Prins Bernhard mag (ook in natuur reservaat) op olifanten jagen. Delta-commissie bestudeert Drie- eilandenplan. DE SLUIKER Stijlvolle herdenking in het fel omstreden Nijmegen. Fanatieke haat der communisten jegens Amerikanen* tfadio zal U van uur tot uur doen meeleven» Grootse rede van Spaak als opening van politiek debat Badkamers en ijskasten ontbreken niet. Een millioen voor de Polder Walcheren; f 800.000 voor „Het Vrije van Sluis". MALIK IS BOOS Zaterdag 19 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5. 17 September 1944 de vrijheid ging gloren. Parachutisten daalden in de Ooypolder, de vrijheidsfakkel ontstak het bevrijdingsvuur» 17 September 17)44.... een datum, die de meeste Nederlanders niet veel meer zegt. Want er is nadien zo veel gebeurd in de roezige wereld, dat we die laat-zomerse Zondag in het bange oorlogsjaar al weer vergeten zijn,. En togh toeh was het zo'n uiterst belangrijke dag: toen ging de dageraad van tfaerlands vrijheid gloren. Toen vielen uit de stralend-blauwe herfst hemel dappere mannen naar beneden bondgenoten, die dit benauwde volk kwamen verlossen van het slavenjuk. Die dag kwam onze bevrijding in zi-chtf die dag ook kwam uit Londen het bevel tot de spoorwegstaking en lag prompt alle ueruoer stil. Toen begon ook de lange lijdensweg voor het volk boven de rivieren een weg, gemarkeerd door honger, terreur, razzia's en deportatie van arbeidersEn in Zeeland door het water, dat door de vernielde dijken brak In het Zuiden, waar de Geallieerden gemeester Hustinx de brandende fak- bij Arnhem, Nijmegen, Grave en Kind- kei overreikte, die daarmee het be- hoven met duizenden tegelijk omlaag vrijdingsvuur op het monumentje ont kwamen, is 1T September niet verge- stak. Hoog laaide de vlam in de don- ten. Daar brachten de Airborne'» spoe dig gevolgd door het grote leger van uit België, de vrijheid en daarom wordt hier die dag in dankbaarheid herdacht. Eindhoven ontving zijn be vrijdingsvuur uit het verre Normandië, in Arnhem onthulde de Koningin een nationaal oorlogsmonument en in Oosterbeek trok een stille processie van Engelsen en Nederlanders naar de graven van hen, die vielen op vreemde bodem. Maar de meest stijl volle herdenking was zeker in Nijme gen, de toen zo omstreden stad aan de Waal, die zulke zware offers heeft gebracht voor een vrij Nederland. VBIJHEIDSFAKKEL. Daar werd Woensdagavond eerst in de R.K. en Protestantse kerken God gedankt voor de herkregen vrijheid; daarna eerde men de duizenden doden, de burgers en de militairen, met een uitvoering van Verdi's „Requiem". En gisteren waren weer, zoals op 17 September 1944, de Amerikanen in en boven Npmegen. Niet zoveel als toen, maar zjj kwamen langs dezelfde iveg: door de lucht. En op de vlakke velden in de Ooypolderj In het gezicht van de trotse en eens veroverde brug, daalden om 4 uur 's middags vijftig parachutisten statig aan hun valscher men naar omlaag. Maar eerst wierpen zij een fakkel uit de vrijheidsfakkel en twee vlaggen, een Amerikaanse en een Nederlandse. De momenteel in Duitsland gestation- neerde Amerikaanse Airborne's, werden beneden opgewacht door generaal James M. Gavin, die in 1944 commandant was van de 82e Luchtlandingsdivisie, die de stad bevrijdde. Nu is hij ere-burger van Nijmegen. Met hem waren nog veertig veteranen, allen oud-strijders die hier in 1944 landden, naar de Waalstad gekomen, om met de bevrien de burgers nog eens die bewogen Sep temberdagen te beleven. In triomf voerden parachutisten en oud-strijders, tezamen met Nederlandse Luchtvaarttroepen en Luchtdoelartille rie, de fakkel en de vlaggen naar het hei'bouwde stadhuis en defileerden daar voor de autoriteiten. VRIJHEIDSVUUR. Het hoogtepunt van de herdenking viel echter in de avondurentoen bij de Waalbrug generaal Gavin aan bur- De Christchurch-luchfrace. HILVERSUM, 18 September In samenwerking met de K.L.M. treft de reportage-commissie van de Nederland se Radio Unia uitgebreide voorbereidin gen om de Nederlandse luisteraars zo intensief mogelijk te doen meeleven met de deelnemers aan de Christchurch- iuchtrace en de K.L.M. liftmaster „Ir Damme" in het bijzonder. Aan boord van dit vliegtuig zal zich de A.V.R.O.- omroeper Jan Boots bevinden, die na mens de N.R.U. deze trip meemaakt en die voornemens is waar mogelijk onder weg een reportage te verzorgen. Om dat de plaatsen van tussenlanding ge heim moeten blijven, kan men niet die voorbereidingen treffen, die men graag .zou willen, maar men hoopt via de K. L.M.-vertegenwoordigers toch telefoon lijnen met Hilversum te kunnen be spreken of de medewerking van een nabijgelegen buitenlands radiostation te kunnen inroepen. Naast deze reisreportages van Jan Boots zal een speciale verslaggever van de start in Londen een reportage ver zorgen, terwijl een tweede verslaggever naar de eerste - geheime stopplaats gaat. kere avond, volksliederen weerklon ken, vlaggen werden gehesen, woor den van dankbaarheid gesproken. Toen doofden alle lichten na een trompet signaal en het werd stil, doodstil on der de duizenden. Die duisternis icas een symbool van de nacht, die viel over stad en land in de jaren 1940 194!.... En na die stilte flitsten boven het nog donkere kruis achter het monu ment vier zoeklichten aan. Daarboven raakten de lichten elkaar, toen werd ook het kruis zelf langzaam verlicht een teken van de zege. Het Leven heeft de dood overwonnen! En als dan het kruis in volle glorie achter dat laaiende vrijheidsvuur straalt, worden plot3 oreral de lichten ontstoken, de straatlantaarns branden weer en in het omringende park staan bomen en bloemen in een feestelijk licht. Een vlaggegroet aan het kruis, een korte toespraak van de bevrijder generaal Gavin, tromgeroffel -— en de zinvolle herdenking is voorbij. Raad van Europa. STRAATSBURG, 18 September De vermaarde Belgische socialistenleider, Paul Henri Spaak, heeft gisteren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa op grootse wijze het debat geopend over de huidige politieke situ atie in de wereld en de houding die Europa dient aan te nemen. Men ver wacht dat dit debat drie dagen in be slag zal nemen en dat de meeste afge vaardigden evenals Spaak de Duitse ontwikkeling als uitgangspunt van hun beschouwingen zullen kiezen. De rede van Spaak was voor een groot deel gericht tegen de Fransen. „Velen aarzelen uit vrees voor de groeiende macht van Duitsland zo zei Spaak maar zal Duitsland minder machtig zijn als het van de Europese gemeen schap wordt uitgesloten? Dan nog zal het zijn kolen en zijn staal en zijn po tentiële kracht bezitten". Naar zijn mening is herbewapening van Duitsland onvermijdelijk; deze be wapening kan het beste binnen de Euro pese Verdedigings Gemeenschap plaats hebben, daar dit ook voor de Russen de meest aannemelijke vorm is. Een her eniging van Duitsland noemde hij niet alleen het belangrijkste Duitse doel maar ook „één van de principiële doelen van de politiek van alle vrije Europese landen en van de Ver. Staten',!. Een verdeeld Duitsland zou een permanente bron van onrust in de wereld blijven en zo een ernstige hinderpaal voor de vre de. Spaak bepleitte de volgende stappen: 1. Er moet een veillgheidsverdrag ge sloten worden tussen de Ver. Staten, Rusland, Engeland en de Europese Gemeenschap. 2. Er dient spoedig een vier-mogend- heden-conferentie te worden gehou den, maar deze dient zich te beper ken tot het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk. 8. Ter versterking van de veiligheid dient aan weerszijden van het ijzeren gordjjn een gedemilitariseerde zöne te worden ingesteld. Bovendien wordt op Schiphol een ploeg van drie reporters gehuisvest, die de luisteraars van uur tot uur op de hoogte zullen houden van de positie der deelnemende vliegtuigen. Indien zulks nodig mocht zjjn, hoopt men de toe stemming te verkrijgen om in de nacht van Zaterdag 10 October ook na 12 uur te mogen doorzenden tot de aankomst der vliegtuigen een feit is. M.S.A.-GELDEN VOOR DE LANDBOUW. DEN HAAG, 18 September. Van het enige jaren geleden door de M.S.A, be schikbaar gestelde bedrag van f 117 millioen ten behoeve landbouwkundige projecten, zal in het jaar 1954 omstreeks f 17,6 millioen ge bruikt worden. Voor de landbouwhogeschool en ten behoeve van het landbouwkundig on derzoek is een bedrag van ruim een millioen uitgetrokken, aanzienlijk minder dan voor het thans lopende jaar maar in dit jaar hebben dan ook de meeste plannen hun hoogtepunt bereikt en met de afwikkeling is minder geld gemoeid. Voor moderne voederbouw en in tensivering van het kleinbedrijf is ruim f2 millioen beschikbaar. Dit geld zal in de vorm van premies beschikbaar worden gesteld aan de betrokkenen individueel of in groepsver band. De rundvee-.t.b.c.-bestrijding krijgt weer een subsidie van f 10 millioen, voor de winning van organische meststoffen is f,2 millioen uitgetrokken en voor de groenvoe- derdrogerijen is plra. f 2,4 millioen uitgetrok ken. Dank zij deze hulp is de capaciteit van deze drogerijen in de laatste jaren opgevoerd tot 92.000 ton, dit is ongeveer 153 pet van de capaciteit van 1950. De president van Turkije, Djelal Bajar, heeft een uitnodiging van Eisenhower aanvaard om eind Januari 1954 een be zoek aan de V.S. te brengen. Groots opgezette jachtexpeditie. (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) TANGANJIKA, 18 September. Afrikaanse werklieden zijn in de buurt van Highcliff bezig een kamp in te richten voor Prins Bernhard en zijn vijf metgezellen, die daar komen jagen. Men heeft een prach tige plaats uitgekozen, waar de jagers uitzicht hebben op een drink plaats van het wild uit de jungle. Het kamp wordt van alle gemakken voorzien. Midden in de jungle krijgt men tenten met badkamers, ijs kasten, radio enz. Voor uitstekend voedsel en koele dranken wordt gezorgd. Ook het bier ontbreekt niet. Speciale Afrikaanse politie zal in de omgeving van het kamp een oogje in het zeil houden. De Tanganjika-jacht-expeditie is trouwens toch van al het nodige voorzien: men beschikt over drie jachtauto's, twee trucks, negen tenten en aparte tenten voor de bagage en voorts heeft men 20 Afrikaanse helpers tot zijn dienst. Het geheel kost naar schatting zo'n f 12.000. Prins Bernhard, die de gast zou zijn van de jager Douglas, heeft van de Britse autoriteiten een gratis jachtvergunning gekregen, zodat hij feitelijk eigen baas is (de Prins had zelf immers geen jachtver gunning). Men heeft de Prins bovendien een speciale' vergunning gegeven voor het jagen op olifanten, ook in het natuurreservaat, waar de olifanten overigens duchtig beschermd worden. I Begroting van Verkeer en Waterstaat. 's-GRAVENHAGE, 18 September Minister Algera heeft een millioen uitgetrokken als bijdrage aan de Polder Walcheren in de kosten van maat regelen voor het instandhouden van de zeewering. Dit blijkt uit de begroting 1954 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Er wordt reeds enkele jaren een moeizaam overleg gevoerd tussen het dagelijks bestuur van de polder en de verschillende ministers. Tot op heden waren er slechts toezeggingen, zonder dat daarbij bedragen werden genoemd. De minister meent, dat in ver band met de grote werken, die- in 19 54 moeten worden uitgevoerd door de Polder, een Rijksbijdrage noodzakelijk is geworden. Maar de herziening van het hand vest en de kwestie der krijgsgevan genen komen toch op de agenda. NEW YORK, 17 Sept. De algemene vergadering heeft Donderdag, ondanks Rus sisch protest, besloten voorstellen voor voor bereidende werkzaamheden met het oog op een mogelijke herziening van het handvest in 1955 op haar agenda te plaatsen. 51 landen stemden voor, 5 (het Sowjet-blok) tegen. Eén land onthield zich van stemming. Eveneens met 51 stemmen tegen 5 bij één onthouding verwierp de vergadering bezwa ren van de Sowjet-Unie tegen opneming van een agendapunt handelend over vermeende gevangenhouding van honderdduizenden Duitse, Italiaanse en Japanse krijgsgevange nen door de Sowjet-Unie. Malik had voor de stemming verklaard, dat bespreking van deze kwestie slechts was voorgesteld met „lasterlijke bedoelingen". Iedereen wist, zo zei hij, dat de Sowjet-Unie reeds lang geleden de repatriëring van krijgsgevangenen had voltooid. FRANSE VAKBONDEN LANG NIET TEVREDEN. PARIJS, 18 September Het besluiS van de Franse regering om de lonen oh salarissen van 300.000 lagere beambten met 15 pCt te verhogen, is Donderdag avond door de socialistische vakbond „belachelijk en onaanvaardbaar" 'noemd. In een communiqué wordt ge zegd, dat geen loontrekker minder dan 27.000 per maand dient te verdienen. De vakbond eiste een „voorlopige gra tificatie" van 5.000 -frank maandelijks. De Rooms-Katholieke vakbond had eer der reeds verklaard de verhoging on voldoende te vinden. Een felle bliksemschicht scheurt de nachtelijke hemel boven New York uiteen en schiet naar de top van het Empire State Building. Voor een kort ogenblik is de gehele omgeving hel verlicht. Deze opname werd gemaakt tijdens een onweersbui boven de millioenenstad. Niet alleen de Polder Walcheren mag zich verheugen in een Rijksbijdrage. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft voor de lasten tengevolge van de verbeteringen van dat waterschap een bedrag van f 800.000,gekregen. Ook hier zullen in het volgend jaar werkzaamheden dienen te worden uit gevoerd, die de financiële krachten van het waterschap te boven gaan. Zo wel waterkering als hoofdafwatering moeten worden verbeterd. DRIE-EILANDEN-PLAN. Uit de toelichting l5(j de begroting blykt verder, dat de Deltacommissie het drie-eilanden-plan (Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren) in studie heeft genomen. Binnen de afsluiting van het Veerse Gat en de Zaïidkreek zouden terreinen benoorden de Sloedam op een voudige wijze in cultuur kunnen worden gebracht. De waterbouwkundige werken in de Braakman zullen in 1954 kunnen wor den voltooid. Voor herverkavelingswer- ken en de verharding van de polder wegen is resp. f 200.000 en f 800.000 uitgetrokken. DE HAVENS. De minister deelt verder mee, dat voor de aanleg van een nieuwe veerhaven in Breskens een bedrag van f 8 mil lioen nodig zal zjjn. Voor de werken, die in het komende jaar in uitvoering kannen worden genomen wordt op de begroting f 1.250.000 uitgetrokken. Voor onderhoud en verbetering van de Zeeuwse havens is f 875.000 aange vraagd. Daarvan is f 650.000 bestemd voor de verbetering van de Breskense 'haven. De kosten van onderhoud van de tramhavens aan het Zijpe zuilen f 75.000 belopen. Er zal verder worden voortgegaan met de plaatsing van reservefuiken voor de veerdiensten over de Wester-Schelde. Hiervoor is anderhalf millioen uitge trokken. De Rijksbijdrage in de exploi tatie van de veren over de Wester- Schelde is weer op twee millioen ge raamd. Voor de kustverdediging is een groot bedrag op de begroting gezet, waarvan f 250.000 is bestemd voor ver betering van de waterkeringen in Vlissingen en Veere. Koningin Juliana onthulde oorlogsgedenkteken te Arnhem. ARNHEM, 17 Sept. Koningin Juliana heeft vandaag bij de Euse- biuskerk het door de Arnhemse beeld houwer Gijs Jacob van der Hof ver vaardigde oorlogsgedenkteken ont huld. Het wil in ere houden de na gedachtenis van alle leden der Britse strijdkrachten, die in de jaren 1940 tot 1945 vielen voor de vrijheid van ons land en ook van alle inwoners van Arnhem, die in die periode hun leven voor stad en land gaven. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de Britse ambassadeur, Sir Neville Butler, minister Staf, alsmede (Je vroegere commandant der Airboi* WATERWEGEN Wegens onderhoud en verbetering van de Wester-Schelde, Ooster-Schelde, Zandkreek en Veerse Gat vraagt de Dlvlson' Major-Geneial Urquhart. minister f 335.000. Een bedrag van f 1.200.000 kan worden besteed aan het kanaal van Terneuzen naar Gent; f 2 millioen aan het kanaal door Zuid- Beveland en f 900.000 aan het kanaal door Walcheren. Onderhoud en verbe tering van het kanaal Sluis-Brugge vraagt f 12.000. Voorts zal een millioen worden be steed aan het herstel van de siuishoof- den te Hansweert en Wemeldinge en f 200.000 aan de eleetrificatie der slui zen in deze gemeenten. Tweejarig meisje in Apeldoorn onder vrachtauto, APELDOORN, 17 Sept. Toen het tweejarig meisje Maria Johanna Udinga uit de Gaaiweg te Apeldoorn gistermorgen haar poppenwagen voor een naderende vrachtauto wilde weg trekken, kwam zij onder het Imker achterwiel van de auto terecht, met als gevolg dat zij op slag werd ge dood. Kolonel Voor en (van het Roode Kruis) terug uit Korea. Vele krijgsgevangenen lijden aan tbc. SCHIPHOL, 18 September Kolonel M. Vooren, vertegenwoordiger va® het Nederlandse Rode Kruis, is gisteravond uit Korea per vliegtuig op Schip, hol teruggekeerd. Hij werd bij zijn aankomst begroet door generaal P. Alons, commandant van het Rode Kruiscorps, en overste E. Meulman commandant helpers. Naar bekend heeft kolonel Vooren, die op 15 Juni j.l. is vertrokken ia Korea deel uitgemaakt van een grote groep Rode Kruis-vertegenwoordigers, die controle en toezicht hebben uitgeoefend op de uitwisseling der krijgs. gevangenen. Bij zijn terugkomst gisteravond deel- toezicht van een neutrale commissie, de de kolonel mede, dat hij persoonlijk Doch ook in Noord-Korea bevinden was ingedeeld bij een groep Rode Kruis- krijgsgevangenen? die de communiste® vertegenwoordigers, die geplaatst werd in niemandsland. Daar heeft hij van dichtbij de uitwisseling, die thans is af' gelopen, gadegeslagen. De kolonel vermeldde op Schiphol een aantal cijfers, doch hij zeide daarbij niet te kunnen zeggen of ze als officiële getallen mogen worden beschouwd. Met deze restrictie deelde hij mede, dat van de krijgsgevangenen, die in handen oer Amerikanen waren gevallen, 15.000 Chi nezen en 7.800 Noord-Koreanen niet uitgeleverd wensten te worden. Zij heb ben thans drie maanden de tijd om zich te bedenken en staan intussen onder Rustig en kalm vervolgt hij zijn direct, want het beest staat op de weg, want hij gevoelt zeer wel, dat hij de voorbije nacht niet geslapen heeft, waarbij dan bovendien de emoties het er niet beter op gemaakt hebben. Bij een kromming van de weg, hij heeft dan een uur gelopen, doemt er een herberg op, waar hij, naar hij zich voorneemt, bizon- derheden van de weg zal vragen. Maar dan ziet hij opeens twee paarden staan en hij weet onmiddel lijk: de dieren van die twee mare- chaussées! Nu is hij nog niet van die kerels af! Wat te doen? Zal hij naar binnen gaan of doorlopen? Maar in het tweede geval loopt hij de kans de verkeerde weg in te slaan, want hier is een kruising. Hij besluit tot het eerste: een on verschillige houding en tegenwoor digheid van geest oordeelt hij de bes te middelen om zich van verdenking te vrijwaren. Blijvend in de rol van veekoper staat hij bij de paarden stil en mon stert die met kennersogen. Dan be merkt hij, dat één der dieren aan de poot bloedt, welk geval hij nauwkeu rig beziet in de verwachting, dat dit de aandacht trekken zal van hen, die binnen zijn. Daarin wordt hij niet teleurgesteld: één der marechaussées komt naar buiten en vraagt hem of hij, als paar denkenner, een middel weet om zijn kreupel paard te genezen. „Ik heb het al lang gezien, mijn heer. Kijk, er zit een nagel van de hoef in het vlees. Als de hospes een nijptang heeft, is het euvel direct verholpen". Inderdaad wordt dan met weinig moeite de nagel verwijderd en de waard komt, op verzoek van de vee koopman, met een linnen lapje en wat olie, die in het wondje wordt geduwd. De pijn vermindert blijkbaar kreupele poot. „Dat heb je kranig gedaan, vriend. Drink op onze kosten een glas bran dewijn". Dat weigert de gewezen sluiker, maar een pint bier slaat hij niet af. Het blijkt hem, dat de politiemannen al meer dan één glas naar binnen hebben geslagen, al is het nog vroeg in de morgen, want ze zijn lollig en zeer spraakzaam. Zij praten met hem over paarden en vee en dan vraagt nee, welnee. Dit doet hun comman dant vast niet; die weerloze vrouw heeft zich heldhaftig gedragen; die wordt niet langer vastgehouden dan noodzakelijk is. Maar met de sluiker, ja, als ze die te pakken krijgen, met hém en zijn kornuiten zullen korte metten worden gemaakt. „Wat dan?" vraagt Jacques Huijs- ser. „Die zullen ze toch niet dood schieten?" „Neen, koopman, dat is te veel eer voor dat geboefte. Met een eind FEUILLETON Aflevering 20 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Zijier botweg waar ze heen moeten. En die kerels gaan kletsen: in Sluis is een gevaarlijke sluiker ont vlucht en nu hebben ook zij de op dracht gekregen in de omtrek naar hem te zoeken. De veekoopman wenkt de waard: laat hij die lui nog eens inschenken, nu op z ij n kosten. Kijk.dit is nog es fideel, vinden de politiemannen, die dan nader in gaan op de vragen van Zijier, welke bizonderheden wil weten over zijn eigen ontvluchting. Hij brandt van verlangen om het lot van zijn vrouw te weten te komen. Jammer genoeg kunnen ze hem daarop geen antwooord geven. Alleen protesteren zij heftig, als de veekoop man opmerkt, dat de justitie die vrouw moet vasthouden en desnoods veroordelen, want die is net zo goed schuldig: mais non, mais non: wei- touw aan de hals worden zulke lui in de hoogte gehaald, om de huizen eens van boven te bekijken". „Mensen nog aan toeDat is wel heel erg. En dat voor sluikhan del.... Nu ja, die is wel verboden. Het is stom om er aan mee te doen. Maar ophangen!" „Ja, ja maar die fraudeurs hebben op onze soldaten geschoten en één van hen lelijk gewond. Nee, koopman, die lui krijgen de strop, let maar eens op!" „Zulke stommelingen", meent Zij- ler uit de grond van zijn hart. „En die vluchteling, is die goed bekend?" „Zo wat. Er is een behoorlijk signa lement, Hij is zowat van jouw leng te. Je lijkt veel op hem „Beware! Als ze mij dan maar niet voor hem aanzien...." „Ik heb toch je paspoort gezien, man. En de vluchteling draagt een baard. „Als die vent gochem is, heeft hij die baard al lang afgeschoren. U zegt uit de buurt van Cadzand? Een boer? Zou ik hem kennen? Hoe heet hij?" „Frits Zie.'... eh, ja Zieler, of hoe wordt die naam uitgesproken in jul lie barbaars Hollands?" „ZielerZieler, neen, die ken ik toch niet. Maar ik houd het er voor, dat hy de andere kant is opgegaan. Zulke lui zoeken natuurlijk de Schel de over te komen. Over het water zjjn ze veel veiliger". „Best mogelijk. Allez, mon came- rad, we moeten verder. Als mijn mer rie het tenminste kan uithouden, Anders maken wij rechtsomkeert". „Als ik u een goede raad mag ge ven, zou ik het laatste doen. Het arme dier zal nog moeite genoeg heb ben zijn stal te bereiken". „We zullen zien. Goeie morgen, koopman. Dank voor de brandemoris" „Goeie morgen mannen. Ziet de sluiker in handen te krijgen". En ja, na de gewonde poot nog eens goed bekeken te hebben en na een korte beraadslaging vinden de marechaussées het raadzaam naar Sluis terug te keren. „Goddank, die zijn van de baan", prevelt Zijier, die het gelag betaalt en informeert naar de weg, die hem in Damme moet brengen. HOOFDSTUK IX. Hoewel dolgelukkig, dat de twee marechaussées verdwenen zijn, beseft hij zeer wel, nog lang niet uit de pe rikelen te wezen. Als die twee al di rect op stap zijn gezonden naar het Zuiden, hoeveel anderen zullen er gegaan zijn? Het blijkt de Fransen ernst te zijn met de achtervolging. Wie weet of in alle plaatsen de auto riteiten niet worden ingelicht! Het zal zaak zijn goed op te letten. (Wordt vervolgd). het verzoek hebben gedaan niet te won» den teruggezonden. Volgens communis» tische opgave zouden dit 300 Zuid- Koreanen en 20 militairen van de ove rige legers der Verenigde Naties zijn. Dagelijks werden tijdens de uitwisse ling 400 krijgsgevangenen door de com munisten hij de zgn. Freedom Gate af geleverd tegenover 2.400 communisten, die de Ver. Naties overgaven. Boven dien leverden de Amerikanen dagelijks 360 zieke en gewonde krijgsgevangenen uit. In totaal zijn in ruim een maand tijds door de communisten 12.760 en door de Ver. Naties 75.799 krijgsgevan genen afgestaan. FANATIEKE HAAT. „Ilc heb inderdaad vreemde tonelen meegemaakt", vervolgde kolonel Voo ren. „Velen der communisten, die door de onzen als krijgsgevangenen werden uitgeleverd, vertoonden een fanatieke haat. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat zjj op het moment, waarop zij werden overgegeven, ten afscheid een Amerikaans officier in het gezicht sloe gen of spuwden". Volgens de kolonel bestonden de eer ste transporten van Zuid-Koreanen, die uit de Noordelijke zöne terugkwamen, uit krijgsgevangenen, die er erbarme lijk aan toe waren. De Deense arts, die deze Zuid-Koreanen onderzocht, ver klaarde, dat zestig procent van hen aan t.b.c. leed. Zonder meer mag men hier van, volgens de kolonel, echter niet de communisten de schuld geven, omdat in geheel Korea de t.b.c. zeer veel voor komt. In Augustus weer 83 van de Invoer gedekt door uitvoer. 's-GRAVENHAGE, 17 Sept. Volgens de door het C.B.S. samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de in voer in Augustus 1953 f 746 millioen (vo rige maand f 757 millioen), terwijl voor een waarde van f 622 millioen (vorige maand f 627 millioen) werd uitgevoerd Het dekkingspercentage bedroeg 83 (vo rige maand 83). Sir Winston Churchil is Donderdag ochtend per vliegtuig naar Zuid-Frank rijk vertrokken, waar hij een korte va- cantie in het zomerverblijf van Lord Beaverbrook in de omgeving van Nice zal doorbrengen. Men verwacht, dat de iremier een tot twee weken zal weg blijven. In Teheran zijn door de oppositie vlugschriften verspreid, waarin tezelf dertijd de (communistische) Toedeh- partij, de regering-Zahedi, Engeland en de V.S. worde aangevallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5