LANDBOUWHERZIENING IN RUSLAND de loupe DE SLUIKER Financiële steun en minder voorschriften voor de boeren Nederland grootste exporteur van Zuivelproducten WORDT DE SA AR WERKELIJK EUROPEES 1 Communistisch China eist deel neming van neutrale landen Politiek proces in Polen £te Radio. Lonen en prijzen Openbaar „Geen commentaar" K.L.M, kan meer Nederlandse piloten gebruiken Artsen achten verhoging tot f 6.000 onaanvaardbaar In dronken bui brand gesticht &Aenqi oni Dinsdag 15 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Al eerder hebben wij in deze kolommen ge" schreven over 't vraagstuk van lonen en prij zen en over 't overleg dat in de afgelopen we ken gevoerd is (en ook nu nog gevoerd wordt) in de Stichting van de Arbeid over de vraag met welk percentage de lonen ver hoogd dienen, te worden als de huurver hoging van kracht gaat worden. Wij heb ben destijds uitvoerig geschreven over de moeilijkheden, omdat de werknemers-afge vaardigden in deze Stichting van de Ar beid tevens het restant van de in 1951 vrij willig aanvaarde consumptiebeperking, on gedaan willen maken. Ook de werkgevers zien het redelijke hiervan in, maar over het percentage kan men het slecht eens worden. In de ach «.er ons liggende weken is hierover druk vergaderd en er is veel gerekend. Des kundigen van beide partijen hebben zich op deze materie geworpen en zo zijn de werk gevers tot een bepaald percentage gekomen en ook de werknemers. En deze percen tages liggen vrij veel uiteen. Dat dit een moeilijke en delicate situatie is, is zonder meer duidelijk als men weet, dat het de be doeling van de Stichting is een advies uit te brengen aan de regering. Wanneer dit een eenstemmig advies is, dan weet de regering, dat de gehele arbeidende bevol king hierachter staat e.i dat bij aanvaarding de arbeidsvrede in Nederland bestendigd zal blijven. Zou men in dt Stichting van de Arbeid niet tot overeenstemming kunnen komen, dan staat de regering voor een zeer moeilijke keuze en zijn de gevolgen nauwe lijks te overzien, noch op politiek, noch op sociaal-economisch terrein. De Stichting van de Arbeid is een li chaam dat niet in de openbaarheid werkt. En vooral een overleg als thans aan de gang is, dient zich volkomen achter de schermen af te spelen. Immers, van overleg kan geen sprake zijn als de onderhandelaars niet in staat zijn te geven .en te nemen. Als zij in dit geval b.v. absoluut gebonden zijn aan een bepaald percentage, dan behoeft men eigenlijk niet meer te overleggen, want dan is het bij voorbaat tot mislukking gedoemd. En zo gauw als de voorgestelde percentages aan iedereen bekend zouden zijn, dan worden ze eigenlijk onherroepelijk, want dan gaan prestige-overwegingen meetellen. Stel dat de werknemers een loons verhoging van 8 pCt redelijk zouden achten en zij zouden later genoegen moeten nemen met zeg 5 pCt, dan hebben zij in de ogen van hun mensen een nederlaag geleden. En aan werkgeverszijde ligt het uiteraard het' zelfde. Zeer bedroevend is het daarom dat enkele dagbladen gemeend hebben tot publicatie van de percentages te moeten overgaan, ter wijl de Telegraaf er nog een sensationeel verhaal bij fantaseert, waarin Dr Drees als bemiddelaar ten tonele wordt-gevoerd, ter wijl de heer Ruppert, de C.N.V.-voorzitter, als de eisende vakverenigingsleider wordt afgeschilderd. Dit is een heel slecht stukje journalistiek, dat blijk geeft van een ontstellend wan begrip. Voor de meeste journalisten, die zich met deze zaken bezig houden, waren de percentages geen geheim, terwijl men ook van de moeilijkheden van de Stichting van de Arbeidvop de hoogte was. Al sinds enige weken staan deze percentages plus de wijze waarop ze berekend zijn, in mijn zak boekje. Maar een fatsoenlijk mens, die inziet welke belangen hiermee gemoeid zijn, wacht zich wel om door voortijdige publicatie roet in het eten te gooien. Helaas blijkt de Ne derlandse journalistiek ook enkele onfat soenlijke leden te tellen. Na de indiscretie van Het Vrije Volk over de millioenennota is thans deze publicatie gekomen. Men zou zich haast gaan schamen om tot de Neder landse journalistiek te behoren! Het gevolg van deze publicaties zal onge twijfeld zijn, dat de onderhandelingen in de Stichting nog moeilijker zullen verlopen. Uiteraard is de boodschap van elk der be trokken partijen: „Geen commentaar" en de heer Ruppert heeft verklaard, dat de, be sprekingen gewoon door zullen gaan maar de wereld weet nu hoe de papieren liggen en prestige-overwegingen zullen een rol gaan spelen, ook al zal men trachten dat te voorkomen. Ook het geven van commentaar in deze rubriek lijkt ons op dit ogenblik ongewenst. Over de hele gang van zaken: al dat reke nen met gemiddelden zonder met allerlei verschillen rekening te houden, is hier al meermalen gesproken. Het is moeilijk daar van een voorstander te zijn en de bekende werkgeversverklaring heeft voor ons nog altijd veel aanlokkelijks. Hoe dit echter ook zij z— terwille van het landsbelang dat ons aller belang is, mag men de verant woordelijke mensen in de komende weken zeker veel wijsheid toewensen! Agrarische productie moet worden verhoogd MOSKOU, 14 September. Een nieuw pian voor de landbouw, dat door het centrale comité van de communistische party is goedgekeurd, beoogt een ho gere productie en een uitbreiding van de veeteelt in Rusland. Vergroting van de veestapel wii de regering bereiken door financiële steun en door het weg nemen van beletselen, die het de boeren moeilpk maakten zich te concentreren op de veefokkerij. Kroesjtsjef, die Zatèrdag tot de eerste secretaris van het centrale partg- comité werd benoemd, zei, dat de fokke ry in vele opzichten beneden het peil van voor de oorlog ligt en in sommige g evallen zelfs beneden het peil van 1928. Het was volgens hem noodzakelijk een aantal belangrijke maatregelen te treffen ter opvoering van achterlijke takken van de landbouw op collectieve boerderijen, staatsbedrijven, en in be paalde gebieden tot een hoger niveau, teneinde „een machtige stijging van de gehele socialistische landbouweconomie te bereiken". Na Kroesjtsjefs rapport te hebben aangehoord, heeft het centrale comité o.m. besloten in bepaaldle gevallen de YPENBURG, 12 Sept. Het vlie. gercorps van de K. L. M. zal volgend jaar bij de zomerdienst gestabiliseerd zijn op een aantal van 600. In het al gemeen sluit een vlieger bij de K. L. M. met 50 jaar zijn actieve vliegers loopbaan. Dit betekent, dat de Rijks luchtvaartschool 30 tot 35 leerlingen per jaar moet afleveren, wil de K. L. M. haar corps met Nederlandse vlie gers op peil houden. Gezien het feit dat er bij de training altijd enkelen afvallen, kan men veilig aannemen, dat leder jaar een nieuwe klas van 40 de R. L. S. moet binnentreden. Dit houdt tevens in, zo heeft de ervaring geleerd, dat men daarvoor acht keer zoveel aanmeldingen moet hebben, ge zien de strenge selectie, die men bg het accepteren van leerlingen moet aan leggen. Elk jaar doen 3000 tot 3500 jongelui hun eindexamen H.B.S. De R.L.S, zou dus tien procent van dit aantal leer lingen tot zich moeten trekken, het geen niet het geval is. Deze medede lingen over het „schaarsteprobleem" deed de heer L. A. de Lange, directeur der R.L.S. tijdens een excursie van Tweede Kamerleden naar Ypenburg Om het probleem op te lossen wordt veel propaganda gemaakt. Het volgend jaar zal men in overleg met 't departement van O. K. en W. op de scholen een actie beginnen om de jeugd primaire kennis omtrent het vlie gen bij te brengen. Na het bezoek van Ypenburg vlogen de Kamerleden naar het zweefvlieg- centrum op Teriet. Woensdag a.s. wordt nogmaals een excursie gemaakt. leveringsplicht van veeboeren te ver lagen, de aankoopprijs van gefokt vee te verhogen en de achterstallige leve ringen van veeboeren voor de afgelopen jaren te niet te doen. Ook de aankoop prijs van aardappelen en groenten zal worden verhoogd. VEEL MINDER VEE In zgn verslag, dat in de Russische pers een grotere plaatsruimte kreeg dan enige andere verklaring sedert Sta- lins overlgden, onthulde de secretaris, dat in 1952 het aantal stuks vee in de Sowjet-Unie met 2.200.000 stuks was teruggelopen en het aantal melkkoeien met 550.000. Het nieuwe program bestaat uit een aantal gedetailleerde technische maat regelen, waarvan er vele ten doel heb ben de boeren, van wie er velen eigen stukken land bewerken en tevens werkzaam zijn op collectieve boerderij en, betere geldelijke inkomsten te ver schaffen. De verleden maand ingevoerde land- bouwbelasting, die de grondbelasting voor vele boerderijen met de helft ver minderde, blijkt hét begin te zijn van een campagne om het leven op het plat teland te verbeteren. Kroesjtsjef gaf openlgk toe, dat in het verleden, toen gewerkt werd vol gens een politiek op lange termijn, een zwaar industriaiisatieprogram is inge voerd en dat de Sowje-Unie niet in staat is geweest de nodige aandacht te schenken aan de landbouw en de lichte industrie. Nu, met zijn machtige indus triële basis, was het land in staat zich te wijden aan verbetering van de land bouw. UTRECHT, 14 September. De Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft Zaterdag uitvoerig ge sproken over de door de regering voorge nomen verhoging van de loongrens van f 5025.en f 6.000.der sociale verzeke ring per 1 Januari a.s. Een gevolg van deze verhouding zou zijn, dat de werknemers, die tussen f 5025.- tot f 6.000.- der sociale verzeke- worden toegevoegd aan de ziekenfonds patiënten en dus voor de particuliere practijk van de artsen verloren gaan. De vergadering achtte deze uitbreiding onaanvaardbaar. Men zag de koppeling van het ziekenfondsenbesluit aan de ziek tewet als de primaire oorzaak van de be staande moeiiykheden der artsen en achtte de losmaking hiervan het eerste vereiste. De artsen erkenden de noodzaak van verzekering voor nader te bepalen risico's inzake de geneeskundige verzorging van personen met een inkomen, groter dan dat der thans verzekerde groepen, maar wa ren van oordeel, dat deze voorziening moet en kan worden gevonden buiten het kader van het geldende ziekenfondssy steem. Dank zij de gecondenseerde meik In 1952 ging 365.000 ton naar alle werelddelen ROME, 14 Sept. Nederland bezit de eerste plaats op de wereldrang lijst voor de uitvoer van zuivelproducten, maar ons land wordt daarbij op de voet gevolgd door Nieuw-Zeeland. Dit blijkt uit het F.A.O.-rapport: „The state of food and agriculture 1953". Ons land dankt zijn eerste plaats vooral aan de zeer grote uitvoer van gecondenseerde melk. Voor de andere zuivelproducten boter, kaas en melkpoeder is Nieuw-Zeeland de grootste exporteur. In totaal heeft Ne derland in 1952 een zuiveluitvoer bereikt van 365.000 ton tegen Nieuw- Zeeland 343.000 ton, gevolgd door Denemarken met 229.000 ton, Australië met 120.000 en de Ver. Staten met 105.000 ton. De Nederlandse boteruitvoer liep in 1952 iets achteruit ten opzichte van het voorgaande jaar, doch de export bleef met 50 millioen kilo op vooroor- logspeil. De Deense boteruitvoer daal de zeer aanzienlijk van 139 mill. kg. in 1951 tot 117 mill, in 1952. Daaren tegen nam de boterexport uit Nieuw- Zeeland het vorig jaar toe met niet Belangwekkend rapport van Mr van der Goes Raad van Europa zal dezer dagen moeten beslissen STRAATSBURG, 15 September. Vanochtend vergadert het bureau van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa om te beslissen of het rapport, dat mr Van der Goes van Naters in de commissie voor alge mene zaken heeft uitgebracht over de Saarkwestie, op de agenda van de Assemblee geplaatst zal worden. Zoals bekend vindt vanavond de openings zitting plaats. In het rapport-van der Goes wordt een vergaande poging gedaan van het Saargebied inderdaad een Europees gebied te maken. De Nederlandse rap porteur heeft er vooral de nadruk op gelegd dat zowel Frankrijk als Duitsland bereid zullen moeten zijn offers te brengen en te tonen dat het streven naar eenheid van Europa inderdaad oprecht bedoeld is. Volgens het te Ludwigshafen ver schijnende blad „Rheinpfaltz" bevat het rapport de volgende voorstellen: 1. De buitenlandse vertegenwoordi ging van de Saar en de defensie moeten worden toevertrouwd aan een Europese commissaris en een adjunct-commissaris. Beiden mogen geen Duitsers, geen Fransen en ook geen Saarlanderc zijn. De commis saris is verantwoordelijk aan het comité van ministers van de Raad van Europa. 2. De commissaris wordt bijgestaan door een commissie van vijf leden LOOSDRECHT, 12 September. De ern stige aanwijzingen, waarover de Rijks politie in Loosdrecht beschikte, dat de brand in Hotel „Djumpol" het gevolg zou zijn van brandstichting, hebben na een uitvoerig onderzoek tot resultaat geleid. De 25-jarige Hilversumse vertegenwoor diger M. is gearresteerd en ingesloten. Hij heeft bekend in een dronken bui na een drankfestijn in „Djumpol" een rol brandend closetpapier te hebben wegge worpen. De komende politieke conferentie die aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen, beraadslagen over de plaats en het tijdstip, waarop de be sprekingen zullen worden gehouden. Functionarissen te Washington heb ben verklaard, dat de Ver. Staten het voorstel van Lai over de ronde-tafel- conferentie, bg te wonen door een groep „neutralen", zullen verwerpen. In Londen verklaarde men, dat Enge land zich -tegen de poging van Lai om de kwestie van de politieke conferentie opnieuw in de V.N. te brengen, zal kanten. Ongeregeldheden in Transvaal. KLERKSDORP (Transvaal), 16 Sept. Zestig inheemsen hebben Maandag in een dorpje nabij Klerksdorp, een aanval gedaan op twee Europese func tionarissen en zes inheemse politie mannen. Enkele inheemsen en één der Euro peanen we: den gewonden. De ongeregeldheden braken uit, doordat kort te voren 40 inheemsen waren gearresteerd, omdat zij zich on wettig in het plaatsje ophielden. Vier aanbevelingen van premier Tsjoe en Lai HONKONG, 14 Sept. De minister-president van Communis tisch China, Tsjoe en Lai, heeft de secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjoeld, medegedeeld, dat zijn door de Algemene Vergadering der land niet kan instemmen met de V.N. goedgekeurde resolutie om trent de samenstelling der partijen op de Korea-conferentie. Hij deed vier aanbevelingen, n.l.: 1. Op de conferentie zullen de staten, die aan de oorlog in Korea hebben deel genomen, worden vertegenwoordigd, alsmede de Sowjet-Unie, India, Pakis tan, Birma en Indonesië. 2. De besprekingen moeten in de vorm van een ronde-tafelconferentie worden gehouden. Beslissingen verkrijgen eerst rechtsgeldigheid, wanneer zij zijn goed gekeurd door alle landen, die strijd krachten in Korea hebben of gehad hebben. 3. De Chinees-communistische en Noord-Koreaanse regeringen moeten worden uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden naar de achtste zitting der Algemene Vergadering van de V.N., waarop zou moeten worden gesproken over uitbreiding van het aantal ter con ferentie te vertegenwoordigen landen. 4. Zodra men overeengekomen is welke staten ter conferentie vertegenwoor digd zullen zijn, moeten vertegenwoor digers van landen van beide partijen, LONDEN, 14 September. Radio-War- schau meldt, dat mgr Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce in Midden-Polen, te recht zal staan wegens spionnage, tegen de staat gerichte propaganda en onder mijnende activiteit. Andere beklaagden zijn drie priesters en een kloosterzuster. De spionnage zou zijn geschied ten be hoeve van de V.S., het Vaticaan en het Nationale comité voor een vrij Europa te New York. Kaczmarek zou aan het hoofd hebben gestaan van een groep geestelijken, die economische, politieke en militaire inlichtingen zou hebben verza meld en uitgeleverd. De bisschop van wie beweerd wordt, dat hij ook met de Duitsers heeft geheuld, is de eerste Poolse bisschop, die na de tweede wereldoorlog terecht zal staan. Het zal het eerste grote politieke proces in Polen zijn sedert de dood van Stalin. uit landen van dc Raad van Europa of van de nationaliteit der landen die het Saargebied moeten waar borgen (Frankrijk, Duitsland, En geland en de Ver. Staten). 3. De commissaris vertegenwoordigt het Saargebied met een raadgeven de stem in het comité van ministers en in de ministerraden van de ko len- en staalgemeenschap en de Eropese Verdedidingsgemeenschap. 4. De gemeenschappelijke Frans-Saar- landse markt blijft bestaan voor een periode van 50 jaar of tot er een gemeenschappelijke Europese markt zal zijn ontstaan. De franc blijft het betaalmiddel in het Saar gebied tot een Euorepese munteen heid is geschapen. De Saarlandse kolenmijnen worden eigendom van het Saargebied en moeten door dit gebied zelf geëxploiteerd worden. 5. De uitvoerende macht op binnen lands gebied berust bij een vrij ge kozen Saarlandse regering. 6. Voor het oprichten van partijen en kranten en het houden van open bare vergaderingen zal voortaan geen machtiging meer nodig zijn. Als de Raad van Europa met dit rapport accoord gaat zal er een inter nationale conferentie gehouden dienen te worden, waaraan Duitse, Franse en Saarlandse afgevaardigden moeten deelnemen plus vertegenwoordigers van de Raad van Europa, van het ge zagsorgaan van de K.S.G. en van de Ver. Staten. Op deze conferentie zal een nieuwe grondwet voor het Saai- gebied moeten worden uitgewerkt. Bij een volksstemming onder toezicht van de Raad van Europa zullen de Saar- landers zich hierover moeten uitspre ken. minder dan 37 mill, kg tot 186 mill, kilo. KAAS. De kaasuitvoer uit Nederland ver toonde een stijging ten opzichte van 1951. Zij kwam van 73 op 78 mill. kilo. (Voor de oorlog 60 mill.). De Deense kaasexport steeg zelfs met 8 mill, tot 54 mill. kilo. Ook Italië, Zwitserland en Australië konden hun uitvoer ver hogen, doch de uitvoer uit Nieuw- Zeeland vertoonde een scherpe daling met 15 milL kilo, tot 93 mill. Nieuw- Zeeland bleef echter, evenals voor de oorlog, 's werelds grootste kaasexpor teur. GECONDENSEERDE MELK. Wat de uitvoer van gecondenseerde melk betreft bleef Nederland ook in 1952 onbetwist aan de kop, al is het „monopolie" van ons land op dit ge bied niet meer zo groot als voor de oorlog, toen het ongeveer drie kwart van de wereldexport voor zijn reke ning nam. Thans is dit ongeveer de helft. Ten opzichte van 1951 steeg de Nederlandse export van gecondenseer de melk in 1952 met 24 mill, tot 199 mill. kilo. Daarentegen werd de Ame rikaanse uitvoer ongeveer gehalveerd tot 57 mill. kilo. Denemarken komt met 46 mill, op de derde en Australië met 35 mill, op de vierde plaats. MELKPOEDER. De Nederlandse uitvoer van melkpoe der bleef zich ook in 1952 in stijgende lijn bewegen: 38 mill, tegen 22 mill, kilo in '"öl. Nieuw-Zeeland kwam van 37 op 52 mill, kilo, doch de uitvoer uit de Ver. Staten daalde met 30 mill, kilo tot 46 mill. Denemarken neemt met een uitvoer van 12 mill, kilo een bescheiden plaats in. „Stichting schadeloosstelling voor Joden" opgericht. AMSTERDAM, 14 September - Op gericht is de „Stichting Schadeloosstel ling voor Joden", die ten doel heeft het langs wettelijke weg verkrijgen van schade loosstelling hebben in Nederland wonende of gewoond hebbende Joodse Nederlanders voor door hen gedurende de vijandelijke be zetting van Nederland geleden schade ten gevolge van vrijheidsberoving (deportatie), lichamelijk of geestelijk letsel. Honderden ex-politieke gevangenen, in de oorlog gegijzelden, nabestaanden van door de Duitsers vermoorde Nederlan ders e nautoriteiten zijn Zaterdagmorgen de jaarlijkse stille tocht langs dodencel 601 in de cellenbarakken van het „Oranje Hotel" in Scheveningen gemaakt. JAN DE HARTOG SCHREEF „DE ^LEINE ARK". Opbrengst is voor het Rampenfonds AMSTERDAM, 12 September. Jan de Hartog heeft de gehele opbrengst van de eerste oplagen van zijn nieuwe roman „De kleine ark" afgestaan aan het Ram penfonds. Het boek zal dit najaar gelijktijdig in het Nederlands, het Engels en het Frans verschijnen. Andere vertalingen zijn In voorbereiding. Ook de uitgevers, de illu strator, vertalers, drukkers, binders en papierleveranciers zullen de netto op brengst aan het Rampenfonds afdragen. Jan de Hartog, die tijdens de ramp met zijn boot in Zeeland was, geeft in zijn oman een beeld van die dagen, gezien door de ogen van twee kinderen, een kat, een hond en een konijn. De Nederlandse itgave zal worden geïllustreerd door jeva. De opening is niet groot en boven dien versperd door een ijzeren stang. Maar Verwolde heeft zijn maatregelen wel terdege overwogen. In een oog wenk zet hij een van de ladders, die hij bij het herstellingswerk gebruikt, tegen de° muur, klimt er op en rukt met alle macht aan dg stang, door ouderdom ingeroest. Geleidelijk komt het ijzer losser te zitten, maar onge lukkigerwijze komt er een deel stenen en kalk mede, dat, op de grond val lend, behoorlijk lawaai veroorzaakt. Zij houden de adem in en wachten vol spanning, of de schildwachten aan de voorkant van het gebouw iets heb ben vernomen. Het moet haast wel, want in de stilte van de nacht is het geluid overduidelijk geweest. Wonder boven wonder heeft blijkbaar niemand het gedruis gehoord. Want niet één komt er opdagen. Na enkele ogenblik ken, die een eeuwigheid schijnen, durft de metselaar verder gaan, „Nu naar boven en probeer je er door te wringen. Ik blijf hier op Frits wachten", fluistert Verwolde. „Maar maak spoed, Hanna. Er is geen tijd te verliezen!" Hanna aarzelt geen moment. Haar neef is nog niet uitgesproken, of zij staat al halverwege de ladder en en kele ogenblikken later wringt zij zich door het gat, wat niet eenvoudig gaat en wat haar schrammen en builen op levert. Natuurlijk is Frits Zijier, die op de brits lag, ontwaakt uit een lichte slui mer: er wordt aan de stang in het luchtgat gerukt; men doet pogingen om hem te bevrijden, hoe dan ook! Hij is op zijn qui vive en wacht in de grootste spanning. Hij bespeurt, dat er iemand door de opening tracht te komen. Zodra hij er bij kan, strekt hij de armen uit, om dan tot de ontdekking te komen dat hij met een.... vrouw te maken heeft. Even flitst hem de gedachte door het hoofd: zou dat Hanna zijn? Maar dat kan toch niet! „Nog een paar rukjes, Frits", hoort hij dan fluisteren. Het is Hanna Het is zijn eigen, lieve vrouw, die deze waaghalzerij uithaalt! Een golf van onzegbare dankbaar heid stijgt in hem op; zij heeft alle reden om hem, door zijn gedrag, met verwijten als het ware te overladen en in plaats daarvan waagt zij haar leven voor hem ladder, staat op de grond en wordt bij een arm gevat. „Geen woord", fluistert Jacob Ver wolde. „Doe alleen wat ik zeg!" Hij pakt de ladder en zet die terug op haar plaats. „Volgen!" Binnen het half uur is de bevrij ding van de sluiker voltrokken. Rus tig steekt de metselaar de sleutel weer in het slot. Maar dan houdt Frits hem tegen. Nu pas komt hij goed tot bezinning. „En Hanna dan, Jacob? Waar blijft FEUILLETON Aflevering 17 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Enige seconden later liggen man en vrouw sprakeloos in eikaars armen.. Dat zwijgen duurt slechts een paar ondeelbare seconden. Hanna is de eer ste, die spreekt. Want hij is even te verbouwereerd. „Niet praten, Frits. Gauw je boven- kleren uit doen en die van mij aan. Vlug! Dan naar buiten. Jacob staat op je te wachten!" „En jij dan?" weerstreeft hij on middellijk. „Gauw! Opschieten! Of we "zijn verloren. Ik volg wel!" In een oogwenk zijn dan de kleren verwisseld. Hanna bukt zich. „Klim op mijn rug." De lenige Frits heeft snel het gat te pakken en wringt zich op zijn beurt door de opening. Hij vindt de mijn vrouw? Ik ga geen stap verder voor zij in veiligheid is!" „Die is veilig, kerel! Haar gebeurt niets! Mijn vader staat er borg voor. Men kan, men mag haar niets doen. Vooruit, opschieten! Geen getreuzel!" Gevolgd door zijn neef, die niet zo spoedig verzoend is met de gang van zaken, maar besluit zich willoos aan de leiding van Verwolde. te onder werpen, gaat de metselaar dezelfde weg terug, die hij, drie kwartier ge leden, met Hanna heeft gelopen. Ook nu ontmoet hij niemand. Het is ver wonderlijk hoe alles meeloopt. Ook de verdere maatregelen heeft Jacob Verwolde, in overleg met zijn vader, genomen. In zijn woning ligt de volledige kleding van een veekoop man, zoals die gedragen wordt in de Zuidelijke Nederlanden, welke kleren Frits moet aantrekken. „Hier is een rolletje met honderd franken, dat ik in de mantelzak van je vrouw vond. Dat geld kan je te pas komen. En nu moet je verder goed luisteren. Ik heb hier twee geldige paspoorten, die mijn vader heeft klaar gemaakt. Op de ene heet je: Jacques Huijsser en je bent veehandelaar van je beroep. Dat paspoort steek je in je zak, om te gebruiken als het nodig is. En dan is hier nog een ander paspoort, daarop heet je: Jacob Heilman, van beroep landbouwer. Dat verberg je op je blote borst. Als je nummer één niet meer gebruiken kunt, neem je num mer twee. Ik ga je nog even de baard afscheren, want die zou je kunnen verraden. Je mag hem niet meer laten groeien. En nu is het zaak, met spoed te verdwijnen. De poorten zijn natuur lijk dicht. Maar ik weet een doorwaad bare plaats In de stadsgracht. Met mijn waterlaarzen kun je er door. Je begrijpt: als je gepakt wordt, betekent dat vast je doodvonnis. Ze moeten je dus niet in handen krijgen. Hier is eer- mes met schede. Te hopen is, dat je het niet behoeft te gebruiken, maar als het moet, dan moet het. Zie door België naar Antwerpen te komen. Door België, versta je? En nu: Ga met God. En houd je dapper!" „Jacob, dank, dank voor al wat je gedaan hebt. God vergelde het je. Zorg voor mijn vrouw. Zeg haar, dat z«j op de haar bekende geheime plaats genoeg geld kan vinden om voorlopig te leven. En., en mijn kinderen Zij stem stokt. „Een kerel zijn, Frits. Géén tranen. Vooruit! Geen minuut langer talmen. Hoe verder je over enkele uren weg bent, hoe liever. Ik breng je naar de stads-gracht om de ondiepe plaats aan te wijzen. Je kunt er gerust door wa den." De Ned. Herv. Kerk en de dierenbescherming. 's-GRAVENHAGE, 14 September - De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren geadviseerd de aandacht van de Hervormde gemeenten op de betekenis van het Evangelie ten opzichte van de rechte verhouding mens en dier te vestigen, waardoor het invloed oefenen op de leden der gemeenten ongetwijfeld zal worden be vorderd. Voorts deelt de generale synode mede, dat met grote belangstelling wordt kennis genomen van het streven van dierenbe scherming. Koninklijke bemiddeling voor behoud van „Avifauna" gevraagd. AMSTERDAM, 14 September Een zestal Nederlanders, dat zich de tolk ge voelt van de Nederlanders en buitenlanders, die de sluiting van het vogelpark Avifauna zeer ter harte gaat, heeft zich met een te legram tot de Koningin en Prins Bernhard gewend, waarin wordt gevraagd om bemid deling tot behoud van het park. LONDEN, 12 September. Bulgarije heeft de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, verzocht de Griekse re gering mede te delen, dat Bulgarije be trekkingen van goede nabuurschap met Griekenland wil aanknopen. De Bulgaar se regering heeft voorgesteld de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen te hernieuwen. In het verzoek aan Ham marskjoeld zegt Bulgarije nog, dat alle onopgeloste geschillen tussen beide lan den uit de weg geruimd kunnen worden door gemeenschappelijke besprekingen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amus, muz. 13.50 „Boris Godounov", opera (3e en 4e acte). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mi litaire reportage. 18.00 Tenor en piano. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisatie-avond. 21.30 Gram. 21.45 Hammondorgel. 22.00 „In het land van de Mau Mau", repor tage. 22.10 Kamerkoor. 22.38 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.- ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgelspel. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hawaiian muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Instr. kwintet. 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Omr. ork. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Kamer- muz. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Mr W. G. A. de Meester: „De Neder landse Rijnvaarder, vrachtvaarder van West-Europa." 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 19.30 R.V.U.: Dr H. Groot: „Waar heid en verdichtsels over de sterren". VARA: 20.09 Nws. 20.05 Parlementair overz. 20.15 Lichte muz. 20.40 „De sterken voor de zwakken". 20.50 „Ontmoeting op de Brenner", hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Joods progr. 22.00 Lichte muz. 22.25 „Cul tuur en aardappelen", caus. 22.40 Koor- conc. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Espe ranto. 23.20 —24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Koorzang. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Symph. ork. 15.00 Gram. 15.30 Symph. ork. 16.00 Gram. 16.15 Gev. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Vlaams progr. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Operette-muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3