ZEER PERSOONLIJKE BOODSCHAP VAN KONINGIN VOOR DE JEUGD Hoiuudijk doe ik óók mee!! Mc Carthy versus het Amerikaanse leger PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 2000 jongeren luisterden met gespannen aandacht „We moeten ons er op voorbereiden straks de maatschappij over te nemen" Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Overleg over loonsverhoging nog niet afgebroken Bromfietsbond wil uit stel verplicht rijwiel pad gebruik Zeeuwse Oranje-Groene Kruis möcht wiu§£ boeken Groede vierde op grootse wijze ooft- en tuinbouwfeest VOLKSSTEMMING OVER TRIËST GEWENST Hier is mijn nieuwe abonné: Uitgave: Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 243G, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss*raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2580 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 14 SEPT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeler. Kruiningen: A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; »rs J. Ktvekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Thoien; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.13 u., onder 18.56 u. Maan op 14.22 u., onder 21.22 u. Hoogwater Dinsdag 15 Sept.: Vlissingen: 5.41 u. 1.67 m., 17.58 u. 1.63 m. Terneuzen: 6.08 u. 1.84 m., 18.24 v. 1.82 m. Wemel- dinge: 7.20 u. 1.51 m., 19.34 u. 1.49 m. Zierikzee: 7.10 u. 1.30 m., 19.16 u. 1.28 m. AMSTERDAM, 12 Sept. Ongeveer 2000 jongeren, die Zaterdagavond in de Amsterdamse Koopmansbeurs bijeen waren, zijn ongetwijfeld sterk on der de indruk gekomen van een rede van H. M. Koningin Juliana, waarin zij zeer persoonlijk de Nederlandse jeugd geconfronteerd heeft met de pro blemen van deze tijd. „De jeugd van Nederland", zo begon de Koningin, „heeft mij gevraagd of ik soms een boodschap aan haar had. Er is altijd een boodschap, vooral als je, zoals ik, door je werk, vaak het voorrecht hebt op een uitkijktoren te staan. Van daaruit rondkijkend zie je dan welis waar, dat een dichte mist niet alleen de toekomst, maar ook het heden en zelfs nog het verleden verbergt, en dat je alleen de schimmen der mensen ziet bewegen. BONN, 13 Sept. Vernomen wordt dat de nieuwe Westduitse regering zal steunen op de volgende vier poli tieke partijen: de christendemocrati sche unie, onder leiding van bonds kanselier dr Adenauer, de (liberale) vrije Duitse partij, de Duitse partij en de partij der vluchtelingen. Laatst genoemde partjj was tot dusverre nog niet in de regering vertegenwoordigd. Maar toch zie je, zo vervolgde de Koningin, als genade de glimlach van de zon door de nevelen boven je hoofd breken. Ik hoop, dat ge dit laat ste beeld ten volle kunt aanvoelen en het waarderen, in de hoop, dat het elk van u vaak ook zo gaat, til noemt ge het ieder met uw eigen benaming. Ge hebt licht nodig bij uw taak: het voorbereiden van de komende samenleving. Die ondergaat een voort durende verjonging en het is aan u, dit zo goed mogelijk te doen verlo pen. Dit kan men doen, door zoveel mogelijk van z'n leven te maken, door wijd open te staan voor al wat van waarde ls: voor de eeuwige waarden, om 'teven of ze zich aan ons voor doen verkleed in een modern of in een ouderwets costuum. En vooral door zieh niet afzijdig te houden." NIET „IK". Uitvoerig ging de Koningin in op het „zichzelf op de voorgrond willen steHen". Niet het eigen ik is belang rijk, want door zelf in het middel punt te staan, krijgt men botsingen. Daardoor wordt de aarde de planeet der kortzichtigheid. „We exploiteren", zo vervolgde zij, „dierenrijk, plantenrijk, delf- stoffenrijk en elkanderl Het is wer- - kelijk alsof wij mensen geslagen zijn met blindheid en doofheid, zon der ruik- of proefvermogen, en niets kunnen aftasten, laat staan aanvoelen. Wanneer werkt dan toch ons begrip, ons geweten, ons hart? De Koningin zei verder, dat iedere slechte daad als een boomerang werkt en een nieuwe wereldoorlog zou een fatale terugkeer zijn van de grote massa der boomerangs. ZIN VAN HET LEVEN Naar de mening van Koningin Ju liana heeft de jeugd nog geestkracht genoeg om moeilijkheden te over winnen. Laten we echter ons zelf niet meer achten als een ander, zo waar schuwde zij. De Nederlandse jeugd paart nuchterheid aan idealisme en heeft zo een vertrouwenspositie bü de jeugd van andere landen ver worven. Nadat de Koningin had gewezen op de zin van het leven, besloot zij: Ik weet zeker, dat we er ons op mogen verlaten, dat alle leven ster ker is dan alle dood. En alle leven is tenslotte liefde. Liefde tussen man en vrouw doet de mensheid zich vernieuwen. Broederliefde laat het aardrijk voortbestaan. Godde lijke liefde leidt de mensheid naar haar hogere bestemming, en be stuurt het al". De samenstelling der nieuwe Westduitse regering. AMSTERDAM, 13 Sept. Konin gin en Prins hebben Zaterdag hun reeks bezoeken in de hoofdstad met onverminderde intensiteit voortgezet, Zo waren beiden in de morgenuren in het Rijksmuseum voor het bezich tigen van de expositie „De Veneti- aanse meesters". Terwijl de Konin gin de voorzitters van de Amsterdam se wijkcentra ontving en met hen diverse problemen besprak, was de Prins de gast van de Amsterdamse journalisten. In het Olympisch stadion woonde de Koninklijke familie 's middags het bloemencorso van de Aalsmeerse bloemenkwekers bij. Daarbij werd tevens een rijtoer door een deel van Amsterdam gemaakt, waarbij vele duizenden het Koninklijk gezin harte lijk toejuichten. Behalve- de Koningin en de Prins maakten de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke de rijtoer mee. Korte tijd na terugkeer in het pa leis van de bijeenkomst in de Koop mansbeurs werd opnieuw uitgereden voor het bijwonen van het vuurwerk, dat in het Oosterdok werd afgesto ken. Prinses Irene vergezelde daarbij haar ouders. Zondagmorgen woonden Koningin en Prins de kerkdienst bü in de Nieuwe Kerk, waar ds G. Lans voor ging. Voorts werd een bezoek ge bracht aan Amsterdam-Noord. In de middaguren maakte men een tocht met de „Piet Hein" op het IJsselmeer. WASHINGTON, 12 Sept. Het Amerikaanse leger heeft Vrijdag sena tor Joseph McCarthy, zonder hem even wel met name te noemen, beschuldigd van het publiceren van geheime gege vens. De senator heeft Woensdag ge deelten van een verslag van de gehei me dienst over Siberië aan de pers ge toond, hoewel dit verslag niet gepubli ceerd mocht worden. (Het bekend maken van dergelijk materiaal kan gestraft worden met maximaal 10.000 doller boete en tien jaar gevangenisstraf, doch het is niet waarschijnlijk dat de-senator, die op trad in zijn hoedanigheid van voorzit Ter der subcommissie van onderzoek van de senaat, zal worden aange klaagd). Het leger verklaarde, dat het docu ment getiteld „Psychologische en culturele trekken van Sowjet-Siberië" bestemd was voor een beperkt aan tal officieren, die zich specialiseren in de gedachtengang van de Sowjet- staatsburger. In de niet door MrCar- thy getoonde delen van het verslag werd gezegd, dat de Sowj et-burger bijna leeft en werkt als een veroor deelde, aldus de bekendmaking. De senator had Woensdag, toen hij de delen van het verslag aan de pers toonde, gezegd, dat het geheel riekt naar communistische propaganda. Het leger, noch enige andere tak van dienst, zal oneerlijkheid, corruptie of communisme kunnen verbergen door er het stempel geheim op te drukken, zo zei hij. McCarthy had het leger verzocht hem mee te delen, wie het verslag had opgesteld en de verspreiding er van had gelast. Het document werd in 1952 te Tokio samengesteld, voor namelijk aan de hand van verklarin gen van gerepatrieerde Japanse krijgs gevangenen. UTRECHT, 12 Sept. - Naar aanleiding van de vele berichten en geruchten over de stand van de besprekingen in de Stichting van de Arbeid over de per 1 Januari a.s. te nemen loonmaatregelen, delen de besturen van het N.V.V. K.A.B. en C.N.V. mee, dat het overleg over deze zaak nog niet definitief is afgebroken. Met het oog daarop menen de vakcentrales op dit ogenblik te moeten afzien van het doen van mededelingen, Ook komt het de vakcentrales on- juist voor, dat de regering uit de kranten zou moeten vernemen, tot welke conclusies de vakcentrales zijn gekomen. Naar aanleiding van deze mede deling, die door het A.N.P. is ver spreid, heeft onze Utrechtse redacteur een gesprek gehad met de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert. Zoals kon worden verwacht heeft deze verklaard op dit moment geen commentaar te kunnen geven en zich aangesloten bij bovenstaande mede deling. Eerst rijbanen verbeteren, In aansluiting op haar reeds gepubli ceerde standpunt, acht de Nederlandse Bromfietsbond het urgent, dat de brom fietser weer even vrjj in zjjn keuze van rijbaan wordt, als dit vóór de regeling van 1 Augustus j.I. het geval was en dat de verplichting aan bromfietsers, om op de rijwielpaden te rijden, dient te worden uitgesteld. De Bond meent, dat op de duur het voorschrijven van rijbanen aan de bromfietser in het Wegenverkeers reglement moet worden opgenomen, maar dat dit niet eerder kan geschie den dan wanneer de voorgeschreven rijbanen geheel en al voor hun taak zijn gereed gemaakt. De vrijheid van de bromfietser om zijn eigen rijbaan te kiezen, werd ten onrechte vrijbuiterij genoemd, maar was in werkelijkheid bittere noodzaak. De overheid dient de millioenen gul dens reeds door de bromfietsers be taalde belasting in de eerstkomende jaren te besteden aan de noodzakelijke aanleg, resp. verbetering en verbreding van de rijbanen voor bromfietsen. Naarmate de werkzaamheden aan deze rijbanen vorderen, zullen deze banen ook door steeds meer brom fietsers worden gebruikt. Het enige bezwaar tegen de tijde lijke terugkeer van bromfietsen op de autowegen zou door het snelverkeer kunnen worden gemaakt. Dit bezwaar kan tot het minimum worden gere duceerd door er streng op toe te zien, dat bromfietsers op autowegen uiterst rechts en niet naast elkaar rijden en dat des avonds de verlichting aan alle voorschriften voldoet. VORMING VAN ZUIDKOREAANSE GARDE. SEOEL, II September. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Vrijdag bepaald dat alle Zuidkoreaanse jeugdorganisaties moeten worden opge nomen In een „nationale garde". De leden van de nationale garde kunnen van 17 tot 37 jaar ond zijn. Zjj vormen een reserve voor het leger, waarop in tijd van nood een beroep moet kunnen worden gedaan. Nog meer gevallen van myxomatose DOETINCHEM, 12 Sept. Nadat Donderdag een geval van myxoma tose te Noordwijk was gesignaleerd volgde Vrijdag het bericht, dat te Serooskerke (W.) konijnen door de gevreesde ziekte waren aangetast. Za terdag zijn nog twee gevallen ont dekt. Het eerst in Doetinchem, waar twee konijnen van een inwoner ziek bleken te zijn en te Posterholt in Limburg, waar wilde konijnen met de ziekte zijn besmet. MOSSADEQ VOOR DE KRIJGSRAAD. TEHERAN, 13 Sept. De Sjah van Pcrzië heeft vandaag een bevel uit gevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Mossadeq voor de krijgsraad zal worden gedaagd. Hij wordt beschul digd ten onrechte het parlement te hebben ontbonden op grond van een oneerlijke volksstemming; het arreste ren van een koerier van de Sjah en het laten schieten op de menigte door zijn lijfwacht. REEDS MEER BEGRIP ONTVANGEN Samenwerking met andere kruisverenigingen mogelijk GOES, 12 September Het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis heeft in het achter ons liggende jaar winst geboekt; meer en meer ontvangt deze vereniging begrip voor het werk, dat zjj niet wil doen uit eigen kracht, maar volgens de beginselen, die God in Ziin Woord ons leert. Met de andere kruisverenigingen is, hoewel veel nog in het beginstadium verkeert, een basis gevonden tot samenwerking. Aldus burgemeester D. Kodde, voorzitter van de provinciale vereniging, die vandaag in de Prins van Oranje te Goes haar jaarvergadering beeft gehouden. PRACHTIGE VERSIERING EN ILLUMINATIE H. M. de Koningin stelde medaille beschikbaar GROEDE, 12 Sept. Als er ergens in Zeeu.vsch-Vlaanderen feest gevierd kan worden, dan is het wel in Groede. Dit is vandaag wel gebleken. Ge heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen was hier vandaag samengestroomd om het festijn mee te maken, dat Groede bereid beeft om het 71-jarig bestaan der T "aatschappij totBevordering van de Ooft en Tuinbouw in West-Zeeuwsch- Vlaanderen te vieren. Kosten nog moeite waren gespaard om deze plaats een zo'n fleurig mogelijke aanblik te geven. Alle straten waren versierd en in iedere straat, groot of klein, was een prachtige poort gebouwd. Des avonds was bet een en al verlichting wat de klok sloeg. Het Marijkeplein, de kerktoren, het gemeentehuis, alles baadde in floot-light en deed sprook jesachtig aan. Hoe groot het lichtverbruik wel was heeft de P.Z.E.M. het beste ondervonden, want in aller ijl moest er nog een extra transforma tor bijgebouwd worden. Om 2 uur, toen de prachtige stoet met praalwagens en groepen zich in beweging zette, begon het feest eigen lijk pas goed. De optocht vertrok van uit de Schuitvlotstraat, voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging E.M.M. Achter de muziekvereniging volgde de ruiterstoet van Middeleeuw se edellieden en poorters en poorte ressen. Verder zagen we verschillende praalwagens, allemaal even mooi en overal met evenveel zorg bekleed en versierd. Hierna had de ontvangst plaats van de genodigden, het ere-comité van de Mij tot Bevordering van Ooft en Tuin bouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, het bestuur van deze Mij, de gemeen teraad van Groede, verschillende leden van Ged. Staten, benevens alle bur gemeesters en wethouders uit Z. Vlaanderen, in het gemeentehuis. Een speciaal woord van welkom sprak burgemeester J. A. Everaars tot de voorzitter der Mij, de heer A. Hool- horst, de secretaris, de heer M. Maas, en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot. Hierna bood hij de heer Hool- horst een bloemenmand aan. De heer Hoolhorst, die hierna het woord voer de, bracht de burgemeester van Groe de en allen, die meegewerkt hebben aan de voorbereidingen hij vond, dat er hier iets groots gepresteerd was hartelijk dank. Spr. stelde voor, zoals gebruikelijk ook nu weer een telegram te zenden aan H. M. de Koningin en het Koninklijk huis. In zijn openingswoord heeft de heer Kodde gewezen op de almacht Gods, die opnieuw in de ramp is bewezen. Verblij dend is de samenwerking, die mogelijk is gebleken en die in het afgelopen jaar zich demonstreerde in besprekingen over de geestelijke volksgezondheid. Immers het Oranje-Groene Kruis wil helpen Waar nood is en niet alleen de nood peilen op het uiterlijke doch ook de mensen helpen door hen te wijzen op de Genade Gods. Het jaarverslag over 1952 herinnerde aan de bemiddeling van de Commissaris der Koningin en de leden van G.S. om te komen tot samenwerking. Het aantal leden steeg van 10.124 tot 10.597. De kas toonde een tekort en al hoewel er nog enige reserve is, hoopt het bestuur toch nog op een provinciaal subsidie over 1952. RHEUMA-BESTRIJDING. Medegedeeld werd, dat voor de rheu- ma-bestrijding een commissie is gevormd ITALIAANSE PREMIER KOMT MET VOORSTEL Maar Tito wil van geen plebisciet horen! ROME/BELGRADO, 13 Sept. De Italiaanse premier Pella heeft van daag voorgesteld het vraagstuk-Triëst door middel van een volksstemming op te lossen. Om de voorwaarden, waaronder een dergelijke plebisciet zou moeten worden gehouden, vast te stellen, zou op zeer korte termijn een bijeenkomst op neutraal gebied moeten worden gehouden door vertegen woordigers van de Amerikaanse, Britse, Franse, Italiaanse en Zuidslavische regeringen. Zonder dat hij iets van dit voorstel van Pella afwist, heeft maarschalk Tito van Zuid-SIavië een dergelijke volksstemming tijdens een rede over de kwestie-Triest reeds van de hand gewezen. Pelia zei, dat Zuid-SIavië de zware verantwoordelijkheid om dit voorstel te verwerpen, niet op zich kan en niet op zich mag nemen. Mocht Zuid-SIavië dit toch doen, dan zullen in de eer ste plaats de V.S. en Engeland daar uit de noodzakelijke consequenties moeten trekken. Volgens de premier is Triëst Italiaans, zoals ook is erkend in de verklaring van 1948. NEEN, ZEI TITO. Van zijn kant heeft Tito er in zijn rede op gewezen, dat elke Italiaanse poging om Triëst binnen te rukken door Zuid-SIavië als een aanvalsdaad zal worden beschouwd. Het land zal een dergelijk optreden met zijn eigen maatregelen beantwoorden, zo dreig de hij. Hij meende, dat de Italiaanse troepenbewegingen er op wijzen, dat Italië het plan heeft Triëst te bezet ten. Hij vond de tijd voor onmiddel lijke tegenmaatregelen nog niet ge komen. Twee reacties waren Zondagavond binnen op beide redevoeringen. Het Zuidslavische persbureau wees even als Tito een volksstemming van de hand, zoals destijds ook het geval was, toen Pella's voorganger, De Gasperi, zo'n voorstel deed. In Londen meent men, dat de standpunten van beide landen over Triëst nu zover uit elkaar liggen, dat het tijd wordt, dat de Westelijke grote drie met Zuid-SIavië en Italië over de kwestie moeten gaan spreken. Binnen veertien dagen INGEBRUIKSTELLING PLASTIC WATERBUIS- LEIDING. ..ZIERIKZEE, 12 September De moei lijkheden in de drinkwatervoorziening op Schouwen-Duiveland zullen welicht spoe dig iets verlicht worden. Binnen veertien dagen hoopt men nu het zuivere water van Brabant door de piastic buisleiding, welke door het Zijpe gelegd is, op Brui- nisse te hebben. Daarna zal men probe ren ook Oosterland en Sirjansland hierop aan te sluiten. Ook aan een betere toe voer van drinkwater van het pompsta tion te Haamstede naar Zierikzee wordt gewerkt. Men legt hier een buisleiding met grote diameter om zodoende meer te kunnen krijgen. onder leiding van de geneeskundig In specteur voor Zeeland, dr J. R. v. d. Borgh, in welke commissie het Oranje- Groene Kruis is vertegenwoordigd door Mevrouw Pel en jhr ir H. L. Boogaert. Voor de geestelijke volksgezondheid is een aparte Zeeuwse dienst ingesteld en wei omdat deze provincie geografisch te veel verschilt van andere provincies. Niet alleen kruisverenigingen, maar ook andere organisaties werken hierin samen. Dringend behoefte heeft men aan een psychiater. (In dit verband wees ds Van Wilienswaard op de mogelijkheid contact met „Vrederust" op te nemen). Voorts werden de bijscholingscursus- sen voor wijkverpleegsters besproken. Ook het Oranje-Groene Kruis werkt nu hieraan mede. De cursussen zullen wor den gegeven in Vissingen voor Walche ren en West Zeeuwseh-Vlaanderen, in Temeuzen voor Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren en in Goes voor het overige deel van Zeeland. In Zierikzee zal dit jaar geen cursus gegeven kunnen worden. AFD. WALCHEREN. Nadat de heren W. P. Gebraad en A. J. Leenhouts als bestuursleden waren her kozen heeft ds Van Wilienswaard in de rondvraag de mogelijkheid geopperd om op Walcheren een afdeling te vormen, als practijk-organisatie, die van groot be lang zal zijn voor de wijkverpleging en voor bet contact met de Stichting Wal cheren voor gezinszorg ten plattelande. De heer R. Smit, directeur van het Oranje-Groene Kruis uit Den Haag wees in dit verband op het voordeel dat de aanstelling van een districtsverpleegster kan bieden. DE WIJKVERPLEEGSTER. Nadat de heer C. Philipse, namens het provinciaal bestuur aanwezig, zijn dank had uitgebracht voor de uitnodiging hij zegde gaarne zijn volle medewerking toe heeft zr G. Zeilstra, verpleegster in alg, dienst gesproken over de wijk verpleegster, haar opleiding en practijk van haar werk bij de kruisverenigingen. Beter nog dan in een ziekenhuis, kan de wijkverpleegster haar zelfstandigheid ontplooien, maar ook moeilijker is haar werk. Zij ziet immers de patiënt in eigen millieu en leert zijn noden beter ken nen. Zij zal daarom niet alleen een groot aanpassingsvermogen moeten bezitten, doch ook tact, betrouwbaarheid, een gro te sociale belangstelling en kennis van zaken en tenslotte grote kennis moeten bezitten van de problemen die vastzitten aan de sociale en geestelijke volksge zondheid. Haar werk kent geen grenzen, zo betoogde zij tenslotte want ook de op dracht uit het Evangelie is onbegrensd. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en de heer Smit een kort woord had ge sproken heeft ds Van Wilienswaard deze bijeenkomst met gebed gesloten. Nieuwe t.b.c. arts bevolkings onderzoek. GOES, 12 Sept. In plaats van dr C. R. N. F. van Joost, die per 1 October 1953 werd benoemd tot Geneeskundig Inspecteur voor .de tuberculosebestrij ding, werd met ingang van 18 October 1958 benoemd tot tuberculose-arts in algemene dienst van de P.Z.V. tot be strijding der t.b.c., speciaal belast met het bevolkingsonderzoek, dr H. D. J. Meyer, thans verbonden aan het Sana torium Hellendoorn te Hellendoom. RADIOREDE VAN MINISTER KAISER. BERLIJN, 12 Sept. De West duitse minister vo.zaken geheel Duitsland betreffende, Kaiser, heeft Zaterdag via het radiostation van de Amerikaanse hoge -ommissie te Ber lijn een toespraak gehouden tot de inwoners van Oost-Duitsland. Minister Kaiser zei, dat de regering van Adenauer, bij eventuele bespre kingen van de „Grote Vier" een „vijf de deelnemer" zou zijn. Het doel van de besprekingen zou niet alleen over eenstemming tussen de vier grote mogendheden zijn, maar ook met Duitsland. Volgens Kaiser heeft kanselier Adenauer, na zijn jongste verkiezings overwinning, er meer dan ooit recht op uit naam van het gehele Duitse volk te spreken. Door de nederlaag van de Westduitse communisten was de Sowjet-Russische eis, dat de hui dige communistische Oostduitse rege ring recht heeft tot deelneming aan besprekingen over de hereniging van Duitsland, vervallen. Zelfs de Sow- jet-Unie moet zich er nu wel van be wust zijn, dat het communisme in Duitsland geen ingang vindt, aldus de minister. DE OPENING. Na het drinken van een glas ere- wijn op het Koninklijk huis begaf de stoet zich naar het tentoonstellings terrein, waar jhr mr de Casembroot de tentoonstelling opende. De Com missaris wekte vooral de jeugd op om de amateursinzendingen bij een vol gende tentoonstelling te vermeerde ren, daar er mooie inzendingen waren, maar minder, dan men zou verwach ten van een volk, dat leeft van de oofttuinderij. De heer Hoolhorst bracht de Com missaris dank voor het verrichten van de opening en zei verder, dat er een verslapping ontstaan is bij de ooft tuinderij. De Mij stelt echter alles in het werk, om het werk op te bou wen, zoals de stichter der Mij, de heer C. A. Vosterman van Oyen, zich dat heeft voorgesteld. Tenslotte voerde nog het woord de heer L. van Dijk, rijksconsulent voor het landbouw onderwijs in Zeeland. Des avonds concerteerde de mu ziekvereniging „Hosanna", onder lei ding van de heer Jac. Brakman. Ook E.M.M. was weer van de partij. Ver der zetten luister bij aan dit feest, het Westkappels Dameskoor o.l.v. de heer P. van Rooy en de Ambonezen- band „Soeara Maloekoe". VANDAAG. Vanavond hoopt naast de verschil lende plaatselijke c van naburige gemeenten afkomstige muziekgezel schappen op te treden het radio-en semble „Vrij en Blij", met mede werking van Mand Rinata, Henk Dorel, Peter Ovan, het geheel onder leiding van Wessel Dekker, met het program ma „Elck wat wils". HET WESTDUITSE VAK VERBOND. DUSSELDORF, 12 September. De hoofdbestuursleden van de Westduitse christen-democratische arbeidersorga nisaties hebben Zaterdag een commis sie benoemd, die moet onderhandelen met de leider van het Westduitse vak verbond over herziening van de poli tiek van het verbond en reorganisa tie .van de leiding, die door de chris telijke organisaties er van beschuldigd wordt, openlijk steun te verlenen aan de sociaal-democratische partij, in strijd met het beginsel van politieke neutraliteit van de vakverenigingen. DE BILT ZEGT: Droog weer. In de ochtend hier en daar mist. Overigens droog en vrij zonnig weer met een zwakke Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. T a, van vriendschap gesproken. Gisteren was er een I abonné op ons blad, die twee nieuwe abonné's opgaf. En weet U, wat deze ooilijke abonné er bij schreef: die tweede nieuwe abonné is alvast mijn bijdrage voor de vriendsehapsmaand in 1954. Nou, we moeten zeggen, die abonné is op z'n voorraad. Die zorgde ook al voor zijn bij drage in 1954. Natuurlijk houden wij in 1954 ook een vriend sehapsmaand voor „Zeeuwseh Dagblad". Want dat loopt echt goed met die nieuwe abonnementen. Wat is er een hoop vriendschap voor „Zeeuwseh Dagblad" onder onze lezers. Wij zijn daar wat blij om en het legt ons tegelijk grote ver plichtingen op. Want het is toch zo in 't leven: als iemand ontdekt dat zijn werk wordt gewaardeerd dan doet hij dubbel z'n best. Zo is het met ons ook. Wij doen ons best deze vriendschap echt waard te zijn. En is Uw nieuwe abonné ook al onderweg naar Goes?.. Als U de nieuwe abonné hebt verzoeken wij vriendelijk het onderstaande omlijnde gedeelte zo vlug mogelijk toe te zenden aan de afdeling abonnementen van „Zeeuwseh Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Naam: Adres: Woonplaats: wenst een week/maand/kwartaal-abonnement*) op „Zeeuwseh Dagblad. Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1