DE SLUIKER Gaat Sowjet-Unie goud gn jn j-^j. |lujs daar WOOnt een Dame... in bogeland verkopen i Barometer van economisch leven staat op „mooi weer WORDT GRENSSTROOK VAN KONIJNEN GEZUIVERD? Het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk Pijn, ""AKKERTJE Zitting der .en- Generaal gesloten Goede Najaarsbeurs toonde, dat vertrouwen in de naaste toekomst is hersteld FEUILLETON Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Maandag 14 September 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MEJ. ZRELENBERG'S AMENDEMENT KANSLOOS c Kamerleden waren zich bewust hun verantwoordelijkheid (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF, 12 Sept. Behalve haar fractiegenoten hebben alle andere Kamer leden Vrijdagmiddag hun afkeuring uitgesproken over het amendement van mej. Zeelenberg (Arb.), dat een geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verplicht zou stellen. Weliswaar behelsde dit voorstel niet, dat er ook sprake zou moeten zijn van een huwelijksverbod - een briefje dat men gekeurd is zou voldoende zijn - ,naar alle fracties stonden op het standpunt, dat hier een taak ligt voor het par ticulier initiatief en dat zeker niet de Overheid in deze tere kwestie regelend moet optreden. Het amendement was reeds tevoren kansloos. Maar mej. Zeelenberg toonde zich uit het onverzoenlijke hout gesneden. Zij trok haar voorstel niet in. Het zal Donderdag a.s. in stemming komen. In het nieuwe zittingsjaar dus en dan zal de vraag over dwang en vrijheid ten ongunste van de socialisten beslist worden. Het was een debat zonder spanning. De argumenten van mej. Zeelenberg maakten niet veel indruk. Naar haar me ning is een verplicht geneeskundig onder zoek goed voor het bevorderen van de inzicht en de trantwoordelijkheid bij het aangaan van een huwelijk. En zij meende ook, dat de publieke opinie op dit verzoek voldoende voorbereid is. De tijd zou er rijp voor zijn. Zou de wet er eenmaal zijn, dan zal de Nederlandse bur ger zich daarnaar richten. Dat was haar vaste overtuiging. Zij vond het jammer - was dit geen bewijs dat de tijd nog niet helemaal rijp is? - dat de gemiddelde man en vrouw te traag zijn om zich te laten onderzoeken voor het huwelijk. Op dit gebied mag men niet argeloos leven en daarom zag zij een taak voor de Staat om de persoonlijke verantwoordelijkheid beter te doen beleven. NIET IN VOLKSZEDE VERANKERD Daar tegenover stonden de heren Stok man (K.V.P.), van Leeuwen (V.V.D.), Gerbrandy (A.R.) en Beernink (CU.), die van mening waren, dat brede kringen in ons volk daartegen in verzet zouden komen. Een dergelijke wet zou naar hun mening niet verankerd zijn in de volks zede. Toch was er niemand die het be lang van een geneeskundig onderzoek voor het huwelijk onderschatte. Dat de Overheid het particulier initiatief op dit gebied gaat stimuleren zouden zij kun nen begrijpen. Maar een huwelijk is, zo zeide Pater Stokman, dermate strikt per soonlijk, dat de overheid slechts in het uiterste geval er in mag treden. De Kamer nam een aeer resolute hou ding aan. Ondanks de poging van mej. Zeelenberg, die aan de hand van adressen en de ultpraak van het Moderamen van de Herv. Kerk, kon aantonen, dat zowel bV katholieken als by protestanten ver schil van mening is ever deze zaak. Maar aal dan geleerd hebben, dat er onder politici ra de confessionele partijen géén verschil van mening is. Waarmee we slechts willen zeggen, dat het iets anders is om een bepaald standpunt in de studeerkamer te formuleren dan de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering te dragen. En die verantwoordelijkheid zijn onze Kamerleden zich gisteren zeer be wust geweest. POSITIE DER GEHUWDE VROUW De overblijvende conclusies leverden niet veel moeilijkheden op. De Kamer ging er mee accoord dat het afhankelijk domicilie van de gehuwde vrouw behoort |s vervallen en dat haar volkomen han delingsbekwaamheid verleend moet wor den. Verder stond zij toe, dat adoptie in beperkte vorm en met de nodige waar borgen omkleed overweging verdient. De heer Beernink (C.H.) vond dit te weinig positie! Maar raadsadviseur Meyers zei- de niet te weten hoe de Kamer hierop zou reageren. Nu er geen tegenstand is zeide hij een regeling te zullen uitwer ken, waardoor geen bedisseling tussen de echte ouders en de adopterende ouders mogelijk zal zijn. Adoptie zal alleen toe gestaan worden als het belang van het Mnd dit vergt. Alleen gehuwde personen zullen kunnen adopteren en dan nog maar alleen wanneer zij het kind reeds kennen. Een groot deel van het debat ging eigenlijk niet over deze conclusies. Het betoog van prof. Gerbrandy (A.R.) liep uit op de vraag waarom nu niet meteen de echtscheidingswet wordt herzien. Dat zou geen luxe zijn, maar minister Donker zeg daar geen mogelijkheden voor. Nie mand is tevreden over de huidige proce dure. zo zeide hij, maar een compromis ia ook niet te vinden. Pater Stokman (K. v.P.) hield een uitstekend betoog over het kerkelijk huwelijk. Theoretisch en principieel is hij een voorstander van de erkenning van het kerkelijk huwelijk door de burgerlijke overheid. De practi- sche mogelijkheden om dit verwezenlij ken zijn echter zeer groot. Pater Stok man moest toegeven dat ze te groot zijn. De huidige regeling is in ons land inge burgerd en in het Parlement is voor zijn uitgangspunt geen meerderheid te vinden. Daarom vond hij het juist, dat geen prin cipiële wijziging van het materiële hu welijksrecht bij de herziening van het B.W. aan de orde is gekomen. De laatste vraagpunten zijn nu behan deld. Prof. Meijers kan zich weer terug trekken en gaan werken aan het voor ontwerp, dat wellicht nog in December gereed zal zijn. Intussen is het parlemen taire jaar 1952/58 met deze debatten afge sloten. De laatste middag was zeker niet de minst interessantste. 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. De minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel, heeft hedenmiddag te urie uur, daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, de zitting der Staten- Geneyaal gesloten in het gebouw der Eerste Kamer. Dr Beel arriveerde in een Gala- Berliner, bespannen met twee paar den en geëscorteerd door Rijkspolitie voor en achter het rijtuig. Hij was vertrokken van het paleis Noordeinde. Nadat de minister de zaal was bin nengetreden, hield hij de volgende rede: „H. M. de Koningin heeft mij opge dragen de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te duiten. Wederom is een zittingsjaar ver atreken, een jaar van noeste parle mentaire arbeid, waarin tal van ge wichtige aangelegenheden uw aan dacht en werkkracht vorderden. Door de totstandkoming, na aan neming in tweede lezing, van de voor stellen tot herziening van de grond wettelijke bepalingen inzake de bui tenlandse betrekkingen treedt thans ook in ons constitutioneel recht de toenemende betekenis van de inter nationale rechtsvorming sterk naar voren. Dat ook overigens deze ontwik keling de arbeid van de Staten-Gene raal in bijzondere mate beïnvloedt, is tijdens dit zittingsjaar duidelijk ge bleken. De ramp, die op 1 Februari van dit jaar ons land in diepe rouw dompelde en een omvangrijke schade veroor zaakte, noopte tot het treffen van wet telijke voorzieningen, tot overweging waarvan de Staten-Generaal zich ter stond bereid verklaarden. De gedachtenwisseling ter zake van de voorbereiding van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek nam in dit zittings jaar een aanvang. Ook dit jaar stemt de sfeer, waarin het gemeen overleg plaats vond, tot verheugenis. De Koningin heeft mij opgedragen u voor de betoonde ijver en toewij ding dank te zeggen." Prins vliegt zelf naar Tanganyika. 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard, die 15 September a.s. naar Tanganjika hoopt te vertrekken om deel te nemen aan enkele jachtpartijen, de tocht in zijn eigen Dakota maken. Hij zal het Hiegtuig zelf besturen. LONDEN, 18 Sept. Het gerucht, dat de Sowjet-TJnle aangeboden heeft goud op de markt te Londen te ver kopen, houdt in de City aan. Een der gelijk aanbod, dat volgens het Franse nieuwsbureau A.F.P. natuurlijk door Engeland zou worden aangenomen, zou een logisch gevolg zijn van het gebrek aan ponden sterling, waarmede de Sow- jet-Unle te kampen heeft. De Sowjet-Unie financiert gewoon lijk haar grondstoffenaankopen in het sterlinggebied hoofdzakelijk door houtexport en export van secondair graan naar Engeland. Dat thans kost bare metalen worden aangeboden, schijnt een duidelijke aanwijzing te zijn, dat de Sowjet-Unie gebrek aan ponden sterling heeft. Landelijke jeugddienst-conferentie. 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Op 3 en 4 October a.s. zal op Woudschoten te Zeist de zesde landelijke Ned. Herv. jeugddienst conferentie worden gehou den, waar de heer A. C. Schuurman commentaar zal geven op hoofdstuk 2 van de jeugddienst-brochure en een referaat zal houden over de koorzang in de eredienst, geïllustreerd met gra- mofoonplaten. Dr J. W. Beerekamp uit Groningen zal orde V uit het dienstboek bespre ken. 11 Ongeveer 150.000 bezoekers (Van onze redacteur). UTRECHT, 12 September. Als de Utrechtse Jaarbeurs de barometer van ons economisch leven mag worden genoemd, staat de wijzer van dit apparaat thans op .„mooi weer". De najaarsbeurs heeft de gematigde verwachtingen verre overtroffen en de deelnemers zijn tevreden tot zeer tevreden over de resultaten. Belangrijk is vooral, dat de kopers het weer gewaagd hebben orders op lange termijn te plaatsen. Dat wijst er op, dat normalere economische en financiële verhoudingen zijn teruggekeerd, dat er weer rust heerst en vertrouwen in de naaste toekomst. Deze goede beriohten over de beurs werden ons verstrekt door mr J. Milius, ge wezen directeur en thans gedelegeerde van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs. Het was de laatste keer, dat mr Milius de persconferentie leidde, want naar hij vertelde is thans „een serieuze candidaat" voor het directeurschap gevonden. Voor dit teruggekeerde vertrouwen zag wachtingen overtroffen en constateerde mr Milius vier redenen, te weten de ver betering van de dollarpositie in de West- Europese landen, de verbetering van de economische verhoudingen in Nederland, de stabilisatie van de gulden en het feit, dat geen prijsdalingen te wachten zijn. Vooral om deze laatste reden heeft de handel de geslonken voorraden eindelijk weer durven aanvullen. Een goede stimulans is ook het feit, dat thans 63.000 woningen in aanbouw zijn tegenover 45.000 in September van het vorige jaar. Dit betekent een grotere af zet van alle mogelijke artikelen. Ten slotte moet nog het herstel in de Ramp gebieden als factor worden genoemd, hoewel deze nog aan betekenis zal win nen in vele sectoren, als het Nationaal Rampenfonds tot het geven van defini tieve uitkeringen overgaat. Het bezoekcijfer was iets lager dan bij de 59ste beurs en bewoog zich thans rond de 150.000. De kwaliteit van het be zoek was echter hoog en zo kan ook hier van winst worden gesproken, want het aantal geïnteresseerden was groter dan voorheen. Het buitenlands bezoek was bevredigend. Dat Amerika thans de vijfde plaats inneemt op de lijst na België, Duitsland, Engeland en Indonesië is een hoopvol verschijnsel. DE GROEPEN De groep Electrotechniek acht de beurs zeer geslaagd en plaatste behoorlijke ex port-orders in naaimachines, radio's, gra- mofoons en stofzuigers. De Federatie van Gebonden Kunsten is enthousiast en le verde het bewijs, dat een goed en smaak vol product gretig aftrek vindt. Ver schillende fabrikanten, vooral van meu belen en woningtextiel, geven de beurs vaak de schuld als de verkoop slecht is, terwijl zij maar steeds producten blij ven brengen die de consument nu een maal niet meer wenst. De afdeling Meu belen en Woningtextiel telde slechts wei nig deelnemers daar vele grote fabrieken alleen aan de vakbeurs deelnemen. Zij zullen daar wellicht spijt van hebben, want de exposanten deden goede zaken en boekten orders in het buitenland. De Glas- en Aardewerkgroep is tevreden, maar onder de deelnemers in de afdeling Gond, Zilver en Byouterieën zijn er meerderen, die hun gehele voorraad ter beurze hebben uitverkocht, zodat ze hals over kop naar het buitenland moesten vertrekken om nieuwe inkopen te gaan doen. Bij het Speelgoed werden de ver men een stijgende export, terwijl de ex posanten in de Lederwarenbranche deze beurs de beste na de oorlog noemden. In de Beatrixhal zagen de fabrikanten van Schoolmeubelen, die met weinig ver wachtingen voor het eerst ter beurze aanwezig waren, hun vrezen beschaamd want zij kwamen handen tekort en leg den contacten met scholen in plaatsen waarvan zij het bestaan niet vermoedden. De groep Efficiency is tevreden evenals die van het Intern Transport. De laatste constateerde, dat de nationale vorktruck- wedstrijden de belangstelling van de ge bruikers der transportmiddelen voor de beurs heeft gestimuleerd. De Jaarbeurs acht dit zeer belangrijk en heeft thans een plan in studie om het bezoek van de werknemers-gebruikers van de geëxpo seerde kapitaalgoederen in de toekomst te bevorderen. Het totaalbeeld van de beurs mag dus zeer gunstig worden genoemd en het ziet er naar uit, dat het Nederlandse zaken leven een goede en rustige periode zon der grote schokken tegemoet gaat. De jongens, uit het R.K. Jongenswees huis d' Oranjeboom aan de Laurier gracht te Amsterdam, speelden, toen H. M. de Koningin Vrijdagmiddag deze instelling bezocht, enige echt Hol landse spelletjes voor het hoge bezoek. Ook „In Holland staat een huis" stond op het programma. De heer, die in het „huis" woonde, moest een dame kie zen, en deze jongeman bewees hoge aspiraties te hebben, want als dame, koos hij H. M. de Koningin H. M. in de kring. Ingezonden Mededeling (adv.) door welke oorzaak ook Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer Z. Bras jr. zijn functie als secretaris van de Ned. Chr. Beambtenbond neerleg gen. Ten afscheid wordt op 24 Septem ber te Rotterdam een receptie gehou den. Oud-minister Lieftinck blijft voor lopig in dienst van de wereldbank. 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. In een toespraak gehouden tijdens de jaarvergadering van de wereldbank, heeft Eugene Black, de president van deze instelling, verklaard, dat de ver tegenwoordiging van de Nederlandse oud-minister van Financiën, mr P. /Lieftinck, in Turkije van groot voor deel is voor de betrekkingen van d£ bank met de Turkse autoriteiten. Hij zeide te verwachten in dé toekomst van zijn diensten gebruik te kunnen maken voor nieuwe belangrijke bij zondere opdrachten. Bestrijding der myxomatose Directeur der Veeartsenijkundige Dienst heeft een plan daartoe ROERMOND, 12 September. Van de heer E. J. A. Quaedvlieg, direc teur van de veeartsenijkundige dienst in Nederland, verneemt het A.N.P., dat hij voornemens is de overheid een plan voor te leggen ter bestrijding van de gevreesde konijnenziekte, de myxomatose, die vanuit België ook ons land is binnengedrongen. Het plan houdt o.m. in om langs de Belgisch- Limburgse, Brabantse en Zeeuws-Vlaamse grens een zone konijnen- schoon te laten schieten, eventueel in samenwerking met jagersverenigin- gen. In ieder geval moeten alle konijnen er zoveel mogelijk uit verwij derd worden, om aldus het overlopen van besmette dieren te voorkomen. Konijnen zijn geen verre lopers, maar vrij sterk aan een bepaalde plaats gebonden. De fokkers en liefhebbers van ko nijnen ried hij aan niet deel te ne men aan tentoonstellingen. Verder moeten ze liefst geen vellenopkopers op hun erven toelaten of bij hun hokken. En voorts moeten ze geen voer halen uit streken waar wilde konijnen voorkomen, die besmet zijn. De import van vellen is reeds geregeld en alleen toelaatbaar op vergunnin gen, ingevolge de Tularemy-wet van verleden jaar. (Tularemy is een wildziekte, die vanuit het Oosten ons land is binnen gekomen en ook voor de mens ge vaarlijk is.) Directeur Quaedvlieg was zojuist terug van een bezoek aan het be smette gebied van Lommei in België. Hij was daar ter oriëntatie heen ge gaan met de heren dr Grenkel van het staatsveeartsenijkundig onderzoe kingsinstituut te Amsterdam en zijn adjunct-directeur dr Frederijks. De heer Quaedvlieg had daar een bezoek gebracht aan Stevenswenne waar de Ingezonden Mededeling (adv.) Verleden, jaar lagen wc voor anker, begon Stuurman Steven,ter reparatie van een machine, schade, die wc tijdens een storm hadden op gelopen ln ccn sloep gingen wc de kust eens verkennen, die een paat mijl verder lag. „Kijk" riep ik, „we worden verwacht'" Inderdaad,een menigte inboorlingen sloeg onze komst gade cn verwelkomde ons luidruchtig. En zoals dat gaat. kwam er een levendige ruilhandel op gang, waarbij wij souvenirs probeerden tc kopen met allerlei voorwerpen, die de inboor lingen begerenswaard vonden. Ineens ontdekte ik een héd bijzonder „souvenir", dat met een ketting om de hals van een zoon van het zwarte volkje hing. Het waseen leeg pakje Sterling Dat maakte me razend benieuwd Sterling shag, dus Hollanders? Mijn beste gebarentaal schoot tekort, om dit de inboorling te vragen. Toen waagde ik een gokje Ik bood hem mijn zakmes, in ruil voor het pakje En ja hoor! Dol van vreugde rende de inlander wegik er achter Sprintend bereikte ik een kraaldorp cn zag nog juist, waar dc neger naar binnen wipte Ik naderde zijn kraal, keek er in cn zag... ccn blanke liggen. Ik naar binnen. Het was ccn gewonde, uitgeputte schipbreukeling! Nu, je w jpt dat ik direct maatregelen nam cn de arme Icercl bij ons aan boord bracht. Het was ccn landgenoot, dc enige overlevende van ccn scheepje, dat vergaan was in dc storm, waar ook wij in hadden gezetenLater, toen wij over zijn lotgevallen keuvelden, zei hij„Wat een geluk dat ik Sterling roker ben". „Inderdaad", ant woordde ik, „trouwens een Sterlingrokcr trekt steeds aan het langste eind" Die geurige, lekkere Virginta-shag verdient altijd de voorkeur! Vandaar ons devies: Sté op STERLING! „Je bent achterom gekomen. Dat was verstandig. Niemand heeft je zien binnengaan, denk ik. Moet ook niet. Ik moet van niets weten. Als Maire moet ik je zelfs niet kennen, begrijp je. Ga nu met mij naar boven. Nie mand hier in huis heeft jou gezien en zo moet het blijven." Hij brengt haar naar een klein salet en zet haar in een leunstoel. „Je blijft hier zitten tot het donker is, over een uur of daaromtrent. Dan kom ik je halen en dan ga je naar Jacob, die je wel weet te wonen. Hier komt niemand. En dan moet je eens met Jacob praten. Misschien kan die iets voor je doen. Je zegt hem maar, dat ik je gestuurd heb." De Maire sluit haar in de kamer op en verlaat iets later zijn woning, om zich op zijn gemak te begeven naar het huis van zijn zoon, de tim merman en metselaar, die juist in deze week bezig is, aan de achterzijde der gevangenis om herstellingen aan te brengen. Jacob Verwolde is niet thuis, maar hij wordt gehaald en dan praten vader en zoon met elkaar. De zoon is ongeveer van de leeftijd van Frits Zijier. Hij haat de Fransen schier nog meer dan zijn vader. En voor een klein geruchtje is hij niet vervaard. Rechtstreeks heeft hij met de sluikers nooit meegedaan, maar met groot genoegen helpt hij er aan mee, de ingevoerde Engelse koopwaar aan de man te brengen. Het doet hem ontzettend leed, dat Frits Zijier gevat is en in de gevangenis zit; hij weet zelfs waar zijn aangetrouwde neef zit. Maar wat schiet hij daarmee op? Diep in het geheim praten vader en zoon, om dan afscheid te nemen. ,Ik zal zien wat ik doen kan. Maar ik weet nog geen oplossing. De be waking is streng, dat heb ik al lang gemerkt." HOOFDSTUK VII. Ongeveer een uur later wordt de deur van het salet, waar Hanna heeft vertoefd, weer ontsloten en treedt de Maire binnen; een kaars in de hand. „Ziezo. Nu is het donker. Ik heb gezorgd, dat er niemand in huis is. Volg mij, nicht." Haar oom is de voorzichtigheid zelf. Want niettegenstaande het duister ge worden is, laat hij haar niet door de voordeur uit, maar leidt haar dezelfde weg, waarlangs zij gekomen is, terug: „Zo, heeft vader je gezonden. Tja, ik weet er alles van en heb al zitten piekeren. Als ik je helpen kan, ben ik je man, daar kun je op aan. Maar hoe? Heb jij soms een idee, Hanna? Ze zeggen dat vrouwen vindingrijk zijn". „Ik wou proberen een wachter om te kopen. Als dat lukt en ik ben bij Frits, dan van kleren verwisselen, zo dat Frits in mijn kleren uit de cel komt en ik er blijf. Mij zullen ze wel niets doen." „Daar kan niets van komen, beste Aflevering jg door de tuin naar de achterdeur. „Je kunt nu naar Jacob gaan", zegt hij met gedempte stem. „Zeg hem, dat ik je gezonden heb en dat hij van avond bij me komen moet. Misschien weet hij een oplossing. Ik weet van niets. Begrepen, hé? God zij jou en je man genadig. Neem dit mee. Het kan je van pas komen". Hanna voelt, dat het een rolletje francs is, en zij bedankt hem hartelijk. „Niet nodig. Het beste er mee". Hij duwt haar zachtjes door de deur, die onmiddellijk behoedzaam sluitend. Dan spoedt Hanna, die volkomen uitgerust is, zich naar de woning van haar neef. Zij heeft, wachtend in het salet van haar oom, nagedacht en meent een oplossing te hebben ge vonden. Neef Jacob geeft geen blijk, dat hij haar verwacht. nicht. De bewakers laten zich niet omkopen. De kapitein heeft er te veel de schrik onder. En als je het eenmaal hebt geproberd, hebben ze jou in de gaten. Neen, het moet anders. Jouw idee is lang niet gek." Dan doet hij of hij nadenkt. Hij vertelt niet, dat zijn vader bij hem ge weest is en dat hij na diens vertrek een plan heeft beraamd. „Hoor eens even. Ik weet iets van de gang van zaken in de gevangenis af. Om elf uur bezoekt de cipier voor het laatst de gevangenen en dan pas weer om vier uur in de morgen. We hebben dus vijf uur de tijd. Frits zit aan de achterkant van de gevangenis, waar ik aan het werk ben. Ik weet zijn cel. We kunnen in die afdeling komen, want ik heb de sleutel van de poort daar. We moeten dus alleen nog proberen in de cel te komen. Dat moe ten we nader zien. Als dat gelukt dan brits liggen en je zorgt er voor, dat de wacht van vier uur je gezicht niet ziet. Hij kan dan niet anders denken of Frits ligt daar. Pas als het goed dag is, wordt het ontdekt, maar dan is Frits al een eind weg. Durf je dat aan? Voor overlast behoef je niet bang te zijn. Tegenover vrouwen zijn de Fran sen zeer beleefd. Je zult zien, dat ze je vrij laten gaan. Wat Frits betreft, ik zal hem verder helpen." Met glinsterende ogen heeft Hanna zitten luisteren naar deze lange uit eenzetting, die zij zeer goed heeft be grepen. „Zó doen we het, Jacob! Of ik de moed heb? Ik wil mij leven voor hem geven, als het moet. God helpe ons bij dit plan!" „Uitstekend. Ga nu wat rusten. Vóór twaalf uur doen we niets. Vader heeft gevraagd of ik bij hem kom, hé? Goed, dan doe ik dat eerst." Om ongeveer te middernacht Hanna heeft geprobeerd te slapen, maar het gelukte haar niet; elke vezel van haar lichaam trilt van spanning gaan zij op stap. De straten van Sluis liggen totaal verlaten. Boven dien kiest Jacob Verwolde, voor alle zekerheid, een omweg door allerlei steegjes en dwarswegjes door te lopen. ,Het kost hem niet de minste moeite aan de achterzijde der gevangenis te komen. De in zijn bezit zijnde sleutel, doe je wat je zoeven hebt gezegd: van kleren verwisselen. Dan ga je op de die hij flink geolied heeft, opent hem in een wip de poort. Niemand heeft hen opgemerkt. „In deze cel", fluistert hij, naar een luchtgat boven in de muur wijzend. „Maar nu komt het pas; je moet er in!" tWordt vervolgd). heer Ermens, directeur van een ter- nietfabriek, twee landgoederen had liggen en waar de ziekte heerste in een deel ervan. Er werden twee drijfjachten ge houden die tezamen 530 konijnen als buit opleverden. En bij al die dieren werd geen myxomatose geconstateerd. De verhalen over honderden en dui zenden cadavers die in de streek zou den liggen, kloppen niet met de wer kelijkheid. Een ziek konijn verbergt zich in zijn hol en het is mogelijk dat er ln de holen veel slachtoffers van de ziekte liggen. De rest is „jagers latijn". GEEN ZEKERHEID. De veeartsenijkundige dienst heeft gezorgd dat er aanstonds een behoor lijke voorraad entstof is aangevoerd uit het Pasteurinstituut te Parijs en van de vetereinaire dienst te Brussel. Bovendien is men direct begonnen met het telen van een goed vaccin hier te lande. Wellicht is het mogelijk de tamme konijnen hier te lande op deze wijze grotendeels te redden, maar 100 zekerheid geeft het vaccin niet. De wilde konijnen echte gaan vermoede lijk een slechte tijd tegemoet. Daar is niets aan te doen. Nederland telt rond anderhalf millioen tamme konijnen en de fokkers van waardevolle dieren zullen hun konijntjes willen redden en er iets voor over hebben. Voor de huis- en tuinlangoren is het ech ter zeer de vraag of ze de te maken kosten van rond 50 cent per stuk, plus het loon van de veearts, waard zijn. Tijdig slachten en consumeren is hier misschien het beste. Voor uitsterven van onze lang oren behoeven we niet bang te zijn. Australië heeft ook met myxomatose gewerkt tegen de daar heersende chronische en klassieke konijnen- plaag. Maar de diertjes ontwikke len op de duur zelf een antitoxin en er ontstaan stammen die immuun zijn voor deze ziekte. Intussen zul len er duizenden doden vallen eer het zover is, aldus de heer Quad- vlieg. Ingezonden Mededeling (adv.). Zingen in de Reuken De afwas bekort „afwashanden" verdwenen l Wist U, dat er tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja werkelijk., er wordt zingend aan de afwas gewerkt., die sombere ge zichten van weleer zijn verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerkstelligd. Alle oude narigheid en tijdverlies behoren nu tot een ver leden, dat niemand meer terugwenst. Een enkele leper Castella Vaatwas geeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepers direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voorschijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuil opmaar ook het pro bleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor uw handen U kunt na de afwas vol trots een paar fluweelzachte handen tonen! Centrale bond voor inwendige zending. 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Op Donderdag 8 October a.s. zal de jaar vergadering worden gehouden van de Centrale bond voor inwendige zending in restaurant „Esplanada" te Utrecht. In de openbare samenkomst zal prof. dr P. J. Bouman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, spre ken over: „Gezinsnood in onze ver anderende maatschappij".

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3