Minister Cals wil meer doen voor de natuurbescherming. Plaats van de diaken in de kerkeraad wordt nader bestudeerd Regering bepleit grotere toonverschillen tussen geschoolden en ongeschoolden. Euwe verloor van Petrosian en bezet thans de zevende plaats* ZIJN VROUW VERGIFTIGD MET ARSENICUM? Nieuwe psalmberijming aanleiding tot uitgebreide discussie. Bevredigende resultaten van de hoogovens. bc BEURS NOTEERDE GISTEREN Benoemingen bij water schappen. Wedvluchten. Voor de televisie is twee millioen uitgetrokken. Officier eist 20 jaar gevangenisstraf Zaterdag 19 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Synode te Apeldoorn gesloten. APELDOORN, 18 September. - In haar gisteren te Apeldoorn voort gezette zitting heeft de generale sy node der Chr. Geref. Kerken be sloten de naam van het deputaat- schap voor de Jodenzending te ver anderen in deputaten van de Chr. Oi.ef. Kerken in Nederland voor de evangelieverkondiging onder Is raël. De synode voegde dr B. J. Oosterhoff aan dit deputaatschap als adviseur toe. Vervolgens deelde de praeses mede, dat deputaten voor eenheid der Geref. belijders een samenspreking hebben gehad met ds J. Tamminga van Cha tham en ds G. A. Zijderveld van Grand Rapids in verband met het ge rezen conflict, dat tot kerkscheuring heeft geleid. Ds J. C. Maris las het kort verslag van deze samenspreking. Daaraan ontlenen wij, dat de moeilijk heden konden worden opgelost. Het is deputaten gebleken, dat de oorzaak van het ontstaan van de Free Chr. Ref. Church (ds J. Tamminga) ligt in een besluit van de classis der Old Chr. Ref. Church (ds G. A. Zijderveld) welk besluit in strijd is met het Geref. kerkrecht. Deputaten drongen via ds Zijderveld er op aan, dit besluit in te trekken. Ds Zijderveld nam op zich dit advies z.s.m. aan de classicale ver gadering door te geven en er ernstig op aan te dringen dienovereenkomstig te handelen. Ook ds Tamminga verze kerde alles te zullen doen wat in zijn vermogen is de bestaande breuk te helen. Hierna hebben beide predikanten de synode toegesproken om de groeten van hun gemeenten over te brengen. Namens de synode vertolkte prof. L. H. van der Meiden als voorzitter van deputaten voor de eenheid der Geref. belijders in het buitenland de gevoe lens van medeleven jegens de kerken in Amerika en Canada. Ouderling J. Groenendijk rappor teerde namens deputaten voor eva cuatie en oorlogsschade waarbij te vens in behandeling kwam het rap port over de watersnoodschade. De praeses der synode sprak een woord van deernis met de slachtoffers van de watersnood, de kerken opwek kend tot onderling hulpbetoon je gens haar getroffen leden. POLITIEKE ACTIVITEIT. Drs J. van Genderen rapporteerde over een instructie van de part. synode van het Noorden, dat de generale synode richtlijnen geve en maatregelen aan wij ze, door de kerkeraden te ne men t.a.v. leden der kerken, die aan gesloten zijn bij of propaganda maken voor een politieke partij, die zich niet stelt op de grondslag van Gods Woord. De synode sprak op voorstel der commissie zonden discussie uit, dat deze zaak niet ontvankelijk is, wijl niet gebleken is, dat zij op een min' dere vergadering niet kon worden af gedaan naar artikel 30 der kerkenorde. Ook is de instructie te vaag, ter wijl in artikel 70 en 71 der K.O. de tuchtoefening geregeld wordt en de synode van Hilversum-1937 terzake reeds richtlijnen gegeven heeft. DE NIEUWE PSALMBERIJMING In de middagvergadering heeft de synode een uitnodiging van de Evang. Mij. tot bijwoning van haar eeuw feest in handen gesteld van deputaten tot versterking van het reformatorisch besef. De synode zal zich doen ver tegenwoordigen op het derde plenaire congres van de I.C.C.C. in 1954 te Phi ladelphia te houden. Vervolgens kwam aan de orde het rapport van deputaten voor herziening der psalmberijming met een minder heidsrapport van ds M. Baan. Rap porteur was ds A. C. Noort. Een groot aantal sprekers voerde hierover het woord, waarbij geaccentueerd werd, dat het thans niet gaat om het voor of tegen van een nieuwe berijming, maar om diligentie terzake van deze aange legenheid. De synode besloot opnieuw een deputaat in te stellen, kleiner van omvang en bedoeld als contact depu taatschap bij het interkerkelijk over leg. Vervolgens kwam in behandeling het rapport van deputaten tot her ziening der liturgische geschriften. Na discussie besloot de synode de kerke raden er op te wijzen, dat de ongewij zigde formulieren behoren gebruikt te worden; wat het rapport inzake het formulier bij openbare belijdenis aan gaat sprak de synode uit bij de vragen van Voetius te blijven. Het deputaatschap inzake overleg over de nieuwe vertaling van de Bij bel werd gecontinueerd. De synode sprak in verband met een ingediende instructie uit, dat in de leesdiensten zoveel mogelijk predica- ties van eigen predikanten behoren gelezen te worden. De synode besloot ook, naar aanleiding van een instructie van de part. synode van het Noorden, deputaten te benoe men, die zullen pogen een methode te ontwerpen, die tot verbetering van catechetisch onderwijs leiden kan. Uitgesproken werd, dat iemand die het recht heeft tot het spreken van een stichtelijk woord in de gemeente geen openbare belijdenis afnemen mag! SLOTZITTING. In de avondvergadering heeft de sy node het kerkelijk zegel veiliggesteld. N.a.v. het rapport over de plaats van de diaken in de kerkeraad besloot de synode, na enige discussies, deze zaak ter nadere bestudering te stellen in handen van de hoogleraren. De synode stelde de verschillende deputaatsehap- pen vast. Apeldoorn werd aangewezen als roepende kerk voor de synode van 1956. Na afdoening van het agendum sprak de voorzitter een slotwoord. NED. HERV. PREDIKANTEN CONFERENTIE. s-GRAVENHAGE, 18 Sept. Dezer da gen is te Kortehemmen een conferentie voor predikanten en predikantsvrouwen van de Ned. Herv. Kerk gehouden. De conferentie was druk bezocht. Dr B Klein Wassink refereerde over Sartre, dé arts dr J. Lodder uit Drachten behandel de het onderwerp: „Wat verwacht het ge meentelid van de preek?" en prof. dr M. J. A. de Vrijer sprak over: Hoe staan de predikant en zijn echtgenote naast el kaar? Naar aanleiding van de inleidingen, die het practische leven van de predikant tot onderwerp hadden, werd diepgaand van gedachten gewisseld over de teleurstel lingen en tegenslagen, die aan het pre- dikantswerk eigen zijn. Anderzijds werd de aandacht gevestigd op de specifieke mogelijkheden en lichtzijden van "het wondere ambt". Op deze wijze heeft de conferentie een stuk zielszorg geboden aan de predikanten en hun echtgenoten, en bijdragen tot een vriendschappelijk samengaan der verschillende richtingen en een verdiepen op de achtergronden van het geestelijk werk. Het ligt in de bedoeling volgend jaar een vervolgconferentie met soortgelijke opzet te houden. „DAT'S EEN GOEIE" Koning Wiebelaer zat 5000 kilometer van Pieter en Generaal Franje van daan. Hij zat treurig te staren naar een bord boe renkool. „Iedere dag boe renkool!" zuchtte hij. „Nooit eens iets anders dan boerenkool en nóóit maar dan ook nóóit worst!" Ja, zo was het. Hij kreeg nooit worst bij zijn boerenkool behalvevandaag, want ineens vloog er een heerlijke Gelderse Worst door het open raam naar binnen. Het ding cirkelde een paar keer de kamer rond en landde tenslotte boven op Wiebelaer zijn bord. De goede man veerde omhoog toen hij de pittige lucht in zijn neus kreeg. Hij vroeg zich niet eens af hoe dat wel mogelijk was maar pakte zijn vork en mes en begon te eten. Natuurlijk konden Pieter en Franje niet vermoeden dat de worst zo keurig op zijn plaats was terecht gekomen. „Ik heb nóg een goede kennis!" riep Pieter. „Hij heet Doremie en is dirigent van een groot orkest. Zullen we hem een sigaar sturen?" „Best" lachte de generaal enthousiast. „Haal er maar een uit mijn kistje. In welke richting zit ie?" „Ik denk Zuid-West" riep Pieter en rende naar binnen. Franje verzette de twee wijzers op zijn kanon en even later vloog de sigaar brandend en al weg op zoek naar de grote dirigent. De geniale man was juist met het voltallig orkest aan het repeteren. Hij ging geheel in zijn muziek, op tótdat de sigaar in zijn mond schoot. „Presio AllegroFortissimo!" riep hij. „Dat's een goeie!" Ondanks de dalende lijn AMSTERDAM, 17 Sept. De gun stige verhoudingen in het boekjaar 1952'53 betreffende productie en af zet hebben aanleiding gegeven tot het ontstaan van resultaten, die bevredi gend zijn. Aldus begint het jaarver slag van de Kon. Ned. Hoogovens er Staalfabrieken N.V. te IJmuiden. Na alle afschrijvingen, reserveringen e.d> resulteert een netto winst van ruim zes millioen gulden. Het dividend koij daardoor onveranderd worden vastgef steld op vier procent op de priori teitsaandelen en 10 procent op ge wone aandelen. Voor uitkeringen aan het personeel is f 1.150.000,uitge trokken. De gang van zaken bij de fabrie ken van de Breedband N.V. geeft eveneens reden tot tevredenheid. De ontwikkeling van dit bedrijf wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Het hele jaar kon Hoogovens haar walse- rijproducten goed afzetten en ook thans is zij nog ruim van orders voor zien. In totaal werken in dit bedrijf (de Breedbandfabrieken inbegrepen) 8400 mensen. Voor de uitbreiding in 1950 was dit aantal 6000. Aan lonen en sa larissen werd (exclusief de sociale lasten) ruim f 25 millioen uitbetaald. Het schaaktournooi te Zürich, Slechte dag voor de Zweed De Tweede Kamer is twee geëtste glazen rijker. Ze zijn aangebracht op het portaal van de hoofdtrap en dragen de motto's „Obedieren in der gherech- tichheit" en „Die tyranny verdrijven' Ze zijn vervaardigd door de glazenier Albert Troost, de minister van O., K. en W., mr Cals, bood ze aan. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Gerard, z.v. Fam. van Dorp-- Herderschee, Kaban Djahé, Sumatra; Anne M. E., d.v. Fam. Spiering—Kuyper, Groningen. Ondertrouwd: B. Sausay en W. v. d. Dries, Petiville, Seine Infr. (Fr.). Gehuwd: J. Smilde en A. E, de Groot, Rotterdam. Overleden: A. Bal, 89 j., Kwadendam- me; H. v. d. Berg, geb. v. Donselaar, 39 j„ Tiel; W. Gils, 53 j., Acton R.R. 2 (Ont.l; S. Oosterhuis, geb. Havega, 77 j„ Middel burg; A. Kraak, geb. Bliek, 82 j„ Wol- phaartsdijk. Merkwaardige Jiota over opvoering productiviteit j Productiviteitsverbetering staat of valt met de mentaliteit. DEN HAAG, 18 Sept. De nota welke de regering aan de Tweede Kamer, heeft doen toekomen betreffende het productiviteitsbeleid in de jaren 1951, '5'3 en '53 is een moeilijk te lezen maar wel zeer lezenswaardig stuk. Het maakt duidelijk op welke manieren men de opvoering van de productiviteit tracht te: bevorderen, welke bedragen hiermee gemoeid zijn en vooral hoeveel waarde er aan de opvoering van de productiviteit gehecht moet worden. Het merkwaar-! digste is echter, dat men aan het slot zijn blijdschap niet onder stoelen of ban ken steekt, dat door een scherpere invoering van werkclassificatie, het toon verschil tussen ongeschoolde en geschoolde arbeiders weer aanzienlijk toe neemt merkwaardig, als men bedenkt, hoezeer men in de laatste jaren dej novellering juist in de hand gewerkt heeft! productiviteit Is die van een stichting; „Prodüctiviteitscentrum" voor de be trokken bedrijfstak. Het streven ls geweest In de jaren 1952, 1953 en 1954 de productiviteit met 8 pet. op te voeren dit streven is niet gerealiseerd door de conjuncturele in zinking in de industriële sector medio 1951. Voor de jaren 1953 tot 1957 heeft men een jaarlijkse verhoging met tel kens 3 pet. ten opzichte van 1952 uit gestippeld. Men heeft sinds Maart 1952 hiervoor een bedrag van f 30 millioen beschikbaar van de M.S.A. en een be drag van f 10.3 millioen beschikbaar ge steld door de Amerikaanse autoriteiten. Hieruit financiert men o.a. de uitzen ding van allerlei deskundigen naar het buitenland, hoofdzakelijk Amerika, en de drukkosten van rapporten, die naar aanleiding van deze studiereizen dienen te worden opgesteld. Ook de ontvangst van Amerikanen en andere buitenlan ders in Nederland worden hiervan be taaldi Stahlberg. ZURICH, Vrijdag. - Voor de eerste keer waren er bij het uitspe len van de afgebroken partijen meerdere meesters betrokken en werd er ook inderdaad gespeeld. De belangrijke partijen KeresRes- hevsky en Smyslov—Bronstein wer den terstond remise gegeven, en de Amerikaan heeft dus de leiding in het algemeen klassement behouden, al wordt hij op de voet gevolgd door Smyslov. Ook Taimanov en Boleslavsky hebben hun duel niet voortgezet. De analyse had hen geleerd dat geen van beiden met succes op winst kon spelen, en der halve besloten zij tot de vrede. De partij Najdorf-Stahlberg gaf een antwoord op de vraag hoe men zon der te spreken een partij kan opgeven. Zoals bekend zeggen deze meesters geen woord tegen elkaar, en vermij den ze zelfs om elkaar aan te zien. Toen op de 55e zet voor de Zweed het moment was aangebroken om de wa pens te strekken, zag hij zich derhalve voor een lastig probleem gesteld. De ACTIVITEITEN PER BEDRIJFSTAK. In de nota wordt aangegeven hoe ten aanzien van een reeks van bedrijfstak ken (metaalindustrie, bouwbedrijf, con- fectie-industrie, grafische industrie baksteen-industrie, vlas-industrie) naar een degelijke poging tot collectieve ver betering van het productiviteitsniveau wordt gestreefd. De vorm waarin de belanghebbenden zich dan plegen te verenigen ten behoeve van. hun collec tieve pogingen tot opvoering van de SLOTKOERSEN AMSTERDAM.SCHE EFFECTENBEURS n medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.VA GOES. Nederland 1947 97% 98 Dollarlening 1947 96% 96% Invest. Certif. 99% 99% Ned. 1962/64 cum 99% 99% Grootboek 1946 97% 3'z K. Olie 1950 115% 114% Cult. II. ind Bki 69/1' 69% Nat. Handel .bank Ned. Handel Mij A.K.U. Do, s Jurg. Do. - l'atent Fokker Calve De ut Celder Zonen Kon. Hoogovens Ned. cord Ned. Kauclfabr. Philr> Cioeil. Do sc;:ni. pref. Un..--\ur Wi uil- ..—o.d Du.on 1 i'itbr." i.u». ai n rnor. t etr. .'c.v i-K ..o, onue.auiul. 113% 113% 158% 158-% 169' 273% 107% 130% 126 162 i:.r 210 220 r. 169% 274% 1073% 130% 12/ 162% 175L 210 219% 1'0'a 716 190% 2-J% 219 297 30j 305: 51/% 316 Kon. Olie Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber Holj. Am. lijn Serbadjadi 317% 315% 520. 516%. 91% 91% 97 100B 127B 129 66% 66L 33% 33% 131% 131 42% 42% K. J. Ch. Pakety. 112% 112% Kon. Boot 127% 127% Kon. Paketvrt 118 117% K. Rott. Lloyd 124% 124% Ned. Sell. Unie 127% 127% Ommeren's Sch.vrt 154% 155 St;v Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden 'Dfeli c,a. Mij- Delt Mij - Genemuaji -MdHer" 'Co Ajiï'oenl. i^ÜIlk; 136% 137 104% 103% 53% 78% 21 146 91% 83.% ï-70 170% 64$ 16., 163% '52% 78% 20% 83% 171 170% 63 16?% 163% Overzeese Gas Borneo Sumatra Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Intern. Nickel Hudson Motor Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel U.S. Steel 90% 92 120% 121% 120% 121% 145% 148 1 m -13% 26% 27% 31% 31% 45% 43% 65% B 66% 62L - 54%ex 54% 38% 38% 11% 10% 61% 61% 18% 18% 42% 42% 34% 33%ex North. Am.'- Comp. 19% 19% 73% 73% - 25% 49%ex 49% 57 57 .48%. 48% 69% 68% 20% 20 21- 20% 4% 4% 21 20% Cities Service Stand. Brands Cont. Oil y Midcont. Oil Philips Oili Shell Union;: Tide Water BaltijiTOi", fj'.. Miss. ias New ioik Centr De activiteiten van de productiviteits- centra zijn in het algemeen de volgen de. Als eerste stap zal in vele gevallet een goede propaganda en voorlichting ten behoeve van de betrokkenen nodig zijn. Deze zullen behalve op de; onder, nemers ook op het personeel ln jde desJ betreffende bedrijfstak in de eerste plaats het hogere leidinggevende perso neel en het lagere kader (werkmeesters, bazen) gericht zijn. De noodzakelijk held van de actie, het doel daafvan en. de voornaamste middelen die 'daarbij! zullen worden aangewend, zullen op overtuigende wijze moeten worden uit eengezet. Daar, zoals hierboven reeds is be toogd, de productiviteitsverbetering in de eerste plaats afhankelijk is van! de aanwezigheid van de juiste men taliteit van hoog tot laag, staat en valt het succes van de werkzaamhe den met de wijze waarop deze voor bereidende propaganda en voorlich ting ter hand wordt genomen. BELONINGSWIJZE. De minister wijdt aan het slot van deze nota enkele opmerkingen aan dé belonlngswijze, zijnde een belangrijk as pect van het streven naar productivi teitsverbetering. Ook met het oog op de gewenste in dustrialisatie van Nederland is het van belang, dat ons land de beschikking heeft over hoog gekwalificeerde werk nemers. In verband hiermede is een juiste wij ze van beloning van deze hoog gekwa lificeerde werknemers ten opzichte van degenen die lager gekwalificeerde ar beid verrichten gewenst. Om een inzicht te geven in de, ten gevolge van deze werkclassificaties ont stane spreidingen, wordt een voorbeeld gegeven uit de grote metaalindustrie. Voor de oorlog was de afstand tussen ongeschoolde en geschoolde arbeiders (de toen gebruikelijke kwalificatie) on geveer 25 pet., terwijl onmiddellijk ha afloop van de oorlog het verschil óïi- gever 13% pet. bedroeg. Wanneer binnenkort de nieuwe werk classificatie voor de metaalindustrie zal zijn ingevoerd, zal de spreiding tussen vergelijkbare functies ongeveer 30 ptjt. bedragen. In afzonderlijke ondernemfii- gen, waar nog hogere functies worden aangetroffen, ligt de„ spreiding tussén laagst Jen hoogst gekwalificeerde hdhd- arbeiders zelfs op 50 pet. VOETBAL. Wedstrijden te Wolfaartsdijk gaan waarschijnlijk door. GOES, 18 Sept. De thuiswedstrijden van de voetbalvereniging Wolfaartsdijk (Wolfaartsdijk I—Kapelle I en Wolfaarts dijk II—Kapelle II), die begin deze week werden afgelast, zullen waarschijnlijk toch doorgang vinden. De wedstrijden werden door de bond afgelast, omdat het veld te Wolfaartsdijk niet bespeelbaar is. Zoals bekend is deze club genoodzaakt op een gerooide boomgaard haar thuis wedstrijden te spelen. Met vereende krachten zijn de leden van deze vereni ging daarom aan de slag gegaan om het veld beter bespeelbaar te maken. Van avond zal de hoofdconsul van de K.N.V. B., afd. Zeeland het veld keuren. Wordt bet terrein in orde bevonden, dan zullen bovengenoemde wedstrijden alsnog door gang vinden. AFGELAST. Op verzoek van de vereniging „Rillan- dia", die te kampen heeft met enkele zieke spelers, is de wedstrijd Krabbendij- ke II—Rillandia II tot nader order uit gesteld. De wedstrijd Krabbendijke I— Rillandia I zal in verband hiermee niet om kwart voor vijf, maar om vier uur aanvangen. De wedstrijd WissenkerkeCortgene moest afgelast worden, omdat het terrein van Wissenkerke nog niet speelklaar ge- maakt 1S' JUNIOREN. De volgende juniorenwedstrijden wer den afgelast: E.M.M. B I—Vlissingen B IV; Wemeldinge B I—Bevelanders B I; Yerseke B I—Kloetinge B I; Sluiskü B I Terneuzen B I en Hulst B IIClmge B I. De wedstrijd Zeelandia B I—R.C.b. B II zal waarschijnlijk ook afgelast worden. oplossing die hij vond was niet bijzon der elegant: Hij legde zijn Koning om en verdween zonder op of om te kij ken. 1 uur later kwam hij terug om z'n duel met Petrosian te hervatten. Hij werd opnieuw tot opgeven gedwon gen, maar liet nu zien dat hij zijn ver lies ook op een sportieve wijze kan ver dragen. Vóór die tijd had Petrosian zijn partij tegen dr Euwe verder gespeeld. Onze landgenoot had goede remisekansen, maar de Rus, die de stelling blijkbaar zeer grondig had onderzocht, vond een fijne resource. Toen dr Euwe daarop niet het beste antwoord vond, kon de nogal met zichzelf ingenomen Petrosian zijn stelling langzaam maar met dodelijke ze kerheid versterken. Na 62 zetten moest dr Euwe zich gewonnen geven. Gligoric heeft nog al het mogelijke ge daan om de rustige Geiler tot capitulatie te dwingen. Hij offerde zelfs een stuk, maar tot een beslissing leidde dit niet dankzij de slagvaardige verdediging van Geiler. Tenslotte besloot men tot remise. Kotov kan weer lachen. Hij kreeg zijn partij tegen Gligoric zonder verdere strijd gewonnen, maar bovendien sleep te hij tegen Bronstein remise uit het vuur. Hij was hier een vol stuk achter geraakt, maar wist op prachtige wijze gebruik te maken van zijn tegenkansen. Uit zijn laatste 3 partijen scoorde hij 2% punt, dus een vol punt meer dan uit de eerste zeven. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Reshevsky IVz pnt uit 11 partijen; 2. Smyslov 7 pnt (10); 3. Najdorf 6 pnt (10); 4, 5 en 6. Boleslavsky, Keres en Petrosian ieder SVi (10); 7 en 8 dr Euwe en Bron stein ieder 5% (11)9 en 10. Gligoric en Averbach ieder 5 pnt (10); 11. Taimanov 4% pnt (10); 12, 13 en 14. Szabo, Kotov en Gelier ieder 4 pnt (10); 15. Stahlberg 2Vz pnt (11). s'-GRAVENHAGE, 17 Sept. - Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van de Willemspolder, A. I. Jan- se te Kortgene; met ingang van 5 Novem ber 1953, tot dijkgraaf van het waterschap Gouweveer en Zelke, J. Koopman te Nieu- werkerk; tot gezworene van het water schap Gouweveer en Zelke, J. J. Stols te Zierikzee; tot gezworene van het water schap St. Philipsland, L. J. van Nieuwen- huyzen te St. Philipsland: tot gezworene van de Westkerkepolder, C. van Strien te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de polder Oosteren Ban van Schouwen, R. Steur te Renesse: tot gezworene van het waterschap St. Maartensdijk, A. Gaakeer, te St. Maartensdijk: tot gezworene van de Oostpolder, Th. A. Vogelaar te Krabben- dijk; tot gezworene van het waterschap Kruiningen A. van Hootegem te Hansweert (gem. Kruiningen): tot gezworene van de Völckerpolder, J. L. M. Jansen te Ossen- drecht; met ingang van 1 November 1953, tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polder Adornis, J. I. Schijve te Nieuwvliet, en is aan C. Steen- dijk, te Nieuwerkerk, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn functie van dijkgraaf van de Jonge Polder. Bij K.B. is voorts benoemd tot gezworene van het waterschap St. Philipsland H. Tim- mers te St. Philipsland. P.V. „De Reisduif", St. Philipsland De P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland nam deel aan een wedvlucht van Mons; af stand 130 km. Uitslag: 1, 6, 8 J. C. Verwijs; 2, 7 M. Geuze; 3, 5 J. Reijngoudt 9 A. Fonteijne; 4, 10 H, Deurloo. Begroting van O,, K. en W. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. In de afgelopen jaren heeft de minister van O., K. en W. met het oog op de toestand van 's lands financiën gemeend de uitgaven ten behoeve van de natuurbescherming tot het uiterste te moeten beperken. Hij vindt thans, dat een verhoging van deze uitgaven onontkoom baar is. De economische noodzaak dwingt ons volk er toe z.jjn domein tot een zo groot mogelijke productiviteit op allerlei terrein, die wellicht reeds binnen een tiental jaren, het aanzien van ons land zeer ingrijpend zal wijzigen. De minister vertrouwt, dat een gezond overleg tussen alle daarbij betrokken over- heidsorganeh het mogelijk zal maken om een aantal van die elementen, die ons landschap zijn schoonheid en ongeëvenaarde veelzijdigheid geven, te behou den. Indien objecten aangekocht dienen te worden, zal de minister daartoe af zonderlijke voorstellen Indienen. tig gesteund zullen worden. Het zal Ten aanzien van het onderwijs wordt in de toelichting gezegd, dat c/ experi menten, die in de voorafgaande jaren bij diverse takken van onderwijs zijn aangevangen, door de minister krach- Triest verhaal van misdaad DORDRECHT, 18 September „Weloverwogen, koud, wellustig en sadis tisch", zo noemde de Officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Dordrecht, mr Visser, vanmorgen de 30-jarige gemeente-opzichter A, L. L. te Utrecht, die in de verdachtenbank zat, beschuldigd van moord op zijn vrouw met behulp vSh arsenicum. Hoewel de verdachte voortdurend ontkend heeft tijdens de zitting, dié twee dagen in beslag genomen heeft en tijdens welke achttien getuigen zijn verhoord, achtte de Officier hem aan deze moord schul dig. Hij wilde de misdaad zien als „crime sexuelle" als gevolg van een erfelijke aanleg, maar verdachte had deze met zjjn intellect kunnen beteugelen. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van praeventieve hechte nis. •Het verhaal van deze misdaad is een triest verhaal. Verdachte A. L. L. was gehuwd met de 23-jarige Maaike L. W. uit Gouda. In het begin van 1952 ver toefde de jonge vrouw tijdelijk bij haar ouders in Oud-Beijerland, omdat' haar moeder ziek was en zij dus het huis houden bestuurde, In die tijd knodpte verdachte eën verhouding aan met een meisje in Gouda. Eerst vertelde hij dat hij; vrijgezel was, toen hij later bij het meisje thuis kwam verzekerde hij de ouders dat hij weduwnaar was. De weekenden ging hij gewoonlijk naar Oud-Beijerland. Toen hij drie weken vóór Pasen-,thuis kwam, werd zijn vrouw ziek, enkele uren nadat hij de deur was binnengestapt. In de loop van de vol gende week verergerde de ziekte zich. Toen verdachte met Pasen thuis was overleed de vrouw; Een paar maanden later trad verdach te in het huwelijk met het. Gqudse meisje. Echter, op een dag kregen de nieuwe schoonouders een rouwkaart in handen van de eerste vrouw, zij zagen op welke datum deze overleden was, vertrouwden de, zaak niet en zo volgde aangifte bij de politie, Het lichaam van Maaike D, W, werd opgegraven "en men trof sporen aan van arsenicum. ZWAKKE BEWIJZEN. De rest van het verhaal speelt zien af voor de rechter-commissaris f't diens helpers die naar bewijslast zoe ken. Want verdachte ontkent hardnek kig. Men spoort de winkel op, waar ver dachte arsenicumpreparaten heeft ge kocht, een drogisterij te Moordrecht. „Ik kocht die arsenicum om de hond van mijn chef te vergiftigen, want ik had een hekel aan dat dier!" zegt ver dachte. Maar de chef onthulde, dat hij op dat ogenblik nog geen hond had die had hij pas later gekocht, 't Rapport van de psychiater is ook niet bijster gunstig: wel toerekeningsvatbaar, maar beheerst door driften. Ook bleek dat verdachte geboren was toen zijn moeder 16 jaar oud was; de derde vrouw van een 47-jarige. „Erfelijk belast" was hier de conclusie. Het meest trieste ogenblik was het, toen de ouders van de overleden vrouw voor de rechter hun getuigenis aflegden. „Mijn dochter had maar één doel: haar man gelukkig te maken!" zo zei de va- dér. Het getuigenis van de tweede' vrouw en haar familie werd in besloten zitting afgenomen. voorts op prijs worden gesteld, indien de Kamer het ontwerp betreffende het voorbereidend hoger onderwijs spoedig ln behandeling neemt. Ten aanzien van het wetsontwerp op het algemeen mid delbaar onderwijs hebben de minister en de staatssecretaris hun mening nog niet definitief kunnen bepalen. Uit de begroting blijkt verder, dat het bedrag der studiebeurzen aanmer kelijk is verhoogd. Voor het komende jaar is n.l. een millioen hiervoor uitge trokken, tegen f 360.000 in 1953. DE KUNST. De minister meent, dat het studiebe- leid in de sector der kunsten in de laatste jaren zodanig is gevoerd, dat bij een aanvaarding van het wetsont werp gesproken kan worden van een zekere afronding de overheidsbemoeiin gen met de kunst. Hij wil hiermee aller minst ontkennen, dat voor een aantal posten in de komende jaren een verho ging wenselijk zal zijn. Voor de deelne ming van ons land aan de plannen der Europese organisatie voor kernphysisch onderzoek vraagt de minister f 600.000 aan. Tenslotte verdient vermelding, dat voor de televisie een bedrag van twee millioen is uitgetrokken. Ex-Keizer Bao Dai, het Staatshoofd van Vietnam, heeft'zijn volk verzocht spoe dig afgevaardigden te kiezen voor het nationaal congres, dat zich kan uitspre ken- over de verwachte nieuwe overeen komst met Frankrijk, Waarbij aan Viet nam volledige onafhankelijkheid en vrij heid binnen de Franse Unie zal worden verleend. AANBESTEDING Bouwen van een brug te Groede. Door het waterschap Het Vrije van Sluis werd aanbesteed het bouwen van een brug in de Noordweg te Groede. De uitslag was: L. v. d. Klippe en J. La Gasse, Vlis singen. f 33.160; P. J. v. d. Sande en H. A. den Exter, Breskens f 33.775; P. Mollet, Hoofdplaat f 32.450; L. Mar tens en Zn, Hoofdplaat f 31.970; Fa. A. Verhagen, Breda f 31.450; L. van Boven, Ellewoutsdijk f 31.100; C. D. de Ruijs cher en P. A. Rammeloo, Bier vliet f 30.700.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7