Ni@uws uit de Provincie. Nationale bondsdag van het C*J*M*V+ in 1955 in Zeeland? Herinneringen aan Mr Willem Schorer, GEMEENTERADEN Prov. Bondsdag 1954 komt in Gent Medaille van de Koningin bleef in Groede AXEL HERDENKT DE BEVRIJDING Raad vaa Kruidingen Woensdag bijeen Amsterdams pierement trekt door Schouwen Jo Vincent neemt afscheid Wordt U gekweld Inplaats van krotwoningen normale woningen Jeugdgebouw en gerestaureerde orgel in gebruik genomen Gulle gevers Goes. Zierikzee. T erneuzen. een knap rechtsgeleerde en een „progressief man" l Zeeuwse Wandelingen Dinsdag 15 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Provinciale Commissie Zeeland bijeen GOES, 14 September. De Provinciale Commissie van het C.J.M.V. heeft tijdens de jongste vergadering, die dit weekeinde in Breskens is gehouden, besloten het Bondsbestuur te verzoeken de Nationale Bondsdag in 1955 in Zeeland (vermoede lijk in Middelburg) te houden. Verwacht wordt, dat het Bondsbestuur dit aanbod zal aanvaarden. Besloten is voorts de Provinciale Bondsdag van het volgend jaar op Tweede Paasdag samen met de C.J.V.F. en Vlaamse jeugdbonden te houden in Gent. By het Bondsbestuur is er verder op aangedrongen, indien mogeiyk op korte termyn, met een delegatie naar het rampgebied, voornamelijk Schouwen- D uiveland, te komen om over het werk in de getroffen streken te praten. HET GAAT GOED MET DE MOSSELEN! YERSEKE, 14 Sept. Met de mossel verzending gaat het heel goed. De 1ste September j.l. was reeds 26% van het totale kwantum mosselen geleverd en uitgevoerd. Het is wel jammer dat onze Zeeuwse mosselen niet een groter deel van de leveranties uitmaken: de aanvoer van Waddenmosselen is ongeveer 90%. Er is tijdens de vergaderingen veel aandacht besteed, vooral aan het werk op Schouwen en Duiveland, dat wanneer dit eiland weer droog is, overal met kracht moet worden aangepakt. Bovendien is het werk onder de vreemde arbeidskrachten een probleem, dat aandacht verdient en het C.J.M.V. wil graag met anderer. trachten dit vraagstuk tot een oplossing te brengen en iets voor al die arbeiders te doen. Een ander vraagstuk is het werk op Noord-Beveland. Ook hierover is ge sproken en binnenkort zullen bespre kingen worden geopend om in alle I glaatsen van dit eiland te komen tot l .J.M.V. ot C.J.V.F.-werk. Menige C.J.M.V. in Zeeland heeft een bibliotheek en voor hen liggen er in de Provinciale subsidieregeling mogelijkhe den. Om dit alles provinciaal te bezien is er een commissie gevormd, waarin verte- genwn rdigers uit alle delen der provin cie zitting hebben. WERKPROGRAM. Op het werkprogram voor het nieuwe seizoen komen voor: Op 20 Februari 1954 een voorjaarswerkvergadering te Goes; Tweede Paasdag Bondsdag te Gent en op 8 en 9 Mei een weekeind voor bestuur ders en jongensleiders te Zaamslag. Voor de organisatie van de Provinciale Bondsdag samen met C.J.V.F. en Vlaam se Protestantse jeugd Is een regelings commissie al aan het werk. Gedacht wordt aan een morgenbüeenkomst, waar gesproken wordt, een middagvergadering met een toneelstuk en spel, voorts enkele excursies, een mars door de stad en een slotbijeenkomst in de openlucht. Men verwacht, dat er voor deze „buitenlandse" Bondsdag grote belangstelling zal be staan. Naast deze vastgestelde data zijn er in ringverband instructiebijeenkomsten ge organiseerd, waar bestuurders van C.J.M. V.'s worden voorgelicht over de nieuwe methodiek. De jongensleiders krijgen, eveneens ringsgewijze, hun cursusavon den. Het bezoek aan de afdelingen door leden der Prov. commissie, zal evenals andere jaren, ook nu weer doorgang vin den. Ooft- en tuinbouwfeest te Groede. GROEDE, 14 September De prij zen voor de inzendingen van fruit e.d. op de Ooft- en Tuinbouwtentoonstel ling, die gehouden wordt naar aanlei ding van het 75 jarig bestaan der Mij voor Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch Vlaanderen, werden als volgt toegekend Groep 1 (handelsfruit)le prijs met 88 punten, en winnaar van de medaille, geschonken door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot; le prijs met 85 punten, medaille van de vereniging „Cerus" te Oostburg, de Ned. Federatie van fruit telers. Groep 2 (particuliere inzendingen door beroepskwekers en amateurs): le prijs met 98 punten, winnaar zilveren medaille van wethouder C. Cijsouw, Groede, de heer A. Dossche; le prijs met 95 punten, winnaar zilveren me daille gemeente Nieuwvliet, W. Leen- jiouts, Aardenburg; le prijs met 91 punten en winnaar zilveren medaille gemeente Biervliet, de heer A. Dijk te Biervliet. Groep 3. (groenten ingezonden door amateurs): le prijs met 94 punten en winnaar zilveren medaille, beschikbaar gesteld door Z. K. H. Prins Bemhard, de afdeling Zuidzande van de Mij voor ooft- en tuinbouw; le prijs met 89 pun ten, winnaar zilveren medaille gemeen te Breskens, J. de Jonge te Schoon- drjke; le prijs met 87 punten en win naar zilveren medaille van H. M. at Koningin, de afd. Groede van de Mij tot bevordering van ooft- en tuinbouw le prijs met 86 punten en winnaar zil veren medaille burgemeester van Groe de W. v. d. Walle te Groede; le prijs met 85 punten en winnaar zilveren me daille gemeente Retranchement, W. Leenhouts te Aardenburg. Groep 4. Eervolle vermelding win naar zilveren medaille burgemeestei. van Oostburg, J. B. Aars te Oostburg. Het aantal inzendingen was terugge bracht van zes op vier afdelingen, om dat deze minder groot waren, dan aan- inkelijk werd verwacht. AXEL, 14 Sept. Zaterdag 19 Sep tember gaat Axel de bevrijding her denken. Des middags te ongeveer 10 voor drie zullen de Poolse gasten ten stadhuize worden ontvangen. Om hall vier volgt de kranslegging op het grat van mevr. Szydlowski door de vereni ging „Axel-Polen" en zullen door het gemeentebestuur bloemen worden ge legd op de graven der .burgerslachtof fers. Ook bij het Poolse monument in de Zeestraat zal een bloemenhulde wor den gebracht. Het slot van de middag -ormt een kranslegging bij het Poolse .ruis aan de Kanaaldijk, waarbij zaï „orden gezongen door een koortje o.l.v. ce heer J. Smies. Des avonds concerte ren achtereenvolgens Concordia, Hosan na en Mondaccordeola op de Markt. Om half zeven volgt een gecostumeerae voetbalwedstrijd bij de jeugdherberg en om 9.15 vormt een bevrijdings vuur bij de „Bleije Haghe" het slot. KRUININGEN, 14 Sept. Woens dag vergadert de gemeenteraad van Kruinlngen. Er zal een voorstel woi den behandeld tot toetreding tot de N.V. Bouwkas Noordnederlandse ge meenten, teneinde gunstige voorwaar den te bereiken voor particuliere wo ningbouw. Voorgesteld wordt gelden beschikbaar te stellen aan de bijzon dere school te Kruinlngen voor het aan schaffen van nieuwe leermiddelen en schoolmeubelen. Voorts vragen B. en W. een credlet van f 2520 voor het maken van een fundering voor een houten verenigings lokaal te Oostdijk, welk gebouw door de gemeente Apeldoorn ls geschonken. Tenslotte zal van de raad een prln- cipe-beslult gevraagd worden met be trekking tot de aankoop van door de watersnood beschadigde woningen in 't kader van de krotopruiming. De busverbinding tussen Breskens en Hoofdplaat. HOOFDPLAAT, 12 September. De raad van Hoofdplaat heeft in een spoedeisende vergadering gesproken over de busver binding tussen Hoofdplaat en Breskens naar aanleiding van een protest van de inwoners van Nummer Eén en Slijkplaat. Medegedeeld werd dat Prov. Staten een regeling hadden getroffen waarin vanaf 1 October vijf maal per dag een bus over Nummer Eén naar Breskens zal rijden. De Z.V.T.M. heeft echter een klacht inge diend over de slechte weg zodat deze verbinding vele moeilijkheden oplevert. De zaak zal nu nog nader bekeken wor den. ZIERIKZEE, 14 September Na de tournee van de Politiekapel zorgt de ge meente Amsterdam ervoor dat Schouwen- Duiveland deze week nog meer muziek krijgt. Gisteren is n.I. een echt Amsterdams pierement voor een verblijf van enige da gen op het eiland al te Bruinisse gearri veerd. Het voorlopig programma luidt: Maandag: Bruinisse; Dinsdag: enige ge meenten in de corridor, w.c. vermoedelijk Noordgouwe en Zonnemaire. Woensdag Zierikzee. Donderdag: de Westhoek: Re- nesse, Burgh en Haamstede. Vrijdag: Brou wershaven en Dreischor. Overdag zal het pierement door de straten rijden, maar ge tracht zal worden verschillende scholen te bezoeken om voor de schoolkinderen te draaien. Ook ligt het in de bedoeling te Bruinisse, Zierikzee, Renesse en een der gemeenten in de corridor ook des avonds een „openluchtconcert" te geven. MIDDELBURG. 14 Sept. De be kende sopraan Jo Vincent, die besloten heeft zich van het podium terug te trekken zal In Zeeland nog een laat ste concert geven. Op Dinsdag 22 Sep tember zal zij optreden in de Oost- kerk te Middelburg, waar zij, bege leid door de organist Jan Rijn, de lie deren zal laten klinken, zoals alleen zij ze brengen kan; liederen van Schubert, Bach en van Mozart. Het moet deze grote zangeres zwaar gevallen zijn, dit besluit te nemen en we zijn er van overtuigd, dat velen haar, wier naam internationale klank heeft gekregen door haar optreden met 's werelds grootste dirigenten, nog eenmaal hulde zullen willen brengen. PROV. SCHIETWEDSTRIJDEN TE ST. ANNALAND. ST. ANNALAND, 12 Sept. De schietsport stond vandaag te St. Anna- land in het middelpunt der belangstel ling. Op de schietbaan der schietvereni ging „Prinses Juliana" werden n.I. prov. schietwedstrijden gehouden. De voor zitter der plaatselijke schietvereniging, de heer A. A. Goedegebuure Abr.zn., sprak een kort openingswoord. Vooral in de namiddaguren heerste er een ge zellige drukte op de schietbaan, daar er diverse verenigingen uit de provincie naar St. Annaland waren gekomen, ofn de schietsport te beoefenen. Daar deze wedstrijden Zaterdag 19 September nog worden voortgezet, is het thans nog niet mogelijk de uitslagen bekend te maken. Voor deze wedstrijden werden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De tweede dag van de wedstrijd zullen ook de Nationale Reserve en het Politie korps van het eiland Tholen hun mede werking verlenen. Ingezonden Mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, w ar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Aanwinst voor Axel OOSTERLAND. Wethouder Zeijler behuldigd. Tijdens de j.l. Vrijdag gehouden raads- vergaderingu is wethouder C. M. Zeijler even in de bloemetjes gezet. Veertig jaar geleden werd hij n.I. beëdigd als raads lid en dertig jaar geleden begon hij zijn wethoudersloopbaan. Burgemeester Lau- rense hield een toespraak en wenste, dat de heer Zeijler nog lang voor deze ge meente zal mogen werken. Medegedeeld werd, dat de gemeente Soest een motorbrandspuit ter beschik king heeft gesteld, die thans te Sir Jans- land is gestationneerd. De raad bekrach tigde de noodverordening, die op 1 Sept. j.l. is uitgevaardigd. Volgens deze veror dening is het aan niet-inwoners der ge meente verboden zich zonder verblijfs vergunning in de gemeente op te houden. Voorts is het een ieder verboden zich zonder vergunning tussen 20 en 6 uur in de openlucht op te houden en tenslotte mag men zich niet bevinden in een wo ning of gebouw zonder schriftelijke toe stemming van de bewoner of gebruiken. Aan de heer W. Geuze, ambtenaar ter secretarie, die te Domburg is benoemd tot ontvanger en le ambtenaar werd eer vol ontslag verleend. De aftredende le den der woonruimtecommissie werden herkozen. Nadat de burgemeester mede deling had gedaan van de plannen om Oosterland via een plastic buisleiding van water ter voorzien volgde de rondvraag. Naar aanleiding van vragen werd mede gedeeld, dat op particuliere erven aange spoeld wrakhout niet als eigendom mag worden beschouwd, en dat door B. en W. erop zal worden gelet, dat er geen wo ningen worden betrokken die voor de evacuatie door anderen bewoond zijn ge weest en waarvan bekend is, dat de in woners vermoedelijk niet zullen terug keren. BIERVLIET. Wegverbetering Havenstraat. BIERVLIET. Tijdens de dezer da gen gehouden raadsvergadering is me degedeeld dat goedkeuring is ontvangen voor het maken van een wegverhar ding in de Havenstraat voor een be drag van f 10.140, welk werk ts ge gund aan de aannemers C. de Ruijsscher te Biervlet en P. A. Rammelo te Phi lippine. Besloten werd de jaarwedden van het gemeentepersoneel te verhogen volgens de jongste salarisherziening voor het burgerlijk rijkspersoneel. Hter- ua ging de raad over in besloten zit ting. Na de heropening gaf de voor zitter enige toelichting op het beplan tingsplan voor het marktplein. Bij de rondvraag wees de heer A. J. van Hoe ve (C. H. U.) op het grote nut van ver- keersonderwijs op de lagere scholen. Hij bepleitte het geven van practische lessen, hetgeen hem dan ook werd toe gezegd. BROUWERSHAVEN. Brouwershaven zal drie door het water beschadigde krotwoningen opruimen en drie nieuwe woningen neerzetten aan de Poort- dijksstraat. Dit is meegedeeldop de dezer dagen gehouden raadsvergadering. Van de directie van de Centrale Dienst is een plan binnengekomen voor het tref fen van voorzieningen om overlast van water op de haven te voorkomen. De raad besloot eerst het rapport van het technisch bureau der Ver. van Ned. Gemeenten af te wachten. Tot leden van de woonruimte commissie werden benoemd de heren A. Buys, C. van Wouwe, A. Duinhouwer en M. Matthijsse. I.v.m. een vraag van de heer v. d. Wek ken merkte de voorzitter op, dat de vroeger geldende bepalingen inzake reiniging van vrachtauto's en wagens, die de Gemeente bevuilen thans moeilijk te handhaven is. De voorzitter is het er mede eens dat het op-, AXEL, 14 September. Oiider grote belangstelling werd Zaterdagavond het nieuwe verenigingsgebouw (2 lokalen) en het gerestaureerde orgel der Vrijgemaakte Geref. Kerk te Axel aan de Kerkeraad overgedragen. Zowel het een als het ander is een aanwinst. Het verenigingsgebouw is wat inte rieur en meubilair betreft in gezellig aandoende lichte tinten gehouden. Het orgel is het grootste instrument in Zeeuwsch-Vlaanderen en telt 22 registers en meer dan 1500 pijpen. zijn aan de eer van God. Met het zingen van Ps 150, begeleid door het orgel, werd vervolgens het instrument in ge bruik genomen. De heer J. J. de Ridder schetste daar na als voorzitter der orgelcommissie de noodzaak van restauratie en de moei lijkheden die overwonnen moeten wor den. Hjj wees voorts op de offervaar digheid die nog vereist wordt om alle kosten te dekken. Deze belopen voor 't orgel f18000. De heer P. van Driel sprak vervol gens namens de commissie van beheer van het Jeugdgebouw, waarna het ge bouw werd overgedragen. Namens de Mannenverenigingen en de Vrouwenvereniging sprak de heer M. Oggel een toepasselijk woord en bood daarbij een electrische klok aan voor het jeugdgebouw, waarna de heei A. Rinn namens de J.V. en M.V. twet voorzitterzetels overhandigde. Bij monde van de heer J. Staal werden namens de Knapen- en Meisjesvereniging 50 kop. pen en schotels aangeboden. De heer Brakman gaf hierna een or gelconcert, o.a. „Een vaste burdht ls onze God", naar een bewerking dom jan Zwart en variaties op Ps 140, waar na mr. Bouman een orgel-improvisatie ten gehore bracht. Bij de slotzang werd een collecte ge houden ter bestrijding der uitgaven. De opbrengst was plm. f 200. De predikant, ds A. Kuiper, wees In zijn toespraak voornamelijk op de nood zaak van de orgelrestauratie en de tot standkoming van het jeugdgebouw. Hij sprak een dankwoord tot allen, die aan derealisering van de plannen hadden medegewerkt; voor wat het orgel be treft met name tot mr. Bouman uit Amsterdam, die als orgeldeskundlge 'n adviserende taak heeft gehad, de fa Pels uit Alkmaar als restaurateurs en de organist, de heer P. C. Brakman. Ds Kuiper hoopte dat het orgel een lange reeks van jaren dienstbaar zou mogen treden van de G.MC.'s kant noch wal raakt. Bij het pand van de heer Rhoon en de vismijn zal een deugdelijke waterkering worden aangebracht, als mocht blijken dat herstel of herbouw van het pand lang zal duren. Gisteren zou de Heidemij beginnen met puinruimen. De opzichter van de Cen trale Dienst zal een onderzoek instellen naar de woningen aan de Zuiddijkstraat. De P.Z.E.M. zal geraadpleegd worden over het aanbrengen van een lichtpunt aan het einde van de Molenstraat. Onderweg uit Korea. Met het m.s. „Viethnam" is onderweg uit Korea de vrijwilliger L. J. de Kok, wonende Leliestraat 42. De vermoede lijke aankomst te Marseille is 17 Sep tember a.s. Praatavond voor landbouwers. De plaatselijke adviescommissie voor Landbouwherstel heeft in het „HiTfe van Nassau" te Zierikzee een contactbijeen komst voor grondgebruikers van polders rond Zierikzee beleed. De heer Fr. de Ronde uit Tholen, hoofd assistent bij de Rij kslandbouwvoorlichtings dienst hield een inleiding over „Inzaai wintertarwe, grasland, grondbewerking, gipstoediening". Ir L. Eelkema, hoofd van de dienst Landbouwherstel te Zierikzee sprak over „Herverkaveling in het alge meen". Op beide leerzame en interessante inleidingen volgden uitgebreide discussies. Hoofd der Chr, kleuterschool gaat heen, Mej. P. M. van der Wekke, hoofd van de Chr. Kleuterschool is in gelijke betrek king benoemd te Melissant (Z.-H.). Bazar Steunfonds Prot. Ziekenzorg. De Bazar steunfonds Prot. Ziekenzorg Z. Vlaanderen heeft netto opgebracht f 14.933,23. Niet alleen heeft dit bedrag, dat slechts kon worden bereikt door de volle medewerking van de bevoking, iedereen aangenaam verrast, doch ook heeft de gezamenlijke inspanning de naam van het ziekenhuis op aller lippen ge bracht'. Bij mevr. Klaassen, Burg. Geitl- straat 19, liggen nog verscheidene niet afgehaalde prijzen. AXEL „Vrederust", afd. Axel. Onder presidi um van de secretaris, tevens waarnemend voorzitter, de heer M. de Regt, kwam bo vengenoemde afdeling in vergadering bijeen. Teneinde alle betrokken kerkge nootschappen in het bestuur vertegen woordigd te doen zijn, werd besloten het bestuur uit te breiden van 3 tot 5 per sonen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. M. Oggel een benoeming moest plaats vin den Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren W. A. den Boggende, P. de Feijter en A. Scheele, die met de nog ziting hebbende heren Sz. de Feijter Wz en M. de Regt het bestuur vormen. Ge tracht zal worden een ledenwerf-actie ter hand te nemen. Rijkspostspaarbank. Gedurende Augus tus 1953 werd op het postkantoor te Axel en de bijkantoren op spaarbankboekjes ingelegd voor een bedrag van f 42.774,48 en terugbetaald f 34.749,78. Het aantal in leggingen bedroeg 347, dat ter terugbe talingen 129. Vogelvrienden. Onder presidium van de heer Jac. Wieland hield de vereniging van Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden een goed bezochte vergadering in hotel Porth- de Lozanne. Besloten werd op 25 en 26 December a.s. een kleurkanarieshow te houden in het clublokaal, waaraan ook zal worden deelgenomen door de zuster vereniging uit Sluis. Er werd een ten toonstellingscommissie gekozen, bestaande uit 11 leden met als bestuur de heren J v. d. Hagen, voorzitter; W. Dieleman, secretaris; H. Porth, penningmeester. In October a.s. zal een onderlinge verkoop van vogels worden gehouden. De heer W Dieleman hield een causerie over verer- vingsleer voor het kweken van kleur- H7 9P1PC ANNA JACOBAPOLDER Ledenvergadering A.R.-Kiesvereniging. In de ledenvergadering van de A.R.- kiesvereniging heeft de heer P. Boude- ling enige toelichting gegeven op de voorbereidende besprekingen inzake sa menwerking met de andere partijen, (C. H.U. en S.G.P.) voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Door verbrokkeling van een der partijen was dit nu niet meer mogelijk. De voorzitter stelde daarom voor zelf met een lijst uit te komen. Daar de vorige lijstaanvoerder, de heer A. L, Abrahamse, de pensioengerechtigde leef tijd heeft, moest naar een ander omgezien worden. Hierover ontstond dan ook een langdurige discussie. Tenlotte werd da heer P. Bolier gekozen als lijstaanvoerder waaraan nog drie namen werden toege voegd en wel: de heren C. J. van Strien P. Boudeling en G. J. de Jager. BIERVLIET Collecte. De collecte ten bate van hel Koningin Wilhelminafonds heeft f 114,73 opgebracht. OLRNSPLAA1 Opning winkel. Zaterdag werd de ver bouwde winkel van G. J. de Koster in radio's, electr. apparaten, enz. aan de VoorstraatKruisstraat geopend. Hoewel de winkelruimte zeer gering is, maakt 't geheel wat de bouw en plaatsing betreft toch een gezellige indruk. Veie bloemstukken waren aangeboden onder meer ook één van het gemeentebestuur. Het graf in de polder. Vanaf Breskens kan men langs verschillende wegen de ingedijkte Braak man bereiken: over Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke. Zo komt men er via de hoofdwegen. Maar bovendien zijn er nog tal pan goede binnenwegen, die eveneens naar het doel leiden. Dan kan het U overkomen, dat V vlak bij zo'n grintweg op een dijk een grote grafsteen ontdekt, midden in de polders ergens tussen hoofdplaat en Biervliet: het graf van mr Willem -Schorer. Het geslacht Schorer is afkomstig uit Augsburg, waar de meesten zich met de lakenhandel bezig hielden. Later vestig den ze zich in Aken, vanwaar Lucas Schorer in 't begin der 17e eeuw naar Middelburg verhuisde. De Schorers zijn echte Zeeuwen geworden, een voorname, bekende familie zelfs. burgemeesters zoon. Willem Schorer werd in 1717 te Mid delburg geboren, waar zijn vader burge meester was. Zijn moeder heette Hille- gonda Paspoort, eveneens een bekende Zeeuwse naam. 's Zomers woonden ze op de buitenplaats Arnestein (nu is daar nog een hofstede van die naam). Nadat hij zijn studie te Middelburg en Leiden voltooid had, promoveerde hij in laatstgenoemde stad. Toen hij 6 jaar was, stierf zijn moeder, die hem uitgestrekte bezittingen in Staats-Vlaanderen naliet. Zyn werkter rein zien we dan ook dikwijls in dit ge deelte van Zeeland. In 1740 werd hij lid, in 1765 president van de Raad van Vlaan deren, tot 1795 toen dit college bij de inlijving door Frankrijk werd opgeheven. Ook was hij superintendant van de lenen. Door zijn toedoen is hier een jarenlang geschil tot een oplossing gebracht, n.I. de kwestie over de schorren van Hoofdplaat. hoofdplaat. Een paar eeuwen terug reeds hadden zich hier voor de kust schorren gevormd, die steeds hoger werden. Op een oude kaart wordt dit schor aangeduid met de naam Hoogplaat; er bevonden zich ook schapestellen op. Omstreeks 1700 wilden de Staten van Zeeland deze schorren verkopen. Maar hadden ze hiertoe recht? Neen, zeggen andere rechthebbenden. Dat waren; de ambachtsheer van Breskens, de Erven van Jacob Cats (die hier veel land ingepol derd had), het college van het Vrije van Sluis, het bestuur van Biervliet, de Alge mene Staten. Zoals u ziet, waren er heel wat, die meenden aanspraak te kunnen maken op het eigendom van deze Hoog plaat. Jarenlang is de zaak slepende ge houden en van verkopen kwam niets. Tot in de tijd van mr Willem Schorer, die de rechten van de provincie Zeeland ver dedigde, de zaak werd geschikt; Zeeland zou 3/5 deel krijgen, de Generaliteit (waartoe Z.-Vlaanderen behoorde) 2/5 deel. Van 17751790 heeft men deze hoge plaat, dit hooggelegen schor bedijkt., de naam Hoofdplaat herinnert er aan. Vroeger lag dit dorpje midden in de nieuioe polder, tegenwoordig plak bij het water, een bewijs dat er dus al heel wat van deze indijking door de zee verzwolgen is. Het nieuwe dorpje kreeg in 1785 een Protestantse en in 1795 bovendien een R.K. kerk, die in 1860 vernieuwd is. een veelbewogen tijd Behalve zijn pleidooi voor het recht van de provincie Zeeland op deze aan groeiende schorren heeft mr Schorer nog meer geschreven. Als we lezen, dat hij tegen het begraven in de kerken, tegen de pijnbank en de slavernij is, merken we dat hij voor zijn tijd erg „progressief" was. Eerst vele jaren later blijkt het dat hij juist gezien had. Een onverkwikkelijke geschiedenis is zijn echtscheidingsproces. In 1740 was hij getrouwd met Anna Elisabeth Eversdijk uit Goes. Dit huwelijk liet hij in 1747 door het gerecht ontbinden. Zowel hij als zijn vroegere vrouw zijn hertrouwd, mr Scho rer heeft bij zijn tweede vrouw één doch ter gehad. De laatste jaren van zijn leven was hij wat moeilijk ter spraak, maar overigens had hij een krachtig gestel: hij is bijna 84 jaar geworden. Toen hij op 6 Decem ber 1800 uit de kerk kwam, kreeg hij een beroerte en werd dood in zijn woning in de Gortstraat te Middelburg gedragen. Hij had reeds vroeger de wens te ken nen gegeven, dat hij begraven wilde wor den temidden van zijn bezittingen in Staats-Vlaanderen- Daar bij de Amalia- polder (genoemd naar Amalia van Solms) tegen de dijk van de St Pieterspolder is zijn graf nog te vinden. Ingezonden Mededeling (adv.) WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei Familieberichten uit andere bladen. Verloofd: D. Wegner en A. de Bruijn, Centr. Alb. San. Calgery, Canada. Ondertrouwd; J. P. Dondorp en P. Tel- kamp, Heemstede—Haarlem; A. Folkerts en P. van Doornik, Breukelen. Overleden: P. C. van de Ven, 47 j„ Brasschaet (B.); C. J. M. Weemaes, 45 j., Roosendaal; R. Graafhuis, 9 mnd., Sou burg; W. Minderhoud Jz., 61 j„ Westka- pelle. Overleden: J. W. Bommeljé, 60 j„ Middelburg: J, Nijsse Czn„ 79 i, Hein- kenszand; J. E. Klomp, 70 j., Eemnes- Binnen; M. A. Kooij, geb. Herweyer, 64 j„ 's-Gravendeel; H. Ronner, geb. Meinsma, 82 j., Baarn; J. G. Collet, 46 j., Heemstede, DE GRAFSTEEN In de grote steen is het volgende ge beiteld: Hier ligt begraven de Weledele Gestrenge Heer Mr Willem Schorer in leven President en Raad van den Edelen Hove van Vlaanderen Superendent der Leenen. Overleden den 6den December 1800 in den ouderdom van 83 jaren en negen maanden. Geboren te Middelburg den iden Februari 1717. Job 14 1 en 2, Psalm 39 5 en 6, Psalm 90 10. Bij de bevrijding in 1944 zijn de paal tjes eromheen wat beschadigd, maar de steen is intact gebleven. Wie de plaats wil zien, moet daar in de buurt maar vragen naar Schorer's graf en na wat zoeken staat men dan voor het graf in de polder. L. d. W. Eerste boot naar Zierikzee vertrekt vroeger. GOES, 14 Sept. Deze week zal de eerste boot, die om 6.10 u. uit Katse Veer naar Zierikzee vertrekt een kwar tier vroeger, dus om 5.55 u., vertrek ken. Het is een voorlopige regeling waarover Ged. Staten nog nader zullen beslissen. Doorlaattijden Lange Dijk verruimd. Naar van officiële zijde wordt mede gedeeld zijn van Maandag 14 September af de doorlaattijden voor het verkeer over de Lange Dijk in zoverre verruimd dat ten 1ste des morgens in Brouwers haven het verkeer wordt doorgelaten van 5 uur tot 5.30 uur uiterlijk en in Scharendijke van 5.45 uur tot 6.15" uur en ten 2e in de namiddag in Brouwers haven het verkeer ook wordt doorgela ten van ca. 6.45 uur tot 7.15 uur. Officiële Publicatiën wegenwet Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat het raadsbesluit, d.d. 4 Augustus 1953, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van het Amemuidse voetpad dooi- Gede puteerde Staten van Zeeland bij besluit van 1 September 1953, no. 143, is goed gekeurd. Dit goedgekeurde besluit ligt van 12 t/m 28 September 1953 ter gemeente secretarie (2e Afd.) ter inzage. Middelburg, 10 September 1953. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat wederom de mogelijkheid be staat om bij woningverbetering en wo- ringssplitsing naast de normale premie in aanmerking te worden ge bracht voor een extra D.U.W.- subsidie, indien het werk wordt uitge voerd in het tijdvak 1 October 19531 April 1954. De terzake in te dienen verzoeken die nen uiterlijk 31 December 1953 bij ons College te zijn ingediend. Middelburg, 11 September 1953, ILLEWOUTSDIJK Tweede zandzuiger. Vorige week is te Ellewoutsdijk een 2e zandzuiger gearri veerd afkomstig van de firma Kraaije- veld uit Dordrecht. Men hoopt nu bij gunstig weer over 3 weken het dijk- lichaam van de haven tot aan de staart met zand te hebben bekleed. Óok met de kleilaag die met treintjes wordt aange voerd worden goede vorderingen ge maakt. ^GRAVENPOLDER Gymnastiekdemonstratie. Zaterdagmid dag gaf de gymnastiekvereniging D.A.W. op de weide van de gebr. Rijk haar jaar lijkse buitendemonstratie onder leiding van dhr Geluk. Op het programma ston den vrije oefeningen door diverse groe pen, hardlopen en brug- en rekoefenin- gen. De belangstelling was matig, wel licht door de frisse wind op het open veld. N1SSE Kinderfeest en muziek. Zaterdag j.l. werd door de Oranje Vereniging een kin derfeest gehouden. Door de muziekver eniging „Ons Genoegen" werd eerst een rondgang met de kinderen door het dorp gemaakt. Daarna werden alle kinderen uit de gemeente getracteerd in de school terwijl ,Ons Genoegen" op de muziektent enkele nummers ten beste gaf. Vervolgens werd de middag gevuld met volksspelen. Van 7 uur tot 10 u\sr snacerteerden de muziekverenigingen „Ons Genoegen" uit Nisse en „Juliana" uit Baarland. Aan het slot van deze concerten werd vanaf de muziektent door de voorzitter van de Oranje Vereniging de heer M. Jansen allen hartelijk dankgezegd voor de mede werking waarna hij aan de voorzitter van „Ons Genoegen" een enveloppe met in houd overhandige, aangeboden door de Buurtverenigingen. De prijswinnaars van de volksspelen waren: Kussengevecht 1. L. Huisson; Blokjesrapen: 1. Riana Eckhard; Hard lopen: 1. Adri Hage; Koekhappen: 1. Cor- nelis Smit; Stoeltjes dansen jongens: 1. Willem Boonman; Stoeltje dansen dames: 1. G. Deug; Zaklopen 1. Jacob Jansen NOORDGOUWE Gezamenlijke candidatenlijst. In een gecombineerde bestuursvergadering van de A.R. en C.H. kiesverenigingen werd besloten voor de komende gemeente raadsverkiezingen met een gezamenlijke lijst uit te komen. De thans zittende raadsleden van de rechtse combinatie de heren N. J. Viergever (A.R.) en I. Rijn berg (S.G.P.) wensten geen candidatuui meer te aanvaarden. De lijst werd als volgt samengesteld: 1 C. M. Janse (C.H.). 2 N. W. Flikweert (A.R.), 3 Th. Ganze- man (C.H.), 4 L. J. Dalebout (A.R.), 5 A. Viergever (C.H.), 6 S. v. d. Houten (A.R.), 7 J. van 't Veer (C.H.), 8 M. Kurvink (A.R.), 9 L. Nuijens (C.H.). SCHERPENISSE Opbrengst collecte. De collecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht f 195,50. ST. ANNALAND Reis ouden van dagen. Enkele Sint-An- nalanders hebben het initiatief genomen, om de inwoners boven de 65 jaar nog een gezellige dag te bezorgen. Daartoe wordt met een lijst collecte gehouden om het hiervoor benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Voorheen organiseerde de in middels geliquideerde Oranjevereniging deze uitstapjes (tot 2 maal toe). Van de inkomsten zal het afhangen, welke tocht wordt georganiseerd. Het is de bedoeling ditmaal per bus te gaan. Opbrengst collecte. De voor het Konin gin Wihelminafonds gehouden collecte heeft f 439.opgebracht. Uitslag Balloivwedstrijd. Er bleken 44 kaarten te zijn teruggekomen, waarvan 9 uit Nederland en de overige uit Duits land, en één uit Tsecho Slowakije. De dichtstbij neergekomen ballon, waarvan de kaart was teruggestuurd ,kwam uit Stampersgat in West-Brabant, en de kaart die het meest van het beginpunt verwij derd is gepost, kwam uit Rostejow te zijn. Dit plaatsje zelf bleek echter voor het bestuur onvindbaar te zijn. In elk geval heeft no. 393 de eerste' prijs. Daarna vol gen er uit Saksen in Duitsland, uit de buurt van Kassei en het merendeel uit het Ruhrgebied. Oprichting Vereniging. Sint-Annaland is weer een vereniging rijker, n.I. een vereniging voor het organiseren van een rijtoer voor ouden van dagen. Het voor lopig bestuur is als volgt samengesteld: P. van Amerongen, voorzitter-penning meester; P. W. Goedegebuure, secretaris; J. Moerland en Abr. J. Kurvink Th.zn., commissarissen. O.- EN W.-SOUBURG Openbare Verkoping. Zaterdagmiddag werd in het Verenigingsgebouw „De Zwaan" door notaris J. L. Verhagen in het openbaar verkocht: 1. Het huis met erf, tuin en poort, Braamstraat 55, groot 2.33are. Ingeschre ven voor f 1.381. 2. Het huis met erf en tuin, Braamstraat 57, groot 1.90 are. Ingeschreven voor f 1.010.Gecombineerd f 2.391.Opge houden. 3. Het huis met erf en tuin Padweg 12, groot 4.95 are. Koper J. Caljouw, Souburg voor f 3.450. 4. Het huis met erf, Nieuwstraat 24, groot 1.07 are. Koper Broere, Ritihem voor f 1.771. 5. Het huis met erf, tuin en poort. De Deckerestraat 15, groot 1.77 are. Inge schreven voor f 3.600.Opgehouden. 6. Het huis met erf, tuin en poort, Middelburgsestraat 72, groot 2.33 are. In geschreven voor f 3.490. 7. Het huis met erf, tuin en poort, Mid delburgsestraat 74, groot 2.22 are. Inge schreven voor f 3.460.In combinatie koper Vinke voor f 7.125.—.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2