Nieuws uii de Provincie. Stichting Zeeland verdeelt op brengst collecte 1952 (15 mille) BROUWERSHAVEN DANKTE VOORBURG Ikonententoonstelling te Middelburg geopend Behoudt Breskens zijn Oosthaven Sirjansland spoedig uit zijn isolement Flatwoningen aan Vlissingse boulevard Zeeuwse CBXB, wenst afschaffing van de tarwecontröle Nieuwe mode zal op nieuwe manier getoond worden Konijnenziekte in Meliskerke Geen avondvergaderingen van Vlissingse Raad 1 „Jacob Catsschool" te Vlissingen geopend Niet meer leden in Vlissingse Raadscommissies Nieuw stadhuis te Vlissingen moet er spoedig komen Komt er een dijk- wacht 1 Middelburg. Vlissingen. 7 holen. Dinsdag 22 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Prettig nieuws voor vele instellingen Volgende collecte in Februari 1954 MIDDELBURG, 19 September Er is prettig nieuws voor een aantal Zeeuwse Bestellingen en verenigingen. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk heeft vandaag namelijk bekend gemaakt hoe het geld verdeeld wordt, dat door de Zeeuwse October-collecte 1952, bijeen is gebracht. Dat was een flink bedrag n.I. ruim f 17.000 bruto, en, om precies te rijn, f 15.200 netto. Van dit bedrag krijgt het kleuteronderwijs als het meest urgente het grootste deel, n.l. f 7.500. De rest wordt verdeeld onder de sectoren muziek zang, Jeugdzorg en maatschappelijk werk en gezinsverzorging. De heer A. Schout, vice-voorzitter van het Dagelijks Bestuur van de Stichting, tevens lid van Ged. Staten, heeft op een persconferentie de besteding der gelden toegelicht. Noodzakelijk is vooral het voortbestaan der opleidingen voor kleu ter-onderwijzeressen te Middelburg, n.l. de Rijkskweekschool en de Chr. Kweek school. Ook de RJK.-cursus te Sluis be hoeft steun. Bij het bepalen van het be drag voor laatstgenoemde opleiding zal echter rekening gehouden worden met de salarislasten en het aantal cursisten. Door de besteding van het bedrag van f7.500 Is in ieder geval de opleiding zeker ge steld tot 1 September 1953. MUZIEK EN ZANG. Uit de sectoren muziek en zang, zijn niettegenstaande gepleegd overleg met alle bonden, geen aanvaardbare voorstel- Het geheimenis der onzienlijke dingen. MIDDELBURG, 19 September. - zweeft iets van een groot mysterie in de expositiezaal Van Benthem en Jutting aan de Lange Delft. Het is het geheimenis van de onzienlijke dingen, van een wereld achter het zichtbare, waaraan gelovige kunste naars uit het Oosten gestalte gaven tot de verheerlijking van God en Christus. Het valt een nuchter Wes ters mens ook hem of haar, die gelooft even moeilijk deze afbeel dingen van het naar zijn wezen niet afbeeldbare, deze Ikonen, op de rech te wijze en waarde te schatten. Onze lofprijzing (zo zij er is) is een ander soortige rationeler dan die van de Oosters Orthodoxe christen. Maar wie met een open hart deze Ikonen beziet, voelt welk een grote religieuze rijkdom zij vertegenwoor digen. Zoals een kind rijk is, als het de plaatjes uit de kinderbijbel uren lang kan bekijken en van vader of moeder alles wil weten over Jezus, de discipelen, Maria er. de mensen rondom, zo rijk voelt zich hier de „grote" mens met het goddelijk ge heim, dat toch ten diepste voor de gelovige geen geheim, mr ar een ken nen met het hart moet zijn. Op simpel hout hebben begaafde kunstenaarshanden beelden uit de gewijde- en de kerkgeschiedenis ge schilderd, aangrijpend en klaar door hun eenvoud en ongekunsteldheid. Al- ïijd vallen, nog meer dan de wonder schone kleuren, de gelaatsuitdrukkin gen op. De Ikoon, waarop slechts het gelaat van Christus is afgebeeld met de trekken van het koninklijke, maar ook van het lijden ontroert boven mate. Zoals aan vele Ikonen rek dsze een legende verbon- cU.il, die zegt, dat dit gelaat, „niet met har. den gemaakt", door Christus zelf aan Koning Abgar van Edessa is geschOrtk«n. Er% heel merkwaardige Ikoon is ook die, waarop Maria met drie han den staat afgebeeld. Zeldzaam fraai zijn de Koningspoorten, de Kerk-Iko- nostase met de Evangelisten, en de Ikonen, die betrekking hebben op de Opstanding van Christus, het Paas feest, dat in Rusland hèt christelijke feest bij uitnemendheid is. Zo zou er van elke Ikoon iets gezegd kunnen worden, maar wij moeten met deze enkele greep volstaan. Aan het einde der expositieruimte is een altaar opgesteld in de geest van de Russisch Orthodoxe Kerk. De zeven kandelaars (pitjes op parafine) werpen gedempt rood licht op de Bijbel met het gebedenboek en het Russisch Orthodoxe kruis. De verlich ting van de Ikonen is met grote zorg en toewüding aangebracht. Zij komen met hun vele goud vooral des avonds voortreffelijk uit. Zachte Rus sische koorzang op de achtergrond geeft het geheel een bijzonder accent. In het aangrenzende vertrek en be neden is een zeer uitgebreide keur van Russische literatuur en werken over Rusland tentoongesteld. Zaterdagmiddag heeft mevrouw M. C. van Empel-Boddaert de expo sitie geopend met een toespraak, waar uit haar grote kennis van en haar liefde voor de Ikonen duidelijk sprak. De heer B. Carrière leidde haar in en dankte allen, die Ikonen afston den of op enigerlei andere wijze met de voorbc.eidingen der tentoonstelling hielpen. Mevrouw van Empel ontving voor haar vele werk een gramofoon- plaat van Russische muziek. T. len gekomen. Een goed plan zou zijn een dirigentencursus, doch de muziekbonden menen deze ook zónder bijdrage te kun nen organiseren. Men achtte dit echter wat optimistisch en besloot hiervoor f 250 te reserveren. Ook voor de zang werd f 250 achter de hand gehouden ter wijl verder werd besloten een bedrag van f 1.000 te reserveren voor de gehele sec tor. JEUGDZORG. In de groep „Jeugdzorg" het werk onder de ongeorganiseerde jeugd, of zo men wil onder de „ongrijpbare" jeugd werd de volgende verdeling voorgesteld: R.K. Jeugdzorg te Vlissingen f 800; R.K. Jeugdzorg te Goes f 400; N.H. Jeugdzorg te Goes eveneens f 800. Voorts besloot men f 1.000 te reserveren voor het uit werken van eventuele nieuwe initiatie ven. Deze subsidies moet men zuiver zien als startsubsidies. MAATSCHAPPELIJK WEItK. Voor het maatschappelijk werk en de gezinsverzorging kregen het N.H. Maat schappelijk werk te Terneuzen, het R.K. werk in O.Z.-Vlaanderen ,het R.K. werk op W. Zuid-Beveland en het Prot. werk op W. Zuid-Beveland elk een bedrag van f 640, terwijl er bovendien nog f 640 werd gereserveerd voor R.K. werk, dat op Walcheren in wording is; Schouwen Duiveland is hier niet met name ge noemd, aangezien in dit getroffen gebied de laatste maanden grote sommen zijn besteed voor maatschappelijk werk. COLLECTE. Niet in deze maand October zal een nieuwe collecte gehouden worden, zo be sloot het Dagelijks Bestuur tenslotte, doch in Februari 1954. Deze collecte wil men dan beschouwen als een dankoffer voor de opbouw. Een offer, dat gegeven kan worden voor Zeeuwse doeleinden omdat het dan een jaar geleden is, dat de ramp ons land trof. Wij zijn ervan verzekerd, dat Zeeland met gulle hand zal geven, evenals dit tij dens de Octobermaand 1952 is geschied opdat weer veel instellingen en vereni gingen gesteund zullen kunnen worden. BRESKENS, 21 Sept. Zoals be kend werd door het gemeentebestuur van Breskens aangedrongen op het instandhouden van de Oosthaven, daar van Rijkswege de voorkeur werd ge geven aan de aanleg van een nieuwe haven ten westen der gemeente, waar door de middenstand aan de kade ge dupeerd zou worden. Aangezien in de nieuwe Rijksbegroting de totale kos ten zijn geraamd op f 3.000.000,en de Westhaven f 6.000.000,zou kosten volgens de plannen, mag worden aan genomen, dat de minister rekening beeft gehouden met het verlangen van Breskens. SIRJANSLAND, 21 Sept. Er is een begin gemaakt met het verwijde ren van de zandlaag op de Dillingsweg ter hoogte van de hofstede „Stelthof" van de heer L. M. Hanse. Bij een dui ker ter plaatse is een gat ontstaan, dat eerst moet worden gedicht, zodat het nog wel enkele dagen zal duren, voor dat de weg voor auto's berijdbaar zal zijn. Twee wagens, die een omweg over het bouwland wilden maken, ble ven daar steken. Verder is men bezig de Langeweg zo vlug mogelijk in orde te brengen. Een dragline zal een gleuf maken, waardoor het water kan weg lopen. Een pompinstallatie zal het wa ter verder afvoeren. Tenslotte zal een gedeelte van ca. 100 meter van de weg naar Blauwe Keet bij de Tentweg spoedig droogvallen, zodat het dorpje weldra uit zijn isolement zal zijn ver lost. VLISSINGEN, 21 Sept. De N.V. Flatbouw Vlissingen i.o. is voornemens over te gaan tot de bouw van een vijftal panden, elk bevattende zes flatwoningen, gelegen tussen het pand Boul. Bankert 90 en het Haventje van Meijer. De N.V. heeft de raad verzocht het bewuste terrein te verkopen en haar het recht van optie te verlenen op het omliggende terrein. Actie voor reservefonds leverde f 10.000 op Plannen voor een provincialie Landbouwvoorlicbtingsraad GOES, 21 SEPTEMBER. Het provinciaal bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. is van oordeel, dat het meer dan ttfd wordt de tarwecontröle af te schaffen, vooral nu de gerstprijs beneden de tarweprijs is gezakt. Hoewel over het algemeen de controle soepel wordt toegepast dient zij te verdwijnen, aangezien naar het oordeel van het bestuur een overheisvoorschrift, dat niet volledig wordt nagekomen, het prestige van de overheid schaadt. De conclusie volgde na een uitvoerige bespre king in de bestuursvergadering, die onlangs in de „Prins van Oranje" werd gehou den. Een ander belangrijk onderwerp was de stelling van een Provinciale Land bouwvoorlicbtingsraad. De bedoeling daarvan is het georganiseerde bedrijfsleven meer invloed te geven op de gang van zaken bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Gedacht wordt aan een raad van 5 personen, n.l. 4 werkgevers en 1 werk nemer, met de consulenten. Medegedeeld werd, dat spoedig met de andere land bouworganisaties overleg zal worden gepleegd. de bedrijven. Men besloot het gehele vraagstuk nog eens onder de loupe te nemen en te overwegen, welke middelen tot verbetering kunnen leiden. Voorop moet staan, zo werd gezegd, dat gemaakte afspraken dignen te worden nagekomen. DE WATERSNOODSCHADE. Met tevredenheid constateerde het be stuur, dat de regering diverse wensen van de georganiseerde landbouw ten aanzien van de watersnoodschade heeft overge nomen. Zo is b.v. de herbouw en de her stelregeling voor gebouwen aanzienlijk verbeterd, terwijl ook ondernemersloon zal worden berekend. Betreurd werd, dat de regering niet bereid is voor de ver loren gegane producten een vergoeding volgens marktwaarde toe te kennen. Men zal hierop blijven aandringen. Ir Troost, directeur van de Chr. Land- fa ouw'winter school te Hoofddorp, heeft in deze vergadering gedocumenteerde en geargumenteerde critiek geleverd op de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut. Over deze materie zal een bespreking plaats vinden tussen LEI en de (Ned.) CBTB. De vergadering besloot de Bond tegen het vloeken te steunen met een bedrag van f 10.per jaar. Tenslotte werd me degedeeld, dat de actie voor het reserve fonds van de Zeeuwse CBTB tot dusver ruim f 10.000 heeft opgeleverd. Enkele afdelingen in Walcheren zjjn nog met de actie aan de gang. De vergadering, die onder leiding stond van de heer C. de Putter te Axel, wijdde ook een bespreking aan de financiering van het Landbouwschap. De wet op de bedrijfsorganisatie kent de mogelijkheid een gedeelte van de contributie, te beta len aan de standsorganisaties, af te trek ken. van de heffing, die aan het land bouwschap moet worden betaald. De ver gadering was van mening, dat men van deze mogelijkheid gebruik dient te ma ken. De georganiseerden Rebben al zo lang de kastanjes uit het vuur gehaald, ook voor de ongeorganiseerden, dat het tijd wordt, dat ze nu financieel in de zelfde positie komen als deze groep, zo PROV. COMMISSIE LAND BOUWSCHAP. Over de samenstelling van de provin ciale commissie van het landbouwschap pordt in de wet op de PBO niet gespro ken. Er bestaan echter wel afspraken tussen de drie centrale landbouworgani saties. Hierover zal nu verder worden gesproken, evenals met de landarbeiders bonden. Het bestuur juichte de instelling toe van een organisatiecommissie, welke' het dagelijks bestuur van de landelijke bond zal adviseren over alle mogelijke orga nisatorische vraagstukken. Het secretari aat te Goes zal bemiddelend optreden tussen Zeuwse leden der .Contractzaad- telersvereniging Groningen, die Zeeuwse C.B.T.B.-ers van voorlichting wil dienen. VEEVOEDER en C.A.O. De getroffen leden, die moeilijk zitten met veevoeder, zal de helpende hand wor den geboden. Zij zullen in de gelegen heid worden gesteld hun vee bij „droge" leden in de provincie onder te brengen gedurende de wintermaanden. Men constateerde, dat de naleving der C.A.O. in de landbouw in Zeeland veel te wensen overlaat en dat de schuld zowel bij de werkgevers als bij de werknemers ligt. Ook de werking van de Werkloos heidswet doet hier geen goed, terwyl het krooienstelsel de arbeiders losweekt van Middelburgse modewinkeliers hebben verrassingen in petto MIDDELBURG, 22 September. Van daag en morgen zal de Concertzaal eens niet gewijd zijn aan de schone kunsten. Hoewelwat er ge toond zal worden staat toch ook wel met de schoonheid in verbandeen zestal zaken geven er in die twee dagen n.l. een drietal modeshows en wie zal durven be weren dat mode en schoonheid niet nauw met elkaar verbonden zijn? De bedoeling van de organisatoren is practisch de gehele wintergarderobe van de vrouw voor het voetlicht te brengen. De kleding is afkom stig uit de collecties van N.V. Modemaga zijn „De Duif' en de fa. H. Meijer. Daar accessoires onontbeer lijk zijn om de char me van het toilet vol ledig recht te doen, verleent de fa. Wed. C. Paterik haar mede werking met een col lect ie hoeden, de fa. L. B. van Houte en Zn. schoenmagazijn De Arend) en de fa. „Byou" laten zien dat bijpassende schoenen en tasjes onontbeerlijk zijn, terwijl de fa. J. de Dreu de toiletten completeert met een uitgelezen collectie handschoenen. Vier Amsterdamse mannequins zullen laten zien hoe char mant de toiletten zijn als ze op de juiste wijze worden gedra gen en de mode journaliste, mevrouw J. KintCouperus zal U alle geheimen van de nieuwe mode en van de voor het voet licht gebrachte jurk jes, enz. onihvjlen. Tot dusverre klinkt alles nog heel gewoon, in niets afwijkend van iedere andere mode show. Maar een der organisatoren heeft ons toch onthuld, dat de nieuwe mode ook op „nieuwe wijze'' zal worden getoond. Hoe' We weten het niet, want men heeft ons het geheim niet willen verklappen. Maar het moet wel iets bijzon ders zijn! We kunnen U dan ook alleen aanraden ga kijken! Voor zover er althans nog plaats is, want men liet ons weten dat er nog mao heel weinig kaarten beschikbaar waren. Het beste bewijs dat de Middelburgse mo deshow al een grote plaats in het hart der Zeeuwse vrouwen heeft veroverd. En dat de Zeeuwse vrou wen de goed-Neder- landse gewoonte vol gen eerst eens te kij ken voordat ze gaan kopen! MEL1SKERKE, 21 Sept. Op het bedrijf van de heer P. Davidse is de konijnenziekte geconstateerd. Alle konijnen zijn afgemaakt. Reeds enkele konijnenhouders hebben beslo ten om hun dieren te laten inenten en ook werden er enkele gedood uit vrees voor de ziekte. VLISSINGEN, 21 Sept. In een vo rige raadsvergadering stelde ir J. H. Kriete- meijer de vraag, of het niet beter zou zijn, dat de raad in het vervolg des avonds gaat vergaderen. B. en W. hebben geantwoord, dat zij daar niets voor voelen. Het is naar hun mening niet gewenst om na de voltooi ing van de dagtaak nog eens vergadering te gaan houden. Er komt bij, dat de raads zittingen vaak veel tijd vorderen, zodat het 's avonds dikwijls vrij laat zou worden. Bo vendien zijn vele raadsleden des avonds be zet en dan komen er altijd nog commissie vergaderingen bij. De mogelijkheid, dat de publieke belang stelling groter wordt bij avondvergaderin gen, zou een aanleiding kunnen zijn andere vergadertijden te kiezen, aldus B. en W., die er tenslotte op wijzen, dat voor zeer bij zondere aangelegenheden altijd de mogelijk heid van avondvergaderingen bestaat. Bewijs van groei* VLISSINGEN, 21 Sept. Hedenmor gen is op eenvoudige wijze de nieuwe Openbare Lagere School aan de Bone- dijkstraat-hoek Pres. Rooseveltlaan door de wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe geopend. Het voltallig college van B. en W., het lid van G.S. de heer A. Schout, de inspecteur van het L.O. de heer Leenhouts, alsmede vertegenwoor digers van de Centrale Ouderraad, be sturen van bijzondere scholen en hoof den van scholen hebben deze opening bijgewoond. De nieuwe school krijgt de naam „Ja cob Catsschool" deelde burgemeester mr W. Kolff in zijn openingswoord mede. Sinds 1949 is een groot aantal nieuwe scholeir geopend, maar dat was her bouw. Het complex scholen, dat in deze nieuwe wijk verrijst is het beste bewijs van Vlissingens groei. Wethouder Poppe sloot zich hierbij aan en vertelde onder meer, dat Vlissin gen nog 150 woningzoekenden telt om maar niet te spreken over de honderden trouwlustigen en degenen, die in deze stad werken maar nog elders moeten wonen. Hij sprak woorden van dank tot het bouwconsortium Zeeland, die deze school heeft gebouwd. De afwerking van het gebouw is eerste klas. Hij wenste dan ook het hoofd, de heer J. Ooster ling, geluk met zijn nieuwe school. Tal van personen voerden het woord. De heer A. Schout bracht de gelukwen sen van het provinciaal bestuur over; de heer Leenhouts sprak namens de in spectie. Vele geschenken vergezelden de gelukwensen. VLISSINGEN, 21 Sept. - B. en W. zijn van oordeel, dat niet moet worden overgegaan tot uitbreiding van het aantal leden der diverse raadscommissies. Zij de len dit de raad mede in een nota naar aan leiding van een vraag, of uitbreiding wen selijk moet worden geacht. Het college zegt, dat, gezien de aard en de werkwijze van de raadscommissies, deze geen afspiegeling be hoeven te zijn van de raadsfracties. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de commis sievergaderingen het karakter zouden gaan dragen van „kleine vóórvergaderingen" van de raad. Bij de benoeming van leden wordt trouwens ook op bijzondere ervaring en belangstelling voor een bepaald onder deel van de gemeentedienst gelet. Zeeuwse Geref. Drankbestrijders vergaderden. MIDDELBURG, 21 Sept. De Zeeuw se Bond van afdelingen der Geref. Ver. voor Drankbestrijding heeft in de Bogard- zaal vergaderd. Naar de vergadering van de landelij ke Centrale Propaganda Commissie, te houden op Zaterdag 26 September, wer den afgevaardigd de secretaris P. Boon Sr en de heer G. M. Feij. De secretaris gaf enkele mededelingen over gevoerde propaganda. Ter voorbereiding van de te houden algemene vergadering in 1954 te Mid delburg, zal van elke afdeling een lid gevraagd worden ter vorming van een regelingscommissie. B. en W. dringen er op aan Reorganisatieplannen van de Kon, Mij „De Schelde" maken ontruiming van het oude stadhuis nodig. VLISSINGEN, 19 Sept. B. en W. hebben de raad voorgesteld haast te gaan maken met de voorbereidingen van de bouw van een nieuw stadhuis. Or»zaak daarvan is, dat de Kon. .Mij. „De Schelde" heeft besloten tot af braak van de huizen ten Oosten van het stadhuis en aan de Onderstraat en de Koudenhoek, voorzover deze gelegen zqn in het blok Houtkade-Onderstraat- ■Koudenhoek-Droogdok. Ook de percelen ten Westen van het stadhuis zijn eigen dom van de K.M.S. Zodra deze sloop een feit zal zijn geworden, zal het stad huis practisch gesproken een enclave vormen in het omringende Scheldeter- rein, waardoor uiteraard op de duur een onhoudbare toestand zal ontstaan. De dringende behoefte van de K.M. S. aan uitbreiding van haar werkter reinen behoort volgens het standpunt dat B. en W. innemen, tegemoet te worden gekomen. Daarom zal de ge meente er voor moeten zorgen, dat de meeste spoed betracht wordt hij de bouw van een nieuw stadhuis. Een spoe dige ontruiming van het stadhuisterrein wordt door B. en W. van evident belang geacht voor de K.M.S., willen de reor ganisatieplannen van de maatschappij uitgevoerd kunnen worden. CREDIET. B. en W. delen de raad mee, dat de bestemmingsreserve, gevormd ter fi nanciering van de bouw van een nieuw stadhuis, thans reeds f 1.707.000 groot is. In 1945 is door lr D. Roosenburg een zeer voorlopig sehetsplan gemaakt voor de bouw van een nieuw stadhuis aan de Nieuwe Markt. Bij de thans te treffen voorbereidingen zal worden nagegaan Gemeenteraad BORSSELE. De Raad van Borssele heeft eervol ontslag verleend aan de heer J. Kake- beeke als ambtenaar ter secretarie en beambte van de Burg. Stand. Hij is benoemd tot commies te Zoetermeer. Men besloot het trottoir van de Noordsingel te verbeteren. De nieuw te bouwen woningen aan de Zuidsingel zijn verkocht aan de fa de Muynck en A. Guiljans. Voorts zal kleding en schoeisel voor de ploegen der B.B worden aangeschaft. Deze winter zal weer een brandstoffen toeslag worden verleend aan bejaarden. Voor woon- verbetering zijn vier aanvragen inge diend. De raad besloot om de graf delvers en de koetsiers van de lijk koets in nieuwe uniformen te steken, Op verzoek van de dijkraad besloot de gemeenteraad besprekingen te houden tot het verlenen van assistentie bij dijkwacht. In de rondvraag bepleitte een der raadsleden de inschakeling van dorpsgenoten bij de werkzaamhe den in de gemeente. of, en in hoeverre dit voorlopige sehets plan als basis zal kunnen worden aan vaard voor de te maken definitieve plan nen. Voor dekking van de kosten van voor bereiding is naar de mening van B. en W. een crediet van f 40.000 nodig, waar voor de raad thans toestemming wordt gevraagd. ingezonden Mededeling (adv.) HOOFDPUNT <- Hulpverlening op elk gebied BROUWERSHAVEN, Sept. Voorburg heeft het getroffen Brouwershaven op koninklijke wijze geholpen. Met het bedrag, dat voor de adoptie was uitgetrokken, f 50.000.—, is heel wat gebeurd. De begraafplaats werd opgeknapt, een nood-begraafplaats werd aangelegd In het Slingerbos, de openbare la gere school, de bijzondere en de kleuterschool werden onder han den genomen, de bestrating werd hersteld en het bordes van het raad huis werd weggenomen om te wor c'.en gerestaureerd, de muziektent werd gerepareerd, de tennisbaan werd hersteld, het Slingerbos werd weer geheel in orde gemaakt, er werd een directiekeet gebouwd, die later als sportkleedlokaal zal wor den gebruikt en tenslotte zond Voor burgs gemeentebestuur een hulp kracht ter secretarie en technisch personeel. Geschiedde deze hulpverlening door Voorburgs gemeentebestuur, ook de particulieren lieten zich niet onbe tuigd. Die zonden schoonmaak- en kledingpakketten en organiseerden concerten en culturele avonden. Nog is aan deze hulpactie geen einde ge komen. Het spreekt wel vanzelf, dat Brou wershaven voor dit laatste zeer dank baar is en deze dank niet onder stoe len of banken heeft gestoken tijdens een bezoek van Voorburgs gemeente bestuur onder leiding van burge meester mr J. W. Noteboom vorige week. Burgemeester J. L. van Leeu wen ontving de gasten in het stadhuis. Daarna werd in Hotel „Jacob Cats" een maaltijd aangeboden. Daar spra ken wethouder mr L. A. J. M. Jonker gouw van Voorburg, het raadslid D. v. Elk, die leider is van het culturele programma, het raadslid G. Snip en de gemeentesecretaris D. v. d. Meide. Burgemeester van Leeuwen en wet houder Dekker brachten de dank van Brouwershaven over. Na een wande ling door de gemeente en een rond vaart in de omgeving werd een koffie maaltijd gebruikt in Hotel Ringelberg. ARN EMUIDEN i troffen is. Ook arriveerde een lading 1 zaaitarwe uit de Noord Oost Polder, wel- Ongelukken. Het ruim tweejarig zoon- in een deel van de polder nog dit na- 'J®.ul'.'iet gezln Joh. v.Belzen trok, ter-1 ;aar zai worden ingezaaid. De aanvoer wijl zijn moeder aan het vis hakken was, I geschiedde door de fa Landegent. de braadpan naar zich toe. Hij kreeg de 1 kokende olie over beide beentjes en liep ernstige brandwonden op. Een zoontje van het gezin A. v. d. G. kwam zodanig te vallen, dat het een gebroken arm op liep. Collecte. De gehouden collecte ten ba te van 't I.P.S. en D.E.L. heeft opge bracht f 176.81. ELLEWOUT SDI ]K Schuttersconcours. Ter gelegenheid van het 55-jarige Schuttersjubileum van de heer P. v. d. Bliek en het 45-jarige jubileum van de heer A. Stouthamer, beiden lid van de Handboogsociëteit „Zorgvliet", werd een concours gehou den, waaraan deelnamen 76 schutters van 20 verenigingen. De prijzen werden als volgt behaald: Hoofdvogel A. Wirtz, .Edele Handboog", Oudelande, medaille van P. v. d. Bliek; le klep G. Verheijke, .Zorgvliet", médaille A. Stouthamer; 2e klep A. de Jonge, „Willem Teil", Ove- zande; 3e klep M. Looij, „Zorgvliet"; 4e kiep J. v. Doorn, „Zorgvliet"., le zijvogel P. v. d. Bliek; 2e zij vogel P. Rentmeester, „Willem Tell". Hoofdkal P. Daleman, „Al doende leert men", Kwadendamme. Hoofdkal A. Stouthamer, „Zorgvliet"; Kleine kal J. Begijn, „Wester Schelde", Terneuzen; Kleine kal G. Nagelkerke, „Vooruitgang", Kwadendamme. Meeste kleine vogels G. Lous, „Edele Handboog", Oudelande. HAAMSTEDE Gips en zaaitarwe. Twee schepen van resp. 230 en 160 ton zijn gearriveerd met gips voor de polder Burgn en Westland, waarvan de groild door het zeewater ge- KATS Collecte. De collecte voor de kanker- bestrijing bracht f 179,50 op. O.- EN W.-SOUBURG Collecte. De collecte, gehouden ten ba te van het tbc-fonds D.E.L. hééft opge bracht f460.41. Rl LLAND-BA T H Raad. De raad der gemeente zal morgen in openbare vergadering bij een komen. De agenda vermeldt o.a.: Aangaan van kasgeld lening f 100.000. voor financiering rampschade kosten; be noeming onderwijzeres O.L.S.; benoeming ambtenaar burgerlijke stand en een voor stel tot deelneming in de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten. ST. ANNALAND Twee veilingen per week. Aangezien de aanvoer van aardappelen flink gaat min deren, is besloten met ingang van van daag slechts tweemaal veiling te houden en wel op Dinsdag en Donderdag. Dit geldt ook voor Scherpenisse. Een lange weg. In de vernieuwing van de weg naar Stavenisse is weer vertra ging gekomen. Nadat de aannemer W. v. Vossen op het z.g. „Diepe Gat" een be gin had gemaakt met zand aanvoer en af gravingen, kwam van hogerhand de me dedeling, dat het werk moest worden ge staakt, waarschijnlijk met het oog op de herverkaveling. Postzegelactie. De leerlingen van de School met de Bijbel te Sint Annaland zijn begonnen met een postzegelactie ten bate van de blinden, die in „Effatha" vertoeven. Een mooie geste! Begin van brand. Waarschijnlijk door een defect aan de gasslang ontstond een begin van brand bij de heer M. P. Scher penisse, wonende in de wijk Tuindorp, dat door spoedig ingrijpen al spoedig ge blust kon worden, zodat er alleen maar wat materiële schade ontstond. ST. PHILIPSLAND Collecte. Door de leerlingen van de Christelijke Schooi te St. Philipsland is een bedrag bijeengezameld van f275.50 voor de rampslachtoffers in Griekenland. SLUIS Raadsvergadering. De raad van Sluis komt morgen in openbare verga dering bijeen. Op de agenda staat o.a. een verzoek van de sportvereniging „Sluis" i.o. voor subsidie; en een voorstel van B. en W. om een nieuwe folder over Sluis uit te geven. Tevens zal het wederop- bouwplan en het uitbreidingsplan gewij zigd worden. W EMELD1N GE Concert. Zaterdagavond gaf „O.K.K." onder leiding van de heer A. v. d. Cingel onder grote belangstelling zijn laatste concert in dit seizoen. IJZEN D1]KE Winkelweek. De Winkeliersvereniging „Ons Belang" heeft besloten de winkel week dit jaar te houden van 10 tot 17 October. In de plaats van de heer P. B. Taelman werd als bestuurslid gekozen de heer J. Bevin. Benoemd. Tot onderwijzer aan de R.K. school te Groenendijk werd benoemd de heer R. de Houck. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Anna E., d. v. d. fam. Verschuur-Rustige, Amsterdam; Bart, z. v. d. fam. J. Seherpenzeel-Geertsema te Ontario (Canada). Ge t r o u w d: P. Hanhart en A. Stene- ker, Lethbridge, Canada; J. L. Koole en B. vén Dy'k, Willoughby, Australië. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct, MijnhardtHoofdpijntabletten.Koker80ct. P.Z.E.M.-personeel op de planken. Voor de vijfde maal in haar bestaan zal een groep leden der Personeels vereniging van de P.Z.E.M. in de tweede helft van November een grote revue gaan opvoeren. Dit zal geschie den geheel met eigen krachten op twee contactavonden voor het per soneel en driemaal voor het publiek. De repetities zijn in volle gang. „De Telegraaf" hield twee wedvluchten. De P.V. „De Telegraaf" hield weer wedvluchten. De eerste vond plaats vanuit Mons, een afstand van 118 km. De uitslag was: 1, 3 en 5 W. M. Wal raven, 2 W. Daane, 4 J. Cevaal, 6 P. J. Brand, 7 J. Huijssoon, 8 C. L. Daane, 9 J. Kuijs, 10 P. A. Philipse. De uit slag van de wedvlucht vanuit Quie- vrain, afstand 121 km, was: 1, 5 en 6 W. M. Walraven, 2 P. A. Philipse, 3 en 4 J. Kuijs, 7 Van de Roost en Co, 8 en 10 D. Hoogesteger, 9 J. Huijssoon. „Schaakvereniging Middelburg". Zoals elk jaar gebruikelijk bij de opening van het seizoen, heeft de „Schaakvereniging Middelburg" een propaganda-avond be legd in haar clublokaal „De Gouden Poor- te Door de hoofdklassespelers, de heren H Strooband, P. de Zeeuw en P. M. de Kleijn werd simultaan gespeeld. Er waren in totaal 30 deelnemers. De heer H. Stroo band behaalde het beste resultaat. Hij won 8 partijen maakte er 1 remise en verloor 1 partij. Daarop volgde de heer P. de Zeeuw met 6 gewonnen partijen en 4 verloren. De heer P. M. de Kleijn, die 8 tegenstanders had, won er daarvan 3, maakte er 2 remise en verloor drie partijen. Het was een gezellige avond terwijl de Schaakvereniging tevens ledenwinst boekte. De inschrijving voor de Winterwedstrijd verliep vlot. Het aantal deelnemers zal evenals vorige jaren weer worden verdeeld over drie groepen eik van ongeveer 16 spelers, enkelronds te spelen. Er zal worden gespeeld van 25 Septem ber 1953 tot 2 Mei 1954. De inschrijving wordt spoedig gesloten. Subsidie voor concert van Rotterdams Kamerorkest. B. en W. stellen de raad voor een bij drage van f300.-- te verlenen in de kosten verbonden aan het concert, dat het Rotter dams Kamerorkest op 15 October a.s. komt geven. Vorig jaar werd f 150.— gegeven* maar toen was er nog een tekort. Nieuwe raadsleden. In de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. T. M. v. Heulen, is door de voor zitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard de heer J. van Wagtendonk, die zijn benoeming heeft aangenomen. Dit is ook het geval met mevr. C. H. L. Spithout Naerebout, die benoemd werd verklaard in de vacature, ontstaan door het ontslag van de heer J. v. d. Woestijne. Collecte, De te Vlissingen gehouden collecte voor D.E.L. en I.P.S. heeft opgebracht f 1372.—. Collecte. De collecte voor D.E.L. heeft vorige week de som van f 215.40 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2