kippensoep VIJFTIGDUIZEND MAN OP,KOST EN INWONING DE SLUIKER r Verzorging vraagt speciale maatregelen Vijfhonderd toeschouwers. krachtig 1 MEENK'S POEDERS Versterking voor de Marine* Ook atoomartillerie naar het Verre Oosten Boer en Zuivelorganisatie tevreden over 1952* ECONOMISCH DEBAT IN DE RAAD VAN EUROPA Adenauer wil bespreking met mr van der Goes van Naters Twee millioen Duit sers kwamen om* Vrijdag 18 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5. Het startschot voor „Grand Repulse (Van een onzer verslaggevers.) Vijftigduizend man aan troepen, waarbij ongeveer 18.000 Britten, heeft luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, commandant van het Eerste (Neder landse) Legerkorps, tot zijn beschikking voor het deel in de oefening Grand Kepulse waarover hij de leiding, maar waarvoor hij ook de verantwoorde lijkheid heeft. Een verantwoordelijkheid, die zeker niet moet worden onderschat. Niet alleen is het de eerste maal dat hij het commando krijgt over een gehele Britse pantserdivisie, niet alleen ook moet hij zijn strategie dusdanig in kleden dat de gestelde doelen ook inderdaad moeten worden bereikt tenslotte is hij niet voor niets luitenant-generaal maar ook heeft hij er voor te zorgen, dat „Grand Kepulse" inderdaad op tijd kan beginnen. En al is dan het eigenlijke begin van de oefening pas op vandaag gesteld, dat betekent toch allerminst dat er ook pas vandaag „iets gebeurt". Eerst zijn er de maandenlange voorbereidingen en conferenties geweest, maar bovendien heeft zich de laatste vier dagen al een heel spel van troepenvervoer en con centratie afgespeeld langs de grenzen en in het oefengebied. Immers, de veronderstelling van de oefening luidt, dat al geruime tijd de verhouding tussen Noordland en (ons) Westland uitermate gespannen is en dat gerekend moet worden met open lijke, militaire vijandelijkheden. Die vijandelijkheden maar dat weten LT en wjj alleen beginnen vandaag, daag. Van Dinsdag af zijn de autocolonnes opgetrokken, bebben de speciale trei nen langs de rails gedenderd, om de troepen van het Eerste Legerkorps naar hun voorlopige bestemming die we, omdat bet immers officieel nog vrede Is, het concentratiepunt noemen te brengen. JE» toen we gisteravond bij het val len van de nacht een tocht langs de onderdelen maakten, was alles daar verzorgd en in orde. De commando posten bezet, de wacht betrokken en konden duizenden, die geen dienst hadden, de dichter Bertus Aafjes na zeggen: Een soldaat sliep op zijn over jas. Hij droomde lachend dat het vre de was. DE VERZORGING. Wanneer we aan een militaire oefe ning denken en het zal U wel pre cies zo gaan als ons dan hebben we onze gedachten meer bij actie van soldaten, geknetter van geweren, ra telende mitrailleurs en donderende kanonnen, dan bij het probleem hoe die soldaten nu aan hun eten, en ook aan hun munitie en overige verzorging komen. Het is maar goed, dat de legerleiding wel aan al die dingen denkt. Anders zou het er maar heel beroerd voor staan en dan kwam er van heel die manoeuvre maar bitter weinig terecht. Er is evenwel een afdeling logistiek in het leger, die al deze problemen zo niet spelenderwijs dan toch heel knap oplost. En die al een dag of tien met de uitvoering is begonnen. Het is ook geen kleinigheid, er moeten n.l. ongeveer 4 a 5 duizend ton aan voorraden wor den opgeslagen om er zeker van te zijn dat het Eerste Legerkorps in de ko mende dagen aan geen ding gebrek heeft Het grootste deel der legerkorps troepen de kwartiermakers is daarom 7 September al naar het oefengebied vertrokken om voor on ze mannen de boel in orde te ma ken. Op een vooruitgeschoven post is een voorraad van drie dagen aan levensmiddelen en munitie aange legd, de rest kan de troep ontvan gen uit het concentratiepunt. Meest al zal het vervoer van dit punt naar de troep zelfs 's nachts moeten gebeuren, waarvoor een heel inge nieuze regeling is uitgedacht. Een regeling die te gecompliceer der is omdat de by ons Legerkorps ingedeelde Engelsen en Canadezen hun eigen voeding ontvangen, ter wijl toch bij de staf van generaal Een oefening als „Grand Repulse", die vandaag in geallieerd verband is begonnen, vraagt vele maanden van voorbereidingen. Tientallen conferenties, stafbesprekingen en ook waarnemingen ter plaatse, zijn er geweest voor het leger ook werkelijk in actie kan komen. En omdat het een oefening is gelukkig zijn er ook nog de bijkomende regelingen. Allereerst is er een compleet legertje objec tieve scheidsrechters nodig om telkens te kunnen bepalen wie gewond, wie gezond en ook wie gesneuveld is. Men heeft daar een heel systeem van aan de praktijk ontleende „spelregete" voor ge vonden. Dan zijn er ook nog de bezoekers uit allerlei landen, die naar het „gevechtsterrein" zijn gekomen om eens te zien hoe die Neder landers, Engelsen, Canadezen en Denen dit zaakje nu toch wel fiksen Russen zijn er niet by en weer anderen, die van deze manoeuvre hopen nog iets te leren voor hun eigen land. In totaal zijn er zo'n 500 toeschouwers, tot uit Nieuw-Zeeland, Canada en Chili toe. J) Ingezonden Mededeling (adv.) i Mededeling (adv.) speciaal tegen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN ïeemster" en „Bedum" varen samen huiswaarts, ..kW ORLEANS, 16 Sept. Opnieuw .t de Koninklijke Nederlandse Marine beschikking gekregen over een ex- lenkaans marinevaartuig, de AMS 106, uat, reeds thans als Hr. Ms. Mijnenveger „Bedum" varende onder Nederlandse vlag, nog dit jaar in zijn nieuwe thuis haven Den Helder wordt verwacht. Deze mijnenveger, die onder super visie van de Amerikaanse marine is ge bouwd en thans onder commando staat van de luitenant ter zee der tweede klas se D. T. Vis uit Amsterdam, is onlangs als tweede van een serie overeenkomstig het programma voor wederzijdse mili taire bijstand (MDAP) aan de Neder landse regering overgedragen. Zoals bekend is, is dat met de AMS 105, thans Hr. Ms. „Beemster", enige tijd ge leden eveneens geschied. Schout bij nacht jhr H. A. van Foreest, de Nederlandse marineattaché in de V.S., heeft de „Bedum" onlangs namens de Nederlandse regering in het „Algiers na val stationz" te New Orleans in Louisiana overgenomen. De bemanning van Hr. Ms. nieuwe mij nenveger „Bedum", die, evenals die van de „Beemster", uit drie officieren en ze ven en dertig manschappen bestaat, was reeds ruim een maand voor de officiële overdracht te New Orleans aanwezig, waar men het overnemen van het Ameri kaanse schip al trainend voorbereidde. Het opleidingsprogramma, wordt onder leiding van Amerikaanse instructeurs uit gevoerd. Hr. Mr. „Bedum" zal vermoedelijk in hetzelfde konvooi de Atlantische oceaan oversteken als Hr. Ms. „Beemster". Beide schepen zullen dan tegelijkertijd, naar men verwacht in de loop van de herfst de haven van Den Helder binnenlopen' Opsomer precies bekend blyft wat elk onderdeel ontvangt en of dit, gezien de situatie, verantwoord is. Daar komt dan nog bij, dat in een bewegingsoorlog als in deze ma noeuvre heel de zaak en dus ook de verzorging voortdurend van plaats verandert. Onze indruk is echter wel, dat dit ingewikkelde vraagstuk onze man nen van de logistiek ter dege is toevertrouwd. De tijd zal het leren, maar we hebben er alle moed op. WASHINGTON, 17 Sept. De Ver enigde Staten gaan hun strijdkrachten in bet Verre Oosten met atooaiartlllerie versterken, aldus is Donderdag in be trouwbare defensiekringen te Washing ton vernomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Defensie wilde niet zeggen of de 28 cm stukken al op weg zijn naar Japan of al zijn ont scheept Een welingelichte woordvoerder zei- de, dat de Amerikanen atoomkanonnen naar Europa zenden, waar Slechts spra ke is van koude oorlog. Het zou, vol gens deze woordvoerder, niet verstan dig zijn, dat de Amerikanen niet over dergelijk geschut in het Verre Oosten beschikken, waar werkelijk gestreden wordt. Naar verluidt, had het Amerikaanse opperbevel vóór de ondertekening van de Koreaanse wapenstilstand reeds plannen beraamd om minstens een ba taljon atoomartillerie naar Japan over te brengen. Engeland zal spoedig zijn plannen be kend maken voor een nauwere samenwer king met de EVG, zo wordt in diploma tieke kringen te Londen verklaard. Tot een volledige deelneming zal het echter nog niet komen. Kon. Ned. Zuivelbond bijeen Bezwaren tegen ongelijkheid in de toeslag op de consumptiemelkprijs. ROTTERDAM, 17 September. Te Rotterdam is gistermiddag de alge mene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond. De voorzitter, C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, was van oordeel, dat boer en zuivelorganisatie over het jaar 1952 tevreden kunnen zijn, ook wat de gezondheid van het vee betreft. De prijzen van de produc ten zijn goed geweest. De door de regering- vastgestelde garantieprijs is volgens hem met tien procent overschreden, hetgeen hij een goed resultaat noemde. Er is echter een dalende tendens in de prijzen en voor zover de cijfers over 1953 bekend zijn, meent bij, dat men wel enigszins, een of twee procent, boven de garantie-prijs zal komen. Graaf van Lynden van San denburg releveerde de werkzaamheden rond de publiekrechtelijke bedryfs- organisatie en hij zeide, dat het ontwerp voor een productschap voor zuivel ver was gevorderd, n.l. over de materiële inhoud waren werkgevers en -nemers het eens, behalve op één punt: het bestuur. De onderhandelingen zijn afgebroken en zoals spreker zeide: „Een productschap voor zuivel is er nog lang niet". Er zuilen maatregelen beraamd moeten worden in ver band met het verdwijnen van de bedrijfschappen oude stijl op 15 Febr. 1954. terwijl de totale melkproductie van Nederland ook iets groter is. De rund vleesproductie is daar groter dan in Nederland, aldus spreker. Op het ge bied van electriseh melken is men Nederland voor. In 1952 telde Dene marken 1381 zuivelfabrieken en in dat land, zo besloot dr ir de Waal, is vrij wel de gehele zuivelwereld op coöpe ratieve grondslag gebaseerd, althans wat boter en, in iets mindere mate, kaas betreft. De Koninklijke Nederlandse Zui velbond heeft zich in een telegram gericht tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. De bond zegt daarin, ernstige bezwaren te hebben tegen de onge lijkheid in de toeslag op de con sumptiemelkprijs en verzoekt de mi nister te willen meewerken dat dit verschil in toeslag zo spoedig moge lijk komt te vervallen. De voorzitter herinnerde aan de op 18 April jj. opgeheven maximum- consumptiemelkprijzen, hetgeen geen moeilijkheden had gegeven. Spreker had wel een bezwaar, n.l. dat men de toeslagen uit het landbouwegali- satiefonds op verschillende wijze heeft vastgesteld en hij zeide, dat het bestuur op het standpunt staat, dat het verschil in de toeslagen dient te verdwijnen. Het zal, zo was het oor deel van de voorzitter, met het Zui- velfonds in 1953 wel lopen en hy meende, dat dit fonds met een be langrijk saldo zal sluiten. Ook de uit betaling toeslag op melk naar kwa liteit had de aandacht van de voor zitter. Hij vestigde de aandacht op de door de minister ingestelde commis sie en hij hoopte, dat binnenkort re sultaten tegemoet gezien kunnen wor den. ENIGE CIJFERS. De secretaris, de heer J. A. Ge luk, deelde daarna o.m. mede dat het aantal melk- en kalfkoeien bij de Mei-telling van dit jaar 1,6 pCt hoger bleek te zijn dan in 1952. De melklevering aan de fabrieken was het eerste halfjaar 1953 6 pCt hoger 'dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De boterproductie nam in dezelfde periode met 16 pCt toe en de productie van fabriekskaas met 15 pCt. De pro ductie van gecondenseerde melk was 3,5 pCt hoger dan het vorige jaar. Deze stijging komt geheel voor re kening van het ongesuikerde product, daar het gesuikerde product een da ling vertoonde. Sterke vooruitgang 'gaf vooral de productie van magere melk poeder te zien de productie van volle melkpoeder daalde met 20 pCt, ter wijl die van mager poeder met 57 pCt steeg. Het verloop van een en andër is geheel in overeenstemming met de prijsverhoudingen. De uitvoercijfers, voor zover deze thans bekend zijn, tonen aan, dat de opbrengst 5 pCt la ger is dan in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. De uitge voerde hoeveelheden zijn in het eerste halfjaar voor de kaas en de magere melkpoeder toegenomen, terwijl de uitvoer van boter en volle melkpoe der lager is dan in 1952. Ook de uit voer van volle gecondenseerde melk is in het eerste halfjaar 1953 groter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1952. DE DEENSE PRODUCTEN. Tenslotte heeft dr ir D. de Waal, landbouwattaché voor Scandinavië te Kopenhagen enkele beschouwingen gegeven over de Deense melkKóuderij en zuivelbereiding, toegelicht met cij fermateriaal. Volgens spreker zijn in Denemarken de omstandigheden gun stig voor agrarische export. De hoe veelheid melk per koe is in ons land Optimistische geleerden overheersten Gunstige situatie moet worden gebruikt voor uitbreiding der productie (Van de correspondent van het A.N.P.) STRAATSBURG, 17 Sept. Optimistische geluiden overheersen het gis teren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa gevoerde debat over Europa's economische situatie. Het ontbrak echter ook niet aan waarschuwingen, dat de huidige gunstige situatie zou moeten worden gebruikt voor een krachtige uitbreiding der productie, wilde men niet het gevaar lopen, dat het tot dusverre bereikte weer in gevaar zou komen. Deze waarschuwing werd geuit door de Franse staatssecretaris voor econo mische zaken, Bernard Lafay, die het vijfde verslag van de organisatie voor Europese economische samenwerking voor de vergadering toelichtte. Lafay, die wees op de vele tekenen van een duidelijke verbetering van de economische positie van Europa sedert het afgelopen jaar, constateerde, dat deze het mogelijk maakt, dat de verdere ontwikkeling met meer opti misme dan vroeger tegemoet kan worden gezien. ver verwijderd van het tempo van de productieverhoging, dat twee jaar ge leden mogelijk werd geacht. Het tempo van de productiestijging kan nog niet worden vergeleken met dat van Noord- Amerika of van de landen achter het ijzeren gordijn. We zijn er in geslaagd een voortduren van de lichte achteruit gang van 1952 te voorkomen, maar onze ambities mogen niet tot dit negatieve resultaat worden beperkt", aldus de heer Lafay. De vernieuwing van de Europese Betalingsunie overeenkomst noemde Lafay een positieve bijdrage tot het herstel. Hij achtte het onwaarschijn lijk, dat inzake de internationale in vesteringen in de naaste toekomst aanzienlijke resultaten zijn te ver wachten. Wat de liberalisering van de handel betreft, meende Lafay, dat deze een ernstig gevaar blijkt te zijn, zolang twee grote markten. Frankrijk en Engeland, zich niet in staat achten om op grote schaal tot het vrijmaken van hun internatio nale handel over te gaan. Het vitale probleem is thans een krachtige expansie der Europese pro ductie te bereiken, inflatie te vermijden en de schommelingen in de handelsba lans binnen aanvaardbare perken te houden. De deskundigen van de regeringen, die in het begin van deze maand in Pa rijs de situatie hebben besproken, wa ren het er over eens, dat uitbreiding der productie niet alleen nodig was om de sociale vooruitgang te bestendigen, doch evenzeer om de vryheid van de internationale handel te bereiken. BETALINGSBALANS. „Het is waarschijnlijk, dat onze hoop, de inwisselbaarheid der valuta's te be reiken en alles wat tot dusver gedaan is voor de vrijmaking van de Europese handel de eerste slachtoffers zouden zyn van een teruggang van de econo mische activiteit, aldus de heer Lafay. De verbetering van de Europese beta lingsbalans met de overzeese landen, met name met Amerika, rechtvaardigt vol gens Lafay de verwachting, dat Europa als geheel thans in staat ls zijn beta lingsbalans met de rest van de wereld in evenwicht te brengen. Hoewel deze verbetering voor een groot deel ls toe te schrijven aan de daling van de prij zen op de wereldmarkt, noemde Lafay toch ook het ophouden van de Inflatoire druk In vrijwel alle Europese landen een krachtige bijdrage tot dit succes. Als gevolg daarvan, zeide hij, zal de In terne financiële stabiliteit niet langer de grootste zorg voor de O.E.E.S. zijn. Lafay zeide, dat ln deze omstandighe den het bereikte dient te worden gecon tinueerd door nog meer dan vroeger de nadruk te leggen op de noodzaak van een vergroting van de productie. Het tempo der stijging van de productie is nog onvoldoende. Behalve in enkele lan den heeft de productie nog nauwelijks het peil van 1951 bereikt. „Wij zijn nog gemiddeld groter dan in Denemarken, bleem, nu het eenmaal op de agenda Bijeenkomst te Bonn. Zal Bondskanselier uitstel van debat over Saarkwestie bepleiten 1 STRAATSBURG, 17 Sept. Dr Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, heeft de Nederlandse afgevaardigde mr van der Goes van Naters uitge nodigd tot een bespreking over het Saar-vraagstuk. Het onderhoud zal Woensdag in de bondskanselarij in Bonn plaats hebben. De heer van der Goes heeft zich in het Frans-Duitse Saardispuut ingeschakeld, toen hij vorig jaar een opdracht der raadgevende vergadering van de Raad van Europa aannam, om een rapport over de Saarkwestie te schrijven. Het rapport is thans gereed, doch in Straatsburg is vooral van de kant der Duitse afge vaardigden sterk verzet gerezen tegen een discussie in een openbare ver gadering. In verband daarmee neemt men in Straatsburg aan, dat dr Adenauer het wenselijk heeft geoordeeld persoonlijk tegenover mr Van der Goes een uitstel van het Straatsburgse debat over de Saar te bepleiten. Op zulk een debat wordt in Bonn minder dan ooit prijs ge steld. Algemeen wordt aangenomen, dat de nieuwe Duitse regering het als een van haar eerste taken zal beschouwen de rechtstreekse besprekingen over het vraagstuk met Parjjs te hei-vatten. Een openbaar debat te Staatsburg zou, zo meent men van Duitse zijde, niet dien stig zijn voor het totstandkomen van zulke besprekingen. Hier tegenover stellen de voorstanders van een Saar- debat, met de heer Van der Goes aan het hoofd, dat de Saar zich tot een Europees probleem heeft ontwikkeld en daarom tweezijdige onderhandelingen geen voorrang meer boven besprekingen in Europees verband mogen verdienen. Bovendien menen zij, dat het Saaipro- Ontvluchtingspogingen mislukten. BONN, 16 Sept. Het Westduitse mini sterie voor Vluchtelingen heeft een uit twee delen bestaand rapport van in to taal 1300 bladzijden uitgegeven, waarin het lot wort beschreven van de Duitsers, die tussen 1945 en 1950 uit Oost-Duits- land zijn verdreven. Volgens het rapport zijn van de twaalf millioen Duitsers, die ten Oosten van de Oder-Neisse linie wonen, twee millioen hij pogingen om te ontvuehten omgeko men of gedood. Naar het Britse Museum te Londen en Washington zijn fotocopieën verzonden van de 382 originele documenten, aan de hand waarvan het rapport is opgesteld, als historische bewijsstukken. van de assemblee staat, daar niet zonder schade voor het prestige van de Raad van Europa van zou kunnen worden af gevoerd. De door de heer Van der Goes uitgewerkte voorstellen voor een oplos sing van het Saarvraagstuk gaan er van uit, dat het gebied Europees zou moeten worden geregeerd. Daartoe zou een commissaris moeten worden aange steld, die de buitenlandse politiek en de verdediging van het land onder zijn beheer zou krijgen. De huidige economi sche unie tussen het Saarland en Frankrijk zou moeten worden vervan gen door een economisch verdrag. Het Saarland zou de Franse franc als va luta behouden. Het zou economisch zo wel met Duitsland als met Frankrijk een gemeenschappelijke markt moeten vormen. Een Europese conferentie van de vijftien landen van de Raad van Europa zou volgens de voorstellen van de heer Van der Goes begin volgend jaar moeten worden bijeengeroepen om over een nieuw Saarstatuut te spreken. Inderdaad, dat is geen praatje. Een minuut of vier later verorbert de vluchteling met smaak het ontbijt, terwijl de waard zijn tapkast aan het opruimen is. Opeens hoort Frits Zijier hem zeg gen: „Daar komen zo waar al een paar marechausseé's aangereden: je zou zeggen: wat moeten die al zo vroeg op pad?" De boer van „Overduin" schrikt en verbleekt en verslikt zich bijna in een stuk brood; zijn ze hem nu reeds op de hielen? Maar ja, dat kan niet anders. Hij wordt natuurlijk gezocht; onmiddellijk na de ontdekking van zijn Vlucht zal de achtervolging wel ingezet zijn. Hij houdt zich echter goéd en antwoordt de hospes op on verschillige toon: „Och, man, er is te genwoordig altijd wat en zelden iets goeds". „Zoals je zegt, sinjeur. Wat is er goed in de slechte tijd, die wij bele ven. Die vervloekte Fransen! Alles en alles moet er onder". „Ik zie, kameraad, dat je van die indringers ook niet gediend bent. Pas maar op met je woorden. Er zijn ge loof ik, overal je stille verklikkers". „Dat mag je wel zeggen"-, is het antwoord. „Ik hoop, dat die lui voor bijrijden. Ze hebben gewoonlijk meer vloeken in hun ransel dan centimes op zak". De wens van de waard wordt ech ter niet vervuld. De beide dienaren der wet binden hun paarden aan de voor de deur staande lege voederbak en treden met veel lawaai binnen. Frits Zijler is zó gaan zitten, dat de binnenkomenden op zijn rug zien. Maar inwendig is hij ver van rustig: hoe zal hij deze vuurproef door staan? Hij is er vast van overtuigd, dat onder anderen deze twee achter hem aanzitten! De twee politiemannen zetten zich aan een tafeltje en bestellen een glas brandewijn. Zijler bemerkt, al let hij niet op hen, dat één der marechaussees hem aandachtig opneemt. „Ik moet hier met spoed vandaan", denkt hij. En nog sterker wordt dat verlangen, als hij de ene politieman tot de andere hoort zeggen: „Het signalement komt vrijwel overeen". „De baart ontbreekt", antwoordt de ander. een paard of een veulen te koop heeft?" „Neen.... of wacht es, ja. Van Heelen, een half uur verder de weg op, heeft een tweejarige merrie en een veulen disponibel, vertelde hij me gister. Maar hij zit nogal hoog in de boom". „Dat zullen we dan eens gaan zien, Als het te gek is, doe ik geen zaken met hem. Van Heelen, Van Heelen? O, dat isehWoont die niet FEUILLETON Aflevering 20 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn „Die is in een wip weggeschoren". „Nu dan mag die kerel wel een scheermes op zak gehad hebben" lacht zijn kameraad. Maar de weifelaar staat op en loopt resoluut op de veekoopman toe. „Vriend, laat mij je paspoort eens zien". „Met genoegen, man", antwoordt Zijler met gehuichelde onverschillig heid. Met dezelfde nonchalance haalt hij het papier voor de dag en reikt het over: „Alsjeblieft, mijnheer", ter wijl hij verder gaat met zijn ontbijt. Het geheel volgens de regels opge stelde stuk dat was de Maire van Sluis wel toevertrouwd! wordt in gezien en zwijgend teruggegeven. Het ontbijt is beëindigd en de vee koopman staat instantelijk op. „Kom, ik heb vandaag nog heel wat voor de boeg. Kastelein, weet je hier in de omtrek soms iemand, die de -daar dichtbijeh „Jawel, aan je rechterhand; tweede boerderij van hier". „Ja, 'k weet het al. Een paar jaar geleden heb ik ook eens met hem on derhandeld. Je hebt gelijk: hij is las tig; vraagt te veel. Enfin, we zullen zien. Wil je even afhouden, hospes", een twee francstuk op tafel leggend. Daarop verlaat hij de herberg met een: „Morgen, hospes; morgen, man nen". Met stevige pas begeeft hij zich op weg, méér voelend dan ziend, dat al thans één marechaussee hem door het raam naziet. „Naar Van Heelen", denkt hij. „Ik moet in mijn rol bly- ven". Dicht bij de hoeve gekomen ziet hij achterom en bemerkt, dat de beide politiemannen hem volgen; de paar den lopen stapvoets. Met het air van een veekoper stapt hij het erf op, waar hij vrijwel direct de boer ontmoet en hem het doel van z'n komst meedeelt. Er wordt wat heen en weer gepraat en als Zijler vermoedt, dat de politielui in de buurt zyn, verzoekt hij de eigenaar het paard op het erf te laten lopen en draven. Juist als de marechaussées vlak vóór de hoeve zyn is hij druk bezig het paard te betasten, het in de bek te zien en de poten te beschouwen. Hij is hierin zo verdiept, dat hij veinst niet te zien hoe de ruiters stil staan en 't toneel op het erf bekij ken. Die twee hebben een korte woor denwisseling, maar rijden dan in ga lop weg. „Ziezo", denkt Zijler, „die zullen me waarschijnlijk verder wel onge moeid laten". Quasi onderhandelt hij verder met boer Van Heelen en doet tenslotte een bod, waarop de boer reageert met de vraag of hij soms van Lotje getikt is; zo (opzettelijk) belachelijk laag is het bod. Dan worden zij het natuur lijk niet eens en de veekoopman Jac ques Hujjsser verdwijnt van het toneel. Intussen heeft hy zijn verdere plannen al overwogen en vastgesteld: hy zal over Damme naar Brugge lo pen; in een grote stad, behoorlijk ver van Sluis af, meent hij minder ge vaar van ontdekking te lopen dan in een kleinere. En misschien vindt hij daar een goede gelegenheid om naar Antwerpen te komen. Maar hij weet de weg niet waarom hij zich voor neemt, zodra dat mogelijk is, te in formeren: hij wenst het liefst geen herhaling van de afgelopen nacht, vier uur gelopen te hebben en nog geen half uur van Sluis te zijn! (Wordt vervolgd). Algemene Vergadering V.N, koos commissie-voorzitters. NEW YORK, 16 Sept. Woensdagmiddag is de tweede openbare bijeenkomst van de zitting der Algemene Vergadering der Ver. Naties begonnen onder leiding van mevr. Pandit (India). De Belg Fernand van Langenhove werd tot voorzitter der politieke commissie ge kozen, en de afgevaardigde van San Sal vador, Miguel Rafael Urquia, tot voor zitter der speciale politieke commissie. Men koos de Zuidslaaf Leo Mates tot voorzitter der economische commissie, de Canadees Davidson tot voorzitter der so ciale commissie en de Pool Katz Suchy tot voorzitter der juridische commissie. Het Vaticaan heeft geestelijken verbo den te gaan werken als gewone arbeiders, aldus heeft kardinaal Pizzardo, prefect van de congregatie van Seminaries, ver klaard in een te Chartres verschijnend R.K. weekblad. Hij gaf de Franse bis schoppen opdracht onmiddellijk de ver gunning aan jonge kapelaans en semina risten verleend om „priester-arbeider" te worden in te trekken. Generaal Alfred Jodl, die door het ge* allieerde tribunaal te Neurenberg ter dood werd veroordeeld en opgehangen, ig door een Duitse rechtbank gerehabili» teerd. SD,e RadLo- foengt o-ni ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koor- conc. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Hongaarse muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Promenade ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.25 Kron. v.' letteren en kun sten. 15.05 Kamerork. 15.40 Gram. 15.55 Amateursprogr. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Zang en orgel. 18.40 Re- geringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.20 Parlementsoverz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gev. progr. 21.50 Act. 22.00 Promenade-ork. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Politiekapel. 13.50 Weekjourn. 14.20 „Vers van de pers". 14.45 Huismuz. 15.05 Amateursuitz. 15.30 Boekbespr. 15.45 Kamerork. en solist. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichte muz. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „Het Oude Testa- met in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De sterken voor de zwakken. 20.15 Gram. 21.00 Soci alistisch comm. 21.15 Ork. caus. 22.00 Ge mengd koor en solist. 22.25 Gram. 22.35 Lichte muz. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Vlaamse muz. 15.00 Or- kestconc. 16.00 Gram. 16.30 Accord, muz. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Accord, muz. 17.30 Intern, koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Gram. 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0024.00 Dansmuz.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5