Franse delegatie verliet uit protest de Algemene Vergadering HoiuudifU doe ik óók twee!! Ir S* Herweyer belicht het agrarisch herstel in het rampgebied Silo te Middelburg officieel in bedrijf Speciale uitkeringen aan getroffen middenstanders v SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Landbouwhuishoudkundig Congres Niet door wetten, maar door voorlichting kunnen moeilijkheden voorkomen worden Stakingen in Indonesië opgeheven Röntgen'apparaat voor Middelburg De „auto" wilde niet rijden Pool bij V*N*-delegatie vroeg asyl Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. i43C, bi) geen geboor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274269. Kantoren: Vlissingen: Lammenss+raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2585 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 19 SEPT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u. Maan op 17.26 u., onder 2.18 u. Hoogwater Zondag 20 Sept.: Vlissingen: 11.36 u. 1.58 u., u. Terneuzen: 12.05 u. 1.77 u., u. m. Wemeldinge: 0.34 u. 1.48 m., 13.14 u. 1.38 m. Zierikzee: 0.20 u. 1.30 m., 12.55 u. 1.18 m. (Van één onzer redacteuren.) DEN BOSCH, 18 September. Hoeveel ook reeds is geschreven en gesproken over het herstel in het rampgebied, op de tweede dag van het Nederlands Landbouwhuishoudkundig Congres heeft de direc teur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir S. Herweyer, enkele interessante aspecten naar voren weten te brengen. En ook in het geen ir H. M. Buskens, directeur van de Brabantse Planologische Dienst vertelde over de planologische vraagstukken in het agrarisch gebied, nam het herstel in het rampgebied een grote plaats in. Ir Herweyer is een man van de' daad en zijn inleiding getuigde daar van. Ze was gericht op het onmiddel lijk herstel. Trouwens, dat heeft hij op ir Buskens en andere planologen voor: hij beschikt over een apparaat, dat de plannen kan volvoeren. De ander mag plannen maken. In zijn breed opgezette en goed gefundeerde inleiding besprak ir Her weyer allereerst het agrarisch herstel in engere zin, n.l. het cultuurtechnisch herstel en het landbouwherstel. Dit levert geen uitzonderlijke moeilijk heden op, zij het dan, dat spr. het vergoedingssysteem, dat bij ons op ongeveer dertig normen berust tegenover zegge en schrijve één in Engeland verouderd achtte. Meer moeilijkheden levert Het agrarisch herstel in ruimere zin, aan gezien het de herverkaveling van be langrijke delen van het rampgebied omvat. We weten welke delen: Schou- wen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland. De be drijfseconomische sanering op Wal cheren dient als voorbeeld: ze is als fesiaagd te beschouwen, ondanks en ele kleine foutjes. Er zijn echter andere moeilijkheden. Niet zozeer in het saneren zelf, als wel in het be houden van de sanering! MOEILIJKHEDEN. De idee van de sanering is uiterst simpel. Men laat zoveel grote en klei ne boeren vertrekken, dat er vol doende grond beschikbaar komt, om met de aldus verkregen grond de te kleine in het herverkavelingsblok overblijvende bedrijven te vergroten tot 6, 8 of 10 hectare. Volgens ir Herweyer zou men de overcomplete opstallen van de boeren, die vertrek ken, moeten afbreken na de sanering of herverkaveling, voorts de grond van eigenaren-gebruikers, die ver trekken, in eigendom overdragen aan de Stichting Beheer Landbouwgron den (S.B.L.), die deze op haar beurt weer in eigendom overdraagt aan boe ren, wier bedrijven met deze grond worden vergroot. Doet men dat niet, dan loopt men het gevaar, dat een bloedverwant in de rechte lijn van de boer, die is ver trokken, meestal één van de zoons, na het aflopen van de normale pacht- termijn terugkomt en op grond van de pachtwet zich als particulier aan biedt van de oude grond, die zijn vader vroeger heeft beboerd. e va der met één zoon blijft dan in de N.O.P. en de andere zoon zit dan weer op het oude bedrijf. De derde moeilijkheid is, dat de sfeer, waarin vele kleine boeren leven, maakt, dat deze dikwijls weinig ontvankelijk zijn voor de voordelen van sanering. Daarom zal, aldus ir Herweyer, het gezin van de kleine boer voor bereid moeten worden op de toe komst. Een zekere „voorzorg" dus. Een begrip, dat ingevoerd zal moe ten worden, net als het begrip „na zorg" bij de ruilverkaveling nu door ieder is aanvaard. Zij moeten leren hoe men een boerderij van 8 tot 12 ha moeten beheren. Deze voorzorg zal door de Herverkavelingscommis sie in samenwerking met Agrarische commissies, het onderwijs, stands organisaties en maatschappelijke organisaties nader moeten worden geconcretiseerd en uitgewerkt. EMIGRATIE-FACILITEITEN. Ir Herweyer wees erop, dat niet al leen domeingronden voor de sanering beschikbaar zullen komen, doch, door middel van speciale emigratie-facili teiten uitkering van schade in de valuta van het land, waar hij van plan is een nieuw bedrijf te vestigen ook gronden in het buitenland. Sprekend over de utiliteitswerken noemde hij het van groot belang, dat in de gesaneerde gebieden zo spoedig mogelijk licht, water en telefoon zal komen. Na de sanering komen er echter ook moeilijkheden aan de orde. Het voornaamste is de haast onvermijde lijk geworden splitsing van landbouw bedrijven, ontstaan doordat er in een bepaalde streek een geringe niet-agra rische werkgelegenheid is, voorts door dat de bevolking sterk aan de streek gebonden is (spr. noemde Tholen ais voorbeeld) en tenslotte doordat de kinderen, na de lagere school, terug komen in het gezinsbedrijf, zonder dat ze een kans krijgen een ander beroep te leren. Verhoging van het maatschappelijk ontwikkelingspeil van de bevolking is dus een eerste vereiste naast de uit voering van technische maatregelen. Een z.g.n. wettelijk verbod tot split sing achtte ir Herweyer niet moge lijk. Het gaat hien—niet om een echter- lichtje van een fiets. Hoogstens zou een wijze wet met vele ontheffings mogelijkheden als een onderdeel van een actieve voorlichtingspolitiék van betekenis kunnen zijn. En dit was meteen zijn slotconclusie: geen wetten en verordeningen om de maatschap pelijke problemen van onze boeren en landarbeiders op te lossen, maar progressief onderwijs en voorlichting. Ir BUSKENS. Ir Buskens, sprekend over de nood zaak tot het nemen van ordemaatrege len in het gebruik van de beschik bare ruimte onze bevolking groei de in een eeuw van 94 tot 310 per sonen per km2 besprak ook de situatie in Zeeland, dat hij de „hap uit het lichaam van Nederland" noem de. Hij bepleitte grootse vernieuwin gen. Het isolement leidt tot achter lijkheid, bovendien is er het water gevaar, zijn er de scheepvaartvraag stukken en is er het verziltings- bezwaar. Hij stelde het zeer eenvou dig: nu de zaak toch duur wordt en met een incidenteel herstel niet vol staan kan worden, zal bekeken moe ten worden in hoeverre de verbete ring van de landbouwgronden her indeling of structuurverandering voor de hele streek meebrengt. Vrij uitvoe rig besprak hij het herstel van de dijkbebouwing. Hij was hiérvan tegen stander en vond, dat men de moed dient op te brengen om hier mee te breken, ook al vinden de betrokken dijkbewoners het niet prettig. En zo'n dijkbewoner trad naderhand met hem in discussie en zei vrij heftig, dat hij aan de dijk zijn leven had te danken DJAKARTA, 18 Sept. De Sar- boepri heeft Vrijdag- bekendgemaakt, dat zij geen reden meer ziet de sta king voort te zetten, in afwachting van een herziening der beslissing van de commissie ter beslechting van ar beidsgeschillen. De staking was begon nen als protest tegen deze beslissing. „De regering is bereid pogingen te doen de bij de Sarboepri aangesloten arbeiders loonsverhoging te geven, maar zij wenst niet, dat er druk op haar wordt uitgeoefend en zij laat zich niet intimideren door wie dan ook", zo heeft vice-premier Wongsone- goro viypIrJaarrL BRITSE TREILER OP SCHOTSE KUST VERGAAN. LONDEN, 18 Sept. In de afge lopen nacht is de 350 ton metende Britse treiler „Hassett" uit Grimsby ter hoogte van Auchenhill, in het uiterste Noorden van Schotland, op de rotsen geslagen. Tengevolge van het zware weer kon de reddingboot van het kuststation Wiek niets uit richten. Tenslotte slaagde de kust wacht erin om met behulp van een lijn 17 van de 21 opvarenden aan land te brengen. De overige drie ma trozen worden nog vermist. Geen overeenstemming in Stichting van de Arbeid. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. In de Stichting van de Arbeid is van middag een bespreking gehouden tus sen de werkgevers en de werknemers over de gedeeltelijke looncompensa- tie met oog op de huurverhoging en de opheffing der consumptiebeperking van Maart 1951. Uit het ontbreken van erig communiqué is wel af te leiden, dat nog geen overeenstem ming bereikt is. Pyromaan had vijf branden op zijn geweten. ENKHUIZEN, 18 Sept. In No vember 1952 en Januari j.l. hebben in twee dorpen bij Hoorn branden gewoed, waarvan werd verondersteld, dat ze moedwillig waren veroorzaakt. Door de Rijkspolitie is nu klaar heid in deze zaak gebracht. De 21- i'arige K. J. D. uit Zwaag werd n.l. londerdag betrapt op het stelen van lood. Bij het verhoor bekende hij niet alleen de diefstal te hebben gepleegd, maar ook de dader te zijn van drie branden in Berkhout en twee bran den in de fusthallen der veiling te Zwaag. PAKISTAANS MINISTER VIEL FRANSE POLITIEK AAN ,Er bestaat geen reden om naar waanzin te luisteren", zei Ordonneau NEW YORK, 18 Sept. De Franse delegatie heeft de Algemene Ver gadering der V.N. verlaten uit protest tegen een aanval op de Franse po litiek in Indo-China en Noord-Afrika door de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan. Nadat de minister was uitgesproken, keerden de Fransen in de vergaderzaal terng. De leider der delegatie, Or donneau, verklaarde tegenover verslaggevers: „Er bestaat geen reden om naar waanzin te luisteren". Een andere Franse afgevaardigde zei te me nen, dat Zafroellah Khan het recht had om te zeggen wat hij dacht, doch dat de Franse delegatie niet verplicht was te blijven luisteren. Zafroellah Khan verklaarde, dat Korea en de toestand in het Verre Oosten niet de enige bedreigingen voor de vrede waren. Hij leverde cri- tiek op de Franse rol in Indo-China en Noord-Afrika. In Indo-China was Frankrijk volgens hem in Juli j.l. „ge dwongen" de verklaring af te leggen omtrent overdracht der resterende bevoegdheden tervervolmaking van hun onafhankelijkheid aan de Indo- chinese staten. Het Franse antwoord op pogingen van Tunis en Marokko om door AMSTERDAM, 18 Sept. - Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft aan het subcentrum te Middelburg een röntgen-dieptebestralingsappa- raat verstrekt ter waarde van f 35.750. Het vindt een plaats in het ziekenhuis. r r Men verwacht in Parijse diploma tieke kringen, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault het voorstel van de Westduitse Bonds kanselier Adenauer om de besprekin gen over de Frans-Duitse betrekkin gen te hervatten, zal aanvaarden. Frankrijk zal Oostenrijk over 1954 geen bezettingskosten in rekening brengen. Prins Bernhard is Vrij dag per vliegtuig aangekomen te Aroesja in Noord-Tanganyika. Onmid dellijk begaf hij zich naar het jacht- kamp. Staatssecretaris Moorman heeft gistermorgen de eerste steen ge legd voor het Rotterdamse radar project, dat tot doel heeft de schepen ook bij mist geheel tot in de Rotter damse haven te loodsen. Donder dag is de ruim 3% maand oude baby van de familie B. aan de Bartelsweg te Apeldoorn in de kinderwagen ge stikt, doordat het hoofdje tussen kus sentje en wagenrand bekneld was geraakt. Te Rotterdam is op 71 jarige leeftijd overleden de heer Louis Jamin, oudste directeur van C. Jamin N.V. onderhandelingen rechtmatige doelen te bereiken, was geweest „onderdruk king en meer onderdrukking". De eerste spreker in de Vrijdag voortgezette bijeenkomst was de Australische minister van Buiten, landse Zaken, Casey,, die o.m. zei het niet mogelijk te achten, dat de van minder boosaardigheid en vij andigheid getuigende gebaren van het Kremlin werkelijk gemeend zijn. „Naambordje" van de Zeeuwse hoofdstad kreeg beter aanzien MIDDELBURG, 18 Sept. Middelburgs burgemeester, mr dr N. Bolke- stein, is vandaag opgetreden als manipulator. Het is hem werkelijk goed afgegaan. In de nieuwe silo op het industrieterrein heeft hij door het om draaien van vijf schakelaars allerlei machines in beweging gebracht, waar door het gehele gebouw plotseling volledig in bedrijf werd gesteld. Tot voor enkele maanden had Middelburg maar een droevig „naambordje", zo werd tijdens de toespraken opgemerkt, doch dit is nu veranderd. Van de restanten van de voormalige meelfabriek is een nieuwe silo gebouwd, die er zijn mag en de ingang naar de stad via de Nieuwlandse weg weer cachet geeft. De voorzitter van het coöperatief silobedrijf „Middelburg" g.a., de heer P. J. Bom, verwelkomde de vele ge nodigden in hotel „De Burg". Hij her innerde aan de ramp en zei, dat, ook al werd integrale schadevergoeding gegeven, Zeeland er kaal af komt. Hij meende te k"nnorl dat. deze 'i i5 het teken van de opbouw --- moderne silo siohd, nu een nieuwe geopend werd. Nadat men naar het nieuwe bedrijf was gereden en de burgemeester de officiële ingebruikstelling had ver richt, verenigde men zich in „De Burg" aan een lunch, waar diverse personen nog het woord voerden. Burgemeester Bolkestein hield een beschouwing over de organisatorische problemen van het platteland, waar bij hij erop wees, dat in de landbouw geen sprake is van collectivisme. De boer is baas op eigen erf, doch zodra het gaat om aan- of verkoopzaken, weet hij, dat men samen meer ver mag dan alleen en komt hij in de col lectieve sfeer. In Nederland is de landbouw wel het verst gevorderd in de organisatie van de bedrijfstakken. Omdat de landbouw in ons land ge deeltelijk in de individuele en gedeel telijk in de collectieve sfeer wordt gehouden, worden daardoor niet al leen de eigen belangen, maar ook die van het gehele volk gediend. De bur gemeester wees voorts, komend tot een overzicht van onderhandelingen en bouw van de silo, op het feit, dat de ruïne der voormalige silo een on aangename indruk maakte op ieder, die de stad naderde. Dit is nu ver anderd. Hij wenste het bestuur daar mee geluk en zei de hernieuwde relatie met Noord-Beveland zeer op prijs te stellen. Het deed hem genoe gen, dat begin October een busdienst iVliaut:!uurgrrx»xcuu. x^r. stand komt. Tenslotte bracht hij een dronk uit op het welzijn van de coöperatie en op de voortdurende banden tussen Noord-Beveland en Middelburg. Na de burgemeester spraken nog de heren Hendrikse, directeur Centraal Bureau, A. D. M. Glerum, hoofdingen. dir. Prov. Dienst voor de Weder opbouw en Volkshuisvesting, P. J. J. Dekker namens de zusterorganisaties, S. Simonse namens het Coöp. Land bouwcentrum in. Z.-W.-Nederland, Mullié, directeur der Coöp. „Noord- Beveland", ir H. Everwijn van de P.Z.E.M., de architect, de heer de Heer, burgemeester A. A. Schuit van Kortgene en de leverancier van de machines, de heer van Opstal uit Zevenbergen. De heer Mullié bood een foto aan uit 1900, waarop de oude meelfabriek Ongeveer 35.000 man, behorende tot de 4de divisie en de legercorps troepen, die samen het le Nederland se Legercorps vormen, nemen deel aan de oefening „Grand Repulse". Grondpersoneel van de lichte vlieg- tuiggroep is bezig met het oprichten van een gecamoufleerde tent voor één der vliegtuigen. UTRECHT, 18 Sept. Utrecht heeft een automarkt, die enige faam in den lande geniet. Er wordt steeds een formidabel aantal wagens aangevoerd, dat varieert van de meest luxueuse sleeën tot karren, die nog alleen maar voor de sloop geschikt zijn Gisteren is een gegadigde uit Hil versum er ingevlogen. Hij had zich klaarblijkelijk door radde, hoogprij- zende woorden een auto laten aan smeren, die eigenlijk geen auto meer was, omdat Toen de man n.l. met zijn nieuw VCIWyiVCH TiVft j. rjvxx-cij bleek dit niet te gaan. Een technisch onderzoek wees uit, dat de motor uit de auto was' verdwenen. De niet meer zo trotse eigenaar spoedde zich te voet naar de politie, die erin slaagde de verkoper te vinden. Zij nam de 225 gulden, die voor de „auto" betaald waren, in be slag, maar zag geen aanleiding de man in arrest te houden. Het geval zal wel aanleiding geven tot een proces, waarin de vraag, of een auto zonder motor een „verborgen gebrek" heeft, de kernvraag zal zijn. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende regen buien en in de ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Zwakke later ma- staat, de architect bood foto's aan van tige wind in hoofdzaak tussen Zuid- het huidige gebouw. en Zuidwest. Zelfde temperatuur. Twee doden bij ongevallen te Velsen. VELSEN, 18 Sept. De 47-jarige Haarlemse motorrijder B. van Beek, die met zijn 5-jarig kleinzoontje ach terop, uit de Frans Naereboutstraat de IJmuiderstraatweg wilde opzwen- ken, werd door een vrachtauto aan gereden en tegen de weg geslingerd. Hij overleed na aankomst in het zie kenhuis. Het kind bekwam een hoofd wonde. Bij de visserijschool stak een 5-jarig jongetje plotseling de weg over. Hij werd door een passerende zandauto gegrepen en overleed in het zieken huis. NEW YORK, 18 Sept. Dr Marek Korowicz, eerste plaatsvervangend lid van de Poolse delegatie bij de Ver. Naties, heeft Vrijdag de Ver. Staten politiek asyl gevraagd. Korowicz is vrijgezel er. heeft geen familie in Polen. Hij is professor aan de Universiteit van Krakau. Zijn paspoort werd door het Poolse consulaat ingenomen onmiddellijk na zijn aankomst in New York. Vrijdagavond zijn te Paphos en omgeving weer drie aardschokken gevoeld. De eerste was zwaar. Ver scheidene reeds beschadigde huizen stortten in. -Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. - De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebestu ren, de Kamers van Koophandel en de Borgstellingsfondsen medege deeld, dat in noodzakelijke gevallen voorlopige en bijzondere uitkerin gen aan door de watersnood ge troffen middenstanders en zelfstan digen kunnen worden gedaan. Aan hen, die geheel of gedeeltelijk ter voorziening in de kosten van het noodzakelijke levensonderhoud wa ren aangewezen op inkomsten uit een direct of indirect door de waters nood getroffen eigen bedrijf, kan, in dien deze inkomsten tengevolge van de ramp zodanig zijn verminderd, dat zjj niet meer toereikend kunnen worden geacht om in de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien, een voorlopige uitkering worden toe gekend. Indien het de getroffene ondanks deze uitkering niet mogelijk is zijn bedrijf op dezelfde voet als voorheen voortgang te doen vinden o.m. ten gevolge van de bijzondere lasten, wel ke in verband met de ramp op het bedrijf zijn komen te rusten, zoals hogere huur, opslagkosten e.d. kan door de minister, nadat het advies van de Kamer van Koophandel en zonodig van het Borgsteliingsfonds fc ingewonnen, een bijzondere uitkering worden toegekend, bij de vaststelling waarvan rekening wordt gehouden met de levensbehoeften van het ge zin alsmede met het bedrijfsresultaat en met de bijzondere lasten, welke op de betrokkene rusten. Er gaat geen dag voorbij of wij ontvangen opgaven van nieuwe abonné's op „Zeeuwsch Dagblad", dank zij de spontane medewerking van tal van trouwe abonné's op ons blad. Wij zijn wel erg dankbaar, dat wij deze Sep tembermaand gebruiken als de maand-van-vriendschap voor de christelijke krant in Zeeland. Want uit talrijke reacties mogen wij afleiden welk een grote plaats „Zeeuwsch Dagblad" in onze provincie inneemt. En wij mogen er tegelijk ook wel op rekenen, dat geen enkele abonné verstek laat gaan ten aanzien van deze vriend- schaps-actie. Wij vertrouwen, dat iedere abonné zijn steentje bijdraagt en ons vóór 1 October de naam en het adres van een nieuwe abonné opgeeft. En U weet dat iedere nieuwe abonné tot 1 October het blad gratis ont vangt. Zorgt U vandaag even voor die nieuwe abonné? Wij wachten.... Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwscb Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement op „Zeeuwsch Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1