de loupe DUITSLAND ZAL MILITAIRE MACHT NIET MISBRUIKEN, VERZEKERT KIESINGER Nederlands vierde divisie wordt bewonderd Uitstel van Duitse bewapening zou Russische overwinning in de koude oorlog betekenen Zó hielp de wereld Nederland tijdens de watersnood „WOUD-CITHER" met een klank van vier snaarinstrumenten v= Conflict Boze woorden Meer vrijheid Het politieke debat in de Raad van Europa Knappe rede van Mej. Klompé „Haal uit je winst Paraat en slagvaardig Mevr* Mc Lean blijft spoorloos Het verwijt Levensstandaard buiten Moskou hoger? Moeilijkheden tussen Frankrijk en Andorra Uniekwestie verdient voorrang =J RctdLa (foengl o-ni Dinsdag 22 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Het conflict is er dan en als men op de verschillende uitlatingen let, in niet geringe mate. Het overleg in de Stich ting van de Arbeid tussen werkgevers en werknemers over de per 1 Januari door te voeren loonsverhoging is op niets uitgelopen; men kon eikaars standpunt begrijpen, maar op het punt van concrete cijfers kon men het niet eens worden. „Vier procent!" zeiden de werkgevers „Acht tot acht en een half procent!" eisten de werknemers. En een voorstel van minister Suurhoff om het eens te worden op zes procent werd door de werkgevers verworpen. Zij achtten het niet mogelijk de con sequenties daarvan te overzien. Waar ligt eigenlijk de kern van dit conflict? Hoe is het mogelijk dat men in tijden van grote economische tegen spoed elkaar altijd zo heeft kunnen vinden en een voorbeeldige arbeids- vrede heeft kunnen bewaren, terwijl men nu, nu het in Nederland wat be ter gaat, ruzie krijgt? Het kernpunt zit juist in die paar laatste woorden: nu het in Nederland wat beter gaat. Neen, die werkgevers zijn niet erop uit de arbeiders „uit te zuigen"; het U geen gierigheid die hen tot hun standpunt heeft gebracht (de slechten dan uitgezonderd, maar die treft men overal!) zij zetten alleen een vraagteken achter dat „beter gaan in Nederland". „Zijn zij dan blind?" zo vragen sommigen zich af. „Kunnen zij niet evengoed de cijfers lezen? Zij kennen toch ook de toename van onze goud- en deviezenvoorraad, zij weten toch ook hoe gunstig het staat met onze handelsbalans en dat de arbeidspro ductiviteit is toegenomen en de werk loosheid verminderd is toch ook voor hen geen geheim gebleven!" Natuur lijk weten zij dat alles en kennen zij die cijfers. Maarbeter dan wie ook kennen zij de interne posities van hun bedrijven. Natuurlijk, er zijn be drijven waarin wel een loonsverho ging van 10 pet zou kunnen worden gegeven en het is heus niet zo dat de werkgevers dat niet zouden gun nen, want zij zijn er heus wel van overtuigd dat een stevige loonsverho ging voor vele arbeidersgroepen geen overbodige luxe zou wezen! Maar er zijn ook bedrijven die bij een verho ging van lonen en salarissen met 4 pet moeite zullen hebben het hoofd boven water te houden. Die kans lopen te sneuvelen en dat betekent ontslag voor de arbeiders en toenemende werkloosheid. Het is daarom dat de werkgevers een vrijere loonvorming bepleiten op dat er meer onderscheid gemaakt kan worden tussen sterke en zwakke be drijven. En het is daarom dat zij over al die voorstellen in de Stichting van de Arbeid eerst eens het advies van de Sociaal Economische Raad wilden vragen. Niet omdat zij de arbeiders een stevige loonsverhoging niet. gun den, maar omdat zij de arbeiders voor instorting van tal van bedrijven wil den behoeden. De regering heeft de S.E.R. niet om dat advies gevraagd En daarom willen de werkgevers niet boven die 4 pet gaan; de gevolgen daarvan kunnen zij nog overzien, die van een hogere stijging van het loon echter niet. Deze houding der werkgevers heeft de leiders der vakbonden boze woor den in de mond gegeven. Men noemt het kortweg onwil. En het argument dat de werkgevers slechts zover ver- antwoordelijkneid wensen te dragen als door hen kan worden overzien, heet: ireëel! En ze beroepen zich op het voorbeeld van de regering, die immers vol vertrouwen op de toe komst de weg van het optimisme is in geslagen. En in diepste wezen komt 't dan hierop neer, dat het zetten van een vraagteken achter het „beter gaan in Nederland" domheid is, ingegeven door eigen baatzucht. Voor deze arbeidershouding hebben wij niet de minste waardering. Omdat niet één van de woordvoerders de heer Ruppert noch de heer Vermeulen noch de heer Middelhuis (in een groot interview in de Volkskrant) zelfs maar getracht heeft de argumenten der werkgevers met cijfers en feiten te weerleggen. Men heeft zich ertoe bepaald zichzelf op de borst te slaan omdat men zo goed voor de rechten van de arbeiders opkomt en dat heeft men gekruid met boze woorden. Heel jammer, want dat is niet de manier om een conflict op te lossen. Alle woordvoerders triomfeerden als ze erop wezen dat de werkgevers nota bene naar een vrijere loonvorming willen, een loonvorming zonder in vloed van de regering, terwijl nu juist de regering het beslissende woord moet gaan spreken. En de heer Rup pert meende eraan te moeten toevoe gen dat bij een vrijere loonvorming een dergelijke situatie nauwelijks mo gelijk geweest zou zijn zonder een al gemene staking. Ook deze argumenten kunnen we niet bewonderen! Juist het feit immers, dat er geen vrije loon- STRAATSBURG, 21 September. De Duitse afgevaardigde in de Raad van Europa, Kiesinger, heeft zich Zaterdag fel gekeerd tegen de in de raadgevende vergadering telkens weer geuite vrees, dat Duitsland een militaire bevrijding van zijn verloren Oostelijke provin cies zou beogen. „Onder geen omstandigheden willen wij een oplos sing met geweld, die voor ons land de ondergang zou betekenen", zo zei hij. Tevoren had hij er al op gewezen, dat Duitsland de Europese leuzen niet aanheft om daardoor nationale doeleinden te bereiken. In het bijzonder de jonge generatie heeft alle nationalistische instelling afgezworen. Het bewijs daarvoor achtte Kiesinger geleverd door de verkiezingsuitslag van 6 September j.l. Dit is de brug tussen Oost en West, zo vervolgde zij, die wij moeten bou toen. Het kan gedaan worden en het moet gedaan worden. Wij hébben de werktuigen, laat ons dus het werk doen." zou dan het eigenlijke onderwerp van de conferentie kunnen betekenen. De voorstellen van de Labourafge- vaardigde vond mej. Klompé onrealis tisch en onaanvaardbaar. Over de mening van Spaak, dat alleen materiële krachten evenwicht kunnen brengen tussen Oost en West, zei mej. Klompé, dat mate rieel evenwicht wel nodig, doch niet voldoende is. Naast deze kracht en zelfs daarboven zal de geeste lijke kracht van de Westelijken de beslissende factor zijn bij de po gingen om de vrede voor de volkeren tot stand te brengen, zo besloot zij. Het was de Britse Labour-afgevaar- digde Robens, die Vrijdag met een voorstel kwam om de bewapening van Duitsland vijf jaar uit te stellen, wan neer daardoor de mogelijkheid van een overeenkomst met de Sowjet-Unie over Duitslands toekomst zou ontstaan, deze uitspraak van Duitse zijde had uitgelokt. De Duitse afgevaardigde meende echter, dat de vrees voor een over macht van Duitsland in Europa vol komen ongegrond is. De deelneming van de V. S., Engeland en Canada aan de Westelijke gemeenschap be tekende volgens hem een voldoende tegenwicht. Bovendien bleek, naar hij zei, uit het feit, dat Duitsland geen nationaal leger wilde, dat het land niet naar een overmachtige positie streeft. TWEE MOGELIJKHEDEN. Robens had zijn voorstel gedaan, omdat hij meende, dat een verenigd Europa, waarin Duitsland als volwaar dige partner zou zijn opgenomen, voor Rusland onaanvaardbaar zou zijn. Kiesinger noemde in zjjn antwoord dit argument voor een uitstel van Duitslands herbewapening hoogst ern stig. De consequentie van een uitstel zou naar zijn mening zijn, dat de Euro pese integratie zou worden stopgezet. Dit betekende volgens Kiesinger niet meer of minder dan een Russische over- inning in de koude oorlog. NEDERLANDSE STEM. De Nederlandse K.V.P.-afgevaar- digde mej. dr M. Klompé bestreed eveneens het voorstel van de Brit. Zij *zëi, dat Duitsland een noodzakelijke partner is in de Europese Unie, niet alleen om militaire maar ook om economische redenen. Zij keerde zich tegen een al te sterk vertrouwen op materiele kracht. De geestelijke krach ten zouden de beslissende factor blij ven zonder welke een vereniging van Europa waardeloos zou zijn. De Westelijke wereld moet een maatschappij opbouwen, waarin de menselijke waardigheid volkomen wordt gehandhaafd. Daardoor kan men de Russen tonen, dat wij hen als men selijke wezens beschouwen, die aan spraak kunnen maken op ons respect en onze liefde, hoezeer wij de ideolo gie van hun leiders ook verwerpen. Mej. Klompé wees er voorts op, dat de aantrekkelijkheid van het commu nisme voor velen niet alleen moet worden toegeschreven aan het feit, dat ze betere levensvoorwaarden ver wachten, maar ook aan de omstandig heid, dat vorige generaties in de Wes telijke wereld grote fouten hebben ge maakt. MINIMA BEPALEN. Het zou volgens mej. Klompé volsla gen nutteloos zyn, wanneer de Weste lijken tjjdens een viermogendhedencon- ferentie met Rusland met voorstellen zouden komen, waarvan niet kan wor den afgeweken. Zij zou graag zien, dat er minima werden vastgelegd, die voor het Westen aanvaardbaar zouden zijn. De ruimte, die zou zijn gelegen in deze minima en de Westelijke voorstellen, Zoeken zou zijn gestaakt. LONDEN, 21 September. Twee officieren van de Britse veiligheids dienst, die naar Zwitserland waren gereisd om een onderzoek in te stel len naar de verdwijning van mevr. MacLean en haar drie kinderen, zijn Zondag in Engeland teruggekeerd. Men meent hieruit te kunnen opma ken, dat de naspeuringen zijn ge staakt. De Zwitserse politie meende Zater dag nog een spoor te hebben gevon den. Een monteur uit een garage te Laussanne verklaarde, dat hij een vrouw met drie kinderen naar een coupé van de exprestrein naar Zürich heeft gebracht. Zij hadden kaartjes tot Buchs, het Zwitserse grensstation aan de spoorlijn naar Wenen. Of het gezelschap te Buchs de trein heeft verlaten kon de conducteur niet zeg gen. In het plaatsje wist ook niemand van het geval af. (Van één onzer redacteuren.) TE VELDE - MAANDAG MORGEN. De Nederlandse vierde divisie, die deelneemt aan de oefe ning „Grand Repulse" in Duitsland, heeft de afgelopen dagen in zeer bijzondere zin bewezen, dat zij een parate divisie is. Deze eerste oefen- dagen van „Grand Repulse" be wezen onze vierde divisie dat zij als het er op aankomt, een invallende vijand snel en geducht van ant woord kan dienen. De wijze, waarop deze militairen van hoog tot laag zich van hun taak hebben gekweten, heeft be wondering afgedwongen van on partijdige scheidsrechters en des kundige toeschouwers van verschei dene nationaliteit alsook van de Britse oefenleiding. De minister van oorlog, Ir C. Staf en de chef van de generale staf, Lt.- Gen. B. R. P. F. Hasselman, die van daag in het oefengebied komen kij ken, zullen zich ongetwijfeld hiervan overtuigen. Minister Staf, die verge zeld is van de Staatssecretaris van Oorlog, mr J. Kranenburg, blijft tot morgenavond. Generaal Hasselman hoopt op Woensdag of Donderdag het einde van de oefening mee te maken. Hoe het is. De concrete situatie van het ogen blik is, dat het Nederlandse eerste legercorps onder lt-gen. A. T. C. Op- somer volledig beantwoord heeft aan de gestelde verwachting en de vijand uit Noordland onverbiddelijk over de gehele linie heeft teruggedrongen. Op het ogenblik worden aan alle kanten In totaal werd voor ruim 61 millioen gulden aan goederen geschonken tóë «.na hijg Oosten Australiëa Nw-Zpel, Afrika |211.772.gulden 427.171 -gld 151.613 gld VerSfaten Canada Midden-en ZrAmenka vorming is, dat de regering de loons verhoging bindend voorschrijft, is voor de werkgevers oorzaak van hun starre houding. Zij achten differentiatie tus sen de bedrijven en bedrijfstakken no dig en dat kan bij deze regeling niet. Zodat het triomferen der vakbonds leiders wel een oratorisch succes is, maar in wezen geen hout snijdt, omdat men geen recht doet aan de argumen ten van de tegenpartij. En wat de slotopmerking van het C.N.V.-commentaar betreft het spijt ons oprecht dat zij juist van deze zijde komt. Een jaar geleden werd op het christelijk sociaal congres in de sec tie van welke de heer Ruppert voor zitter was met klem gepleit voor afschaffing van het stakingsrecht. Dit kwam er niet door, maar men achtte staking toch wel het aller-, allerlaatste middel. Het C.N.V. is toch niet echt van mening, dat men nu al aan dat allerlaatste middel toe is? Of is de dreiging alleen maar als wapen in de strijd bedoeld? Naar ons gevoelen is dat nog afkeurenswaardiger dan de staking zelf! En nu zijn we er zeker van dat ze kere lieden ons weer zullen gaan ver wijten, dat wij weer partij gekozen hebben voor de werkgevers en dat wjj „Jan met de pet" weer in de hoek ge schopt hebben. Nonsens! Als iedere andere arbeider voelen wij de nood zaak van een redelijke verhoging terdege. En ook wjj geloven dat het kan. Mitsdat niet van boven af aan het gehele bedrijfsleven wordt op gelegd. Bedrijfstak voor bedrijfstak en bedrijf voor bedrijf dient gezamenlijk bekeken te worden. Anders gebeuren er ongelukken, waarvan voornamelijk de werknemers de dupe zullen zijn. En misschien is het heel dom van ons maar wij hebben nog altijd meer ver trouwen in de economische inzichten van mensen die jarenlang aan het hoofd van grote bedrijven hebben ge staan, dan in die van vakbondsleiders en zelfs in die van Haagse theoretici. Maar dat zal wel weer fout van ons gezien zijn. 198.422 gld. j§11151166.383 gld. Beigië&Lux. 827.305 gld. Denemark. Duitsland Engeland Ierland frankrijk PorfugalS Spanje Zweden Zwitserland Div. landen in Europa Uoederenvon bekende her komst 14.826.457 gld. 89.800.046 gld. 15.097.608 gld. 11.276.332 gld. 11.213.669 gld 5.344.7 ia 2461.940 gld 3.276.400 gld. 1.330 662gld. 11.456.723 gld. 15.754.970 gld 4.534.625 gld. HHEl van het gebied intensieve verkennin gen uitgevoerd, ter voorbereiding van de grote slag, die onze troepen onder het motto „Haal uit je winst" willen slaan. De stemming bij de troep is ondanks het slechte weer en de vele stortbuien beslist gunstig. De Nederlanders vol brengen opgewekt en ook sportief liun taak. Een heel merkwaardig en ook ver rassend voorval deed zich gistermid dag bij de inneming van een strate- belangrijk Duits stadje voor. Onze roepen werden daar aangevallen door een zeer sterke vijand en slaagden er in hen tot buiten de stad terug te ja gen, maar kwamen toen zelf voor een opgeblazen brug te staan. De wijze, waarop de Nederlandse commandant toen zijn infanterie in een bruggen hoofd over de rivier bracht, ontlokte een Duitser de opmerking: „Zie je wel, ze doen het op precies dezelfde manier als de Canadezen in 1945, toen die de stad veroverden." Het is opvallend, welk een grote belangstelling het Duitse publiek aan de dag legt voor deze oefening. Niet alleen door op de straat te staan, maar ook door met hongerige ogen alles aan te zien en opmerkin gen te maken, waaruit duidelijk het verlangen naar Duitse divisies blijkt. De spontane hulp, die het buitenland Ne derland bood tijdens de watersnood, zal onver getelijk blijven. Uit de gehele wereld stroom den goederen toe. De hoeveelheden, die wer den geschonken, Waren zó overweldigend, dat practisch niemand een juist begrip heeft van de mate waarin wij werden geholpen. Het Ned. Rode Kruis heeft een overzicht ge maakt van de goederen die werden Ontvangen. Bijgaande grafiek geeft eentotaal overzicht ban de waarde daarvan. Het kleinste bedrag aan goederen kwam van Kameroen. Dit stuurde voor een waar de van 14 gulden aan boven- en onderkleding. Zweden gaf het meest, n.l. ruim 13 millioen gulden. In totaal werd voor een waarde van ruim 61 millioen gul den aan goederen ge geven. De goederen beston den uit de meest uit eenlopende zendingen. In de eerste plaats wa ren daar natuurlijk boven- en onderkle ding, schoeisel, dekens, matrassen, levensmidde len, fruit en medica menten. Maar ook trof fen wij aan: brilmontu ren, dadels, cocosnoten, auto's,- verpakkingsdo zen, corsetten, legpuzz- les, Eau de Cologne, gashaarden, melkbus sen, prikkeldraad, mili- m eterpapier, sponzen, barakken, strijkijzers etc. etc. Kortom, de we reld gaf overstelpend, gul en veel. Het beeld is zelfs nog gunstiger, omdat het Rode Kruis in de ge gevens niet heeft kun nen vermelden de goe deren en gelden, welke rechtstreeks aan de re gering, het Rampen fonds of andere organi saties zijn geschonken. Ook zijn niet opgeno men de financiële bij dragen, Belg reist in Rusland. MOSKOU, 21 September. „De bevolking in de Russische provin ciesteden is beter gevoed en ge kleed, dan de inwoners van Mos kou. De mensen buiten de hoofd stad schijnen een hogere levens standaard te genieten en geven de indruk spontaner te zijn." Dit heeft de Belg Raymond Schey- ven verklaard, die als voorzitter van de economische en sociale raad van de Ver. Naties een reis door de Sow jet-Unie maakt. De Belg heeft bezoe ken gebracht aan Stalingrad, Tiflis, Jalta, Charkof en Kief. Hij bevindt zich nu in Moskou, van waaruit hij zijn reis voortzet. Scheyven vertelde, dat hij overal gastvrij wordt ontvan gen en fabrieken en collectieve boer derijen heeft bezocht. Betrekkingen verbroken, PARIJS, 21 September. Het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken beeft Zaterdag in een officieel communique verklaard, dat er geen regering van An dorra bestaat. Het bevestigde daarmede het besluit van president Auriol van gis teren om de betrekkingen met de kleine republiek in de Pyreneeën te verbreken. In het communique wordt Andorra, dat in 790 zijn onafhankelijkheid ver kreeg, een overblijfsel uit de feodale tijd genoemd. Reeds lange tijd, bestaat er een toestand van koude oorlog tussen Frank rijk en Andorra, die begonnen is toen Andorra toestemming weigerde voor op richting van een tweede radiozender, die onder Frans toezicht zou werken, in con currentie met de commerciële zender van radio Andorra. In Juni j.l. stelde Frankrijk als repre saille paspoort- en visumbeperkingen in voor reizigers tussen beide landen. Dit betekende de genadeslag voor het winst gevende toeristenverkeer in Andorra. Het aantal toeristen daalde van 200.000 in 1952 tot naar schatting 15.000 dit jaar. De di recte aanleiding tot het verbreken van de betrekkingen door Frankrijk is de weige ring van Andorra om Franse burgers de zelfde rechten toe te staan als de bur gers van Andorra in Frankrijk genieten en om de belasting op importgoederen af te schaffen. Het staande leger van Andorra be staat uit zes politieagenten en het mi- litieleger uit 200 burgers, die als zwaar ste wapen over een geweer kunnen beschikken. Twee huzaren van Boreei, VV. van Bos uit Naaldwijk en L. A. Poolmans uit Maastricht, behorende tot het 1ste Ne derlandse Legercorps, dat deelneemt aan de oefeningen „Grand Repulse" In Duitsland, hebben in het „strijdgebied" in een bolle boom dekking gezocht te gen de „vijand" en tegen de regen. Unie van Chr. Onderwijzers. 'S-GRAVENHAGE, 21 September. De 57e algemene vergadering van de Unie van Chr. onderwijzers zal naar wij vernemen 29 December a.s. te Utrecht worden gehouden. Ver. voor Chr. Mulo, 's-GRAVENHAGE, 21 September. De algemene vergadering van de Ver. voor Chr. Mulo zal 23 December a.s. te Utrecht worden gehouden. Als referent zal optreden prof. G. Veenhof, hoogleraar te Kampen. Aan de ver gadering zal een tentoonstelling wor den verbonden. DJAKARTA, 21 September. Prof. Supomo is, volgens een artikel van zijn hand in een Indonesisch week blad, voorstander van een gescheiden behandeling van de opheffing van het Uniestatuut met Nederland en de kwestie-Irian. Prof. Supomo schrijft, dat de con troverse tussen Nederland en Indone sië ten aanzien van het vraagstuk- Irian geen wijziging heeft ondergaan en meent, dat het duidelijk is, dat de kwestie geen zaak is, die beide landen alleen aangaat. Australië vormt hier bij een belangrijke factor, terwijl ook Amerika belangen heeft bij een rege ling van het geschil, in verband met het te vormen verdrag voor het ge- gebied in de Stille Oceaan. Tenslotte schrijft hij, dat Indonesië de aanspra ken op Nieuw-Guinea niet mag op geven en dat de volle aandacht er aan besteed dient te worden, zodra het vraagstuk van de Unie is opgelost. In October zullen besprekingen begin nen tussen de „Bond van Duitse colda ten" (Verband Deutscher Soldaten) en Franse, Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse afgevaardigden om te komen tot de stichting van een Europese ver eniging van oudstrijders. Bussumse familie deed een ontdekking BUS SUM, 21 September. Een Bussumse familie, op vacantie in Duitsland, leerde toevallig in Schotten, in Vogelsberg (bij Frankfort) een man kennen, die een snareninstrument bespeelde, dat veer tien snaren telt en waaraan de man melodieën ontlokte, die de klanken van cither, gitaar, mandoline en mandala ten gehore brachten. Hans Hau, zoals de man heet, was reeds op zijn zesde jaar bezig van alles te proberen met muziekinstrumenten en het grootste deel van zijn leven hij is thans 41 jaar oud heeft hij door gebracht met de bouw van muziekinstrumenten. Hij bouwde er 180 voor mensen uit zijn omgeving, maar het was niet zo maar direct een volmaakt geheel. Veertig stuks verdwenen er eerst in de kachel, omdat het instrument niet zo volmaakt was als hij wens te. De klank is drie maal zo sterk als van een gewone gitaar en toen de maker voor de Berlijnse radio mocht demonstreren dach ten sommigen zelfs dat er in het instrument misschien een micro- foontje verborgen was. De „woud-cither" zoals het instrument gedoopt is, heeft een klankbereik van vijf en een halve octaaf. De snaren liggen in vijf groepen, vier drietallen en een tweetal, samen vijf verschil lende toonhoogten. Cither, gitaar, mandola en mandoline zijn hier bijeen met een klank, die zich zowel voor solo als voor begeleiding leent. Bij het instrument behoort een grepentabel, daar de veer tien snaren een iets ingewikkelde bespeling vragen. De Bussumse familie vond het instrument zo fameus, dat zij de maker naar Ne derland nodigde. Deze heeft daarmee voor een omroepvereniging en in Bussum een demonstratie gegeven. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 „Zeewier", hoorspel. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Amus. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. rep. 18.00 Salonork. 18.30 Spectrum van het Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.19 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. 21.15 „Om de Christ, school", caus. 21.35 Hammondorgel. 21.50 Gram. 22.00 Reportage. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VA RA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: „Dickens als waarnemer van de mens en zijn gedrag", door mevr. drs M. M. Bol- dmgh: Eerste lezing: „De onzakelijke rei ziger". VARA: 11.30 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. med 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 TentoonstelUngsagenda. 13.18 Pro menade ork. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Gram. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hoorn en hoge tuba. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dans- muz. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugduitz.: „Ontdekkingsreizen in Suriname", door dr J.l. S. Zonneveld. 18.00 Nws en com mentaar. 18.20 Mil. rep. 18.30 R.V.U.: „Waarheid en verdichtsels over de ster ren", door dr H. Groot. Derde lezing; „Zijn er behalve de aarde nog andere hemel lichamen bewoond?" VARA: 19.00 Gram. 19.15 „Natuurlijk de Partij van de Ar beid", klankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „De sterken voor de zwakken", caus. 20.15 Accord, muz. 20.50 „De rechtbank veroordeelde heden hoorsp. 21.40 „En wat nu?", toespr. 21.45 Sopr. en piano. 22.05 „De bijen en hun taal", caus. 22.20 Gevar. muz. 22.50 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.40—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Piano en zang. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 „Dido and Aeneas", opera. (gr.). 15.00, 15.30 Gram. 16.15 Ork. co'nc. 17.00 Nws. 1710 Gram. 17.30 Caus. 17.40 Gram. 17.50 Boek bespr. 18.00 Gram. 18.15 Caus. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 „Drie hartjes verliefd", operette. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.50 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3