BERIA ZOU PER PARACHUTE IN SPANJE ZIJN GELAND Critiek punt op Schouwen-Duiveland thans in zeedijk bij Stevensluis Van centi am Terneuzen naar excentrisch Middelburg Hoiuudifk doe ik éék (nee PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geheime documenten te München overhandigd Geheimzinnige rol van millionnair Falla Beleid H. A* goedgekeurd Ver* ter bestrijding van tb.c* Koninklijk Nog geen beslissing over de lonen Leegmalen polder Schouwen kan waarschijnlijk volgende week beginnen Kamer van Koophandel zendt tweede brief naar Den Haag Ernstige staking in Italië Gereformeerden uit Nieuwer- kerk naar Zwijndrecht Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 93, Tel. z43ë, bijgeen gehoor voor advertenties 297(1, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss*raat 17, Telef. 2754 Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 3009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expi- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2589 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 24 SEPT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg', Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.30 u., onder 18.33 u. Maan op 18.49 u., onder 9.53 u. Hoogwater Vrijdag 25 Sept.: Vlissingen: 2.52 u. 2.58 m., 15.03 u. 2.46 m. Terneuzen: 3.22 u. 2.74 m., 15.37 u. 2.69 m. Wemeldinge: 4.48 u. 2.15 m., 17.05 u. 2.02 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.88 m., 16.49 u. 1.76 m. MADRID, 23 September De voormalige Sowjet-minister van Bin nenlandse Zaken, Lavrenti Beria, moet zich in Spanje schuil houden. Hij zou naar dit land gevlogen zijn door Russische piloten, die deel had den genomen aan de Spaanse burgeroorlog. Beria zou in midden Spanje per parachute uit het vliegtuig gesprongen zijn en door een wachtende auto naar een plaats aan de kust gebracht. Dit nieuws bracht van daag het Spaanse blad A.B.C. Het blad meldt verder, dat vertegen woordigers van de Amerikaanse re cherche in Spanje zijn aangekomen voor een onderhoud met Beria, die van de Spaanse regering toestemming zou hebben verkregen het land te verlaten. Het Franse blad „Le Soir" doet ook een duit in het zakje door te berichten, dat de millionnair Falie Beria heeft ge sproken in de omgeving van Malaga. Deze millionnair onderhoudt nauwe betrekkingen met de Amerikaanse vi pe-president Nixon en senator McCar thy. Van" Falie zouden ook de eerste berichten over de ontsnaping "van Be ria in het blad „San Diego Union" af komstig zijn. Zondagavond zou Falla getracht hebben een onderhoud te be werkstelligen en de directeur van de „San Diego Union". De directeur zou een brief van Nixon bij zich hebben. Nog meer geheimzinnig licht over de zaak-Beria werpt de verklaring van kolonel Amoss, het hoofd van een par ticuliere inlichtingendienst in Ameri ka. Amoss beweert een aantal docu menten te hebben ontvangen van een man, die zei Beria te vertegenwoordi gen. Deze man had meegedeeld, dat de documenten bedoeld waren als bewijs, dat Beria bereid was geheimen van het Kremlin uit te leveren in ruil voor asyl in de V.S. Volgens kolonel Amoss De Europese K.S.G, LUXEMBURG, 23 September De gedachtènwisselïhg tussen de Raad gevende Vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en de Hoge Autoriteit over de verschillende vraagstukken, die het gevolg zijn van de openstelling van de gemeenschap pelijke markt voor staal, steenkool, ijzererts en schroot is gisteravond ge ëindigd. De vergadering heeft zich ac- coord verklaard met de grote lijnen, welke de Hoge Autoriteit bij haar be leid heeft gevolgd. In het bijzonder sprak de vergadering haar waardering uit voor het scheppen van de moge lijkheid van deze gedachtenwisseling, welke in het verdrag tusen de zes lan den niet is voorgeschreven. De voor waarden voor een goede samenwer king tussen de Hoge Autoriteit en de vertegenwoordigers van de industrieën, de arbeiders en de verbruikers zijn zeker aanwezig. De politiek, die de Ho ge Autoriteit heeft gevolgd bij de in stelling van de gemeenschappelijke markt, werd algemeen als juist erkend. Ook in de toekomst zal de Hoge Auto riteit met grote voorzichtigheid en zo weinig mogelijk dirigisme te werk gaan. Algemeen werd de wens uitge sproken, dat de Hoge Autoriteit ver der zou gaan met het wegruimen van moeilijkheden opdat een werkelijk vol komen vrije markt zal ontstaan. bestaat er evenwel aanzienlijke twijfel over of deze stukken echt zijn. Naar de kolonel verklaarde, waren de eerste documenten op 29 Juli in een hotelkamer te München overhandigd aan Amerikaanse functionarissen in Duitsland. MOSSADEK MOET HANGEN TEHERAN, 23 September Op de openbare terechtzitting zal het open bare ministerie verzoeken, dat oud premier Mossadek wordt opgehangen, aidus werd Woensdag in gewoonlijk welingelichte kringen van het Perzi sche leger vernomen. De beschuldigingen tegen Mossadek zullen waarschijnlijk in drie of vier dagen worden bekendgemaakt. Een woordvoerder van de regering, Amidi Noeri, zei, dat krachtens het Perzische recht het vooronderzoek ge heim is. Na het vooronderzoek komt het openbaar ministerie met haar be schuldigingen en het laatste stadium van de procedure is de terechtzitting. Mossadek zal zeker niet berecht wor den, voordat de beschuldigingen be kend zijn gemaakt, aldus Amidi Noeri. Zes Duitse stamboekmerrie's voor slachtoffers watersnood VAREL, 23 September Inwoners van het Westduitse plattelandsdistrict Friesland hadden indertijd gelden bij eengebracht voor slachtoffers der door watersnood geteisterde Nederlandse gebieden. Het aldus verkregen bedrag is gebruikt voor de aankoop van zes stamboekmerrie's uit Oldenburg, die Woensdag aan een Nederlandse dele gatie zijn overgedragen. De schenkers van het geld hebben verzocht de merrie's ten geschenke te geven aan Nederlandse kleine boeren, die bij de watersnood al hun bezittin gen hebben verloren. Vereniging tot herstel van de eenheid der Geref. Kerken. Deze organisatie zal 3 October a.s. in de Westerkerk te Utrecht een ver gadering houden ter behandeling van de concept-statuten en het huishou delijk reglement, de verkiezing van een definitief bestuur en de samen stelling van een college van advies, alsook van een vergaderplan. DEN HAAG, 23 Sept. - Konin gin Juliana heeft nan de Nederland se Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose het praedicaat „Koninklijk" verleend. Deze mede deling, door minister J. G. Suurhoff vanmorgen gedaan tijdens diens openingsrede van het congres ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag der vereniging, verwekte een golf van ontroering en blijd schap. Deze uitte zich in een dave rend applaus, dat de grote dieren tuinzaal in Den Haag deed schud den. Minister Suurhoff zei, dat ons gehele volk reden heeft tot vreugde en dank baarheid bij dit jubileum. „Ik wens uw vereniging nog een lang en actief bestaan toe", zo zei de minister. „U geeft blijk van jeugdig aanpassingsvermogen, nu u bezig bent door statutenwijziging u ook te willen gaan bewegen op de gebieden van na zorg, bevolkingsonderzoek, arbeidsthe- rapie en het weder in de maatschappij brengen van genezen patiënten. De samenwerking tussen de particuliere organisaties en de regering blijft nood zakelijk en ik hoop, dat deze lang en vruchtbaar zal zijn" aldus de minister. Gedurende dit jubileumcongres sprak de voorzitter van de vereniging, dr M. R. Heijnsius van den Berg, een herdenkingsrede uit. Verder spraken nog dr Th. D. Schlichting over „Uit de geschiedenis der tuberculose"; dr Pt DEN HAAG, 23 September De ministerraad heeft vandaag beraad slaagd naar aanleiding van de a.s loon- compensatie en dc wens om de con sumptiebeperking ongedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt heeft de ministerraad geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aangelegenhe den contacten tussen de regering ener zijds en de werkgevers en werknemers anderzijds. Voor het begin der volgen de week wordt geen beslissing van de regering verwacht. Lof voor kapitein van sleepboot „Zwarte Zee" AMSTERDAM, 23 September De inspecteur van de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft vanmorgen zijn grote bewondering uitgesproken voor het be leid van de kapitein van de motor- sleepboot „Zwarte Zee", de heer T. Vet uit Maassluis, betoond bij het in veili ge haven brengen van zijn zwaar be schadigde boot na een aanvaring op 30 December 1951 in de Golf van Bis- caje. SPAANSE MEDAILLE VOOS VLISSINGER VLISSINGEN, 23 September De heer J. Marijs, alhier, heeft op de we reldtentoonstelling voor scheepsmo dellen, die te St Sebastian (Spanje), werd gehouden, een bronzen medaille gewonnen voor zijn inzending van een Zeeuwse zeil hoogaars. Een mooi re- sultaat voor deze Vlissingse modelbou-1 wer. I Manschappen van bet 4e Divisie-geniebataljon A Compagnie 3e peloton uit de legerplaats ,,'t Harde" bij Oldenbroek leggen een Baileybrug over een klein riviertje in Noord-West-Duitsland. Deze brug zal zelfs de zwaarste tanks kunnen „houden". Gistermorgen is de oefening „Grand Repulse" beëindigd. (Zie ook elders in dit blad). GAT BIJ OUWERKERK EERST IN NOVEMBER DICHT GOES. 23 September Naar wij thans nader vernemen heeft de storm van de afgelopen dagen de toch reeds al zwakke dijken op Schouwen-Duiveland op verschillende plaatsen min of meer ernstig aangetast. In het bijzonder is aan de Noordkust van Duiveland tussen het voormalige gat van Stevensluis en het gemaal van de Vierbannenpolder een zeer ernstige situatie ontstaan. De zeedijk is hier zwak en gevaar van doorbreken is niet geheel uitgesloten. De hoofdingenieur van de Dienst Dijkherstel, ir Geerts, noemde vanavond deze dijk, die „De Jongepolder" en de „Adriana Johannapolder" be- Muntendam, de staatssecretaris van schermt," het crïtieke punt van Schouwen-Duiveland. Volksgezondheid over „De tuberculose als maatschappelijk ziekte" en dr J. Zou de dijk hier doorbreken, dan wordt de polder Dreischor, waar de van der Lee over „Epidemiologische aspecten der tuberculose". OVERPLAATSING BEVRACHTINGSCOMMISSARIAAT Regering-Laniel overweegt anti-stakingsmaatregelen PARIJS, 24 September Volgens welingelichte Parijse politieke kringen overwegen rechtskundige raadgevers der Franse regering anti-stakingsmaat- regeïen, welke ten doel zouden hebben in geval van nieuwe arbeidsconflicten een ineenstorting der openbare dien sten te voorkomen. Volgens deze maatregelen zou het ambtenaren, die door hun werken een sleutelpositie innemen, in het vervolg verboden zijn aan stakingen deel te nemen. Zouden zij staken, dan zouden zij door de rechter kunnen worden be recht, 'erwijl ook de regering zelf hen zou kunnen straffen. Thans geldt slechts voor politieman nen een stakingsverbod. ROME, 23 September Voor Don derdag is in Italië een waarschuwings staking van 24 uur afgekondigd voor vier mllioen arbeiders. Bijna alle be drijven zuilen stilliggen en kranten, bioscopen en schouwburgen zullen ge sloten zijn. Het tweede stadium van deze groot scheepse actie voor loonsverhoging zal op 5 October plaats vinden. Voor die datum is een staking voor twee mil- lioen boerenarbeiders afgekondigd. Italiaanse anti-communistische vak bonden hebben zich in deze actie aan gesloten bij de grote, onder communis tische leidig staande vakbond. Een organisatie van industriëlen verklaarde, dat inwilliging van de eisen van de arbeiders een zeer ernsti ge verstoring in het prijzenpeil, de be groting en de productiekosten met zich mede zou brengen. De inwilliging zou staat en industriëlen iaarliiks 3.000.000.000 tot 3.500.000.000 gulden kosten, aldus de industriëlen. TERNEUZEN, 23 September Het voornemen van het Departement van Verkeer en Waterstaat om het be vrachtingscommissariaat te Terneuzen over te plaatsen naar Middelburg aanleiding hiertoe is de spoedige inwer kingtreding van de Wet Goederenver voer te Water, waardoor de Rijksver keersinspecties en de bevrachtingscom- missariaten zullen worden samenge voegd heeft in Zeeuwsvlaamse krin gen veel stof doen opwaaien. De Ka mers van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen is de eerste ge weest, die zich hiertegen heeft gekant n.l. door het zenden van een protest- telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Daarna heeft de Kamer een brief aan de minister gestuurd, waarin een uitvoerige uiteenzetting van de bezwaren, die tegen de over plaatsing bestaan, wordt gegeven. Ook de gemeente Terneuzen heeft zich in een schrijven tot de minister gewend en haar verbazing en verontwaardiging uitgesproken over het voornemen van Verkeer en Waterstaat. Naar aanlei ding hiervan heeft het Departement aan de Kamer van Koophandel om in formaties verzocht inzake deze kwestie, die de gemoederen bezig blijft houden. TWEEDE BRIEF. Tijdens de hedenmiddag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen onder voorzitterschap van ir C. A. L. Horstman te Sas van Gent, gehou den vergadering heeft de Kamer van Koophandel besloten een tweede brief aan de minister te zenden ter bevestiging van de eerste, inhouden de de argumenten, waarom tegen de overplaatsing van, het sinds 1933 te Terneuzen gevestigde, bevrachtings commissariaat bezwaren worden ge maakt. Dit besluit werd onderstreept door de volgende instanties, waarvan ver tegenwoordigers tot deze protestver gadering waren uitgenodigd: Gemeen te Terneuzen, Vereniging van burge meesters en secretarissen in Oost Z. Vlaanderen, Stichting van de Land bouw, Kring van werkgevers in de Kanaalzone, Schippersver. „Schutte- vaêr", Stichting Verladersbelangen Binnenscheepvaart voor Zeeland, R.K. Klompenmakerspatroons, Clinge, R.K. Z.-Vlaamse Vlassersbond, R.K. Vlas sersvereniging, St Jansteen, Vereniging Handelsbelangen, Terneuzen, Stichting Waterstansport, Vereniging Beurtvaart, Vereniging van Makelaars in Scheeps- vrachten en de Vereniging van Stro- vlashandelaren. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, ir Horstman, enkele cijfers ge noemd omtrent de omzet van Terneu zen en Middelburg. Hieruit bleek, dat door Terneuzen tien maal zoveel wordt omgezet dan door Middelburg. Hij stel de daarom voor bij de argumentering niet het chauvinisme op de voorgrond te stellen, maar de zakelijke belangen, die volgens hem veel belangrijker wa ren. De heer Rooze van de Vereniging Makelaars in Scheepsvrachten was de mening toegedaan, dat de verkeers problemen in het algemeen internatio naal gezien moeten worden. In het ka der en met het oog op de Benelux en het verkeer naar Frankrijk neemt Ter neuzen in Scheepvaartkringen een zeer belangrijke plaats in. „Het commissariaat dient dus in het centrum te blijven en dat is Terneuzen en niet verplaatst te worden naar het excentrische Middelburg", zo merkte hij op. Een vertegenwoordiger van de Binnenscheepvaart zei in de geplande overplaatsing een bedreiging te zien. Speciaal de samenvoeging van be vrachtingscommissariaat en Rijksver keersinspectie is in Zeeland niet te ver wezenlijken, of de Rijksverkeersin spectie zal naar Terneuzen overge plaatst moeten worden. De vergadering hield zich uitvoerig bezig met de vraag wie na de concen tratie de lakens uit gaat delen. Het was velen nog niet duidelijk of het commissariaat alleen komt te staan of dat het straks onder de verkeersinspec- tie zal ressorteren. Er werd daarom aangedrongen het commissariaat de zelfde bevoegdheden te geven dan tot nu toe het geval was, als de wet wordt ingevoerd. Velen vonden het ook vreemd, dat het Departement nu pas om inlichtingen vraagt, nu de wet al is aangekondigd. Een bestuurslid van de Binnenscheepvaart wees nog eens uitdrukkelijk op de kwestie noterings commissie. Deze commissie, die be staat uit twee vertegenwoordigers van de binnenscheepvaart en de handel, dient niet alleen rekening te houden met de behoeften van het binnenlands verkeer, doch ook met de activiteit van het internationaal vervoer te water. Men vreest bij overplaatsing dan ook veel moeilijkheden. Na het opsommen van talrijke be zwaren en argumenten werd uiteinde lijk besloten om geen protest te zen den, maar een tweede brief, waarin naast de opsomming van de bezwaren een onderhoud met de minister aange vraagd wordt voordat de e.v.t. eind beslissing valt. mensen inmiddels zijn teruggekeerd rechtstreeks bedreigd. De dijk, die door de diepe geul, die er langs loopt reeds verzwakt was, is door de laaste storm vooral ernstig aangetast. Aan de bin nenkant zijn grote stukken weggesla gen. NIEUWE DIJK. Hoewel het nog slecht weer is, wordt alles gedaan om erger te voor komen. Een gelukkige omstandig heid is, dat voor de dijk een hoog schor ligt. Reeds is men begonnen over dit schor een nieuwe dijk aan FOCUS JUBILEERDE Huldiging van de heer Christ, J. Mazure MIDDELBURG, 23 September Met een zeer drukbezochte receptie in Hotel „De Burg" hebben de firma Focus eh de daaruit ontstane N.V. Fo cus Veilig haar zestigjarig bestaan ge vierd. Tevens werd herdacht, dat de oudste directeur, de heer Christ. J. Mazure, op deze dag 55 jaar aan het bedrijf was verbonden. Een paar uur lang was het een ko men en gaan van zeer velen, die hun waardering voor het werk der arbeids bescherming, dat aan het bedrijf ver richt, uitspraken aan het adres van de directie en speciaal aan de mee-jubi- lerende heer Mazure. De vertegen woordigers van Focus Veilig in Duits land en Engeland waren voor deze ju bilea naar Middelburg gekomen. Tal rijke handelsrelaties kwamen- felicite ren, evenals vertegenwoordigers van openbare lichamen, terwijl ook burge meester Bolkestein van zijn belangstel ling blijk gaf. Ook namens de diverse verenigingen, waarvan de heer Ifazure bestuurslid is, werden gelukwensen aangeboden. Er waren heel wat ca- deaux en tientallen bloemstukken. In besloten kring hoopt het personeel Vrijdagavond a.s. het jubileum te vie ren. te leggen, zodat men later de oude dijk kan laten liggen. De aanleg van deze dijk zal, nu men veel draglines ter beschikking heeft, geen buiten gewone moeilijkheden met zich mee brengen. Morgenochtend vroeg hoopt men "met man en macht de aanleg te beginnen en deze binnen korte tijd te voltooien, zodat men spoedig hier de situatie weer volkomen meester is. Inmiddels wordt hard gewerkt om de aangetaste dijk voorlopig te behou den. Vele vrachtwagens en tractoren brengen grond aan om de grote gaten aan de voet van de dijk te dichten. OUWERKERK. Nu men in de komende maanden met slecht weer rekening moet hou den is het gewaagder dan ooit om voorspellingen te doen betreffende de werkzaamheden bij Ouwerkerk. De harde wind en de storm van de laatste dagen, de eerste weer na 1 Februari,„heeft ons toch weer min of meer verrast. Steeds staan we voof nieuwe situaties en moeten we nieu we moeilijkheden afwegen, aldus ver klaarde ir Geerts. Als er zich niet al te veel tegen slag voordoet, kan het enige gat, daf nog niet gedicht is na de ramp, in do eerste helft van November definitief worden afgesloten. SCHELPHOEK. Schelphoek heeft dë laatste stornj goed doorstaan. Ir Geerts noemde da situatie hier niet verontrustend. Wel laat de ringdijk nog wat water door, maar de dijk heeft zich goed ge houden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Dienst Dijkherstel in het midden van de volgende week toestemming geeft om met het leegmalen van de polder Schouwen te beginnen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Minder wind DE BILT, 23 September Wisse lende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Het komende weekeinde zal te Zwijndrecht een reünie worden gehouden van de geëvacueerde gemeenteleden der Ger Kerk van Nieuwerkerk. In Zwijn drecht is een commissie gevormd, die erin is geslaagd 150 leden van de zo zwaar getroffen kerkelijke gemeente bij gemeenteleden in Zwijndrecht on der te brengen. De komst naar Zwijn drecht uit vele plaatsen in het land is mogelijk geworden door een gift van de American Arabian Mission te Ku wait. Zaterdagmiddag worden de Nieuwerkerkers ontvangen, waarna des avonds in de lokalen der kerk een contactsamenkomst wordt gehouden. Zondag zullen de geëvacueerden de gasten zijn van de Gereformeerden in Zwijndrecht. Gasten en gastheren hebben een complete adreslijst ontvangen en de gasten, die moeilijk ter been zijn, wor den met de auto van het station af gehaald. September, de maand van echte vriendschap voor het christelijk dagblad voor Zeeland. Weet U nog wat we in onze brief aan U afspraken? Iedere abonné zou zorgen voor een nieuwe abonné en die zouden wij vóór 1 October a.s. ontvangen. Vele abonné's zorgden prompt voor de vervulling van hun vriendschapsdaad en stuurden onderstaand biljet aan de afdeling abonnemen ten van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes. Bent U daar ook al bij? Of bent U nog steeds doende om die nieuwe abon né „op te sporen"? Mocht dat laatste het geval zijn: zoek dan niet te ver. Die abonné kon weieens heel dicht bij U wonen. Misschien kan het wel Uw naaste buurman zijn. Wie zal het zeggen? Bekijkt U dat eens en mogen wij ook Uw nieuwe abonné vóór 1 October ontvangen? Ook Uw medewerking waarderen wij zeer. Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst Dagblad. een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1