DE SLl JIKER Aanslag op de Sultan van Marokko Gen. Synode der Chr. Geref. Kerken roept op tot ernstige bezinning „WIE BETAALT, SPREEKT MEE." Nieuwe rectores-magnifici namen hun plaatsen in Pech voor Amsterdams burgemeester Men poge de jeugd niet te behouden door wereldse middelen Jtloe ue moordenaar werd overmeesterd Enige gedachten over de mogelijkheden van vertegenwoordiging van gebouwde eigen~ dom in polder- en waterschapbesturen. Arrestaties in Egypte FEUILLETON Aflevering 22 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Dinsdag 22 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Rectoraatsoverdrachten aan de universiteiten Plechtigheden in Amsterdam, Utrecht, Leiden, Groningen, Nijmegen en Tilburg s-GRAVENHAGE, 21 September. Een jaarlijks terugkerende traditie bij het begin der colleges aan de diverse universiteiten, die ons land bezit, is de overdracht van het rectoraat door de rectores- magnifici aan hun opvolgers. Zij kwijten zich daarmee van de laatste wettelijke verplichting die op hen rust, zoals prof. mr dr G. van den Bergh van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam het uitdruk te, toen hij het rectoraat overdroeg aan prof. dr M. W. Woerdeman. In Amsterdam echter was de over dracht anders dan in vorige jaren, omdat niet alleen een andere, maar ook een an dersoortige rector optreedt. Verwacht mag n.l. worden, dat de nieuwe rector-magni- ficus een niet gering aantal jaren deze waardigheid zal bekleden, tezamen met de Woensdag j.l. benoemde kanselier-di recteur, dr F. Bender. Samen zullen zij het presidium van de Amsterdamse uni versiteit gaan vormen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft reeds vorig jaar be sloten tot deze nieuwe vorm, waarmee een doeltreffender beheer wordt beoogd. ZORG EN VREUGDE. Een zorgelijke toon klonk door in de rede, die de scheidende rector-mag- nificus van de Rijksuniversiteit te Gro ningen uitsprak. Prof. mr J. H. Beek huis, die het rectoraat overdroeg aan prof. jhr dr P. J. van Winter zei, dat de toekomst niet geheel zonder zorg was. Oorzaak hiervan is de belangrijke vermindering van het aantal studenten. Verheugend en sterk opvallend noemde prof. dr V. J. Koningsberger, die zijn ambt overdroeg aan prof. dr H. C. Rühm- ke, de toename van het aantal buiten landse contacten. Het aantal ingeschre ven buitenlandse studenten nam sterk toe. In Leiden was het prof. dr J. J. L. Duy- vendak. die het rectoraat overdroeg aan Uitspraak van C.N.V. HANDELSREIZIGERS IN BEAMBTENBOND. UTRECHT, 19 September. De grensregelingscommissie van het C.N.V, heeft heden uitspraak gedaan in het geschil tussen de Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en de Ned. Chr. Beambtenbond. Zoals bekend konden tot dusverre christelijke handelsreizi gers zich bij een van deze bonden aansluiten. Het C.N.V. achtte dit on gewenst en enkele malen zijn pogingen gedaan om tot een oplossing te ko men. Toen dit mislukte is de zaak voorgelegd aan de z.g. grensrege lingscommissie. Deze heeft nu beslist dat de Ned. Chr. Beambtenbond wordt aangewe zen als de organisatie waarin de christelijk georganiseerde agenten en handelsreizigers bij uitsluiting dienen te zijn georganiseerd. Binnen het ka der van deze organisatie dient echter een groep handelsreizigers en han delsagenten te bestaan, die met be trekking tot de behartiging van de beroepsaangelegenheden autonoom is. Zonder visa naar de V.S. AMSTERDAM, 21 September. Een vertraging van een uur heeft de Amsterdamse burgemeester, mr Arn. J. d'Ailly, Zaterdagavond het K.L.M.- toestel naar New York bezorgd, toen hij er mee naar de V.S. wilde reizen. De burgemeester bleek geen visa te bezitten en hij herinnerde zich, dat deze in zijn oude pas stonden, die in het stadhuis lag. Met spoed werd de pas opgehaald, maar toen bleek, dat de visa waren verlopen. Mr d'Ailly heeft het er nu maar zonder visa op gewaagd REPORTERS TERUG UIT GOENLAND. HILVERSUM, 21 September. De radioreporter Siebe van der Zee en de schrijver Anthony van Kampen zijn van hun reis naar Groenland, die vier maanden heeft geduurd, in ons land teruggekeerd. Zij zijn langs de Groenlandse kust omhoog getrokken tot diep in de Poolcirkel, waar zij de nog volkomen primitieve Pooleskimo's hebben ont moet, naast de ultramoderne Ameri kaanse vliegbases. Er zijn van de vele gesprekken opnamen gemaakt, terwijl foto's en films voor televisie doeleinden zijn vervaardigd. prof. mr J. J. M. van Bemmelen. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen werd prof. mr Ch. J. M. Petit opgevolgd door prof. dr J. N. H. Robbers en aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg kwam prof. mr W. C. L. van der Grinten in de plaats van prof. dr M. J. H. Smeets. Ingezonden Mededeling (adv.) Haak U los nlt do greep van Rheumatlsche Pijnen. Doe een bloedzuiverende knor met Krnschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en ste ken en die stramme pijn in ledema ten en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger wer king. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. Inzinking en vervlakking in eigen kring (Van één onzer redacteuren.) DEN HAAG, 21 September. Van de, kansels der Chr. Geref. Kerken is gistermorgen voorlezing gedaan van een getuigenis dat de jongst, te Apeldoorn gehouden Generale Synode, tot de gemeenten heeft doen uitgaan. In dit getuigenis merkt de Synode op, dat zij diep onder de indruk is van de ernst der huidige geestelijke situatie in de Chr. Geref. Ker ken alsook verontrust over de hier en daar zich voordoende ver schijnselen van inzinking, vervlakking en zelfs van tegenstand som tijds t.o.v. de praktijk der godzaligheid. Daarom heeft zij een woord van getuigenis willen doen uitgaan in alle liefde en vermaan. Met modern-religieuze klimaat in heel de wereld kenmerkt zich thans door een al meer loslaten van het verleden van het historisch geworde- ne, gepaard gaande met nog wel over nemen van de religieuze symbolen maar om inmiddels haar inhoud te vervagen of los te laten. Staande midden in dit klimaat constateert de synode verschijnselen, die met grote zorg vervullen en roepen tot diep ern stige bezinning. Daarom zij men, op en onder de kansel diep doordrongen van het tijdelijk en eeuwig wel en wee zowel van de bekeerden als van de onbekeerden. Het onderscheidend, ontdekkend, onderwerpelijk en bevin delijk element moet zowel in de predi king, op de catechisatie als bij het huisbezoek etc. krachtig aanwezig zijn. De algenoegzame rijkdom en le vensvervulling in Christus moet zo worden uitgestald, dat middellijker wijs de zielen tot jaloersheid bewogen worden. Daartoe mopt worden uitge gaan van het doopsformulier, dat spreekt van een nature midden in de dood liggen in een verbroken werk verbond, opdat daardoor de noodzaak en rijke inhoud van het Genadever- bond des te beter verstaan worde. Hier ligt, aldus het getuigenis ver der, een taak voor de ouders, de pre dikanten, de hoogleraren, de ouder lingen en allen, die leiding geven. Zij allen moeten zich steeds meer oriënteren in de practicale godge leerdheid, opdat zij de jongeren tot een goed voorbeeld mogen zijn. De verbondsbeschouwing ontaardt soms tot een vervlakking alsof het voldoende ware door geboorte te zijn opgenomen onder de verbondsbede- ling en alsof men zonder de inner lijke wederbarende werking des H. Geestes de weldaden des Verbonds zich kan toe-eigenen en deelachtig maken. Geloof en bekering zijn wel noodzakelijk, maar zo, dat goed in het oog gehouden worde, dat alles genade gift des verbonds is. Er is een recht opi te geloven maar dan moet de bevindelijke weg geleerd worden. Alleen door een oprecht geloof kan men Christus en al zijn weldaden deelachtig worden. Dan zal de toegang tot het H. Avondmaal wel beperkt, maar ook op goede gronden ontsloten worden. DE JEUGD. Ten aanzien van de jeugd roept de Synode op tot, de uiterste voorzichtig heid. Men poge niet de jeugd te be houden door met wereldse middelen te werken, want dat voert haar te meer in de armen van de jeugd vijand: satan. De Synode wekt allen op in de naam des Heren, zich voor zijn aan gezicht te verootmoedigen over de bondsbreuk, de H. Geest niet te be droeven, maar om positief in de vreze Gods te wandelen. De tijden zijn diep ernstig en alles wijst er op dat Christus' toekomst al meer genaakt. Uit de verte wordt reeds de roep gehoord: de bruidegom komt. Daar om moet meer dan ooit gezocht wor den naar de dingen die boven zijn, niet die op de aarde zijn. De Synode roept allen toe: waakt en bidt, want de ure der verzoeking, die over de gehele aarde komen zal, ge naakt. De gemeente van Christus moet bereid zijn om de komende Rechter te ontmoeten, gereed zijn opdat hij in die dag en ure haar wakende vinden zal, staande midden in haar taak, en ge- ;élijk op de dag zijner heirkrachtrii. Dan zal sierd zijnde met alle geestelijke sieraad zij haar verheerlijkte hemelse Bruide gom kunnen ontmoeten met het Hosan na op de lippen en hij zal haar, over- winnares in zijn naam, geven de kroon des levens. Het getuigenis is ondertekend door het moderamen der Synode: ds W. Kremer, ds J. C. Maris, ds I. de Bruy- ne, ds D. H. Biesma en ds W. F. La- man. Conferentie Chr. Werkgevers. 's-GRAVENHAGE, 21 September. Vanwege het Verbond van Prot. Chr. werkgevers zal van 1214 October te Nunspeet een najaarsconferentie worden gehouden. Als referenten zullen optreden de hoogleraren dr. R. van Dijk en dr. R. Schippers, beiden van de Vrije Universiteit, die zullen refereren over: „De plaats van het bedrijf in de moderne samenle ving". Prof. van Dijk zal het onder werp vanuit sociologisch gezichtspunt benaderen en prof. Schippers zal het belichten vanuit de gegevens der Chr. ethiek. Toen Sidi Mohammed Ben Arafa, de nieuwe Sultan van Marokko, te paard in processie op weg was naar de Toeranga Moskee in Rabat, op 11 September j.l., pleegde Allal Ben Ab dullah, een 28-jarige huisschilder uit Rabat, een aanslag op zijn leven. De moordenaar reed met zijn oude Ford in op het paard, waarop de Sultan was gezeten. Het paard brak een voorbeen en viel, de Sultan, die door het paard werd meegesleurd in de val, kon door zijn lijfgarde ongedeerd op de been worden geholpen. Een lid van de lijfgarde van de Sultan slaagde er in in de Ford te springen. Allal Ben Abdullah verwonde hem echter, door hem met zijn mes in de rug te steken. Toch gelukte het de lijfwacht, de moordenaar reed met zijn oude Ford politieman in burger schoot hem dood. On ze foto's laten zien hoe de ge schiedenis zich afspeelde. Foto 1: Het lid van de lijfwacht springt in de auto, om de moorde naar, die zijn mes trekt, te overmees teren. De man in het donkere pak. die naderbij komt, is de politieman, die de aanvaller uiteindelijk zal do den. Foto 2: De lijfwacht heft zijn vuist om Allal Bc.i Abdullah een slag in het gezicht te geven. De moordenaar tracht zich met zijn mes te verdedi gen. Foto 3: De lijfwacht gooit de aan valler uit de auto; de politieman is reeds dicht genaderd. Foto 4: De politieman in burger richt zijn revolver op de moordenaar. Aan de Ned. Spoorwegen is ver gunning verleend tot het exploiteren van een rechtstreekse busdienst tus- houden worden na afloop waarvan het Franse radicalen vragen viermogendhedenconferentie. PARIJS, 20 September. Het con gres van de Franse radicaal-socialisti sche partij heeft een motie aangeno men, waarin wordt gevraagd om vier- mogendhedenbesprekingen op het hoogste niveau. Voorts sprak de par tij zich uit voor de Europese gemeen schap. Betreurd werd evenwel, dat de internationale toestand voortijdig het vraagstuk van een militaire ge meenschap aan de orde stelde. Prot. Chr. Reclasseringsvereniging. 's-GRAVENHAGE, 21 September. De Prot. Chr. Reclasseringsvereniging zal 2 October a.s. in Amsterdam on der presidium van prof. dr. H. Dooye- weerd haar zilveren jubileum vieren. Om twee uur zal in het American- hotel een herdenkingsbijeenkomst ge sen Amsterdam en Den Haag v.v. OOR DE MEESTE MENSEN is schappen. Nu kan men wel zeggen, dat een polder of een waterschap een onbekende grootheid. Wat een gemeenteraad is weet iedereen. Elke Nederlander werkt aan de vor ming daarvan door middel van zijn stembiljet mee. En als hij enige be langstelling heeft voor de publieke zaak, zal hij na elke raadsvergadering de persverslagen lezen om te zien welke besluiten er, al of niet met medewerking van „zijn" man, zijn ge nomen. Bij een polder of een waterschap ligt dat heel anders. Openbare ver kiezingen komen nooit voor en alleen de grotere waterschappen zien het be lang van publiciteit in. Bij kleine polders lijkt het erg veel op een „onderonsje" en de gewone man inte resseert er zich niet voör. Behalve op het moment, dat hij een aanslag krijgt thuisgestuurd voor wat officieel heet: de gebouwde eigendom (woningen, schuren, opstallen, enz.). En aangezien het gebouwd nog lang niet in elke polder is belast, is de kans op enige kennis van en enige belangstelling voor wat zo'n polder en zo'n polder bestuur doen helemaal miniem. Het schijnt wel eens te gebeuren, dat een eigenaar van gebouwd, die een aanslagbiljet ontvangt, dat terug stuurt met de mededeling, dat hij geen lid van die vereniging wil zijn. Hij schiet er niets mee op, want een pol der of een waterschap is nu eenmaal geen vereniging, maar een publiek rechtelijke instelling, evenals een ge meente, en dus: overheid! Dan be taalt zo'n man maar, omdat hij weet, dat hij toch aan het kortste eindje zal trekken. Een goede democratische regel is, dat iemand, die voor iets betaalt, ook mag meespreken. Deze bestuur in de TorenzaaT recipiëren zal. reëel ëeldt ook voor polders en water- Plattelandsjeugdleiders in Amerika aangekomen. NEW YORK, 21 September. Zeven vertegenwoordigers(sters) van Nederlandse plattelandsjongerenorga nisaties zijn met de „Maasdam" ih New York aangekomen. Zij zullen een studiereis door de V.S. maken, die ongeveer 12 weken zal duren. Onder de afgevaardigden bevinden zich mevr. A. Vermet-de Ruiter te Bennekom namens de Bond van Christenboerinnen, boerendochters, plattelandsvrouwen en meisjes, de heer R. Bos uit Ede van de C.J.B.T.B. en mej. A. Oostingh uit Nijehorne namens de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. LONDEN, 21 September. Radio Cairo heeft bekend gemaakt, dat 13 personen zijn gearresteerd op last van de revolutionaire raad. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De dertien arrestanten zullen voor de revolutionaire rechtbank verschijnen. De arrestaties zouden, volgens het opperbevel van het leger in verband staan met de aan staande processen tegen verraders. Bovendien hebben nog drie perso nen huisarrest gekregen. Tot de gearresteerden behoren enkele vroe gere ministers van de Wafd-partij. De arrestant wordt uit het ge drang gevoerd en de champetter voegt hem toe: „Dank het je goede schutsheilige man, dat ik bijtijds ge komen ben, om je uit de handen van dat grauw te houden. Ze hadden je anders de armen en benen stuk ge slagen. Maar zie je: ik beproef altijd het kwaad in zijn begin te stuiten. Ik ken mijn mensen en laat ze liever op vrije voeten dan ze voor zulk een ge ring misdrijf in hechtenis te nemen en te houden. Natuurlijk is een klein faveurtje mij bij zulk 'n geval niet onwelkom. Je wilt zeker naar Brug ge? Nu, voor de kleinigheid van vijf franc zal ik je ongemoeid laten en je een eind op weg naar Brugge bren gen. En dan sta ik je borg, dat nie mand je verder een haar zal krenken en naar wat er gebeurd is geen haan zal kraaien". Zulk een onbeschaamdheid heeft Zijier nog nooit meegemaakt. Wat een geniepige en eerloze agent. „Zo, zo, dat geloof ik graag. Je bent dus bereid mij voor dat bagatel onschuldig te verklaren. Dat is nu wel heel vriendelijk van je, maar het is jammer voor je, dat ik niet bereid ben, om je het geld te geven. Ik ben niet schuldig. Ik ben Protestant en als zodanig mag men mij niet nood zaken deel te nemen aan ceremoniën, die met mijn godsdienst niet ge meen hebben. Ik meen, dat de wet mij vrijheid van geweten waarborgt en hoop de weg naar Brugge wel zon der je geleide te vinden, mijn waar de vriend. Ik groet je!" Met deze groet wil hij zich verwij deren. ,Ho, ho, zó gaat het niet", zet de champetter hem de voet dwars. „Ik heb je als rustverstoorder, als rust verstoorder versta je, gearresteerd en dus: ga je mee. Bedenk, dat elk ver zet tegen de gewapende macht je vonnis verzwaren zou!" En het nie tige scharminkel laat zijn sabel rin kelen. Zijier is zo verstandig de man zwij gend te volgen in de mening, dat, als de Maire van zijn zaak hoort, hij on middellijk in vrijheid zal worden ge steld en zijn weg zal kunnen vervol gen. Doch dat pakt anders uit. Met de woorden: „Vandaag worden er geen gerechtszaken door de Maire behandeld", sluit het nietige cham- pettertje hem, eer hij het vermoedt, Iets later op de avond wordt hem een paar bossen stro gebracht met een oude deken; bovendien nog een kruik water, maar voedsel niet. Hij schikt zich maar in zijn lot, er zit niet anders op, al is hij gemelijk en verdrietig. Eindelijk, hij heeft wel eens geslui merd, zo nu en dan, maar niet gesla pen, komt er een streep licht door het vuile venster naar binnen gluren: de dag is dan toch aangebroken! Hij verwacht nu niet anders dan in het arrestantenlokaal op, om daar tot de volgende morgen te moeten wachten. In de loop van twee dagen voor de tweede maal gevangen! Weliswaar laat dit tweede geval zich niet zo ernstig aanzien als het eerste, maar zonder verontrusting is hij niet: als de Maire van Damme niet edeler denkt dan zijn politieman, kan het voorval hem nog wel meer kosten dan vijf franc, eer hij zijn vrijheid terug heeft! En het jammerlijke is dat hij schier niet vooruitgekomen is en nog niet heel ver van Sluis ver wijderd is. Tevergeefs ziet hij uit naar een middel, om aan de cel te ontsnappen. De deur is goed van slot en grendel voorzien en het enige lichtvenster te hoog om er bij te komen. spoedig gehaald te worden om voor de Maire te worden geleid. Maar zijn geduld wordt op zware proef gesteld, want er gebeurt voorlopig niets. De morgen verstrijkt. Buiten wordt schier geen geluid vernomen. Het is of heel Damme van de roes moet uit slapen. Eerst diep in de namiddag ver schijnt het champettertje om hem te halen en voor „mijnheer de Maire" te brengen om zich als „rustver stoorder" te verantwoorden. De veekoopman, die volkomen kalm is en wiens tegenwoordigheid van geest hem niet in de steek laat, is brandend nieuwsgierig om te weten welk vlees hij met de Maire in de kuip heeft. Nu, dat valt direct al mee. Het agen- tje wordt helemaal niet vriendelijk be jegend door zijn superieur. „Zo. Je kunt wel gaan Perron. Ik zal het met deze man wel vinden!" „Maar zou ik, mijnheer de Maire, het geval, zoals het zich heeft voor gedaan nog eens niet herhalen in te genwoordigheid van de delinquent?" „Volmaakt overbodig, Perron. Je hebt mij voldoende op de hoogte ge bracht. Je kunt gaan". Met stekende oogjes, maar ogen schijnlijk zeer onderdanig verlaat, tot grote verlichting van Zijier, met veel strijkages het agentje 't vertrek van het gemeentehuis, waar de Maire ze telt. „En nu, vriend, vertel mij je naam en je beroep eens". Frits Zijier reikt hem zijn paspoort over. „Jacques Huijsser, veehandenlaar, Sluisin orde. En nu, Huijsser, je bent beschuldigd je gisteren zeer on eerbiedig tegenover de geestelijkheid te hebben gedragen en het Heilig Sa crament met spot te hebben bejegend en daardoor aanleiding tot rustver storing te hebben gegeven. Wat heb je daarop te zeggen?" Heel kalm vertelt Jacques Huijsser wat er precies is voorgevallen; dat hij eerst nauwelijks heeft bemerkt, dat de Pastoor naderde, maar toen terzijde wilde gaan staan, omdat hij, als Protestant, aan de plechtigheid niet kon deelnemen. De Maire knikt en zegt: „Ik zal de laatste zijn om je dat euvel te dui den. Wel ben ik Katholiek, maar ik heb zo mijji bepaalde meningen over deze dingen. Bovendien is vrijheid van godsdienst bij de wet gewaar borgd. Maar, waarde vriend, je wordt van iets ernstigs beschuldigd. Je hebt, volgens het rapport, met deze stok op het publiek ingeslagen en niet zuinig ook. Wat heb je daarop te zeggen?" de gewone man toch ook geen invloed heeft op de besteding van zijn belas tinggeld in de gemeente, waar hij woont, maar dan vergeet men, dat de officieel gekozen raadsleden daar eigenlijk zitten in opdracht van de kiezers. Indirecte invloed is er dus wel degelijk. Het eenvoudigste zou zijn ook voor polders en waterschappen, waar voor gebouwde eigendom moet worden be taald, algemene verkiezingen uit te schrijven. Maar dat levert grote moei lijkheden op. Allereerst, omdat een polder geen politiek college is en ver volgens, omdat de belangen der kie zers wel zeer ver uiteenlopen. Of iemand moet betalen voor een arbei derswoning of voor een grote villa maakt in het bedrag wel enig verschil. En bij een algemene verkiezing wer ken met deelstemmen is onmogelijk. Wil men dus eigenaren van gebouwde eigendom in het polderbestuur opne men, dan zal een andere weg moet worden gevolgd. PROF. SCHILTHUIS heeft in de vergadering van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbond met gloed de in Zuid-Holland toegepaste metho de verdedigd, n.l. de verkiezing van polderbestuurders voor gebouwd ei gendom door de gemeentebesturen. Hij argumenteerde aldus; als men de bestuurders rechtstreeks kiest, is de kans op moeilijkheden groot, omdat deze mensen meestal slechts belang stelling hebben voor de hoogte der aanslagen. En aangezien in sommige waterschappen het bedrag, dat aan belasting op gebouwde eigendom wordt ontvangen, zeer hoog ligt, is het niet uitgesloten, dat zij de dienst in het polderbestuur gaan uitmaken. Vandaar een indirecte vertegenwoor diging via de gemeenten, die toch ook het grootste belang hebben bij stevige dijken en een goede afwatering. Eerlijk gezegd vinden wij deze ar gumentering zwak. Zij zou met even veel recht gebruikt kunnen worden voor de eigenaren van de ongebouwde eigendom! Er is toch niemand, die ge looft, dat al deze mensen zich om de hoogte van hun aanslag weinig be kommeren, maar slechts oog hebben voor de belangen van de polder en daarom hun aanslag graag betalen! En vergeet ook niet, dat na de ramp van 1 Februari indien dat nog niet eerder het geval zou zijn geweest de ogen van de eigenaren van ge bouwd wel zijn opengegaan. Heus; als die eigenaren van gebouwd kwaad willen, dan kunnen zij altjjd nog pro beren de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur te beïnvloeden! EEh li EN VEEL BETERE METHODE lijkt ons die, welke in een groot waterschap in Zeeland (en misschien ook nog wel in andere) wordt toege past. Daar worden n.l. de eigenaren van de gebouwde eigendom, die voor een bepaald bedrag zijn aangeslagen, opgeroepen om namen in te leveren en daaruit doet het polderbestuur een keuze. Ook voor de polderbestuurders geldt, dat zij voor een zeker (hoger) bedrag moeten zijn aangeslagen, wil len zij voor verkiezing in aanmerking komen. Dat er van de mogelijkheid tot candidaatstelling onvoldoende gebruik wordt gemaakt, ligt aan de eigenaren zelf. En dit te weten werpt de vraag op, of het probleem wel zo groot is als wordt beweerd.... T.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4