MINISTER WITTE BELOOFT IN DRIE JAAR 174-000 WONINGEN Spoedige bekrachtiging van de E.V.G. gevraagd f Bijzondere regeling voor Zeeland wegens overbevolkte huizen Hier is mijn nieuwe abonné: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meer gelegenheid voor krotopruiming Socialisten wonnen Deense verkiezingen Poolse Mig neerge schoten ONLUSTEN IN ATJfcH Poolse bisschop veroordeeld Nederlander dringt op bewapening van Duitsland aan Storm veroorzaakte op Schouwen- Duiveland geen ernstige schade Springtij van Vrijdag wordt in spanning afgewacht 1 Molen bij Ouwerkerk ingestort RAO-onderofficieren pleegden verduistering hatuudifk dw ik óók mee!! Uitgave; Stichting „ZeeuwscH Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 33, ïel. 2430, bij geen geboor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- fieuzen: Dijkstraat 26--28 Expl" 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2588 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 23 SEPT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.28 u., onder 18.35 u. Maan op 18.36 u., onder 8.22 u. Hoogwater Donderdag 24 Sept.: Vlissingen: 2.13 u. 2.46 m., 14.22 u. 2.46 m. Terneuzen: 2.42 u. 2.62 m., 14.55 u. 2.62 m. Wemeldinge: 4.05 u. 2.08 m., 16.23 u. 1.96 m. Zierikzee: 3.56 u. 1.82 m., 16.06 u. 1.69 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 22 September In afwijking van het oorpronkelijk woningbouwprogramma zullen in de jaren 19541956 1 74.000 inplaats van 165.000 woningen gebouwd kunnen worden. Per jaar betekent dit een aantal woningen van 58.000, aldus heeft minister Witte vandaag meegedeeld. In afgeronde cijfers heeft de minister Zeeland 1.500 wonin gen toegewezen, dat is gemiddeld 500 woningen per jaar. Gedurende oeze drie jaren is voor de sanering en de vervanging van oude en ver vallen woningen een contingent van 12.000 woningen beschikbaar gesteld. Dit betekent een verdubbeling van het aantal van 6.000 ver vangingswoningen in de jaren 1951 1953. Van dit contingent van 12.009 wonin- Eis de helft over de provincies ver- ld op basis van ouderdom en kwa- it, terwijl 3.000 woningen zijn toe- gewezen aan de provincies met de oogste percentages overbevolkte wo ningen. Deze provincies zijn Groningen, Friesland en Zeeland. De resterende 3.000 woningen zijn gereserveerd voor verwerkelijking van de saneringsplan nen. Voor de verdeling over de provin cies is uitgegaan van de recente woningtekorten der gemeenten. Men is uitgegaan van een verdelingsbe ginsel, dat met de grote relatieve woningtekorten rekening houdt. De toepassing van dit beginsel mag ech ter niet tengevolge hebben, dat een overspanning van de arbeidsmarkt zou ontstaan. De ramingen voor het beschikbaar stellen van bouwvolume aan de pro vincies zijn in de volgende onderdelen onderscheiden: 1. Een raming van de toeneming van de woningbehoefte tengevolge van de natuurlijke bevolkingsgroei. 8. Een raming van de verandering van de woningbehoefte tengevolge van migratie .waarbij de invloed van de vestiging en het vertrek zowel voor de binnenlandse als de buitenland se migratie in rekening is gebracht. 3. Een raming van de woningbehoef ten voor krotopruiming en sanering. 4. Een raming van het in te lopen woningtekort. De verdeling van de woningen komt globaal hier op neer, dat gemeenten met de grootste percentuele woning tekorten rond 46 pCt en gemeenten met de kleinste tekorten, rond 13 pCt Van hun totale tekort zullen kunnen Inlopen. In zijn toelichting zegt de minister Nieuw Folketing gekozen KOPENHAGEN, 23 September Denemarken heeft gisteren een nieuwe volksvertegenwoordiging het Fol keting gekozen. De Deense socia listen zijn er in geslaagd een behoorlij ke winst te boeken, doch het aantal zetels, dat ze thans gaan bezetten (74) Is niet genoeg voor een meerderheid, daar de andere partijen samen 101 ze tels hebben veroverd. Hoewel de socialistische partij reeds voor de verkiezingen de grootste was in het land, nam zij niet deel aan de fegering. Het kabinet werd gevormd door een coalitie van de boerenpartij, de conservatieven en enkele kleinere partijen. De voorlopige verkiezingsuitslag, zo als die hedenmorgen bij ons binnen was, luidde: Sociaal democraten 74 ze tels; radicalen 14; conservatieven 30; boerenpartij 42; belastingpartij 6; com munisten 8; Duitse partij 1 en de on- afhankelijken geen. Dat laatstgenoemde partij geen en kele zetel behaalde, was een grote ver rassing van deze verkiezingen. Nu de socialisten met twee zetels meer, dan de boerenpartij en conser vatieven uit de bus komen, verwacht men een aftreden van premier Erik- sen. Of de socialisten nu een regering gullen vormen wordt onzeker geacht. Eerder denkt men aan een uitbreiding van de coalitie, waarop de huidige re gering steunt. verder, dat de beperktheid van de ma teriële en financiële middelen het toe kennen van financiële faciliteiten aan de woningbouw voor het overwinnen van de woningnood nog beperkende regelen nodig maakt. Ook het beschik baar zijn van het aantal bouwvak-ar beiders houdt een limiet in, die niet overschreden kan worden zonder tot ongewenste spanningen en prijsverho gingen te geraken. ARBEIDSMARKT. De nieuwe regeling, waarvoor inten sief overleg is gepleegd, houdt niet slechts rekening met de landelijke, maar ook met de regionale capaciteit van de arbeidsmarkt. De beschikbare middelen (800 millioen) worden zo verdeeld, dat zij een optimaal rende ment opleveren. Mislukte uitwijkpoging. BERLIJN, 22 September. Volgens het Westberlijnse anticommunistische inlichtin genbureau „West" hebben drie Russische straaljagers van het type MIG-15 op 13 September bij de monding van de Peene een Poolse straaljager van hetzelfde type neergeschoten, die trachtte naar het Westen uit te wijken. Het Poolse toestel, dat kwam uit de rich ting Anklam in Pommeren, was door de Russische jagers verscheidene malen ge troffen voor het het wateroppervlak raakte en ontplofte. Extra voor rampgebieden. Het ligt in het voornemen van de minister, zo wordt later ter toelichting nog meegedeeld, om gedurende de pe riode 1954 tot en met 1956 65.000 wo ningen per jaar te financieren. Van dit aantal zijn nu 58.000 woningen per jaar over de provincies verdeeld. Er is een quantum centraal gereser veerd voor migratie en gedeeltelijk voor vervanging van slechte woningen. De resterende 7.000 woningen per jaar zullen in reserve worden gehouden en worden aangewend o.a. voor herbouw van woningen in de rampgebieden, voor huisvesting van gerepatrieerden, voor bijzondere industriële ontwikke ling, voor defensie en soortgelijke doel einden. Opgemerkt wordt nog dat in de richt- contingenten zijn inbegrepen de wo ningen, die met herbouwfinanciering zullen worden gebouwd. Voor het jaar 1954 wordt verwacht dat 9.195 huizen krachtens deze regeling gereed zullen komen, in Zeeland kan men dan nog rekenen op 300 woningen. De Algemene Vergadering der V.N. RUSSISCH VREDESVOORSTEL OP DE AGENDA GEPLAATST NEW YORK, 22 September De agendacommissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft aanbevolen het Russische voor stel voor het afwenden van een drei ging van een nieuwe wereldoorlog op de agenda van de huidige zitting te plaatsen. De inhoud van dit voorstel publiceerden we gisteren in het ver slag van de rede van Wysjinsky. De Verenigde Staten hebben de agendacommissie meegedeeld, dat zij bereid zijn een vertegenwoordiger naar San Francisco, Honoloeloe of Genève te zenden voor besprekingen met een vertegenwoordiger van de Chinese Communisten en de Noordkoreanen om> te trachten de Koreaanse politieke conferentie te bespoedigen. De Algemene Vergadering heeft met veertig tegen acht stemmen, bij tien onthoudingen, het Russische voorstel verworpen om een debat over de vraag, welke landen aan de politieke confe rentie over Korea moeten deelnemen, De Russen deden met de indiening van dit voorstel een poging de kwestie- Korea opnieuw in bespreking te bren gen. DJAKARTA, 22 September In Atjeh moeten grote onlusten heersen Verscheidene telefoonverbindingen en treinverbindingen zijn verbroken. Le ger en politie in Kotaradja zijn sinds Zondag geconsigneerd. Het is nog niet mogelijk de gehele toestand in het ge bied te overzien. De onlusten zouden veroorzaakt worden door de tegenstellingen tussen het feodaal georiënteerde deel van de bevolking en de gewone bevolking. In Lhok Seumawe is vandaag een gevecht geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende. Aan de militaire zijde viel een dode. Het aan tal doden bij de bende kon niet wor den vastgesteld. Zestig bendeleden werden gevangen genomen. Te Kota radja is de avondklok ingesteld. Het Indonesische Kabinet heeft vanavond de toestand in Atjeh. ONTVLUCHTE PILOOT WIST NIETS VAN BELONING AF. SEOEL, 22 September. Volgens de Noordkoreaanse piloot, die giste ren in een Mig-straaljager naar Zuid- Korea is gevlucht, hebben Sowj et- Russische piloten in de Koreaanse oorlog meegevochten. Op een persconferentie te Seoel zei- de hij, dat de Noordelijken nog steeds Migs en bommenwerpers in Noord- Korea binnenbrengen. De bestuurder, die zei 22 jaar te zijn voegde er aan toe, dat hij sinds 1950 het plan had gehad naar Zuid- - orea uit te wijken. Dit was thans op een oefenvlucht van de basis Pjong jang uit gelukt. Hij had niets gewe ten omtrent de 100.000 dollar, die wa ren uitgeloofd voor het overbrengen van de eerste onbeschadigde Mig. „Ik stel geen belang in geld. Ik wilde slechts ontsnappen", zeide hij. Een officiële commentator heeft gis teren voor Radio Teheran verklaard dat Mossadeq ter dood moet worden veroordeeld. President Eisenhower heeft gisteren het Amerikaanse volk gevraagd inza melingen te houden van winterkleding vóór de bevolking van Oost-Duitsland. Paul van Tienen en mr J. Wolthuis, de leiders van de N.E.S.B., zullen Woensdag 30 September voor de Am sterdamse Rechtbank terecht staan. PARIJS, 22 September Mgr Kac- marek, bisschop van Kielce, is wegens spionnage en tegen de staat gerichte propaganda veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Twee andere geeste lijken, Dabrowski en Widlak werden veroordeeld tot resp. negen en zes jaar gevangenisstraf. Radio Moskou wist om te roepen dat de bisschop zijn vonnis met kalmte en berouw aanvaardde. De bisschop zou hebben toegegeven, dat hij in politiek opzicht op de verkeerde weg was ge weest. „Groot is mijn schuld. Ik zou graag de rest van mijn leven wijden aan het uitboeten van deze schuld", moet bisschop Kacmarek gezegd heb ben. Het Vaticaanse blad „Oservatore o" schrijft, dat het vonnis een aanval op de Katholieke geest -i Polen inluidt. REGERING VRAAGT UITSTEL VAN TWEEDE KAMER-DEBAT DEN HAAG, 22 September De regering heeft gisteren aan de voorzit ter van de Tweede Kamer gevraagd het debat over de coördinatie der so ciale verzekering heden niet te doen voortzetten. Verleden week Donderdag was dit vastgelopen door het amende ment Lucas (K.V.P.) om de leeftijds grens voor de kinderaftrek niet te ver lagen tot 16 jaar. Algemeen neemt men aan, dat de regering dit probleem wil bespreken bij de behandeling van de belasting-ontwerpen, waarbij ook het vraagstuk van de kinderaftrek aan de orde komt. Had zij deze toezegging reeds tijdens de debatten gedaan dan zouden de ontwerpen wellicht reeds aangenomen zijn, daar het amende ment Lucas dan geen kans zou maken. Een meerderheid in de Kamer is ech ter van mening, dat de gevolgen van deze technische herziening gecompen seerd moet worden. De Tweede Kamer is heden dan ook niet in openbare ver gadering bijeen gekomen. Wel waren er afdelingsvergaderingen. Per tele gram zijn de Kamerleden hiervan op de hoogte gesteld. RESOLUTIE VAN RAADGEVENDE VERGADERING STRAATSBURG, 22 September De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vandaag te Straatsburg een belangrijke zitting achter de rug. Na een kort debat over de stand van de Europese defensie, ingeleid door de Nederlander Fens, die een opzienbare rede hield, heeft de vergadering vanmiddag met 47 tegen 10 stemmen en 18 onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin op spoedige bekrachti ging van de E.V.G. wordt aangedrongen. Met nadruk wordt een voortzetting van de bewapening gevraagd en wordt o.m. de wens uit gesproken een nauwere samenwerking tot stand te brengen tussen de E.V.G. en de N.A.V.O. In zijn rede zei de Nederlandse ka tholieke afgevaardigde, de heer Fens: „Ik ben zeer verontrust door de ver mindering van de belangstelling der publieke opinie voor de verdediging". De waarschuwingen van de Raad van de N.A.V.O. en van generaal Ridgway hebben slechts weinig weerklank ge DIJKHERSTEL WERD STILGELEGD ZIERIKZEE, 22 September De felle wind van gisteren, de afge- open nacht en vanmorgen heeft voor Schouwen en Duiveland welis waar moeilijkheden met zich gebracht, maar ernstige schade is tot dusverre niet gemeld. De werkzaamheden aan het dijkherstel bij Ouwer- kerk, Schelphoek en andere plaatsen moesten, naar men zich kan voor stellen, volledig worden stilgelegd. Op verscheidene plaatsen zijn ge deelten van de pas aangebrachte klei weggeslagen. voerd. Men heeft maatregelen getrof Bij Schelphoek is het werk nu zover gevorderd, dat men de ringdijk binnen veertien dagen waterdicht hoopt te hebben, waarna men met het leegpom pen van de 9.000 ha grote polder Schouwen zal kunnen beginnen. Doen zich geen verdere moeilijkheden als gevolg van de slechte weersomstandig heden voor, dan zal men deze plannen wel kunnen uitvoeren. De Rampaartsedijk, welke de pol der Oosterland en Sirjansland van het buitenwater afsluit, heeft het ge houden. Men heeft zich in de dorpen Oos terland en Sirjansland in de afge lopen nacht niet op zijn gemak ge voeld, omdat deze dijk nog slechts zwak is, doch in elk geval hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. In Zierikzee ziet men met enige 'spanning het springtij van a.s. Vrijdag tegemoet. De normale waterstand zal dan volgens de getijtafels reeds vrij hoog zijn, n.l. 1.90 m. N.A.P., terwijl te verwachten is, dat, bij aanhoudende storm, deze stand zal worden opge- fen om door vloedplanken en afdam mingen het water bij abnormaal hoge stand een tijdig halt te kunnen toeroe pen. Deze maatregelen zijn ook wel noodzakelijk, omdat het water door de om de stad gelegde nooddam er niet meer uit zou kunnen, wanneer het via de haven de binnenstad zou zijn bin nengelopen. De bootverbindingen. Het ruwe weer drukt in vrij ernsti ge mate een stempel op de bootverbin dingen met het vasteland. Reeds gis teravond moest de dienst Zierikzee Burghsluis worden gestaakt. Men maakt hiervoor nu gebruik van de ge brekkige wegverbinding met de West hoek van Schouwen. De dienst Zierik zeeKatseveer van de provinciale stoombootdienst functionneert vrij nor maal. Alle diensten, ook de nachtdien sten, werden uitgevoerd. Nabij Mol in de provincie Antwer pen zal een Belgisch centrum voor atoomenergie worden gebouwd. vonden. Europa schijnt verzuimd te hebben de werkelijke stand van de verdediging onder ogen te zien. „Heeft misschien het vredesoffen sief van Malenkof twijfel over de verdediging doen ontstaan?", zo vroeg de heer Fens zich af. Naar aanleiding van de Amerikaanse eis, dat Europa binnen twee jaar zijn verdediging zelf moet bekostigen, zei de heer Fens, dat Amerika dan maar eens een vrijere tarievenpolitiek moet voeren, die het de Europese landen mogelijk moet maken op de Ameri kaanse markten te concurreren. Bo vendien zouden grote Amerikaanse in vesteringen in Europa nodig zijn. Met klem drong de heer Fens aan op de Duitse bewapening. Duitsland is en blijft een vacuum en de Russen kunnen daar ongestoord oprukken. De Britse regering heeft vanmiddag nog bij monde van de parlementaire onderstaatssecretaris, Anthony Nutting, verklaard, dat zij vierkant achter de voltooiing van de E.V.G.-betrekkingen staat. Zij is bereid, zo zei Nutting, met de E.V.G. betrekkingen aan te knopen, die nauwer zijn dan enige, die we tot nu toe gekend hebben. OUWERKERK, 22 September De eeuwenoude molen, die dicht bij het dorpje Ouwerkerk stond, heeft de storm van de afgelopen nacht niet meer kunnen doorstaan. Toen het van morgen licht werd, was hij in de gol ven verdwenen. Alleen een wiek, die nog boven het water uitstak herinner de aan de plaats waar de molen de stormen bijna vier eeuwen had getrot seerd. In de rampnacht zijn de molenaar en zijn vrouw in het woedende water omgekomen. De molen bleef staan, al werd hij vooral aan de Noordkant zwaar beschadigd. Met veel moeite is hij toen gestut. Lang heeft hij de strijd volgehouden, maar nu is dan zijn lot bezegeld. En daarmede is één van Zee- lands weinig overgebleven korenmo lens hij dateerde van 1566 verval len tot puin. De sterrenwacht te Utrecht, het astronomisch observatorium van de Rijks» universiteit, dat gebouwd is op het eeuwenoude bolwerk Zonnenbui-g, bestaat op 28 September honderd jaar. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest publiceren wij deze foto. Prof. M. G. J. Minnaert, de directeur van het observatorium, gezeten bij het ondereinde van de zonnekijker met grote spektograaf, oor spronkelijk gebouwd door Prof. W. H. Julius 'S-GRAVENHAGE, 22 Sept. De adjudant R.A.O. onderofficier van het 2e depot Luwa te Bussum, is opgesloten in het Huis van Bewaring te den Haag omdat hij, zoals hij heeft bekend, een bedrag van ongeveer 3.000.heeft verduisterd. S. verkocht in zijn functie als R.A.O.-officier aan militairen kaarten voor de busdiensten van de N.B.M. Het geld stak hij in zijn eigen zak. Tesamen met nog enkele andere kleine verduis teringen leverde hem dit ongeveer ƒ3.000.op. In October a.s. zal S. terecht staan voor de krijgsraad te velde West. Voorts bevindt zich in het Huis van Bewaring de adjudant-onderofficier, dienstdoend R.A.O., P. van het kamp „Golflinks" van de Nat. Res. bij Arnhem. P. had de opbrengst van de verkoop van horloges, die hij van een horlogeimpor teur in consignatie had, niet afgedragen. Voorts had hij voorschotten, die hij ter uitbetaling in kas had, voor zichzelf ge bruikt. Ook de opbrengst van een col lecte voor het Rampenfonds verdween in zijn eigen zak. Deze verduisteringen leverde P. tesamen een bedrag van on geveer 3.000.op. P., die een bekentenis heeft afgelegd, zal, evenals S. in October a.s. terecht staan voor de krijgsraad. TOENADERING TUSSEN GRIEKENLAND EN BULGARIJE ATHENE, 22 September Grieken land heeft het Bulgaarse voorstel om de diplomatieke betrekkingen te her vatten aanvaard. Proefvaart „Kungsholm" gaat niet door VLISSINGEN, 22 September Da proefvaart, die het door de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde'* voor rekening van de Zweden-Ameri- ka-lijn gebouwde motorschip „Kungs holm" vandaag van Vlissingen naar Rotterdam zou maken, is uitgesteld. Da slechte weersomstandigheden en de la ge waterstanden beletten de „Kungs holm" de noodsluis te Vlissingen te passeren. Veerdienst Zierikzee-Anna Jacoba» polder ZIERIKZEE, 22 September Als gevolg van de enigszins gunstiger weersomstandigheden heeft de Rotter damse Tramwegmaatschappij het ver voer van vrachtauto's op de veerdienst ZierikzeeAnna Jacobapolder met da laatste avonddienst van heden hervat. Men hoopt dat de wind ook morgeit gunstig blijft, opdat ook dan het zó dringend nodige autovervoer zal kun nen doorgaan. Mocht de wind morgen weer fel opsteken, dan moet evenwel weer rekening worden gehouden met het uitvallen van het vervoer van vrachtwagens. DE BILT ZEGT: Nu en dan regen. DE BILT, 22 September Over wegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Hier hebt U mijn nieuwe abonné. M'n buurman was medelezer en deze is nu zelf abonné geworden. Hij -wilde toch maar liever de krant helemaal voor zich alléén hebben." Dit bericht van één onzer abonné's spreekt eigenlijk boekdelen. Wat lag hier die abonné „dicht bij huis". Z'n naaste buurman, nota bene! En is het niet alleszins begrijpelijk, dat die buurman de krant maar liever helemaal voor zich alleen heeft? Hij kan dan rustig z'n krantje lezen op een tijdstip, dat hij dat wenst. Boven dien heeft hij dan niet het onaangename gevoel, dat een ander eerst van zijn krantje heeft „gesnoept" en daardoor het nieuws later in huis kreeg. Nee, wij begrijpen het best, dat een samenlezer toch maar liever de krant hele maal alléén wil hebben. Is Uw buurman, links of rechts, misschien ook medelezer? Dan is die nieuwe abonné in 't geheel geen lastige opgave. Probeert U maar eens. Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1