Concentratie van Zeeuwse polders is zeer gewenst Italië komt met nota over plebisciet voor Triest PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeuwse Polderen Waterschapsbon'd vergaderde Twee mogelijkheden: samenwerking voor dijksbeheer en samenvoeging van polders FRANSE GASTEN KWAMEN NAAR ZIERIKZEE Bedrag van f 2500,^- aangeboden Commissie achterstallige beta lingen vraagt 200 millioen Zinken dubbeltjes en oude bronzen centen uit de circulatie Vijflandenconferentie op korte termijn gevraagd Euwe op de derde plaats „Avifauna" door gemeente gekocht Hoiuudijk dw ik éék fneeü Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 93, Tel. z433, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lsmmenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dij kstraat 2628 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2581 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 15 SEPT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur; JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwuorp; J. Huijssen, Têisfissen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en Ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.15 u., onder 18.54 u. Maan op 15.20 u., onder 22.18 u. Hoogwater op Woensdag 16 Sept. Vlissingen: 6.25 u. 1.50 m., 18.50 u. 1.48 u. Terneuzen: 6.53 u. 1.69 m., 19.14 u. 1.68 m. Wemeldinge: 8.00 u. 1.41 m., 20.18 u. 1.42 m. Zier" zee: 7.39 j. 1.22 m., 20.00 u. 1.24 m. GOES, 14 Sept. Voor het eerst na de ramp, die Zeeland trof, heeft de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond vanmiddag in de Graanbeurs een algemene vergadering gehouden, die door honderden polderbestuurders uit de hele provincie werd bezocht. En het kon wel niet anders of de organi satie van het polder- en waterschapswezen kwam hier breedvoerig aan de orde, zowel in het openingswoord van de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, als in de rede van het Zuidhollandse lid van Ged. Staten, prof. mr C. J. C. Schijthuis en in de toespraak van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Uit redevoeringen en discussie bleek, dat de wens raar concentratie algemeen leeft. Typerend was, dat de niet zo erg en thousiast voorgedragen suggesties van prof. Schilthuis in dit opzicht vanuit de vergadering werden becritiseerd en dat velen heel wat verder bleken te gaan dan de spreker, die had gesteld, dat in Zeeland concentratie van djjksbeheer noodzakelijk moet worden geacht, maar die wat samenvoeging van polders betreft, diverse bezwaren naar voren bracht. Het één behoeft, aldus mr Schilthuis, het ander niet noodzakelijk mee te brengen. Voorzitter Dekker kon, behalve de Commissaris, verwelkomen de leden van Ged. Staten, de heren C. Philipse en C. Hamelink, burgemeester mr W. C. ten Kate, ir J. v. d. Burgt van de Rijks- en ir H, D. J. Swaters van de Prov. Waterstaat, ir J. Post, Rijks- cultuurconsulent en directeur Rijks dienst Landbouwherstel, de heer M. D. A. Glerum, hoofding.-dir. Weder opbouw en Volkshuisvesting, verte genwoordigers van de Unie van Wa terschapsbonden, Stichting voor de Landbouw en Landbouworganisaties, Heide Mij, Grontmij en tenslotte een buitenlandse gast, mr Jack, hoofd van het waterschapsbestuur in Brits Guyana. DANK VOOR PRESTATIES. Nadat de heer Dekker in enkele treffende woorden allen had herdacht die bij de ramp het leven verloren, wees hij op de zeer grote prestaties, die na 7 maanden bij het herstel der dijken zijn geleverd. Hij was van oordeel, dat in de ge bieden, die zullen worden herverka- veld, diep zal worden ingegrepen in de waterstaatkundige toestand en met het oog daarop pleitte hij met klem voor een behoorlijke polder vertegenwoordiging in de in te stellen herverkavelingscommissies. Verder achtte de voorzitter het noodzakelijk zich te bezinnen op de hervormingen van het waterschaps wezen en de lessen, die de ramp ons leerde, ter harte te nemen. Het vraagstuk der hoge lasten hangt enigszins samen m t deze reorgani satieplannen, die ook bij de Raad van Waterstaat in studie zijn, maar toch is z.i. optimisme gewettigd, ook al, omdat minister Algera zo spoedig mo gelijk tot een oplossing wil komen. Verheugend noemde de heer Dekker het, dat voor de z.g. quartaire wegen van Rijkswege 1 millioen is uitge trokken, waarvan een deel aan Zee land ten goede komt. Tenslotte deelde hjj mede, dat uit de giften van de Nat. Borgmij, de Unie van Waterschapsbonden en de polders en waterschappen in Noord- Holland een steunfonds is gevormd voor de getroffen polders en water schappen in Zuid-Holland, Zeelanden Brabant. De provinciale bonden zul len nu een enquête instellen, tenein de tot een redelijke en billijke ver deling te komen. DE LESSEN VAN DE RAMP. Prof. Schilthuis stelde reeds onmid dellijk vast, dat de stormramp een nieuwe aansporing moet betekenen tot concentratie van krachten op het gebied van het dijksbeheer. Na een historisch overzicht te hebben ge geven verklaarde hij, dat na elke watersnood het vraagstuk der con centratie aan de orde kwam en dat ook al heel wat werd bereikt. Met name noemde hij Flakkee en de Hoek se Waard, waar dijkringen tot stand kwamen, maar de polders als zodanig bleven bestaan. Als voordelen van deze concentratie zag hij betere waarborgen voor een goed dijksbeheer en het ontstaan van financieel draagkrachtiger lichamen, waarbij ook de achterliggende en de zijpolders meebetalen, naar evenredig held van hun belangen, terwijl zij dan ook medezeggenschap krijgen. Een ander voordeel zag prof. Schilt huis in de mogelijkheid een beter technisch apparaat samen te stellen. DE GEBOUWDE EIGENDOM. Bijzondere aandacht wijdde de spre ker aan de eigenaren van de ge bouwde eigendom, wier belangen min stens even groot zijn als die van de eigenaren van het ongebouwd. Daar om is het billijk, dat ook zij lasten dragen. In vele polders geschiedt dit reeds. Hun vertegenwoordiging, echter levert specifieke moeilijkheden op. In Zeeland hebben zi; soms stemrecht. In Zuid-Holland is het zó, dat de gemeentebesturen hoofdingelanden aanwijzen. Deze categorie van eige naren is niet georganiseerd en heeft meestal alleen belangstelling, aldus mr Schilthuis, voor de hoogte der las ten. Zou men hun stemrecht verlenen, dan is het niet uitgesloten, dat er allerlei moeilijkheden in het polder bestuur voorkomen. Indirecte stem ming heeft grote bezwaren, maar het voordeel is, dat op deze wijze de ge hele gemeenschap een stem in het kapittel heeft. Wat Zeeland aangaat vond prof, Schilthuis het dijksbeheer sterk ver snipperd. 120 polders en waterschap pen moeten 480 km zeedijk onder houden, maar de onderlinge verschil len zijn zeer groot. De situatie ligt hier, met het oog op concentratie, door de aanwezigheid van calami- teuze polders, bijzonder moeilijk, om dat gevreesd wordt, dat de RijksuiL keringen bij reorganisatie in gevaar zullen komen. GEHEEL OF GEDEELTELIJK? Op de vraag, of men alleen het dijksbeheer dan wel de polders ge heel dient te concentreren, antwoord de prof. Schilthuis, dat dit veel zal afhangen van de plaatselijke toestan den. Soms zal, door een zekere tegen stelling in afwaterings- en wegbelan- gen, de laatste oplossing zeer vele bezwaren opleveren of zelfs niet eens nodig zijn. Instemming van de belanghebben den is wel wenselijk, maar niet strikt noodzakelijk, zo vond hij. Men zal echter ernstig rekening moeten hou den met *raditie en'historische ont wikkeling. Tenslotte verklaarde mr Schilthuis, dat grotere waterschappen de abso lute veiligheid zeker niet waar borgen, maar wèl, dat de waarborgen worden vergroot, als het dijksbeheer verantwoord is geregeld. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Na de discussie heeft de Commissa ris der Koningin zich tot de vergade ring gericht. Hij verklaarde diep ge troffen te zijn door de toewijding, de ijver en de vooruitziende blik van zeer vele polderbestuurders in de rampdagen. Concentratie moet zó zijn, aldus jhr de Casembroot, dat er een gezon de samenwerking blijft bestaan tus sen bestuurders en personeel en dat de waardevolle traditie van opvolging van vader op zoon behouden wordt. Men moet eraan denken, dat grotere gemeenschappen de belangstelling doen verflauwen. In sommige delen van Zeeland zal men het beste tot algehele samenvoeging van polders kunnen overgaan, maar elders zal men met concentratie van het dijks beheer kunnen volstaan, aldus de Commissaris. Koningin sprak voor de W ereldomroep. HILVERSUM, 14 Sept. H. M. de Koningin heeft haar toespraak tot de jeugd, die Zij Zaterdagavond in de Koopmansbeurs te Amsterdam heeft gehouden, voor de microfoon van de Wereldomroep ook in het Engels en Frans uitgesproken. Zij onderbrak daarvoor de terugreis van Amster dam naar Soestdijk te Hilversum. De toespraak in het Engels werd op platen vastgelegd en enige malen in de Engelse programma's van de Wereldomroep uitgezonden. In het Frans werd een verkorte tekst door gegeven aan de Franse omroep en radio Luxemburg. Vrachtauto reed op mensen in. TWEE DODEN. HELMOND, 14 Sept. Hedenmid dag omstreeks vijf uur is te Volkel (gem. Uden) een militaire vrachtauto ingereden op een groepje personen, dat naar de kermis stond te kijken. Tengevolge hiervan is een .drie en een half jarig kind op slag gedood. Haar moeder, de weduwe V. uit Volkel, werd zwaar gewond en de toeschouwster E. uit Wanroy even eens. De ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Vechel gebracht, waar mevr. E. kort daarna is over leden. De politie heeft de zaak in onderzoek. PRINSESSEN MAKEN RIJTOER MEE. 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. Naar het A.N.P. verneemt, bestaat de moge lijkheid, dat alle vier prinsessen zul len deelnemen aan de koninklijke rijtoer, die vanmiddag op Prinsjesdag in de binnenstad van Den Haag wordt gehouden. De tocht begint om kwart voor vier vanaf het paleis Voorhout. ZIERIKZEE, 14 Sept. Zaterdag arriveerde te Zierikzee vier leden van het gemeentebestuur van de Franse gemeente St Hilair du Har- couët (Normandië), n.l. de burge meester, dr D. Cuche en drie wet houders. De heren werden Zaterdag avond in een bijzondere raadszitting in de raadzaal ontvangen, waar bur gemeester jhr mr J. W. Schuurheque Boeye hen hartelijk welkom heette. Dr Cuche dankte voor deze woorden, deelde o.a. mede, dat hij geschreven had aan de Vereniging van Ned. Ge meenten, Omdat men Ifierikzee had uitgekozen als de plaats waarvoor zijn gemeente iets moest doen. Zijn eigen gemeente was in de tweede wereld oorlog tijdens de invasie zwaar ge troffen door bombardementen, maar is nu bijna in z'n geheel hersteld. Hij overhandigde de burgemeester een cheque van 254.067 frs (circa f 2500) RAPPORT THANS INGEDIEND Oorlogsslachtoffers uit Indonesië dienen schadeloos gesteld te worden 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. Volgens het rapport, dat is uitgebracht door de „Commissie achterstallige betalingen" voor oorlogsslachtoffers uit Indonesië, blijkt, dat een bedrag van ruim 200 millioen gulden nodig zal zijn om deze mensen behoorlijk schadeloos te stellen. Alleen al met de uitvoering van de rehabilitatieregelingen is een bedrag van f100 millioen gemoeid. Voor vergoeding wegens geleden materiële oorlogsschade wordt f 77.750.000,gevraagd, wegens backpay-pensioenen f 4,5 millioen en voor delegaties f 18 millioen. De commissie is destijds ingesteld om voorstellen te doen ten aanzien van achterstallige salarissen en an dere betalingen aan ambtenaren en particulieren in het rechtsgebied van het voormalige Nederlands Indië. Het betreft voornamelijk de betaling door de Nederlandse regering van ambte naren-salarissen, die gedurende de jaren 19421945 in Indonesië niet aan rechthebbenden konden worden uit betaald. Verder betreft het de ver goeding van materiële oorlogsschade aan ingezetenen van het voormalige Ned. Indië, de pensioenbetalingen en Antilliaans antwoord op Neder landse voorstellen. WILLEMSTAD, 14 Sept. Het antwoord van de Nederlandse Antil len op de jongste voorstellen van Nederlandse zijde, die beogen een grondslag te vinden voor een voort zetting van de ronde tafel-conferen tie met de West, is naar Nederland gezonden. De Nederlandse Antillen zijn unaniem van oordeel, dat de Ne derlandse voorstellen principieel aan vaardbaar zijn. Wel drongen zij er op aan, dat zo spoedig mogelijk de kleine commissie bijeen komt. De Antilliaanse delegatie is gereed en bereid als gastheer op te treden. DEN HAAG, 15 Sept. Bij K.B. worden met ingang van vandaag buiten omloop gesteld de zinken dubbeltjes en de overeenkomstig de muntwet 1901 geslagen bronzen centen. Gelegenheid tot inwisselen van deze munten zal openstaan tot en met 15 December a.s. De munten kunnen tot elk bedrag worden ingewisseld bij alle postkanto ren en hulpkantoren der P.T.T. en post stations. VERVOLG OP DE REDE VAN PELLA ROME, 14 Sept. Italië heeft in nota's aan Zuid-Slavië, Enge land, Frankrijk en de V.S. officieel voorgesteld het vraagstuk-Triëst te regelen door het houden van een plebisciet, aldus is te Rome ver nomen. Noch Italiaanse noch Zuid-slavische troepen zouden tijdens het plebisciet in het gebied aanwezig moeten zijn. Tevens wordt een spoedige bijeenkomst in een neutraal gebied voor gesteld tussen vertegenwoordigers van de vijf landen om besluiten te nemen aangaande de bijzonderheden van het plebisciet. Engeland zal de regeringen van Amerika en Frankrijk raadplegen over het Italiaanse voorstel tot het houden van een vijfmogendheden- conferentie over Triest, aldus heeft 'n officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Er werd met voldoening gewag gemaakt van de gematigde toon van de rede, ffie Pella, de Ita liaanse premier, Zondag hield. De nieuwe toestand, ontstaan door de redevoeringen van premier Pella en president Tito zal thans door de Wes terse mogendheden in ogenschouw moeten worden genomen, waarbij vooral aandacht moet worden ge schonken aan de overweging of een conferentie zou bijdragen tot het vin den van een oplossing voor het Ita- liaans-Zuidslavische geschil, zo werd nog verklaard. Ook in Franse kringen wijst men op het gematigde karakter van Pella's toespraak. Het Italiaanse voorstel voor een volksstemming wordt eervol ge acht en men meent in deze kringen dat het door de internationale open bare mening slechts welwillend zal kunnen worden beoordeeld. Doch het door president Tito ingenomen stand punt schijnt het, volgens dezelfde kringen, moeilijk te maken het vraag stuk-Triëst door een volksstemming te doen beslechten. Het voorstel van Pella voor een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Zuid-Slavië acht men om dezelfde reden moeilijk te verwezen lijken. Tenslotte wordt van Franse zijde vernomen, dat Frankrijk zijn standpunt niet zal bepalen alvorens overleg gepleegd te hebben met de V.S. en Engeland. de restitutie van „delegaties", dat zijn bedragen, gedurende de oorlog in Nederland uitbetaald aan verwanten van in Ned. Indië verblijvende per sonen. DE BEDRAGEN. Voor de uitvoering van rehabilita tieregelingen moet volgens de com missie voor ambtenaren 49 millioen, voor particulieren 1 millioen, voor ouderdomsvoorziening 35 millioen, voor beroeps- en bedrijfsrehabilitatie 10 millioen en voor rehabilitatie van andere groepen 5 millioen worden uitgetrokken. De commissie heeft becijferd, dat de huisraadschade der Indische oorlogs slachtoffers in Nederland f 61.250.000 meer heeft belopen dan de op de aan gegeven basis te ontvangen rehabili tatie-uitkeringen. De commissie stelt voor hun dit bedrag toe te kennen. Voor vergoeding van huisraadschade "van gepensionneerden en zelfstandi gen zou bovendien resp. 8,5 en 7,5 millioen beschikbaar moeten worden gesteld. Noord-Korea verwerpt V.N.- voorstellen voor politieke conferentie. TOKIO, 14 Sept. Noord-Korea heeft de voorstellen van de Verenig de Naties voor de politieke conferen tie over Korea verworpen, aldus heeft radio-Pjongjang Maandag meegedeeld. Het schaaktournooi. ZURICH, 14 Sept. Nu Taimanov zonder verder te spelen de afgebroken partij tegen dr Euwe gewonnen heeft gegeven, staat onze landgenoot op de derde plaats. Smyslov heeft de lei ding in het tournooi met 6 punten uit 8 partijen. Reshevsky staat op de tweede plaats met 5% pnt uit 8. Dan volgt Euwe met eveneens 5% pnt, doch hij heeft 9 partijen gespeeld. Keres, die vierde is, heeft eveneens 5% pnt uit 9 partijen. Najdorf, Boleslavsky en Gligoric volgen ieder met Wz punt uit 8 partijen. bestemd voor nader te bepalen doe len. Burgemeester Boeye aanvaardde dit geschenk in grote dank, verzeke rend dat deze vriendschapsdaad op hoge prijs wordt gesteld. De raad hield hierna nog een korte vergadering. Besloten werd voor uit breiding van de fabriek van de Kon. „ZeeL.ndia" N.V. een stuk grond uit de pacht te nemen. In plaats van de heer H. A. de Jonge werd tot opzich ter tweede klasse bij de Centrale Dienst Noord-Zeeland benoemd de heer S. Rosmolen te Renesse. In prin cipe ging de raad accoord met een voorstel om een boomgaard achter Vredenoord van de heer P. M. Panny te pachten. Besloten werd het aangespoelde wrakhout in massa te verkopen. Na afloop werden de Fransen uit geleide gedaan. In besloten kring heeft ir Slotboom in grove trekken met behulp van een kaart de buiten landse gasten verteld, wat er in de rampnacht aan de dijken is gebeurd en hoe de stand van het dijkherstel thans is. De raad van beheer van de Utrechtse Opera heeft de Nederlandse Opera mede gedeeld accoord te gaan met het aanbod de mogelijkheid voor de Utrechtse Opera open te laten „Carmen" overal in het land te brengen, behalve in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en 's- Hertogenbosch. DE BILT ZEGT; Hogere temperaturen. Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking, maar tot de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere tempera turen. Overwegend matige Zuid-Oos telijke wind. Ernstige aardbevingen deden zich op 9 September j.l. voor op Cyprus. Er kwamen 40 mensen om het leven en 100 werden er gewond, door het neer stortende puin. Een vader en zijn zoons bij de ruïne van wat eens hun huis was. Een armzalig beetje huis raad, dat uit het huis kon worden gered, werd zolang op straat neergezet. Beslissing gevallen. ALPHEN AAN DE RIJN, 15 Sept. Het vogelpark „Avifauna" is gister avond van eigenaar verwisseld. Van af heden is de gemeente Alphen aan de Rijn eigenares, nadat de gemeen teraad gisteravond in een daartoe be legde spoedvergadering tot de aan koop voor de som van f 400.000 had besloten. Aan de openbare vergadering ging een langdurige geheime zitting voor af. Deze werd enige tijd onderbro ken om de protestants-christelijke raadsfracties gelegenheid te geven zich onderling te beraden. Toen de vergadering weer openbaar was, bleek dat deze fracties geen eenstemmig heid hadden kunnen bereiken. Twee van de vjjf C.H.-leden verklaarden zich tegen de aankoop. Een van de vier A.R.-raadsleden was eveneens tegen het voorstel tot aankoop, ter wijl de heer van der Lee (S.G.P.), zijn stem er ook niet aan gaf. Het voorstel werd tenslotte met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. In tegenstelling tot wat de heer v. d. Brink heeft gezegd, n.l. dat hq de naam „Avifauna" zou trachten te verkopen aan een andere soortgelijke instelling, deelde de voorzitter mede, dat de naam van het vogelpark in de aankoop is begrepen. Ook deelde hij mede, dat „Avifauna" gedurende de vier seizoenen van zijn bestaan de gemeente aan vermakelijkheidsbelas ting een bedrag van f 138.000 heeft opgeleverd en dat na aftrek van alle door de gemeente voor „Avifauna" gemaakte kosten. Tot mijn genoegen zend ik U hierbij de naam en het adres van een nieuwe abonné". Zo schreef ons dhr L. v. d. Broeke te Vlissingen. En dan schrijft hij ons verder nog een grote brief over de waarde van een christelijk dagblad. Het was alweer zo'n echt goeddoende brief, zoals wij er in deze maand heel wat ontvangen. In deze maand-van-pure-vriendschap voor de krant. Vandaag is het de vijftiende. Wij zijn dus nu precies op de helft van de September-maand. En wij willen niet nalaten om alle vrienden van de krant, die hun nieuwe abonné nog niet opgaven, op te wekken even de hand aan de ploeg te slaan. Blijf niet achter met Uw „vriendschapsbij drage" in de vorm van Uw nieuwe abonné. Als U achter bleef zou dat erg jammer zijn en mogelijk zou U er spijt van krijgen. En dat mag toch niet Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een Dagblad. week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwsch Opg--?ven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1