te maken. Het vak aardrijkskunde zou dan het ka rakter van heemkennis kunnen dra gen. Heemkennis houdt in, het kind op eenvoudige wijze een geografische, economische en sociologische analyse te laten maken van de streek waar het woont en die het kent. Bij de andere zakelijke vakken wilde men eveneens dit systeem toepassen door met werkstukken het kind de kans te geven zijn eigen visie op de materie tot uiting te brengen, waarmee men dan tevens de aard en de belangstel ling van het kind als individu recht doet wedervaren. Dok wat de niet- zakelijke, de abstracte vakken aan gaat, was men het er over eens, dat zoveel mogelijk de theorie van het vak aangepast moet worden aan de interesse van de leerlingen. Zo zal het bijvoorbeeld bij de rekenles aanbeve ling verdienen de zgn. sociale reken- kennis van het k' .d die het b.v. gebruikt bij het knikkeren aan te wenden om een deugdelijk theoretisch rekenvermogen aan te kweken. In het algemeen worden dan de beste resultaten verkregen, zo was men in de plenaire vergadering van mening, als de locale situaties, wel ke voor elke school verschillend zijn, in direct verband worden gebracht met de leerstof. De gehele aanpak moet echter gegrond zijn op de moge lijkheid, dat het kind bij de leerstof zijn eigen interessen en werkwijzen kan inschakelen. 1 VRAAG of de belasting- 4e grondwet gewijzigde leeftijd van voor deze partij steeg van 33 op 40 betaler het recht moet be houden om de belasting, die hij het laatste jaar heeft betaald, af te trekken van zijn bruto-inko- men, heeft de Denen de laatste weken intensief bezig gehouden, Het was n.l. deze vraag, die mede beslissend was voor de keus van de partij, waarop zij zouden stem men bij de verkiezingen, die Dins dag plaats vonden. Er was overigens weinig keus. De sociaal-democraten willen het recht afschaffen, de regeringspartijen conservatieven en boerenpartij zijn voorstanders van handhaving. Door de wijziging van de grondwet, waardoor deze verkiezingen noodza kelijk waren geworden, hebben de Denen het twee-kamerstelsel afge schaft. De Eerste Kamer kwam te vervallen en het Folketing, zoals het parlement wordt genoemd, zal voor taan uit één kamer bestaan. In plaats van 149 leden, zal het Folketing nu 175 afgevaardigden tellen. De tweede onzekere factor was het deelnemen aan de verkiezingen van 120.000 jongeren, die naar de stembus konden, ook al als gevolg van de in het kiezerscorps, Zo gingen de Denen dan Dinsdag voor de derde maal in vijf maanden in April algemene verkiezingen met daarna het referendum over de grondwetsherziening naar de stem bus. Veel verrassingen heeft de uitslag niet gebracht, want al kregen de so ciaal-democraten in plaats van 40.3 procent van het aantal stemmen in April, nu 41.3 procent, waardoor hun zetelaantal van 61 op 74 kwam, zij kunnen niet verzekerd zijn van een meerderheid in het parlement. De con servatieven leden een verlies van een half procent en bezetten thans 30 ze tels. Voor de boerenpartij zat er winst in, want men zag het stemmenpercen tage met één stijgen. Het aantal zetels, De grootste „verrassing" kreeg ex- premier Kristensen te slikken. Hij is een groot tegenstander van de nieuwe grondwet en stichtte daarom een on afhankelijke partij. Op deze wijze zou hij trachten de regering de voet dwars te zetten. Hoewel men algemeen ver wachtte, dat de onafhankelijken mins tens vijf zetels zouden veroveren, kwam de partij zonder zetels uit de bus. V De moeilijkheden, die zich in April voordeden bij de vorming van een nieuw kabinet zullen zich nu gaan herhalen. Hoewel de socialisten de grootste partij zijn, weigerden ze des tijds een regering te vormen. Nu zal dit weer niet lukken, want met hun 74 zetels vormen zij geen meerder heid. De coalitie van boerenpartijen en conservatieven komt nu samen aan 72 zetels, waardoor premier Erikson ook in moeilijkheden komt. De kans dat de socialisten nu toch een poging zullen wagen is vrij gering. Er zal voor Eriksen niet veel anders opzit ten, dan de basis van zijn regering te vergroten, door er enkele kleine par tijen bij te betrekken. Hierdoor zal 'n nieuw kabinet op een meerderheid, zij het een krappe, kunnen rekenen. Vierde en vijfde kort geding. ZWOLLE, 22 Sept. De kerkstrijd in de vrije Hervormde gemeente te Ijssel muiden is hedenochtend in een nieuw stadium getreden, toen voor de president van de Zwolse rechtbank, mr. dr. W. Schenk, het vierde en het vijfde kort» geding in deze kwestie werden behan deld. Voor de „oude" kerkeraad trad mr. S. Willinge Gratama op en voor ds nieuwe kerkeraad en ds. Wakker mr. J. G. Nysingh. De twee gedingen werden gecombineerd behandeld. Het ging thans om het verzoek van de oude kerkeraad tot opschorting van alle door de ge meente genomen beslissingen van 22 Augustus en 12 September, totdat de rechter uitspraak heeft gedaan inzake de bö hem aanhangig gemaakte beroepen. De huidige kerkeraad wenst dat aan de ontslagen ouderling Boer, die tevens ontslagen is uit de zakelijke functies, die hij bij de gemeente bekleedde de door hem beheerde gelden en sleutels worden afgedragen. De oude kerkeraad is van mening, dat de tijdens de genoemde ge meentevergaderingen uitgebrachte stem men niet rechtsgeldig zijn. Mr. Gratama heeft per brief namens zijn partij ge vraagd, of de oude kerkeraad het kerk gebouw mede mag gebruiken voor haar diensten, hangende de uiteindelijke be slissing van de rechter. De gemeente heeft op 12 September met 31 stemmen voor bij zes onthou dingen besloten, op dit verzoek in te gaan. Men wenst niet, dat er in deze geloofsgemeenschap twee vijandige groe pen naast elkaar zullen optreden, aldus mr. Nysingh. Men heeft dit juist geoor deeld om de verwikkelingen niet tot het oneindige door te voeren. Over het ont slag van J. Boer als ouderling en als zakelijk leider werd door mr. Nysingh nog aangevoerd, dat dit is geschied om dat de meerderheid in de gemeente van oordeel is, dat de heer Boer zich niet gedroeg overeenkomstig de levenswandel zoals deze in de vrij Hervormde gemeen te wordt aangehangen. Mr. Gratama betoogde, dat zijn partij, wanneet de definitieve beslissing is ge nomen, zeker tot afscheiding zal be sluiten, wanneer deze beslissing daartoe aanleiding zal geven. „Ik vraag echter voor mijn partij het gebruik van het kerkgebouw, ook met het oog op een eventuele verzoening, die wellicht eens zal komen", aldus mr Gratama. De uitspraak is bepaald op Zaterdag a.s.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3