PRINSJESDAG MET VERRASSINGEN BEGROTINGSTEKORT VAN f 995 MILLIOEN, MAAR DESONDANKS BELASTINGVERLAGINGEN Communistisch China nog niet in de V*N* Hatuucftjk doe ik óók twee!! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verstandig Tsjechoslo waakse rege ring gereorganiseerd Troonrede zonder nieuwe aspecten Strijd bij Ouwerkerk duurt voort TWEEDE KAMER KOOS VOORZITTER Nieuw Sowjet~voorstet verworpen Mevrouw Pandit voorzitster van de assemblee Kapelle heeft een uitbreidingsplan Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" HoofdkantoorGoes, L. Vorststr. 80, Tel. Z43C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre M.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2582 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 16 SEPT. 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.17 u., on der 18.52. Maan op 16.04 u., on der 23.30 u. Hoogwater Donderdag 17 Sept.: Vlissingen: 7.28 u. 1.29 m., 20.09 u. 1.32 m. Terneuzen: 7.54 u. 1.50 m., 20.82 u. 1.52 m. Wemel- dinge: 8.56 u. 1.27 m., 21.29 u. 1.32 m. Zierikzee: 8.36 u. 1.10 m., 21.12 u. 1.16 m. Jaar en dag heeft het Nederlandse volk geklaagd over de te hoge belas tingen en ziedaar: op een onverwacht ogenblik komt plotseling de mede deling, dat de knellende schroef en kele slagen zal worden teruggedraaid. Niet alleen het bedrijfsleven zal, zoals al eerder was voorgesteld, wat meer armslag krijgen, maar ook de gewone man die loon- en Inkomstenbelasting moet betalen, zal nu meer lucht krij gen. En die gewone man zal de toe komst nog te rooskleuriger inzien nu wel vaststaat dat de met 1 Januari te verstrekken loonsverhoging niet slechts de huurverhoging zal compen seren maar tevens het restant van de consumptiebeperking zal maken. In de Troonrede heeft de regering zich n.l. in beginsel hiervan een voor standster verklaard, ook al blijft het percentage dan onzeker omdat de Stichting van de Arbeid hiermee nog niet in het reine is kunnen komen. Maar zeker is wel dat althans een ge deelte van de loonsverhoging reëel zal zijn: er zal geen prijsstijging tegenover staan, zomin als er een prijsstijging tegenover de belasting verlaging zal staan. Eindelijk zal er een wezenlijke verhoging van de koopkracht, een stukje meer welvaart komen voor ons, vewone burgers. Waar hebben wij dit zo plotseling aan te danken? Waar hebben we dit juist nu aan te danken, nu een ramp ons volk getroffen heeft, welke grote financiële offers gevraagd heeft en nog vraagt? Nu we nog altijd gebukt gaan onder de last van een zeer zware defensie-inspanning noodzakelijk maar toch een last! Terwijl de afwik keling van de oorlogsschade nog al tijd grote sommen vergt en de soci ale voorzieningen een groot deel van onze staatsuitgaven uitmaken? Waar om juist nu, nu er een tekort is op onze staatsbegroting, zo groot als we nog nooit gehad hebben en de mi nister een bedenkelijk gezicht trekt als hij spreekt over de vraag of dit tekort wel op de kapitaalmarkt ge dekt kan worden? Is het wel verstan dig om juist nu met die belasting verlagingen te komen hoe verheu gend die voor ons allen ook zijn? Is dit niet spotten met het nuchtere Nederlandse gezegde dat men de tering naar de nering dient te zetten? Neen, dit is het niet! Integendeel! Juist door die belastingverlagingen en juist door die loonsverhogingen zetten we de tering naar de nering! Ons land heeft in de laatste jaren kapitalen verdiend men zie de stij ging van onze goud- en deviezenvoor raad. Ons land heeft in de afgelopen periode kans gezien een redelijk deel van zijn schuld af te betalen. Ons land is nog niet rijk, nog lang niet. Maar we zijn wel op de goede weg. Aan de economische hemel zijn er vele lichtpunten is het dan niet logisch dat men zijn burgers van de gestegen welvaart laat meeprofiteren? Moet die welvaart van 's Rijks kas niet een algemene welvaart worden? Hier zal men tegenwerpen, dat het met die Rijkskas anders maar droe vig gesteld is. Men dient echter reke ning te houden met de wijze waarop een begroting tot stand komt. Als ge woonlijk is die weer verdeeld in een gewone dienst, een buitengewone dienst I en een buitengewone dienst IL De gewone dienst kan men ver gelijken met Uw en mijn huishoud boekje, waarin de normale inkomsten en uitgaven genoteerd staan. Dat huishoudboekje valt nogal mee: het wijst een overschot aan van f453 mil- Uoen. Dan is er de buitengewone dienst I waarop de oorlogsschade, de rampschade en dergelijke genoteerd staan. Dat kost ons f754 millioen, in derdaad, maar zijn we daarom arm? Ook in een huishouden heeft men wel eens tegenslag, die men niet zomaar alt de lopende inkomsten kan beta len. Dan heeft men op een gegeven ogenblik geldnood, maar arm? Neen, Jat is men daardoor niet. En hetzelfde ifaldt voor de buitengewone dienst II, «e kapitaaldieust. Ook deze uitgaven nag men over tal van jaren uitsme ren. Als ze betaald zijn, zijn ze bezit en. men is er niet armer door gewor den. Zo bezien staat Nederland er dus niet zo slecht voor. Afgezien van dit alles echter was er de noodzaak van belastingverla ging: in ons geval brengt verlaging van belasting meer werk en dat is wat Nederland boven alles nodig heeft. Het is een stelregel die vooral van socialistische zijde vele malen is WENEN, 15 Sept. Radio Praag heeft vanmorgen meegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering naar Sowjet-vooi beeld is gereorganiseerd, Een aantal ministeries is samen gevoegd, waardoor enkele functiona rissen zijn ontslagen. Het land blijkt nu ook zijn „grote drie" te hebben in president Zapotocky, premier Siro- ky en de nieuwe eerste secretaris der communistische partij Antonin Novot- ny, die Maandag werd benoemd. In Wenen ziet men in de reorgani satie een bewijs, dat de regering van Tsjecho-Slowakije het Russische v oor beeld moet volgen en ook dat de eco nomie niet aan Russische eisen vol doet. De minister van Financiën is ontslagen, waardoor het bewijs ge leverd is, dat de geldhervorming vol komen is mislukt. Uit het ontslag van de minister van Landbouw blijkt, dat de landbouw niet in de behoeften van het volk kan voorzien. Ei 's-GRAVENHAGE, 15 September. Nederland heeft vandaag weer zijn Prinsjesdag gehad; voor de bewoners van Den Haag en voor de duizenden bezoekers de dag waarop het sprookje van de gouden koets tot werkelijk heid wordt, voor de miilioenen radio-luisteraars de dag waarop zij hun Vor stin kunnen horen bij het uitspreken van de Troonrede en voor ons al len de dag waarop de minister van Financiën zijn begrotingskoffertje opent en ons laat weten hoe ons land er financieel voorstaat. Een dag die, gewoonlijk maar weinig verrassingen brengt, want het Haagse feestpro- j gramma is ieder jaar weer hetzelfde hoe bekoorlijk het ieder jaar ook is de Troonrede is de laatste jaren weinig meer geweest dan een op somming van de problemen en het enige nieuws dat de millioenennota kon brengen placht te zijn hoeveel het tekort ditmaal zou bedragen. Welnu, wat het laatste betreft kan men thans zijn hart ophalen: minis ter van de Kieft is voor de dag gekomen met een tekort van niet minder dan f995 millioen, een groter bedrag dan waarschijnlijk ooit is voorgeko men in de geschiedenis van ons vaderland. Maar een nog groter verras sing is het dat de regering tevens heeft voorgesteld de inkomsten- en loonbelasting vrij drastisch te verlagen, terwijl bovendien de reeds voor gestelde belastingverlagingen voor het bedrijfsleven op tal van punten gun stig zijn gewijzigd. Daarom kan men deze Prinsjesdag-1953 gerust een ge denkwaardige dag noemen! Een groot tekort op de begroting en desondanks belastingverlagingen het klinkt paradoxaal, maar minis ter van de Kieft heeft uitvoerig uit eengezet hoe men tot deze voorstellen gekomen is. De volgende punten zijn hierbij overwogen: 1. De huidige begroting wordt ongun stig beïnvloed door de gevolgen van de watersnood (totale kosten voorlopig f 800 millioen, waarvan f400 millioen op de begroting van 1954 zullen drukken). Deze uit gaven ebben echter een zeer tij delijk karakter en kunnen daarom niet als maatstaf voor Nederlands economische positie gelden. 2. Ongunstige invloed oefenen even eens de verplichtingen als gevolg van de wet op de materiële oor logsschade; in een niet meer zo ver verwijderde toekomst zullen ook deze uitgaven echter vermin deren en tenslotte ophouden. 3. De -economische positie van Neder land is zonder meer gunstig te noemen. De goud- en deviezen voorraad is dusdanig gestegen, dat aangevochten dat 'men thans toch tot deze maatregel is over gegaan kan men alleen maar verstandig noe men. Dit verder uit te werken zou ons op het ogenblik te ver voeren; ongetwijfeld zullen we er nog nader op terugkomen, want de beschouwin gen van minister van de Kieft zijn dit waard! men een eventuele schok zou kun nen o; vangen. 4. De grootste zorg baart op dit ogenblik nog de werkgelegenheid. Deze nu kan het best bevorderd worden door de nationale koop kracht te doen toenemen. Dit werkt als een investeringsprikkel en juist dat is nodig om de werk gelegenheid op lange termijn te bevorderen. Daarom verwacht men van de aangekondigde belasting maatregelen de beste resultaten voor 's lands economie. Ondanks dit alles zijn nog vele pun ten onzeker gebleven. Zo is nog geen beslissing genomen in de vraag met welk percentage de lonen per 1 Janu ari verhoogd zullen worden. Het wachten is op het advies van de Stich ting van de Arbeid. In de Troonrede is ook geen uitspraak gedaan inzake de in de toekomst te voeren loon politiek. Dit hele complex van vraag punten maakt dat de thans ingedien de begroting in vele opzichten een slag in de lucht is. De tekening hieronder geeft een globaal overzicht van de voor het ko mende jaar begrote inkomsten en uit gaven. Voor een meer gedetailleerd overzicht van de millioenennota en de beschouwingen van de minister ver wijzen wij naar pagina 2; de Troon rede vindt men op pagina 3, terwijl de nieuwe belastingplannen van de regering op pagina 5 bijeen zijn ge voegd. Ons commentaar op de mil lioenennota vindt men hiernaast, dat op de Troonrede op pagina 3. ZIERIKZEE, 15 Sept. Bij Ouwer kerk wordt hard gewerkt aan de ver- bindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk; het hiervoor benodigde zinkwerk is in wording. Wanneer deze dam zal zijn voltooid en daarmede het Westelijke gat in de oude dijk is afgesloten, zal een begin worden gemaakt met de sluiting van het Westelijke stroomgat in de oude dijk. Na de afsluiting van eerstgenoemd gat zal de stroom in het sluitgat aan zienlijk toenemen en men is dan ook reeds begonnen de landhoofden te be veiligen. Hiervoor worden zinkstuk- ken aangebracht om verder uitschuren en afkalven van de dijkkruin te voor komen. Men zal voor deze sluiting gebruik maken van zogenaamde „Phoenix-caissons". Het staat nog niet vast, of ook de Oostelijke opening in de ringdijk nog zal worden gesloten. Hier is namelijk de bezinking zo goed als geheel ver dwenen. Men heeft hier diepten van 22 m. gepeild, terwijl ook de land hoofden volkomen zijn verwoest. Begroting ingediend en (Van onze parlementaire redacteur.' 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Na dat de rust op het Binnenhof was weergekeerd, kwam de Tweede Ka mer om drie uur vanmiddag weer bijeen. Twee punten stonden op de agenda: indiening der begroting en een voorzittersnominatie. Minister van de Kieft was present met zijn befaamde koffertje. Het zon wel eens zo kunnen zijn, dat de Ka merleden ditmaal meer belangstelling hebben voor de memorie van antwoord op de belastingontwerpen en voor de verlaging van inkomsten- en loon belasting. In vergelijking met vorige jaren, zo zei de minister, ontwikkelt de be groting zich in ongunstige zin. Vervolgens werd de voordracht voor een voorzitter opgemaakt. Voorzitter Kortenhorst mocht niet mopperen, want hij kreeg 70 van de 74 stem men en kwam daardoor bovenaan de voordracht. Vier stemmen waren blanco. Als eerste ondervoorzitter werd de heer J. Schilthuis (arb.) gekozen met 65 van de 72 stemmen. Ook nu waren er weer vier blanco stemmen. Derde voorzitter werd prof. Gerbrandy, die 63 van de 72 stemmen verwierf. Het was eigenaardig, dat de communisten blanco stemden toen het ging om een K.V.P.- of een P. v. d. A.-candidaat, maar blijkbaar tegen de A.R. geen bezwaren hebben Kort v.-as slechts de vergadering van de Eerste Kamer. De Senaat gaat op 13 October a.s. de Zondagswet be handelen. Prins Bernhard erelid. „The institution of Naval architects" (Scheepsbouwkun dig ingenieurs), dat van 14 tot 18 Sep tember een congres houdt in Schevenin- gen, heeft in het Kurhaus aan Prins Brenhard het erelidmaatschap .aangebo den. DE BILT ZEGT: Minder wind. In het Noordoosten van het land: vrij zonnig weer met een vrij krach tige tot matige Zuidoostelijke wind en iets hogere temperaturen dan gis teren. In het Zuidwesten van het land: vrij veel bewolking met later enkele buien. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen en on geveer dezelfde temperaturen als gis teren. NEW-YORK, 15 September. De Sowjet-afgevaardigde Wisjinsky heeft de algemene vergadering van de V.N., die vandaag weer is bijeengeko men, verzocht communistisch China tot de volkerenorganisatie toe te laten, in plaats van de Chinese nationalisten. Met 44 tegen 10 stemmen en twee onthoudingen, besloot men echter de kwestie der Chinese vertegenwoordi ging nog niet te bespreken. Voorts heeft de algemene vergadering tot voorzitster van de huidige zit ting gekozen mevr. Pandit van India. Zij kreeg 37 stemmen tegen Prins Wan van Thailand, de enige andere candidaat 22. Mevr. Pandit, de zuster van premier Nehroe, is de eerste vrouw, die op de voorzitterszetel komt. Voor de vergadering begon hebben de afgevaardigden een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de gevallenen in Korea. De af tredende voorzitter, de Canadese mi nister Lester Paerson, zei in een rede, dat wanneer de Koreaanse vredes conferentie slaagt, zij verstrekkende gevolgen ten goede kan hebben. Als zü echter zou mislukken, zou zij even grote gevolgen van het verkeerde soort kunnen hebben. DE EERSTE KLAP. Toen Paerson de verkiezing van zijn opvolger aan de orde wilde stellen, liep Wsjinsky naar het spreekgestoel te en stelde de toelating van commu nistisch China aan de orde. Hij vond, dat de afwezigheid van rood-China een grote belemmering was bij de oplossing van belangrijke kwesties, die vrede en veiligheid in de wereld raken. Zowel de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken als de Britse af gevaardigde stelden voor de kwestie niet in deze zitting te behandelen, doch uit te stellen tot volgend jaar, hetgeen werd aanvaard. KAPELLE, 15 Sept. In de heden middag gehouden vergadering van do gemeenteraad is het nieuwe uitbrei dingsplan van Kapelle door de raad besproken. De ontwerper van het plan, ir Wesselo, heeft er eerst een uiteenzetting van gegeven en vervol gens hebben de raSdsleden hun me ningen kenbaar gemaakt. In het plan is o.a. opgenomen een nieuw" industrieterrein en een nieuW sportterrein met gymnastieklokaal. Vooral dit laatste is zeer urgent en het bracht vele tongen in beweging. Het nieuwe sportterrein zou moeten kom a in de Vroonlandseweg, maat van verschillende kanten werden be zwaren naar voren gebracht tegen het onteigenen van goede cultuur gronden voor dit doel. Gisteren ontvingen wij zelfs een nieuwe abonné van een verre vriend uit Amsterdam. Die vond daar waarschijnlijk nog een „oude" Zeeuw, die prijs stelde op de regelmatige ontvangst van „Zeeuwsch Dagblad". Ja, hier geldt toch wel het spreekwoord: „Het bloed, kruipt waar het niet gaan kan." Misschien dat deze verre vriend al jarenlang in „Groot Mokum" woont, maar zijn geboortegrond trouw bleef. Nu demonstreerde hij dat door voor het „Zeeuwsch Dagblad" een nieuwe abonné te noteren. Zulk een bewijs van vriendschap doet ons allemaal goed. En wij twijfelen er niet aan of onze vrienden van „dichtbij" zullen voor deze vriendschapsdaad van „veraf" niet onder willen doen. Ook zij zullen er voor zorgen, dat hun nieuwe abonné op tijd arriveert bij hun „Zeeuwsch Dagblad". En wij wach ten Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Dagblad. Opg^./en door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1