TREK NOOIT ALLEEN DE BERGEN IN Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Wat de oude berggids vertelde Bond tegen het vloeken ontplooide grote activiteit Overval op landbouwer Kaiserschmarn eten in Kolmhaus Jong geleerd, oud gedaan Cr Is Kruiningen al droog 1 Hartelijk en ongedwongen Voedselpositie in de wereld verbeterd Diatdcg 15 Septembtr 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina t Ingezonden Mededeling (adv.) overgang brak de greep van de hou weel uit de wand en hij stortte neer. „Franz hou me" schreeuwde hij, maar het touw brak en hij stortte omlaag „Geen vrolijke geschiedenis he?" glimlachte hij. „Wacht, ik zal het goed maken". Hij rommelde even in een kastje en kwam toen terug met iets, dat in vloeipapier was gewik keld. „Hier" zei hij „het is echte Edelweisz. Ik heb ze zelf daarboven geplukt. Ik heb ze voorzichtig opgebor gen, deze tere zachte plantjes. Ik zal ze thuis inlijsten tussen twee glaas jes. Ik ben er erg trots op. AD. Het klimmen zit de jeugd in het bloed. Hier verschalkte ik enkele kinderen, verdiept in hun spel. De twee meisjes waren al op het rots blok geklommen e?t zij palmden vakkundig het touw in, dat een der jochies, volgens de regelen der kunst zich rond het middel had gebonden. MAYRHOFEN, September. De waardin van Kolmhaus reikt me het gastenboek. „Hier", zegt ze, „wilt U uw naam erin zetten? Dan spoedt ze zich naar haar keuken Ik blader het boek eens door. 's Kijken, zijn er dit jaar nog landge noten hierboven geweest? Ik vind er geen. Terugbladerend vind ik in Augustus 1952 de naam van een collega zowaar. Uit Groningen. Zou hij ook de 1850 meter zijn geklommen om Kaiserschmarn te eten? In de keuken, naast de gelagkamer sist het al veelbelovend en een heerlijke geur drijft naar me toe. Dan komt de waardin vriendelij k lachend binnen met het gerecht. Het is een soort dikke pannekoek met een heel bijzondere smaak en overgoten met vruchtensap. FAROEK WORDT GEDAGVAARD. CAIRO, 12 September. Ex-koning Fa- roek van Egypte zal worden gedagvaard op 14 December te verschijnen voor de Sjarei (religieuze rechtbank) teiHelipolis, teneinde de eis van zijn echtgenote Narri- man inzake echtscheiding en alimentatie te horen. Faroek heelt laten weten, dat hij de rechtzitting niet zal bijwonen en het is niet bekend, of hij zich er zal laten ver. tegenwoordigen. Het is zeven uur klimmen naar Kolmhaus en het laatste uur liep ik met een lege maag. De Kaiserschmarn is dus vlug verdwenen. Een glas ap pelsap er achter aan en ik kan weer vertrekken. Maar het is hier te gezel lig. In de keuken, tevens de ingang van deze „Wirtschaft", vind ik ook de waard, een knoestig heerschap, die bezig is met het verbinden van een le lijke zweer aan zijn arm. „Tja," zegt hij lachend, „hier boven moeten we ons zelf maar helpen, We kunnen niet zo maar even naar het dorp teruggaan." Hfl lieeit een wonderlijk geneesmid del. Een schijf ui, die hij verwarmd heeft op de hete kachelplaat. Vlak naast de pan met Schmarn!! „Vorige keer moest je toch wel naar beneden" zegt zijn vrouw nu. „Ja, toen had ik veertig koorts. Dan kun je toch met zonder dokter?" De man lacht gul. „Het hielp hoor. Toen ik terugging had ik nog maar 39 Ik ben voor het raam gaan staan. Prachtig is 'het uitzicht in de diepte. Daarlangs ga ik straks terug. Het is een lange maar gemakkelijke weg, heeft men mij verteld. De waard komt met zijn verrekijker aandragen en speurt de tegenoverliggende hellingen af. Dan schudt hij het hoofd. „Moet je kijken" zegt hij, daar ginds aan de overkant. Op handen en knieën de helling op. Die kunnen ook beter teruggaan." Ik kijk in de aangewezen richting. Ja, daar zie ik ze, de twee wandelaars. Of liever de kruipers. Moeizaam trap pen ze zich omhoog. GOEDE SCHOENEN EERSTE VEREISTE „Het is niet zo gemakkelijk voor buitenlanders hier" zegt de waard. „Tevéél mensen forceren hun krach ten." En terwijl hij naar mijn schoeisel kijkt zegt hij. „Ze denken maar, dat het een gemakkelijk werkje is, dat lo pen langs zo'n helling. Maar het wor den blaren, tot ze op het rauwe vlees lopen en niet meer thuis weten te komen!" Dank zij mijn hospita kan ik mijn voeten fier vooruitstrekken. Het is waar, de meeste touristen hier ont breekt het aan goed schoeisel. Ik on dervond het de eerste dagen en ware mijn hospita niet zo vriendelijk ge weest mij een paar stevige goedpas sende bergkisten van haar broer te lenen, dan had ik nimmer de mooie trips gemaakt waaraan ik nu zo'n prettige herinnering draag. „Woont U hier het hele jaar?" vraag ik. Hij schudt het hoofd. „Nee, nee 's winters wonen we in het dal. Dan kun je de hut niet meer vinden, zo dik ligt hier dan de sneeuw." MAYRHOFEN, September. Pen sion Strolz, gedreven door twee ge zusters staat bij de Hollanders goed bekend. Reisgezelschappen leggen aan bij „Villa Strolz" en degenen, die privé reizen trekken naar het pension zelf, waar men weliswaar heel wat landgenoten ontmoet, doch uiaar men rustig zijn vacantie kan doorbrengen. Toen wij een van de dames Strolz ontmoetten deed zij ons volkomen perplex staan. „U komt uit Zeeland nietwaar" zei ze. En vlak daarop: „Is Kruiningen al droog?" Fraulein Maria Strolz kent Zee land goed. Zij was er de gast van dokter Nieuw enhuizen. Doet U hem de groeten" zei ze vriendelijk. Hetgeen wij dus hier bij doen. In haar salonnetje lag op een tafeltje „De Ramp", Zó klein is de ■toe, e'.cl Opnieuw legt hij een schijf hete ui op zijn arm en komt dan weer bij het venster staan. „Kijk" zegt hij, „daar rechts die top is de Mösele, die is 3478 meter hoog en daar meer naar links de Schwarzenstein 3368 meter en die spitse top is de Floitenspitze met de Floiten- kees, de gletscher en daar links de Riesenfernergruppe. Dat is de Itali aanse grens en dat daar is de Ahorn- spitze." NOOIT ALLEEN GAAN Als ik hem vertel, dat daar het lijk van een Berlijns student is gevonden, die reeds twee dagen in het dorp werd vermist, fronst hij de wenkbrauwen. „Was hij alleen?" Ik vertel hem wat ik weet. Samen met een vriend zou hy de top beklim men, doch zijn metgezel durfde het niet aan wegens het slechte weer. Hij is toen alleen gegaan. Een paar dagen later vond een herder hem, neergestort. Hij moet niet direct dood zijn geweest, zo bleek uit het medisch onderzoek. Mijn gastheer knikt. „Ja, zo is het meestal. Is er iemand by, dan kan die direct hulp halen. Het is dom alleen te gaan klimmen. „Ik ben vroeger gids geweest in Ad- mond. Ik had daar steeds zo'n beetje m'n vaste klanten om te gaan klim men. Maar op zekere dag kwam een collega met een dame die een tocht met mij wilde maken. Laat ik U eerlijk zeggen, dat ik er weinig voor voel om met vrouwlui te gaan klimmen. Maar, laat ik ook met een zeggen, dat dit er een van het goede hout was. Vanuit Admond wilde ze een tocht over de Zuidgrat maken. Het was een tweedaagse trip en de eerste dag leverde niet veel moeilijk heden op. Maar de tweede dag kwamen we voor het geweldige rotsmassief te staan. Kort tevoren hadden we nog twee bergklimmers uit Admond ont moet, twee vrolijke kerels Franz en Otto. Zij wilden de Westwand beklim men. Een moeilijke tocht. Vraatzuchtige nevelslierten trokken langs de steile wand omhoog. Dat be tekende regen en ik waarschuwde mijn metgezellin, dat het wel eens een moeilijke klim zou kunnen worden. Maar zij wilde koste wat kost naar boven. Welnu, we deden de touwen rond en waren dus op leven en dood met el kander verbonden. Ik klom eerst. Langzaam ging het omhoog langs het geweldige massief. Toen kwamen we op een plateau. Aan de andere zijde zagen we het massief van de Weste lijke wand. Daar ergens moesten de twee anderen zijn. Juist toen we even neerzaten om te rusten, klonk die kreet, die ons door merg en been ging. Het was een wanhopige schreeuw gevolgd door een doffe slag. „Franz en Otto", flitste het door me heen. Nevel benam ons het uitzicht. Toen kwam er wat in zicht. Ik greep mijn verrekijker. En daar hing, als een stip tegen de grauwe wand een mens, zich vastklem mend, slechts beveiligd door een muur haak, wachtend op hulp. Het was een der beide vrolijke klimmers. Het ene touw king leeg, slingerend in de mor gen wind. „Hou vol, we komen" riepen wy. Toen begonnen we ylings aan de terugtocht. Er begonnen druppels te vallen en kort daarop barstte een onweer los. De slagregens benamen ons het zicht maar toch kwamen we snel vooruit. Een korte manoeuvre bracht ons naar de voet van de Westelijke wand. Lang behoefden we niet te zoeken. Stil lag daar het lichaam van een man. Het was Otto naar wien de dood had gegrepen. De oude gids zweeg even en keek me aan. Op zo'n moment ben je on verzettelijk. Ik weet niet meer hoe ik boven gekomen ben waar Franz met bloedende vingers aan een spleet hing. Maar ik kreeg hem omlaag. Later vertelde hij me, dat Otto voor uit was geklommen. Bij een korte Franse begroting voor 1954 lager dan voor 1953. PARIJS, 12 September. Na afloop van een Kabinetzitting heeft de Franse mi nister van Financiën medegedeeld, dat de begroting voor 1954 ongeveer 3.700 milliard francs zal belopen of ongeveer 100 milliard francs minder dan de totale uitgaven voor het lopende jaar. Het to taal der uitgaven van dit jaar is met on geveer 3.184 milliard francs al 100 milli ard francs kleiner dan het begrotingscijfer voor 1953. Het volgende jaar zullen de uitgaven voor de defensie worden verminderd. Frankrijk zal echter door Amerikaanse hulpverlening zijn militaire verplichtin gen, zowel in Europa als in Azië, ten vol le kunnen nakomen. uMAfcV.VAWAV.VsVsVsVA*»*.*.*»*,*,*»*,' Amateur-fotograaf had een goede dag. RABAT, 12 September. Op het ogenblik, dat de Marokkaanse huis schilder Allal ben Abdallah, gezeten in een oude Ford, poogde de nieuw gekozen sultan van Marokko te ver moorden door in volle vaart met de auto op het paard, waarop de sultan was gezeten, in te rijden, was een Marokkaanse amateur-fotograaf bezig een filmtoestel te beproeven. De man hield zich daartoe bezig met het ma ken van opnamen van de stoet van de sultan. Zo kon het gebeuren, dat hij het gehele verloop van de aanslag op de film vastlegde. De film is Vrijdagavond voor politieleiders en leden van het gerecht afgedraaid. Jaarverslag 1952 verschenen Bestrijding van vuile taal in boeken wordt aangevat 's-GRAVENHAGE, 14 September. In het thans verschenen jaarverslag over 1952 van de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heilige naam wordt mede deling gedaan van verhoging der activiteit. In 1952 trad, aldus het jaarverslag, bij zonder op de voorgrond de aanvraag van materiaal van de bond door gemeentelijke instanties. Niettemin bleven nog vele plaatsen en streken van ons land .onbewerkt. Daarentegen werden enkele zendingen met propagandamateriaal naar het buiten land gezonden en wel naar België, Suriname, Oost-Afrika en Canada, nadat een jaar daarvoor reeds contact was geweest met Engeland, Zwitserland en Dene marken. Het bestuur nam in overweging de ver spreiding van boekjes, speciaal voor de Amsterdammers zijn hartelijke en ongedwongen mensen en in die sfeer heeft zich het bezoek, dat het Konink lijk gezin vorige week aan Amsterdam gebracht heeft, afgespeeld. Zaterdagmiddag viel het hoogtepunt van dit bezoek: de opvoering van het spel „Juliana Regina" en het bloe mencorso in het Olympisch stadion. Op de eretribune had zich het Koninklijk gezin verzameld: H.M. de Koningin en Prins Bernhard en de drie jongste prinsessen. Daar had echter ook de be groeting plaats tussen de Koningin en haar moeder, Prinses Wilhelmina, die eveneens gekomen was om dit hoogte punt bij te wonen. Een zeer ongedwon gen begroeting, zoals de foto hiernaast toont. Zaterdagavond sprak de Koningin in de Koopmansbeurs tot de 2000 jongens en meisjes die uit alle delen nan het land gekomen waren om de woorden van hun vorstin te beluisteren. De Bij eenkomst was georganiseerd door de Nederlandse Jeugdgemeenschap in sa menwerking met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Nederlandse Stu dentenraad, de Nederlandse Jongeren- raad en het Ned. Olympisch Comité namens de Nederlandse sportorganisa ties. Op de foto ziet men H.M. tijdens haar rede, die ook per radio werd. uit gezonden. Koninklijk Paar uit Amsterdam vertrokken. AMSTERDAM, 14 September Om tien voor tien vanmorgen heeft het ko ninklijk paar aan de grens van Amsterdam bij de Hartveltseweg afscheid genomen van burgemeester mr Arn. J. d'Ailly en de hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager, waarna de koninklijke wagen zich in bewe ging zette naar het Paleis Soestdijk. Daar mede was een einde gekomen aan het be zoek, dat het koninklijk gezin aan Am sterdam gebracht heeft. jeugd. Voorts werd een plan opgezet voor de bestrijding van vuile taal en vloeken in boeken. Na het publiceren van deza actie, die als een aftasten van het publiek was bedoeld, mocht de bond 30.000 in stemmingen ontvangen. Bij een herhaald bezoek aan het hoofdbestuur van de P. T.T. kon geen toestemming worden ver kregen de wandkaarten van de bond in de postkantoren geplaatst te krijgen. Het bestuur houdt evenwel dit object van de propaganda in zijn aandacht. In samen werking met een der vlootpredikanten werden in enkele militaire verblijven de emaille bordjes van de bond aangebracht. Bij herhaling zal enige aandrang op de minister van Oorlog en Marine worden uitgeoefend met betrekking tot het vloe ken in het leger en op de vloot. In 1952 werden nieuwe affiches inge voerd op de stations van de Nederlandse Spoorwegen. Naast een aanzienlijk be drag, dat aan giften van de kerken werd ontvangen, heeft de bond ook een bedrag van ruim f 7.000.aan overheidssubsi dies ontvangen. Het aantal subsidiërende gemeenten is in 1952 opnieuw gestegen. De bond werd financieel gesteund door alle provinciale besturen en door 534 ge meentebesturen. Hoewel het aantal leden van de bond in 1952 iets is gestegen en de inkomsten, mede dank zij enkele extra giften, met ruim f 1750.omhoog gingen, werd als gevolg van de grotere activiteit op pro pagandistisch gebied een nadelig saldo van f 2388,64 geboekt. HELDEN, 13 Sept. Toen de 65- jarlge landbouwer L. uit Helden bjj Venlo per fiets van zijn weiland terug keerde, werd hij op een paadje staande gehouden door drie mannen. Eeti hun ner viel hem lastig, rukte hem van zyn fiets en begon een vechtpartij. De landbouwer werd door de vechtlustige zodanig toegetakeld dat het linkeroog ernstig werd gewond. Hij zal dit zelfs misschien moeten missen. Bovendien werd de linkerarm uit het gewricht ge slagen. De beide andere mannen, die reclas- santen van de inrichting ,,'s Konings Lust" bleken te zijn, namen niet deel aan het gevecht. Een van hen maakte zich uit de voeten, terwijl de andere de vechtlustige woesteling tot kalmte probeerde te brengen, waarop deze zich ook tegen hem keerde. De vecht jas bleek onder invloed van sterke drank te zijn. Hij was pas ontslagen uit de gevangenis te Roermond en had dit met de nodige glazen bier „ge vierd". Een gealarmeerde politieagent moest versterking afwachten teneinde de woesteling te kunnen overmeeste ren. Het bleek een inwoner van Til burg te zijn, die inmiddels weer ach ter slot en grendel is gezet. ROME, 14 September. Voor het eerst sedert de jaren voor de oorlog heeft de stijging der wereldproductie van voedsel in 10521953 gelijke tred gehouden met de groei van de wereldbevolking. Dit wordt medegedeeld in een rapport van de voedsel- en landbouworganisatie der V.N. De stijging der productie was gedeelte lijk het resultaat van de over het alge meen goede oogsten van het afgelopen jaar. De vooruitzichten voor 1953/54 zijn eveneens gunstig. Ongunstige weersom standigheden gedurende één of twee jaar zouden deze verbeterde voedselpositie op ernstige wijze echter kunnen beïnvloeden. Uiteraard zijn de verschillen in de diver se werelddelen groot. In Azië b.v. wordt de bevolking nog steeds onvoldoende ge- v5?. n Noord-Amerika is de productie- staging naar verhouding aanzienlijk gro ter dan de bevolkingsgroei, maar in het Verre Oosten is de productie per hoofd van de bevolking nog steeds 15 a 20% kleiner dan voor de oorlog, toen zij reeds onvoldoende was.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4