Nieuws uit de Provincie. D.D.D. Wegenproblemen in West- Zeeuwsch Vlaanderen JEUK! Ds Oranje te Djakarta sprak over De Kerk en Indonesië"* Commissie Schelde-Rijn- verbinding geïnstalleerd Oosterland en Sir- jansland droog S^EZERS Classis Delft adop teert Vlissingen Een kwart eeuw bij de Vitrite Uil Zeeland* iPleden. Goes Vlissingen Wcd vluchten* H.L.O.-examens tc Zierikzee Woensdag 16 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Ondanks alle pogingen van de gemeente Sluis. Geen verandering, zegt Den Haag, OOSTBURG, 15 Sept. De Zuid- T'Ioord verbinding door West Zeeuwsch- .underen, gericht op het veer te Bres- i. liep vroeger in hoofdzaak van de ijische grens b\j Aardenbnrg vla .iaibrug naar Oostburg, Sohoond^jke ,i öreokens, met een zijtak naar IJzen- ujjke. Aangezien de Rijkswaterstaat beoogt de verbindingen van grenzen naar ve ren te doen geschieden via rijkswegen, werden deze wegen geleidelijk aan op genomen in het rjjkswegenplan. Dit streven komt vooral tot uiting nu het rijk is overgegaan tot het moderni seren van de wegdekken van de desbe- ti effende vakken. In Breskens, Schoon- dijke en Oostburg zijn de laatste Jaren bet-onaeu wegdekken aangelegd, volledig aangepast aan het moderne snelverkeer. Op herstel wachten nu nog de wegvak- ken Breskens-Schoondjjke en Draai brug-Liter. Aangezien jaarlijks een be drag beschikbaar komt voor wegverbe- tering wordt elk jaar een werkplan op gemaakt voor de begroting. Inmiddels is de Belgische kust tot ontwikkeling gekomen en daarmee hei Internationale verkeer Belgische grens- St. Anna ter Muiden-Sluis-Draaibrug- Oostburg enz. Met die ontwikkeling ging niet gepaard het opnemen van de ze route in het rjjkswegenplan. De weg door Sluis bleef gemeentelijk en de an dere vakken bulten de kom zoals ge- jruikelijk provinciaal. Het nadeel voor et druk bezochte Sluis is nu, dat Siuis lf de weg door de stad moet verzor- Ingezonden Mededeling (adv.) BRUINISSE, 15 Sept. De 1700 ha grote polder Ooster- en Sirjansland Is thans zover droog, dat uit de dorpen Oosterland en Sirjansland het watpr is geweken. Volop ie men hier thans aan 't schoonmaken der huizen en schuren, voor zover déze althans niet geheel ver nield zjjn, wat in deze polder en in deze dorpen veelvuldig voor komt. De bewoning van deze dorpen is nog niet vrij, daar de berucht geworden Rampaartse dijk, nu Ouwerkerk nog niet dicht is, geen volledige veiligheid Ëiedt. Bij het weer bewoonbaar maken van huizen en dorpen wordt bijzonder veel daadwerkelijke steun ontvangen van de coördinatie commissie hulpverlening. Van veel belang is het droogvallen van de rijksweg, waardoor ongestoorde zandaanvoer naar de Rampaartse dijk Mogelijk is geworden. Ondanks het feit, dat de Vierbannen- polder nog dagelijks door het zeewater wordt overspoeld, zal het straks toen weer mogelijk zjjn per auto van hei Oosten van het eiland Schouwen-Duive- land naar het Westen te komen. Het voornemen bestaat namelijk om de weg van de Blauwe Keet (polder Ooeterland) naar Sirjansland voor hei autoverkeer in orde te maken. Tot voor kort was de communicatie met Zlerik- zee en overig Schouwen-Duiveland, van Duiveland af slechts mogelijk per boot. Fokveemarkt en feest in Oostburg. OOSTBURG, 15 Sept. Woensdag 23 September zal te Oostburg een fokvee markt worden gehouden op het Ledel- plein, waarvoor reeds 300 inzendingen werden geboekt uit de gehele streek. In de week van 19 tot 26 September zullen tevens diverse feesteijkheden wor den gehouden ter gelegenheid van de winkelweek. Op het Uitgebreide program ma staan vermeld sportwedstrijden, mu ziek te brengen door Belgische en Neder landse korpsen, zangwedstrijden, luister wedstrijden, enz. Lage waterstand in W.-Z.- Vlaanderen. CADZAND, 15 Sept. De lage water stand van het binnénwater in W. Z. Vlaanderen heeft tot gevolg, dat de vele spörtvissers in deze streek tijdé^k op hun lauweren moeten rusten. Alleen op en kele diepe kreken wordt nog wat gevist. De lage waterstand zal tevens tot gevolg hebben, dat de binnenwateren intensie ver worden verontreinigd 4oor bet root- water, tenzjj voldoende regenval de stan den zullen verhogen in de nabije toe komst. AANBESTEDING Bouw landbouwschuur tc Biggekerke. De Stichting Bouwbureau voor de landbouw in Zeeland heeft aanbesteed bouwen van een landbouwschuür voor de heer P. de Buck te Biggekerke. Er werd als völgt ingeschreven: 1. Gebrs Boo gaard, Grijpskerke 15.390.2. Fa J. Din- gemansé Zoon, Zoutelande 15.636.3. J. Walraven, St Laurens 16.300.4. Fa C. van Noppen Zoon, Koudekerke 17.000.5. Fa J. Mesu Zoon, St Lau rens 17.300.6. Fa de Muijnck—de Kam, Vlissingen 18.469. grypen naar dm p*H^> Afscheidswoorden. Bjj het lezen van het raadsverslag van onze gemeente Wemeldinge in uw blad van 25 Aug., komt het mij voor döt de laatste zinnen wel erg in tele gramstijl en onvolledig zijn doorgege ven. Alvorens de voorzitter dank te "heb ben gebracht voor zijn hartelijke woor den bij mijn afscheid als raadslid, heb ik ook nog dit gezegd: „Als vertegen woordiger vSn een partij, die in zijn program van beginselen het praedicaat Christelijk" voert, (C.H.U.) heb ik, het oók zeer onvolmaakt, willen rekenen met de ordinantiën van de Honing der Koningen. Zoals van ieder ander wordt verwacht te handelen volgens zijn beginsel-program. Dit gaf mij, meneer de voorzitter, een zekere voldoening!" Ook heb ik de raad in de nieuwe be zetting veel wijsheid toegewenst. J. M. v. d. HIELD, Wemeldinge gen, waarvoor geen gelden zijn, terwijl buiten Sluis de provincie, ook om finan ciële redenen, niet tot wegverbetering kon overgaan. Het resultaat is nu, dat deze entree naar Nederland in een slechte toeBtand verkeert. De Belgische toeristen ont wikkelen hier grote snelheden, waar door de wegkanten tot op het funda ment uitgereden zijn en naast het as falt een diepte van meer dan tien centi meters verschil is ontstaan. Aan de an dere zijde van de weg ligt een fietspad, gescheiden door opstaande stenen, wel ke voor dit verkeer een ernstig gevaar vormen. Een voetpad is er niet op deze weg. Ondanks alle pogingen van het gemeentebestuur van Sluis ziet het er nog niet naar uit dat voorlopig verbetering in deze situatie komt. Het wachten is op beschikbaarstel ling van gelden voor deze weg. In Den Haag vernemen wij dat zoals de situatie thans is het niet in de bedoeling ligt in de be staande situatie verandering te brengen. 's-GRAVENHAGE, 15 September - De classis Delft der Ned. Herv. kerk heeft de gemeente Vlissingen geadop teerd en zal derhalve helpen bij het herstel van de door de watersnood ge leden schade. De kerkvoogdij dezer gemeente heeft hulp gevraagd voor het herstel van de schade, die aan de Jacobskerk is aangebracht, een schade van zulk een omvang, dat de Hervormde gemeente van Vlissingen hierin zelf niet kan voorzien. Het gaat n.l. om een bij taxatie vastgesteld be drag van 60.000. Wel zal door ver scheidene instanties twee-derde van dit bedrag worden vergoed, doch dan dient de gemeente toch nog voor 30.000 te zorgen. De kerkvoogdij wil trachten in de gemeente een be drag van 5.000 bijeen te brengen, zodat nog 15.000 verkregen moet worden. Het moderamen van de classicale vergadering van Delft heeft deze aan gelegenheid besproken. In de classis zijn ook gemeenten, die onder zware (oorlogs)lasten gebukt gaan, (b.v. Ter Heyae), doch de gemeenten der clas sis tellen samen 45.000 zielen, zodat men meent, dat het door Vlissingen gevraagde bedrag bijeen is te brengen. Er is voor de diverse gemeenten een verdelingsplan opgemaakt inzake de bedragen, die van haar verwacht worden. In Delft is Zondag j.l. een begin gemaakt met een collecte voor het geadopteerde Vissingen. MIDDELBURG, 15 Sept. De heer P. M. Groenewegen werd ter gelegen heid van het feit, dat hij 25 jaar gele den in dienst was bij de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg, in een bijeen komst van directie, bedrijfsleiding en collega's uit het bedrijf gehuldigd. De jubilaris werd verwelkomd door de directeur, de heer B. A. Hessellnk, aie hem complimenteerde met zjjn 25- jarig dienstverband. Vervolgens werd hij toegesproken door de directeur, de heer ir J. P. Berdenis van Berlekom, die de verschillende verdiensten van de heer Groenewegen voor de onderneming memoreerde en er o.m. op wees, dat hij in 1930 ook enige tijd in het Franse bedrijf assisteerde, teneinde de techni sche moeilijkheden die zich aldaar voor deden te helpen oplossen. Het rustige optreden en de rijke technische erva ring op het gebied der klinkmachines waren oorzaak, dat betrokkene in 1951, toen de productie zich geweldig uit breidde, waardoor het twee- en drie- ploegenstelsel moest worden ingevoerd, voor promotie in aanmerking kwam en tot onderbaas werd bevorderd. De heei van Berlekom eindigde met dé hoop uit te spreken, dat de jubilaris nog vele jaren zjjn gewaardeerde krachten aan het bedrijf zal mogen geven, waar op hem namens de Directie de gebrul kelijke enveloppe met inhoud werd overhandigd. Namens het personeel uit de afdeling glasperserij bood de heer Van Schei ven een lederen zakportefeullle aan. De heer De Vlieger overhandigde hem namens alle beambten een tweede lig exemplaar van de Kleine Winkler Prins. De heer Groenewegen dankte hierop de directie en de verschillende sprekers voor de waarderende woorden en aan geboden cadeau's. Ingezonden Mededeling (adv i Niet krabben. De beider vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiön. GENEESMIDDEL TEGEN' HUIDAANDOENINGEN Stopplaats B.B.A. te Bergen op Zoom gewijzigd. BERGEN OP ZOOM, 15 Sept. - Voortaan zullen de bussen van de B. B.A. van Tholen, Steenbergen, Sint Philipsland en Anna Jacooa niet meer stoppen bij het terug komen in de Am Asselbergsstraat, doch in de v. d. Rijtsstraat tegenover de zaak van G. en S. De halte in de Arn. Asselbergs straat voor terugkeer naar genoemde plaatsen blijft hetzelfde. t*1 Op uitnodiging van het jeugdverband der Gere/. Kerk. Verhouding Kerk en overheid is goed. GOES, 14 Sept. Op uitnodiging van het jeugdverband der Geref Kerk te Goes, heeft ds J. J. Oranje te Djakarta in de consistorie-kamer dier kerk gesproken over „De kerk in Indonesië". Reeds van voor de oorlog is ds Oranje als predikant in Djakarta werkzaam. Na een schematische uiteenzetting van de verschillende volkeren, hun ge woonten en godsdienstige opvattingen, alsmede een overzicht van de streken, waar de kerken zijn gevestigd en waar het zendingswerk onder de inwoners veel vruchten afgeworpen heeft, heeft ds Oranje, die zeer ter zake bevoegd is en een rustige manier van vertellen heeft, een tipje opgelicht van de sluier van de moeilijkheden, waarmee de zendingsarbeiders te kampen hebben. Concert van het Rotterdams Kamer Orkest, Donderdag 24 September a.s. zal het Rotterdams Kamer Orkest, bestaande uit 42 musici, o.l.v. Piet Keting en met solistische medewerking van Nap de Klijn, viool een concert geven in de tuinzalen van het Schuttershof. De organisatie is in handen van de Z.V.U. Het concert vindt evenals het vorig jaar, plaats op uitnodiging en met belangrijke financiële steun van het Prov. bestuur in Zeeland. Het programma, dat weer zo is samen gesteld, dat de muziek ook voor niet-ge- schoolden alleszins aantrekkelijk is, ziet er als volgt uit: 1. II Matrimonio Segreto (sinfonia), D. Cimarosa (1749.'1802); 2. Symphonie no. 14 (K. V. 114, A.), W. A. Mozart (1756 1791); 3. Concert voor viool en orkest (op. 61, D.), L. van Beethoven (1770—1827), solist Nap de Klijn; 4. Symphonie no. 2, op. 36, D.), L. van Beethoven. „Bruin Goud". De firma Van Houten te Weesp heeft Maandagavond in het Schuttershof de première van de cacao-documen- taire „Bruin Goud" in Goes als cen trumplaats van het noodgebied, ver toond. Interessant is het om het proces te volgen vooraleer van de cacaoboon een heerlijke chocoladereep of een kersenbonbon is gemaakt. Na de. pauze werd de film „Dwars door de Sahara" vertoond. Niet alleen uit het oogpunt van reclame, maar tevens om hun cul turele waarde is het een genoegen deze films te zien. De heer H. Dudok van Heel hoopt, in samenwerking met de fa. Gebrs Duvekot uit Goes, deze films in de komende dagen nog te vertonen voor schoolkinderen, huisvrouwen- en winkeliersverenigingen. De Zaterdag j.l. gehouden lijst-collecte voor de vereniging „Het Hoogeland" heeft f 637,85 opgebracht. De „Zilverpool" wordt niet gesloten De beslissing van de Kon. Mij „De Schelde" om het pension „Zilverpool" met ingang van 1 October te sluiten, heeft de VÖssmgse Polen onaangenaam verrast. Daar de „Zilverpool" voor de Vlissingse Polen meer is dan een ge woon kosthuis, n.l. een centrum waar zich concentreert het culturele- en sportleven van de Poolse colonie, waar zij hun vergaderingen houden en hun traditionele en nationale fees ten vieren enz. hebben de Polen tot de directie van de Kon. Mij „De Schelde" een petitionnement gericht, die eindigde met een beleeft verzoek om herziening van het besluit. Naar wij vernemen, heeft de directie het besluit om de „Zilverpool" te slui ten, ingetrokken. Ds Oranje begon zijn causerie met er op te wijzen, dat reeds Jan Pietersz. Coen er bij de Heren Zeventien op aangedrongen heeft meer predikanten naar Indië te zen den. Deze stichter van Batavia was er ai van overtuigd, dat er oneindig veel land braak lag, dat bewerkt zou moeten en kun nen worden. Er werden meer predikanten gestuurd, maar het bleken er altijd nog maar te weinig te zijn. Ook vandaag aan de dag zijn er nog veel mensen nodig, die zich in de dienst stellen van de zending. Want een van de grootste moeilijkheden is het bereiken van de mensen. Ds Oranje noemde ze allemaal burchten, die overwonnen moeten worden. De mensen staan waarlijk niet op je te wachten. En juist het benaderen van de bevolking is zo moeilijk. Zelfs Javaanse pre dikanten, die over het algemeen met veel tact weten op te treden, hebben hier de grootste moeite mee. KERK EN OVERHEID. De verhouding kerk en overheid is vol gens de predikant zeer goed. De overheid is de kerk zeer genegen en de welwillend heid. Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het vele, dat de kerk en zen ding voor de bevolking doet. Het communisme heeft ontzettend veel vat op de bevolkng. Gelukkig is de Moslim een grote vijand van het Stalinisme. De Chinezen weten op handige manier commu- P.V. „De Telegraaf", Middelburg. De P.V. „De Telegraaf" te Middelburg nam met oude- en jonge duiven deel aan wedvluchten uit Venlo. Uitslag: 1 en 5 W. Daane; 2. C. L. Daane; 3 en 4 W. M. Walraven; 6 J. Kuijs. Door het zeer slech te weer bereikten slechts 6 duiven de dag van loslating hun hok. Uitslag van een wedstrijd van Vilvoorde met 70 jonge en oude duiven: 1 Van de Roost en Co.; 2, 4 en 6 W. Daane; 3 C. L. Daane; 5, 8 en 10 W. M. Walraven; 7 D. Hoogesteger en 9 P. Philipse. P.V. „De Noordster", Yerseke. De P.V. „De Noordster" te Yerseke nam deel aan een wedvlucht van Mons; in concours waren 52 duiven. Uitslag: 1, 2 en 6. W. M. van Haver; 3. M. Minnaard; 4. H. J. van Koeve- ringe; 5. M. C. Lamper; 7. E. Th. Zoete- wey; 8. F. Schreurs; 9. en 10. M. Pe- kaar Jzn. nistische lectuur binnen te smokkelen. Het lectuur-tekort is grOQt. Juist nu honderden millioenen zich losmaken van het analpha- betisme. Indonesië heeft grote infitraties ondergaan van Chinezen. Onder deze mensen die een groot deel van de middenstand uitmaken, zijn er echter veel, die tot het geloof be keerd zijn. Het is echter niet eenvoudig om die vele verschillende volkeren het eenvoudige ge loof in Christus bij te brengen. Om ze los te maken van hun oude magische voorstel lingen. De kerken moeten elkander onder ling verstaan. Want de tijd waarin Indonsië leeft is ruw en weergaloos. Het land is eco nomisch in een dwangpositie en het heeft ons gebed meer dan ooit nodig. De vergadering stond onder leiding van ds R. A. F. Flinterman, die ds Oranje har telijk dank bracht voor deze causerie. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. Bietencampagne „Puttershoek" begint op 6 October. PUTTERSHOEK, 15 September. De AARDENBURG Autobotsing. Op de rijksweg tussen Aardenburg en Eede ter hoogte van de gasfabriek kwam een vrachtwagen be stuurd door E. C. uit Oostburg in bot sing met een personenauto uit Westdorpe. Doordat de personenwagen plotseling moest remmen voor fietsers reed de vrachtwagen tegen de personenauto op. Er was enkel materiële schade. Verkeersonderwys. Op initiatief van de Groepscommandant der rijkspolitie Op perwachtmeester L. Meertens, die daar mede in zijn vorige standplaats Sluis reeds goede resultaten bereikte, zal op 21 September a.s. op het gemeentehuis een bijeenkomst worden gehouden om te komen tot verkeersonderwijs op de scho len, onder leiding van burgemeester van Dongen en in aanwezigheid van de hoof den der lagere scholen. AXEL Bevolkingsonderzoek. Het bevolkingson derzoek ter bestrijding van de tuberculo se werd Vrijdag j.l. beëindigd. Van 2 tot en met 11 September was er elke dag ge legenheid voor de bewoners om zich te laten fotograferen. Het onderzoek vond plaats in het gym nastieklokaal der openbare schooi terwijl voor Spui en omgeving een dankbaar ge bruik kon worden gemaakt van de loka len der Gereformeerde kerk aldaar, wel ke daartoe spontaan ter beschikking wer den gesteld. Het onderzoek had een vlot verloop, Het mobile team met een paar vrijwil lige hulpkrachten heeft zich ingespan nen om de deelnemers alle mogelijke ser vice te geven en het onderzoek vlug te doen verlopen, zodat niet lang gewacht behoefde te worden. Er werden 3902 foto's gemaakt. Hoewel dit aantal lager is dan twee jaar geleden kan het toch niet slecht genoemd worden gezien het grote aantal werknemers, die in bedrijf of openbare diensten regelmatig worden doorgelicht. ZEEUWSE PIJPERSDAG TE KAMPERLAND. GOES, 15 September Op uitnodiging van het corps „Nicoleen" hopen de Zeeuw se pijpers a.s. Zaterdagmiddag naar Kam perland te trekken om aldaar met een ge zamenlijk optreden de onderlinge vriend schapsband weer eens te verstevigen. Ter afwisseling van muzikale wandelingen wordt op het sportterrein gezamenlijk een figuur, mars uitgevoerd en op het haventerrein een massale taptoe, waarna het festijn met een fakkeloptocht wordt besloten. Deelgenomen wordt door de corpsen „Juliana"-Middel burg, „Excelsior"-Goes, „Jonge Kracht" Biezelinge en „Nicoleen", terwijl voor het avonduur medewerking is gevraagd van het fanfarecorps „Ons Genoegen" ter plaatse. Zeeuwse Polder- en Waterschaps bond. GOES, 14 September. In de algemene vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapbond werden de jaarstukken over 1952 vastgesteld. Het vorige jaar leverde een voordelig saldo öp van f 949,70. De begroting voor 1953 sloot op een bedrag van f 8149,70 met een post voor onvoorzien van f 827,03. De aftre dende bestuursleden, de heren A. P. Kos ter te Grijpskerke en H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, werden bij acclamatie herkozen. BRUINISSE Collecte, Dankbaar voor het vele dat men zelfs na de ramp van het Rode Kruis heeft ontvangen werd ook te Bruinisse een collecte gehouden ten bate van de aarbevingsslachtoffers in Griekenland. Deze collecte bracht het mooie bedrag van ruim f 900.— op. Toegangsweg naar aanlegplaats. Met man en macht wordt gewerkt om de nieuwe toegansweg naar de aanlegplaats van de veerboot met koplading in de tramhaven te Zijpe gereed te maken. Een hoge oprit zal straks deze toegang mogelijk maken. Intussen ware het wen selijk dat zolang de boot met koplading er nog niet is, ook de toegangsweg naar het oude veer eens onder handen te ne men. Door de ramp is een gedeelte van de vroegere bestrating uitgespoeld en in het op deze plaatsen opgewaaide zand van het zanddepót hebben auto's die moeten worden overgezet veel last, om op de dienstdoende pont te komen. Onfortuinlijk zeiltochtje. Enige jonge lui uit Vlissingen maakten in een klein naamloos plezierjacht een tochtje op de Zeeuwse Stromen. Met gescheurde zeilen kwam zij echter in de tramhaven te Zijpe aan, om op meer comfortabele manier hun woonplaats weer op te zoeken. Ach teraf was dit een zeer wijs besluit, want in de tramhaven gemeerd, bleek het scheepje zo lek te zijn, dat het regelma tig in zinkende toestand verkeert. Door bij eb het scheepje leeg te scheppen voor komt het personeel van de R.T.M., dat het geheel op de bodem van de tramha ven terecht komt. CADZAND Verbetering zeeweringen. In het herstel van de buitendijken, die bij de Februari- ramp werden beschadigd, komt thans enige tekening. Bij Cadzand nadert de dijk voor de duinen van het haventje tot hotel Beun zijn voltooiing, terwijl in Groede en bij het Duivelshoekje met klei verkregen door afgraving van verder gelegen binnendijken de zeeweringen worden verhoogd. Hierdoor denkt men de najaarsstormen het hoofd te kunnen bieden. GROEDE Ooft- en Tuinbouwfeest besloten. De feestelijkheden te Groede zijn besloten met een muziekfestival waaraan mede werkten de muziekverenigingen uit Groe de, Nieuwvliet, Oostburg, St Laurens, St Margriet en Zuidzande. Bij de ontvangst van de diverse muziekverenigingen op het tentoonstellingsterrein, door burge meester J. C. Everaars, reikte hij aan ai de muziekverenigingen een herinnerings medaille uit voor hun medewerking. Na de herhaling van de rondrit van de praal wagens werd op het tentoonstellingster rein een muziekuitvoering gegeven. Te vens vonden op het marktplein zeer goed uitgevoerde reidansen plaats door meis jes van de Boerinnenbond te Groede. Hierop volgde een concert door de mu ziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" uit Schoondijke. Na deze uitvoering kwam ais attractie van deze avond de uitvoering van het bekende Radio-ensem ble „Vrij en Blij" met medewerking van Mandolinata, Henk Dorel, Peter Ovan, de eerlijke zakkenroller, het geheel onder leiding van Wessel Dekker met het pro gramma „Elek- Wat Wils". Als slot uit voering kwam nog de zeer mooie en goed geslaagde opvoering, Kleurenspel o.l.v. J. Oosterling, waarna met een muzikale rondgang door de gemeente, dit voor Groede zo belangrijke feest gesloten werd. HANSWEERT Aanvaring. De Ned. sleepboot „Willem Marie" is Maandagmorgen in aanvaring gekomen met het op steiger liggende m.s. „Cornelia" waardoor laatstgenoemd m.s. belangrijke schade opliep. De reis kon echter vort gezet worden. Omhooggevaren. Het Engelse stoom schip „Themsleigh" dat onderweg was van Terneuzen naar Dintelsas voer bij het binnenlopen van de haven van Hansweert omhoog op de Oostdam. Verschillends sleepboten voeren direct uit en de „Wil lem Marie" was de gelukkige om vast te kunnen maken en het schip vlot te trek ken. Nadat een borgtocht voor de even tuele schade aan de berm was afgegeven kon het stoomschip de reis vervolgen naar Dintelsas. HEINKENSZAND Leer- en oefenschool. De Chr. School, welke is aangewezen als leer- en oefen school van de Chr. Kweekschool te Mid delburg, is deze week haar werk begon nen met de practisch- didactische vor ming van 2 vrouwelijke en 2 mannelijke derdejaars studenten. Ze zullen gedurende een jaar wekelijks een halve dag oefenen. Bestuur uniformenfonds. Het bestuur van het onlangs opgerichte uniformen fonds ten behoeve van de muziekvereni ging „Euterpe", ziet er als volgt uit. Voorzitter: Burgemeester Derckx; Pen ningmeester dhr N. de Regt; ie Secretaris dhr P. Vermeulen; 2e Secretaris: dhr H. van Damme. Jaarvergadering „Euterpe". In de jaar vergadering van de muziekvereniging „Euterpe" heeft de voorzitter, dokter Sta' verman, de keurige prestatie, die „Euter pe" dit jaar leverde, door op te klimmen naar de ere-afdeling, gememoreerd. Uit het verslag van de penningmeester bleek-, dat de financiële positie van de verent- ging niet rooskleurig te noemen is. Het boekjaar werd n.l. afgesloten met een te kort van f 62.50. De aftredende bestuursleden, dokter Staverman en C. Rijk werden herkozen. De tot nu toe bestaande functie van secr.—penn. werd gesplitst. Tot secretaris werd gekozen de heer S. Dekker. Onder dankzegging voor het vele werk, dat de directeur, de heer Den Toonder, het afgelopen jaar voor de vereniging had verricht, werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Tot slot bood dé voorzitter de leden een mars aan als waardering voor het feit, dat „Euterpe" het tot de ere-afdeling heeft weten ta brengen. Ingezonden Mededeling (adv ling om 6 October met de campagne beginnen. Bestuur en technische leiding zijn vol vertrouwen, dat de fabriek thans geheel zal voldoen aan de verwachtingen, die als resultaat van de vernieuwing en uitbrei ding zijn gesteld. In de laatste bestuursvergadering is in de vacature van de heer D. Janse als lid van het dagelij ks-bestuur gekozen de heer A. C. van Oeveren te Zierikzee. Voorts werd in genoemde bestuursver gadering tot onder-voorzitter gekozen de heer G. J. Buth te Sommelsdijk. Het Mlo-diploma 3e graad, wegens het voor de derde maal afleggen van de proe ven werd behaald door de heer L. van 't Leven te Zierikzee. De proeven werden voor de tweede maal afgelegd door de he ren Mv van Langeraad K. Azn. te Kerk- werve, P. A. Constandse, G. B. Moermond N. v. d. Wolf te Zierikzee. Het 4e HAZEt, MDDEN. IN STAAIWARENFABRIEKINIE ZEVENBERGEN MIDDELBURG, 15 Sept. De voor zitter het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer A. L. S. Lockefeer heeft namens Ged. Staten van Zeeland, geïn stalleerd de door genoemd college inge stelde Commissie tot bestudering van het vraagstuk van de Schelde-Rjjnver- binding. De doelstelling van deze com missie ls aldus de voorzitter in zjjn installatlerede allereerst het vraag stuk van de Schelde-R(jnverbinding te bezien in verband met de provincie Zee land en de belangen van die provincie. De Commissie zal zich hebben te be raden over verschillende vraagpunten, bijv. is een nieuwe verbinding voor Zee land van belang en zo ja, welke van de bestaande projecten zou dan voor keur verdienen en waarom? Of is mis- graads-diploma werd behaald door de he ren Hans van Langeraad te Kerkwerve, - - Dick Moermond en Thomas Moerland te schien een andere oplossing mogelijk of Zierikzee. Imeer geschikt? Voor Limburg en Noord-Brabant zijn reeds soortgelijk commissies ingesteld, welke commissies elk een eigen visie op het onderwerpelijke vraagstuk heb ben gegeven. Ook bestaat het „Nederlands comité waterwegen", welk comité over dli vraagstuk een rapport heeft uitge bracht. De Zeeuwse commissie zal de Schel- de-Rijnverkinding zeker ook moeten be zien in het licht van het z.g. Delta plan, hetwelk afsluiting van de zeega ten beoogt, terwijl niet uit het oog zal mogen worden verloren, welke de nade len van de verschillende oplossingen voor Zeeland zouden kunnen hebben. Tenslotte zal de commissie aan Gea. Staten hebben te adviseren omtrent het Zeeuwse belang, daarbij de belangen van de verschillende takken van nijver heid en handel, zoals landbouw, scheep vaart, industrie, visserij enz. tegen el kaar afwegende. Na deze installatierede heeft de Com missie haar werkzaamheden aangevan gen. KAMPERLAND Beide armen gebroken. Maandagmiddag was op de hofstede van de heer Jaé. Dieleman de landbouwersknecht M. dé Vos bezig om een wiel van een landbouw' bandenwagen af te nemen, waarbij dé band en de velg sprong. Het gevolg was dat de velg op zijn armen sloeg en beidé armen gebroken werden. KAPELLE Wijziging aanvoertjjden bramen. Met ingang van deze week kunnen er maai 3 keer p. week bramen voor de industrié worden aangevoerd. Deze aanvoerdageri zijn bepaald op Maandag, Dinsdag eri Donderdag, terwijl de levering dan moet plaats vinden voor 6 uur. De verkoop van bramen voor de in dustrie zal voortaan plaats vinden op Vrijdag, Maandag en Woensdag. KLOETINGE P.T.T.-mutatie. Mej. A. E. Kole, thans werkzaam bij de P.T.T. te Rotterdam, werd met ingang van 1 Februari 1951 be noemd tot employé tweede klasse en met ingang van 1 Februari 1953 tot em ployé eerste klasse. KORTGENE Winkelweek. De middenstandsvereni ging zal van 28 September tot 10 October een winkelweek organiseren. Als attrac tie zal men bij aankoop van diverse arti kelen bonnen ontvangen, waarvoor later na loting de prijzen zullen worden be kend gemaakt. ST. LAURENS Benoeming, Tot hulp-onderwijzeres aan de Chr. Kleuterschool is benoemd mej. E. J. Hollebrandse te Middelburg. MELISKERKE Brandweercommandant overleden. In de ouderdom van 57 jaar is overleden de heer A. Spruijt, commandant van de Vrijwillige brandweer. OV EZ AN DE Prijsschieten. Uitslag van de gehouden prijsschieting van de diverse sociëteiten: 7 punten: M. de Jonge, P. Zuidhof, C. Raas en Jac. de Baar, „Willem Teil"; 6 punten; H. Koens, „Spes Nostra", D. Hoondert, A. Boonman en J. de Jonge, „Willem Teil"; 5 punten: F. Menheere, „Zeelandia", Joh. de Baar en A. de Jonge, „Willem Teli"; 4 punten: P. Koens en H. Rentmeester, „Willem Tell", H. Rijk, „Zeelandia"; 3 punten: G. Doene, E. Rent meester, P. Rentmeester en J. Rijk, „Wil lem Teli"; 2 punten: P. Paree, A. Rent meester en J. Rijk, „Willem Teli", P. van Steenbergen en W. Pantus, „Zeelandia", M. Rijk en A, van Zunderen, „Spes Nos tra". RENESSE Afscheid mej. Verduijn. In een speciale vergadering in het gemeentehuis heeft mej. S. F. Verduijn na 41 jarige dienst tijd (22 jaar te Noordwelle en 19 jaar ta Renesse) afscheid genomen als onderwij zeres aan de O.L. school. De voorzitter van de oudercommissie, de heer L. Bak ker, bood namens de ouders een salon tafeltje en Perzisch kleedje aan. Het hoofd der school, dhr J. M. de Nooyer, sprak mede namens het onderwijzend perso neel woorden van hulde en dank. Namens het personeel bood het hoofd de scheiden de onderwijzeres een vaas in Delfts blauw aan. Vervolgens voerde nog het woord de burgemeester van Renesse, oud burgemeester .Scholder, ds Van Liere, da heer Zevering, hoofd der school te Noord welle en wethouder K. Viergever uit Noordwelle. ST. ANN ALAND Ambtsdragers. De heren Johs Elenbaas en M. van der Klooster hebben hun be noeming tot ouderling bij de Geref. Ge meente aangenomen, terwijl de heer M. van Beek Sr voor zijn benoeming als di aken heeft bedankt. Geslaagd. De heer A. P. Walhout slaag de aan de Chr. Huijgensschool te Rotter dam voor het diploma horlogemaker. De geslaagde is 19 jaar oud. Nieuws vloedplanken. Nu de nieuwe muurcoupure op de haven gereed geko men is, moeten ook de vloedplanken bij het zgn. „Tonhuis" vernieuwd worden. Onder leiding van de waterbouwkundig opzichter, de heer Jb. D. Jagt, is men mpt deze werkzaamheden begonnen. Deze vloedplanken moeten het dorp beveiligen tegen het eventueel binnendringende zee water. Met het oog op het komende na jaar is het gewenst, deze planken op tijd klaar te krijgen. Z ARMSLAG Opbrengst collecte. De collecte voor het kankerfonds heeft opgebracht f 210,67. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Hendrika M„ d.v. Fam. van RooVerheyden, Den Haag; Herman, z. v. Fam. v. d. SpekMuijzers, Nieuw Lek- kerland; Johan K„ z.v. Fam. Nickolsen Hazelaar, Capelle a. d. IJsel; Koos B, z.v. Fam. A. B. KeizerMulder, Amster dam Z,

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 6