Afgebroken partijen werden uitgespeeld KERK EN WERELDDIERENDAG. PROF. G. WISSE DOOR SYNODE DER CHR. GEREF, KERKEN GEHULDIGD Nederlanders smokkelen vaccin tegen myxomafose Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rhenmatiek! Rhenmatische Pijnen liggen op de loer. Stadsmensen rooien aardappelen» Leiders van Chr* Jeugdorganisaties in Europa op Het Loo bijeen Wat dc Ncd. Heide Mij deed voor het rampgebied Mossadeq niet in hongerstaking 7 Euwe en Bronstein besloten tot remise K*L deskundigen gaan Amerikaanse werkmethoden bestuderen Onrust in Nyassaland Viscount is concurrent van Liftmaster Zaterdag 12 September 1953. ZEEUWSCH DAGBLAD 55 jaar predikant Bezwaren tegen huidige gang van zaken in het kerkelijk leven besproken APELDOORN, XX September. In de Donderdagmorgen te Apeldoorn voort gezette zitting van de generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft de voor zitter, ds W. Kremer, zich met een hartelijke toespraak gericht tot de nestor der afgevaardigden, prof. G. Wisse, rustend hoogleraar te Driebergen, die als ouderling-lid is afgevaardigd door de Part. synode van het Oosten in verband met het feit, dat het vandaag XI September 55 jaar geleden is dat prof. Wisse als predikant bij de Geref. Kerk van Gouda in het predikambt werd beves- tigd. Ook zijn prof. en mevr. WisseOosten dezer dagen 55 jaar getrouwd. De voorzitter heeft herinnerd aan deze zeldzame feiten en aan de grote vitaliteit van dit ruim 80-jarige synode-lid. Vastknopend aan wat prof. Wisse in zijn rede over „Willem van Oranje als geloofsheld" eens heeft gezegd, dat Christus Iets van Zich in ons doet overspatten bad spr. de grijze hoogleraar toe, dat bü de voortduur de deugden van kleinheid, ootmoed en aanbidding hem sieren 1- --'II. Het spreken en schrijven van prof. Wisse was altijd christocentrisch en C biologisch. Spr. uitte de bede, dat God prof. Wisse nog wat in de kring der Chr. Geref. kerken late moge. Staande zongen de synode-leden daarop hun nestor toe Psalm 7112 en 13a, terwijl zij aan mevr. Wisse een telegrafische ge uk wens zonden. Pagina 7 In een toespraak heeft prof. Wisse de synode dank gezegd voor deze z.i. onver diende attentie. Spr. herinnerde aan zijn 22-jarig verblijf in de Geref. kerken en noemde met eerbied zijn opleiding aan de Theol. hogeschool dier kerken te Kampen, alsook de naam van wijlen dr A. Kuyper, al kon hij die in theologicis niet geheel volgen. Van zijn overgang naar de Chr. Geref. kerken 33 jaar ge leden heeft spr. nog nimmer spijt gehad. ARTIKEL 13 K.O. Hierna zette de synode zich aan de verdere behandeling van haar agendum. Aan de orde waren de zaken rondom artikel 13 der kerkenorde (verzorging van emeriti-predikanten, predikantswe duwen en wezen) in welk verband ook ter tafel waren instructies van de part. synode van het Noorden en van het Wes ten. In de bespreking wees prof. J. Ho- vius op de grote betekenis van de pen sioen- en spaarfondsenwet, die de ver houding van kerk en staat ten nauwste raast en waarover in het rapport niet gesproken wordt. De synode droeg de rapporterende commissie op zich over deze materie nader te beraden en voegde prof. Hovius San deze commissie als ad viseur toe. Het beleid van deputaten keurde de synode goed, terwijl zij voor wat de vraag van het Westen betreft om uit te spreken, dat, gezien de nood van de betrokken personen de verzorging van emeriti enz. langs andere banen moet geleid worden dan tot nu tóe, besloot een commissie in het leven te roepen, die praealabeld vraag eerst onder ogen zien zal. Komt deze commissie tot het reultaat, dat nader onderzoek van deze materie gewenst is, dan zal de synode daarvoor een deputaatschap instellen die haar daarover nader rapporteren zal. Bij de behandeling van deze zaken diende ds K. G. V. Smeden van Utrecht-N. haar als adviseur. Enkele resterende punten van het rapport over artikel 13 K.O. deed de synode vervolgens in een comite-zitting af, die de gehele morgen verder m be slag nam. Bz.z,wAitEN In de middagvergadering heeft de sy node zich zeer breedvoerig bezigge houden met de instructie van de part. synode van het Zuiden waarin grote on rust in de kerken wordt geconstateerd en waarin de synode verzocht wordt zich daarop te bezinnen en alles in het werk te stellen, dat verscheidene bezwaren te gen de huidige gang van het kerkelijke leven uit de weg worden geruimd. De commissie stelde voor, dat de synode een krachtig getuigenis doet uitgaan, waarin opgewekt wordt tot bekering en gebed om de H. Geest. Aan de discussie namen 17 sprekers deel. De synode keerde zich met nadruk te gen jeugdkampen waarbij de Zondag ge moeid is. Zjj besloot het getuigenis te doen uitgaan en sprak uit dat in de com missie, die het concept ontwerpen zal ook prof. Wisse en de praeses een plaats zullen hebben. Tenslotte heeft de synode zich onledig gehouden met het rapport van de depu taten voor het contact met de jeugdbon den, waarover dr J. B. Oosthoff rappor teerde. De handelingen van deputaten werden goedgekeurd. Van H.M. de ko ningin kwam een telegrafische dankbe tuiging voor gezonden heilwens in. Naar aanleiding van instructies van de part. synode van het Oosten en het Zui den besloot de synode ook de geestelijke bearbeiding van de opvarenden ter koop vaardij ter hand te nemen.. Dit werk wordt ondergebracht bij de deputaten voor de schippers, waarom dit deputaat schap wordt uitgebreid met ds J. P. Geels te Rotterdam, bestuurslid van de Ned. zeemanscentrale. Het 2e Kamerlid, ds C. v. d. Zaal, deel de bij behandeling van het desbetref fende rapport mede, dat de radio-kerk diensten voortaan uit de luisterbijdrage zullen worden gefinancierd. De synode ging daarop uiteen tot a.s. Dinsdagmor gen 10 uur. PRINS BERNHARD OP JACHT NAAR TANGANJIKA. AMSTERDAM, 11 September. Op 15 September zal Prins Bernhard, daar toe door de plaatselijke autoriteiten uitgenodigd, zich per vliegtuig naar Arusha (Tanganyika) begeven om en kele jachtpartijen bij te wonen en filmopnamen te maken. Het verblijf in Arusha zal veertien dagen duren. GOUD OF STEEN „Wat?" zei de boer. „Ja dat hooi wil ik wel verko pen. Het hangt er van af wat je er voor geeft!" Pie ter klauterde het laddertje af en liet de boer het gou den ei zien. „Hiervoor?" vroeg hij. De ogen van de boer begonnen te tintelen. „Nou, dat denk ik wel! Is dat ei echt van goud? Laat eens zien!" Hij pakte het ei aan maartoen gebeurde er iets wonderlijks. Op het moment dat Pieter het gouden ei uit handen gaf veranderde het in steen. Vol verbazing keek de boer er naar. „Wat betekent dat jongmens!" knorde hij, „je denkt mij er tussen te nemen hè? Hier, dat ding is van steen!" De boer duwde het ei in Pieters handen maar op dat moment werd het weer goud. Pieter kon zijn ogen niet geloven. Snel klom hij weer het laddertje op om de kip om opheldering te vragen. „Kijk!" zei de kip, „het is een wonderei en alleen voor jou bestemd. Zolang het ei goud blijft zal alles wat je onderneemt je lukken. Maar pas op als het ei versteent! Neem het'dan gauw terug want anders gaat het mis. Maar nu nóg iets. Ik geloof dat die boer wel een feschikte baas voor me is. Geef hem zijn hooi terug, maar laat mij er op liggen. Hij eeft nog meer kippen en ik verlang naar wat aanspraak! Die 500 eieren zijn echter voor jou, breng die dus maar naar binnen!" Rede van H. M, de Koningin wordt uitgezonden. 's-GRAVENHAGE, 12 September. Zoals wij reeds meldden zal H. M. Koningin Juliana zich vanavond met een rede richten tot de jeugd van Ne derland, waarvan 550 afgevaardigden in de Koopmansbeurs te Amstérdam bijeen zijn. De rede van de Koningin zal via Hilversum I, golflengte 402 m. worden uitgezonden. De uitzending, die om 20.15 uur begint, duurt tot 21 u. Ingezonden Mededeling (adv.) leem U in acht neem Kruschen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, wor den pijnverwekkende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet... „In dienst der kerk". De Gereformeerde Kerk van Utrecht moet zich grote financiële offers ge troosten om te komen tot de bouw van jiieuwe kerkgebouwen in Zuilen en Oog in Al, die dringend noodzakelijk gijn. Zodoende is geen geld beschik baar voor de restauratie van de Wes- terkerk, die zich in een toestand van echromelijke verwaarlozing bevindt en de twijfelachtige eer geniet: „de lelijk ste Gereformeerde kerk van Neder land" te worden genoemd. De restauratie-commissie zit echter niet bij de pakken neer, maar poogt op alle mogelijke manieren toch het benodigde geld bijeen te brengen bui ten de normale collectes voor kerk bouw om. Natuurlijk werken de da mes uit deze wijk op de traditionele wijze voor een bazar, maar er wor den ook ongewone middelen te baat genomen. Zo pachtte de commissie een stuk felnd, waar aardappelen werden gepoot, fhans werken vele kerkleden, die in het gewone leven op de kantoorkruk xitten of achter de toonbank staan, een Üag op dit land om de aardappelen te rooien. Het kost zweetdruppels en in het begin vlot het nog niet erg, maar toch hoopt men met vereende krachten binnen enkele dagen ruim 300 mud Gelderse Bevelanders gerooid te hebben. Men heeft reeds kopers Vopr 310 mud, dus de afzet levert geen moeilijkheden op. De commissie heeft ook een kudde lammeren gekocht en deze beesten lopen nu als volwassen schapen in de weiden van verschil lende boeren in de omgeving van de stad. Ook hun wol moet er aan mee werken, dat de Westerkerk spoedig weer de naam kerk met ere mag dragen. BRUSSEL, 11 Sept. Uit Parijs be trokken vaccin tegen de dodelijke ko- njjneiiziekte myxomatose, dat aan Bel gische dierenartsen ter beschikking ge steld werd, wordt door de Nederlandse konijnenfokkers en houders van konij nen aangekocht en over de grens ge bracht. Zjj hopen met deze entstof kun dieren tegen de snel om zich heen grij pende epidemie te beschermen. Het Franse serum komt van een par ticulier laboratorium. Het schijnt gun stig te werken. Geënte dieren vertonen goen ziekteverschijnselen, aldus verkla ren de dierenartsen, die o.m. In de om- geving van Lommei en Mol gunstige re sultaten hebben geboekt. Men poogt zelts dieren, die in het beginstadium der ziekte verkeren, met de entstof te he la ujfcn en schijnt daar enig succes mes te hebben. Initiatief van Prinses Wilhelmina Solidariteit in onze samenleving moet versterkt worden HET LOO, 11 September. Prinses Wilhelmina der Nederlanden heeft verantwoordelijke leiders van christelijke jeugdorganisaties uit vele Europese landen en officiële vertegenwoordigers van wereldorganisaties, die zich rich ten op de vorming van de jonge mens uitgenodigd voor een conferentie, ge wijd aan de vraag hoe de solidariteit in onze samenleving en tussen de ker ken kan worden versterkt. Deze conferentie werd van 7 tot 11 September op paleis Het Loo te Apeldoorn^ gehouden. Enige tyd tevoren had de Prinses het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken op de hoogte gesteld van haar initiatief. Naar aanleiding van deze mededeling nam dit comité de navolgende verklaring aan. „Het uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken heeft met grote waardering en eerbied de brief ont vangen, die H. K. H. Prinses Wil helmina der Nederlanden tot zijn voorzitter heeft gericht. Met nadruk wil het uitvoerend comité verklaren, hoe de. Wereldraad van Kerken ieder warm begroet, die de roeping voor het oecumenische werk ernstig neemt en in staat is om vastbesloten deze roeping voor het oecumenische werk ernstig neemt en in staat is om vast besloten deze roeping in bredere krin gen tot leven te brengen. Het uitvoe rend comité is in het bijzonder ver heugd te vernemen, dat een repre sentatieve groep van christelijke jeugd uit alle delen van de wereld door H, K. H. is uitgenodigd voor een parti culiere conferentie om met elkaar te bespreken hoe de begeerte tot broe derschap en solidariteit, waarvan reeds vele tekenen zijn, op de beste wijze ontwikkeld en bevorderd kan wor den. Dienovereenkomstig machtigt het uitvoerend comité de directrice van het jeugddepartement van de Wereld raad van Kerken om deze conferentie by te wonen en vertrouwt, dat deze conferentie een belangrijke bijdrage zal geven voor de grote zaak der menselijke broederschap. Het comité geeft H. K. H. namens al zijn leden met dankbaarheid de verzekering van zijn grote waardering en spreekt zijn beste wensen uit voor het welslagen van de conferentie." DORDRECHT, 11 September In zijn openingsrede van de 63e algeme ne vergadering van de Ned. Heide Mij heeft de voorzitter, mr S. Baron van Heemstra, aandacht geschonken aan hetgeen de maatschappij na de ramp heeft gepresteerd. In de eerste veertien dagen na de ramp, zo vertelde de voorzitter, wer den langs snelle wegen naar het ramp gebied overgebracht; ruim 3M mil- lioen zandzakken, 25 km rijplaten, 17 km spoor, 600 kipwagens, 200 schüil- keten, 10 km krui-planken, 3.000 biels, 1.500 kruiwagens, 24 loco's en voorts pompen, wagens, draglines enz. Wat het werk in het buitenland be treft, vorig jaar mogelijk gemaakt door de tijdens de toen in Middelburg gehouden vergadering, goedgekeurde statutenwijziging, kon worden meege deeld, dat de proef in Syrië volkomen is geslaagd. Het voor (het in cultuur brengen van de Ghab-vallei opgestel de plan is door de Syrische regering aanvaard. Tijdens de vergadering zijn voorr drachten gehouden door ir H. A. Id. C. Dibbits over „Landaanwinning in Ne derland" en ir H. G. Kuipéri over „Landbouwherstel in Zuid-Holland". SUDIBIO AFGETREDEN. DJAKARTA, il September. De Indonesische minister van staatswel- zijn, Sudibio, is op verzoek ontslag verleend. Sudibio zei tot de ontslag aanvrage te hebben besloten om de partijdiscipline te handhaven. OOK ANDERE KERKEN. Ook bij niet bij de Wereldraad aan gesloten kerken heeft het plan van de Prinses bijval gevonden. De gedele geerden spraken intensief met elkan der over de mogelijkheden om tot een wezenlijke solidariteit in onze tegenwoordige wereld te geraken. Van grote waarde waren hierbij de be schrijvingen, die sommige deelnemers gaven van geslaagde pogingen om in nieuwe vormen de solidariteit tussen volken en groepen te beleven. Met na me trokken in dit verband de aan dacht verschillende activiteiten op 't gebied van het vluchtelingenwerk en werkzaamheden tot verbetering van de menselijke verhoudingen in het be drijfsleven. DE CONFERENTIE. De conferentie aanvaardde aan hét einde van haar besprekingen een aan tal aanbevelingen. Hierin wordt onder meer een dringend beroep gedaan op de christelijke jongeren organisaties van Europa, om in oecumenische soli dariteit de gehele jonge Europese ge neratie practisch te dienen en vooral in de plaatselijke sfeer de eenheid in Christus te beleven. Voorts werd met nadruk de wenselijkheid uitgesproken, dat tenminste eenmaal jaarlijks een oecumenische werkgemeenschap van de Europese jeugd bijeenkomt, om zich op de actuele vragen en taken te beraden, ook met het oog op de dienst van Europa aan de gehele we reld. In de slotzitting sprak de ver gadering uit, dat deze besprekingen een grote inspiratie betekenden voor nauwere eenheid en dat zij gereed staat om zich hiervoor als een kern in de dagelijkse practijk van het jeugd leven in te zetten. TEHERAN, 11 Sept. Sind, Woens dagmiddag zjjn in Teheran 72 commu- ;nisten gearresteerd, aldus heeft de po litie meegedeeld. Onder deze gearres teerden bevindt zich de directeur van 'het Pahlevi ziekenhuis, dr Ghazizadeh, en 15 leden van het personeel, onder wie zes vrouwen. De berichten, als zou Mr - 'jq in hongerstaking zjjn, werden - z e-n woordvoerder als leugens be-stempeld. Eén der avondbladen te Teheran meldde Donderdag, dat het onderzoek inzake Massadeq thans door een militair hof is overgenomen, nadat functionarissen van de militaire gouverneur hun onder vraging van de ex-premier hebben be ëindigd. De Perzische regering heeft Hoes sein Makkl Woensdag benoemd tot Iiu van de opperste5 olieraad van Perzië. Makkl was het hoofd van de missie, die in 1951 de installatie van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij overnam. Ibrahim AJemi, die in het kabinet van Mossadeq minister van arbeid was, heeft een brief tot premier Zahedi ge richt, waarin hij zijn trouw aan de Sjah en aan de huidige regering beves tigd. Alemi verklaart in de brief, dat h(j het niet eens is met de door Mossa deq gevoerde politiek. Hij legt er de na druk op, dat Mossadeq hem dikwijls on kundig liet over maatregelen, die de premier zelf had genomen, zoals b.v. de veranderingen tussen 17 en 19 Augustus. WANNEER NOG NUCHTER? TORONTO, 11 September. Dr Henry Newman, een Amerikaans arts, heeft op een internationale conferentie over alcohol en verkeer verklaard, dat een eenvoudige manier om vast te stellen of iemand nog nuchter genoeg is om een auto te besturen de volgen de is: men laat hem met- gesloten ogen 15 seconden op het linker- en 15 se conden op het rechter been staan. Als hij daarin slaagt het mag voor elk been jdriemaal geprobeerd worden kan hij als geschikt om te rijden wor den beschouwd. Iedereen tot vijftig jaar moet in staat zijn dit zonder falen te doen als hij nuchter is, aldus dr Newman. Het candidatentouvnooi (Van een speciale A.N.P.-verslaggever.) NEUHAUSEN, 10 September. Het uitspelen van afgebroken partijen kost veel energie. Niet alleen in de uren waarin de partij verder gespeeld moet worden, maar meer nog In de uren van voorbereiding. Een afgebroken partij moet nu eenmaal geanaliseerd worden, en dat gewoonlijk ten koste van de nachtrust der spelers. En Het ligt derhalve voor de hand, dat de meesters het uitspelen van de afgebroken partijen zoveel mogelijk trachten te ontgaan. Daarom gaven Bronstein en dr Euwe hun partij uit de zesde ronde zonder verdere strijd remise, en daarom gaf Gligoric zich tegen Szabo gewonnen. Het laatste ging trouwens in de beste verstandhouding, want in plaats van te schaken gingen de Zuid-SIaviër en de Hongaar tennissen. Kotov heeft na de hervatting van zijn duel met Keres, nog allerlei moeilijk heden moeten overwinnen. Pas toen hij zich twee uren lang met de rug tegen de muur had verdedigd, kon hij met een lachend gezicht opstaan. Hij had n.l. een manoeuvre ontdekt waardoor de opdrin gende zwarte koning haastig de vlucht moest nemen. Enkele zetten later werd tot remise besloten. Het scheen dat Smyslov zijn stukken tegen Geiler maar een beetje heen en weer schoof, zónder bepaald plan. Voor de insiders is dit soort spel van Smyslov echter zeer interessant, want deze mees ter is juist het gevaarlijkst wanneer hij ogenschijnlijk niets doet. Plotseling staan als op commando zijn troepen op de juis te plaats, en slaat hij toe. Natuurlijk kende ook Geiler deze eigenaardigheid in de stijl van zijn tegenstander, maar toch zag hij geen kans om zich hier te gen te verdedigen. Op een voor hem onverwacht ogenblik zag hij de stuk ken van Smyslov van drie zijden tege lijk op zijn koning toespringen, Geller gaf een pion, maar raakte bovendien nog zo in tijdnood, dat hij op de 54e zet de toegemeten bedenktijd overschreed. Zoals bekend heeft dit automatisch 'n verliespunt tengevolge. In dit speciale geval kwam de Wedstrijdleider er nog aan te pas, omdat de vlag van Gelleris klok een halve minuut te vroeg was ge vallen. Men kwam tot de conclusie dat Gelier twee maal een tik op de klok had gegeven. Door de eerste tik was zijn vlag gevallen, door de tweede tik was de wijzer een halve minuut teruggespron gen. Invloed op de uitslag van de partij had deze vaststelling niet, aangezien het reglement voorschrijft, dat de vlag steeds beslist, zelfs als deze een volle minuut voor de tijd valt. Tenslotte was er nog de party Smys- lov—Kotov. Men had gedacht, dat Smys- los ook hier goede kansen had om het volle pond binnen te halen, maar Kotov dacht er anders over. Door een handige manoeuvre wist hij de dreigende gevaren Lange levensduur der stieren moet bevorderd worden Speciale aandacht voor foktechnische zijde s-GRAVENHAGE, 11 Sept. Vier Nederlandse deskundigen op het gebied van de kunstmatige inseminatie z\jn on der auspiciën van het bureau voor we derzijdse beveiliging (M.S.A.) in het kader van het programma Voor tech nische hfystand vertrokken voor een studiereis naar Amerika, waarbij speci ale aandacht aan de foktechnische zij de van de K.I. zal worden geschonken, namelijk het selecteren van stieren en ook aan de verzorging van deze stie ren. De studiegroep is samengesteld uit de heren dr Th. Stegenga, secretaris van de centrale commissie van toezicht op de K.I., ir A. Th. Arriëns, rijksvee- teeltconsulent in Noord-Brabant, E. Bolhuis te Zeerijp, voorzitter van de federatie van provinciale bonden van K.I.-verenigingen in Nederland, alsme de J. Spruit, directeur van de grootste Brief aan 5000 predikanten en kerkeraden ,-GRAVENHAGE, 10 Sept. In verband met werelddierendag op 4 October heeft de Ne- derlandsche vereniging tot bescherming van dieren" een schrijven gericht aan 5000 voor gangers en kerkeraden van protestantse kerken in Nederland. Na met dankbaarheid gewag te hebben ge maakt van het feit dat de verkondiging van het Evangelie in de kerken zich meer dan vroeger tracht te richten op de concrete vragen en no den, die ons volk en de gehele Wereld beroeren, gaat de brief als volgt verder: Een van de schrij nendste symptomen van de ontluistering van de mens tot de overige schepping, met name de dierenwereld. Zich los rukkend uit de hem ver leende hoge adel en ver' antwoordelijkheid als „heer der schepping", gaat de méns maar al te vaak als een plunderen de en rijpende rebel zinloos moordende over de hem toevertrouwde aarde. Wijl dénken aan de medogehloze exploi tatie waaraan sommige diersoorten ten behoeve van mode en smaak worden blootgesteld, wij denken niet minder aan de onmenselijke wreed heden, die enkelingen zich, blijkens de voort durend binnenkomende berichten, ook in ons land nog immer tegen over weerloze en on schuldige dieren veroor loven. Hier tast zich een volkszonde op voor het aangezicht van de Hei lige God, die ons met de diepste bezordheid moet vervullen. In de strijd daartegen scherming van dieren zich reeds bijkans een eeuw te weer gesteld. Haar werk bleef niet ongezegend, met name nu na de oorlog ook in de kerken het besef wakker wordt, dat het Woord Gods ten deze een krachtig woord te spieken heeft. Het recht des Heren omvat zijn ganse schepping, Zijn liefde om -at de wereld en alle levende ziel. Daarom vraperi wij u dringend om, ter gele genheid van de wereld dierendag op Zondag 4 October, de prediking van die dag in het bij zonder te willen wijden aan de opdracht Gods, die de mens tegenover schepping is gegeven, opdat ook langs deze weg de verruwing der zeden worde ingedamd en de geestelijke en ze- heeft de Nederlandsche delijkè opbouw van ons Vereeniging tot be- volk worde bevorderd. K.I.-vereniging in oüs land en wei die van de coöperatieve landbouwbank te Meppel. Het is voor het welslagen van de K.I. van het grootste belang, dat de K.I.-verenigingen over stieren be schikken, waarvan bekend is, dat zij goed vererven. De verzorging van de stieren moet zodanig zijn, dat een lan ge levensduur wordt bevorderd. Tot nu toe schiet de K.I. In on3 land op dit punt te.-rort. Zulks is gedeeltelijk te verklaren door de snelle ontwikke ling, v/elke de K.I. in Nederland heeft doorgemaakt en uit het feit, dat de K.I. hier te lande aanvankelijk tot taak had, de steriliteit te bestrijden. Hoewel in de laatste jaren reeds meer op de foktechnische zijde van de K.I. wordt toegelegd en ook wel wegtv. wor den aangegeven om het gestelde doel te bereiken, hoopt deze groep Nederlandse deskundigen in Amerika profijt te trek ken uit bestudering van de Amerikaan se werkmethoden en kennisneming van de aldaar opgedane ervaringen. Ook pakketten mogen mee met speciale vlucht naar Nieuw-Zeeland 's-GRAVENHAGE, 11 September. Naar wij van de K.L.M. vernemeu zal met het toestel dat deelneemt aan de Christchurch-race behalve gewone post ook pakketpost worden meegeno men. Verscheidene mensen blijken namelijk in de veronderstelling, te ver keren dat slechts brieven met de spe ciale omslagen met dit vliegtuig kun nen worden verzonden. te bezweren, waarna spoedig tot remise werd besloten. De uitslagen van de afgebroken par tijen luiden: 6e ronde: SmyslovKotov Vi BronsteinEuwe 14V4. Gligoric—Szabo 0—1. 7e ronde: KotovKeres 1414. GeilerSmyslov 01. DE STAND LUIDT NU« 1 en 2. Reshevsky en Smyslov ieder 5 punten uit 7 partijen. 3. Keres 4)4 punt (7). 4. Najdorf 4 punten (6). 5. Boleslavsky 314 punt (6). 6 en 7. Bronstein en Euwe ieder 314 punt (7). 8 en 9. Taimanov en Gligoric 3 p. (6). 10 en 11. Averbach en Szabo 3 p. (7). 12. Stahlberg 214 punt (7). 13 en 14. Gelier en Petrosian ieder 2 punt (6). 15. Kotov 1)4 punt (6), VOETBAL. Het Nederlands B-elftal voor 16 September. DEN HA.AG, 11 September Het Nederlands B-elftal, dat Woensdag 16 September op het Sparta-terrein in Rotterdam tegen Zwitserland-B zal aantreden is als volgt samengesteld: Doel: Steiger (P.S.V.); achter: Cools (R.B.C.) en Lager waard (Excelsior); midden: Van Schijndel (S.V.V.) aanvoerder; Van der Hoek (Feyenoord) en Bennaars (Dos- ko); voor: Meyers (N.E.C.), Brooymans (R.A.C.), Michels (Ajax); Bak (Excel sior) en Schmidt (Eindhoven). JOHANNESBURG, 11 Sept. Vol gens het Zuidafrikaanse radiostation Is de toestand te Tsjikwana, in Zuid-Ny- assaland, plotseling erger geworden. De gehele dag waren hier reeds door een dreigende menigte demonstraties go- houden. Aanvankelijk wist de politie de betogers met traangas in bedwang te houden, doch tegen de avond kon zij de orde niet handhaven en moest zij van de vuurwapenen gebruik maken. Twee demonstranten kwamen hierbij om hev leven en vèrscheidenen hunner werden gewond.' Observatievliegtuigen meldden,dat de wegen naar Tsjikwana met rotsblok ken zijn versperd, en dat er in het ge hele'gebied grote onrust heerst. Nieu we ongeregeldheden worden verwacht. In de Christchurch-race. S-GRAVENHAGE, 11 Sept. Eén van de gevaarlijkste concurrenten voor de K.L.M. in de handicaprace naar Christchurch is de Vlckers Viscount van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E. A. De Engelsen zelf zijn niet erg hoop vol op een overwinning van de Vis count, omdat dit toestel, dat eigenlijk niet gebouwd is voor lange afstandrou tes, niet zo'n gunstige handicap heeft als de Liftmaster, maar zij doen er niettemin alles aan om de prestatie zo hoog mogelijk op te voeren. De Viscount is de enige „Turbo prop" machine in de handicapklasse en is het prototype van de Vlckes Vis count 700 serie, waarvan de B.E.A. er reeds 12 in bedrijf heeft, terwijl er in totaal 38 door de maatschappij zjjn be steld. Voor deze race is alles wat maar uit de machine gemist kan worden er uit gehaald. De grondploegen op de ver schillende landingsplaatsen langs de route zijn voor een speciale „pit-stop" cursus naar Londen geroepen en voor de bemanning is een speciale deur in het vliegtuig gemaakt, waardoor de boordwerktuigkundigen nog tijdens het taxiën na de landing op de vleugels kunnen klimmen om de vuldoppen van de tanks open te schroeven. De gezagvoerder, captain Maillle, heeft met een aantal experts de route persoonlijk geïnspecteerd en vorige week is men begonnen met een aantal testvluchten. Extra benzinetanks ziju aangebracht en voor de elf man sterke bemanning zijn gemakkelijke stoelen en luchtmatrassen achter het vliegtuig ge plaatst. Als voorlopige route heeft men de volgende gekozen: Londen, Napels, Nicosia (Cyprus), Basra, Jirwani (Pa kistan), Delhi, Calcutta, Bangkok,...Sin gapore, Bali, Darwin, Cloneurry, 'Bris bane, Norfolk Island Christchurch. Stal Nederlander juwelen in Frankrijk? PARIJS, 11 Sept. De Nederlander J. L. is Donderdagavond in een hotel te Parjjs gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd op SO Augustus juwelen ter waarde van vijf millioen frank uit „Chateau Rouge", de woning van een Nederlander te Montauroux bij Saint Tropez, te hebben gestolen. In zijn bagage vond de .politie enige voorwerpen van geringe waarde, die aan de eigenaar van de woning toebe hoorden. Volgens L. had de Nederlandse eige naar hem deze voorwerpen ter hand ge steld voor enkele werkzaamheden, die ë--s-genoemde in „Chateau Rouge" had verricht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7