EEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. 'T SPIEGELTJE Binnenkort ook op Tholen en St Philipsland maatschappelijk werk en gezinsverzorging, STORM OVER ZEELAND DE BUS iMELDE NOTEERT U Ruurlo helpt Serooskerke (S) Afscheid van Jo Vincent te Middelburg, Hoogwatermelders voor Zierikzee. Belangrijk deel van oefening Mariner" kan zich in de Zeeuwse wateren afspelen Middelburg. Goes. Zierikzee. 7 holen. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Enkele schepen in het nauw \\Tel heel vroeg in het najaar 21 Septem ber was nauwelijks „koud" heeft Zeeland een tik van de storm gekregen. En wiens gedachten zijn niet uitgegaan naar die andere storm, nu weer al meer dan zeven en halve maand ge leden? Zorgelijk hebben wij naar de lucht gekeken en naar de radio geluisterd. Gelukkig is de storm vlug gaan liggen. Maar Ouwer- kerks molen sneuvelde en het werk aan de dijken op Schouwen en Duiveland moest worden stilgelegd. Dankbaar mogen wij zijn, dat de schade zo gering is gebleven. Maar de mensen, die weer in de rampgebie den leven, hebben zich niet prettig gevoeld. Hoe zal het deze winter gaan? Stave- nisse heeft een veiligheids plan en Zierikzee krijgt hoogwatermelders. Al het menselijk mogelijke wordt gedaan om de veiligheid van lijf en goed zo hoog moge lijk op te voeren. Op de Zeeuwse stromen heeft het lelijk gespookt, al deden zich gelukkig geen ernstige ongelukken voor. Alleen bij Wemeldinge en Hansweert hebben enkele ;chepen even in het nauw gezeten. Zo liep het Duitse ileepschip „Baden 62" tegen het remmingswerk van de Oostsluis te Wemeldinge, dat zwaar beschadigd werd. De kapitein moet f 800. borgstelling storten en kon toen verder. Het Franse m.s. „Romanee" botste te gen de steiger voor de Oost- sluis bij Hansweert. Ook hier was het: eerst geld op Mooie vissies Wie mooie aquaria en mooie vissies wil zien, kan deze week zijn hart ophalen in Terneuzen, waar jji de voormalige kleuterschool aan de Zandstraat de ver eniging „De Albino Zwaard drager" (gevaarlijk mooie naameen keurige ten toonstelling organiseert. Er zijn niet alleen z.g. gezel schapsaquaria, met een zeer gevarieerde en rappe bevol king, maar ook gespeciali seerde aquaria, waarvan die met zout water en met schitterende anemonen af zonderlijke vermelding ver dient. Er heerst in de zalen 'n sprookjessfeer (met tro pische inslag). Burgemees ter Tellegen mocht het ver bindingslint op de openings avond doorknippen, nadat de tentoonstellingsvoorzit ter, de heer G. van Rijen, een welkomstwoord had gesproken. Verenigingsvoor zitter Bruggeman leidde op zeer deskundige wijze het gezelschap na de opening rond. tafel en dan pas het water op. De kapitein van de coas ter „St. Walburg" kon zijn schuit niet meer wegkrij- gen van de sleepboot „Al pha", die aan de steiger van Hansweert lag. De „Alpha" kreeg een lelijke deuk in het voorschip en de sluis- werken kwamen er ook niet zonder schrammen af. Be talen, kapitein! Goed, zei de man, maar ik blijf nog even hier op beter weer wachten. Tientallen foto's Enthousiaste leden van de fotoclub „De Bevelanden" hebben Dinsdagavond hun eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen gehouden in „De Landbouw" te Goes. Expert Scholten uit Haar lem was er en liet prach tige foto's zien. Juweeltjes waren het. Maar ook de leden zelf kwamen met hun foto's. Ook juweeltjes (som) en ook wel minder. Voorzit ter Telgenkamp was ziek en daarom nam bestuurslid J. J. v. d. Waay zijn taak over. De fotoclub telt nu 22 leden en ze zal nog wel groeien. Tenminste die eerste avond was bést! Vijfhonderd woningen per jaar is niet zoveel voor Zeeland. Maar er moet direct worden bij verteld, dat de wederopbouw in de rampgebieden hiermee niets te maken heeft. Dat komt wel in orde, mag men ver wachten. Bovendien is er nog wel, boven die 1500 woningen in drie jaar, het nodige te verwachten uit de pot van 12000 voor sanering en vervanging van oude en vervallen woningen. Gelukkig! Want er zijn niet alleen in de steden, maar misschien nog meer in de dorpen, heel wat krotwoningen, die nodig moeten worden opgeruimd. En dan is er het aparte potje van de industriewoningen. Zal Zeeland van de reserve van 7000 huizen voor het hele land er veel in de wacht slepen? Dat zal liggen aan de industriële ont wikkeling. Als er in een bepaalde plaats goede kansen zijn, dan zal het eenvoudiger worden om voor de mensen, die van elders komen, huizen vast te krijgen. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder zit hier wel wat in. En misschien zullen ook de nog altijd lange wachtlijsten van woningzoekenden wat korter kunnen worden. Vlissingen heeft er nog altijd zo'n 1500 en dat is toch wel heel wat, vooral als men ziet, hoe druk er in de Scheldestad wordt gebouwd. Het „D.E.L.-fonds" en het „Zuid-Nederlands Sanato rium" krijgen aardig wat geld binnen uit de collecte, die in vele Zeeuwse plaat sen is gehouden. 's-Graven- polder meldde een op brengst van f 54.91 en Oost- kapelle leverde f 109.54 op. Levert bij kustlicht Aan de 80e verjaardag besteden wij meestal geen aandacht. Want er zijn heel wat mensen, die de leeftijd der zeer sterken bereiken. Maar vandaag willen wij een uitzondering maken voor de weduwe M. Beek man-Back uit Kleversker- ke, het intieme dorpje aan de rand van Walcheren, die temidden van haar kin deren en haar kleinkinde ren haar 80e verjaardag mocht vieren. Zij is een echte kustbewoonster, ver trouwd met golven, zee en wind. Al jaren woont zij op de zeedijk, bij het kustlicht, dat haar man vroeger be diende. Toen hij stierf, nam haar schoonzoon zijn taak over en moeder bleef bij hem inwonen. Naar Vinkeveert en Huizen De actie „Amsterdam helpt Schouwen" gaat zonder onderbreking voort. On uitputtelijk zijn de Amster dammers in het uitdenken van zaken, die voor de Schouwenaren prettig zijn en hun een zekere ontspan ning geven. Nu zijn er weer 18 huisvrouwen en kinde ren uit Zierikzee voor een week naar het vacantiehuis „De Bijenkort" te Vinke- veen vertrokken en Zater dag a.s. gaat een nieuwe groep van 18 daarheen. De U.V.V. te Amsterdam orga niseert ook een uitzending en wel van 21 September tot 2 October. Maandag j.l. vertrokken 40 huisvrouwen naar het „Meenthuis" te Huizen. Een heel prettig bericht hebben wij voor de gedu peerde melkhandelaren in Kruiningen. Zij krijgen n.l. gratis en voor niemendal melkmateriaal, dat hun via de vier landelijk-* bonden van melkhandelaren ter beschikking zal worden ge steld. De heren worden ver wacht op Donderdag 1 Oc tober om half drie, in het gemeentehuis van Krui ningen. Zaterdag 10 October a.s. wordt het een drukke dag voor de leden van de afde ling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. 's Morgens komen de dames in het „Schutters hof" te Goes bijeen en des middags is er, in het kader van de ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad, een samenkomst in de „Prins van Oranje". Des morgens zijn er bestuurs verkiezingen en houden en kele dames „3-minuten- praatjes". Des middags spreekt mevrouw AU- N. luysman-Griep, houdt me vrouw Hester Janse-Klenke te Bilthoven enkele voor drachten en verzorgt mevr. T. Zoutewelle-Moermond uit Amsterdam het pianospel. Maar vóór de 10e October worden de plattelandsvrou wen nog een keer ter ver gadering geroepen en wel op 29 September a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes, een vergadering, die geldt voor de afd. Zuid-Beveland- West en waar mevr. Van Willigen-Everse zal vertel 1-n over haar reis naar En geland. Wie van kerkconcerten houdt, kan Zaterdagavond half acht terecht in de Her vormde Kerk van Kapelle, waar de organist G. de Kok het orgel hoopt te bespelen, En om nog even in de mu zikale sfeer te blijven „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke geeft ookZa terdagavond daar een con cert. En dan een tip voor de mensen van Kloetinge, Vrijdagavond om 7 uur gaat de raad vergaderen. O.m, komt daar de gemeente begroting voor 1954 aan de orde. SEROOSKERKE (S.), 23 Sept. De Gelderse gemeente Ruurlo, die Seroos kerke heeft geadopteerd, verleent hulp en steun in velerlei vorm. Deze zomer heeft een aantal schoolkinderen uit het verdronken dorpje een prettige vacantie in Ruurlo doorgebracht en verder werd er een „bonen-actie" gevoerd. Nu is er een actie op touw gezet tot het inzamelen van consump tie-aardappelen voor Serooskerke. En Zaterdagmorgen vroeg vertrekt een groep Ruurlo'ers naar Schouwen om in Renesse een ontspanningsavond voor de bewoners van Serooskerke te verzorgen. Kouwen hadden hun nest gebouwd in de schoorsteen van het huis van de heer Nelisse-Mennes in Tholen. Alles zou zijn goedgedaan, als Dinsdagmiddag de ka chel niet zou zijn aange maakt. Het duurde niet lang, of de schoorsteen stond flink in brand. De brandweer was er vlug bij, maar toen hadden de be woners de zaak al onder de knie. Materiële schade ontstond er gelukkig alleen maar, toen op de Rijksweg te Bie- zelinge bij de 's-Graven- polderse Oude dijk Dins dagmorgen twee auto's op elkaar reden. De ene werd bestuurd door de heer A. d, D. uit Goes, die linksaf wil de slaan, maar „geschept' werd door een hem achter op rijdende auto uit Slie drecht, waarvan de heer J. H. v. d. S. het stuur in han den had. MIDDELBURG, 22 Sept. In het kader van haar afscheidstournee, die zij momenteel door Nederland maakt, heeft Jo Vincent vanavond in de Oostkerk te Middelburg, met Jan Rijn aan het orgel, afscheid genomen. Het is zeer begrijpe lijk, dat dit afscheid, na zulk een lange en succesvolle practijk, haar moeilijk valt en weemoedig stemt. Het program ma was dan ook geheel in die stijl. De liederen van Bach, Strattner, Schubert, Chausson en Andriessen, waren enerzijds vol van die weemoed, maar anderzijds ook vol berusting en vertrouwen. En met deze diep-religieuze liederen heeft zij op zeer waardige wijze haar taak als concert-zangeres beëindigd. Ook nu nog heeft ze bewezen, welk een onvergete lijk mooi timbre haar stem heeft, hoe wel de leeftijd kennelijk de techniek wel beïnvloedde. Het prachtige Mayna res est amor, De liefde is iets groots, van Hendrik Andriessen, \,as buitenge woon mooi en vormde een indrukwek kend slot van dit recital. Jan Rijn begeleidde correct, hoewel, qua registratie ons af en toe wel wat te droog. Als intermezzo speelde hij de Hexarhord-fantasie van Sweelinck, Ko raaltrio Kommst du nun Herr Jesu' van Bach, Prélude fugue et Variation van Franck en de bekende Toccata in d van Max Leger, waarvan met name het k "il-trio van Bach uitstekend voldeed. Na een dankbaar applaus, bedoeld als eenvoudige hulde, besloot de zangeres met als toegift: „Her Jesu heeft een hof- ken". B. Kadervergadering Ned. Chr. Bond van Overheids personeel. MIDDELBURG, 23 Sept. Dins dagavond hield de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel voor leden van de diverse Zeeuwse afdelingen een druk bezochte kadervergadering in de Bogardzaal, alhier. De Bondsvoorzitter, de heer P. Ka- pinga, gaf voor de aanwezigen een duidelijke uiteenzetting van de ver schillende zaken, die momenteel voor het overheidspersoneel aan de orde zijn, zoals de ziektekostenverzeke ring, de herziening van de pensioen wetgeving, de Gemeente-classificatie en de reorganisatie van het Rijksover- leg. Spr. wekte ook alle aanwezigen op om de principiële doelstelling van de Bond in het oog te houden en door een actief medeleven mede te werken aan de ontplooiing van het bondsle- ven en de doorwerking van de Chris telijke beginselen ook op maatschap pelijk terrein. Gemeentebestuurders vergaderden met diakenen. Er zal een stichting in het leven worden geroepen. GOES, 23 Sept. De kans is zeer groot, dat binnen zeer afzien bare tijd Tholen en Sint Philips land een stichting voor maatschap pelijk werk en gezinsverzorging rijk zullen zijn. Vanmiddag werd in Hotel „Zeeland" te Tholen eeneiland het bijeenkomst gehouden van ver- ngen' tegenwoordigers der burgerlijke ge meenten en van vele diaconieën op beide eilanden. Daar is besloten het voorbereidende werk tén einde te brengen en zo spoedig dit mogelijk is over te gaan tot het oprichten van een definitieve stichting. deelnemen en willen toetreden tot de stichting. Deze deelname houdt vanzelfspre kend financiële consequenties in, al is de mogelijkheid aanwezig, dat voor de eerste jaren in de vorm van een startsubsidie gelden van buiten het werk op gang zullen Reeds enige tijd geleden werd een commissie van voorbereiding ge vormd, waarvan burgemeester L. A. Verburg Van Stavenisse het voorzitter schap bekleedt en ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te Sint Anna- land, het secretariaat vervult. Gistermiddag waren als gasten aanwezig mej. W. J. H. Westera en mr J. F. Hornstra namens de Stieh ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, alsmede ds J. v. d. Graaf uit Nieuwvliet namens de pro vinciale diaconale commissie der Ned. Herv. Kerk en de heer S. J. G. van Leeuwen, hoofd van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Maatschappelijk Werk in Zeeland. Mr Hornstra heeft doel en werkwijze van een eventueel in het leven te roepen stichting uiteen gezet en mej. Westera heeft daarna verteld over de praktijk van het maatschappelijke werk en de gezins verzorging. VERDER WERKEN. Na enige bespreking gingen de aan wezigen ermede accoord, dat de com missie van voorbereiding een verslag der vergadering en concept-statuten aan de daarvoor in aanmerking ko mende burgerlijke gemeenten en in stellingen van weldadigheid zal toe zenden, die dan in eigen kring zullen beslissen (uiteraard met het recht wijzigingen der ontwerp-statuten voor te stellen), of zij aan het werk zullen ER WORDT AL WAT GEDAAN, Momenteel is op Tholen reeds een maatschappelijk werkster aan de gang, n.l. mej. A. Paling. Dit is mogelijk op grond van de regeling bijzondere maatschappelijke hulpverlening, wel ke regeling alleen voor de rampgebie den geldt. De kosten van dit werk komen geheel voor rekening van het departement van Maatschappelijk Werk. De hoofdtaak van mej. Paling is het verlenen van bijstand in de zwaarst getroffen gemeente, Stave nisse, maar daarnaast heeft zij als opdracht ook tot de andere gemeen ten op het eiland h_ar bemoeiingen uit te strekken. AANBESTEDING De Stichting Bouwbureau voor de landbouw in Zeeland heeft ohder- hands aanbesteed het bouwen van een zuivelhal met kantoor te Terneuzen, De uitslag was als volgt: K. A. van Wiemeersch te Axel f41.300; J. F. van de Veen te Terneu zen f41.718; Fa. Gebrs. v. d. Poel te Terneuzen f41.980; S. J. Mielen te Terneuzen f42.600; Fa. Gebrs. gimons te Terneuzen f43.766; P. Rinders te Hoek f45.292; L. W. Hamelink te Zaamslag f45.690; Fa. Gebrs. de Bruy- ne te Terneuzen f 45.900. HAAMSTEDE, 22 Sept. Ten ge meentehuize vond de aanbesteding plaats van de bouw van 38 houten Noorse wo ningen met 40 schuu'tjes. Hiervan komen er in Burgh 8, in Haamstede 14 en in Renesse 16. Ingeschreven werd als volgt: Schouwse Aannemers Combinatie, Haam stede 354.500; N.V. Aann.bedrijf F. v. Welzenes, Rotterdam f 395,500, N. V. Kortewegs Bouw Mij., Breda 388.900; Bouw- en Handel Mij. N.V. Heijkamo, Vlissingen 389.600- L. P. Versteeg, Rot terdam 420.000; N.V. Aann.bedrijf v.h. Stam, Den Haag 398.000. De gunning werd aangehouden. ZIERIKZEE, 22 Sept. Twee auto matische hoogwatermelders, die voor rekening der gemeente zijn aangeschaft, zullen zeer binnenkort worden geplaatst op strategische punten rond de stad, n.l. aan de Nieuwe Haven en aan de nood- dam. De melders zijn uitgevonden door de heer A. D. van de Berge, die het eenvoudige, maar vernuftige veiligheids apparaat in zijn woning voor ons heeft gedemonstreerd. Natuurlijk kregen wij de technische bijzonderheden niet te horen, maar wat wij wel zagen en hoorden, was de moei te waard. Er stonden twee stevige hou ten kastjes, afgedekt met een asbestplaat en van onder met gaten erin. In deze kastjes zit het mechanisme. Het is de bedoeling de kastjes stevig aan de waterkant vast te zetten. Er komen verbindingen met de P.T.T.-kabel op de plaatsen, waar zij staan en ook daar, waar de verklikkers zich bevinden. Deze verklikkers zijn flinke claxons, die een reikwijdte hebben van 800 tot 10001 meter en die gaan werken, als het water een bepaalde hoogte in de kastjes heeft bereikt. De claxons zullen in de gang van het politiebureau worden aangebracht, zodat de politie onmiddellijk wordt gealar meerd bij gevaarlijk hoog water. Aan gezien er een apart contrölelampj.e is, kan direct worden vastgesteld, of het apparaat onder stroom staat. By -de demonstratie bleek, dat het apparaat uitstekend werkt. Direct nadat het water de aangegeven stand had be reikt, begon de claxon te loeien. Het is zeker niet uitgesloten, dat ook andere gemeenten op en huiten het eiland van deze uitvinding zullen profiteren. tt Vlissingen is weer echt marinestad Mijnuitkijkdienst houdt herhalingsoefeningen VLISSINGEN, 23 Sept. Sedert vandaag' is Vlissingen weer echt ma rinestad. In de straten van deze Scheldestad ziet men ordonnansen op motoren en marinewagens vol mannen. Zoeklichten worden opgesteld, Schepen varen op de rede heen en -. eer. Dit houdt allemaal verband met de grote Noordatlantische marine-oefenning „Mariner", '"a voor Ameri kaanse en Engelse vlootonderdelen al op 16 September is ïgonnen en zich thans ook gaat uitstrekken tot de Noordzee en de wateren om Groot- Brittannië. Vlootconcentraties, convooien, mij- nenacties, ja mogelijk zelfs kleinere of grotere operaties te land als gevolg van het optreden van kikvorsmannen, kanomensen en saboteurs, zullen zich kunnen voordoen. De commandant der zeemacht in Nederland, schout bij acht F. T. Burg hard, fungeert wederom als „admi raal Benelux" en heeft daartoe tijde lijk zijn hoo '.kwartier naar Walche ren verplaatst. Zijn post vormt een van de vijf ondercommando's, welke zijn ge plaatst onder het .kanaalcommando" van admiraal sir John Edelsten. Een zeer belangrijk onderdeel van deze oefening, waarschijnlijk wel het belangrijkste, zal gelegen zijn in de beproeving van het convooi-systeem en juist dit onderdeel zal zich in de Zeeuwse kustwateren afspelen. Er zullen „echte" convooien varen, voorgesteld door allerlei marinehulp- schepen, die geëscorteerd worden en verdedigd, wanneer „de vijand" ze mocht aanvallen. Deze convooien zul len zich onder meer naar Vlissingen en verder naar Rotterdam en Oosten de begeven, en er wordt rekening gehouden met luchtaanvallen of aan vallen van onderzeeboten, motor torpedoboten of afzonderlijk opereren de „vijandelijke" eenheden, zoge naamde „raiders". Bovendien kunnen er ook allerlei mijn nacties worden verwacht. Aan de kust zijn radar- "an „vijandelijke" eenheden snel en zeker moeten signaleren. Mijnuitkijkdienst. De mijnenuitkijkdienst wordt even eens ingeschakeld bij deze oefening. B.«j wijze van erhalingsoefening komt hiervoor een aantal manschap pen op, en voor dit onderdeel krijgt de Vlissingse burgerij inkwartiering. Een deel van deze mijnenwaehters is vandaag in Vlissingen aangekomen. Het zijn dienstplichtigen, die reeds onder de wapenen zijn. 150 man ver zamelen zich in het marineopkomst- centrum te Voorschoten en zullen vandaar naar Zeeland worden over gebracht. Overigens brengt de oefe ning „Mariner" zoveel marinemensen naar Vlissingen, dat op het marine terrein een groot tentenkamp moest worden ingericht. Ook H. M. „Banc- kert" komt naar Vlissingen. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Hidde, R. J„ z.v. fam. J. v. d. Kluitv. d. Veen, Appingedam. Overleden: A. Roos, geb. Zorge- drager, 58 j„ Amsterdam; J. v. Haerin- gen, 86 j., Heemstede; Ch. Cruyff, geb. van Weeren, 61 j., Den Haag; R. M. Oude- kerk, geb. Pinkster, 60 j., De Bilt; H. Neet, 75 j., Hurwenen; B. H. Henny, 49 j„ Amsterdam; J. Potgieser, 74 j., Haar lem; A. J. P. Visser, 60 j., Kinderdijk; G. K. Schoep, 57 j„ Den Haag; M. J. Moerman, 51 j., Rotterdam; I. F. Dijkster- huis, 82 j., Groningen; A. D. Visser, geb. Kooijman, 82 j., Krimpen a/d Lek; W. Sinke, 56 j„ Kloetinge; J. IJzerman, geb. apparaten opgesteld, die de nadering Verboom, 83 j., Heinkenszand. N.C.V.B. hield eerste vergadering. Onder leiding van mevrouw BlaauW' Mulder heeft de afdeling Middelburg van de N.C.V.B. Dinsdagavond haar eerste vergadering in dit seizoen ge houden. Eerst werden enkele huishou delijke zaken afgedaan en daarna heeft mevrouw G. Pull-v. d. Burg te Leeuwarden op boeiende wijze een re de gehouden over het onderwerp: „Het 25e uur", naar aanleiding van het ge lijknamige boek van de Roemeen Vir gil Gheorghia. In korte trekken gaf zij de inhoud daarvan weer en haar con clusie was, teruggrijpend naar het Scheppingsverhaal, dat wij niet naar het 25e uur gaan, maar dat er 24 uren vol van genade blijven, omdat Chris tus, met ontferming bewogen, de we reld zag. Onze taak is die wereld te zeggen, dat niet alles hopeloos is, om dat achter de wolken van hopeloos heid het licht van Gods genade sche mert. Dr P. Hendrix over „Iconen en Mysterium". Voor een talrijk publiek hield Dr P. Hendrix uit Dordrecht Dinsdag avond in de Koorkerk een lezing over „Iconen en Mysterium", waarbij licht beelden het gesproken woord verdui delijkten. Verheugend was de grote belang stelling, welke de organisatoren nood zaakten de lezing in de Koorkerk te doen plaats vinden, en niet in de ex positiezaal van Van Benthem Jut ting, zoals oorspronkelijk de bedoe ling was. Dr Hendrix was een goed en duide lijk verteller en wist zijn toehoorders van begin tot eind te boeien. Namens alle aanwezigen dankte mevrouw M. C. van Empel-Boddaert de spreker, waarna er nog gelegen heid was het tentoongestelde in expo sitiezaal Van Bethem Jutting te be zichtigen, waarvan velen een dank baar gebruik maakten. Ook hier zette dr Hendrix nog een en ander uiteen. Onder de belangstellenden bevonden zich o.a. de burgemeester van Mid delburg, mr N. Bolkestein en zijn echt genote. Jonge Kerk luidde winterseizoen in. In de „Prins van Oranje" werd Dins dagavond het winterseizoen van de „Jonge Kerk" geopend. Spreker voor deze avond was ds H. M. Strating, die als onderwerp had gekozen „Om de jeugd of om de kerk", naar het ge lijknamige boekje van ds van Leeu wen uit Den Haag. Hoe moeilijk het is de moderne jeugd te boeien weten we allen; als voornaamste factor om vat op de jongeren te krijgen noemde spreker het „er naast gaan staan". Zelf altijd bezig met het jeugdwerk, hechtte ds Strating veel waarde aan het boekje van ds van Leeuwen, om dat het een zuiver beeld geeft van de vele moeilijkheden waarmee de pre dikanten hebben te worstelen ten aan zien van de jongere generatie. Na de pauze werden de verschillende vragen behandeld, die uit de discussiegroepen naar voren waren gebracht. waarvan de kwaliteit best is, neemt toe. Ook de verzending van oesters is niet onbevredigend. Wethouder de Heer loco-burgemeester. Als burgemeester mr van der Hoe ven niet aanwezig is, zal wethouder A. de Heer hem vervangen, aldus heb ben B. en W. besloten. Autobofsing. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf reed de handelaar K. J. G. uit Renesse met zijn bestelauto over de Oude Ha ven N.Z., richting Mol, toen een per sonenauto uit Dreischor, bestuurd door de landbouwer M. v. d. L. via de z.g. „Overrit" bij de muziektent de N.Z. Oude Haven opreed. Daar v. d. L. de 'bestelauto geen voorrang verleende, hoewel deze voor hem van rechts kwam, was een botsing tussen beide voertuigen onvermijdelijk. Beide lie pen enige materiële schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich even wel niet voor. Tegen v. d. L. is proces verbaal opgemaakt. Collectebus bij de toren. De heer H. J. Dorreman alhier plaat ste in Februari j.l. op eigen initiatief en met toestemming van de burge meester aan de ingang van de Sint Lievens Monstertoren een collectebus voor het inzamelen van gelden voor het Rampenfonds. Op 8 April j.l. werd de bus geledigd en bleek zij 100,52 te bevatten. Thans is deze bus Dinsdag j.l. opnieuw ge licht en toen was de inhoud 82. Ook deze gelden zijn overgemaakt aan het Rampenfonds. AARDENBURG Verkeersonderwijs op school. Burge meester van Dongen heeft ten gemeente huize een bijeenkomst belegd met de hoofden der scholen en Opperwachtmees ter L. Meertens, Groepscommandant der Rijkspolitie, om te komen tot verkeers onderwijs op de lagere scholen. Men ging met het voorstel om in de 5e en 6e klasse dit onderwijs te geven, unaniem accoord. Het onderwijzend personeel zal 't theore tische en de Opper 't practische gedeelte verzorgen. De leerlingen zullen tevens worden opgeleid voor de in 1954 te hou den verkeersexamens. Gemeentewerklie den zullen de nodige verkeersborden ma ken, terwijl de leerlingen deze zelf zul len tekenen en schilderen. Gemeentepersoneel naar Lokeren. Op opv. vieren H. Steenblok, Kwadendam- me, opv. drieën A. Rijk Jzn., Heinkens zand, opv. tweeën Van Vliet en opv. énen Glerum, beiden Yerseke. KAPELLE Voetbalvereniging:. De heer F. Geluk is afgetreden als voorzitter van de voet balvereniging „Kapelle". Zijn opvolger is de heer M. de Jager, tot dusver secreta ris. De heer J. J. van Willegen neemt nu het secretariaat waar. Bond van Oud-strijders. In „Obadja" vergaderde onder leiding van de heer B. Spuy de afd. Kapelle-Biezelinge van de Bond van Oud-strijders, samen met de dragers van het Mobilisatiekruis. Voor zitter Spuy herdacht het overleden lid E. Kant, drager van de Mil. Willemsorde. Besloten werd op 14 November de jaar lijkse -feestavond te organiseren. De ge hele opbrengst zal ten goede komen aan „Ereschuld en Dankbaarheid". KLOETINGE Raadsvoorstellen. De raad zal moeten beslissen over een voorstel van B. en W. tot aanschaf van een motor-grasmaai- machine voor sportterrein, begraafplaats en Marktveld, welke f2500,- kost. De korfbalver. „Blauw-wit" heeft subsidie gevraagd, maar B. en W. willen deze zaak voorshands aanhouden. De raad zal ook het uitbreidingsplan in hoofdzaak dienen vast te stellen, na de herziening van het plan in onderdelen. Voor de vuilnisstort plaats zijn 100 meter rijplaten nodig, die f750,- kosten. Dan zijn er enkele onder wijs voorstellen. De aanbeveling voor hoofd der openbare kleuterschool (per 1 Nov. a.s.) luidt: Mej. A. Matena, Middel burg en mej. J. P. Guérand, Vlissingen. Wegens haar vertrek naar Beverwijk heeft mej. H. J. W. Wesselink ontslag gevraagd als onderwijzeres der O.L. Enig candidaat voor de functie van onderwijzer der O.L. school per 1 Oct. a.s. is de heer J. Steenaard te Vlissingen. Tenslotte wordt voorgesteld tot tijdelijk onderwijzeres te benoemen mevr. E. Schrijver-Waage te Goes. ST. ANN ALAND Reis ouden van dagen. Dinsdag maak ten de ouden van dagen hun jaarlijkse reis, ditmaal ging het per touringcar naar Rotterdam, waar een bezoek werd ge bracht aan de Diergaarde „Blijdorp" en de havens, terwijl ook het Groothandels gebouw werd bezichtigd en de Oude Binnenstad werd bezocht. Des avonds werden de oudjes bij hun thuiskomst aan het Veilingsgebouw opgewacht door het plaatselijk muziekgezelschap „Acceleran do", dat voor de vrolijke noot zorgde. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden waren de oudjes zeer vol daan over de hun geboden reis. Nieuwe speeltuin voor de kleuterschool In verband met het grote aantal leer lingen, dat de Christelijke kleuterschool te Sint-Annaland telt, wordt de speel plaats bij het schoolgebouw in de Curee- landen te klein. Het bestuur heeft zich daarom tot het College van Kerkvoogden en Notabelen gewend, met het verzoek, om een gedeelte van het terrein om de Ned. Herv. Kerk als zodanig te mogen inrichten. Dit verzoek is ingewilligd en zo krijgen de kleintjes een nieuwe speel- uitaodSng van de personeSsvereniging Plaats met een grote zandbak, een scnom- der Belgische stad Lokeren zal het Aar- mei en een W1P enz* Havenhoofd wordt verbeterd. Van gemeentewege is een begin gemaakt met de verbetering van het havenhoofd Zuidzijde. Een gedeelte wordt gesloopt, terwijl het deel aan de havenkant geheel wordt vernieuwd. Goede visserij-uitkomsten. De uitkomsten van de visserij wa ren de vorige week vrij goed. De uit voer en de inmaak van mosselen, denburgse gemeentepersoneel, versterkt met enkele Rijkspolitiemensen en ma- réchaussée's op Zaterdag 3 October a.s. in Lokeren een voetbalwedstrijd spelen tegen het stads- en politiepersoneel. Bur gemeester van Dongen gaat mee als lei der van de groep. Loco-burgemeester. Bij afwezigheid van burgemeester van Dongen zal als zodanig optreden wethouder C. Sturtewaegen. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het vakdiploma behanger de heer W. Canon. Tijdelijk ambtenaar. B. en W. hebben tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie be noemd de heer Alb. de Rijck, alhier. s-GRAV EN POLDER Schatter gronden. Aangezien de heer Joh. de Dreu zijn benoeming tot schatter van de gronden nodig ter verbetering van de Langeweg niet heeft aangenomen, zal de heer P. Scheelede Putter uit Bie- zelinge (voor de eigenaren) als zodanig optreden. HEINKENSZAND Kampioenschieting. Een kampioenschie- ting op de liggende wip werd dezer da gen bij de Wed. Hoondert gehouden. De heer M. Steenbakker uit Kwadendamme werd winnaar. De meeste rozen had de heer P. J. Rijk te Heinkenszand, de meeste vieren C. Geers, de meeste drieën L. Geers, de meeste tweeën M. Geers, allen te Kwadendamme, en de meeste énen J. Dankerse te Yerseke. Opvolgen de punten: J. Vermeulen, Heinkenszand, opv. rozen C. de Jonge, Heinkenszand, WEMELDINGE Zwemdiploma. Voor het zwemdiploma A en B slaagden de navolgende leerlin gen van de Prinses Beatrixschool voor schipperskinderen: Corrie Molenwijk (Bj, Sientje Molenwijk (B), Greet je Schip per,. Nico Koppelaar (B), Freek Pleket (B), Cor de Koster, Rinus Wagenaar, Geertje Pleket, Reine de Haas, Piet van Putten, Jaap Geervliet, Schalk Cornet, Tienus Oomens en Jaap Dane. Van de O. L. school: S. Buijze, L. Fran je (B), M. Weststrate (B), A. Hogestc- ger (B), H. de Vries en C. Leendertse. Van de Chr. school: W. Bout (B), W. Moelker (B). Van de R. K. school te Hansweert: A. Ernst veld, M. Campen, A. Durinck (B), M. van den Borght (B), K. den Boer (B). Van de O. L. school Hansweert: C. Augustijn (B), H. v. d. Brand (B). Van de O. L. school Yerseke: A. van der Have, M. Steketee, B. Bom, H. Krij ger, C. Ampt (B). Het examen werd ook nu weer afge nomen door de heer S. J. Klompe, con sulent lich. opvoeding te Goes, terwijl mej. F. Prins te Wemeldinge als instruc- trice werkzaam was. ZONNEMAIRE Nieuw kerkvoogd. In plaats van de heer N. A. Deist, die de gemeente heeft verlaten, is tot kerkvoogd der Ned Herv. Gemeente alhier benoemd de heer L. B. van Ast Jzn, die deze benoeming heeft aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2