Nieuws uit de Provincie. De Churchill van het dijk herstel" zei Piet VROUW VEROORDEELD WEGENS DRONKENSCHAP. Bootverbinding Zierikzee-Katseveer tt Parfumerie VAN BIEMEN Export van Zeeuwse mosselen geremd Rijkssubsidies voor Dan doen we t zelf! Zeeuwse monumenten Gemeenteraadsverkiezingen te Brouwershaven Apeldoorn schenkt verenigings- lokaal voor Oostdijk Vele geschenken voor jubi lerende „De Ruyterschool". Hond in de pot, Middelburg. Goes. 7 holen. Zierikzee. Vele aanrijdingen berecht POPENT "°OD1 wemeldinge westkapelle v/o lph AARTSDIJK ouwenue Vrijdag 18 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 lr Vechey nam afscheid ZIERIKZEE, 16 Sept. Schouwen en Duiveland nam vandaag afscheid van eL'.i figuur, die zich na de watersnood een grote populariteit heeft verworven. Ir J. H. Verhey, directeur van de aannemerscombinatie Volker-M.U.Z., gaat liet eiland n.l. verlaten. Na de ramp werd hij door de Centrale Rynvaartcom- I ssie in straatsburg uitgezonden naar het watersnoodgebied. Daar heeft h(j I cur zijn doorzettingsvermogen, optimisme en organisatietalent een belangrijke rol gespeeld by de werkzaamheden, welke hier moesten worden verricht. Hoofdingenieur v. d. Walle sprak de scheidende „waterbevechter" toe en oveihandigde hem een fraai schilderij van zijn grootste „tegenstander", het gat bij Schelphoek. Hij richtte zich ts tot mevr. Verhey. Bazlen richtte zich tot mevr. Ver- li en betrok ln zijn speech alle vrou- v. i van de mannen van Dijkherstel, die a ter de schermen mede hielpen de ovc.winning te bevechten. De voorzitter van het Waterschap „Schouwen", de heer J. Klompe uit Se- rooskerke, dankte namens dit water schap en alle inwoners. Hij bood ir Ver- heij een kaart van Zeeland uit 1300 aan. Burgemeester Schuurbeque Boeije dankte ir Verheij namens het gemeente bestuur en de inwoners van Zierikzee. De voorzitter van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", notaris F. Hee- ring, overhandigde de scheidende Inge nieur een oude prent in lijst van de oude Haven te Zierikzee. De journalist, Piet Bakker, wierp zich op als tolk van de „onbekende massa". Hij noemde ir Verheij de „Churchill van het dijkherstel", die niet alleen een enorme opdracht weet op te nemen,' maar het ook aan het volk geeft. Hij heeft de geweldige traditie van het land hooggehouden. Ir Verheij dankte alle sprekers voor de vriendelijke woorden en cadeaux. Hij Ingezonden Mededeling (Adv.) Welk parfum U ook vraagt Lavin Chanel Coly Molyneux Well Bourjois heeft ze KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES BRUINISSE, 17 Sept. De mossel export is momenteel zeer bevredigend. Vooral wanneer men bedenkt, dat naar Parijs nog geen mosselen worden ver zonden, zodat alleen Noord-Frankrijk en België tot de exportgebieden beho ren, kan worden gesproken van een willige markt. Vooral België trekt veel aan de laatste weken, zodat deze ex port aan vele handen werk geeft. Een schaduwzijde is wel, dat de ex port hoofdzakelijk bestaat uit Wadden zee mosselen. Gelukkig hebben de meeste kwekers ook-daar hun belan gen, zodat de grootste helft der kwe kers van deze hausse kan profiteren, Maar toch is de bestelling van Wad denzeemosselen tamelijk eenzijdig, het Zeeuwse product, wordt door de han del zo goed als uitgeschakeld. Wanneer men de exportcijfers voor Bruinisse bekijkt dan blijkt de export van Wad denzeemosselen in de periode van 25 Juli tot en met 12 September onge veer 5000 ton hoger te zijn, dan de export van Waddenzee mosselen in de periode van 1 Juli tot 5 September. De export van Zeeuw se mosselen wordt mede geremd, door het feit dat veel pokkenval voorkomt. verklaarde diep getroffen te zijn ge weest door de ramp. Het was alsof deze hem zelf trof en hij heeft dan ook, zo dra dit mogelijk was, zijn beste krach ten aan het herstel van Schouwen-Dui veland gewijd. Het begin was een af schuwelijke tijd: veel te weinig mate riaal en een pruttelende bevolking. „Als we iets hebben kunnen bereiken is dat niet ik, maar wij: dat zijn mijn voortreffelijke collega's en alle man nen, die him beste krachten hebben ge geven", zo besloot lr Verhey. Velen namen hierna nog persoonlijk afscheid van lr en mevr. Verheij, wie des avonds het Harmonlegezelschap „Kunst en Eer" een serenade bracht. Onderscheiding voor Bergen op Zoomse firma, FIRMA ANDRIESSEN KONINKLIJK. BERGEN OP ZOOM, 17 Sept. H. M. de Koningin heeft dezer dagen aan de Bergen op Zoomse juweliersfirma A. J. D. Andriessen en Zonen het prae- dicaat koninklijk toegekend. In 1948 was het ÏÓO jaar geleden, dat de groot vader van de tegenwoordige oudste fir mant zich in Bergen op, Zoom vestig de als horloger. Hij breidde zijn zaak uit met eén juweliersafdeling. De kleinzoons van de stichter hebben in de loop der jaren verschillende nieu we zaken weten te stichten. 's-GRAVENHAGE, 17 September Het Rijk zal in 1954 een totaalbedrag van vijf millioen beschikbaar stellen voor de restauratie van monumenten, zo blijkt uit de begroting voor O.K.W. Op de lange lijst van monumenten, die hersteld worden, of waarvan het herstel wacht op de Rijksbijdrage, ko men een aantal Zeeuwse gebouwen voor. Voor de restauratie van de toren te 's-Heer Abtskerke is f 30.000 uitge trokken, evenals voor de toren van 's-Heer Arendskerke en van Kloetinge. In de kosten van restauratie van de Gasthuiskerk te Middelburg draagt het Rijk f 25.200 bij. Voor de in groot verval zijnde Engelse kerk is een be drag van f 30.000 op de begroting ge plaatst. Voor de toren van Oostkapelle, die ook onder handen genomen dient te worden, is f 25.000 uitgetrokken. Voor de toren van Renesse f 15.500. Ten behoeve van de Ned. Herv. kerk te Serooskerke (W.) wordt f 24.000 gevoteerd en als bijdrage in de kos ten der verdere restauratie der Ned. Herv. kerk te Tholen staat f 85.000 op de begroting. Tenslotte wordt voor herstel van het pand Markt 152 te Veere f 3.600 gevoteerd; voor de Klei ne Kerk te Zierikzee f 42.000 en voor het Tempeliershuis in deze stad f 30.000. ONTWIKKELINGSDAG Z.L.M. IN OCTOBER. GOES, 18 Sept. Zaterdag 10 Oc tober zai in het Schuttershof te Goes de jaarlijkse ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Landbouw Mij. gehouden worden in samenwerking met de Pro vinciale ""afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, de L.J.G. en de Vereniging van Oud-leerlingen. 's-GRAVENHAGE, 17 Sept. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, zo blijkt uit de staats courant van heden, dat de gemeente raadsverkiezing in. Brouwershaven op 11 November aanstaande zal worden gehouden. De candidaatstelling moet geschieden op 29 September. Jubileum bij de P.Z.E.M. Gisteren vierde de heer S. Duvekot, machinestoker le klasse in de electri- sche centrale der N.V. P.Z.E.M. te Vlissingen, zijn zilveren dienstjubi- leum. Op verzoek van. de jubilaris had geen officiële huldiging plaats. Door de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Mi- chielsen, werd hein met enkele toe passelijke woorden de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd; de technisch ambtenaar, de heer F. H. Kaashoek, bood namens het personeel een leeslamp aan, terwijl de heer C, van Hoek namens de personéelsver- eniging een kistje sigare offreerde. Raadsvergadering K ruining en 16 Zweedse woningen toegezegd MOSSELZAAD IN VERDRONKEN POLDERS. BRUINISSE, 17 Sept. Schreven wij 14 dagen geleden, dat de mosselzaad val in de Zeeuwse Stromen niet bij zonder groot was, in tegenstelling met de mosselzaadval in het door de zee ingenomen land in Duiveland (Vier Bannenpolder) ook in het bij Schelp- hoek buitengedijkte gedeelte tussen de oude zeedijk van Schouwen ei de nieuw gelegde ringdijk van caissonele menten, een oppervlakte van plm. 700 ha. wordt intensief en met succes ge vist. Da hoeveelheden, die bij Scharen- dijke en in de Laagte van Renesse zijn gevist, dus op gewone niet bin nendijks gelegen banken, zijn toch nog mee gevallen. Ook in de nu droog gevallen pol der Oosterland vindt men uitgestrekte mosselzaadvelden, terwijl palen en boomtakken daarmee zijn overdekt. Natuurlijk is dit zaad waardeloos, daar het gedoemd is te sterven. Paling en bot blijken in de nu van de zee afge sloten polder, in belangrijke hoeveel heid te zijn achtergebleven. Vergadering Plattelandsvrouwen. De afdelingen „Schouwen en Dui veland" van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hebben hun alge mene vergadering gehouden in het „Huis van Nassau". De voorzitster, mevr. L. LegemateLemson, heette in het bijzonder welkom de provinciale presidente, mevr. L. N. Huysman Griep uit Rilland-Bath. In de notulen werd o.a. herinnerd aan de grote steun die via het hoofdbestuur werd ontvangen van binnen- en buitenland se zusterafdelingen. Tot hoofdbestuurslid werd voor de afdeling Duiveland gekozen mevr. T. Braat—de Vrieze te Bruinisse en tot plaatsvervangster mevr. J. Boot— Stols te Kapelle, voor de afdeling Schouwen resp. mevr. A. der Wedu wenSteendijk te Kerkwerve en me vrouw L. LegemaateLemson te Zie rikzee. In de wintercampagne werden o.a. opgenomen een poppenspel en een lezing door mevr. OudStofberg. De afdeling besloot toe te treden als lid van de Stichting „Nieuw Schou wen-Duiveland". Voor de pauze wer den diverse vriendschapspakketjes van zusterafdelingen uitgereikt, o.a. af komstig uit de Betuwe en Drenthe. Na da tiauze besprak mevr. Huysman— Griep b-t boek »Madame Curie". In de raadsvergadering van Kruinlngen heeft het nieuw-benoemde lid van de raad, de heer A. Weststrate (vacature B. P. Burknnk) P. v. d. A. in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af gelegd. Namens de raad werd de heer Weststrate gelukgewenst door de voorzit ter en door de heer J. Witte (Vrije lijst). Het schoolgebouw te Oostdijk, dat door de watersnoodramp dusdanig was ver woest, werd onlangs vrijgegeven voor af braak. Door een viertal personen was voor deze afbraak ingeschreven, n.l. C. Westdorp, Goes, f 640.Fa Hoominck, Middelburg, f 1388.H. Meeuwsen, Krabbendijke, f 710.C. de Visser, Yey- seke, f 1450.Besloten werd de afbraak te gunnen aan de hoogste inschrijver, t.w. C. de Visser te Yereke. Het voorstel tot toetreding van de ge meente bij de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse gemeenten werd aangenomen, De heer A. Lokerse (SGP) verklaarde principiële bezwaren te moeten maken tegen de voorwaarden omtrent verzeke ring. Krachtens art. 72 der L.O. wet 1920, werden aan de bijzondere school te Krui- ningen gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeu- belen en leer- en hulpmiddelen ter ver vanging van de door de watersnood ver loren gegane schoolmeubelen, e.d. De kosten voor het meubilair worden geraamd op f 12.901,25 en voor de leer- en hulpmiddelen op f 14.989,15. OOSTDIJK. Voor het maken van een fundering voor een houten verenigingslokaal te Oostdijk voteerde de raad een bedrag van f 2520.Het gebouw zelf wordt geschon ken door de gemeente Apeldoorn in het kader van de adoptie. Men is voornemens om voorlopig de bijzondere school te Oostdijk erin te doen huisvesten. Men hoopt echter, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat er spoedig weer een school gebouw zal verrijzen. Overeenkomstig zijn verzoek werd de heer J. Krug, onderwijzer aan de open bare U.L.O.-school te Kruiningen eervol ontslag verleend als zodanig in verband met zijn benoeming in de gemeente Rhe- den (Gld.) Over aankoop door de gemeente van door de watersnood beschadigde krotten worden reeds onderhandelingen gevoerd. B. en W. achten het echter gewenst dat de raad een principe-besluit tot aankoop van deze woningen neemt. Er kan dan doorgewerkt worden, waarna in een volgende vergadering definitieve beslui ten kunnen worden genomen. De voorzit ter deelde mede, dat over het algemeen grote medewerking der eigenaren bestaat om de krotten op te ruimen. Voor enke len zijn er echter overwegende fianciële bezwaren. De heer Witte zag gaarne een oplos sing om de gunstige voorwaarden voor personen beneden 50 jaar ook voor per sonen boven die leeftijd mogelijk te ma ken. ZWEEDSE WONINGEN. WAARDE. Aankoop van krotwoningen In de eerste vergadering na de ramp in het gemeentehuis heeft de raad be sloten een 8-tal krotwoningen aan te kopen voor f 7528. Met 50 pet. rijks- steun zal de gemeen o hiervoor nieu we jizen kunnen bouwen. Er .is ech ter enige stagnatie ontstaan, daar de gemeente reeds een accoord had met de eigenaars voor het nieuwe bouw plan en Ged. Staten dit nu hebben afgewezen. Toegetreden zal worden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeen ten. Het plan tot woningsplitsing van 'n pand aan de Dorpsstraat ten behoeve van de heer B. van Noorden en P. van Kruiningen, werd goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag in de rondvraag werd medegedeeld, dat er uitgezien zal worden naar een in goe de staat zijnde koets, inplaats van de bq de ramp vernielde begrafeniskoets. Ook werd er op gewezen maatrege len te treffen om in geval van nood de buitenmensen te kunnen bereiken. VerderYieelde de*Voorzitte'r in dit speech had gehouden, band nog mede, .dat 16 Zweedse -wonin gen voor Kruiningen zijn toegezegd. Deze woningen zijn evenals de destijds ge schonken Noorse woningen bestemd voor personen, wier woningen tengevolge van de watersnood werden verwoest. De raad heeft destijds het besluit ge nomen niet verder te gaan met het ver lenen van premies voor woningverbete ring. Nu de gemeente toch reeds veel geld aan woningbouw zal hebben te be steden, besloot de raad zijn besluit om voorlopig geen premies beschikbaar te stellen te handhaven. GEMEENTEHUIS, Wethouder van Iwaarden (C.H.) infor meerde wanneer met de reparatie van het gemeentehuis zal worden begonnen en wanneer dit voor het normale gebruik gereed zal zijn. De heer J. van Ballegooij- en (P. v ,d. A.) vroeg in dit verband of er nog plannen bestaan tot verbouw en uit breiding van het gemeentehuis. De voor zitter antwoordde hierop, dat de gemeen tewoning bewoond door de heer G. Wil lemse, hiervoor beschikbaar wordt ge houden. In de uitvoering van deze plan nen is stagnatie ontstaan, omdat over het bedrag der taxatie nog geen overeen komst werd bereikt. Barakkenkamp te Noord' gouwe binnenkort in gebruik NOORDGOUWE, Sept. De raad van Noordgouwe heeft gesproken over het te houwen barakkenkamp in de Heerenweg. Men hoopt dat deze nieu we onderkomens binnenkort betrok ken zuilen kunnen worden, o.a. door inwoners van Kerkwerve en Nieuwer- kerk. Gesproken werd voorts over de bouw van twee Oostenrijkse wonin gen, het plaatsen van brandkranen (in de Groeneweg en bij het barakken- dorp) en de waterafvoer van achter de percelen aan de zuidkant van het dorp. Besloten werd toe te treden tot de stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" tegen een jaarlijkse contributie van f 50.Geïnformeerd zal worden naar aanleg van waterleiding in de Kloosterweg en een gedeelte Heeren weg. De verlichting van het barakken kamp zal worden bekeken.; Tenslotte werd gesproken over de bouW van het opfokhuis te Schuddebeurs. OOSTBURG, 17 September Een bouwkundig ambtenaar in W. Zeeuw sch-V laander en woont reeds vele jaren in een houten noodwoning. Ook zijn herbouw- aanvrage werd jaren op sleep touw gehouden zowel door de gemeente inzake de grond als door de vele organen inzake fi nanciering enz. Enkele weken ge leden nam hij vacantie en be gon zijn huis te bouioen met een flink aantal arbeidskrachten. In veertien dagen was het huis onder de kap en de ambtenaar die tevens architect en opzichter was geweest voor zichzelf kon weer aan het werk. Het binnen werk wordt thans uitgevoerd. VLISSINGEN, 16 September Tij dens de officiële plechtigheid in de „De Ruyterschool" zijn heel wat geschenken aangeboden. Namens de directie van de K.P.M. en de K.J.C.P.-lijnen sprak mr W. A. J. Lucas. Hij bood een stencil machine en een zelfregistrerende baro meter voor de directeurskamer aan. Namens de Vlissingse middenstand voerde de heer C. A. Bikker het woord. Hij schonk de Technische Winkler Prins Encyclopaedie. Een sterrenglobe was het cadeau van de fa. de Veij Mestdagh, dat met een toespraak door de heer C. Kulk werd aangeboden. Namens de di rectie van Radio Holland sprak de heef R. E. A. Kroes, oud-hoofdinspecteur. Zijn geschenk was een projector voor de echometer, een belangrijk electro- nisc'n navigatiemiddel. De heer E. Aspeslagh bood namens de Belgische oud-ieerüngen zijn geluk wensen aan en de heer G. Harlaar deed dit onder aanbieding van de Winkler Prins Encyclopaedie namens het personeel van de Zeevaartschool. De di recteur der R.H.B.S., de heer G. Lam- mers, vertelde, dat zijn collega van de Zeevaartschool zich eigenlijk gedroeg als een koekoek. Eerst vroeg hij twee, maar later zés lokalen. Er waren na tuurlijk wel eens moeilijkheden, maar toch overheerste de dank voor de wijze, waarop de directeur zich als tijdelijk inwoner had gedragen, zo zei de heer Lammere. DANKWOORD DIRECTEUR. Nadat ir Wesseüng een kort dank woord had gesproken, kwam de heer P. Vijn, de directeur van de „De Ruy terschool", aan het woord. De hem toe gezwaaide lof wilde hij overdragen op de docenten en het administratief per soneel. Hij sprak de hoop uit, dat de scheepvaartmaatschappijen, waarmede de samenwerking uitstekend was en is en die reeds zeer vele afgestudeerde leerlingen hebben genomen, haar vertrouwen zullen blijven schenken. Dank bracht hij ook voor de samen werking met Radio Holland. Daarna gingen de genodigden naar beneden, waar in het trappenhuis de onthulling def plaquettes plaats vond, nadat kapitein J. Anker, de voorzitter van het comité oud-leerlingen, een Oostburg, 17 September Bewo ners van de St Annaweg te Sluis konden 's avonds niet in slaap komen van het angstig gejank van een hond in de weiden. Na lange tijd trok men op onderzoek uit en na veel zoeken Vonden ze de hond in een steile be- tonkoker van de afwatering. Het beest kon geen geluid meer uitbren gen en w .s op het eind van zijn krachten. Op het nippertje kon het beest van de verdrinkingsdood wor den gered, daar het alleen de steile wand van de modderput niet had kunnen beklimmen. Opbrengst collecte. De collecte voor „Het Hoogeland" heeft opgebracht f 761.39. Laatste concert „Euphonia". Vanavond om 8 uur zal de harmonie „Euphonia", o.l.v. de heer Piet de Rooy, haar laatste concert in dit seizoen ge ven. Het programma ulidt: 1. Huldigings Mars (J. Horst); 2. Dichter und Bauer Ouverture (F. van Suppé); arr.: Rogister. 3. Paraphrase over 't lied „Mijn Grootvaders klok", (P. J. Wiest)4. Valse Interompu Le gende (R. Montagne); 5. Dans ie Sud Amerikaanse Schets met koor (W. H. Mydleton)6. De Bas in z'n Sas, Mars (H. Dreissen); 7. Paix et Labeur, Ouverture (O. Filsfils); 8. Amoretten Parade, Karakterstuk (H. Schmid); 9. Aquarelles (4 kleine tableaux) (M. Del- haye); 10. Telefunken (Mars) (J. Evert) arr. Molenaar. Stoffelijk overschot van de heer G. Amsing teraardebesteld. In alle eenvoud werd Woensdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer G. Amsing, eigenaar van de Thoolse drukkerij Firma Pot en be stuurslid van vele verenigingen. Een drietal kransen dekte de baar. In de lijkstoet merkten wij, naast de familie, op, de burgemeester van THolen, mr v. d. Hoeven, jhr v. Vredenburch, de gem. secretaris, de heer Laban, de doktoren Looysen en Duinker, de directeur der Waterleidingmij, de heer v. d. Peil, afgevaardigden van de Federatie Werk gevers drukkersbedrijf en verschillende afgevaardigden van diverse verenigin gen uit" deze gemeente. Ds Elseman sprak hierna woorden van troost en eindigde met het „Onze Vader". Ver der voerden nog het woord afgevaardig den van de Ned. Werkgevers Boekdruk- kersbedrijf, dr Duinker namens diver se verenigingen, de heer Bal namens „Concordia". Een broeder van de overledene dank te voor het medeleven en de belang stelling. Tijdelijke benoemingen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Ulo-school zijn benoemd de heren L. Dekker te Eist en J. Schippers te Bre da. ANNA JACOBAPOLDER Candidaten a.s. gemcenteraads verkie zing. Vrije lijst: L. J. van Nieuwenhuy- zen; K. Goudswaard; C. Aarnoudse; A. A. Kaashoek. Vrije lijst: P. Mol;L. Quist Az; J. Verwijs Dzn; G. Hooglander Fzn; J .van Dijke Azn; C. van Westen Jzn; M. C. Noorthoek Gz; Joh. Reijngoudt Johzn; D. Tichem Czn; P. C. Wagemaker Czn. S.G.P.: F. A. Vaders; M. Reijngoudt; J. Wagemakers Sr; M. den Engelsman Lzn; Corn. M. Neele Czn; C. Nieuwelink; A. Nelisse; P. Ligtendag. A.R.: P. Bolier; A. C. van Strien; P. Boudeling. C.H.U.: C. A. Stormezand; A. K. Guiljam; J. van Gastel; W. C. van Nieuwenhuyzen; W. v. d. Dussen; G. Bossers. ARNEMUIDBN Opbrengst collecte. De collecte voor „Het Hoogeland" heeft opgebracht f 53,29. BRESKENS Vergadering Schaakvereniging. Ter in leiding van het nieuwe seizoen heeft de schaakvereniging een algemene ledenver gadering belegd. Bij de bestuursverkie zing werden de voorzitter, de heer I. Verduijn en het bestuurslid, de heer J. H. Erasmus, herkozen. De leden van de T.C. werden eveneens herkozen. Inplaats van de heer Smits, die wegens vertrek be dankt heeft, werd gekozen de heer J. H. v. d. Sande. Besloten werd volgende week Dinsdag weer met de oefenavonden te be ginnen. Kantongerecht Terneuzen. TERNEUZEN, 16 September. „Uw levenswijze voert U recht streeks in de goot", sprak Dinsdag de kantonrechter te Terneuzen be straffend tot mej. J, S, de K. uit Zaamslag. Enige tijd geleden werd zij dronken te Philippine aangetrof fen, een taal uitslaande, die zelfs volwassenen doet verbleken. Door de politie in de (mantel) kraag ge grepen gaf zij bovendien nog een valse naam op. Voor de groene tafel gebracht, bleek zij echter allerminst timide en ontkende alles. Ze was niet dronken, doch had enkel maar ruzie gehad. De kanton rechter veroordeelde haar, conform de Ingezonden Mededeling (adv.) De nieuwe regeling Nog steeds levert het verkeer en vervoer naar- en van Schouwen- Duiveland grote bezwaren op. Vanwege de Afdeling Verkeer van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, alsmede vanwege de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland en de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, zijn pogingen in het werk gesteld om door het huren van een schip, dat in het bijzonder voor het vervoer van auto's geschikt is, de vervoerscapaciteit te verhogen. Tot dusver hebben deze pogingen helaas niet tot resultaat geleid. Ten einde evenwel tot een verruiming van de vervoerscapaciteit op de lijn ZierikzeeKatsche Veer te geraken, heeft het Provinciaal bestuur besloten om dit veer ook des nachts te varen. In verhand daarmede moet op Maandagen de eerste boot van Katsche Veer uitvallen. Op de overige werkdagen moet deze boot iets worden ver vroegd, n.l. van 6.10 op 5.55 uur. Het vertrek van de eerste boot van Zierikzee wordt eveneens iets vroeger gesteld, te weten van 7.30 op 7.20 uur. In de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag wordt niet gevaren. eis, tot 1 50,— boete of dertig dagen, Ze is n.l. geen onbekende voor Vrouive Justitia. Te Axel had /.ij voorts zonder licht gereden en hiervoor kreeg zij f 7,- of drie dagen, AANRIJDINGEN. De chauffeur P. H. uit Terneuzen, die op de Baandijk aldaar met een vrachtauto een personenwagen had aangereden werd veroordeeld tot f 25, of 10 dagen. De fabrieksarbeider, D. de L. uit Sluiskil, die door onoplettendheid op de Rijksweg SluiskilAxel met een auto een aanrijding had veroorzaakt moet f20,betalen of 10 dagen hech tenis ondergaan. De landbouwkundige J. N. uit Goes, die met een personenauto een fietser had aangereden naar hij verklaarde buiten zijn schuld kreeg f 15,boe te subs. 10 dagen. De vertegenwoordiger De Z. te Ter neuzen had te Philippine gereden op een bromfiets zonder licht. Uitspraak f 10,— plus f3,of 5 en 2 dagen. A. W. uit Ouwerkerk had te Zaam slag met-een-motorrijwiel .een fietspad, bereden hetgeen hem f 5,of 3 dagen kost. S. B. te Sluiskil reed met een auto door een voor het verkeer afge sloten straat, f 3,of 1 dag. AARDAPPELMOEHEID. Tenslotte verschenen- de landbouwers E. L. te Wachtebeke en M. de D. en Th. de G. te Moerbeke (Br.) op het matje wegens het niet naleven van de voorschriften inzake de bestrijding van aardappelmoeheid op hun in Nederland gelegen percelen. Ze beweerden, nog nimmer van de desbetreffende voor schriften te hebben gehoord. Desondanks zullen zij toch resp. een boete van f 40,f 50,en f 30,moe ten betalen subs. 20 d„ 30 d. of 15 d. BRUINISSE Volontaire. Mej. Bea de Waal Jd., te Oosterland. thans wonende te Bruinisse is aangesteld als volontaire ter gemeente secretarie. Onhoudbare toestand. Omdat zoveel gezinnen (plm. 130) uit Oosterland, een tijdelijk onderkomen in Bruinisse hebben gevonden is ook het aantal leerlingen op de beide scholen sterk uitgebreid. Op de openbare lagere school, is die uitbreiding zo sterk, dat sommige onder wijzers les moeten geven aan meer dan 60 kinderen. Daar deze toestand onhoudbaar was, heeft men de hulp ingeroepen van de on derwijzers uit Oosterland, die elders ge ëvacueerd waren. Naar wij vernemen, zul len de heren Kosten en Istha uit Ooster land thans komen assisteren, terwijl daar ook het schoolgebouw te klein is een klas leerlingen in een andere lokaliteit buiten de school, zal worden onderge bracht. s-GRA VEN POLDER Schatter gronden. Door de eigenaren van de voor de verbetering van de Lan- geweg benodigde gronden is als schatter aangewezen de heer Joh. de Dreu. Als diens e.v. plaatsvervangers werden resp. gekozen de heren P. Scheele-de Putter te Biezeiinge en P. J. J. Dekker te Wemeldinge. KATTENDIJKE Collecte kankerbestrijding. De collecte voor het Koningin Wihelminafonds heeft opgebracht f 25.95. KAPELLE Nog steeds aardbeien. Hoewel het aard beienseizoen lang voorbij is, komen er thans toch nog geregeld aardbeien aan de veiling. Woensdag waren er zelfs nog verschillende partijtjes van in totaal 115 kg. Het zijn .aardbeien van 't ras Climax, welke thans voor de tweede keer een oogst geven-. De prijs varieerde van f 0.84 tot f 1.62 per kg. KLOETINGE Opbrengst collecte. De collecte voor de kankerbestrijding, heeft f 93,70 opge bracht. O.- EN W.-SOUBURG Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds heeft opgebracht f 289. Openbare verkoping. In café van de heer Korff werd door notaris L. J. v. d. Harst te Middelburg in het openbaar ver kocht: 1. Het huis en tuin, Nieuwe Vlissingse- weg 185. Groot 175 ca. Koper werd de heer Langeraar voor 3100. 2. Het huis en tuin aan de Burchtstraat 30. Groot 163 ca. f 3770 (opgehouden). Oudste inwoner. Woensdag vierde de oudste inwoner de heer L. Breel zijn 93e jaardag. O V EZANDE Schieting „Willem Teil". Voordat met de wedstrijd werd begonnen, werd door burgemeester Andriessen de voorzitter, de heer P. Koen, gehuldigd, in verband met het feit dat hij 40 jaar lid dezer so ciëteit was en reeds vanaf 1935 voorzitter. Vanwege de Zeeuwse Bond van Hand boogverenigingen werd hem een medaille aangeboden en vanwege de Vereniging „Willem Teil" een cadeau. Aan de schieting werd deelgenomen door 111 schutters van 18 sociëteiten. Uit slag: Höofdvogel L. de Jager, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; le zijvogel, P. Zuidhof. Willem, Ovezande; 2e zijvogel Jae. deTonge, Eensgezindheid, 's-Heeren- hoek; le bovenkal K. Leruse, Wester- schelde, Terneuzen; 2e bovenkal E. Hof man, idem; le onderkal E. Hofman, idem; 2e onderkal C. Lous, Edele Handboog, Ou- delandele klep S. Westveer, idem (met wisselbeker)_2e klep K. v. Steenbergen, Zeelandia, Ovezande. Meeste kleine vo gels, A. de Jonge, Sóranus, Heinkens- zand (met medaille). RILLAND-BATH Geslaagd. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het diploma ma chine-schrijven slaagden: Jo Lobbezoo, Thijs Weststrate, Dies v. d. Boomgaard en Thijs Poleij. ST. ANN ALAND Vergadering Landbouwbelang. Voor de Landbouwvereniging „Landbouwbelang" heeft de heer Meihuizen, een causerie ge houden over teeltvergunning en prijzen van verschillende gewassen. Over de grondbewerking, speciaal in de zoute gronden, sprak de heer Markusse. Nieuwe Secretaris. In de plaats van de heer Abr. Boon, die wegens ziekte be dankt heeft als secretaris van de Weeg- brugvereniging „De Concurrent" te Sint Annaland, is als zodanig benoemd de heer Johs Scherpenisse aldaar. Herstel muren Ned. Herv. Kerk. De mu ren van de Ned. Herv. Kerk vertonen vooral in het interieur tekenen van ver val. Deze brokkelen namelijk zodanig af, dat langer wachten met herstel niet ge wenst is. Men is dan ook deze week met man en macht bezig, om deze muren met een preparaat te bewerken, dat afbrok kelen niet meer mogelijk zal zijn. In ver band met deze werkzaamheden zal de kerk volgende week schoon gemaakt worden. S1RJANSLAND Wegverbinding met Bruinisse. Sinds emge dagen is de Dillingsweg droogge vallen en hierover kan men thans Brui nisse bereiken. Van het dorp tot aan „Favorite" is de weg evenwel onbereik baar door de binnengespoelde zandmas- sa's^ Een gedeelte van de weg bij „Stelt- hof" is door de waterstroom weggespoeld. Het is echter mogelijk over het bouw land te rijden tot dicht bij het dorp. Sir- jansland is dus gedeeltelijk uit haar iso- lemènt verlost. Benoeming. De heer M. van der Maas, onderwijzer aan de Prinses Beatrixschooi (Schippersschool), is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot hoofd der Chr. School te Wolfaartsdijk. Opbrengst collecte. De collecte voor de blinden heeft opgebracht f 61,77. Benoeming. Tot hoofd van de Chr. School, Papeweg is benoemd de heer M. v. d. Maas, thans onderwijzer te Wemel dinge. 603,000,— VOOR ABDIJ RESTAURATIE. 's-GRAVENHAGE, 17 September Voor het verdere herstel van de Abdij gebouwen te Middelburg is volgens de begroting voor 1954 een bedrag van f 603.000 uitgetrokken. Opb iddenstand Nieuwe zaak in optische artikelen te Middelburg. Onder grote belangstelling heeft de fa E. Tilroe Zn., Brillenspecialisten, in de Lange Delft te Middelburg Woensdagmid dag haar nieuwe, naar de eisen des tijds ingerichte, zaak in optische artikelen in gebruik genomen. Etalage en verkoopruimte zijn modern en practisch ingericht en voor de winkel straat is het weer een fraaie aanwinst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7