de loupe M Economische integratie doelstelling van Europees beleid PARTICULIER INITIATIEF IN NIEUW-GUINEA I WORDT GESTEUND STATEN- GENERAAL GEOPEND Een genot, maar*»* Waarheen gaan wij Wat missen wij 1 Leden van de Otaten-Lreneraal, van de overstroomde gronden te V Het sprookje van Prinsjesdag Woensdag 16 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Het aanhoren van een Troonrede is een genot. Allereerst al omdat men onze Landsvrouwe hoort spreken, een feit dat menigeen onder de indruk brengt. Maar daarna ook om de wijze waarop Koningin Juliana haar Troon rede pleegt uit te spreken: het is een stuk gaaf Nederlands dat zo wordt uitgesproken, dat iedereen woord voor woord in zich kan opnemen. Maardaarmee is het genot dan ook wel afgelopen. Er zullen niet veel mensen zijn die bij het aanhoren van de derde alinea nog weten wat er in de tweede gezegd is. Tenzij men een buitengewoon sterk geheugen heeft en in staat is een hoop zinnen, die weinig verband met elkaar hebben, in volg orde te onthouden. Want dat is immers de Troonrede van na de oorlog: een bonte kaleidoscoop van hetgeen waar mee op het ogenblik regering en volksvertegenwoordiging bc-ig zijn. Een opsomming van wetsontwerpen die zullen worden aangeboden, of in één geval de aankondiging dat een wetsontwerp opnieuw zal worden be keken. Een opsomming van problemen en feiten waaraan geen of weinig com mentaar wordt toegevoegd; men den- ke aan de verhouding tot Indonesië en men denke aan de alinea over de loon politiek. En soms ook komt men zin nen tegen, die zo langzamerhand wel burgerrecht in de na-oorlogse troon redes verkregen lijken te hebben: men denke aan de regeling van het politie vraagstuk! Zo bezien is de troonrede beslist geen genot voor het oor evenmin aangename lectuur. Want er zit geen ljjn in. Er is geen meester hand geweest die dwars door' al die problemen, die zo dor staan opgesomd, de koers heeft aangewezen, welke het schip van staat moet volgen om in rus tiger water te komen. Die kaleidoscoop laat zien, dat we in een worsteling le ven, in een branding der tijden. Maar de Troonrede laat niet zien, waar we heen varen, zij biedt geen houvast voor de toekomst. Is er, als men die kaleidoscoop in zich heeft opgenomen, een lijn te trek ken? Is er uit deze Troonrede een con clusie te formuleren? Er staan veel van die woorden in, die allang ge meengoed onder ons zijn geworden, maar die nog nooit iemand een inhoud heeft gegeven. Och, U kent die alle maal zelf wel: een komende Europese oenheid, een toekomst van sociale rechtvaardigheid, versteviging van de geestelijke waarden van ons volk het zijn allemaal van die frases waaronder de een dit en de ander dat verstaat. En wat de regering eronder verstaat, wordt uit deze Troonrede ze ker niet duidelijker. O ja, we lezen dat economische integratie een der voornaamste doelstellingen is bij de vorming ener Europese gemeenschap en we erkennen gaarne dat dit een po sitieve bijdrage van onze regering is in de worsteling om Europa's eenheid En onder de indruk van de opsomming in de Troonrede erkennen we ook gaarne dat ons land in materieel-soci- aal opzicht aan de spits der landen gaat. Maar zijn we daarmee op de goede weg? Drukken v/e de indivi duele, de menselijke waarden niet dood door ons systeem van collectieve vei ligheid? Ondergraven we de persoon Ijjke verantwoordelijkheid niet door steeds meer verantwoordelijkheid op de schouders van de staat te leggen' Geen woord over dit alles in de Troon rede de koers is niet uitgestippeld. En zo is het ook met die „verstevi ging van de geestelijke waarden van ons volk" in de passage die handelt over onderwijs, kunsten en weten schappen. Mooie woorden, prachtige woorden maar wat is de inhoud er van? Wat verstaat minister Cals, wat verstaat de regering hieronder? Er is geen antwoord! Wij missen iets in deze Troonrede. Och neen, het is in een staatsstuk niet te doen gebruikelijk een bepaalde le vensvisie weer te geven. Éénmaal wordt slechts de naam van God ge bruikt en wel in de persoonlijke bede, waarmee Hare Majesteit de zitting voor geopend verklaarde. Maar uit heel dit stuk blijkt verder in het ge heel niet, dat men ook met de naam van God rekening wil houden. Er zit in dit stuk geen visie, geen levens overtuiging, niets! Uit de sociale para graaf heeft men iedere visie (ook de socialistische!) geweerd en hetzelfde heeft men gedaan in het stuk van de rooms-katholieke minister Cals: steun aan de wetenschap en bevordering en verspreiding van de kunst zijn de pila ren genoemd waarop de geestelijke waarden van ons volk moeten rusten. Niet de godsdienst, ook niet het huma nisme, niets! Alleen wetenschap en kunst. Zie, die visie missen wij. Zijn wij daarin onrechtvaardig? Kan men niets anders verwachten van een coalitie kabinet? Moest men iedere toespeling op hogere waarden weren? Och ja, misschien zijn wij onrechtvaardig! Maar soms kan in een mens zo het ver langen naar meer leven.... 1 DE TROONREDE In de worsteling om een snel her stel van de geteisterde waterkerin- y—i j gen en een spoedige drooglegging verwezenlijken, zijn de beste tradi-j [ET GESPANNEN AAN DACHT volgen wij allen de ontwikkeling van de internationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote bete kenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afge lopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moei zame onderhandelingen, een wa penstilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot her stel van de vrede voor het zwaar- geteisterde Koreaanse volk is ge opend. Met diepe dankbaarheid herdenk Ik onze dappere vrijwil- weer beschikt, ligers uit Nederland en Surina me, waarvan zovelen zijn geval len in deze strijd voor de collec tieve veiligheid. 1_j ET BELEID DER REGERING 1 1 richt zich onverminderd op een voortzetting der internationale sa menwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch en Europees verband. Binnen het kader van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie gaat de opbouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de regering als een van de voornaam ste doelstellingen bij de vorming ener Europese gemeenschap. Des betreffende voorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vor ming van een dergelijke gemeen schap verbonden zijn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnd overleg tussen de regeringen, waar voor de arbeid der assemblee ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwere sa menwerking noodzakelijk, ook met landen, die niet deelnemen aan de integratiepogingen. De organisatie voor Europese economische samen werking en andere intergouverne mentele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de regeringen der Benelux-landen heeft geleid tot overeenstemming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen moeilijkheden. Nauwere coördinatie van het interne en ex terne economische beleid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorge stelde interparlementaire advies raad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Bene- lux-gedachte in de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking heb bende op de beoogde regelingen, zullen u spoedig bereiken. ties van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij consta teren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht zijn. Er be staat goede hoop, dat vöör de na jaarsstormen de sluiting voltooid zal zijn. Dit ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespan nen voor het herstel der getrof fen gebieden, ook op het gebied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzake lijkheid om voor de toekomst gro tere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan dé schatkist en heeft verschillende tak ken van de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt ech ter van de economische weerstands kracht, waarover ons volk thans Het vraagstuk van de bezitsvor ming is in studie, in samenwerking met de commissie bezitsspreiding. LJ ET STREVEN DER REGERING 1 blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voor waarden, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hier toe bevordert zij krachtig het land bouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren na de laatste wereldoorlog de markt voor pro ducten van de landbouw en de vis serij gunstig, thans moet met een Ten aanzien van de maatschap pelijke moeilijkheden, waarin een aantal Nederlanders in Indonesië verkeren, worden maatregelen voor bereid, welke tot een meer gecoör dineerd beleid kunnen leiden. De in 1951 aangenomen vervoers- wetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uit voering komen. De organisatie Bescherming Be- dalende tendens rekening worden volking zal in de loop van het aan- - - staande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwillig hiervoor beschikbaar te stellen. gehouden. Het streven naar verla ging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belangrijk onderdeel van de land bouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. Het regeringsbeleid blijft gericht op het houden van goede betrek kingen met Indonesië en het zoveel mogelijk verbeteren dier betrekkin gen. De regering heeft aan de lands regeringen van Suriname en de Ne derlandse Antillen voorstellen ge daan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Er is grond voor de verwachting, dat de besprekingen spoedig kunnen aan vangen. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen geleidelijk en in onderling verband worden ge troffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor zending en missie. Aan de mogelijkheden voor een toekomstige politieke ontwikkeling zal de regering bij voortduring aan dacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevangen exploratie-werkzaam- heden ter bevordering van de eco nomische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In het bij zonder is de aandacht gericht op verbetering en uitbreiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van exportproducten. De regering zal, waar zulks in het belang is van het land, particulier initiatief aanmoedigen en steunen. OOR ONS LAND zal 1953 in de miSche mededinging bij de Staten- ontwikkelen. De over het gepubli- deliikheid voor de te nemen be herinnering voortleven als het Generaal aanhangig te maken ter ceerde voorontwerp-ziekenfondswet lion (lo urOTOrcnnnn HlO vmrool l Na nmfnnerhQt De wijziging ten goede, die reeds eerder in het buiten lands betalingsverkeer was opge treden, zette zich voort. De goud en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het moge lijk enkele verzachtende maatrege len ten aanzien van het deviezen- beleid te treffen. De regering gaat na of verdere verruiming mogelijk is. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving en die tot het economisch herstel in zo belangrijke mate heeft bijgedragen, kon worden beëindigd. Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de normale groei der economische bedrijvigheid eisen bij voortduring aandacht. De sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbreiding van bestaande wel vaartsbronnen met kracht te blijven bevorderen. De aanhangige voor stellen in zake verlaging van de be lastingdruk op het bedrijfsleven zullen daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blijvende gunstige ontwikkeling is 'n verdere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk in ternationaal handels- en betalings verkeer. De regering is voortdurend bedacht op het stimuleren en steu nen van maatregelen in die richting. Het ligt in het voornemen op korte termijn een ontwerp van wet hou dende regelen omtrent de econo mische mededinging bij de Staten- TER VOORZIENING in het nog steeds nijpende gebrek aan wo ningen bevordert de regering ver wezenlijking van een bouwprogram ma van 65.000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aandacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de watersnood verloren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittingsjaar een ontwerp-woningwet en een ontwerp-ruimtewet in te dienen. De regering overweegt of wijzigingen in 't systeem of in de organisatie van de tot dusver ge volgde loonpolitiek gewenst zijn. Hierbij zijn het werkgelegenheids aspect en het behoud van de ar- beidsvrede, die tot dusver zo voor beeldig gehandhaafd bleef van veel belang. De uitvoering van de werkloos heidswet, de ziektewet en de kinder bijslagwet door de bedrijfsvereni gingen verloopt in het algemeen be vredigend. In overweging is thans een voorstel om ook de land- en tuinbouwongevallenverzekering ter uitvoering aan de bedrijfsverenigin gen over te dragen. De indiening van een wetsont werp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14-jarige meisjes is te verwachten. De regering is voornemens een ontwerp-politiewet aanhangig te maken. Zij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechtsverkeer. Op het gebied der justitie zal, zo wel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid gericht blijven op ver nieuwing en op aanpassing aan de maatschappelijke behoeften. MEDE ALS GEVOLG van de uit gaven voor het Rijk, voort vloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begro ting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uit gaven voor eenmaal, terwijl de uit gaven voor herstel van de oorlogs schade binnen afzienbare tijd zul len verminderen. Rekening houdend met deze omstandigheden en met de algemene financieel-economische toestand van het land, acht de rege ring het verantwoord het complex van ingediende belastingmaatrege len aan te vullen met een wets ontwerp betreffende de inkomsten en loonbelasting, waardoor een ge leidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voel bare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de middengroepen. Voorstellen zullen u bereiken in zake de compensatie voor van over heidswege gepensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ontvangen. Daar bij zullen ook verschillende vraag stukken, die met de kinderbijslag verband houden, een oplossing moe ten vinden. Het ligt in het voornemen der re gering daarbij aan een relatief ach terblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de pensioenwet-1922 op punten, waarover in het interim rapport der desbetreffende staats commissie is geadviseerd. TEN AANZIEN van het televisie- bestel hoopt de regering binnen kort haar plannen aan de Staten- Generaal voor te leggen. Tijdens de overgangsperiode, aanvangende op 1 October 1953, zullen de televisie uitzendingen met steun van de overheid voortgang vinden. Op het gebied van het onderwijs zal veel van uw werkkracht worden gevergd, met name door de wets ontwerpen op het kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en het hoger onderwijs. Daarnaast zullen u wetsvoorstellen tot wijzi ging der regelingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van studiebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging van de nijverheidsonderwijswet in voorbe reiding is. Ook overigens zal grote aandacht vereist zijn voor de gees telijke en lichamelijke vorming van de jeugd in en buiten schoolver band. Daarnaast hoopt de regering door een krachtige steun aan de we tenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dra gen tot de versteviging van de gees telijke waarden van ons volk. E GEZONDHEIDSTOESTAND van ons volk blijft zich gunstig N HET KOMENDE JAAR wacht u een veelomvattende arbeid met grote verantwoor- jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aan richtte. Onafscheidelijk zal daar mede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend mede leven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaniteit waarmede hulp werd geboden en aan de be toonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Roode Kruis hebben veel gedaan om de ge troffenen tegemoet te komen. De regering vertrouwt, dat het wetsontwerp inzake de schaderege- vervanging van het op dit gebied nog steeds geldende bezettingsrecht. Een nota over het middenstands- vraagstuk zal u dit zittingsjaar be reiken. Op grond van met het be drijfsleven gevoerd overleg heeft de regering goede hoop, dat de door haar gewenste verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschieden. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte adviezen de instelling ling spoedig in behandeling zal ko- van een aantal bedrijfslichamen be- men. vorderen. ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in beschouwing te nemen. De verbreding en verdieping van het maatschappelijk werk gericht op individu en gezin, zal de regering zoveel mogelijk bevorderen. Bijzondere aandacht zal zij be steden aan die gebieden in Neder land, waar achterstand aanwezig is op maatschappelijk, cultureel en hygiënisch terrein. Voorstellen in de geest van het rapport van de commissie achter stallige betalingen zullen u berei ken. slissingen. Moge de wetenschap bij te dragen aan voor de toe komst van ons volk belangrijke besluiten u in uw werk stimule ren. Dat God u wijsheid en sterkte moge schenken om uw taak te verrichten als goede vertegen woordigers des volks. Met deze bede verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend DEN HAAG, 15 September. Prinsjesdag" in Den Haag, be staat er voor de Hagenaars iets vrolijkers? Opnieuw is het sprookje van de Gouden Koets werkelijkheid historische Ridderzaal gereden om daar voor de zesde keer, sinds zij de troon heeft bestegen de zitting van de Siaten Generaal te openen. Dui zenden toeschouwers hadden zich langs de route geschaard en die duizenden gelukkigen hebben onder de stralende zon weer genoten van het kleurige schouwspel dat de glo rieuze stoet, waarvan de Gouden Koets met zijn kostbare last het hoogtepunt vormde, hen bood. Genoten hebben zij van de kleurige gala-uniformen van de garderegimen ten, het gala-tenue der beredenen van de Rijkspolitie, de feestelijke muziek, de glanzend geborstelde paarden en de vele vlaggen, die vreugde verkondig den. En over dit alles heen golfde de blijdschap der duizenden, van wie ve len ver waren gekomen om hun ge liefde vorstin toe te juichen. De stoet volgde ditmaal een andere weg. Van het Koninklijk paleis aan het Lange Voorhout begaf de Vorstin zich via Lange Voorhout, het zgn. „Schelpenpad", de Kneuterdijk, Lange Vijverberg en Korte Vijverberg nUar het Binnenhof. Geen Hagenaar liet zich de mogelijk heid om een glimp van de feestelijke stoet op te vangen ontgaan. In de bin nenstad heerste reeds vroegtijdig de grote drukte die Den Haag op Prins jesdag kenmerkt. De staanplaatsen en de tribunes waren al heel vroeg bezet evenals de vele plaatsen achter de vensters. En wat gaven zij er om, dat het wachten zo lang duurde? Er was im mers genoeg te zien? Maar naar mate de tijd verstreek steeg de spanning. Toen klonken de eerste saluutschoten. Ze daverden over de stad; Hare Ma jesteit had het paleis verlaten. DE AFZETTING Het was meteen het teken voor dé afzetting om zich schrap te zetten. Dertienhonderd man waren hiertoe langs de weg, die de stoet volgde op gesteld, t.w. 500 man van de luchtdoel artillerie, 200 van de luchtvaarttroepen, 100 van de Koninklijke Marine, 300 van het bewakingscorps Kon. Land macht en 200 van de demonstratiecom pagnie van de Infanterieschool. Voor het Paleis was de wacht ba trokken door een erewacht van het Garderegiment Jagers ter sterkte van 100 man waarbij tevens waren inge deeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht en het muziekcorps van de Kon. Luchtmacht. Bij de Ridderzaal bevond zich de ere wacht ter sterkte van 70 man van het korps Mariniers. De ereafzetting op het Binnenhof werd gevormd door een de tachement van 100 man van het Garde regiment Fuseliers „Prinses Irene" met vaandel en vaandelwacht. Voorda nieuwe sociëteit aan de Korte Vijver berg waren opgesteld een detachement van de Marva en één van de Milva. DAAR KOMT DE STOET Een steeds sterker wordend gejuich kondigt de komst van de stoet aan; daartussen door flarden van de muziek. Dan het trappelen van de trotse paar den. En daar zwenkt de stoet het Bin nenhof op. Bij de ingang staan de Chef van het militaire huis van Hare Majes teit, vice-admiraal Rost van Tonningen, met de sous-chef Brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges en de gouverneur van de Koninklijke Residentie Luit. Ge neraal Buurman van Vreeden. neraal Buurman van Vreeden. Op het Binnenhof waren o.a. plaatsen gereser veerd voor een groep van 75 evacué's van Schouwen en Duiveland. De wacht presenteert het geweer; dan betreden H.M. en de Prins de Rid derzaal. De Koningin was gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zij droeg een kleine grijze hoed met aigrettes en grijze (metaalkleurige) schoenen, met bijpassende tas. Prins Bernhard droeg het groot tenue vaft vice-admiraal. Hier hadden zich, met de leden van de Staten Generaal velen vroegtijdig verzameld. Hier zag men weer het stemmige zwart der herenkleding en het goud en zilver van ambtsgewaden naast de fleurige toiletten der dames en de verscheidene uniformen. HARE MAJESTEIT.. De roep: „Hare Majesteit"en allen rijzen uit hun zetels op. Men geleidt de Koningin en de Prins naar de troon. Het wordt stil. De Ko ningin vangt aan met het uitspreken van haar Troonrede. Als zij deze heeft uitgesproken klinkt het „Leve de Koningin"Dan be geeft zij zich met haar gemaal naar de ontvangkamer waar de vorstelijke personen nog even vertoeven. De verenigde vergadering is gesloten. Langs dezelfde weg keert de stoet naar het paleis terug. En opnieuw beleeft Den Haag de vreugde van het sprookje. Geen strafvervolging tegen corps chef van de gemeente Coevorden. ASSEN, 14 Sept. De officier van Justitie te Assen deelt mede dat het onderzoek naar mogelijke misdragingen van de corpschef van de gemeente politie te Coevorden geen aanleiding heeft gegeven tot het instellen van een strafvervolging. Van het bestaan van een „doofpot" bij het gemeentelijk politiecorps te Coevorden is niets gebleken. Deze zaak staat daarmede ter ver dere beslissing van de administratieve instanties.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3