DE SLl JIKER Chr* Vereniging „Zedenopbouw" wil nog steeds getuigen en redden Het Nederlands geen officiële voertaal bij Raad van Europa Grand Repulse Zaterdagmorgen vroeg begonnen Nieuwe lijn Amsterdam-Rotterdam 4 October in bedrijf Bieten-campagne begint 28 September ERRES RADIO FEUILLETON Aflevering 21 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn ^EEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 jaarvergadering te Ede In 1952 werden ruim 6000 mensen geholpen (Van onze redacteur). EDE, 18 September Het werk van „Zedenopbouw" werd de laatste jaren in technisch opzicht vervolmaakt. Alles werd gedaan om de hulpverlening niet alleen ethisch, maar ook sociaal, juridisch en psychologisch zo verant woord mogeljjk te doen zjjn en het beroepscorps is verveelvoudigd. We zjjn hiervoor dansbaar, maar toch is er In ons soms een hunkering naar de oude 1 yd van het spontaan en persoonlijk dienen om Christus' wil. Het gevaar dreigt, dat nu soms de mens en de Christen terugwijkt voor de specialist, die een bepaalde techniek beheerst. Bezinning op het eigenlijke doel van ons werk, dat een stamelend antwoord moet zjjn op Christus' oproep tot getui gen en dienen, is daarom eis. Met deze woorden opende mr B. ter Linden de op het kasteel Hoekelum bij .e gehouden jaarvergadering van de -■jr. Vereniging ^Zedenopbouw". Deze vereniging is de voortzetting o.m. van ie Ned. Middernachtzending Vereniging, die het „getuigen en dienen" sedert 1888 tot devies had. De vergade ring werd bijgewoond door vertegen woordigers van zusterorganisaties en van de departementen van Justitie en Sociale Zaken. Ook het jaarverslag van de secreta ris, mr A. Bouman, sprak van dit ge tuigen en dienen. Het getuigen vond in 1952 vooral plaats door middel van de gepubliceerde „Gedachten over ge slachtsgemeenschap en gezinsvorming". Wat hét dienen betreft, de vereniging had door haar vertegenwoordigers per soonlijk contact met 6.031 personen aan wie hulp werd geboden. De talloze be zoekers van de voorlichtingsbijeenkom sten zijn hier niet bijgerekend. De zorg voor de ongehuwde moeders breidde zich sterk uit. Aan 2.287 van deze moe ders werd huisbezoek gebracht, terwijl er 1.024 in de nazorg werden opgeno men. In 1.369 gevallen werd hulp ver leend bij het onderzoek naar het vader schap. Voorts werden kadercursussen gehouden benevens een cursus voor ver loofden en een sexuologische oriënte ringscursus. De aftredende hoofdbestuursleden mevrouw E. van den BergLindeboom, mevrouw C. van BuurenThierry, dr J. v. d. Spek en prof. dr C. G. Wagenaar werdenherbenoemd. HET CONCUBINAAT. Waaruit bestaat het wezenlijke van liet huwelijk? Hieruit, dat twee men sen weten hun wilsovereenkomst en hun belofte van trouw ten overstaan van God te hebben gemaakt. Deze de finitie gaf mr B. W. van Houten, kin derrechter te Arnhem, die in de mid dagvergadering sprak over: „Het Con cubinaat". Hij betoogde, dat er dus tweeërlei verhouding kan zijn tussen man en vrouw, maar dat zijn niet hu welijk en concubinaat, maar dat is de verhouding, waarop bovenstaande de finitie van toepassing is of die, waarbij dit niet het geval is. Vele naar maat schappelijke maatstaf gemeten „nette huwelijken vallen naar zedelijke maat staf bezien onder hetzelfde oordeel als De kwestie Nieuw-Guinea. INDONESISCH DREIGEMENT AAN NEDERLAND. DJAKARTA, 18 Sept. „Nederland heeft, wat Westelijk Nieuw-Guinea Detreft, besloten Indonesië terzijde te stellen en het als eigen gebied te be schouwen. Het zoekt steun in de kringen der leden van de Pacific- Commission, die een organisatie van Westelijke landen is. Australië be steedt bijzondere aandacht aan de kwestie en de Nederlandse regering hoopt in haar hart, dat degene, die zich tegenover ons stelt, tenslotte niet alleen Nederland zelf zal zijn, maar de gehele Commission. De Indonesi sche regering zal de Nederlandse maatregelen niet zonder meer op haar beloop laten". Dit is de korte inhoud van de verklaring van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken naar aanleiding van het jaar verslag van het Nederlandse .ministe rie. Aan het adres van andere landen wordt gezegd, dat Indonesië iedere hand tussen hen en Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea, zonder toestemming of deelneming van In donesië, zal beschouwen als in strijd met de vriendschappelijke betrekkin gen tussen dat land en Indonesië. Ingezonden Mededeling (adv.) „Wie nu Geen sprake meer van ajwashanden Vroeger klonk het in veel huishou dingen maar al te vaak zo: „Wie moet er nu weer de afwas doen?" Moeder en dochter, of de dochters onderling lagen met elkaar overhoop, omdat ieder voor zich tegen de afwas opzag. En dan die ellendige af washanden! Met Castella Vaatwas, het nieuwe, wonderbaarlijke afwasmiddel, is hier echter met één slag een eind aan ge komen. Een enorme hoeveelheid krachtig, actief schuim krijgt U al met één enkele lepel van dit wondermid del. Pannen, borden, bestek, kortom alles komt in een ommezien kraak helder en flonkerend uit het sop te voorschijn. Afdrogen hoeft niet eens, alleen maar eventjes laten afdruipen. Maar wat de huisvrouwen misschk wel als het grootste voordeel zullen beschouwen is dit: met Castella Vaat was is er van die nare rode „afwas- handen" geen sprake meer. Fluweel zacht zijn Uw handen na de afwas! Een pak Castella Vaatwas kost U slechts 25 cent. Iedereen kan het zich dus aanschaffen. vele concubinaten. En andersom kan er een bepaald concubinaat zijn, dat zedelijk hoger staat dan vele huwe lijken. De mens moet echter de conse quentie trekken uit het feit, dat hij niet op een onbewoond eiland leeft met de vrouw zijner keuze in dat laatste geval zou bij samenleving zonder overheidssanctie toch van een huwelijk sprake zijn maar in de maatschappij. Daarom moet hij zich onderwerpen aan het door de eeuwen noodzakelijk gebleken in stituut van het burgerlijk huwelijk, dat de chaos terughoudt. Als men dan maar bedenkt, dat een huwe lijkssluiting ten stadhuize geen en kele waarborg biedt voor het ont staan van een werkelijk huwelijk in zedelijke zin. Menig huwelijk is te genwoordig slechts verkapte prosti tutie of dodende sleur. Het echte huwelijk is dat, waarbij de verticale lijn is getrokken en God tot getuige is aangeroepen; het is die verbinte nis, waarvan men naar waarheid zegt, dat ze in de Hemel gesloten is. STAMPERSGAT, 18 Sept. De bieten levering aan de Ver. Coöp. Suikerfabrie ken zal Maandag 28 September beginnen. Dit betekent, dat enkele dagen later de campagne zal aanvangen. De drie VCS-fabrieken hebben voor het eerst sinds vele jaren te kampen met moeilijkheden bij het aantrekken van personeel. Enige duizenden Westbrabant se arbeiders werken n.l. aan de dijken en aangezien daar behoorlijk kan worden verdiend, is de animo voor de campagne zeer gering. De overheid moest in samenwerking met de Dienst Dijkherstel maatregelen nemen. De fabrieken Zevenbergen en Roosendaal hebben zich van voldoende personeel weten te voorzien. Stampersgat heeft nog een tekort van bijna honderd arbeiders, dat men nog tijdig hoopt te kunnen wegwerken. Commissaris Borgstellingsfonds voor Gouda gearresteerd, GOUDA, 18 Sept. Bij een over heidscontrole der boeken van het Borgstellingsfonds voor Gouda e.o. miste men een bedrag van f300. Het bestuur heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, op grond waarvan de districtscommissaris van de Bond Borgstellingsfonds voor Gouda e.o., de 58-jarige M. W. G. M. van L. in ver zekerde bewaring is gesteld. Hij is tevens penningmeester der „Stichting Gedupeerden Oudewatersebank". Ingezonden Mededeling (adv.) Neem'n AKKER Poging van de Vlamingen mislukte Vlaamse actie werd niet door Nederland gesteund (Van een A.N.P.-correspondent) STRAATSBURG, 18 SEPT. Een poging van de Vlaamse leden van de Raad van Europa om het Nederlands als één der officiële voertalen op de vergaderingen van de Raad erkend te zien, mislukte, toen het voorstel ter sprake kwam in de commissie voor procedurekwesties. Tot dusverre zijn alleen Frans en Engels erkend als voertalen, die bij gevolg het voorrecht genieten van gelijktijdige ver taling in de vergaderingen. De Duitse en Italiaanse leden van de Raad hebben zich daartegen reeds herhaaldelijk verzet en bij hun poging om hun eigen "talen op gelijke voet met Frans en Engels behan deld te zien, kregen zij deze keer gezel schap van de Vlamingen, onder aanvoe ring van Van Cauwelaert, die een for meel voorstel ten gunste van het Neder lands indiende. De Nederlanders zelf na men geen deel aan de Vlaamse actie, omdat zij er van overtuigd waren, dat die niet de minste kans op succes had, NATIONALE GEVOELENS KWAMEN BOVEN. Toen de kwestie aan de orde kwam in de commissie, waarvan Van Cauwelaert zelf voorzitter is, werden de nationale ge voelens van vele andere leden door het Italiaans-Duits-Vlaamse voorstel wakker geschud. Zij voelden zich achtergesteld door de thans geldende regel, dat spre kers, die zich van een andere taal dan Engels of Frans willen bedienen, hun eigen tolk moeten meebrengen en geen gelijktijdige vertaling door middel van één der koptelefoons krijgen. De Grieken wilden Grieks, de Turken Turks als officiële taal laten erkennen. De Zweden, Noren, Denen en IJslanders verdedigen de erkenning van op zijn minst één der Scandinavische talen en alleen het Gaelic van de Ieren vond geen verdediger. OLLENHAUER WEER FRACTIELEIDER, BONN, 18 Sept. De 151 leden tellende sociaal-democratische fractie in de nieu we Westduitse Bondsdag heeft partij voorzitter Ollenhauer tot haar leider her kozen. Prof. Carlo Schmid werd voor het vice-presidentschap van de Bondsdag eandidaat gesteld. MOEILIJK PARKET. Van Cauwelaert werd, onder algemene vrolijkheid, in een ietwat lastige positie geplaatst, toen hij als voorzitter poogde de Scandinaviërs hun voorstel te laten in trekken en tot antwoord kreeg: „We zou den nooit om erkenning van een Scandi navische taal gevraagd hebben, als de Belgen het Nederlands niet hadden voor gesteld!" Het einde van het lied was, dat de com missie besloot bij de algemene vergade ring alleen aan te bevelen, dat op de vol gende zitting van de Raad Duitse rede voeringen gelijktijdig in het Frans en En gels zullen worden vertaald, maar niet omgekeerd. De Italianen hebben, althans voorlopig, nul op het request gekregen, evenals de Vlaamse verdedigers van het Nederlands. OP JAVA WERDEN 92 BENDELEDEN GEDOOD. DJAKARTA, 18 Sept. In Augustus zijn in Midden-Ja va successen geboekt in de strijd tegen de Daroel Islam en andere ordeverstoorders. 71 bendeleden werden gedood. Bij het treffen tussen het leger en ordeverstoorders tussen Tjandjoer en Soekaboemi zyn er 20 bendeleden geval len. Ingezonden Mededeling (adv) We lagen een» In Fu-Shang. aldus Stuurman Steven, toen we tijdens een wandeling langs een rotsachtige weg wat gerommel boven ons hoofd hoor den enjopkljkend een stuk losgeraakt steen naar beneden zagen komen. „Pas op1" schreeuwde ik en. terwijl het stuk steen op de grond plofte, hoorden we: „Pas op!" en weer een plot „Wie is daar" riep ik. „Wie is daar" klonk het. Opeens begrepen we het, er was hier een prachtige echo! „Nou Uw lijfspreuk. Stuur." Ik zoog mijn longen vol en riep keihard „Sta op - Sterling!" En daar klonk het over China terug: „Sta - op - Sterlingl" We grinnikten over dit prachtige effect, maar merkten ook nog een ander effect: van verscheidene kanten kwamen Chinezen op ons toegerend, die ons met het roepen van „Stel-lingr duidelijk maakten, dat ze graag wilden opsteken I Eén van hen sprak een beetje Engels en vertelde dat ze jaren op Nederlandse schepen gevaren hadden. Daardoor kwam'het dus, dat Sterling hier een magische klank hadl „Vooruit mannen" zei ik tegen mijn maats, „we geven ze allemaal een pluk van die gouden Sterling-shag. Maar niet alles hoorl Ik dónk er niet aan, de hele verdere dag zonder die fijne lekkere Vlrglnia-shag te zitten, want Je weet, ik Sta op STERLINO t Nederlanders waren paraat Legerpredikanten werken ook onder hoogspanning (Van onze speciale verslaggever). TE VELDE, Vrijdagavond: Helder klinkt het geluid van een eenzame klari net uit boven het monotone gedreun van electrische agregaten qn het behaag lijk snorren van een stationnair draaiende jeep In het stafkwartier der derde divisie ergens in Duitsland. Afgaande op de tonen van de klarinet waarin we de melodie van één onzer oude vaderlandse gezangen herkennnen, belanden we in de kerktent van majoor-dominee W. Rijnsburger, legerpredikant bij deze divisie. Ds Rijnsburger houdt namelijk elke avond een dagsluiting met de mi litairen van het stafkwartier zoals de 22 overige legerpredikanten die onder hen ressorteren de Nederlandse troepenmacht in Duitsland op manoeuvre heeft in totaal 40 legerpredikanten bij zich met aan het hoofd luit.-kol. ds B. A. Bos dat ook doen. Vanavond echter heeft deze stille ure waarin militai ren van alle rangen zich een ogenblik verenigen in bezinning en gebed een bijzonder accent. Vannacht immers wordt het begin van de oefening verwacht en in de komende dagen zal er vermoedelijk heel weinig of geen gelegenheid zijn om een normale dagsluiting te houden. Ds Rijnsburger vertelt ons evenwel, den, die denken dat wij het helemaal dat dit allerminst inhoudt, dat de le gerpredikanten Zondag kalm aan kun nen doen. Integendeel er is de nadruk kelijke afspraak.dat hoe moeilijk de om standigheden ook zijn, ook Zondag korte velddiensten zullen worden gehouden. Zelfs al zou dat betekenen dat een veld prediker in zijn bataljon van groepje tot groepje van peleton tot peleton moest trekken om hen de kerkdienst bij hun post te brengen. Intussen is ook overal elders in de divisie heel de dag al een toenemende spanning te merken; de inlichtingen dienst heeft onder hoogspanning ge werkt en zo geleidelijk aan heeft men de beschikking gekregen over een groot aantal gegevens omtrent sterkte en voorlopige plannen van de verwachte vijand uit Noordland. Russen en Duitsers. Een merkwaardige activiteit wordt intussen de laatste dagen in de streken rondom het concentratiepunt van het eerste Nederlandse legerkorps aan de dag gelegd door militaire attaché's van de Sowjet-Unie. Zij rijden rustig rond in hun met hamer en sikkel geëmblemeer- de auto's en fotograferen naar hartelust Nu zijn ze nog tamelijk vrij in hun doen en laten maar lang duurt dat nfet meer want in het eigenlijke oefengebied is hun de toegang nadrukkelijk ontzegd. De Duitsers in deze streken kunnen over het algemeen vrij goed overweg met de Nederlandse militairen. Er zijn er wel verschillende onder hen, dat merk je het duidelijkstin de zuur zoete verhalen in de plaatselijke bla- Ingezonden Mededeling (adv.) U staal de drem van nieuwe rui .rrï.de ruimte, waarin levend, natuurlijk geluid aan de bron beluisterd wordt De deur van uw radio-handelaar vormt de toegang tot het wonder van: RUIMTELIJKE WEERGAVE Volmaakrvoor Vandaag en met de Ruimte voor Morgen: verkeerd doen en dat zij het alles „viel besser" doen. Daarvan hebben we voldoende be wijzen gehad zou men zo zeggen. De Nederlandse militairen bekommeren zich weinig om die Russische activiteit en de Dutse zure druiven. Zij bereiden rustig hun plannen voor om straks de vijand uit Noordland te geven wat hen toekomt: „de Grand Repulse", de gro te stoot in de rug. Zaterdagmorgen vroeg. De verwachtingen zijn niet be drogen. Het is precies zo uitgeko men als werd verwacht. De Noord- landers zijn met een vrij sterke troe penmacht (denkbeeldige zee) ten Noorden van de lijn Oldenburg Hamburg overgestoken en onze Westlandse gebieden binnengeval len. Maar ook de onzen het eer ste Nederlandse legercorps waaron der ressorteren 3500 Nederlandse en 18000 Britse troepen zijn niet voor de poes. Zij hebben onmiddel lijk hun maatregelen genomen en zijn nu in snelle opmars naar hef front. JD>e ïladia hlengt o-nó DiNaDAG 22 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,35 Gram. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb. med, 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Militaire rep. 13.23 Amus. ork. en soliste. 14.00 Gev. progr. 14.50 Kamerork. en solist. 15.30 Ben ja zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.; „Birma" door M. Mourik. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Hefc Huwelijk Sluyten", hoorsp. 22.45 Avond gebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gev. muz. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil. rep. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 Gram. 18.40 Lichte muz. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Mil. ork. 19.25 Viool, cello en piano. 20.00 Nws. 20.05 Gev. muz. 20.45 Voordr. 21.00 Gev. muz. 22.15 Med. 22.20. Buitenl. overz. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 Gram. 23.30—24.00 Gevar. muz. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 15.00 en 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 en 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 22.55—23.00 Nws. K. R. O. TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15-21.45 1. Weeroverz. 2. Modeshow. 3. Lichte muz. 4. Bijeenkomst van vrijge zellen. Pauze. 5. „100 Jaar Kromstaf", filmverslag. NOG GEEN UIEN NAAR DUITSLAND. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Export van uien naar Duitsland is niet mogelijk zo lang de op diplomatiek niveau werken de regeringscommissie geen uitspraak lieeft gedaan oihtrent het tussen Ned. en Duitse delegaties gerezen geschil met be trekking tot de hoogte der contingenten. Voor de uienexporteurs betekent dit een strop, omdat begin Augustus reeds be sloten was tot uitvoer van uien in de maanden September, October en Novem ber. Latere onderhandelingen over de contingenten leidden niet tot overeen stemming, zodat de zaak ter beslissing aan de regeringscommissie werd overge geven. i 't Is om de moed te verliezen. Wer kelijk zet hij zich even mistroostig aan de wegkant neer. Hij blijft daar geruime tijd. Het loopt al naar de middag. Een voorbijsnellende ruiter, die hem evenwel niet opmerkt, wekt hem uit zijn gepeins. „Zo gaat het niet", mompelt hij Zo komt er niets van terecht. Het begin van de dag is te goed geweest, om nu al bij de pakken te gaan neer zitten". Hij springt op, neemt zijn mes uit de schede en snijdt uit het kreupel hout een dikke stok, maakt er een soort van knop aan, waaraan hij een eind sterk touw bindt, dat hij om z'n pols hecht. Ziezo, die ontbrak nog aan mijn vermomming als veehandelaar". Stevig zet hij er de pas in en dan doemt, de avond toont neiging om te gaan vallen, het dorpje Damme op, dat niet onaanzienlijk is. Allerlei geluiden fladderen hem te gen, waaruit hij de conclusie trekt, dat er óf feest gevierd wordt óf dat er kermis wordt gehouden. Het is op de straten en in de café's een gejoel en een vrolijkheid tot in het losban dige toe. Nu, dat kent Zijier wel van de Vlamingen. Maar kermis is er niet. Later blijkt hem, dat de zeer gezie ne Maire die dag vijf en twintig jaar hoofd van de gemeente is: een pracht gelegenheid voor de dorpe lingen om de bloemetjes eens buiten te zetten. De gewezen sluiker tracht door de ontzaggelijke volte in de hoofdstraat door te breken, om een der vele kleine bierhuisjes op te zoeken. Maar niet alleen de straat is vol met tie rende, dansende mensen, in de café's is het al net zo. Neen, hij heeft geen trek zich daar tussen te mengen. En zo dwaalt hij van de ene herberg naar de andere, maar overal waar hij komt, is het toneel gelijk. Er moet wel heel wat volk uit andere plaatsen gekomen zijn om mee feest te vieren, want zo veel inwoners heeft Damme niet. De dag is behoorlijk aan het dalen, als hij besluit maar verder te zullen trekken, de weg naar Brugge op, hoe wel hij zeer vermoeid is. Mocht hij die stad niet meer bereiken, dan kan hij mogelijk onderweg op een hoeve nachtverblijf verkrijgen of is er bemerkt heeft wat er plaats vindt, wil door het volk heendringen, maar dat wordt door de omstanders belet. Een paar half-dronken kerels schreeuwen hem toe: „Op de knieën, kerel, zie je niet dat „Óns Heer" pas seert?", terwijl een ander hem alles behalve zacht .de hoed van het hoofd slaat met de woorden: „Een beetje meer eerbied voor het allerheiligste, botterik!" Het bloed kookt bij Zijler. Hij vindt langs de weg een herberg, waar ge logeerd kan worden. Om zijn doel te bereiken, moet hij weer terug door de hoofdstraat, waar het in enen merkwaardig stil gewor den is, hoewel er nog evenveel men sen zijn. De reden daarvan wordt weldra duidelijk. Er klinkt namelijk een luide schel: in vol ornaat komt uit een zijstraat een geestelijke, met de hostie, voor afgegaan door een koorknaap, die onophoudelijk de schel laat klinken, waarop de menigte, als „Ons Heer" voorbij gedragen wordt, knielt of, in dien dit door de volte niet mogelijk is, in gebogen houding een kruis slaat. Zijler weet wel: de pastoor gaat iemand berechten, die op ster ven ligt. het een belediging, dat men zijn hoed heeft afgeslagen. Hij duwt de schreeuwer terug, om zijn hoofddek sel te vinden. Maar dan is „de boot aan"; de op gewonden menigte ziet dat voor ver zet aan en ogenblikkelijk zijn tien, twaalf vuisten naar de heiligschen ner opgeheven, om hem tegen de grond te slaan. De aangevallene posteert zich te gen de muur van een woning en zwaait met zijn stevige knuppel in het rond, ieder dreigende, die hem te na komt, de hersens in te slaan. Dit maakt voorlopig indruk. Zijler hoopt, dat 't hiermede afgelopen is, te meer daar de pastoor al lang voor bij is. Heel in de verte klinkt nog flauw de schelMaar een vrouw De veekoopman, die niet zo spoedig roept hem toe: „Kerel, sla gauw een Winterdienstregeling van N.S. Op Zaterdag 2 Januari wordt Zondagsdienst gereden UTRECHT, 19 September De winterdienstregeling van de Ned. Spoor wegen, die op 4 October a.s. ingaat, zal voor het spoorwegverkeer in het Wes ten van ons land belangrijke wijzigingen met zich brengen. In Rotterdam zal het station Maas worden gesloten en de naam van het station D.P. wordt gewijzigd in C(entraal) S(tation). Er komt een uurdienst over een geheel nieuwe lijn, die de reizigers via Gouda en Woerden naar en van Rotterdam naar Amsterdam brengt. De treinfrequentie tussen Rotterdam Hofplein en Den Haag H.S. wordt opgevoerd. Tenslotte is meegedeeld, dat op Zaterdag 2 Januari a.s. de dienst als op Zon dagen zal worden verreden, omdat verwacht mag worden, dat het bedrijfs leven die dag stil zal liggen. het internationale verkeer, omdat de D- treinen van Hoek van Holland er stop pen. NIEUWE LIJN. Ter ontlasting van het verkeer op de oude lijn AmsterdamDen HaagRot terdam zijn maatregelen genomen, die tot instelling van een uurdienst over een geheel nieuwe lijn hebben geleid. Deze nieuwe lijn loopt van Amsterdam via Woerden, Gouda naar Rotterdam. In iets meer dan een uur is men van Rotterdam krijgt nieuwe stations namen. D.P. wordt C.S., Feyenoord wordt Zuid en op de plaats van de voormalige halte Hilligersberg is een nieuw station verrezen, dat de naam Rotterdam-Noord zal dragen. Dit sta tion wordt belangrijk in 't verkeer langs de nieuwe lijn naar Amsterdam, naar Noord- en Oost-Nederland en ook in kruis en geef een gift aan Onze Lie ve Vrouwe en de zaak is uit!" En dan antwoordt Zijler: „Ik heb met die dingen niets te maken, ik ben protestant!" „O ho!" wordt er opeens gejoeld, „de sinjeur is protestant, een geus; wég met de ketter; te water met hem!" Jacques Huijsser wordt ongerust, als hij de woedende gezichten om zich heen ziet. Hij vreest dat het verkeerd zal aflopen. Maar dan dringt een klein mannetje in uniform zich door de menigte heen. Hij is een potsier lijk mannetje. In andere omstandig heden zou Zijler om hem gelachen hebben. Een klein, mager kereltje is die champetter van het dorpje, met kromme benen en stekende oogjes onder zware wenkbrauwen. „Laat af, mannen!" gebied zijn schelle stem. „Ik neem de vent in ar rest als rustverstoorder. Hij kan zich morgen bij de Maire verantwoorden. Komt, laat jullie niet de feestvreugde verstoren. Denkt om het feest, dat wij vieren en aan het vuurwerk, dat straks wordt afgestoken". Hij legt dan de hand op de arm van Zijler en voegt hem toe: „In naam der wet, volg mij!" De veekoopman is 'woest, maar hij begrijpt, dat het op dit ogenblik ge raden is, zich niet tegen dat bevel te verzetten. Met bitterheid in de ziel volgt hij de kleine gendarme, de enige die het dorp bezit. Onder daverend gelach en ge schimp laat het volk hen door en vergeet spoedig in de roes van het feest het voorgevallene. (Wordt vervolgd). Rotterdam in Amsterdam of terug. Op werkdagen rijden er op deze lijnen tus sen 7 en 22 uur 16 treinen in beide richtingen. Om de treindienst UtrechtRotter dam C.S. op laatstgenoemd station te doen aansluiten op de halfuurdienst rich ting Dordrecht zuilen de treinen uit de richting Arnhem en Den Bosch vroeger van Utrecht vertrekken en daar ook vroeger aankomen. Aan de verbinding Rotte i Hof pleinDen Haag H.S. is t ge werkt. Er komt een 20 min.„.„udienst op dit traject; op de spitsuren zelfs een 10 minutendienst. N.S. hebben thans op grotere schaal DE-treinstellen beschikbaar en deze zullen gaan rijden op diverse baanvak ken in Friesland en Noord-Holland. Overigens bevat de dienstregeling slechts een aantal ondergeschikte wij zigingen. In het internationale verkeer zijn eveneens maar enkele onderge schikte wijzigingen aangebracht. NIEUWE REISGIDS. De nieuwe binnenlandse reisgids, waarin de winterdienstregeling staat afgedrukt, verschijnt in een formaat, dat 2 cm minder hoog is, dan het hui dige spoorboekje. Het gevolg daarvan is, dat het boekje met 16 pagina's moest worden uitgebreid. De dienstregeling van de extra treinen op de feestdagen is weer in het boekje opgenomen. Geen Zwitsers luchtafweergeschut naar Duitsland. BERN, 18 Sept. De Zwitserse Bonds raad heeft aan de Zwitserse firma His- pano-Suiza toestemming geweigerd voor het uitvoeren van luchtafweergeschut naar West-Duitsland. De firma had ver zocht om vergunning voor uitvoer van 20-centimeter-stukken ter waarde van 2.800.000 frank. Wel is de uitvoer van een klein aantal pistolen voor de Westduitse politiemacht toegestaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3