de loupe „Doe beheerst in het verkeer." r W&eJiMxmk. Rapport Vclzer affaire wordt niet openbaar De millioenennota De tegenstelling Betrekkelijk Toch te höog Het verweer Kan het anders? De schulden van „Avifauna" Geringe kennis van verkeersregels, te weinig discipline en fatsoen oorzaak van meeste ongevallen. Makelaarsvereniging is het niet eens met nieuwe huurwet» Water van Poolzee had eens tropische temperatuur» Tanganjika ontvangt Prins Bernhard» Minister Donker antwoordt Kamerlid Reyers Bezwaren tegen overlegging Rapport-Versteegh Acht dagen gevangenisstraf voor 18 verdachten Nieuwe „vliegende schotel'? Vrijdag 18 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 onder Nu de eerste verbazing over de in gediende millioenennota wat bezonken is, heeft het zin zich hierop eens rustig te bezinnen. En speciaal op de voor ieder meelevend staatsburger wat moeilijk te verteren tegenstelling: een enorm hoge begroting plus een enorm hoog tekort en desondanks belasting verlagingen op vrij grote schaalIn de pers is hieraan uiteraard veel aan dacht geschonken en de commentaren zijn velerlei; de persschouw in dit nummer geeft er blijk van. Natuurlijk is de vraag opgekomen: „Als belastingverlaging nu, bij dit zeer hoge tekort, mogelijk is, waarom is het dan in vroeger jaren niet moge lijk geweest?" En natuurlijk heeft men zich ook verdiept in de duizelingwek kende bedragen die met deze millioe' nennota gemoeid zijn, zodat de naam milliardennota thans veel beter op zijn plaats is. Het is dit laatste waarmee we ons vandaag bezig willen houden. Men ziet de cijfers van jaar tot jaar om hoog springen: voor 1953 had men een uitgavenpeil geraamd van 5,7 milliard maar het is 6,5 milliard geworden. Tot dit cijfer van 6,5 milliard is men thans weer gekomen, maar nu al kan men zien aankomen dat we volgend jaar, als we „de herziene raming 1954" in de kranten zien verschijnen, een nog aanzienlijk hoger bedrag voorge zet zullen krijgen. Hogere bedragen aan uitgaven en hogere bedragen aan inkomsten als gevolg van de komende loonsverhogingen. Het plafond zal dan wel zo omstreeks de 7 milliard liggen. „Waar is het einde?" vraagt men zich af. Want zo kan het toch maar niet steeds doorgaan! Nu moet men bij deze beschouwing natuurlijk in het oog houden, dat cij fers maar heel betrekkelijk zijn. Geld betekent op zichzelf niets het krijgt pas betekenis als men weet wat men ermee kan doen. In Frankrijk lopen de lonen van gewone burgers in de dui zenden en wie naar Italië gaat duizelt van de hoge bedragen die hij mee krijgt maar die bedragen zeggen niets omdat een franc en een lire nu eenmaal heel wat minder waard zijn dan een gulden. Zo is het ook met de cijfers van de millioenennota. Het feit dat dit staats stuk een milliardennota geworden is, zegt op zichzelf niets de cijfers krij gen pas waarde als men ze tegenover iets anders stelt en in dit geval dient men ze te stellen tegenover het natio naal inkomen. Hoeveel verdienen we allemaal bjj elkaar en welk deel van dat inkomen eist de staat voor zich op? Pas als men die verhouding kent, kan men een antwoord vinden op de vraag of de millioenennota hoog, laag of te hoog is. Welnu, in 1946 eiste de staat een be drag op van 4,5 milliard bij een na tionaal inkomen van rond 10 milliard in 1954 vraagt de schatkist 6,5 mil liard maar ons aller inkomen is ge stegen tot 21 milliard. Voor de staat dus een zeer gunstige vergelijking. Eerst bijna de helft nu nog geen derde deel zo beschouwd is er geen reden om over de hoogte van ons staatsbudget te klagen. Met te wijzen op het betrekkelijke mag men echter niet volstaan: men dient zich desondanks af te vragen of dat derde deel dat de staat thans voor zich opeist, niet toch te hoog is ook al is het dan geringer dan in die eerste na-oorlogse jaren. Want nu men de cijfers tegenover elkaar gesteld heeft, dient men zich ook te realiseren wat dat betekent. En de betekenis is dit dat van iedere drie gulden die U of ik of welke Nederlander ook verdient, er één naar de staat gaat, hetzij 'angs directe weg via uw belastingbiljet, hetzij langs indirecte weg via de pro ducten die U koopt of de diensten die U laat verrichten. Of ook wel via le ningen die de staat rechtstreeks met U afsluit of met de banken of fondsen waar U Uw spaarcenten voor de oude dag bewaart. Eén van iedere drie guldens is voor de schatkist dat is inderdaad enorm veel. Daarbij vergeleken is de tiende penning van Alva maar kinderwerk geweest. En toch mag men niet zonder meer zeggen, dat het té veel is. Om dat oordeel te kunnen vellen zal men eerst moeten analyseren wat de staat ermee doet en of hij eventueel ook met minder toe zou kunnen. Die vraag: „Kunnen we ook met minder toe?" heeft minister Van de Kieft zich ook gesteld. Hij is toen de begroting gaan analyseren en hij komt clan tot deze merkwaardige conclusies: driekwart van onze begroting, zeg 5 milliard gulden, ligt vast en de res terende anderhalf tot twee milliard komt ook nauwelijks voor besnoeiing in aanmerking, tenzij men vele, dik wijls met moeite opgebouwde activi teiten van ons volk weer wil afbreken. Die drie kwart: dat is onze defensie inspanning. Daartoe zijn we contrac tueel verplicht en als we ons aan die verplichting zouden onttrekken, zou den we de hele veiligheidsopbouw van West-Europa in gevaar brengen. Die drie-kwart is ook ons hele sociale stelsel, waaraan we niet kunnen tor nen zonder de door onze volksverte genwoordiging goedgekeurde wetten te schenden; dat is ons onderwijssy steem, dat is onze woningbouw en ga zo maar door. Wie die 5 milliard wil drukken, die moet woordbreuk plegen, de rente op zijn schuld niet betalen of de wetten veranderen. En dan dat laatste kwart: U heeft misschien gelezen dat minister Cals 30.00d beschikbaar wil stellen om de muziek- en fanfarecorpsen nieuw leven in te blazen. De belangstelling van de jeugd voor de blaasmuziek blijkt n.l. te verflauwen omdat vele korpsen niet over de middelen be schikken om vernieuwingen in te voeren. Aldus dreigt een mooie vrije- tijds-besteding in de verdrukking te zomen kan een minister zo'n aan vraag om subsidie gevoegelijk weige ren? Minister Van de Kieft acht de critiek dan ook wel begrijpelijk, maar zijn vraag is: „Kan het anders?" Wie zichzelf eerlijk voer deze vraag sce'.t, dus los van allo holle frasen van geldsmijterij van een socialistische re gering, enz., die heeft het inderdaad moeilijk. Want t«gen de redenering van onze minister van Financiën is niet zo heel veel in te brengen. Ja, men kan oud-minister Lieftinck ver wijten dat de staatsschuld zo enorm hoog is opgelopen, zodat rente en af lossing nu een blok aan ons been zijn maar de juistheid van dit verwijt te bewijzen is niet zo gemakkelijk! Men kan natuurlijk klagen dat die sociale wetten ons onnoemelijke be dragen kosten maar die wetten zijn in het verleden door de volksvertegen woordiging aanvaard en men behoeft er niet aan te twijfelen dat ze weer klank vinden in de grote meerderheid van ons volk. En natuurlijk kan men klagen over het grote aantal ambte naren het is eën Nederlands stok paardje, maar het zal moeilijk aan te tonen zijn, dat men met aanzienlijk minder mensen ook zou toekunnen. Misschien dat er hier of daar wel eens een wegbezuinigd kan worden, maar wat maakt dat uit op de milliarden! En tochtoch zit hier de zwakke plek. Niet in het aantal ambtenaren, maar in het feit dat er zoveel ambte naren nodig zijn. Anders gezegd: in de geweldige groei van de staatsbemoei ingen. Er is vandaag de dag niet veel meer waarmee de overheid niet op de een of andere manier te maken heeft. Op elk terrein van het leven komen we de „man van de overheid" tegen en.iedere overheidsbemoeiing kost geld. Waarom? Omdat iedereen van de overheid geld verwacht! Daar en daar alleen zit de voze plek: in ons leunen tegen de staat. Daaraan doen wij allen mee: U en ik, onze ver enigingen, onze kerken, onze scholen, alles en iedereen. We kunnen wel grote woorden gebruiken als „het af kappen van staatstaken" en dergelijke, maar we geven die staat daarvoor niet eens de kans omdat we het toch eigenlijk niet willenNiemand van ons vindt die 30.000 voor onze muziekcorpsen eigenlijk onredelijk. „Haal wat je ervan halen kunt!" dat is toch eigenlijk onze levenshouding! Is deze begroting te hoog? Ja! Kan het anders? Ja., maar niet de regering kan die verandering tot stand brengen. Het kan alleen anders als onze menta liteit zich radicaal wijzigt. Moet dat? Of is het dan toch maar beter zo voort te gaan? Daarover morgen. ALPHEN AAN DE BIJN, 17 Sept. Woensdagmiddag hebben in een verga dering van „Pro Avifauna", de vereni ging waarvan het merendeel der con currente crediteuren van het vogel park lid is, de raadsman en de accoun tant van de familie van den Brink eni ge verklaringen afgelegd. Het totaal der schulden in het faillissement van de N.V. Britimy, de exploitante van het vogelpark, bedraagt f 807.000, waarvan f 563.000 aan preferente crediteuren en boedelkosten en f 244.000 aan concur rente crediteuren. Hiervan kan worden afgetrokken een bedrag van f 400.000, de koopsom van het door de gemeente Alphen a.d. Kijn gekochte park. Bes- teert dus f 407.000. Vrijdagmiddag zal de verificatie vergadering worden gehouden. Daar zal een aecoord worden aangeboden ten doel hebbende het faillissement van de N.V. Britimy opgeheven te krijgen en de crediteuren voor de volle 100 pCt schadeloos te stellen. De volle winst uit de hoedenbedrijven, die in een commanditaire vennootschap zijn onder gebracht, zullen worden uitgekeerd aan de N.V. Britimy, die op haar beurt hier van uitsluitend uitkeringen zal doen aan de crediteuren en wel totdat de schuld geheel is afgelost. Dit zal binnen tien jaar zijn beslag moeten hebben, waarna de op die datum nog niet be paalde vorderingen onmiddellijk opeis baar zullen zijn, met de bepaling dat vanaf 1 September 1956 een rente van 5 pCt per jaar zal worden vergoed over het dan eventueel nog niet afgeloste bedrag van de schuld. De heer C. van den Brink zal als directeur van de N.V. Britimy aftreden, terwijl in zijn plaats twee nieuwe directeuren zullen worden benoemd, één door de crediteuren en één door de familie van den Brink. De heer C. van den Brink zal niet als di recteur optreden, maar verklaart zich wel bereid alle door hem eventueel uit anderen hoofde te maken winsten aan de N.V. Britimy af te dragen ten gun ste van de crediteuren van „Avifauna". De ter vergadering van „Pro Avifauna" aanwezige concurrente crediteuren ver tegenwoordigen een bedrag aan vorde ringen van ruim f 200.000. Zij verklaar den zich in principe bereid met dit accoord genoegen te zullen "emen. „Veilig Verkeer" begint grote actie. ZWOLLE, 16 SEPT. De slagzin, welke het Verbond van Veilig Verkeer in 1954 gaat gebruiken, luidt: „Doe beheerst in het verkeer" dit verklaarde de heer B. C. Ooms, voorzitter van de propaganda commissie tijdens de middagvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer te Zwolle. Aan het werk van deze commissie, welke sinds het begin van dit jaar in functie is, werd veel aandacht besteed. AMSTERDAM, 15 Sept. Het bestuur van de makelaarsvereniging te Amster dam heeft een request inzake de aanhan gige nieuwe huurwet toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Zij vinden dat de voorgestelde verho ging van de huurprijzen niet voldoet aan hetgeen werd verwacht. Ook thans zal de Nederlandse bevolking een deel van haar kosten van levensonderhoud blijven afwentelen op de huiseigenaren. Het bestuur acht 't niet gemotiveerd ten aanzien van de verhoging der huren van de bedrijfsruimten, lopende huurover eenkomsten niet te doorbreken, zoals wel weer geschiedt ten aanzien van wonin gen. Het bestuur ziet niet in, waarom verhuurders van bedrijfspanden, die dik wijls in het belang van de huurder een langdurig contract toestaan, thans in een slechtere positie moeten worden gebracht dan de verhuurders van een woning. Bovendien acht men het gewenst, dat de wetgever duidelijk laat uitkomen, dat pensionruimte als bedrijfsruimte moet worden beschouwd, evenals de ruimten, die in kamerverhuurbedrijven worden verhuurd. OTTAWA, 16 Sept. Twee Canadese on derzoekers, Geoffrey Hattersley-Smith en Robert Blackadar, hebben van een tocht door het Canadese Noorden voorwerpen mee teruggebracht, die als bewijs kunnen gelden voor de stelling, dat de Poolzeeën eens tropische temperaturen hebben ge kend. Zij vonden n.l. stukjes koraal-fos sielen op de met ijs bedekte kust van het eiland Ellesmere, hetgeen erop wijst, dat de zee daar eens een temperatuur van zestig graden Fahrenheit gehad heeft in- plaats van de huidige 28 graden. Ook vonden de onderzoekers zeeschel pen op een hoogte van ongeveer zeventig meter boven de zeespiegel, waaruit blijkt, dat het water eens deze streek geheel be dekte. Verder groeven, zij bruinkool op en steenkool-in-wording. Eens moeten dus grote bomen gestaan hebben in het thans barre gebied. De heer Ooms gaf een toelichting op de plannen voor de resterende maanden van dit jaar en voor 1954. Als onderdeel van de jeugdspaaractie 195354 zullen de instellingen, die bij de Nationale Spaarraad zijn aangesloten een zeer groot aantal boekjes, welke het Veilig Verkeer betreffen, alsmede een veilig verkeersspel onder de Nederlandse jeugd verspreiden. Op die manier hoopt men ongeveer 400.000 gezinnen te berei ken. Als bindend begrip kwam de slagzin: „spaar je geld en je leven" tot stand, een motto dat beide doelstellingen verenigt. Er zal voor het einde van dit jaar een nationale kleur- en teken-wedstrijd wor den georganiseerd voor alle schoolgaande kinderen in ons land van de eerste tot en met de zesde klas lager onderwijs en de eerste en tweede klas van het voort gezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs. Met deze slagzin als mo tief. Men wil trachten de landelijke uit slag bekend te maken op 18 December a.s. Binnenkort zal een propagandafilm ter beschikking komen van de plaatselijke verenigingen. De grootscheepse actie voor 1954 Is niet gericht op een bepaalde groep, maar op alle weggebruikers. De ge- .dachte, waarop men de actie baseerde is deze: welke handeling in het ver keer, alles wat men doet, dient met zelfbeheersing te gebeuren, dient be heerst te zijn. Daarbij moet dus geap pelleerd worden aan het gebruik van de hersens, kalmte, rust, wellevend heid, dus aan het verkeersfatsoen. DRIE PERIODEN. De actie is gespitst in drie perioden van Januari tot en met April komen de jeugd,' de bromfietsers, de voerman van paard en wagen en de vrachtauto-chauf feurs aan de beurt. Van Mei tot Septem ber krijgen vooral de voetgangers en de automobilisten het volle pond en in het laatste tijdvak staan de wielrijders bo venaan het lijstje. De heer Ooms zei ten slotte, ..propaganda maken en resultaten bereiken is voornamelijk een kwestie van geld. Churchil heeft in de laatste we reldoorlog de bekende woorden gezegd: „Give us the tools and we will do the job" (geef ons de gereedschappen en wij zullen het werk doen) en met een varia tie daarop zegt het verbond: „Geef ons voldoende geld, en wij zullen het aantal verkeersongevallen in ons land doen ver minderen door de weggebruikers ver- keersminded te maken". De vergadering ondersteunde het voor stel van de afdeling Utrecht om te po gen het verkeersonderwijs op de kweek scholen als verplicht leervak ingevoerd te Een. auto vliegt over de kop; het Rode Kruis snelt toe. En in het gunstigste geval komt in het ziekenhuis de politie aan Uw bed en zegt: „En vertelt U mij eens krijgen. Het bestuur van het verbond zal daarover contact zoeken met de minister die, volgens voorzitter jhr Roëll, sympa thiek staat tegenover het plan. Met het initiatief om bij wijze van proef in een paar provincies gewestelijke vertegen woordigers van het verbond aan te stel len. Tenslotte werd besloten volgend jaar in Maastricht bijeen te komen. „Wij hebben drie grote gebreken, die gelden zowel voor de automo bilist, de bromfietser en fietser als de voetganger. Wij hebben een te geringe kennis van de verkeersregels, wij tonen te wei nig discipline en zelfbeheersing in het verkeer en vooral na de oorlog is het fatsoen van de weg gebruiker ontstellend gedaald. Er worden per jaar milliarden verkeersfouten gemaakt en als je dat ziet, is het nog een wonder, dat er niet meer ongelukken ge beuren. Maar dat neemt niet weg, dat er zo langzamerhand natio naal en met kracht door ons alle maal naar verbetering gestreefd moet worden". (Van onze correspondent Alfred v. Sprang) TANGANJIKA, 17 September. Alfred van Sprang schrijft ons naar aanleiding van de reis van de Prins naar Tanganjika: De vriendelijke kleine stad Aru Sha, ge legen halverwege Cairo en Capetown, te midden van de interessante Afrikaanse jungle, vol olifanten, kamelen, rhinoceros- sen, buffels en zebra's, verwacht de aan komst van Prins Bernhard. Aru Sha ligt aan de voet van de bergen Meru en Marby die sneeuwtoppen hebben. Killimsjaio met zijn groeiend centrum, waar vreemdelingen (ook de prins van Wales) dikwijls besloten jachtpartijen houden met de knappe farmers uit de buurt, wil trachten Prins Bernhard te bewegen hier twee weken vacantie te komen door» brengen. Op verzoek van de Prins zullen er geen persconferenties e.d. zijn. Wel is men haas tig bezig Nederlandse vlaggen te bevesti gen aan het hotel, waar de Prins Vrijdag, voordat hij de jungle verlaat, zal lunchen, Het weer is zonnig en koel, maar de vlakte lijdt zeer onder de droogte. De bekende jager, Russel Douglas, geeft de Prins een goede kans tot filmen op on bekende plekken, waar vele dieren komen. Zijn vrouw is echter nerveus, want zij mag de Prins op het vliegveld begroeten en hoopt maar, dat hij niet erg officieel zal doen. „Ik kan alleen maar de namen van de Prinsessen onthouden"klaagt zij. Koningin Juliana zal tentoon stelling Suriname openen. AMSTERDAM, 17 September. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin op 26 September a.s. te drie uur de tentoonstelling officieel te openen, die in het Koninklijk Insti tuut voor de tropen wordt gearran geerd en die gewijd zal zijn aan Suri- name-historie, landbouw, veeteelt, visserij, bevolking, mijnbouw, scheep en luchtvaart, de economie en de wel vaartsplannen van dit land. De Troonrede ressonneert ook dit jaar in de kolommen van de landelijke dagbladen; soms met zuiver blij ge luid, soms ook wat schril. Zo vraagt „Trouw" zich af, spre kend over de belastingverlaging tot een half milliard, waarom nü verla ging mogelijk is gebleken en ze niet eerder tot stand is gebracht. „Immers", zo schrijft Trouw, „in vorige jaren werd er geen begrotingstekort ge raamd, was er geen rampschade en was de vermindering van de oorlogs schade-uitgaven ook in zicht. Hoe dit zij, de regering durft het nu aan en, gezien de ervaring dat een minister van Financiën er steeds de voorkeur aan geeft ruim in het geld te zitten, moet men aannemen dat het kan ook. Wij zouden op tal van zaken, die in de Troonrede niet en die er wel in genoemd worden, kunnen wijzen. Dat dingen niet genoemd worden, bete kent echter geenszins, dat zij toch niet aan de orde komen en van de vraag stukken die wel genoemd worden wordt niet vermeld hoe zij zullen worden opgelost. Het heeft dus weinig zin daarover nu te spreken. Wij meenden het verstandigst te doen, naar voren te brengen datgene wat wij kenmerkend achtten, n.l. een bezadigd, voorzichtig en gematigd optimisme. Echt zoals een optimisme als het er is er in Nederland nu eenmaal uitziet", aldus „Trouw". Optimistisch is „De Volkskrant" ge stemd. „Welke bezwaren men tegen de Troonrede mag hebben", zo schrijft het R.K. blad, „welke elementen men er in mist of te laag vindt, ze toont in ieder geval aan, dat deze regering bereid is risico's te nemen. Want het is een risico belastingverlaging voor te stellen met een begrotingstekort van grote omvang. Die vonk aan onder nemingslust kan door ons gehele eco nomische leven slaan en daarmee een zekere verstarring doen verdwijnen, hetgeen uiteindelijk 's lands werkge- legenheidspolitiek ten goede komt". Een merkwaardige tegenstelling vertonen echter de socialistische bla den „Het Vrüe Volk" en „Het Parool". De krant van de heer Voskuil, zich opwerpend als verdediger van de mid denstand en de middengroepen, schrijft: „Toen de regering in Maart van dit jaar voor het eerst haar belasting plannen bekendmaakte, hebben wij op die plannen ernstige critiek geoefend. Wij hebben de voorgestelde verlagin gen „eenzijdig" genoemd, omdat de grote bedrijven wel verlichting van lasten kregen, maar voor de gezinnen op belastinggebied niet veel meer in uitzicht werd gesteld dan een gedeel telijke tegemoetkoming in de huur verhoging. Door de nu aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt die eenzijdigheid voor een be langrijk deel ongedaan gemaakt". „Het Parool" echter constaterende, „dat de lagere inkomstenklassen en dê middengroepen de laatste jaren in het hoekje hebben gezeten waar de sla gen vallen", zegt: „Vooral uit de li berale en conservatief-confessionele hoek bleef men luid en algemeen roe pen, dat dit alles (bedoeld wordt de al eerder voorgestelde belastingverlaging voor het bedrijfsleven) nog lang niet genoeg was. Een homogeen-progres sieve regering zou aan zulk een ge roep voorbij hebben kunnen gaan. Het huidige kabinet kan dat niet; het steunt nu eenmaal op vier partijen, waarvan er drie een min of meer sterk-ontwikkelde behoudende vleugel hebben. Het blad besluit met de me dedeling, dat het gehele programma in de Troonrede- vervat, riskant maar aanvaardbaar is. DEN HAAG, 16 September. Het rapport over de Velzer-affaire zal niet worden gepubliceerd. De minister van Justitie, mr L. A. Don ker, heeft op de vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Reyers, ge antwoord, dat hij geen vrijheid kan vinden het rapport van de Com missie-Versteegh aan de Eerste Kamer over te leggen. bedragen, door hem van derden ontvan gen voor z(jn illegale kas, antwoordde minister Donker het volgende: „De aan betrokkene ln de bezet tingstijd ten behoeve van verzetsdoel- einden ter beschikking gestelde be dragen moeten geacht worden door hem te zjjn ontvangen voor de Bin nenlandse Strijdkrachten. Het ls de minister niet bekend, of, hetzij door de gever (s), hetzij vanwege de Bin nenlandse Strijdkrachten, te dezer zake van hem rekening en verant woording is gevorderd. Hierbij zij op gemerkt, dat zodanige vorderingen ongebruikelijk waren, omdat, wegens het daaraan verbonden levensgevaar, geen administratie van verzetsgelden placht te worden gevoerd. Voor het beheer van dergelijke ongeadmlnl- streerde bedragen is uiteraard geen overheidsorgaan verantwoordelijk te stellen. Want, zo zegt de minister, het is een vertrouwelijk rapport, en degenen, die aan de regering ln vertrouwen iets rap porteren, moeten erop kunnen rekenen, dat het door hen gerapporteerde „bin nenskamers" blijft. Hierbij komt nog, dat bet onderha vige rapport gegevens bevat omtrent zaken, welke nog bij de rechter aan hangig zijn. De bij het rapport beho rende processen-verbaal zijn gevoegd bij het desbetreffende strafdossier, dat nog onder de rechter berust. Eén der verdachten, de voormalig hoofdinspec teur van politie te Velzen, is inmiddels krachtens rechterlijke beslissing buiten vervolging gesteld, hetgeen uiteraard een bezwaar te meer tegen overlegging van het rapport oplevert. DE BESTEDING VAN DE f 330.000. Op de vraag van de heer Reyers of de minister wil mededelen, of van deze voormalige politle-ambtenaar rekening en verantwoording gevorderd is over de besteding van f 330.000 en andere DE VERKOOP VAN AUTO'S. Voorts vroeg de heer Reyers of het waar is, dat de in het rapport genoemde politieambtenaar ea. gebruik hebben ge maakt van hun positie bij de P.O.D. en P.R.A. om auto's voor spotprijzen te kopen bij het bureau roerende goede ren, en deze weer te verhuren aan de P.O.D. voor f 100 per maand netto. De minister antwoordde, dat inder daad de in beslag genomen of gevor derde auto's gekocht zijn tegen prij zen, welke naar de thans geldende maatstaven laag voorkomen, terwijl zij daarna, voor het gebruik van deze auto's ten behoeve van de dienst, een vergoeding hebben ontvangen van, ln het algemeen, f100 per maand. Of de koopprijzen, gezien in het Ucht van de destijds bestaande prijs- voorschrlften, te laag waren, kan de minister niet beoordelen, aangezien hem niet bekend ls ln welke staat de auto's verkeerden. Wat de vergoe dingen voor het gebruik betreft, heeft hjj, gelet op de hem verstrekte inlich tingen, niet de indruk gekregen, dat deze aanzienlijk hoger waren dan des tijds als normaal werd beschouwd. Voor het nemen van maatregelen te gen betrokkenen ter zake van trans acties met auto's ls blijkbaar geen aanleiding gevonden. Tenslotte zegt de minister, dat hij overigens niet beschikt over voldoende gegevens betreffende de auto's, welke door het betrokken, onder het militair gezag ressorterende, bureau zijn be heerd. Klachten over onvoldoende scha deloosstelling van vroegere eigenaars, voor zover dezen daarop eventueel aan spraak konden maken, zijn niet te zij ner kennis gekomen. Donderdag is de naaste medewerker van Mossadeq de' advocaat Hassan Sadr te Teheran gearresteerd. Nasleep der relletjes te Beerta. LEEUWARDEN, 17 September. Aan achttien verdachten uit Beerta is heden door het gerechtshof te Leeu warden acht dagen gevangenisstraf opgelegd voor het veroorzaken van relletjes na afloop van een raadszit ting in het gemeentehuis te Beerta. De verdachten wilden de burgemees ter bepaalde verlangens ten aanzien van de steunregeling afdwingen. De politierechter te Groningen, had elk van hen tot zes weken gevange nisstraf veroordeeld, behoudens de voorman J. S. die drie maanden had gekregen. Deze J. S. en H. S., beiden uit Finsterwolde, kregen bovendien van het gerechtshof nog ieder een week gevangenisstraf extra, omdat zij het gemeentehuis van Finsterwolde waren binnengedrongen. Voor dit feit had de politierechter aan J. S. en H. S., respectievelijk zes weken en twee maanden opgelegd. J. S., die bovendien nog terecht had gestaan wegens belediging van het openbaar gezag, gepleegd tijdens een vergadering in Beerta, werd nu van dit feit wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. De politierechter had hem tot zes maanden veroordeeld. Nieuwe poging tot verbetering van het snelheidsrecord voor vliegtuigen. LONDEN, 17 September Van de zijde van de Britse vliegtuigfabriek Vickers Armstrong is medegedeeld, dat een straaljager van het type Super- marine „Swift" binnenkort nabij Castel Idris in Libyë een poging zal doen om het wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen te verbeteren. De „Swift" vertrekt Maandag, ver gezeld van een „Attacker", naar Libyë. Met de „Attacker" zullen proefvluchten over het terrein waar de poging zal worden gedaan, worden ondernomen. De „Swift" zal worden gevlogen door de invlieger Lithgow. De betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam. SAIGON, 17 September. De Vietna mese hoge commissaris in Frankrijk, Prins Boeoe Lok, heeft Donderdag bij zijn aan komst te Saigon verklaard een door keizer Bao Dai ondertekend decreet bij zich te hebben, krachtens hetwelk een nationaal congres zal worden opgericht. De vrij ge kozen leden van het congres zullen hun mening moeten uitspreken over de toekom stige betrekkingen met Frankrijk. De Prins zei, dat de besprekingen tussen Vietnam en Frankrijk spoedig zullen be ginnen. Nieuwe Amerikaanse hulp aan Oost-Duitsland? WASHINGTON, 17 September. Volgens de correspondent van de „Colum bia Broadcasting System" te Washington zal president Eisenhower zijn goedkeuring hechten aan een plan om winterkleding aan de bevolking van Oost-Duitsland te zen den. Kanselier Adenauer zou dit hebben voorgesteld in een schrijven van 31 Augus tus. Zou snelheid van 2400 km per uur kunnen bereiken. NEW YORK, 17 September Ge leerden in dienst van de Amerikaanse landsverdediging houden op het ogen blik besprekingen met de ontwerpers van een schotelvormig vliegtuig, dat na een verticale start een snelheid van 2.400 kilometer per uur zou kunnen be reiken, aldus meldt de „New York Times". Een twaalf meter groot model van het door straalmotoren voortbewogen jachtvliegtuig zou de geleerden reeds Zijn getoond. Het toestel zou in de lucht kunnen blijven stilstaan en plot seling in elke gewenste richting kun nen wegvliegen. De bijeenkomst van het ministeriële comité van de Benelux, bestaande uit de ministers van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken, welke op 8 October a.s. te Brussel zou worden gehouden, is enige tijd uit gesteld met het oog op afwezigheid van minister Luns.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3