RUSLAND VOELT VEEL VOOR DE V.N., ZEGT WYSJINSKY Spanning in Korea neemt weer toe Grootste deel van ondergelopen boom gaarden is verloren Hatuudijk ik óók tnu.!ï PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe Sowjet-vredesvoorstellen Geen twee partijen bij de polilieke conferentie over Korea Mig in Z*~ Korea geland Drie klassen in de Super-Connies Bespreking tussen Zuid-Slavië en net Westen McCarthy weet van niets BERIA MET DRIE RUSSEN UIT RUSLAND ONTSNAPT? Sensatie in Amerika 1 SNIPPER NIEUWS k Nieuw defensiestelsel in het Midden-Oosten Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave! Wing „Zeeuwsch Dagblad" ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor dverteaties 2970, voor redactie "88. Giro 274289. Kantoren: /lissingen; Lammenss+raat 17, felef. 2754, Middelburg: Korte Xoordstr. 35. Tel. administratie 09, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2028 Expl'-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2587 Abonnementsprij' 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 22 SEPT. 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.26 u., onder 18.38 u. Maan op 18.16 u., onder 6.51 u. Hoogwater Woensdag 23 Sept.: Vlissmgen: 1.34 -i. 2.29 m., 13.42 u. 2.30 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.46 m., 14.13 u. 2.47 m. Wemeldinge: з.21 u. 1.96 m., 15.38 u. 1.84 m. Zierikzee: 3.11 u. 1.72 m., 15.22 1.59 m. NEW YORK, 21 September De Sowjet-Unie hecht grote bete nis aan het werk en de rol van de Verenigde Naties, zo heeft de Rus sische afgevaardigde bij de Ver. N aties, Wysjinsky, vandaag in de Algemene Vergadering verklaard. Helaas maakte de organisatie een gro te crisis door, zo zei Wysjinsky verder, doordat zij gemaakt was tot een dekmantel van een agressief Noordatlantisch blok. Om dit te be wijzen citeerde de Rus de overleden senator Taft, die zou hebben aan gedrongen op een ondergrondse oorlogsvoering om Rusland in de rug aan te vallen. Vervolgens maakte de Russische af gevaardigde melding van het stand punt der Chinees-communistische re gering, dat zij zich niet kan verenigen met de aanbevelingen der Algemene Vergadering inzake de deelnemende landen aan de politieke conferentie over Korea. Dat in de richting van de- te conferentie geen vorderingen wor den gemaakt was, volgens Wysjinsky, te wijten aan het feit, dat de V.S. er in geslaagd waren, in de algemene ver- -adering beslissingen door te drijven, Sie duidelijk niet in overeenstemming met de Koreaanse bestandsovereen komst zijn. Hij verklaarde, dat in deze overeenkomst niet wordt gezegd, dat aan de conferentie slechts twee par ty en moeten deelnemen, zoals de V.S. en hun aanhangers beweren. Wysjinsky beschuldigde de V.S. er van, dat zij niet pogen de geschillen door middel van onderhandelingen uit de weg te ruimen, maar trachten hun Invloed uit te breiden, zulks ten koste van de Sowjet-Unie en haar bondge noten. Weer vredesvoorstellen Aan het slot van zijn rede, die an derhalf uur duurde, diende de Russi sche afgevaardigde een resolutie in, waarin o.m. opnieuw aangedrongen wordt op het onvoorwaardelijk verbie den van atoomwapens. De Veiligheids- „Ik ben blij, dat ik hier ben" De Noordkoreaanse kapitein Sjok is met zijn Mig-straaljager vanmorgen Om half tien op een Zuidkoreaans vliegveld 25 km ten Westen van Seoel geland. Hiermee heeft deze kapitein 106.000 dollar verdiend als beloning voor de eerste Noordkoreaanse piloot, die een Mig 15 of een andere In Rus land gebouwde straaljager onbescha digd in Amerikaanse handen speelt; Kapitein Sjok heeft later verklaard, dat h$ uitgeweken was om het com munisme te ontvluchten. Het is niet zeker of hij op de hoogte was van de beloning, die de geallieerden hadden uitgeloofd. Nadat de Mig een goede landing had gemaakt, kwam de Noordkoreaan te voorschijn. Glimlachend verklaarde hij „Ik ben blij, dat ik hier ben". BIDAULT GAAT MET ADENAUER PRATEN BONN, 21 September Het is niet pnwaarschijnlijk, dat Bidault en Aden- gusr in Den Haag tijdens de conferen tie van ministers van Buitenlandse Za ken hun besprekingen zullen beginnen <jver de FransDuitse kwesties. Van daag heeft Bidault het antwoord op het schrijven van Adenauer aan de Duitse premier te Bonn laten overhan digen. Over de inhoud van dit ant woord is niets bekend, maar wel staat vast dat Bidault bereid is de bespre kingen te beginnen. K.L.M, breidt touristenklasse uit. DEN HAAG, 21 Sept. Drie klassen- vervoer met de K.L.M. „Super-Constella- ♦^ons" is een novum in de wereldluchtvaart, cat op 4 October, de datum waarop de win- terdienst ingaat, door de K.L.M. zal worden geïntroduceerd. Dit zal geschieden op en kele intercontinentale lijnen in haar 200.000 km lange luchtnet, dat 102 steden in 66 landen omvat. Een ander belangrijk feit in dit gouden jubileumjaar van de luchtvaart is een verdere uitbreiding van de toeristen klasse die na op de Noord-Atlantische routes en In Europa, nu ook op de diensten naar Johannesburg, Teheran en Caïro zal wor den ingevoerd. De Super-Constellation, waarvan de K. L.fó. er thans 8 in bedrijf heeft en die tot pil toe alleen op de Amsterdam—New York lijn als toeristenmachine met 81 zitplaatsen heeft dienst gedaan, zal thans ook op de tweemaal wekelijkse dienst naar Johannes burg worden gebruikt terwijl deze zeer mo derne machine ook op één van de viermaal wekelijkse diensten op Curasao zal worden gebruikt. In Januari 1954 zal de „Super- Constellation" ook op de lijn naar Tokio gaan vliegen. De Super-Constellations, op de diensten naar New York en Johannesburg, zijn in gericht voor drie klassen vervoer. Van de arie passagierscabines is de voorste inge richt met 15 toeristenstoelen, de hoofdca- olne met 24 „sleepairs" en de achtercabine piet 11 eerste klasse stoelen. Voorts is er tta „lounge" aan boord. Van de vier diensten per week naar Cu racao, zal er een via Montreal en Havanna orden uitgevoerd en drie via de Azoren Santa Maria). De tussenlanding te Dakar op deze laatste route komt daarmede te vervallen. raad zou moeten worden gevraagd, on verwijld maatregelen, te nemen ten einde tot een internationale overeen komst over dit voorstel en een inter nationaal controlestelsel te komen. Voorts wil het Russische plan de Ai- gemene Vergadering een beroep op de „grote vijf" laten doen om hun strijd krachten met een derde te verminde ren. Door de Veiligheidsraad zou ver volgens op korte termijn een interna tionale conferentie moeten worden be legd om tot een vermindering van de bewapening van alle landen te komen. Ook wordt de Algemene Vergadering verzocht, het aanleggen van militaire bases in het buitenland te bestempelen als een gevaar voor de vrede. De Vei ligheidsraad zou maatregelen moeten nemen om deze bases te ontmantelen. De kwestie—Triëst BELGRADO, 21 September De Amerikaanse, Britse en Franse diplo matieke vertegenwoordigers in Belgra do hebben vandaag op diens verzoek een bespreking van een uur gehad met de Zuidslavische minister van Buiten landse Zaken, Bebler, over de kwestie- Triëst. Volgens het semi-officiële Zuidsla vische persbureau „Joegopress" wees Bebler hen op de gevolgen van de Ita liaanse politiek en vestigde hij de aan dacht op de verantwoordelijkheid van de drie Westelijke mogendheden bij de ontwikkeling van de gebeurtenissen. De laatste weken hebben Zuidsla vische functionarissen verklaard te menen, dat de Westelijke mogendhe den Italië te veel stilzwijgende steun verleenden en dat zij daarom ge deeltelijk verantwoordelijk waren voor de spanning langs de Italiaans- Zuidslavische grens. Minister Bebler heeft vandaag de Oostenrijkse gezant in Zuid-Slavië, dr Wodak, ontvangen. In verband hier mee wijst Reuter er op, dat Zuid-Sla vië erkent, dat Oostenrijk bijzondere economische belangen heeft in Triëst, aangezien deze stad de dichtst bij Oos tenrijk gelegen zeehaven is. DE WAPENSTILSTAND Waar zijn de 3.400 geallieerde krijgsgevangenen? PANMOENDJON, 21 September De Noordelijken in Korea hebben van daag de militaire bestandscómmissie meegedeeld, dat zij niets afweten van 3.400 krijgsgevangenen, waarnaar de Geallieerden enige tijd geleden had den geïnformeerd. De Noordelijken verklaarden niets van deze meiisen af te weten omdat zij nooit gevangen zijn genomen. Generaal Bryan de leider van de Geallieerde delegatie in de bestands commissie noemde deze mededeling hoogst onbevredigend. De spanning steeg in de commissie, toen de Noorde lijken bovendien de Geallieerden nog verweten, dat zij 98.743 Chinezen en Noordkoreanen hadden vastgehouden en niet op de lijsten hadden vermeld. De Amerikaanse militaire autori teiten hebben inmiddels verwanten van deze vermiste militairen ge waarschuwd niet te veel hoop te koesteren dat de vermiste militairen nog in leven zijn. Het ministerie van Defensie verklaarde, dat men niet kon nagaan of de vermisten in leven waren of gestorven waren in gevan genkampen of tijdens de beruchte dodenmars. CHRISTELIJKE LOODGIETERSPATRQONS TOCH IN EIGEN BOND UTRECHT, 21 September Naar de Chr. Middenstandsbond ons bericht is, mede dank zij het in ons blad ge publiceerde artikel, thans een groot aantal adhaesiebetuigingen ontvangen voor het plan een Chr. vakorganisatie voor loodgieters en sanitair-installa- teurs op te richten. De C.M.B. is dan ook besloten thans ondanks het verzet van de algemene organisatie en de vele moeilijkheden tot oprichting van deze bond over te gaan. De pprichtingsvergadering zal gehou den worden op 24 September a.s. s middags om 3 uur in hotel „Noord- Brabant". Alle belangstellenden en in casu dus alle Chr. loodgieterspatroons worden daar verwacht. Grote moeilijkheden in de fruitteeltsector Maandag begint de taxatie van de schade te Kruiningen KRUININGEN, 21 September De moeilijkheden in de fruitteeltsector in Zeeland en West Brabant zijn vele en groot. Van de 1.400 ba, die door de ramp werden overstroomd is op het ogenblik al 1.100 ha definitief afgeschre ven. Volgens de verwachtingen zal slechts de helft van deze resterende op pervlakte fruitbomen in leven blijven. Men kan gerust aannemen, dat er 85—90 procent van het areaal afgestorven is. Voor de Kruiningse fruittelers liggen de cijfers nog veel hoger. Op andere plaatsen, waar boomgaarden en tuinbouwgrond overstroomd werden daar zijn meestal nog tekenen van leven te bespeuren, maar in de omgeving van Kruiningen is alles volkomen dood. Bovendien zijn de percelen hier overdekt met zand en slib en zijn de ver woestingen aan de gronden zeer groot. bomen in verband met het structuur- Dit jaar reeds bijna 30.000 Neder landers geëmigreerd DEN HAAG, 21 September Van Januari tot September 1953 zijn onge veer 28.200 Nederlanders geëmigreerd. De komende maanden zullen nog ver scheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland ver trekken, waardoor het totaal aantal ge- emigreerde Nederlanders dit jaar de 30.000 ruimschoots zal overschrijden. SAN DIEGO, (Californië), 21 Sept. Een in San Diego verschijnend blad heeft in een groot opgemaakt bericht zijn lezers doen weten, dat het contact onderhoud met een persoon, die ver klaard heeft Beria te zijn, de vroegere chef van de Russische geheime politie, die uit de partij is gestoten. Deze man zou gezegd hebben met drie andere leidende Russische autoriteiten uit Rusland te zijn ontsnapt. Hij zou con tact willen opnemen met McCarthy om in de Ver. Staten asyl te krijgen waar voor hij in ruil inlichtingen over Rus land zou willen verstrekken. McCarthy heeft geweigerd commen taar op dit bericht te geven, maar het New Yorkse blad „Daily News" wist vandaag te melden, dat een subcommissie van onderzoek van McCarthy eveneens in contact heeft gestaan met Beria en de andere drie Russen. Een woordvoerder van deze commissie zou hebben bevestigd dat i i r Op het afleggen van de eed aan de Mau-Mau" is in Kenia de doodstraf gesteld. Ook het afnemen van deze eed of het bijwonen van een beëdigings- plechfïgheid kan met de dood worden gestraft. De Wereldbond van Evan gelische Kerken heeft het afgelopen weekeinde in Beieren duizenden ba- lonnen met Bijbelse lectuur in het Tsjechisch, Russisch en Pools opgela ten, bestemd voor Christenen achter het ijzeren gordijn. Twee weken gele den werden reeds vijfduizend balon- nen met geschriften op deze wijze ver zonden. Koningin Juliana heeft gis termorgen een aantal vertegenwoordi gers ontvangen van de deelnemers aan de conferentie van de „World Congress of Faith". Zaandam heeft gistermor gen de 45.000ste inwoner geboekt. Het was de kleine pas geborene Grietje Dolleman, die de 45.000 vol maakte. Het meisje kreeg meteen een spaar bankboekje met honderd gulden. de Russen drie maanden geleden uit Rusland zouden zijn ontsnapt. Hij wilde niet zeggen waar de Russen zich zouden bevinden, omdat zij nog in gevaar verkeren. Ook andere berichten wijzen erop, dat Beria ontsnapt zou zijn. Kolonel Amoss, die thans aan het hoofd staat van de organisatie „Internationale In lichtingendienst", verklaarde dat er een grote kans was, dat Beria zich buiten Rusland bevindt. Een man, die zich aandiende als majoor van de Rus sische Veiligheidspolitie, had hem eni ge tijd geleden gezegd, dat Beria ont snapt was en zich in de Kaukasus be vond. Reeds eerder zouden een aantal Amerikanen tienduizenden dollars be steed hebben voor een fantastische on derneming om Beria naar de Ver. Sta ten te laten komen. Van de zijde van de Amerikaanse senaat is medegedeeld, dat een Ameri kaanse functionaris uit Washington naar Europa is vertrokken om te on derzoeken of de man die zich op het ogenblik in een neutraal niet-commu- nistisch land in Europa bevindt, inder daad de in ongenade gevallen Russi sche minister van Binnenlandse Zaken, Beria is. Binnen enkele dagen kan een verslag over deze kwestie verwacht worden. Liberiaans schip gezonken, bemannig gered PARIJS, 21 September Het Li beriaanse schip „Greenville" dat Zon dagavond in nood kwam te verkeren op de Atlantische Oceaan nabij de Azo ren, is vanmiddag gezonken. De be manning van de „Greenville" is opge pikt door het Franse passagiersschip „Ile de France", dat Zondag koers had gezet naar de „Greenville", nadat dit schip had geseind dat het stuurloos en met door hoge zeeën verpletterde brug ronddreef. DE BILT ZEGT: Guur weer DE BILT, 21 September Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde wind en aan de kust nu en dan stormachtige Zuidwestelijke wind. Koud weer. Deze mededelingen deed ir J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent voor Zefeland in een vergadering, belegd door de Kruiningse fruittelers in sa menwerking met de N.F.O. Deze ver gadering, waarvoor veel belangstelling bestond werd gehouden in „De Koren beurs" te Kruiningen en stond onder leiding van de heer J. Leys te Kruinin gen. De taxatie van de boomgaarden en tuinbouwgronden in de polder Krui ningen is enkele keren uitgesteld moe ten worden, omdat het ondoenlijk was om de percelen te betreden. De toe stand van de gronden is momenteel echter zo, dat deze voor de taxatie werkzaamheden geen moeilijkheden meer opleveren. Men zal daarom Maandag a.s. hiermee een begin ma ken. DE TAXATIE. Om de getroffen fruittelers een glo baal overzicht te geven van wat en waarom de taxatie plaats vindt, heeft de rijkstuinbouwconsulent een uiteen zetting gegeven van de vormen van schade, die voor vergoeding in aanmer king komen. Ten eerste wordt opgeno men de kapitaalschade aan beplantin gen. Hiervoor zijn verschillende gege vens nodig o.a. het landschema, de leef tijd van de boomgaard, het sortiment (de bomen zijn slecht herkenbaar), en de verzorgingstoestand. De oppervlak te wordt bepaald naar het bruto-ge- meten perceel, dus met windkering, spuitpaden e.d. inbegrepen. Perceel tjes, die kleiner zijn dan 10 ha vallen onder de dienst landbouwherstel. De schadeuitkering geschiedt aan de eige naar. Heeft de pachter de boomgaard echter zelf geplant, opgekweekt, dan zal deze voor de uitkering in aanmer king komen. Bij de taxatie wordt ge bruik gemaakt van verschillende nor men aan de hand waarvan later het bedrag wordt vastgesteld. De eigenaar zal na het opnemen van de schade een afschrift krijgen van het taxatie-for mulier. Hierop kan dan de rooivergun- ning verkregen worden. Wat de kosten van het rooien van de bomen betreft, hiervoor is een voor schotregeling getroffen. Voor volwaar dige bomen, dus ouder dan tien jaar, kan men in aanmerking komen voor een bedrag van f 1.200 per ha. Voor jonge boomgaarden van vijf tot tien jaar f 800 en voor bomen, die niet ouder zijn dan vijf jaar f 400. Het rooien mag ook door de eigenaar zelf geschieden. Dit levert echter op Kruiningen veel moeilijkheden op vanwege de dikke laag slib en zand. Het werk kan echter uitbesteed worden aan de Cultuur Technische Dienst, die hiervoor f 200 in rekening brengt. Ook zal worden opgenomen de kos ten, die voor 1 Februari zijn gemaakt (bemesting, snoeien en bepaalde cul- tuurzorgen). Deze kosten worden ver hoogd met de rente, de pacht en de afschrijving. De vierde categorie waar voor men in aanmerking kan komen voor schadevergoeding is voor vergeefs gemaakte kosten. En tenslotte voor vergoeding in verband met herstelbe werking van de grond. Voor de herinplanting ontvangt men twee maal 2500 kg gips per ha, ver meerderd met een extra toeslag van 150 pCt van de hoeveelheid, die is be paald voor de landbouwgronden. HET ROOIEN. In vele gevallen zal het rooien der verval moeten wachten tot het a.s. voorjaar. Het rooien zelf brengt meest al niet veel moeilijkheden met zich mee, maar het fijnmaken van het hout is erg bewerkelijk. Over de inzaai van landbouwgranen zijn de landbouwdeskundigen niet erg optimistisch. De verwachting is wei nig of geen gewassen, mede door het feit, dat het zoutcijfer in de Kruininger polder zeer hoog is (3040). Na de uiteenzetting van ir Van Hen- nik werden verschillende vragen ge steld. Eén der fruittelers maakte de aanwezigen er op attent, dat het niet billijk is, dat Kruiningen gelijk ge steld wordt met andere gebieden, waar het water gauw verdwenen was. Hij meende dat de schade te Kruiningen apart bekeken zal moeten worden en pleitte om deze zaak eens extra te be kijken. Verschillende fruittelers te Kruiningen zijn voor de vierde maal getroffen. Momenteel is men echter ge doemd om de behandeling van het wetsontwerp op de watersnoodschade af te wachten. De militairen van het Eerste Neder landse Legercorps, die deelnemen aan de oefening „Grand Repulse" in Duitsland, kennen niet het pro bleem der huisvesting. Hier zien we een aantal tweepersoons „ka mers" in het Nederlandse kamp. ANKARA, 21 September. Naar A.F.P. meldt is tijdens het recente bezoek van twee Pakistaanse generaals aan Ankara gesproken over de vorming van een ver dedigingsstelsel voor het Noordelijke deel van het Midden-Oosten, waaraan behalve Pakistan en Turkije ook Perzië en wel licht ook Irak zouden kunnen deelnemen. Het schijnt dat dit plan, dat beantwoord aan een reeds lang gekoesterde wens van Pakistan na de jongste politieke ontwik keling in Perzië aan een nieuwe bestu dering is onderworpen. In Karatsji en vooral in Ankara is men van mening, dat de deelneming van Perzië en ook van Irak noodzakelijk is. "Voorts acht men de steun der V.S. een der voor naamste voorwaarden voor het welslagen van hét plan. Het schijnt echter dat Groot-Brittannië reeds heeft toegezegd, te zullen helpen, voor het geval Ameri kaanse steun uitblijft. Hoewel de positie van Perzië nog onze ker is, neemt men te Ankara aan, dat de politiek van de regering-Zahedi de ko mende weken een duidelijker vorm zal aannemen. Intussen constateert men met belangstelling een toenadering tussen Perzië en Turkije, die o.m. blijkt uit de recente uitnodiging van Teheran aan een groep Turkse journalisten. Na het mislukken van de pogingen van het Westen om tezamen met de Arabische landen een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten te vormen, tonen diplo matieke kringen in de Turkse hoofdstad zich ingenomen met het plan, hoewel men zich niet verheelt, dat er nog vele moei lijkheden zyn te overwinnen, zoals b.v. de houding van India ten aanzien van de deelneming van Pakistan aan een derge lijk stelsel. Een abonné uit Krabbendijke (Oostdijk) vond het hele maal niet lastig een nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad" te winnen. „Die krant verkoopt zichzelf", schreef hij ons. En dat is niet alleen de ervaring van deze abonné, maar van honderden, die in deze maand van vriendschap voor de krant zorgden voor hun nieuwe abonné. In een enkel ogenblik hadden zij het voor elkaar en konden zij hun nieuwe abonné opgeven aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes. Och ja, het is alleen maar de kwestie van even aanpakken. Men moet er echt even een half uurtje voor nemen. En heus, dan lukt het. En zo'n half uurtje uit vriendschap voor de klant is toch ook weer echt niet veel. Zo'n half uurtje weet iedere abonné nog wel te vinden. En weet U: een half uurtje daaraan gegeven, is goed besteed. Daar heeft men geen spijt van. Doet U dat ook voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad"? Wij wachten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad". Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement") op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1